Test słuchawek

Jak wybrać słuchawki 2020

Najlepsze słuchawki 2020 roku

Słuchawki douszne Słuchawki dokanałowe Słuchawki nagłowne Zestawy dla graczy/Headsety Słuchawki bezprzewodowe Słuchawki sportowe
Sennheiser MX 365 Sennheiser CX 3.00 Sennheiser HD 4.20s Kingston HyperX Cloud Revolver Apple AirPods MMEF2ZM/A Niceboy Hive Sport
Jakość dźwięku
93 %
Komfort
92 %
Izolacja otoczenia
90 %
Cena/ jakość
94 %
Jakość dźwięku
94 %
Komfort
92 %
Izolacja otoczenia
97 %
Cena/ jakość
94 %
Jakość dźwięku
96 %
Komfort
94 %
Izolacja otoczenia
95 %
Cena/ jakość
94 %
Jakość dźwięku
97 %
Komfort
95 %
Izolacja otoczenia
94 %
Cena/ jakość
96 %
Jakość dźwięku
93 %
Komfort
96 %
Izolacja otoczenia
94 %
Cena/ jakość
94 %
Jakość dźwięku
91 %
Komfort
96 %
Izolacja otoczenia
92 %
Cena/ jakość
95 %
Zobacz cenę Zobacz cenę Zobacz cenę Zobacz cenę Zobacz cenę Zobacz cenę

Najlepsze słuchawki 2020 roku

Rady, wskazówki, recenzje

Wstęp

Któż dzisiaj nie lubi muzyki… Wielu z nas, bez względu na preferowany gatunek, z pewnością chętnie czegoś posłucha, aby umilić sobie czas np. w drodze do pracy czy czekając w urzędzie. Ponadto niektórzy potrzebują np. zatelefonować nawet w czasie prowadzenia samochodu, a nie chcą przy tym łamać przepisów, wreszcie nie należy też zapominać o zapalonych graczach komputerowych, którzy nie mogą wręcz obejść się bez dobrej jakości dźwięku oraz mikrofonu. Wszystkim tym osobom przydadzą się słuchawki – za ich pomocą można skierować dźwięk bezpośrednio do ucha (i nigdzie poza tym), i niczego nie trzeba przy tym trzymać, pilnować itd. A tak nawiasem, mało kto wie, że słuchawki nie są wcale nowym wynalazkiem. Pierwsze zbudował bowiem już w roku 1910 Amerykanin Nathaniel Baldwin. Wówczas były one jednak używane jedynie przez telegrafistów, ewentualnie stanowiły element aparatów telefonicznych.

Prawdziwy rozwój słuchawek w takiej formie, w jakiej znamy je obecnie, rozpoczął się, gdy na rynku pojawiły się pierwsze walkmany. Później zostały one wyparte przez odtwarzacze MP3 i telefony komórkowe, ewentualnie tablety czy komputery. Powód, dla którego właśnie na początku lat 80. słuchawki upowszechniły się na świecie, jest oczywisty – chęć posłuchania muzyki również w czasie np. podróży pociągiem, biegania w parku czy w drodze do pracy, i ogólnie uprzyjemnienia sobie z reguły nudnych czynności. Ponadto, słuchając nastrojowego utworu czy np. ulubionego audiobooka, można się wspaniale zrelaksować. Oczywiście okoliczność, iż niegdysiejsze narzędzie tylko dla specjalistów stało się przedmiotem powszechnego użytku, oznacza także, że przy jego wyborze trzeba zwracać uwagę na więcej różnych rzeczy. Na przykład w żadnym wypadku muzyka nie może przeszkadzać – ludziom wokół nas muzyka, której akurat słuchamy, może przykładowo się nie podobać. My sami zapewne również chcemy, aby dźwięk ze słuchawek był jak najlepszej jakości, płynny i bez zakłóceń oraz miły dla ucha. Dlatego konieczna jest dobra izolacja akustyczna.

W dodatku wciąż rozwijający się rynek oferuje ogromny wybór spośród wielu wariantów słuchawek, z których każdy ma swoje zalety, jak i wady. Istnieje kilka typów słuchawek, a każdy z nich jest na swój sposób wyjątkowy. Poza tym należy zwracać uwagę na osobistą wygodę, zastosowanie danego modelu słuchawek, ich parametry techniczne… Z kolei wygląd, mimo że klientów często interesuje w pierwszej kolejności, warto zostawić na sam koniec, ponieważ nie jest on aż tak ważny. Chcąc pomóc wszystkim zainteresowanym lepiej orientować się w tych kwestiach, a być może także troszkę zaoszczędzić, postanowiliśmy opracować recenzje najlepszych słuchawek 2020 roku. Nie ma bowiem nic gorszego, niż kupić słuchawki, które już po miesiącu przestaną działać. Również dlatego poza wspomnianymi recenzjami przygotowaliśmy też obszerny artykuł, który ma na celu doradzić, jak wybrać słuchawki jak najlepszej jakości, a przy tym wygodne, mogące służyć przez długi czas, jak również stylowe.

Dawne słuchawki

back to menu ↑

Kilka podstawowych typów słuchawek

Pierwsze słuchawki Nathaniela Baldwina, o których wspominaliśmy przed momentem, nie były niczym szczególnym. Wkładało się je na głowę i miały dwa skórzane nauszniki połączone blaszanym łącznikiem. Wówczas liczyła się przede wszystkim jakość dźwięku i skuteczność, nie zaś design. Jednakże im bardziej słuchawki się upowszechniały, tym więcej ich typów pojawiało się na rynku. Przyjrzyjmy się zatem tym najbardziej podstawowym – każdy z nich jest bowiem na swój sposób specyficzny.

back to menu ↑

Test słuchawek dousznych

Słuchawki douszne (niekiedy określane też jako „pestki” lub „pchełki”) są niewielkie, lekkie, bardzo mobilne i łatwe w użytkowaniu. Jak wskazuje sama nazwa, wkłada się je bezpośrednio do ucha, umiejscawiając w małżowinie usznej u samego wylotu przewodu słuchowego. Z tego powodu powinny być one w jak największym stopniu wygodne.

