Ranking suszarek do prania

Jak wybrać suszarkę do prania 2019

TOP suszarki do prania 2019

Kondensacyjne suszarki do prania do 2 000 złotych Kondensacyjne suszarki do prania od 2 000 do 3 000 złotych Kondensacyjne suszarki do prania od 3 000 złotych Pralko-suszarki
Beko DS7434RX Samsung AIRWASH DV90M6200CW Samsung QUICKDRIVE DV90N62632W LG C4 STEAMSPA F4J6TG0W
Jakość suszenia
91 %
Konsumpcja
92 %
Hałas
92 %
Cena/jakość
94 %
Jakość suszenia
98 %
Konsumpcja
96 %
Hałas
98 %
Cena/jakość
95 %
Jakość suszenia
95 %
Konsumpcja
95 %
Hałas
95 %
Cena/jakość
95 %
Jakość suszenia
91 %
Konsumpcja
92 %
Hałas
90 %
Cena/jakość
96 %
Zobacz cenę Zobacz cenę Zobacz cenę Zobacz cenę

Najlepsze suszarki do prania 2019

Rady, wskazówki, recenzje

Wstęp

Jeszcze przed kilkoma laty ilość sprzedawanych w ciągu roku suszarek do prania stanowiła jedną trzecią obecnej liczby. W obecnych, zabieganych czasach ludzie powoli, ale z pewnością zaczynają poznawać ich magię. Suszarki do prania są obecnie dużym pomocnikiem w wielu gospodarstwach domowych. Potrafią zaoszczędzić ogromną ilość pracy oraz czasu. Prawdą jest, że będziesz trzeba zapłacić za prąd, ale proszę mi wierzyć, z doświadczenia mogę powiedzieć, że warto. Mokre pranie, które wyjmuje się z pralki, wystarczy tylko włożyć do suszarki, gdzie wyschnie o wiele szybciej niż na sznurku lub na tradycyjnej suszarce. Dodatkowo przełożenie go jest znacznie szybsze niż wieszanie i przypinanie klamerkami. A ponadto nie ma wtedy ryzyka, że wilgotność powietrza w Państwa domu wzrośnie ponad naturalną granicę. To właśnie bywa częstym problemem podczas suszenia na tradycyjnych suszarkach. Pociąga to za sobą alergie, pleśnie i tym podobne rzeczy, których z pewnością Państwo nie chcecie.

Oprócz tych zalet, suszarki do prania pozwalają również zaoszczędzić miejsce. Sznurki na pranie lub tradycyjne suszarki wymagają dużo miejsca obok siebie, aby woda miała gdzie parować i najczęściej nie da się ich zmieścić w łazience. W konsekwencji tego trzeba je rozmieścić również w innych częściach mieszkania. W przeciwieństwie do tego suszarkę do prania da się w obecnych czasach wygodnie umieścić na pralce, gdzie i tak nic innego by się już nie zmieściło. Przy pełnym wykorzystaniu funkcji suszarki do prania można przestać się również martwić odwirowywaniem prania, prasowaniem go a nawet ewentualną sterylizacją dla alergików. Ale podstawową kwestią jest oczywiście wybranie takiej suszarki, która oferuje wszystko, czego się potrzebuje. A do tego trzeba co nieco wiedzieć o tym rodzaju towaru.

Oczywiście, zakup suszarki do prania to nie jest mała inwestycja. Ceny lepszych suszarek średniej klasy wahają się pomiędzy czterysta a osiemset euro. Dlatego ważne jest, aby wybraniu odpowiedniego modelu poświęcić wystarczającą ilość czasu oraz wcześniej dowiedzieć się czegoś o danej problematyce i ją zgłębić. Jest to jeden z powodów, dlaczego przygotowaliśmy dla Państwa ten duży artykuł jak wybrać suszarkę do prania i dlaczego przetestowaliśmy dla Państwa najlepsze suszarki 2017 roku. Chodzi o sprawdzone produkty marek AEG, Samsung, Beko lub Gorenje. Na naszych stronach znajduje się przejrzyste uporządkowanie w rankingach dla różnych kategorii cenowych. Oprócz tego spojrzeliśmy również, choć nie tak wnikliwie, na pralko-suszarki. Więcej będzie można się o nich dowiedzieć w naszym teście pralek, który planujemy opublikować w najbliższym czasie, ale jesteśmy przekonani, że już tu należy wspomnieć o tych urządzeniach. Jeśli macie Państwo chwilkę czasu, to można już zabrać się do pracy.

Sušička -bielizne

back to menu ↑

Podstawowy podział suszarek do prania

Na początku warto sprawdzić, jakie typy suszarek do prania są obecnie oferowane na rynku. Zasadniczo rozróżniamy łącznie trzy:

 • Kondensacyjne suszarki do prania – dziś to najpopularniejszy typ – nie wymaga rozwiązywania problemu odprowadzania pary wodnej, która kondensuje w wodę i jest odprowadzana do zbiornika, ewentualnie do odpływu (co jest rzadziej spotykane). Następnie można je podzielić na suszarki z pompą ciepła oraz na suszarki bez pompy ciepła.
 • Pralko-suszarki do prania – szczególny typ, który niektórzy producenci wprowadzają na rynek. Chodzi o suszarkę połączoną z pralką. Zaletą jest mniejsze zapotrzebowanie na miejsce, z drugiej strony wiąże się z nimi cały szereg komplikacji, które opisane są w poświęconym im rozdziale.
 • Ewakuacyjne (wentylacyjne) suszarki do prania – tani i prosty wariant suszarki, gdzie para odprowadzana jest bezpośrednio z pomieszczenia. Mają one jednak duże wymagania pod względem ilości miejsca, wymagają przeróbek budowlanych a przez otwór do odprowadzania pary może z Państwa domu/mieszkania zimą uciekać ciepło. W dzisiejszych czasach już właściwie się ich nie produkuje i nie sprzedaje.

Poszczególne wspomniane rodzaje różnią się wieloma istotnymi parametrami – szybkością suszenia, pojemnością, zużyciem jak również dostępnymi funkcjami. Bardzo trudno jest znaleźć ogólną charakterystykę, dlatego w następnych rozdziałach przyjrzymy się dokładniej poszczególnym rodzajom.

back to menu ↑

Ranking kondensacyjnych suszarek do prania

Kondensacyjne suszarki do prania to w dzisiejszych czasach sprawdzona klasyka. U nas są wyraźnie bardziej lubiane niż pozostałe rodzaje. Podstawową cechą tych suszarek jest to, że gorące powietrze ogrzewa pranie, powoduje, że woda paruje a para pozostaje w obiegu. Przechodzi przez bęben do wewnętrznej części suszarki, gdzie znów ulega ochłodzeniu i kondensuje w wodę, która spływa do zbiornika. Następnie cały proces jest powtarzany, powietrze znów jest ogrzewanie, para zmieniana w wodę i tak dalej.

