Ranking zmywarek 2019

Najlepsze zmywarki 2019

Do zabudowy do 1700 złotych Do zabudowy od 1700 złotych Wolnostojący do 1700 złotych Wolnostojący od 1700 złotych
Beko DIN 28430 Bosch SMV 88TX46E Beko DFN 28430 X AEG FFB 83730 PM
Zużycie
98 %
Liczba programów
93 %
Hałas
97 %
Cena/jakość
94 %
Zużycie
97 %
Liczba programów
94 %
Hałas
97 %
Cena/jakość
95 %
Zużycie
97 %
Liczba programów
95 %
Hałas
96 %
Cena/jakość
92 %
Zużycie
98 %
Liczba programów
96 %
Hałas
98 %
Cena/jakość
94 %
Zobacz cenę Zobacz cenę Zobacz cenę Zobacz cenę

TOP zmywarki do naczyń roku 2019

Rady, wskazówki, recenzje

Wstęp

Z ręką na sercu, ilu z nas zostanie po dobrej kolacji energii na umycie naczyń? Chyba każdy chętniej poszedłby odpocząć, poświęcałby czas dzieciom albo przynajmniej zyskany czas przeznaczył na efektywniejsze czynności, niż sprzątanie – na przykład czytanie dobrej książki. Prostszym rozwiązaniem, które oszczędza czas spędzony nad pracami domowymi, są zmywarki do naczyń. Nie ma co się dziwić, że stają się w domach coraz popularniejsze. Na miejsce ręcznego zmywania każdej szklanki, talerza czy garnka osobno, łatwo włożycie je do zmywarki, wciśniecie przycisk i oszczędzony czas możecie poświęcać swoim najbliższym, albo użyć go na odpoczynek. W dzisiejszym prędkim świecie zmywarki oszczędzają drogocenny czas i wysiłek. Jeśli zmywarka oszczędziłaby Wam tylko godzinę tygodniowo, w rok zyskacie aż dwa dni wolnego! A w realnym życiu będzie to o wiele więcej!

Nawet gdy wielu stale może sobie myśleć, że dzisiejsze zmywarki do naczyń mają wielkie zużycie wody i energii, jak to było przed kilkoma laty, przeciwieństwo jest prawdą. Dzięki nowoczesnym technologiom, które zmywarki przy zmywaniu używają, jest ich działanie bardzo oszczędne i skuteczne. Naczynia też lepiej dezynfekują, dlatego że używają o wiele cieplejszej wody, niż ludzie przy ręcznym zmywaniu. Na rynku dziś możemy znaleźć wiele modeli, które różnią się projektem, dizajnem, wielkością czy zużyciem. Zorientować się w takiej ilości na pewno nie jest łatwe. Abyśmy Wam ułatwili wybór, stworzyliśmy te stronki, które pomogą Wam z orientacją w świecie zmywarek. Naszym celem jest dać Wam wystarczająco dużo informacji, abyście wybrali sobie tę najlepszą do Waszego domu.

Przejrzyście przetworzyliśmy dla Was wszystkie potrzebne informacje, których przy wybiorze będziecie potrzebować. Przynosimy też wielki test zmywarek, w którym dokładnie spojrzeliśmy na wybrane modele różnych kategorii cenowych. Informacje, które Wam oferujemy, są kompletne i szczegółowe. Dla większego pojęcia zapoznamy Was z najbardziej znaczącymi wytwórcami zmywarek do naczyń, ich podstawowymi typami i cechami.

Umývačka-v -kuchyni

back to menu ↑

Jak wybierać zmywarkę?

Na początku ważne jest, abyście sobie rozjaśnili, czego od zmywarki oczekujecie. Na pierwszym miejscu są przy każdej oczywiście czyste i błyszczące naczynia. Nie możemy zapomnieć też o niskim zużyciu energii i co najmniejszym hałasie. Też nie zapominajcie o rozmiarach. Dziesięc różnych zmywarek może mieć dziesięć różnych wielkości i funkcji, dlatego przy wybiorze trzeba brać pod uwagę Was styl życia. Macie wielką rodzinę? Na pewno sięgniecie po większe modele. W Waszej kuchni nie ma wolnego miejsca? W tym przypadku powinniście skupić się na modelach z większą pojemnością zestawów do jedzenia. Krótsze programy zmywania docenicie przede wszystkim w przupadku, jeśli lubicie organizować wielkie uroczystości, kiedy umyte naczynia kończą się szybciej niż byście tego chcieli i szybko potrzebujecie znowu czyste. Najpierw spojrzymy się na podział zmywarek, ich podstawowe parametry i funkcje, których w żaden nie powinno brakować.

back to menu ↑

Do zabudowy albo wolnostojąca zmywarka

Przestrzeń i rozkład Waszych mebli kuchennych to decydujące atrybuty przy wyborze spomiędzy dwóch typów zmywarek. Zmywarki do zabudowy możecie wybrać do nowych kuchni, albo w przypadku, gdy Wam na to pozwoli przestrzeń. Są niepozorne i eleganckie, dlatego że ich drzwiczki są zrobione z tego samego materiału jak meble kuchenne. Wolnostojące zmywarki są bardziej uniwersalne, a postawić je możecie gdziekolwiek. Za to ich jednak tak łatwo nie dostosujecie do kuchni.

back to menu ↑

Ranking zmywarek do zabudowy

Do najbardziej ulubionych zmywarek należą teraz te w pełni zintregrowane, przeznaczone do zabudowania do mebli. Z przodu są zakryte tym samym materiałem, jak reszta Waszych mebli kuchennych, a więc w ogóle nie zakłócą wnętrza kuchni.