Najlepsze słuchawki douszne

Miejsce w rankingu Widok Model Ocena Czułość Cena
1. Sennheiser MX 365 110 dB/mW Zobacz cenę
2. Apple MD827ZM/A - dB/mW Zobacz cenę
3. Sony MDR-E9LP 104 dB/mW Zobacz cenę
4. Panasonic RP-HV154E 105 dB/mW Zobacz cenę
5. Koss KE7 96 dB/mW Zobacz cenę

 

Słuchawki douszne i ich charakterystyka

Często mają zaokrąglony kształt, aby łatwo było je włożyć, ważna jest jednak przede wszystkim ich wielkość. Na ogół są też tanie, ale niestety w parze z niską ceną idzie też niezbyt dobra izolacja dźwięku – my słyszymy, co się dzieje wokół, a ludzie w pobliżu słyszą z kolei naszą muzykę. Słuchawki te są jednak w sam raz na podróż czy na czas uprawiania sportu, ponieważ są niewielkie i poręczne.

Słuchawki douszneZalety:

  • Bardzo niska cena
  • Nie powodują dyskomfortu w uchu

Wady:

  • Słaba izolacja dźwięków otoczenia
  • Niższa jakość
  • Często się splątują

 

back to menu ↑

Test słuchawek dokanałowych

Słuchawki dokanałowe są bardzo podobne do słuchawek dousznych. Posiadają na końcu specjalną nasadkę, dzięki której mogą być wkładane głęboko do kanału usznego – dźwięk kierowany jest w ten sposób dosłownie prosto do głowy. Można zatem powiedzieć, że również jest to rodzaj słuchawek dousznych.

Najlepsze słuchawki dokanałowe

Miejsce w rankingu Widok Model Ocena Czułość Cena
1. Sennheiser CX 3.00 118 dB/mW Zobacz cenę
2. Sennheiser CX 2.00G 119 dB/mW Zobacz cenę
3. Marshall Mode EQ 99 dB/mW Zobacz cenę
4. JBL T110 96 dB/mW Zobacz cenę
5. Koss The Plug 112 dB/mW Zobacz cenę
6. Sony MDR-EX110AP 100 dB/mW Zobacz cenę

 

Słuchawki dokanałowe i ich charakterystyka

Wspomniana powyżej nasadka wykonana jest zazwyczaj z gumy, pianki poliuretanowej lub silikonu, aby nie uciskała, a jednocześnie szczelnie zatkała przewód słuchowy. Zapewnia to niemal doskonałą izolację od świata zewnętrznego. Słuchawki te są też na ogół lepszej jakości niż słuchawki douszne, ale zwykle nie są też aż tak dobre jak klasyczne słuchawki nakładane na głowę, a ponadto dla niektórych osób mogą być niewygodne. Aby nie uciskały, koniecznie trzeba dobrze i z należytą uwagą wybrać odpowiedni dla siebie model. Słuchawki dokanałowe, podobnie jak douszne, również świetnie się nadają do używania w czasie uprawiania sportu czy też w pociągu lub samolocie.

Słuchawki dokanałowe

Zalety:

  • Bardzo dobra izolacja akustyczna
  • Lepsza jakość w przystępnej cenie
  • Mocno trzymają się w uchu

Wady:

  • Przy długotrwałym korzystaniu mogą być niewygodne
  • Trzeba je starannie czyścić
  • Słuchając głośno muzyki można się nabawić poważnych problemów ze zdrowiem


back to menu ↑

Test słuchawek nagłownych

Teraz przechodzimy do tego, co na rynku najlepsze. Słuchawki nagłowne na ogół dzieli się na dwie kategorie:

  • Słuchawki nauszne – okalają całą głowę, opierają się na małżowinie usznej, ale nie zakrywają jej. Nauszniki nie dotykają głowy, zatem izolacja jest słabsza, a komfort użytkowania mniejszy.
  • Słuchawki wokółuszne – otaczają one całe ucho użytkownika, brzegi nauszników opierają się na skroniach, dzięki czemu zapewniona jest dobra izolacja od dźwięków otoczenia.

Najlepsze słuchawki nagłowne

Miejsce w rankingu Widok Model Ocena Czułość Cena
1. Sennheiser HD 4.20s 118 dB/mW Zobacz cenę
2. Sennheiser HD 2.30G 115 dB/mW Zobacz cenę
3. Panasonic Technics RP-DH1200E 107 dB/mW Zobacz cenę
4. Marshall Major III 99 dB/mW Zobacz cenę
5. Sony MDR-ZX110NA 110 dB/mW Zobacz cenę
6. Marshall Major II 99 dB/mW Zobacz cenę

 

Słuchawki nagłowne i ich charakterystyka

W słuchawkach tego typu duże znaczenie ma materiał, z którego wykonane są nauszniki (najczęściej jest to tworzywo sztuczne, skaj lub skóra, ewentualnie także materiał tekstylny), jak również ich wielkość. Pełen komfort użytkowania zapewniony będzie tylko wtedy, gdy słuchawki będą dobrze dobrane pod każdym z tych względów. Słuchawki tego typu to z reguły sprzęt najlepszej jakości (często używany przez zawodowców czy zapalonych graczy albo melomanów), ale jednocześnie również najbardziej kosztowny i najmniej poręczny (nie dający się np. złożyć). Ponadto uszy stosunkowo często się od nich pocą, a zatem ich dłuższe użytkowanie może być mało komfortowe.

Słuchawki nagłowneZalety:

  • Dobra izolacja od otoczenia
  • Wysoka jakość
  • W sam raz dla profesjonalistów

Wady:

  • Ciężkie, mniej poręczne, nie można ich tak łatwo złożyć
  • Mniejszy komfort przy dłuższym używaniu
  • Czasami uszy się pocą (dotyczy niektórych modeli)


back to menu ↑

Test zestawów słuchawkowych dla graczy/headsetów

Oprócz klasycznych, zwykłych słuchawek istnieją jeszcze specjalne słuchawki z mikrofonem (czasem określane jako headsety). Są to słuchawki o konstrukcji zamkniętej, w gruncie rzeczy jest to rodzaj słuchawek nagłownych, z tą jednak różnicą, że występuje tu też skierowany w stronę ust mikrofon, umożliwiający odbieranie i przesyłanie dźwięku.

Najlepsze słuchawki dla graczy

Miejsce w rankingu Widok Model Ocena Czułość Cena
1. Kingston HyperX Cloud Revolver 104 dB/mW Zobacz cenę
2. Creative Sound Blaster X H7 TE 118 dB/mW Zobacz cenę
3. Logitech G PRO Gaming Headset - dB/mW Zobacz cenę
4. Sennheiser GSP 300 113 dB/mW Zobacz cenę
5. Adata EMIX H30 Gaming 110 dB/mW Zobacz cenę

 

Słuchawki dla graczy/headsety i ich charakterystyka

Bardzo popularne wśród miłośników gier komputerowych czy gier online, jak również osób używających słuchawek także do prowadzenia rozmów telefonicznych. Ich wielką zaletą jest właśnie obecność mikrofonu, a oprócz tego wysoka jakość dźwięku. Trochę gorzej wypadają one natomiast pod względem wygody czy możliwości składania.