Najlepsze kondensacyjne suszarki do prania do 2 000 złotych

Kolejność Nazwa Podgląd Ocena Wydajność suszenia Klasa energetyczna Cena
1. Gorenje D7564 9 kg A++ Zobacz cenę
2. Beko DS8312PX 8 kg A+ Zobacz cenę
3. Beko DS7434RX 7 kg A++ Zobacz cenę
4. Bosch WTG86400PL 8 kg B Zobacz cenę
5. Beko DS7433RX 7 kg A++ Zobacz cenę
6. Electrolux EDH3686GDE 8 kg A+ Zobacz cenę

Najlepsze kondensacyjne suszarki do prania od 2 000 do 3 000 złotych

Kolejność Nazwa Podgląd Ocena Wydajność suszenia Klasa energetyczna Cena
1. Electrolux EDH3988TPW 8 kg A+++ Zobacz cenę
2, Beko DPY8506GXB1 8 kg A+++ Zobacz cenę
3. Samsung AIRWASH DV90M6200CW 9 kg A+++ Zobacz cenę
4. Samsung DV90M5200QW/EO 9 kg A+++ Zobacz cenę
5. Bosch WTW85562PL 9 kg A++ Zobacz cenę

 Najlepsze kondensacyjne suszarki do prania od 3 000 złotych

Kolejność Nazwa Podgląd Ocena Wydajność suszenia Klasa energetyczna Cena
1. Samsung QUICKDRIVE DV90N62632W 9 kg A+++ Zobacz cenę
2, BoschWTY887W0PL 9 kg A+++ Zobacz cenę
3. Miele TCE530WP ACTIVE PLUS 8 kg A+++ Zobacz cenę
4. AEG T8DBG48S 8 kg A++ Zobacz cenę
5. Electrolux EW8H259SPT PERFECTCARE 9 kg A++ Zobacz cenę

Kondensacyjne suszarki do prania i ich charakterystyka

Zaletą tych suszarek jest, że można je umieścić w dowolnym miejscu w Państwa domu. Nie trzeba brać pod uwagę odprowadzania pary z domu przez ściany.  Jednocześnie mają wyższą wydajność, suszenie jest stosunkowo szybkie. Wadą bywa wyższa cena zakupu jak również konieczność regularnej konserwacji. Zbiornik z kondensatem trzeba regularnie opróżniać. Niektóre suszarki o tym ostrzegają, w pozostałych przypadkach trzeba o tym pamiętać samemu.

Kondenzačná-sušička-bielizne

W ramach suszarek kondensacyjnych rozróżniamy łącznie następujące dwa rodzaje tych urządzeń:

 • Suszarki bez pompy ciepła – ogrzewają powietrze za pomocą grzałki elektrycznej, która musi się ogrzać i utrzymywać daną temperaturę. Wydajność suszenia jest wyższa, cykl trwa krócej, ale za cenę zwiększonego zużycia energii elektrycznej.
 • Suszarki z pompą ciepła – mają w sobie wbudowaną pompę ciepła, która ochłodzone powietrze ogrzewa ponownie i ponownie. Ciepło, które pozostaje w powietrzu po suszeniu jest wykorzystywane do ogrzewania zimnego powietrza poprzez co oszczędza się energię. Masz więc możliwość zaoszczędzić i jednocześnie lepiej pracować z intensywnością i szybkością suszenia oraz regulować je.

Zalety:

 • Mniejsze wymagania pod względem miejsca
 • Wyższa niezawodność
 • Zasadniczo większa pojemność
 • Wyższe klasy energetyczne

Wady:

 • Wyższa cena
 • Wyższe zużycie
 • Konieczność opróżniania zbiornika z kondensatem


back to menu ↑

Ranking pralko-suszarek

Na rynku istnieją również modele, które łączą cechy suszarek i pralek. Chodzi o hybrydy, które są w stanie wykonywać czynności obu urządzeń.  Wiąże się to z wieloma zaletami, ale w pewnym stopniu ma też wady.

Najlepsze pralko-suszarki

Kolejność Nazwa Podgląd Ocena Mycie pojemności; wysuszenie Klasa energetyczna Cena
1. LG C4 STEAMSPA F4J6TG0W 8 kg; 5 kg A Zobacz cenę
2. Bosch WVG30460PL 7 kg; 4 kg A Zobacz cenę
3. Samsung WD80J5A10AW 8 kg; 5 kg A Zobacz cenę
4. Samsung ADDWASH WD80K5A10OW 8 kg; 4,5 kg A Zobacz cenę
5. LG SLIM F2J6HM0W 7 kg; 4 kg B Zobacz cenę

Pralko-suszarki i ich charakterystyka

Práčka-a-sušička

Ma to pewne zalety – oszczędza się miejsce, i to bardzo wyraźnie i teoretycznie nie trzeba przekładać prania z jednego urządzenia do drugiego. Z drugiej strony, pranie i tak trzeba wyjąć – pojemność prania i suszenia się różni. Pranie się wypierze, ale wraz z zawartością wody zwiększy się jego waga, dodatkowo do prania można go do bębna włożyć więcej. Pojemność suszenia (której nie można przekroczyć, jeśli chce się zachować wydajność suszenia) jest niższa, więc należy liczyć się z tym, że będzie trzeba suszyć co najmniej dwa razy. W tym czasie oczywiście nie będzie można prać kolejnej porcji prania (i odwrotnie). Powoduje to określone komplikacje i trudności w harmonogramie czasowym.

Oprócz tego wadą jest zwiększone zużycie wody i prądu. Pralka musi w trakcie suszenia ochładzać powierzchnię zbiornika, aby doszło do kondensacji – wewnętrzne urządzenia pralki trzeba więc po ciepłym praniu całkowicie ochłodzić zimną wodą. Jeśli będziemy brać pod uwagę zwykłe pranie bawełny (około 6 kilogramów prania) + 2 cykle suszenia (około 2 x 3 kilogramy prania), zużycie zwiększy się do 130 a nawet 150 litrów. Ponadto, co musimy jeszcze dodać, pralko-suszarki są o wiele bardziej podatne na awarie i częściej się psują, niż klasyczne suszarki lub pralki. Dodatkowo ich obsługa jest dość skomplikowana a przy wyborze trzeba brać pod uwagę zarówno funkcje suszarki jak i pralki (którym przyjrzymy się w teście pralek).

Zalety:

 • Niewielkie wymagania odnośnie miejsca
 • Połączenie dwóch urządzeń w jednym

Wady:

 • Wysokie zużycie wody i prądu
 • Bardziej skomplikowana obsługa
 • Mniejszy wybór
 • Częstsza awaryjność


back to menu ↑

Wentylacyjne suszarki do prania

Ventilačná-sušička-bielizne

 

Wentylacyjne suszarki do prania charakteryzują się tym, że parę, która wytwarza się z ubrań trzeba odprowadzać na zewnątrz z pomieszczenia. Zwykle rozwiązane jest to w ten sposób, że mieszanina gorącego powietrza i pary odprowadzana jest rurą przez otwór wentylacyjny w ścianie na zewnątrz. Nie jest to u nas zbyt popularny typ, na rynku da się jeszcze znaleźć kilka sztuk starszych modeli, ale na przykład w niektórych państwach na wschodzie można się z nimi spotkać dość często. Jeśli będziecie Państwo długo szukać, to jesteście w stanie je znaleźć, dlatego tu o nich wspominamy.

Długość rury powinna wynosić co najmniej 1,2 metra, a sama rura powinna wisieć co najmniej 30 centymetrów nad ziemią. W żadnym przypadku nie wolno jej podłączać do komina ani do ogrzewania powietrznego, wymaga własnego otworu. Zaletą tych suszarek jest fakt, że są tańsze i mają niższe całkowite zużycie energii. Z drugiej strony nie zawsze opłaca się ingerencja w ściany domu lub mieszkania, a do tego jeszcze ograniczenia pod względem miejsca. Jeśli Państwa łazienka położona jest w kierunku do wnętrza domu, to nawet nie mogą Państwo kupić takiej suszarki. A przy tym jeszcze przez otwór wentylacyjny z domu ucieka duża ilość ciepła.