Najlepsze zmywarki do zabudowy do 1700 zł

Kolejność Nazwa Podgląd Ocena Klasa energetyczna Hałas Cena
1. Beko DIN 28430 A+++ 44 dB Zobacz cenę
2. Whirlpool ADG 522 IX A++ 43 dB Zobacz cenę
3. Bosch SMI46KS01E A++ 46 dB Zobacz cenę
4. Beko DSS 28020 X A++ 46 dB Zobacz cenę

Najlepsze zmywarki do zabudowy od 1700 zł

Kolejność Nazwa Podgląd Ocena Klasa energetyczna Hałas Cena
1. Bosch SMV 88TX46E A+++ 41 dB Zobacz cenę
2. Sharp QW GD53I443X DE A+++ 44 dB Zobacz cenę
3. Siemens SN 578S36TE A+++ 42 db Zobacz cenę
4. Beko DSN 28330 X A+++ 44 db Zobacz cenę

Zmywarki do naczyń do zabudowy i ich charakterystyka

Ich panel sterowania jest ukryty w górnej części wewnętrznej strony drzwiczek, dzięki czemu ich wygląd jest elegancki i czysty. Niektóre modele są tak ciche, ze według hałasu nawet nie dowiecie się, czy właśnie ma miejsce cykl zmywania. Dlatego wiele z nich jest wyposażonych w sygnalizację świetlną albo w punkt wyświetlany na podłodze, które informują o biegu zmywarki.

 

Vstavaná-umývačka

back to menu ↑

Ranking wolnostojących zmywarek

Wolnostojące zmywarki są najlepsze w przypadku, gdy w Waszej kuchni już jest przygotowana przestrzeń na jej umiejscowienie. Ewentualnie jeśli wiecie, że będziecie się przeprowadzać, a zmywarkę chcecie wziąć ze sobą.

Najlepsze wolnostojące zmywarki do 1700 zł

Kolejność Nazwa Podgląd Ocena Klasa energetyczna Hałas Cena
1. Beko DFN 28430 X A+++ 44 dB Zobacz cenę
2. Whirlpool ADP 422 IX A++ 45 db Zobacz cenę
3. Beko DFN 26321 X A++ 46 db Zobacz cenę
4. Bosch SMS 46GI05E A++ 44 db Zobacz cenę

Najlepsze wolnostojące zmywarki do 1700 zł

Kolejność Nazwa Podgląd Ocena Klasa energetyczna Hałas Cena
1. AEG FFB 83730 PM A+++ 40 db Zobacz cenę
2. Bosch SMS 68TW03 A+++ 44 db Zobacz cenę
3. Sharp QW GT45F444I A+++ 44 db Zobacz cenę
4. Bosch SMS 46MW01E A+++ 46 db Zobacz cenę

Wolnostojące zmywarki do naczyń i ich charakterystyka

Przy wolnostojących zmywarkach nie jesteście ograniczeni jej dokładnymi rozmiarami, jak to jest przy w pełni zintegrowanych zmywarkach. Z drugiej strony możecie oczekiwać trochę głośniejszego działania. W zmywarce do zabudowy drzwiczki i okoliczne ściany tłumią, w wolnostojącej dźwięk będzie generowany i wypuszczany do otoczenia.

 

Volne-stojaca -umývačka

back to menu ↑

Przegląd największych wytwórców zmywarek do naczyń

Zmywarki do naczyń Bosch

Marka Bosch znajduje się na najwyższym szczeblu na drabinie solidności domowych urządzeń. Była założona w niemieckim Stuttgarcie w roku 1886 przez Roberta Boscha i do dziś cieszy się wielką popularnością. Ten godny podziwu człowiek kierował się zasadą, że uczciwa rzemieślnicza praca jest ważniejsza niż tymczasowy zysk. Dlatego też do dziś wyroby Bosch charakteryzują się wyborową jakością i technologiczną doskonałością i wieloma innowacjami. Pierwszą zmywarkę marka Bosch wprowadziła na rynek w roku 1964.
Był to okres, gdy zadania się powoli zmieniały i już nie było to niczym niezwyczajnym, żeby kobiety były zatrudnione. Zmywarki tak przejęły sztafetę trudnego zmywania naczyń w domach. Zmywarki do naczyń Bosch, które do dziś są na rynku dostępne, odznaczają się wysoką solidnością za bardzo przyjacielską cenę. Znajdują się w kategoriach od klasy średniej aż po modele premium. Odpowiada temu suma, którą za nie będziecie musieli zapłacić, ale i jakość.

