Najlepsze routery 2020 roku


  • Zaoszczędźcie pieniądze i nerwy przy wyborze najlepszego routera.
  • Wybierzcie na podstawie prędkości połączenia i stosunku ceny do jakości.
  • Dowiedzcie się, gdzie można kupić najtaniej.
Routery

Najlepsze routery 2020 roku

Najlepsze routery 2020 roku

Rady, wskazówki, recenzje

Wstęp

Praktycznie cały świat jest dzisiaj cyfrowy. Oglądamy filmy w Internecie, oglądamy wiadomości, pracujemy i komunikujemy się z przyjaciółmi i rodziną. Oczywiście, aby to wszystko zrobić, trzeba jakoś odbierać sygnał internetowy. Połączenie za pośrednictwem telefonu stacjonarnego lub przez kabel jest dzisiaj, można powiedzieć, przeżytkiem. Połączenie Wi-Fi zapewnia znacznie lepsze wyniki. Technologia, w pełni nazywana Wireless Fidelity (dosłownie tłumaczona jako Bezprzewodowa Wierność), pokrywa dziś praktycznie cały kraj. Umożliwia połączenie z Internetem bez użycia kabli. Połączenie z urządzeniami jest bezprzewodowe, bez względu na to, czy łączycie się z komputerem, telefonem komórkowym czy tabletem. Do działania Internetu wystarczy odpowiedni router. Odbierze sygnał i wyśle go jednocześnie do Waszych urządzeń – wtedy wystarczy się połączyć, aby odbierać i wysyłać informacje oraz cieszyć się wszystkimi zaletami Internetu.

Jednak w celu prawidłowego funkcjonowania oraz ku własnemu zadowoleniu i komfortu router musi spełniać pewne podstawowe wymagania. Aby odpowiednio go wybrać i skupić się na tym, co jest dla Was ważne – na szybkości połączenia (aby Internet nie był zbyt wolny), zasięgu, częstotliwości i bezpieczeństwie. Routery Wi-Fi, choć nie chcemy tego mówić, to potencjalnie wrażliwe urządzenia, które są narażone na ataki z zewnątrz. Potrzeba trochę umiejętności informatycznych i wiedzy, ale jest to możliwe. To kolejny powód, dla którego nie należy lekceważyć wyboru routera. Ponadto dobrze jest kupić router korzystnie (oczywiście bez pominięcia jakości), przy odpowiednim stosunku ceny do jakości.

Aby pomóc Wam w wyborze, przygotowaliśmy przegląd routerów na 2020 rok. Wybraliśmy i sprawdziliśmy najlepsze i najpopularniejsze modele na rynku i umieściliśmy je w przejrzystych rankingach. Ponadto napisaliśmy dla Was tego wspaniałego doradcę zakupowego, który podsumowuje, na co zwrócić uwagę przy zakupie routera i na co uważać. Nie chcemy, abyście dali się zwieść, a potem żałowali zakupu. Ponieważ kupicie router Wi-Fi na dłuższy czas, musi on w pełni Wam odpowiadać i nie możecie cierpieć z powodu wolnego połączenia lub wysokiego ryzyka włamania do sieci.

back to menu ↑

Trzy kategorie cenowe routerów Wi-Fi

Routery Wi-Fi są dostępne na rynku w stosunkowo szerokim przedziale cenowym, trzeba powiedzieć to od samego początku. Jeśli spojrzycie na przykład na Ceneo, które jest względnie przejrzyste, to znajdziecie również modele w cenie powyżej 1700 złotych. Są to routery o wysokiej wydajności, które są niepotrzebnie drogie dla normalnego gospodarstwa domowego. W normalnych warunkach wystarczy router Wi-Fi, który znajdziecie nawet za 350 złotych. W naszym teście podzieliliśmy routery na trzy kategorie.

Najtańsze routery kosztują do 125 złotych. Są to proste urządzenia odpowiednie dla małych gospodarstw domowych dla mało wymagających klientów. Routery do około 250 złotych tworzą klasę średnią, która zaspokaja potrzeby i pragnienia nawet tych bardziej wymagających, którzy chcą naprawdę dobrego routera w domu i chcą wysokiej jakości połączenia. Powyżej 250 złotych otrzymacie bardzo dobre routery, które na pewno nie zawiodą w domu czy w restauracji.

back to menu ↑

Test routerów Wi-Fi do 125 złotych

Najtańsze modele znajdują się w tym przedziale cenowym. Z pewnością nie możemy oczekiwać od nich żadnych cudów ani przełomowych osiągnięć. Zwykle są prostsze, mniej wydajne i na pewno wolniejsze.