Zalety:

 • Niższa cena
 • Małe wymagania pod względem konserwacji
 • Efektywne i oszczędne suszenie

Wady:

 • Konieczność modyfikacji budowlanych domu
 • Obniżenie ogólnej izolacji cieplnej
 • Duże wymagania pod względem miejsca
 • Zła dostępność towaru i mała oferta


back to menu ↑

Najwięksi producenci suszarek do prania na naszym rynku

Przy wyborze odpowiedniej suszarki zalecamy patrzeć nie tylko na parametry, ale wziąć pod uwagę również markę produktu. Nie każdy producent, który oferuje suszarki do prania, produkuje je naprawdę dobre, wysokiej jakości i z odpowiednich materiałów. Szczególnie od firm, które oferują tylko jeden albo dwa modele suszarek do prania nie można oczekiwać wysokiej jakości ani żywotności. Zamiast tego polecamy zakup produktów marek, takich jak AEG, Bosch, Whirlpool albo Samsung, które są już od lat sprawdzone i które mają wśród klientów dobrą reputację i dobrą opinię. Chcielibyśmy przedstawić tu niektórych dużych producentów suszarek do prania.

Suszarki AEG

Firma AEG (Allgemeine Elektricitäts-Gesellschaft) została założona w 1887 roku. Została założona przez Emila Rathenaua w Niemczech. Początkowo firma koncentrowała się na produkcji urządzeń elektrycznych, samochodów i silników (brała nawet udział w elektryfikacji niektórych linii kolejowych i budowie sieci elektrowni). Działa na rynku od ponad stu lat do momentu przejęcia marki przez Electrolux w 2005 roku. Suszarki AEG produkowane są w trzech wersjach według zastosowanych technologii – Lavatherm, ProSense i AbsoluteCare.

 • Lavatherm to klasyczna technologia OptiSense, która zapewnia najmniejszy pobór mocy niezależnie od pojemności napełnionej
 • Suszarki ProSense same ważą pranie, dostosowując długość cyklu napełniania i redukując hałas i zużycie.
 • AbsoluteCare oferuje tę samą technologię, która oferuje programy do suszenia wszystkich rodzajów tkanin, włączając delikatnych tkanin.

AEG-logo

Suszarki Beko

Firma Beko została założona stosunkowo niedawno w porównaniu do innych producentów suszarek. Tylko w 1967 roku w Turcji, przez biznesmena Vehbi Koçoma i jego towarzyszy ze Stambułu. Oryginalnie marka ta była sprzedawana tylko na lokalnym rynku, Beko trafiło na rynek europejski po przejęciu przez markę Grundig, tradycyjnego producenta elektroniki z Niemiec. To duży producent suszarek, pralek, zmywarek do naczyń, ale także, na przykład, kuchenki – po prostu urządzenie gospodarstwa domowego. Patrząc na suszarki Beko, są one specjalnie z powodu funkcji Baby Protect. Jest instalowany w urządzeniach głównie dla dzieci lub alergologów. Ten program niszczą bakterie i mikroorganizmy z wysoką temperaturą i osiągnąć praktycznie pełną sterylizację odzieży. Suszarki Beko są również popularne wśród hodowców zwierząt domowych, ponieważ są w stanie usunąć sierści zwierzęcej z ubrania.

Beko-logo

Suszarki Samsung

Z innym producentem ruszamy na wschód, do Azji. To Samsung, jedna z największych firm na świecie (według przychodów jest trzecia w obecnym rankingu). Zasadniczo jednak nie jest to jedna firma, ale grupa międzynarodowych firm, w których produkowane i dystrybuowane są produkty Samsung. Założona w Korei Południowej w 1938 roku przez Lee Byung-Chul. Rozwijała się stopniowo do obecnych rozmiarów, gdy Samsung produkuje telefony komórkowe i smartfony, tablety, ale także lodówki czy suszarki do ubrań. Jeśli skupimy się na ostatnich wymienionych, jest to zaawansowane technologicznie i wysoce innowacyjne towary o najlepszych klasach energetycznych. Mają bardzo dobrą pojemność (do 9 kilogramów), czyli więcej niż produkty konkurencyjne. Suszarki te są w stanie sam kontrolować poziom wody, sygnalizować awarie wewnętrzne i przeprowadzać diagnostykę za pomocą aplikacji mobilnej Samsung Smart Check. Są to droższe suszarki, ale są oczywiście dobrej jakości ze względu na ich cenę.

Logo-Samsung

Suszarki Electrolux

Electrolux to nazwa szwedzkiego koncernu, dużego producenta elektroniki i sprzętu AGD ze Sztokholmu. Firma została założona w 1901 roku przez Svena Carlsona i początkowo nosiła nazwę Lux AB (produkowała lampy). Później stał się sławny dzięki produkcji odkurzaczy Lux, które przenoszą go na szczyt europejskich gigantów elektronicznych. Dziś Electrolux obejmuje również niektóre marki zagraniczne – Zanussi, AEG lub Husqvarna. Jeśli interesują Cię produkty Electrolux, dotyczy to głównie pralek, żelazek, odkurzaczy lub suszarek. Skupimy się na nich. W szczególności specjalny silnik inwertorowi jest typowy dla suszarek, które nie wykorzystują energii do przenoszenia węgla, ale przesyła ją bezpośrednio. Rezultatem jest łatwa regulacja i cicha praca. Wysoka wydajność, między innymi, przedłuża życie. Z pewnością oprogramowanie może być większe dla suszarek Electrolux, ale jest to jedna z najlepszych marek.

Electrolux - logo

 

Suszarki Bosch

Z innym producentem wracamy do Niemiec, gdzie zaczęliśmy. Firma, której pełna nazwa to Robert Bosch GmbH, została założona przez Roberta Boscha w Stuttgarcie w 1886 roku. Początkowo firma koncentrowała się na przemyśle motoryzacyjnym – na przykład na wtrysku benzyny lub systemie ABS. Później jednak firma została podzielona i dziś produkuje głównie sprzęt AGD – pralki, suszarki lub lodówki. Skupmy się na suszarkach Bosch, ich charakterystyka jest bardzo ważna dla naszego testu. Są to przede wszystkim suszarka kondensacyjna z pompą ciepła. Interesująca jest technologia SelfCleaning Condensor. Woda gromadzona w skraplaczu jest regularnie od dwóch do czterech razy na cykl wykorzystywana do automatycznego czyszczenia. Suszarki Bosch wyróżniają się przede wszystkim dzięki szerokiej gamie programów, dobrym poziomom hałasu i dużej pojemności. Słabością jest tylko większe zużycie.

Bosch-logo

Suszarki Whirlpool

Firma Whirlpool został założony w Michigan w Stanach Zjednoczonych w 1911 roku. Założycielami byli Lou i Emory Upton. Klienci na całym świecie mają swoją nazwę związaną z pralkami, ale nie jest to jedyne centrum zainteresowania firmy. Produkują również kuchenki, lodówki, klimatyzatory lub suszarki, które najprawdopodobniej będą przedmiotem naszego testu. Są stosunkowo niedrogie – ze względu na to, że nie zawierają żadnej specjalnej i drogiej technologii. Są to suszarki kondensacyjne z pompą ciepła zaprojektowaną głównie dla zwykłego gospodarstwa domowego. Ich podstawową cechą jest obecność technologii 6. zmysłu InfiniteCare. Dzięki temu cykl suszenia dostosowany jest do ilości prania, co zapewnia doskonałe suszenie i oszczędności energii (do 50%). Jest to idealny wybór dla mniej wymagających klientów.