Bosch

Zmywarki do naczyń Miele 

Spółka Miele jest jedną z największych rodzinnych firm wytwarzających elektroniczne urządzenia, Dobre imię tej niemieckiej spółki słynie na całym świecie. Była założona w roku 1899 jako nezależna rodzinna działalność gospodarcza. Na ich pierwszych produktach było napisane ,,Zawsze lepsze” i tą filozofią spółka stale się kieruje już więcej niż sto lat. Nawet gdy ceny zmywarek do naczyń i ogólnie wyrobów tej marki w porównaniu do konkurencji są średnio wyższe, bez wątpienia możemy powiedzieć, że słusznie. Zmywarki Miele się w porównaniu z innymi markami odznaczają dłuższą żywotnością i lepszą jakością adaptacji użytych komponentów. Miele wytwarza 96,8% swoich komponentów w Niemczech. Niech wyniki mówią same za siebie – reklamacje urządzeń Miele są więcej niż 50% rzadsze niż u wyrobców innych marek.

Ciekawostką zmywarek do naczyń Miele jest, że na pierwszy rzut oka wszystkie wyglądają komplenie tak samo, różnią się tylko cenami. Wszystkie z nich mają podstawowe programy: normalne zmywanie, Rinse & Hold, Sani-Wash, Garnki & Patelnie. Różnice są w hałasie, procesie suszenia, układzie koszy i w funkcjach. Wszystkie zmywarki Miele używają sensoru wykrywania poziomy zabrudzenia naczyń i temu przystosowują swój cykl. Te zmywarki są jedynymi w dziale, które używają prawdziwego suszącego procesu CleanAir, który używa zimnego powietrza z zewnętrznego otoczenia zmywarki.

Miele-

Zmywarki do naczyń Electrolux

Electrolux to szwedzki koncern z siedzibą w Sztokholmie. Należy do światowych marek, wytwarzających urządzenia domowe już dziesiątki lat. Już w roku 1936 stworzyli swoją milionową lodówkę, co jest niezwykłą liczbą. Corocznie na całym świecie sprzedadzą więcej niż 40 milionów wyrobów. Spółka swoje wyroby sprzedaje też pod takimi markami jak AEG, Frigidaire i inne. Zmywarki tej firmy odznaczają się specjalnym systemem zmywania z różnymi intensywnymi strefami, które mają zapewnić najlepsze wyniki przy zmywaniu naczyń, nawet jeśli naczynia nie są tak samo brudne. Specjalne uchwyty na kielichy do wina utrzymają je w bezpiecznej pozycji podczas całego cyklu zmywania, a system suszenia Luxury-DryTech zostawi naczynia suche i bez plam.

Electrolux

Zmywarki do naczyń Whirlpool

Już więcej niż sto lat firma Whirlpool należy do nalepszych wytwórców na rynku AGD. Do spółki Whirlpool Corporations należą takie marki jak KitchenAid, JennAir, Amana, Inglis i wiele innych. W roku 2006 spółka Whirlpool została ogłoszona największym wytwórcą urządzeń domowych na świecie. Zmywarki do naczyń marki Whirlpool są godne uwagi nie tylko dzięki ich przyjacielskim cenom, ale i zmyślnym funkcjom i wyjątkowemu dizajnu. I z zaawansowanymi technologiami, które zmywarki używają, Whirlpool  stara się, aby jego wyroby były rozwinięte, ale dla użytkowników łatwe do użycia. Do wyboru macie produkty z rozległej skali wydajnych zmywarek, które bez problemów zaopiekują się i ekstra brudnymi naczyniami.

Whirlpool-logo

Zmywarki do naczyń Samsung

Azjatycki koncern Samsung pojawił się na rynku europejskim domowych urządzeń w latach sześćdziesiątych poprzedniego wieku i od tamtego czasu nieustale wnosi innowacyjne produkty. Samsung jest uważany za bardzo prestiżową markę wytwarzającą całe spektrum elektronicznych produktów. Samsung po koreańsku znaczy ,,trzy gwiazdy” – ale nazwa marki żarzy w pozytywnych recenzjach w wielu światowych językach. Zmywarki do naczyń z warsztatu spółki Samsung mog pochwalić się ocenami z całego świata. Marka Samsung to synonim jakości, dostępności, trwałości i perfekcyjnego działania. Do tego wszystkiego jeszcze doliczamy idealne higieniczne wyniki i estetyczne urządzenia, które nie przepadną w żadnej kuchni.Samsung-logo

Zmywarki do naczyń LG

Spółka LG Electronics zaczęła swoją drogę w roku 1958 pod nazwą GoldStar w Korei i zawsze stała z podniesioną głową, wierna swojemu motto ,,Life’s good”. Dzięki wyjątkowej wydajności, rzędowi ciekawych funkcji, najnowocześniejszym technologiom, ale i atrakcyjnemu projektowi się z firmy LG stała spółka, która uzyskała prestiżowe wyrazy uznania z całego świata. Krótko mówiąc, wyroby marki LG mogą zrobić dobre wrażenie.

Ich inteligentne zmywarki zalicza się bądź do grupy w pełni zintegrowanych, albo do zabudowy. Te zmywarki odznaczają się cichym działaniem, a wnętrze ze stali nierdzewnej jest zapewnieniem odporności wyrobu i nieśmierdzjącej kuchni. Nie ma co się dziwić więc, że gwarancja tych urządzeń osiąga nawet 10 lat. Wewnętrzna pojemność i składowisko w koszach zapewnia lekki przebieg każdego cyklu zmywania. Usunięte będą wszystkie resztki jedzenia bez wyjątku. W pełni zintegrowane zmywarki są wyposażone w takie elementy, jak TrueSteam generator i funkcję połowicznego zapełnienia. LG to marka, która w swoich produktach łączy technologiczne know-how i nowoczesny dizajn.