 

HeadsetZalety:

  • Wbudowany mikrofon
  • Wysoka, profesjonalna jakość dźwięku
  • Możliwość prowadzenia rozmów telefonicznych

Wady:

  • Cięższe i mniej wygodne
  • Na ogół droższe


back to menu ↑

Test słuchawek bezprzewodowych

Słuchawki bezprzewodowe to szczególny rodzaj słuchawek, które nie wymagają podłączania za pomocą przewodu. Działają dzięki podczerwieni lub technologii Bluetooth – posiadają wbudowany akumulator będący dla nich źródłem energii, dzięki której otrzymywany w postaci fal sygnał przekształcają w dźwięk.

Najlepsze słuchawki bezprzewodowe

Miejsce w rankingu Widok Model Ocena Czułość Cena
1. Apple AirPods MMEF2ZM/A - dB/mW Zobacz cenę
2. LAMAX Elite E-1 110 dB/mW Zobacz cenę
3. Sennheiser HD 4.40BT 113 dB/mW Zobacz cenę
4. Lamax Beat Blaze B-1 103 dB/mW Zobacz cenę
5. Niceboy HIVE 100 dB/mW Zobacz cenę
6. Marshall Major III Bluetooth 97 dB/mW Zobacz cenę

 

Słuchawki bezprzewodowe i ich charakterystyka

Są to wspaniałe urządzenia, które są w stanie działać bez żadnych zakłóceń w promieniu od kilku do nawet kilkudziesięciu metrów od źródła, często pomimo przeszkód takich jak np. ściana. Nic nas w żaden sposób nie ogranicza, nie trzeba również nosić odtwarzacza czy tabletu przy sobie. Pewną niedogodnością jest konieczność ładowania akumulatora, ponadto ze wzrostem odległości od źródła sygnału spada jakość dźwięku. To akurat duży minus, jednakże mimo to zwolenników takiego sprzętu wcale nie brakuje.

Słuchawki bezprzewodoweZalety:

  • Użytkownik nie jest ograniczony przez odległość od źródła sygnału
  • Odsłuch możliwy nawet w innym pomieszczeniu
  • Nie ma kłopotów z kablem

Wady:

  • Im dalej od źródła sygnału, tym gorsza jakość dźwięku
  • Konieczność ładowania akumulatora


back to menu ↑

Test słuchawek sportowych

Słuchawek chętnie używają sportowcy, zwłaszcza biegacze, rowerzyści czy chodziarze. Słuchanie ulubionego utworu w czasie treningu nie tylko sprawia przyjemność, ale także działa pobudzająco. Oczywiście należy pamiętać, że i tutaj ważny jest przemyślany wybór – słuchawki takie muszą bowiem spełniać wiele istotnych kryteriów.

Najlepsze słuchawki sportowe

Miejsce w rankingu Widok Model Ocena Czułość Cena
1. Niceboy Hive Sport - dB/mW Zobacz cenę
2. Sony MDR-XB70BT 110 dB/mW Zobacz cenę
3. Panasonic RP-BTS10E 113 dB/mW Zobacz cenę
4. Beats by Dr. Dre Powerbeats3 Wireless 103 dB/mW Zobacz cenę
5. Bose SoundSport Wireless 100 dB/mW Zobacz cenę

 

Słuchawki sportowe i ich charakterystyka

Słuchawki sportowe powinny być lekkie, nie mogą ograniczać nam swobody ruchów i koniecznie muszą mocno trzymać się w uchu. Ze względów bezpieczeństwa dobrze jest, jeśli nie izolują całkowicie dźwięków otoczenia – słyszymy wówczas, co dzieje się wokół nas. Pewnym ich minusem jest to, że z powodu lekkiej konstrukcji dźwięk jest nieco gorszy. Ponadto komfort użytkowania takich słuchawek również jest niezbyt duży – często są to bowiem słuchawki dokanałowe lub douszne, które nie są zbyt wygodne, zwłaszcza przy dłuższym używaniu.

Słuchawki sportoweZalety:

  • Lekkie, mobilne, nie ograniczają swobody ruchów
  • Dobrze trzymają się w uszach (i zapewniają dobrą izolację)

Wady:

  • Niższa jakość dźwięku
  • Przy dłuższym użytkowaniu bywają mniej wygodne


back to menu ↑

Najwięksi na świecie producenci słuchawek

Tak jak w przypadku wszelakiego rodzaju innych produktów również tutaj radzimy, aby przed zakupem zwrócić uwagę na markę. Oczywiście nie ona jest najważniejsza, dobrze jednak wiedzieć, która firma na ogół produkuje słuchawki dobrej jakości, a która ma gorszą opinię. Należy mieć świadomość, że tylko firma, która się w produkcji słuchawek specjalizuje, ma również środki, które może zainwestować w badania oraz rozwój i ciągłe ulepszanie swoich produktów, co z pewnością jej się opłaca. Jednakże jeżeli ktoś oferuje zaledwie dwa lub trzy modele słuchawek, raczej nie będzie poświęcał więcej czasu, energii i pieniędzy niż jest to konieczne. Przedstawimy teraz zatem przynajmniej kilka wiodących marek, które warto znać przed wyruszeniem do sklepu…

Słuchawki Koss

Słuchawki Koss w świecie elektroniki są znane od dawna. Ich producentem jest amerykańskie przedsiębiorstwo Koss Corporation, które specjalizuje się właśnie w dziedzinie słuchawek – zarówno jeśli chodzi o samą produkcję, jak i projektowanie. Firmę założył John C. Koss w roku 1953 (jako J. C. Koss Hospital Television Rental Company) i początkowo zajmował się wynajmowaniem telewizorów. Był jednak również zapalonym muzykiem, dlatego w tę stronę skierował później swoje zainteresowania – najpierw jego firma zaczęła więc produkować gramofony, a potem – słuchawki. Dziś jest to marka, której sprzęt jest bardzo popularny przede wszystkim pośród muzyków ceniących dobrą jakość dźwięku.