Whirlpool-logo

Suszarki Gorenje

Suszarki Gorenje pochodzą od słoweńskiego producenta elektroniki. Ta sama nazwa, firma Gorenje została założona w 1950 roku i pierwotnie produkowane maszyny rolnicze. Później skupiono się na AGD, takich jak pralki, kuchenki, lodówki czy suszarki. Dziś jest jednym z wiodących producentów elektroniki w Europie. Co ciekawe, tradycyjna czeska marka Mora (która zajmuje się produkcją urządzeń kuchennych) jest obecnie częścią Gorenje. Ogólnie rzecz biorąc, urządzenia tej marki można uznać za towary o akceptowalnej cenie, łatwej kontroli i komfortu dla klientów. Skupmy się teraz na suszarkach do ubrań. Nie można oczekiwać żadnej kosztownej technologii, ale dobrej konsumpcji (A ++ i A +++), dobrej pojemności i dobrego poziomu hałasu. Ponadto zawierają technologię IonTech, która dzięki wbudowanemu jonizatorowi powietrza eliminuje niepożądane zapachy. Co ciekawe, Gorenje lubi eksperymentować z projektowaniem swoich produktów, dzięki czemu można znaleźć suszarki w różnych kształtach i kolorach.

Gorenje-logo

back to menu ↑

Jak wybrać suszarkę do prania do zwykłego użytku domowego?

Jak już wspomnieliśmy, lepiej nie lekceważyć wyboru suszarki do prania i wszystko wcześniej sprawdzić niż niepotrzebnie stracić. Trzeba stale pamiętać, że nie jest to tani towar i każde dodatkowo wydane euro będzie oznaczało konieczność oszczędzania na czymś innym. Znajomość firm może Państwu pomóc podczas dokonywania wyboru, i dlatego je zaprezentowaliśmy, ale to w żadnym wypadku nie wystarczy. Należy się więc zagłębić w świat suszarek do prania i dowiedzieć się jak działają, co jest kluczowe do ich użytkowania a czego wręcz przeciwnie, nie trzeba brać pod uwagę. Dlatego właśnie możemy razem przyjrzeć się tym parametrom i coś o nich powiedzieć.

Wybór suszarki do prania z punktu widzenia umieszczenia

Jedną z kwestii, którymi będziecie się Państwo w domu zajmować w pierwszej kolejności, jest je umieszczenie suszarki do prania. Nasza rada brzmi, miejsce, gdzie chcecie ją umieścić (bez względu na to czy jest to łazienka, korytarz czy może piwnica) należy zawsze dokładnie zmierzyć i uważnie zapisać jego wymiary. Trzeba ich pilnować. Podczas zakupu suszarki należy z góry liczyć się z tym, że będzie miała głębokość 40 lub 60 centymetrów (w zależności od tego, czy jest to tzw. Model slim, czy nie) a pozostałe wymiary około 50 do 80 centymetrów, plus minus. Nie wolno zapominać przy tym, że będziesz trzeba też otwierać drzwiczki, czyli z przodu powinno się uwzględnić wystarczającą ilość miejsca. Gdy przyjdziecie Państwo do sklepu będziecie miał z punktu widzenia umieszczenia do wyboru dwa typy suszarek:

 • Wolno stojące suszarki do prania
 • Zabudowane suszarki do prania

My osobiście preferujemy raczej wolno stojące suszarki, tak samo jak większość klientów. Jest ich na rynku większość, więc oferują szerszy wybór, dodatkowo suszarka, aby osiągnąć optymalną moc potrzebuje mieć dookoła siebie co najmniej 10 lub więcej centymetrów miejsca, nie może być obudowana płytami. Druga kwestia, którą trzeba wziąć pod uwagę ze względu na umieszczenie suszarki to napełnianie suszarki. Większość modeli dysponuje przednim napełnianiem przez okrągłe drzwiczki. Istnieją jednak również suszarki, które napełnia się, podobnie jak pralki od góry. W przypadku takich suszarek nie ma jednak możliwości umieszczenia ich na pralce. Z tego powodu lepsze są, według nas, modele z przednim napełnianiem.

Vstavaná-sušička-bielizne

 

Etykieta efektywności energetycznej suszarek do prania – decydująca jest klasa energetyczna

Tym, co przy suszarkach do prania powinno Państwa interesować najbardziej jest etykieta efektywności energetycznej. Znajduje się na niej wiele danych, które są istotne dla działania suszarki. Jednym z najważniejszych jest przynależność do danej klasy energetycznej. Jest ona wyrażona za pomocą kolorowych pasków i liter od A do D. W przypadku klasy energetycznej A za pomocą liczby pulsów wprowadzony jest jeszcze podział na trzy klasy A+, A++ i A+++. W zasadzie chodzi o to, jak oszczędne jest urządzenie. Klasa A+++ jest na przykład około 20 do 30% oszczędniejsza niż klasa A++, która jest około 20 do 30% oszczędniejsza niż klasa A+, t tak dalej. Na podstawie tego dowiecie się Państwo również, ile energii zużyjecie (różnice wynikają na przykład z izolacji, wydajności lub efektywności pracy). Co zrozumiałe A+++ to najwyższa klasa, D wręcz przeciwnie – najgorsza.

Tyle niezbędnej teorii, a teraz możemy przejść do praktyki. Suszarki do prania zwykle wahają się w klasach A do A++, co jest powszechną klasą średnią. Najlepsze modele mogą osiągnąć nawet klasę A+++. W przeciwieństwie do tego, najsłabsze modele, które da się powszechnie kupić, zaliczają się do klasy energetycznej B (produktów klas C i D się już jak przypuszczam, nawet nie da kupić, są to stare i mało używane modele) i nawet jeśli są tanie, to trzeba się zastanowić czy to się opłaca. Spróbujmy to policzyć:

Przyjmijmy, że – suszarka ma gwarancję pięć lat, to jest mniej więcej średnia i co najmniej przez ten okres czasu powinna ona Państwu służyć. Suszarka klasy B kosztuje 365 euro, suszarka klasy A+++ kosztuje około 650 do 700 euro. Jest to znaczna różnica, ale przejdźmy dalej. Teraz trzeba policzyć koszt pięcioletniej eksploatacji.  Pięcioletnie zużycie suszarki klasy B to około 480 euro, w zależności od regionu i dostawcy energii. Przy modelach klasy A+++ jest to na rok „tylko “około 25 euro. Przez pięć lat jest to więc 125 euro. W sumie musicie Państwo więc zainwestować w tańszą suszarkę łącznie 845 euro, zaś w droższą około 805 euro. Jest to więc oszczędność 40 euro, co wcale nie musi być ostateczną sumą – tanie urządzenia z biegiem czasu tracą na wydajności, więc ich zużycie rośnie. Więc różnica w kosztach jeszcze wzrośnie. A te 40 euro dla niektórych gospodarstw domowych może być istotną kwotą.

Co warto zapamiętać? Z pewnością to, że tani nie musi zawsze oznaczać korzystny. Spróbujmy to policzyć: Wynik może się trochę różnić, zależy od tego, jak często planują Państwo używać suszarki. Ale również tu da się zauważyć różnice. Droższe, ale oszczędniejsze urządzenie zużyje podczas jednego cyklu około 1,2 kWh energii, tańszy spokojnie nawet 3 kWh. Wiec, jeśli u Państwa pranie robi się codziennie lub co drugi dzień, to inwestycja w wysoką klasę energetyczną naprawdę się opłaci.