 

LG-logo

back to menu ↑

 Sposób działania zmywarki do naczyń

Jeszcze zanim dojdziemy do wyboru, powinniśmy spróbować zrozumieć, jak te przyrządy działają. Pomoże nam to łatwiej zrozumieć, co poszczególne parametry oznaczają. Dzisiejsze nowoczesne zmywarki działają na zasadzie zmywania gorącą wodą, której temperatura średnio wynosi 45°C-75°C, w zależności od wybranego programu. Woda jest tryskana przez ramiona umieszczone w dolnych częściach koszy, w niektórych bardziej rozwiniętych modelach też na stronach wewnętrznej przestrzeni zmywarki. Kombinacja gorącej wody i dodanego środka czyszczącego zapewni perfekcyjne wyniki.

Proces zmywania naczyń w zmywarce składa się z 4 faz. Najpierw zmywarka usunie wielkie resztki jedzenia i gruby brud. Dopiero potem na naczynia przyjdzie samo zmywanie z użyciem detergentu i gorącej wody. W tej fazie zmywarka pozbawia naczynia wszystkich zanieczyszczeń. Trzecim krokiem jest usunięcie środka czyszczącego, który zmywarka wykona kilka razy po sobie. Następnie zmywarka naczynia opłuka gorącą wodą i naczyniom, dzięki nabłyszczaczowi zawartemu w środku czyszczącym, doda blask.

Časti umývačky 

Na koniec naczynia czeka suszenie. W tej fazie cyklu czyszenia woda jest usunięta z naczyń tak, aby nie zostawiła żadnych śladów czy smug. Wynikiem powinny być doskonale czyste i błyszczące naczynia. Oczywiście, wszystko zależy od wybranego programu. Na podstawie tego każda zmywarka do naczyń swoje działanie dostosuje. W niektórych możecie użyć funkcji przedumycia, która za pomocą zimnej wody pozbawi naczynia największych zanieczyszczeń.

Zmywarka na ogrzanie wody używa własnego zintegrowanego ogrzewacza. Ciśnieniowe ciało to druga ważna część zmywarki, które zapewnia działanie zmywających ramion. Nie wszystkie zmywarki są takie same, decydującym czynnikiem są funkcje, w które je poszczególne spółki wyposażyły. Właśnie zaawansowane technologie zapewnią Wam czyste i błyszczące naczynia przy niskim zużyciu wody, energii i czasu.

back to menu ↑

Jak wybrać dobrą zmywarkę do naczyń?

 Wielkość jest decydująca przy wyborze dobrej zmywarki

Wielkość Waszej kuchni, a więc i przestrzeń, który macie wyznaczony na umiejscowienie zmywarki to podstawowy czynnik, który na Was przy wybiorze i kupnie wpłynie. W gruncie rzeczy macie do wyboru z większych modeli, które osiągają szerokość około 60 centymetrów, albo mniejszych, 45 centrymetrowych, zmywarek. Największą różnicą między nimi jest ich wewnętrzna pojemność. Oczywiście, szerszy model ma większą pojemność. Przy szerokości 60 centymetrów miewają zmywarki pojemność wewnętrzną na zmywanie od 12 do 14 obiadowych zestawów naczyń (jeden zestaw obiadowy według normy IEC zawiera talerz, głęboki talerz, talerz deserowy, szklankę, filiżankę do herbaty z talerzykiem, nóż, widelec, łyżkę do zupy, łyżeczkę deserową i łyżeczkę). Przy węższej, 45 centymetrowej szerokości, ta liczba zmyka się w około 10 zestawach, ale często jest tego mniej. Jeśli Wasza rodzina ma więcej członków, albo się u Was w domu często gotuje, powinniście sięgnąć po większy model. Dziś już nawet węższe modele dysponują porządną pojemnością, przede wszystkim dzięki zmiennemu ułożeniu koszy wewnątrz, więć różnice się rozmywają.

Vnútorné usporiadanie umývačky

Przed kupnem trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

 • Jaki wielki jest Wasz dom?
 • Jak często gotujecie?
 • Organizujecie często rodzinne uroczystości albo spotkania z przyjaciółmi u Was w domu?
 • Jak uporządkowana jest Wasza kuchnia?

Zdecydujcie się na 60 centymetrów szeroką zmywarkę, jeśli:

 • Wasza rodzina jest średnio wielka lub wielka
 • Często i dużo gotujecie
 • Szukacie wolnostojącej zmywarki lub do zabudowy

Zdecydujcie się na mniejszą, 45 centymetrów szeroki model, jeśli:

 • Nie macie w Waszej kuchni wystarczająco dużo miejsca
 • Wasz dom ma 2 albo 3 członków
 • Nie macie dość dużo naczyń, którymi byście zapełnili pojemnościowo większą zmywarkę
 • Szukacie wolostojącej albo w pełni zintegrowanej zmywarki

Jaką rolę gra przy wybiorze cena?