Koss logo

 

Słuchawki AKG

Firma AKG Acoustics (od Akustische und Kino-Geräte Gesselschaft m. b. H.) to dla odmiany przedsiębiorstwo z Austrii, produkujące mikrofony czy właśnie słuchawki. Powstało niedługo po II wojnie światowej – w 1947 roku, w Wiedniu, a jego założycielami byli doktor fizyki Rudolf Görike i inżynier Ernst Pless. Firma przez długi czas dobrze prosperowała, a po wejściu na rynek amerykański połączyła się z Harman International Industries. Słuchawki marki AKG cieszą się ogromnym uznaniem na całym świecie – bardzo popularne są zwłaszcza w zachodniej Europie i w Ameryce.

AKG logo

 

Słuchawki Sennheiser

Pod nazwą Sennheiser kryje się duża niemiecka firma założona w roku 1945, tuż po zakończeniu II wojny światowej, i zajmująca się produkcją sprzętu audio. Oprócz słuchawek są to np. mikrofony czy systemy bezprzewodowe. Oczywiście nas interesują w tej chwili słuchawki – firma produkuje je od samego początku swojej działalności, największe triumfy święci jednakże od roku 1968, kiedy to światło dzienne ujrzał model HD 414. Firmę wyróżnia szeroka oferta słuchawek – od najmniejszych i łatwo przenośnych aż po specjalne słuchawki dla DJ-ów i profesjonalnych muzyków) – obecnie jest to jedna z najbardziej uznawanych (ale również i najdroższych) marek.

Sennheiser logo

Słuchawki Sony

Firma Sony Corporation to japoński producent elektroniki i gier wideo z siedzibą w Tokio. Przedsiębiorstwo powstało już w 1946 roku, w czasie gdy japońska gospodarka przestawała być nastawiona na zbrojenia i przeorientowywała się na wyroby elektryczne. Firma początkowo zajmowała się naprawą odbiorników radiowych i urządzeń komunikacyjnych, później dopiero doszły też telewizory, konsole do gier, telefony, mikrofony i słuchawki. Te ostatnie mają bardzo dobrą opinię na całym świecie, pod względem technicznym są na wysokim poziomie, a poza tym wyróżnia je przystępna cena.

Sony logo

 

Słuchawki Philips

Pod na pozór rozwlekłą nazwą Koninklijke Philips Electronics N.V. kryje się holenderska firma ogólnie znana po prostu jako „Philips”. Założył ją w roku 1891 Gerard Philips. Firma skupia się głównie na produkcji elektroniki, ale w ofercie ma też ekspresy do kawy, telewizory czy golarki elektryczne. Jeśli chodzi o słuchawki, to możemy tutaj spotkać znane nam już typy – dokanałowe, douszne i nagłowne. Na ogół są one tańsze i nie oceniane tak wysoko, mimo to cieszą się dużym powodzeniem.

Philips logo

 

back to menu ↑

Jak wybrać najlepsze słuchawki na podróż lub do uprawiania sportu?

Chociaż słuchawki nie są skomplikowanym urządzeniem, przed ich zakupem należy zwrócić uwagę na cały szereg istotnych parametrów. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że nie warto na słuchawkach oszczędzać (ponieważ tanie słuchawki szybciej będą się nadawały do wymiany), i dobrze jest też chwilę się zastanowić, po co właściwie je chcemy, czego od nich oczekujemy i czego będziemy słuchać. Nie jest dobrze myśleć o tym dopiero w sklepie, już wcześniej powinniśmy mieć wybranych kilka swoich „typów”. Najlepiej zrobić to w zaciszu domowym, gdzie nikt nie oddziałuje w żaden sposób na nasze decyzje. Należy też pamiętać, że wybór słuchawek to w dużej mierze kwestia indywidualnych upodobań i to, co jednej osobie nie będzie się podobać, dla kogoś innego może być w sam raz. Dopiero, gdy już wiemy, czego konkretnie potrzebujemy, możemy rozejrzeć się, co oferuje rynek, wybrać kilka modeli i wypróbować je w sklepie, czy będą nam odpowiadały. Spróbujmy zatem teraz omówić, na co warto zwracać uwagę przed zakupem słuchawek.

Izolacja otoczenia

W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się możliwościom słuchawek, jeśli chodzi o izolację dźwięku. Ma to znaczenie pod dwoma względami – po pierwsze, chodzi o to, by dźwięk z naszych słuchawek nie przeszkadzał nikomu wokół, a po drugie – by nam nie przeszkadzały dźwięki otoczenia. Wiele zależy od tego, gdzie używamy słuchawek – izolacja będzie miała dla nas mniejsze znaczenie w domu, gdzie jest cisza i spokój, a większe np. w pociągu, gdzie jest większy hałas. Ogólnie można stwierdzić, że mimo wszystko im lepsza izolacja, tym lepiej. Jeśli chodzi o to, jak to wygląda w zależności od typu słuchawek, to najlepiej izolują słuchawki dokanałowe, a z kolei najmniej – douszne i niektóre modele słuchawek nagłownych. Stopień tłumienia hałasu wyraża się w decybelach. W przypadku zwykłych słuchawek jest to z grubsza od 10 do 30 dB, a oczywiście im więcej, tym lepiej. Ze względu na rodzaj izolacji rozróżniamy dwa, a właściwie trzy rodzaje słuchawek:

  • Słuchawki zamknięte – nausznik okala ucho i opiera się na skroni. Oznacza to, że dźwięk ze słuchawek nie ucieka na zewnątrz i odwrotnie – to co dzieje się wokół nas, nie będzie nam przeszkadzać. Jest to główna ich zaleta. Jednakże z powodu tak dobrej izolacji dźwięk może być zniekształcony i nienaturalny, a zatem nie nadają się one dla specjalistów, którzy chcą, aby muzyka była czysta i niczym nie zmącona.
  • Słuchawki otwarte – albo nie przylegają ściśle do głowy, albo posiadają niewielkie otwory w obudowie nauszników, aby dźwięk mógł przenikać na zewnątrz. Tłumienie jest co prawda mniejsze, za to dźwięk o wiele lepszej jakości, bardziej naturalny i milszy dla ucha. Słuchawki te nie nadają się jednak do używania np. w przestrzeni publicznej.
  • Słuchawki z aktywnym tłumieniem hałasu – czasem można spotkać też słuchawki jeszcze jednego typu, które automatycznie redukują hałas z otoczenia. Wychwytują one za pomocą specjalnych mikrofonów dźwięki z otoczenia i generują fale, które mogą te hałasy stłumić i użytkownik nie słyszy zakłóceń. Słuchawki tego typu potrzebują jednak własnych baterii, są również większe, jak też i droższe.