Energetický-štítok

Średnie roczne zużycie energii elektrycznej

Na etykiecie efektywności energetycznej należy oprócz przynależności do klasy energetycznej znaleźć również średnie roczne zużycie energii elektrycznej. Właśnie słowo „średnie “jest tu bardzo istotne. Są to trochę zwodnicze dane. To zużycie podaje się w kilowatogodzinach a ma ono dla Państwa tylko orientacyjną wartość, ile mniej więcej zużywa się w ciągu roku energii na suszenie. Ale! Oczywiście chodzi o dane, które w praktyce są niemierzalne, dochodzi więc do pewnego zniekształcenia szacunku. Przyjmuje się, że będziecie Państwo suszyć mniej więcej co drugi dzień (160 cykli w ciągu roku), i że będziecie używać średniego programu (bawełna) i średniej długości dla określonej pojemności prania. Średnie roczne zużycie teoretycznie powinno być podobne do Państwa, ale proszę się nie przestraszyć, jeśli te dane się będą różnić. Wręcz można tego oczekiwać.

Jak więc najlepiej pracować z tymi danymi? Porównanie rocznego zużycia nie daje aż tylu informacji, lepiej jest podzielić roczne zużycie na 160 rozważanych cykli, co daje informację o zużyciu na jeden cykl. Jak już wspominaliśmy, będzie się ono wahać w przedziale od 1,2 do 3 a nawet 4 kWh. Następnie należy pomnożyć to przez cenę za jedną kilowatogodzinę (która może być różna w zależności od miejsca zamieszkania i dostawcy energii), i zna się koszt jednego cyklu suszenia. Jest to o wiele bardziej precyzyjne przy porównywaniu poszczególnych modeli.

Dodatkowe dane etykiety energetycznej

Wszystkie dobre, etykietę energetyczną i dane, które można z niej wydedukować. Tym razem jednak zdecydowaliśmy się wziąć je tylko na krótko, ponieważ nie są to bardzo wymowne lub decydujące parametry. Dla kogoś mogą być ważne, ale w naszej opinii są to szczegóły:

 • Czas trwania cyklu – jest to średnia długość cyklu, o którą na przykład mierzono zużycie. Dla ciebie jest to wskazówka, ale ważne jest, aby usunąć te dane z lekkością. Różne programy mają różne długości, w niektórych przypadkach czas można ustawić bezpośrednio, a rzadko trzeba znać czas cyklu.
 • Wydajność kondensacji – jest to wskazówka wyjaśniająca efektywność suszenia, a także efektywność uszczelnienia suszarki. W zasadzie mówi ci, ile wilgoci pochodzi z prania z suszarki. Z pewnością dobrze jest wiedzieć, ale nie o to ci chodzi przy zakupie.
 • Źródło ciepła – nie trzeba w ogóle zajmować się. Określa, czy jest to urządzenie elektryczne czy gazowe. W przypadku suszarek prawie bez wyjątku, elektryczny.

Pojemność suszarek do prania powinna odpowiadać Państwa potrzebom

Przy zakupie nie wolno zapominać o pojemności bębna suszarki do prania. Właśnie ona decyduje o tym, ile prania uda Państwu się wysuszyć w trakcie jednego cyklu. Nie wolno jej przekraczać. Jest ona nieznacznie zaniżona, do bębna zwykle da radę włożyć więcej, ale to nic nie znaczy. Jeśli w bębnie byłoby więcej prania, nie wysuszyłoby się ono dobrze. Działa to również w odwrotnym kierunku. Nie ma sensu prowadzić cyklu na dwie koszulki – mogą być zbyt wyschnięte. Idealnie jest to przynajmniej w połowie wypełniony bęben. Najczęściej występujące wartości pojemności wynoszą od 4 do 8 kilogramów. Jeśli chodzi o liczbę członków gospodarstwa domowego, opiera się to na następujących kwestiach:

 • Jednoosobowe tanie gospodarstwo domowe – suszarka o pojemności 3 kg
 • Jednoosobowe lub dwuosobowe gospodarstwo domowe – suszarka o pojemności 6 kg
 • Trzy- lub czteroosobowe gospodarstwo domowe – suszarka o pojemności od 7 do 8 kilogramów lub więcej

Nie trzymajcie nas proszę za słowo – wszystko zależy od Państwa indywidualnego postępowania z praniem. Najlepiej samemu to wypróbować. Na koniec jeszcze jedna uwaga dotycząca pojemności – zawsze należy się starać, aby była ona wyższa niż pojemność Państwa pralki. Proszę pamiętać, że mokre pranie waży więcej więc 5 kilogramów prania po wypraniu nie da się wysuszyć w suszarce o pojemności 5 kilogramów.

Sušička

Nie wolno lekceważyć programów dostępnych w suszarce, należy wybrać to, czego się będzie potrzebować

Podobnie jak podczas wybierania pralki, również przy zakupie suszarki trzeba wziąć pod uwagę dostępne programy. Należy pamiętać, że każdy materiał wymaga indywidualnego programu, w którym będziesz go suszyć. W dzisiejszych czasach, gdy producenci oferująprogramy praktycznie do wszystkich rodzajów ubrań i tkanin, nie ma problemów z suszeniem zarówno pierzyn jak i jedwabnej bielizny lub wełnianego swetra. W niektórych suszarkach dzięki specjalnemu koszykowi można nawet suszyć tenisówki. W tym miejscu należy skoncentrować się na swoich indywidualnych potrzebach – co najczęściej będziecie Państwo suszyć w suszarce? Bawełnę, tkaniny syntetyczne, odzież sportową czy odzież wizytową, na przykład koszule? Należy wziąć pod uwagę własne przyzwyczajenia i wybrać dostępne programy tak aby zaspokajały Państwa potrzeby. Tylko jako ciekawostkę powiemy, że nie powinno brakować następujących programów:

 • Bawełna
 • Tkaniny syntetyczne
 • Mix/pranie mieszane
 • Jeansy/Dżinsy
 • Wełna
 • Program dla alergików (Alergie Plus, BabyProtect,)
 • Ekstrakrótki (skrócony program, może również mieć inną nazwę – Xpress, Express, Super,)

Zaletą może być kilka programów rozszerzających, które nie będą używane przez wszystkich, ale zdecydowanie są tego warte:

 • Odzież outdoorowa / sportowa / specjalna odzież górska lub do sportu
 • Delikatne ubrania
 • Koszule / Bluzki
 • Odświeżanie (krótkie i drobne, aby napowietrzyć pranie)
 • Pióra

Wszelkie inne specjalne programy (takie jak Jedwab, Pary, itp.) są zaletą, z której korzysta tylko ktoś.