Dla niektórych ludzi cena jest czynnikiem numer jeden przy decydowaniu o kupnie pewnego produktu albo usługi, dla innych jest to ostatnia rzecz, na którą patrzą. Pzy zmywarkach obowiązuje złota zasada, że nie zawsze opłaci się oszczędzać. Tańsze zmywarki moga mieć mniej funkcji i głównie należą do niższej klasy energetycznej. Jeśli zdecydujecie się zainwestować w droższy model z lepszymi właściwościami, w ciągu cyklu życia wybranej zmywarki inwestycja na pewno zwróci się Wam w formie niższego rachunku za wodę i prąd. W jakich granicach się te ceny zamykają? Najtańsze zmywarki załatwicie spokojnie za osiemset pięćdziesiąt złotych, co nie jest wysoką ceną. Ale jakość, z jaką się spotkacie, jest bardzo niska. Polecamy nie schodzić poniżej 1100 – 1300 złotych. Przełom między przeciętnymi zmywarkami a tymi najlepszymi nastaje od 1700 – 1900 złotych. Najlepiej wyposażone modele z pięknym dizajnem załatwicie i za więcej niż 4200 złotych, jednak pytanie brzmi, cy się wam jeszcze tak droga zmywarka opłaci.

Klasa energetyczna zmywarki jest decydująca dla jej zużycia

Klasa energetyczna zmywarki jest po cenie pierwszą z charakterystyk, na które klienci patrzą. Klasa energetyczna przedstawa oszczędność energii w rozpiętości od A do G, gdzie A jest najlepszą wartością, a G najgorszą. Klasa A jest podzielona na trzy grupy – A+, A++, A+++. Klasa A+ jest o 25% oszczędniejsza niż klasa A, klasa A++ o 25% oszczędniejsza niż klasa A+ i tak dalej. Ogólnie obowiązuje równianie, czym lepsza klasa energetyczna, tym niższe koszta działania urządzenia.
Polecamy wybierać zmywarkę, z jak najefektywniejszą klasą energetyczną. To prosty sposób, jak możecie się upewnić, że ślad węgielny, który swoją działalnością tworzycie, będzie jak najmniejszy i do tego Was nie zrujnują Wasze rachunki za prąd i wodę. Dzisiejsze zmwywarki z powodu ogólnego starania się wytwórców by pokonać konkurencję, znajdują się w klasach A, ale głównie starsze modele posiadają też klasę B albo C.

Umývačka riadu- štítok

Hałas – dla swojej wygody wybierzcie raczej cichszy model

Czy już chodzi o wybór pralki, suszarki albo zmywarki, hałas to ważny parametr, który trzeba brać pod uwagę. Wysokość poziomu dźwięku przedstawia się w decybelach. Hałas rośnie logarytmicznie. To znaczy, że każdy stopień jest dziesięć razy silniejszy niż ten poprzedni. Także 20 dB jest dziesięć razy silniejszych niż dźwięk o sile 10 dB. Ale 30 dB jest dźwiękiem aż sto razy silniejszym niż dźwięk 10 dB.

Wielkim trendem w dzisiejszym dizajnie wnętrz jest połączona część mieszkalna z kuchnią. Wtedy trzeba dobrze rozważyć hałas zmywarki. Ciche modele osiągają hałas około 43 dB, niektóre nawet tylko 39 dB. Ale też modele, które osiągają hałas około 47-48 dB, zalicza się stale do średnio cichych. A jednak przyrząd z hałasem 60 dB osiąga hałas zwykłej konwersacji, a to już jest dużo. Hałas wpłynie i na projekt zmywarki. Modele do zabudowy będą mniej hałasować, dlatego że ich hałas tłumią urądzenia albo szafki umieszczone wokół. Dalsze czynniki, które mogą wpłynąć na hałas zmywarki:

 • Jakość izolacji
 • Wanny ze stali nierdzewnej są cichsze niż plastikowe, dlatego że tłumią dźwięk wody padającej na wewnętrzną stronę zmywarki
 • Jednym z czynników, które mogą wpłynąć na hałas jest też wybór programu. Niektóre modele są wyposażone w specjalne nocne programy, które do zmywania używają niższego ciśnienia natrysku. Woda tak nie uderza na ściany, a zmywarka dlatego pracuje ciszej. Tak nastawione programy jednak trwają dłużej.


back to menu ↑

Zmywarka oszczędza wodę

Ciężko sobie to wyobrazić, że zmywarka jest w stanie umyć 14 obiadowych zestawów naczyń za pomocą tylko 10 litrów wody. Jak to właściwie robi? Tajemnica spoczywa w recyklingu. Wewnątrz znajduje się filtr, który czyści już użytą wodę, a tak efektywnie ją używa jako czyszczący środek i wodę do płukania. Zmywarka zawsze używa tylko pewnej ilości wody na raz, którą podczas poszczególnych faz wymienia za czystą. Dzisiejsze nowoczesne zmywarki są często wyposażone w sensor, który przed każdym umyciem kontroluje intensywność zabrudzenia naczyń. Temu dostosuje swój cykl zmywania, a więc i ilość potrzebnej wody do mycia. Ta technologia jest bardzo oszczędna dla Waszego portfela, dlatego że potrafi obniżyć ilość potrzebnej wody aż o jedną trzecią.

back to menu ↑

Do czego służy sól w zmywarce?