Słuchawki

Współczynnik zniekształceń powinien być jak najmniejszy

Bardzo ważny parametr, w gruncie rzeczy wyraża, jaki procent przesyłanego dźwięku ulegnie zniekształceniom, zanim dotrze do uszu odbiorcy. Dźwięk, który wysyłany jest z danego urządzenia w formie sygnału nigdy bowiem nie będzie później w 100 procentach taki sam – w przewodach dochodzi do drobnych zmian i odchyłek. Zalecamy zwrócić szczególną uwagę na ten właśnie parametr i sprawdzać, ile procent sygnału źródłowego ulega takim właśnie zniekształceniom. Maksymalnie powinno to być około 1 %, a idealnie byłoby natrafić na słuchawki, gdzie współczynnik ten zbliża się do wartości 0,1 % – wówczas dźwięk jest niemalże doskonałej jakości.

Impedancja

Podobnie jak przed zakupem głośników, również wybierając słuchawki warto przyjrzeć się wielkości fizycznej zwanej impedancją. Podawana jest ona w omach i do pewnego stopnia związana jest z oporem elektrycznym. W gruncie rzeczy chodzi o to, jak bardzo słuchawki będą obciążać baterię urządzenia i jak głośno będą one mogły grać. Wyższy opór w przewodach oznacza bowiem więcej energii potrzebnej, by ten opór pokonać. Jeśli zatem chcemy słuchać muzyki z telefonu komórkowego lub odtwarzacza MP3, raczej wybierzmy słuchawki z małą impedancją (najlepiej około 100 Ω). Jeśli zaś kupimy słuchawki z wyższą impedancją, to wprawdzie dźwięk będzie mocniejszy, ale jednocześnie będą one pobierały więcej energii, najlepiej więc podłączać je do wieży, do komputera, czy też użyć wzmacniacza.

W zasadzie wyróżnić można dwa rodzaje słuchawek ze względu na impedancję:

  • Słuchawki niskoomowe – szeroko rozpowszechniony typ, w sam raz do komputerów, telefonów komórkowych czy telewizorów, impedancja kształtuje się w ich wypadku na poziomie kilkudziesięciu omów. Słuchawki te są często stereofoniczne, tzn. do każdego nausznika sygnał dobiega niezależnie.
  • Słuchawki wysokoomowe – starszy typ słuchawek, ich impedancja sięga kilkuset lub nawet kilku tysięcy omów. Grają o wiele donośniej, ale za to mają duże zapotrzebowanie na energię. Słuchawki takie są monofoniczne – do obu nauszników dobiega ten sam sygnał

Różnego rodzaju słuchawki

Częstotliwość odpowiednia dla ludzkiego ucha

Częstotliwość z punktu widzenia fizyki wyraża, ile razy dane zjawisko powtarza się w określonym czasie – w przypadku słuchawek chodzi o tony docierające z urządzenia wyjściowego do uszu użytkownika. Podaje się ją w hercach (symbol Hz). Ale poza nią ważna jest też wartość zwana wytłumieniem. Częstotliwość określa, czy dźwięk będzie należycie słyszalny (z uwzględnieniem faktu, iż zakres słyszalności ucha ludzkiego mieści się w przedziale 20 Hz – 20 000 Hz). Wskaźnik wytłumienia jest o wiele ważniejszy – mówi on, jak bardzo głośność spada przy skrajnych wartościach częstotliwości. Aby muzyka nie była zbyt zniekształcona, należy rozglądać się za słuchawkami, które ten wskaźnik mają jak najmniejszy, najlepiej poniżej 10 dB.

Częstotliwość

Inne ważne parametry techniczne słuchawek

Parametrów, na które trzeba zwrócić uwagę przed zakupem słuchawek, jest oczywiście więcej. Najważniejsze z nich już omówiliśmy, przyjrzyjmy się jednak pozostałym:

  • Czułość – maksymalna moc akustyczna słuchawek, podaje się ją w decybelach. Wyraża ona, jak głośne są słuchawki. Najlepiej jest, jeśli wynosi około 100 dB, a w wypadku słuchawek dla profesjonalistów nawet 105-110 dB lub więcej.
  • Moc wyjściowa – podawana w miliwatach, mamy bowiem do czynienia ze sprzętem małego kalibru. Czym większa, tym dźwięk będzie czystszy i mniej zniekształcony, ale jednocześnie będzie tutaj konieczne zapewnienie odpowiedniego zasilania – zawsze bowiem duża moc oznacza większe zużycie energii. Radzimy zatem szukać słuchawek o jak najlepszej mocy, mając jednakże na uwadze, do jakiego typu urządzenia będą one podłączane.
  • Maksymalna moc wejściowa – maksymalna wartość energii, jaką są w stanie przyjąć słuchawki przez dłuższą chwilę. Podawana w miliwatach, podobnie jak moc wyjściowa. Dla przeciętnego użytkownika spokojnie wystarczy, jeśli będzie ona wynosiła około 100 mW, jednakże profesjonaliści powinni szukać słuchawek, w których ten wskaźnik jest większy.

Możliwości podłączenia słuchawek do urządzenia źródłowego

Aby można było w ogóle słuchawek używać, jest bardzo istotne, aby wybrać taki model, który będzie można podłączyć do urządzenia, z którego zamierzamy odtwarzać dźwięk. Podłączenie słuchawek do różnego typu urządzeń umożliwiają specjalne złącza, tzw. jacki. Jest absolutnie konieczne, aby nasze słuchawki posiadały odpowiedni rozmiar jacka. Dziś jest to zazwyczaj 3,5 mm, gdyż taki właśnie typ jest odpowiedni praktycznie dla wszystkich produkowanych obecnie urządzeń. Można jednak wciąż spotkać się z używanymi dawniej (i to nie tylko w wypadku słuchawek) rozmiarami 6,3 czy też 2,5 mm. Jeśli chodzi zaś o kształt całej wtyczki, to może być on prosty lub kątowy. Oba typy mają swoje plusy i minusy. Prosta wtyczka jest bardziej poręczna, mocniejsza, ale za to przewody łatwiej się od niej odrywają. Wtyczką kątowa (w kształcie litery L) jest znowuż trwalsza, lecz łatwiej ją złamać.