Programy-sušičky

Obsługa suszarki powinna być jak najprostsza

Suszarkę trzeba jakoś obsługiwać. Większość z nich ma swój wyświetlacz, w starszych modelach można się jeszcze spotkać z tradycyjnym pokrętłem. Idealnie będzie, jeśli obsługa będzie jak najprostsza – prawdą jest, że z biegiem czasu człowiek uczy się wielu rzeczy, ale na początku z pewnością wygodniej będzie, jeśli obsługa będzie prosta. Jeśli kupuje się suszarkę do domu, w którym mieszkają starsze osoby, na przykład dla rodziców lub dziadków, warto pamiętaj, że starsze osoby nie zawsze radzą sobie z nowoczesnymi urządzeniami. Właściwie dotyczy to każdego z nas, po co się niepotrzebnie martwić skomplikowanymi rzeczami, jeśli można je zrobić w szybszy i efektywniejszy sposób. Idealnie jest, jeśli suszarka ma wyświetlacz LCD, przyciski z opisem w j. słowackim (lub czeskim) a przede wszystkim słowacką (lub czeską) instrukcję obsługi. Nie należy również lekceważyć wielkości przycisków lub jeśli wyświetlacz jest dotykowy, wielkości poszczególnych pól. Musi być wygodnie je obsługiwać, abyś przez pomyłkę nie uruchomić na przykład innego programu. Najlepiej jest obejrzeć panel sterowania w sklepie a nawet go wypróbować.

Ovládánie-sušičky-bielizne

Warto zwrócić uwagę na głośność suszarki do prania

Oczywiście, że głośność nie jest decydująca dla efektywności lub wykorzystania suszarki do prania. Ale dobrze będzie, jeśli uda się tego uniknąć, jest to w Państwa interesie.  Wysoka głośność oznacza dużą niedogodność. Trzeba sobie uświadomić, że choć suszarka nie wytwarza takich obrotów jak pralka, to jednak pracuje w niej silnik, który ogrzewa powietrze i wykonuje inne czynności, więc pewnego hałasu należy jednak oczekiwać. W ciągu dnia tak, ale jeśli chce się suszyć pranie w nocy, jest bardzo nieprzyjemna i przeszkadzająca. Średni poziom hałasu waha się około 60 do 65 dB, co jest odpowiednikiem głośnej rozmowy lub ruchliwej ulicy podczas dnia. Tańsze modele mogą przekroczyć nawet 70 dB (dla porównania, jest to hałas, do jakiego jesteście Państwo przyzwyczajeni na przykład z fabryki lub z teatru). A tego już nie można lekceważyć.

Dlatego dobrze jest sprawdzić poziom głośności i szukać suszarki, która ma określone technologie ograniczania hałasu. Nie należy również zapominać, że intensywność dźwięku, która jest podawana właśnie w decybelach nie rośnie liniowo, ale logarytmicznie.  Oznacza to, że różnica między 50 a 60 decybeli jest znacznie mniejsza niż między 60 a 70 decybeli. Szczególnie warto przyjrzeć się specjalnej konstrukcji antywibracyjnej z bocznymi krzywiznami (AntiVibration Design) lub specjalnym i cichym silnikiem inwertorowym, który nie wykorzystuje węgla jako nadajnika energii, ale przesyła go i reguluje bezpośrednio W najlepszych modelach znajdziesz także specjalną funkcję SilentSystemPlus. Hałas jest znacznie regulowany podczas pracy. Pomocna może być nawet dobrej jakości obudowa urządzenia.

AntiVibration-Design

Pojemność zbiornika na kondensat

Znaczna większość suszarek na naszym rynku to suszarki kondensacyjne. To oznacza, że para wodna, która uwalnia się z ubrań jest ochładzana, kondensowana i woda zbiera się w zbiorniku. Trzeba ją wylewać – gdy zbiornik się napełni, większość suszarek poinformuje o tym za pomocą sygnalizacji dźwiękowej, ewentualnie zaświeci się kontrolka, która informuje o pełnym zbiorniku. Czasami jednak trzeba o to dbać samemu, szczególnie w przypadku starszych modeli. Abyś nie musieć wylewać wody po każdym cyklu, warto zadbać o to abyobjętość zbiornika była jak największa. Zwykle waha się w okolicy 4 litrów. Niektóre kondensacyjne suszarki do prania mają ogromną zaletę, ponieważ są wyposażone w zestaw przyłączeniowy. Dzięki któremu można odprowadzać kondensat bezpośrednio do odpływu. Zaoszczędzą one Państwu pracy z pilnowaniem pełnego zbiornika. Jeśli nie ma go w zestawie, warto sprawdzić czy przypadkiem nie da się go dokupić.

Bezpieczeństwo jest bardzo ważne w przypadku suszarek

Podobnie jak w przypadku innych urządzeń, również w przypadku suszarek do prania trzeba dbać o bezpieczeństwo. Jednym z najważniejszych elementów, bez których suszarka nie powinna działać jest blokada przed dziećmi. Przy drzwiach powinna być oczywistością, powinieneś chcieć ją mieć również przy panelu sterowania. Z pewnością wiecie Państwo, że dzieci są ciekawskie, sprawdzają wszystko co się da.  Gdyby otworzyły suszarkę mogłoby się zdarzyć, że mogłoby je oparzyć gorące powietrze, nie wspominając nawet o tym, że mogłyby zamknąć się wewnątrz. Tak samo źle by było, gdyby próbowały obsługiwać suszarkę za pomocą przycisków na wyświetlaczu. Blokada przed dziećmi na drzwiach i panelu sterowania powinna temu zapobiec.

Oprócz tego, jeśli mówimy o suszarkach do prania, to dodatkowym elementem związanym z bezpieczeństwem są na przykład specjalne nóżki, które można wyregulować tak, aby suszarka stała całkiem równo. Zapobiega to jej ruchowi, skutkom drgań oraz zapewnia równomierne rozłożenie wody, które jest bardzo ważne dla wewnętrznych czujników (włącznie z czujnikami bezpieczeństwa). Dużą zaletą jest, jeśli suszarka potrafi sama sygnalizować stan awarii jak również, jeśli potrafi go razem z Tobą dzięki inteligentnej technologii zdiagnozować. Nigdy nie wolno włączać uszkodzonej suszarki, jeśli coś wydaje Państwu podejrzane to należy uruchomić diagnostykę lub wezwać serwis. Przy odrobinie fantazji za element bezpieczeństwa można uznać również kółka do lżejszego przesuwania, dzięki którym nie zrobią sobie Państwo krzywdy podczas przesuwania suszarki.

Design suszarki i dalsze elementy przyciągające uwagę

Błędem byłoby zadowolić się tylko tym, że suszarka dobrze działa. Oczywiście, design pozostawimy na koniec, nie jest aż tak istotny, ale nie powinieneś o nim zapominać. Dobrze jest sprawdzić również to, jak dana suszarka wygląda.  Jeśli nie chcecie jej Państwo umieścić w piwnicy, tylko w pomieszczeniu, do którego będą przychodzić goście, powinna dobrze wyglądać. Najpopularniejszym kolorem jest uniwersalny biały, ale na przykład firma Gorenje produkuje suszarki w większej ilości kolorów, niektóre firmy dostarczają na przykład modele ze stali nierdzewnejktóre sprawiają wrażenie luksusu. Czasami zdarza się, że chociaż rama drzwi i panelu sterowania jest ze stali nierdzewnej lub czarna. Za design może wpływać również taki drobiazg jak sam wyświetlacz panelu sterowania, pokrętło do wybierania programu lub antywibracyjny design boków suszarki.

Bardzo dobrym elementem przyciągającym uwagę bywają przeszklone drzwiczki. Dzięki nim można w trakcie cyklu zajrzeć do bębna i skontrolować pranie, a dodatkowo pod względem designu wyglądają znacznie lepiej niż plastikowe drzwiczki. Jeśli już mówimy o drzwiczkach, to nie możemy zapomnieć o jeszcze jednym godnym uwagi elemencie a mianowicie o zmianie zawiasów. Jeśli jest się osobą leworęczną lub jeśli z prawej strony suszarki przeszkadza umywalka, to proste przełączenie zawiasów drzwiczek pozwoli Państwu na otwieranie drzwi w drugą stronę. Oszczędza się sobie w ten sposób sporo pracy i zwiększa komfort codziennego używania. Wygodnie jest też na przykład LED oświetlenie bębna, dzięki któremu w suszarce nie zapomni się już żadnej skarpetki ani pończochy.