Łatwo mówiąc, sól w zmywarkach do naczyń pomaga zmiększać wodę, a tym zapobiega osadzaniu się wodnego kamienia. Dodana sól wodę zmiękcza działanie na jony wapnia i i magnezu. Waszą zmywarką opiekuje się tak, jak tabletki opiekują się Waszymi naczyniami. Pamiętajcie, że nie chodzi o sól kuchenną. W przypadku, że do zmywarki nasypiecie sól kuchenną, wewnętrzne rury zmywarki zniszczą się przez korozję. O kurczących się zasobach soli w zmywarce powiadomi Was kontrolka na panelu sterującym. W przeciwnym przypadku pojemnik na sól zawiera pływaka, którego ciężko zobaczyć, dlatego lepiej, jak będzie dodawać sól regularnie, najlepiej raz na miesiąc. Pojemnik na sól jest z reguły umieszczony na dnie zmywarki.

Um7va4ka riadu -soľ

back to menu ↑

Dzisiejsze zmywarki są technologicznie rozwinięte

Technologie towarzyszą nam na każdym kroku. Smartfony, inteligentne domy, samoparkujące samochody i wiele więcej. Dlaczego by nie mieć i inteligentną zmywarkę do naczyń? Rynek oferuje zmywarki, które są załadowane technologiami. Niektóre funkcje są jednak bardziej potrzebne, niż inne. Wyposażenie w wiele programów i funkcji może dobrze wyglądać na papierze, ale czy będziecie ich używać w rzeczywistości?

Praktyczną funkcją, którą będziecie na pewno z radością używać, są sensory, które wykrywają stopień zabrudzenia naczyń i ilość naczyń w zmywarce. Według uzyskanych wyników zmywarka może samodzielnie nastawić program tak, aby zapewniła jak najlepsze wyniki przy zmywaniu naczyń w kombinacji z minimalnym zużyciem wody i energii elektrycznej.

Bardzo praktyczną funkcją jest możliwość odłożenia startu cyklu zmywania na później. Dzięki temu w lepszych modelach można dokładnie nastawić godzinę włączenia zmywarki. Zostawcie tak zmywarkę chodzić w czasie, gdy nie jesteście w domu, albo podczas nocy. Nie tylko, że zmywarka nie będzie Wam przeszkadzać, ale czyste naczynia będziecie mieć przygotowane dokładnie wtedy, gdy będziecie ich potrzebować. W większości można start odłożyć w ramach 24 godzinnego odstępu czasowego.

Dobra zmywarka do naczyń powinna być wyposażona w funkcję połowicznego zapełnienia i krótkiego programu. Wyobraźcie sobie, że zaprosicie do domu gości, przygotujecie wyjątkową kolację i deser. Nagle podczas uroczystości odkryjecie, że nie macie dość czystych naczyń. Po prostu możecie użyć praktycznego krótkiego programu, który w większości trwa tylko 30 minut.

Umývačka riadu s iadom

Funkcja połowicznego zapełnienia umożliwi Wam włączyć zmywarkę nawet wtedy, gdy nie jest w pełni zapełniona. Dzięki temu zmywarka dostosuje swój cykl, a Wasze naczynia umyje przy niższym zużyciu. Bardzo poręczną i praktyczną funkcją jest specjalny program na mycie szkła. Dzięki niemu nie musicie szklanek po umyciu w zmywarce nabłyszczać, program zajmie się tym, aby było szkło czyste i bez zaschniętych kropel. Poza tym Wasze szkło ochroni i przedłuży jego żywotność.

Przy wybiorze zmywarki sprawdźcie, czy wybrany przez Was model jest wyposażony w technologie, które poradzą sobie ze wszystkimi środkami czyszczącymi. Na rynku jest bowiem więcej typów, a z niektórymi może mieć Wasza zmywarka problem. Chodzi o tabletki 3w1. Niektóre zmywarki ten typ tabletek nie wspierają, a to przy zmywaniu może powodować komplikacje. Może nastać sytuacja, gdy w zmywarce znajdziecie nierozpuszczone resztki tabletki przylepione na Waszych naczyniach. Tabletki mogą negatywnie wpłynąć na cały proces zmywania i suszenia. Jeśli jednak zmywarka jest wyposażona w funkcję, która te tabletki rozpozna, to łatwo wyłączy dawkowanie nabłyszczacza i dawkowanie regenerującej soli nastawi na najniższy poziom. Tabletka się rozpuści kontrolowanie, postępowo, według poszczególnych faz programu.

back to menu ↑

Wewnętrzny układ zmywarki – jak powinien wyglądać?

Jeśli nie chcecie się denerwować przy wkładaniu każdego garnka do koszy zmywarki, przy wybiorze powinniście spojrzeć na jej wewnętrzny układ. Nowoczesne zmywarki powinny mieć elastyczne kosze, które można według własnego gustu i potrzeb dostosować. Górny kosz powinien mieć nastawialną wysokość. Jeśli potrzebujecie myć większe garnki albo patelnie, łatwo górny kosz za pomocą dźwigni umieszczonych na jego stronach posuniecie o poziom wyżej. I odwrotnie, jak potrzebujecie umyć wysokie szklanki, kosz tym samym prostym ruchem o poziom zniżycie.