Routery do 125 złotych i ich charakterystyka

Ich zaletą jest niska cena, ale często mają tylko jedną antenę, ponadto odbiór danych jest stosunkowo wolny. W idealnych warunkach 150 Mbit / s, ale w rzeczywistości prędkość jest znacznie zmniejszona (przez przeszkody). Łączenie wielu urządzeń jednocześnie będzie ograniczone, obecna będzie także niska kompatybilność z nowoczesnymi technologiami. Oczywiście do użytku osobistego w domku letniskowym lub małym mieszkaniu jest to doskonałe i szczególnie tanie rozwiązanie.

Zalety:

  • Niska cena
  • Bardzo szeroki wybór

Wady:

  • Niska szybkość połączenia
  • Słaba kompatybilność
  • Niski poziom bezpieczeństwa

back to menu ↑

Test routerów Wi-Fi od 125 do 250 złotych

Routery Wi-Fi, od 125 do 250 złotych, są doskonałe do normalnego użytku domowego. Mają wystarczającą szybkość połączenia dla użytkownika domowego.

Miejsce w rankingu Widok Model Ocena Klasy Wi-Fi Cena
1. TP-Link Archer C6 802.11 a/b/g/n/ac Zobacz cenę
2. Tenda AC6 802.11 a/b/g/n/ac Zobacz cenę
3. Asus RT-AC51U 802.11 a/b/g/n Zobacz cenę
4. Asus RT-AC1200 802.11 a/b/g/n/ac Zobacz cenę

Routery od 125 do 250 złotych i ich charakterystyka

Zwykle mają dwie lub więcej anten, co umożliwia lepsze kierowanie sygnałem i zwiększenie jego zasięgu, a ich prędkość idealnie wynosi około 300 Mbit / s, co jest dobrą liczbą. Oferują zaawansowaną łączność oraz kilka bardziej zaawansowanych funkcji i technologii. Ich cena nie jest tak wysoka, dlatego zwykłe gospodarstwo domowe może sobie na nie zwykle pozwolić.

Zalety:

  • Doskonałe połączenie ceny i wydajności
  • Wystarczająca prędkość
  • Więcej anten
  • Szeroki wybór

Wady:

  • Nie nadają się do większego ruchu, np. do biura
  • Średni hałas i zużycie

back to menu ↑

Test routerów Wi-Fi powyżej 250 złotych

W tej najwyższej klasie znajdziemy routery Wi-Fi w cenie powyżej 250 złotych. Jest ich wiele i wyróżniają się świetnymi parametrami. Za taką cenę otrzymacie idealne, wysokiej klasy routery.

Miejsce w rankingu Widok Model Ocena Klasy Wi-Fi Cena
1. Asus RT-AC1200G+ 802.11 a/b/g/n/ac Zobacz cenę
2. TP-Link Archer AX6000 802.11 a/b/g/n/ac/ax Zobacz cenę
3. Asus RT-AX88U 802.11 a/b/g/n/ac/ax Zobacz cenę
4. TP-Link Archer C1200 802.11 a Zobacz cenę

Routery powyżej 250 złotych i ich charakterystyka

Przyciągną Was przede wszystkim wysoką prędkością (ponad 500 Mbit / s), ilością anten, aby transmisja sygnału była dokładna i płynna, a ponadto są one zgodne z nowoczesnymi funkcjami i łatwo łączą się z innymi urządzeniami. Oczywiście są one zwykle większe i zajmują więcej miejsca, ale nie jest kłopot. Tym bardziej, że nie są one przeznaczone zbytnio do gospodarstw domowych, ale do większych biur lub firm. Alternatywnie będą z nich korzystać bardziej zaawansowani użytkownicy, dla których zaprojektowano niektóre z funkcji.

Zalety:

  • Wysoka prędkość
  • Płynne i stabilne połączenie
  • Zgodność

Wady:

  • Względnie wysoka cena
  • Czasami mają większe rozmiary

back to menu ↑

Tradycyjne marki routerów Wi-Fi i ich wytwórcy

W przypadku routerów Wi-Fi, a także innych rodzajów elektroniki, marka jest dość ważna. Znając sprawdzone i wysokiej jakości marki routerów, możecie z wyprzedzeniem rozdzielić niektóre modele i zrezygnować z wyboru innych – oszczędzając trochę pracy, a zwłaszcza czasu, który w przeciwnym razie spędzilibyście na przeglądaniu i badaniu parametrów modeli marek niższej jakości. Jak poznać dobrego producenta? Tak, że oferuje większą liczbę routerów i jest sprawdzony w testach i recenzjach w Internecie. Firma, która ma tylko jeden model na rynku, będzie miała trudności z konkurowaniem z uznanymi producentami, takimi jak Asus.