Dizajn-sušiček-bielizne

Według jakich kryteriów wybierać pralko-suszarki

Parametry, które są istotne przy wyborze suszarki do prania już opisaliśmy. Ale jak wygląda sytuacja z pralko-suszarkami, które w sobie mają również pralkę? Polecamy Państwu nasz artykuł z testem pralek, a w tym miejscu choć hasłowo przedstawimy te najistotniejsze kwestie. W przypadku pralek decydujące jest przede wszystkim zużycie wody. Powinno być ono jak najmniejsze. W przypadku pralko-suszarek oczywiście trzeba liczyć się z tym, że będzie ono nieco wyższe niż w przypadku zwykłych pralek, ale należy starać się wybrać jak najniższe. Następnie powinno sprawdzić obroty (znaleźć optimum, w tym przypadku co najmniej 1 200 obrotów na minutę), wydajność prania a przede wszystkim wirowania (jest ona określana za pomocą stopni do klas A po D, które są określone za pomocą procentowego udziały wody pozostałej w praniu – w przypadku klasy A jest to mniej niż 45%). Te parametry decydują o jakości prania. Ważna jest jednak głośność urządzenia nie tylko podczas suszenia, ale również podczas prania w przede wszystkim podczas wirowania. Może ona osiągnąć nawet 80 dB, a to już naprawdę sporo. Jednocześnie należy dążyć do tego, aby pojemność bębna podczas prania nie różniła się zbytnio od pojemności podczas suszenia – im mniejsza różnica tym lepiej. Nie ukrywamy, że tu wybór jest o wiele cięższy.

BabyProtect Program

back to menu ↑

Podstawowe funkcje suszarek do prania

Zadaniem nowoczesnych suszarek do prania nie jest już tylko głupie suszenie wszystkiego co zostanie do nich włożone. Powinny oferować Państwu również pewien komfort jak również wartość dodaną. Każda funkcja, którą suszarka zawiera dodatkowo, może Państwu w jakiś sposób ułatwić życie. Zamieszczona tu lista tych najbardziej przydatnych i najczęściej spotykanych jest tylko dla Państwa, abyście mogli zdecydować co Was interesuje i co chcecie mieć w swojej suszarce. Każda z nich coś oferuje.

Opóźniony start

Jest to funkcja, która w dzisiejszych czasach powinna być oczywistością. Pozwala ona uruchomić cykl suszenia również z opóźnieniem. jeśli chcecie Państwo na przykład suszyć w nocy albo wręcz przeciwnie, chcecie mieć pranie świeżo wysuszone właśnie wieczorem, gdy wrócicie Państwo z pracy a z domu wychodzicie już rano, można ustawić godzinę startu i o danej godzinie cykl uruchamia się automatycznie. Ma to ogromną zaletę – pranie nie będzie leżało w suszarce, nie przesiąknie zapachem suszarki i nie pogniecie się.

Automatyzacja ilościowa

Ta technologia ma inną nazwę dla różnych producentów, najczęściej określaną jako 6. zmysł lub, na przykład, Fuzzy Logic (inaczej nazywają to różni producenci). Opiera się na tym, że suszarka waży wsad prany w bębnie i na podstawie tej ilości, ustawia odpowiednią długość programu i temperaturę. Pozwala zaoszczędzić energię elektryczną i czas.

Bezpieczeństwo – blokada dziecka

Bezpieczeństwo suszarki, jak już wspomnieliśmy, to blokada dziecka – lub tylko drzwi lub ekran wyświetlacza. Powinno to zapobiegać zranieniu dzieci, takich jak gorące powietrze z suszarki lub nawet zamknięcie w nim.

Czujniki wilgoci

Praktycznie każda suszarka ma wbudowane czujniki monitorujące wilgotność prania. Jeśli pranie jest bardzo wilgotne, cykl zostanie przedłużony; wręcz przeciwnie, jeśli dobrze wyschnie, ulegnie skróceniu. Pranie uzyskuje optymalne warunki suszenia.

Sygnalizacja dźwiękowa

Dotychczas tylko o niej wspomnieliśmy – chodzi o to, że suszarka poinformuje Państwa o różnych sytuacjach. Najczęściej informuje ona o zakończeniu cyklu, aby pranie nie zostało zapomniane w suszarce (nie jest to dla niego zbyt dobre). Może się również zdarzyć, że suszarka będzie w ten sposób informować również o przepełnionym zbiorniku na kondensat lub o awarii. W dzisiejszy nowoczesnych suszarkach powinno to być podstawą, ale nie zawsze tak jest.

Sensitive Drying i inna technologia bębna

Technologie związane z jakością i spójnością suszenia często kojarzą się z bębnem. Jest to technologia SoftMove ™, gdy bęben ma powierzchnię bąbelkową i zachodzące na siebie żebra, dzięki czemu delikatne pranie dryfuje i nie tarcie powierzchni bębna. Podobnie, suszarka z Sensitive Drying Technology będzie również przyjazna praniu. Kolejnym ulepszeniem jest ruch bębna Wave Motion, dzięki asymetrycznemu ruchowi prania, jest równomiernie rozprowadzane i bardziej wydajnie suszone.

Bubon-sušičky-bielizne.jpg

Smart Check i zaawansowana diagnostyka

Aby nie musieć natychmiast wzywać serwisu w przypadku awarii niektóre firmy (szczególnie te zorientowane na inteligentne technologie – Samsung i LG) stworzyły system wykrywania awarii i błędów w suszarkach za pośrednictwem smartphone-a i specjalnej aplikacji. Tak samo można zintegrować telefon komórkowy z suszarką i dostać na przykład wiadomość, że skończył się cykl.

Pamięć

Ogromna zaleta w przypadku awarii lub awarii zasilania. Jeśli suszarka ma pamięć, możesz kontynuować cykl bez ponownego ustawiania wszystkiego.

Akcesoria do suszarek do ubrań

Wielką zaletą mogą być niektóre akcesoria, które można kupić. Mamy na myśli na przykład kosz do suszenia butów lub zabawki pluszowe lub wąż kondensatu do spuszczania wody. Biorąc pod uwagę przestrzenne usytuowanie suszarki do ubrań, korzystne jest zakupienie tak zwanego elementu pośredniego. Umożliwia to umieszczenie suszarki na pralce, w której nie można umieścić nic innego.

Sušička-bielizne-s-medzikusom

 

back to menu ↑

Jak wygląda idealny stosunek pomiędzy ceną a jakością?