I układ w koszach jest bardzo ważny. Zmywarka powinna mieć przegródki na talerze, które w przypadku potrzeby można zamknąć. Nie powinno brakować półek na składowanie noży albo mniejszych przyborów. Niektóre nowoczesne modele zmywarek są przystosowane do mycia kielichów do wina, ich przegródki są wyposażone w gumowe uchwyty, które utrzymają kielichy bezpiecznie na miejscu, a Wy dlatego nie musicie się bać, że podczas zmywania dojdzie do ich uszkodzenia.

umývačka riadu -kôš

Zmywarki z przegródką na sztućce na trzecim poziomie mają wielką zaletę. Trzecia przegródka nie musi koniecznie służyć tylko na składowanie sztućcy, możecie ją użyć na składowanie mniejszych kuchennych przyborów takich jak trzepaczki, łyżki, czy nawet i małe filiżanki z talerzykami przeznaczone na espresso. Dzięki tej przegródce nie musicie w dolnym koszu używać koszyka na sztućce, który zbędnie zajmuje miejsce. Wolną przestrzeń możecie użyć na składowanie talerzy czy wielkich garnków.

Specjalnie przygotowane strefy na zmywanie ekstra brudnych naczyń pozbawią się zapieczonego tłuszczu na Waszych garnkach bez zwiększenia kosztów na energię i wodę. W gruncie rzeczy chodzi o dodane natryski, w większości umiejscowione w dolnym koszu, które przy pomocy wyższego ciśnienia wody poradzą sobie z tłustymi patelniami, misami albo blachami. Naczyń już nie trzeba przed wkładaniem do zmywarki opłukiwać w rękach.

back to menu ↑

 Końcowy werdykt

Na zakończenie jeszcze raz zbierzemy wszystkie ważne rzeczy, które trzeba przy kupnie zmywarki rozjaśnić. Współcześnie wybór na rynku jest bardzo szeroki i dlatego dobrze jest zorientować się w ofercie poszczególnych marek. Ogólnie obowiązuje to, że jeśli zaoszczędzicie na cenie za cenę gorszej klasy energetycznej, w ciągu żywotności zmywarki stracicie. Dlatego dobrze jest decydować spomiędzy modeli, które mają minimalnie klasę energetyczną A+ i wyżej.

Drugą ważną cechą jest projekt, możecie zdecydować się na model do zabudowy albo wolnostojący. Wszystko zależy od układu Waszej kuchni i ilości wolnej przestrzeni. Jeśli szykujecie się urządzić kompletnie nową kuchnię, lepiej jest wybrać zmywarkę do zabudowy. Nie tylko że będzie idealnie pasować do kuchni, do tego będzie też trochę cichsza, dlatego że ją z obu stron będą otaczać dalsze szafki kuchenne. Ale jeśli macie kuchnię już urządzoną, a nie macie zostawionego miejsca na zmywarkę w żadnej szafce, użyjcie raczej wolnostojącą, niż by przez nią przebudowywać całe wnętrze.

Funkcje są ważnym aspektem i częścią wyposażenia każdej zmywarki. Idealne urządzenie powinno mięc intensywny program, program Eco, program automatyczny, który sam wykrywa stopień zabrudzenia i na podstawie tego nastawi temperaturę i ilość wody na każdy cykl. Zaletą jest krótki program na tylko średnio brudne naczynia, program przedumycie zimną wodą. Jeśli często używacie szklanek lub szklanych misek, szukajcie zmywarki, które dysponują specjalnie rozwiniętą funkcją mycia szkła. Bardzo praktyczną jest funkcja HalfLoad, połowiczne zapełnienie, która naczynia ekonomicznie umyje przy połowicznym zapełnieniu zmywarki.

Zmywarka powinna być zdolna do używania tabletek 3w1, które są dziś bardzo popularne. Uważajcie na to, dlatego że nie wszystkie zmywarki mogą użyć ich skład i może się tak stać, że użycie tych tabletek skomplikuje cały cykl zmywania. W żadnej nowoczesnej zmywarce do naczyń nie powinno też brakować funkcji odłożonego startu.

Aby naczynia były zawsze czyste, potrzeba, aby zmywarka miała zmyślnie rozwiązaną przestrzeń wewnętrzną. Nastawialne kosze z posuwanymi przegródkami na talerze i szklanki, składane etażery na noże czy chochle, powinny być oczywistością. Szuflada na sztućce jest bardzo praktyczna, do tego oszczędza miejsce w koszach pod nią. Nie zapominajcie, że podane cechy to nie wszystko, czgo potrzebujecie, abyście mieli pięknie czyste naczynia. Zmywarką, tak jak każdym innym urządeniem w domu, trzeba się opiekować. Prawidłową opieką możemy przedłużyć żywotność każdego urządzenia i zapewnić te najlepsze wyniki przy każdym użyciu. Dbajcie o to, abyście zawsze na czas dopełnili potrzebną sól i nabłyszczacz, tak regularnie zmywarkę czyścicie. Unikniecie tak przykrego zapachu.