Interesującym sposobem przesłania sygnału z urządzenia źródłowego do słuchawek jest też wykorzystanie promieniowania podczerwonego lub technologii Bluetooth – w obu przypadkach obywamy się już bez przewodów. Nie ogranicza nas wówczas długość słuchawek i możemy niemal bez ograniczeń poruszać się nawet w promieniu kilkudziesięciu metrów od źródła (a odbiór będzie możliwy nawet gdy będziemy za ścianą), jednak z drugiej strony im dalej, tym gorsza jakość dźwięku. W dodatku słuchawki takie muszą mieć własne źródło energii – baterie wymagające regularnego ładowania. Oprócz tego jest również konieczne, aby były one kompatybilne z naszym urządzeniem. Ponadto wyższa jest też ich cena – wszystko to skłania do wyciągnięcia wniosku, że chyba o wiele lepiej kupić zwykłe, klasyczne słuchawki przewodowe.

Złączka jack

Nauszniki – z jakiego powinny być materiału?

Sprawdzając słuchawki pod kątem parametrów technicznych i komfortu użytkowania warto w międzyczasie przyjrzeć się bliżej nausznikom, a właściwie materiałowi, z którego są wykonane. Jest to bowiem element słuchawek, który ma kontakt z naszymi uszami i bezpośrednio na nie oddziałuje. Słuchawek dousznych lub dokanałowych oczywiście to nie dotyczy (nie mają one nauszników – w przypadku słuchawek typu pchełki elementy umieszczane w uchu są z plastiku, natomiast w przypadku słuchawek dokanałowych – z silikonu lub z gumy), ale jeśli chodzi o inne, większe słuchawki to jest to bardzo istotne. Materiałów, z jakich mogą być wykonane nauszniki, jest całe mnóstwo, my omówimy tylko te najczęściej spotykane.

  • Nauszniki z plastiku – chyba najczęściej spotykane. Plastik dobrze przylega, a zatem nie ślizga się na uchu, ponadto dobrze tłumi. Poza tym jest trwały, nie istnieje chociażby ryzyko, że się potarga, jak np. materiał. Jeśli zabrudzi się woskowiną z uszu, łatwo go wyczyścić. Jego minusem jest jednak to, że ma skłonność do klejenia się do spoconej (nawet trochę) skóry.
  • Nauszniki skórzane lub ze skaju – trwały, dobrej jakości materiał o gładkiej powierzchni, miły w dotyku i przeważnie naturalny. Skóra zapewnia dobrą izolację, znakomicie się prezentuje wizualnie, jest stylowa i elegancka, a zarazem wywołuje poczucie luksusu. Ma ona jednak pewien minus – izoluje również ciepło, a więc głowa i uszy pocą się pod nausznikami, gdy jest gorąco, nie przylega też ona tak dobrze do ucha jak plastik i na ogół jest droższa. Poza tym gorzej się ją czyści i nie jest aż tak trwała.
  • Nauszniki z materiałów tekstylnych różnego rodzaju – pod wieloma względami są po prostu idealne. Przeważnie wykonane są z gładkich tkanin, które są miłe w dotyku, dobrze chłoną pot i tłumią dźwięk. Kłopoty natomiast związane są w tym przypadku z utrzymaniem ich w dobrym stanie i trwałością. Ponadto jeśli nasiąkną potem, trzeba je suszyć, aby nie wydzielały nieprzyjemnego zapachu.

Nauszniki

Komfort użytkowania słuchawek

W przypadku słuchawek liczą się jednak nie tylko parametry techniczne, powinniśmy też zwracać uwagę, czy będą one dla nas wygodne. Na pewno nie najlepiej wypadają pod tym względem słuchawki dokanałowe, a jeżeli już, to powinny dobrze trzymać się w uchu i mieć nasadkę z miękkiego materiału (najlepiej na przykład z silikonu, twarda guma jest mniej odpowiednia). Tak zwane „pchełki” są nieco bardziej wygodne, choć oczywiście po dłuższym czasie uszy również zaczynają od nich boleć. Ponadto słuchawki obu tych typów często się splątują, a rozmotywanie kabli za każdym razem z pewnością nie należy do przyjemności. Wygodne są natomiast słuchawki nauszne i wokółuszne, ale tylko pod warunkiem, że są dobrze dobrane. Nauszniki nie powinny naciskać na uszy ze zbyt dużą siłą (najlepiej, jeśli będzie to mniej więcej 1,5-5 N). Oczywiście słuchawki nie mogą być też zbyt ciężkie – najlepiej sprawdzić to jeszcze w sklepie. Przy krótszym użytkowaniu może nie będzie to aż tak odczuwalne, ale po godzinie czy dwóch z pewnością tak. I jeszcze jeden z pozoru mało istotny szczegół – długość kabla. Powinien on bez problemu dosięgać do naszych uszu, kiedy urządzenie źródłowe mamy w kieszeni lub położymy je na stole. Rzecz jasna, jeśli będzie on za długi, będzie się plątał i nie będzie to zbyt estetycznie wyglądało. A zatem… mówiąc krótko – tak naprawdę o tym, co nam pasuje i co jest dla nas najlepsze, musimy zdecydować my sami.

Komfort

Design, czyli jak słuchawki mogą wyrażać nasz styl

Nie byłoby na pewno rozsądne, aby przy wyborze słuchawek kierować się wyłącznie tym, jak wyglądają – trzeba zwracać uwagę przede wszystkim na parametry techniczne. Z drugiej jednak strony nie można w ogóle nie przejmować się kwestią designu. Dzisiaj słuchawki uchodzą bowiem często za ważny dodatek, który powinien być modny i stylowy. Zwłaszcza młodzi ludzie często noszą je na szyi lub na głowie nawet wówczas, gdy w ogóle nie słuchają muzyki. Ze względu na to, że dziś są one dostępne w wielu kolorach czy kształtach i wykonane są z różnego rodzaju materiałów, możemy łatwo wybrać model, który będzie doskonale pasował do naszego stylu życia czy ubierania się. Na przykład poczucie odrobiny luksusu mogą wywołać słuchawki z elementami z metalu i skóry/skaju, a z kolei tak zwani „skaterzy” mogą woleć coś bardziej kolorowego i oryginalnego. I można by tak jeszcze na ten temat pisać i pisać… Ale ujmując sprawę krótko – jeśli już wytypowaliśmy sobie kilka modeli słuchawek i nie możemy się zdecydować, które ostatecznie zakupimy, to decydującym kryterium tego wyboru może być wówczas właśnie ich design i styl.

back to menu ↑

Typy słuchawek ze względu na ich zasadnicze zastosowanie

Zapoznaliśmy się już z podstawowymi typami słuchawek, omówiliśmy sobie ich parametry, możemy teraz zatem przyjrzeć się ich podziałowi ze względu na zastosowanie. Każdy model słuchawek jest bowiem przewidziany do używania w określonych sytuacjach i okolicznościach, i nie należy o tym zapominać – często bywa to wręcz sprawą kluczową. To, gdzie i kiedy mamy zamiar korzystać z słuchawek, ogromnie wiąże się bowiem z wieloma ich parametrami takimi jak typ, jakość dźwięku, wielkość czy sposób podłączania do źródła.