Na koniec procesu wybory należy jeszcze przejrzeć i ocenić ceny. Oczywiście nie powinno się dokonywać zakupu wyłącznie na podstawie ceny, ale na koniec warto na nią spojrzeć i skontrolować czy nie jest zbyt niska lub zbyt wysoka. Można powiedzieć, że suszarka, która jest tańsza niż 200 euro, jest nieodpowiednia. Będzie należał do bardzo złej klasy energetycznej, będzie miał małą pojemność i bardzo niską żywotność. Prawdopodobnie staroświecki model z drugiej ręki. I chcielibyśmy podzielić suszarki, jak na początku, na następujące kategorie:

 • Suszarnie o wartości do 460 euro – zwykle klasy energetycznej A +, wymagają wyższych kosztów i większego zużycia. Oferta funkcjonalna i programowa nie jest zbyt szeroka, ale jeśli potrzebujesz tylko zwykłej suszarki, nic skomplikowanego i nie wymagającego, to wystarczy.
 • Suszarki od 460 do 700 euro – suszarki o dwóch najwyższych klasach energetycznych A ++ i A +++. Są droższe, ale są bardzo solidną średnią klasą suszarek do prania. Pojemność zazwyczaj sięga nawet ośmiu kilogramów, z szeregiem programów, a oprócz podstawowych funkcji napotykamy także niektóre z bardziej zaawansowanych technologii.
 • Suszarki ponad 700 euro – najwyższa klasa suszarek, ich cena może przekroczyć tysiąc sto pięćdziesiąt euro. Dla stałego klienta to dużo, ale najbardziej wymagający z pewnością będą usatysfakcjonowani. Oferują wysoką energooszczędność klasy A +++, pojemność do 10 kilogramów oraz wiele funkcji, programów i trików. Ponadto większość pralek z suszarkami znajduje się tutaj.

Sušička-a-peniaze.jpg

back to menu ↑

Werdykt końcowy

Mocno wierzymy, że nasz artykuł pomógł Państwu przy wyborze suszarki do prania. Aby jeszcze bardziej ułatwić całą sprawę, zdecydowaliśmy się raz jeszcze podsumować cały wybór, aby wszystkie punkty były zebrane w jednym miejscu. Przede wszystkim musicie Państwo zdecydować, jaki typ suszarki chcecie pralko-suszarkę, kondensacyjną czy wentylacyjną. Osobiście polecamy suszarkę kondensacyjną z pompą ciepła, są one najbardziej niezawodne i jest ich najwięcej na rynku. Następnie powinniście Państwo przejrzeć charakterystyki poszczególnych marek, wybrać te sprawdzone i z tradycjami i wybierać spośród ich oferty – jest to lepsze rozwiązanie niż eksperymentowanie z nieznanymi producentami.

Później następuje sam wybór na podstawie parametrów. Należy przemyśleć, gdzie suszarka będzie umieszczona i podsumować w głowie, czego się od niej oczekuje. Powinna zaspokajać Państwa indywidualne potrzeby i temu musi odpowiadać jej oferta programów i funkcji, ewentualnie również sposób obsług. Należy się starać, aby suszarka była jak najlepiej dobrana do Państwa gospodarstwa domowego. Następnie należy zająć się etykietą energetyczną, która jest źródłem cennych informacji. Przede wszystkim mówi o tym jaka jest klasa energetyczna urządzenia – najlepiej, jeśli jest to A++ lub A+++. Oprócz tego znajduje się tam średnie roczne zużycie (które jednak należy traktować z rezerwą), wydajność kondensacji lub pojemność. Szczególnie pojemność powinna być dla Państwa ważna i dopasowana do potrzeb Państwa rodziny.

Na końcu powinniśmy wziąć pod uwagę bezpieczeństwo – nie może zabraknąć blokady przed dziećmi. Nie należy również zapominać o designie urządzenia. Powinien on być dopasowany do wystroju Państwa domu, abyście nie musieli się suszarki wstydzić. Warto również przeanalizować niektóre funkcje nowoczesnych suszarek wraz z ich objaśnieniami i zastanowić się, która z nich może okazać się dla Państwa przydatna. Na koniec proszę jeszcze spróbować porównać cenę z poszczególnymi kategoriami. Jeśli suszarka nie jest podejrzanie tania ani nieproporcjonalnie droga, nie trzeba obawiać się zakupu.

Kúpelňa-so-sušičkou

back to menu ↑

Czy suszenie prania w suszarce jest zdrowe? Czy to się opłaca?

Jak wybrać suszarkę do ubrań, o której już mówiliśmy, ale pozostaje jeszcze jedno nierozwiązane pytanie – czy suszenie prania w suszarce jest w ogóle zdrowe? Spójrzmy na normalne gospodarstwo domowe. Jak możemy suszyć ubrania inaczej? Na zewnątrz na sznurze lub wewnątrz na suszarkę na pranie. Obie są pozornie zdrowe, ale mają szczególnie niekorzystne strony.

Suszenie na zewnątrz:

 • Jest ograniczona przez pogodę
 • Alergeny, kurz lub mikroorganizmy są uwięzione w praniu
 • Słońce pali znaczące kolory prania w czasie
 • Suszenie zajmuje czas, często przez cały dzień

Suszarka na pranie:

 • Zajmuje dużo miejsca w domu / mieszkaniu
 • Wydziela niezdrową i nienaturalną wilgoć w powietrzu
 • Obsługuje alergeny, grzyby i mikroorganizmy
 • Kurz jest złapany w praniu

Sušička-bielizne-X-zdravie

Odwrotnie, suszenie w suszarce eliminuje takie niedobory. Nie chcemy gloryfikować suszarek, mają też swoje wady – na przykład suszenie kosztuje pieniądze za elektryczność, trzeba zainwestować w pewną cenę początkową, a ty musisz śledzić cały cykl. Z drugiej strony można wyciągnąć pranie w czystości (niektóre programy są nawet sterylizowane), zapobiec blaknięciu, a jeśli kupisz dobrą suszarkę, pranie nie zostanie skonsumowane. Oszczędzasz miejsce, czas i wygodę. Ponadto suszarka może pomóc pozbyć się dziąseł, sierści zwierzęcej i kurzu z prania, co jest wielką zaletą.

Wiele osób twierdzi, że suszenie w suszarce nie jest zdrowe. Oto jest pytanie. Z jednej strony suszarki eliminują wszelkie przeszkody, tworzą wokół nich sterylne otoczenie i zwiększają jego wrażliwość i podatność na niektóre choroby cywilizacyjne, zwłaszcza alergie. Z drugiej strony, przynajmniej w domu, ciało powinno odpoczywać i nie powinno walczyć z zarazkami i alergenami na każdym kroku. I lepiej jest użyć suszarki niż jak budować wilgoć w mieszkaniu i stworzyć idealne środowisko dla form lub, jeśli to konieczne, wysuszyć pranie na zewnątrz, tak aby cały smog, dym, kurz lub pyłki mogły zostać wchłonięte przez pranie.

Sušička-bielizne-a-zdravie

Dodatkowo, jeśli będziecie Państwo poprawnie używać suszarki, możliwe, że nie będziecie się musieli martwić prasowaniem prania. Chodzi tylko o to, aby pranie wyjąć z bębna natychmiast po zakończeniu cyklu. Idealnie, gdy jest jeszcze ciepłe, wtedy wystarczy je złożyć, wygładzić zagięcia i nie trzeba prasować. W przypadku ubrań na oficjalne spotkania (sukienek, koszul i tym podobnych to oczywiście nie wystarczy i będzie trzeba je przeprasować żelazkiem, ale spodnie dresowe, t-shirty czy jeansy właściwie wystarczy złożyć. Raz jeszcze jednak powtarzamy, konieczne jest, aby wyjąć pranie z bębna natychmiast po skończeniu suszenia. Jeśli będzie ono leżało i samo się pogniecie, nie unikniecie Państwo już prasowania.

 

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł Państwu przy wyborze suszarki. Wierzymy, że jeśli skorzystacie Państwo z naszych rad, to suszarka będzie Wam dobrze służyć. Życzymy Państwu dużo szczęścia i dużo wysuszonego prania, idealnie bez prasowania.