Umývačka riadu-porucha

back to menu ↑

Najczęstsze błędy, które robimy przy zmywaniu naczyń w zmywarce

1. Brudne naczynia

Właściciele zmywarek do naczyń mogą spotkać się z sytuacją, gdy po ukończeniu cyklu zmywania ze zmywarki wyciągną naczynia prawie tak samo brudne, jak przed umyciem. Dlaczego tak się dzieje? Nie płaciliście przecież pieniędzy za urządzenie, które Wam więcej roboty doda, niż odbierze. Brudne naczynia ze zmywarki wyjmujecie prawdopodobnie dlatego, że wybraliście słaby program. Ten powinniśmy wybierać zawsze na podstawie tego, jak bardzo naczynia w zmywarce są brudne. Jeśli wybierzecie program ze słabą temperaturą wody, to dość prawdopodobne, że zmywarce to nie będzie wystarczać i ta Wasze naczynia nie umyje dość dobrze. Do brudnych garnków, tłustych blach i zaschniętego brudu polecamy używać intensywne programy z temperaturą wody około 65-75 °C. Jeśli Wasza zmywarka jest wyposażona w program przedumycie zimną wodą, możecie najpierw wybrać ten, a potem Wasz ulubiony program.

2. Rdzawe plamy na metalowych naczyniach

Jeśli w zmywarce brakuje nabłyszczacza, to może się Wam tak stać, że na metalowych częściach naczyń będą pojawiać się rdzawe plamy albo zaschnięte krople wody na szkle. Jeśli przy gotowaniu dużo solicie, występowanie tych plam jest o wiele bardziej prawdopodobne. Unikniecie tego uzupełnianiem już wspomnianego nabłyszczacza albo używaniem programu przedumycie zimną wodą.

umývačka riadu - zle umyté sklo

3. Mokre naczynia

Nikt z nas nie chce dokańczać pracy, która jest przeznaczona zmywarce. Brudnych naczyń w kuchni jest zawsze wiele, a Wy staracie się włożyć je do wnętrza zmywarki tyle, ile tylko się da. To jest jednak błąd. Naczynia dlatego nie mają przestrzeni, aby kompletnie wyschły. Nie przepełniajcie więc zmywarki i lepiej wybierzcie dwa cykle zamiast jednego, po którym będzie trzeba wycierać naczynia. Przy niektórych modelach dobrze jest po ukończeniu cyklu otworzyć drzwiczki i dać parze ujść poza zmywarkę.

4. W zmywarce jest nieprzyjemny zapach

Na taki problem możecie natrafić głównie, jak zmywarki nie puszczacie codziennie, ale pozwalacie brudnym naczyniom przebywać w niej parę dni. Rozwiązanie tego problemu jest oczywiste – puszczajcie cykl zmywania częściej. Tak samo dobrze jest od czasu do czasu wyczyścić filtr i dwa razy czy trzy razy do roku puścić cykl zmywania na pusto. Zmywarka przy tym się wyczyści, a Wy zaoszczędzicie tym wiele pracy.

back to menu ↑

Z ciekawości – Jak właśnie powstały zmywarki?

Mieć Johna Fitcha, wynalazcę parowca, za dziadka, znaczyło dla Josephine Cochrane dwie rzeczy – po pierwsze, budowę maszyn miała we krwi, a po drugie, pieniędzy jej naprawdę nie brakowało. Była już zniesmaczona z tego, jak służące stale rozbijają jej drogą porcelanę i zdecydowała się dlatego wymyślić maszynę, która zrobi to lepiej. Tak w roku 1886 powstała pierwsza zmywarka do naczyń.

História- umývačiek -riadu

Dokładniej mówiąc, zupełnie pierwsza wzmianka o zmywarce wiąże się z imieniem Joela Houghtona. Ten opatentował zmywarkę, która była napędzana ręcznie, za pomocą pompki. Maszyna, którą wymyśliła Josephine była jednak na innym poziomie. O wiele wyższym. Jej zmywarka miala horyzontalnie ułożone koło, na które naczynia były mocowane za pomocą drucianego uchwytu. Swój wynalazek pierwszy raz przedstawiła światu na światowej wystawie w roku 1893 w Chicago. Właściciele restauracji i hoteli byli w euforii. Tak samo też bogacze, którzy nie mogli się doczekać, kiedy będą mogli jedną załatwić sobie do swojej kuchni. Potem Josephine otworzyła fabrykę tych użytecznych maszyn i rozpoczęła produkcję. Prosta fabryka potem stała się znaną na całym świecie wytwórcą KitchenAid.

Pierwszą elektryczną zmywarkę napełnianą z góry przedstawiła w roku 1929 firma Miele. Dopiero w roku 1940 jednak, dzięki Williamowi Howardowi Livensowi, powstała zmywarka do naczyń, jaką znamy dziś – napełnianą z przodu i z suszeniem naczyń. A gdy w roku 1960 Miele wprowadziła na rynek pierwszy automatyczny model, jego cena wynosiła w przybliżeniu tyle co miesięczna pensja jednej sprzątaczki.

Mamy nadzieję, że pomogliśmy Was zorientować się na rynku ze zmywarkami do naczyń i że też dzięki tym stronkom znajdziecie tę najlepszą zmywarkę dla Was i Waszego domu. Przede wszystkim pamiętajcie, że na kupnie Wasza praca się nie kończy – zmywarka ją znacznie ułatwi, ale musicie się też nią opiekować.