Asus

Spółka ASUS TeK Computer Inc., właściciel marki Asus, pochodzi z Tajwanu. Firma została założona w 1989 roku przez Tedoma Hsuoma i jego współpracowników w Tajpeju i jest znana przede wszystkim jako jeden z największych producentów komputerów. Później firma zaczęła produkować inne akcesoria komputerowe, takie jak monitory, napędy optyczne, karty graficzne lub routery, które są obecnie dla nas interesujące. Podobnie jak w przypadku azjatyckich producentów elektroniki, routery te mają ładny i przyjemny design, który jest dość wszechstronny. Spełniają najlepsze standardy, mają dobre wzmocnienie anteny. To prawda, że są one nieco droższe, ale oferują bardzo dobre parametry.

Netis

Netis Systems jest częścią dużej grupy Netcore z siedzibą w Chinach. Założony w 2000 roku zaczął specjalizować się w elektronice sieciowej. Oprócz routerów są to również adaptery lub modemy xDSL. Oferują routery Wi-Fi według najwyższych standardów, często o bardzo pomysłowej konstrukcji. Podstawą jest większa liczba anten dla lepszej transmisji sygnału. W porównaniu do routerów Asus produkty Netis są tańsze i nieco mniej wydajne, ale w pełni wystarczające dla zwykłego gospodarstwa domowego.

LinkSys

Routery Wi-Fi LinkSys to produkty amerykańskiej firmy Belkin International, założonej w 1983 roku przez Cheta Pipkina, która początkowo koncentrowała się na produkcji i budowie komputerów. Dziś należą do niej trzy marki – Belkin, WeMo i LinkSys. Ostatnia dotyczy technologii bezprzewodowych. Routery LinkSys są bardzo interesujące pod względem projektu i mają bardzo zmienny wygląd. Technicznie nie wypadają źle i spełniają najwyższe standardy. Mają inną, ale dużą liczbę anten dla dobrej transmisji sygnału.

D-Link

Marka routerów D-Link należy do firmy Datex Systems, Inc., założonej w 1986 roku. Później została przemianowana na D-Link Corporation. Firma dzieli swoje produkty na produkty gospodarstwa domowego i produkty biznesowe. Dla firm oferuje rozwiązania sieciowe i nadzór nad przechowywanymi danymi. Routery D-Link należą do droższych, ale także bardziej wydajnych. Spełniają najwyższe wymagania i standardy, mają dobrą prędkość, a dzięki antenom dobrze transmitują sygnał, aby pokryć duże obszary.

Tenda

Tenda Technology, właściciel tej marki routerów, w swojej nazwie przekazuje wszystkie swoje zasady. Jego nazwa oznacza technologię, łatwość, pracę w sieci, marzenia i wyprzedzanie swoich czasów. Założona w 1999 roku natychmiast stała się wiodącym producentem urządzeń sieciowych. Oprócz routerów są to również adaptery lub konwertery. W większości przypadków routery Tenda mają dość uniwersalny biały design i mniej anten. Jak to jest powszechnie stosowane w przypadku renomowanych producentów, routery te spełniają najwyższe standardy, a ich zaletą może być stosunkowo wysoka przystępność cenowa.

TP-Link

TP-LINK jest jednym z największych na świecie producentów produktów sieciowych – dostarcza do 120 krajów na całym świecie. Założony w 1996 roku niezwykle się rozwinął w ciągu ostatnich 20 lat. Wynika to również z faktu, że oprócz produkcji, przeznacza on wiele środków na badania i rozwój nowych technologii i innowacji. Jeśli chodzi o routery, na rynku jest ich kilkadziesiąt. Oprócz tego, że są dobrze wyposażone technicznie, często mają również unikalny design, który łatwo mieści się w domach. Mają dobrą prędkość i spełniają najwyższe standardy.

back to menu ↑

Według jakich parametrów wybrać router Wi-Fi?

Sam router jest urządzeniem, które umożliwia tworzenie domowych sieci komputerowych i zarządzanie nimi. To jest oficjalna definicja. Kiedyś routery potrzebowały kabla do transmisji sygnału, obecnie takie routery mniej więcej zniknęły i są używane prawie bez wyjątku tylko routery Wi-Fi. Zasadniczo możecie podłączyć laptopa, telefon komórkowy lub tablet do Internetu lub innego komputera bez potrzeby używania przewodu. Jeśli chodzi o wybór routerów, powinniście spojrzeć na wiele innych parametrów oprócz marki. Zastanówcie się, jak duży jest Wasz dom, spróbujcie pomyśleć o tym, jak szybkiego połączenia potrzebujecie, czy wystarczy Wam zwykłe bezpieczeństwo i czy na przykład nie potrzebujecie specjalnych warunków do pracy. Tylko wtedy, gdy odpowiecie na te podstawowe pytania, możecie dokonać wyboru.