Słuchawki do uprawiania sportu

Uprawianie sportu to dziś coraz częstsze zjawisko, popularnością cieszy się zwłaszcza bieganie, joga na świeżym powietrzu czy jazda na rowerze. Dla osób, które nie chcą przy uprawianiu po prostu się wyciszyć ani słuchać gwaru wokół, słuchawki to mile widziany towarzysz. Ale w takim przypadku jest ważne, aby dobrze się one trzymały i w żaden sposób nie ograniczały swobody ruchów. I oczywiście trzeba liczyć się np. z ewentualnym przemoknięciem czy upadkiem, zatem droższe modele słuchawek nie powinny wchodzić tutaj w grę. Przy uprawianiu sportu sprawdzają się raczej lekkie słuchawki – „pchełki” lub dokanałowe. Słuchawki dokanałowe można nawet uznać za trochę lepsze, ponieważ nie wypadają z uszu. Dla bezpieczeństwa jednak (na dworze, na ulicy czy na drodze dobrze jest bowiem przynajmniej częściowo słyszeć, co się dzieje wokół) polecamy korzystanie raczej ze słuchawek dousznych.

Słuchawki na podróż

Jadąc do pracy pociągiem czy autobusem lub na przykład lecąc samolotem na urlop, z pewnością dobrze jest posłuchać ulubionej muzyki (nie przeszkadzając przy tym innym). Wówczas słuchawki wydają się wręcz niezastąpione. Ważne jest w takim wypadku, w jakim stopniu eliminują one hałas, jak również dobra izolacja. Z tego względu polecamy słuchawki dokanałowe, które są najbardziej poręczne, a przy tym bardzo lekkie. Większe słuchawki nakładane na głowę też dobrze się sprawdzą, jednakże są mniej wygodne, a ponadto wkładając je do torby czy plecaka trzeba uważać, aby nie uległy zniszczeniu.

Podróż

Słuchawki do użytku domowego

Jeśli chcemy używać słuchawek w domu, na przykład dla relaksu czy przy komputerze, najważniejsza jest po prostu nasza osobista wygoda. Nie trzeba patrzeć na to, czy dobrze izolują hałas, czy też jak wyglądają – ważne jest jedynie, aby nie bolały nas od nich uszy ani głowa. Oprócz tego powinniśmy sprawdzić, czy da się je podłączyć do naszego komputera czy telewizora – gniazdka bywają bowiem różne i słuchawki muszą mieć właściwe wtyczki. Jeśli często rozmawiamy np. przez Skype’a, popatrzmy prócz tego, czy słuchawki mają mikrofon – trudno się bowiem będzie bez niego obejść.

Słuchawki dla profesjonalistów (audiofilskie)

Słuchawek bardzo często używają również muzycy – zarówno amatorzy, jak i zawodowcy. Przy wyborze takich słuchawek odrzuca się na bok wszystkie poboczne kryteria – wygody użytkowania, wyglądu czy też tego, czy dobrze się trzymają w uszach. Liczy się tylko i wyłącznie jak najlepsza jakość dźwięku i izolacja – umożliwia to jak najdokładniejszy odsłuch i ocenę odtwarzanego utworu, a ponadto wychwycenie i łatwą korektę nawet drobnych błędów.

Słuchawki dla graczy

Osoby lubiące gry komputerowe z pewnością będą oczekiwały jak najbardziej realistycznych wrażeń. Zapewnić mogą je słuchawki, które dobrze izolują i które cechują się dobrą jakością dźwięku, najlepiej jeśli będą to słuchawki nagłowne. Muszą one dobrze trzymać się na swoim miejscu i być wygodne, aby w czasie gry nie przeszkadzały. Wielkim udogodnieniem, szczególnie dla osób lubiących gry online, jest mikrofon. Ułatwia on znacznie porozumiewanie się ze współgraczami – nie trzeba odrywać rąk od myszki czy klawiatury i szukać wejścia na mikrofon w komputerze.

back to menu ↑

Optymalny stosunek jakości do ceny

Na koniec przyjrzyjmy się cenom słuchawek. Ogólnie mówiąc, rozpiętość cen jest w ich przypadku naprawdę szeroka – można je kupić w cenie od kilku do nawet kilkuset euro. Warto jednak ten zakres trochę zawęzić. Przede wszystkim odrzucamy sprzęt podejrzanie tani. Metka z napisem „15 złotych” niewątpliwie kusi, ale słuchawki kupione za taką cenę po miesiącu czy dwóch po prostu się zepsują. I odwrotnie – jeśli słuchawki kosztują więcej niż 450 złotych, jest bardzo prawdopodobne, że przeciętny użytkownik nie wykorzysta w pełni ich możliwości – jest to sprzęt przeznaczony przede wszystkim dla muzyków, DJ-ów czy na przykład operatorów dźwięku. W ten sposób zakres cen słuchawek znacznie nam się zmniejszył i możemy je teraz podzielić na trzy główne kategorie:

  • Słuchawki w cenie od 45 do 100 złotych – tańszych szukać z pewnością nie warto – dopiero od tej ceny można znaleźć na rynku dobre modele słuchawek. Najpewniej będą to słuchawki dokanałowe czy tzw. „pchełki” – lekkie, poręczne, mobilne. Może co prawda dźwięk nie jest w ich wypadku najlepszej jakości, ale za to są one tanie i na pewno zadowolą mniej wymagających użytkowników. Świetnie sprawdzą się na przykład w podróży czy w czasie uprawiania sportu. Oczywiście wybór odpowiedniego modelu będzie wymagał wielu starań i wysiłku, a w dodatku nie można od takich słuchawek oczekiwać długiej żywotności.
  • Słuchawki w cenie od 100 do 250 złotych – w tej kategorii cenowej znajdziemy słuchawki, które zadowolą praktycznie każdego – zarówno dokanałowe (sporadycznie także „pchełki”), jak i nauszne czy wokółuszne, w sam raz do używania w domu, w podróży albo przy komputerze. Dźwięk jest przyzwoitej jakości, zapewniona jest dobra izolacja, poza tym słuchawki te są na ogół w miarę wygodne i ładnie wyglądają, a przy tym w sumie nie kosztują tak dużo.
  • Słuchawki w cenie powyżej 250 złotychsłuchawki z górnej półki, od wyspecjalizowanych producentów. Przeciętnemu użytkownikowi ich posiadanie nic szczególnego nie da, jednakże dla zawodowych muzyków, właścicieli studiów nagrań czy DJ-ów tej klasy sprzęt jest niezastąpiony. Odtwarzany dźwięk jest czysty i na najwyższym poziomie, zapewniona jest znakomita izolacja otoczenia, która zadowoli nawet tych najbardziej wybrednych. Owszem, cena jest już tutaj wysoka (może przekroczyć 200 lub nawet 400 €), jednakże gra naprawdę jest w tym wypadku warta świeczki.


back to menu ↑

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że pomogliśmy wszystkim zainteresowanym wybrać jak najlepsze słuchawki. Mimo to sądzimy, że nie zaszkodzi sobie krok po kroku jeszcze raz krótko wszystko przypomnieć. A zatem – na początek musimy mieć świadomość, że słuchawki powinny odpowiadać naszym indywidualnym potrzebom i spokojnie, i przede wszystkim bez pośpiechu zastanowić się, po co tak naprawdę je chcemy i czego od nich oczekujemy. Następnie powinniśmy rozważyć, który spośród trzech podstawowych typów słuchawek odpowiadałby nam najbardziej (douszne, dokanałowe czy może nagłowne), lub też czy potrzebne jest nam ewentualnie coś z wyższej półki, dla profesjonalistów. Warto też sprawdzić, które marki słuchawek uchodzą za najlepsze, a potem skupić się w poszukiwaniach przede wszystkim właśnie na ich asortymencie.

Z pewnością opłaci się też sprawdzić wybrane parametry techniczne słuchawek, np. moc wyjściową, impedancję czy częstotliwość i znaleźć takie ich wartości, przy których odtwarzany dźwięk będzie jak najczystszy. Nie możemy też zapominać, aby słuchawki miały odpowiednią wtyczkę, by po prostu dało się je podłączyć do naszego urządzenia. Możemy jeszcze tu wspomnieć o współczynniku zniekształceń czy poziomie izolacji otoczenia – oba te parametry mają ogromny wpływ na jakość odbieranego z słuchawek dźwięku. Ważne jest przy tym, aby oprócz powyższych danych uwzględniać też własną wygodę i poczucie komfortu – słuchawki powinny mieć na przykład odpowiednio długi kabel – nie za krótki, aby bez problemu dosięgły one naszych uszu, ale jednocześnie nie za długi, aby się nie splątywał. Muszą też pasować do naszych uszu (warto sprawdzić to w sklepie, o ile będzie taka możliwość), powinny również ładnie wyglądać, jeżeli chcemy pokazywać się z nimi poza domem. Na sam koniec warto jeszcze zastanowić się, czy dany model rzeczywiście nadaje się do użytku w takich sytuacjach i okolicznościach, w których zamierzamy używać słuchawek (uprawianie sportu, wypoczynek…). Jeśli do tego cena jest dla nas przystępna i jednocześnie nie jest podejrzanie niska lub przeciwnie – zbyt wygórowana, możemy już sobie pogratulować wyboru. Teraz możemy już nasze słuchawki podłączyć i się nimi cieszyć, oczywiście z należytym rozsądkiem.

Słuchawki a zdrowie

back to menu ↑

Słuchawki a zdrowie

Na temat wpływu słuchawek na zdrowie krąży naprawdę wiele mitów. Zwłaszcza starsi ludzie twierdzą, że słuchawki mogą przyczynić się do uszkodzenia słuchu, że nie są dla ludzi odpowiednie, a już zwłaszcza dla dzieci. Lekarze jednakże nie wypowiadają się o słuchawkach aż tak radykalnie. Ogólnie zakłada się, że słuchawki nagłowne, które nie są wkładane do uszu, ale jedynie opierają się na nich, nie są zbyt niebezpieczne. Gorzej jest z słuchawkami dousznymi i (zwłaszcza) dokanałowymi, nie można jednakże jednoznacznie twierdzić, że mogą nas one pozbawić słuchu. Wszystko zależy od konkretnego modelu i tego, jak się słuchawek używa. Ważne jest, aby słuchawki wytwarzały dźwięk dobrej jakości – jeśli poszczególne tony będą zharmonizowane, a słuchawki nie będą rozstrojone, nie powinno być problemów. Jest to jeden z powodów, dlaczego nie należy kupować najtańszych słuchawek – o emitowanym przez nie dźwięku można bowiem powiedzieć wszystko, tylko nie to, że jest czysty, i dlatego bardziej wrażliwe uszy mogą od nich boleć.

Inną kwestią jest samo użytkowanie słuchawek i przede wszystkim głośność odsłuchu. Zwłaszcza młodzi ludzie uważają, że jeśli puszczą muzykę na cały regulator, zintensyfikują swoje doznania, a poza tym pokażą też wszystkim wokół, jaki mają styl (nawet najlepsza izolacja nie zapobiegnie bowiem w takiej sytuacji przenikaniu dźwięku na zewnątrz). Niestety, w obu wypadkach są w błędzie – ludzi wokół nie interesuje słuchana przez nich muzyka, a głośne jej słuchanie niewątpliwie uszkadza słuch. Dziś urządzenia do odtwarzania muzyki (telefony czy odtwarzacze MP3 lub MP4) czasem automatycznie ostrzegają, gdy ustawimy zbyt intensywny dźwięk, żadne z nich nie ma jednak czegoś w rodzaju ograniczenia, blokady itp. Wszystko zależy więc tylko od nas… A zatem, podsumowując – słuchawki nie uszkodzą nam słuchu, uszkodzić możemy go sobie sami – przez zły wybór sprzętu lub niewłaściwe jego użytkowanie.

Jesteśmy przekonani, że nasz artykuł był przydatny i pomógł dokonać właściwego wyboru. Teraz nie pozostaje nam już nic innego, jak tylko życzyć przyjemnych chwil z ulubioną muzyką, a tym osobom, które wolą używać słuchawek raczej przy komputerze lub w czasie oglądania telewizji, dużo dobrej zabawy.