Szykkość połączenia

Jakość Wi-Fi można oceniać z różnych perspektyw. Najważniejszym parametrem jest prędkość połączenia. Podawana jest w megabitach na sekundę (bit to nie jest bajt, istnieje pewna zależność transferu: 1 bajt = 8 bitów). Jeśli chodzi o szybkość, możemy podzielić routery Wi-Fi na pięć klas zgodnie ze standardami. Są to:

  • Pierwsza generacja (802.11) – standard działający w paśmie 2,4 GHz, prędkość połączenia wynosi tylko 2 Mbit / s, co jest niezwykle niską wartością. Wystarczy do zwykłej korespondencji pocztowej i krótkotrwałego surfowania po Internecie, ale na przykład nie można obejrzeć filmu.
  • Druga generacja (802.11b) – znów standardowa dla pasma częstotliwości 2,4 GHz, ale z prędkością połączenia 11 Mbit / s (przynajmniej teoretycznie, w praktyce jest nieco mniejsza). Dzięki temu połączeniu można już czatować i wykonywać podstawowe zadania w Internecie.
  • Trzecia generacja (802.11g / a) – standard Wi-Fi dla pasm 2,4 GHz i 5 GHz. To dzięki tej ostatniej wartości prędkość jest wielokrotnie wyższa i osiąga do 54 Mbit / s. Można jej używać do grania w gry online, oglądania filmów lub przeglądania większych stron internetowych.
  • Czwarta generacja (802.11n) – standard, który pojawia się ponownie w pasmach 2,4 GHz i 5 GHz. Prędkość transferu może osiągnąć do 600 Mbit / s w płaszczyźnie teoretycznej, ale jest zasadniczo mniejsza, osiągając około jednej czwartej. Technologia MIMO (Multiple Input Multiple Output) pojawia się tu po raz pierwszy.
  • Piąta generacja (802.11ac) – najnowszy standard, działający jednocześnie w paśmie 2,4 GHz i 5 GHz. W wyższym z nich możliwe jest osiągnięcie znacznie wyższych prędkości dzięki niższym zakłóceniom – najlepsze i najnowsze urządzenia mogą osiągnąć do 3 Gbit / s, co oznacza wyjątkowo szybki internet. Nadaje się do przesyłania strumieniowego online, oglądania filmów, piosenek i wszelkich prac w Internecie.

Obecnie osobiście zalecamy wybór routera, który ma oznaczenie co najmniej n (znaczy się przynajmniej czwartej generacji). W przeciwnym razie połączenie może być zbyt wolne, a ponieważ dzisiejsze strony internetowe wymagają coraz większej ilości danych, niektóre z nich mogą nie być w ogóle widoczne. A jeśli by były, to zajmie to dużo czasu. Dlatego spróbujcie uzyskać router o najlepszej szybkości połączenia.

Sygnał musi pokrywać całe mieszkanie

Pokrycie to kolejny parametr, o którym będziemy rozmawiać. Nie możecie na nim polegać w 100%, ale dobrze, jeśli sygnał z routera obejmuje całe mieszkanie. W końcu potrafi to rozdrażnić, gdy przeniesiecie laptopa z sypialni do kuchni, a Internet przestanie działać, ponieważ Wi-Fi tam nie dociera. W małym mieszkaniu potrzebujecie tańszego routera, ponieważ będzie on miał podstawowy zasięg. Oczywiście w przypadku domu rodzinnego warto lepiej zająć się tą wartością. Jeśli chodzi o sam zasięg, to rzadko się o nim wspomina, właśnie dlatego, że bardzo trudno go zmierzyć. Odsyłamy Was do recenzji użytkowników, które powiedzą Wam więcej na ten temat.

Ponadto należy powiedzieć, że na zasięg sygnału wpływa wiele rzeczy – oprócz liczby anten jest to również pasmo częstotliwości, w którym działa router. Wyższe pasmo 5 GHz jest w tym przypadku wadą – wyższą prędkość kupuje się przez mniejsze zaginanie na przeszkodach, tak że na przykład ściana lub drzwi znacznie osłabiają sygnał. Dlatego zawsze starajcie się określić zasięg routera Wi-Fi. Ale jeśli nie możecie, nie rozpaczajcie. Możecie łatwo rozszerzyć swoją sieć dzięki wszechstronnemu repeaterowi Wi-Fi, który odbiera, zbiera i przekazuje sygnał. Pozwala to na pokrycie wielu pięter jednocześnie.

Pasma częstotliwości, z którymi współpracuje router Wi-Fi

Jak już powiedzieliśmy wcześniej, router Wi-Fi działa z pasmami częstotliwości. Rozpoznajemy dwa. Pasmo 2,4 GHz jest standardowe i wcześniej używane – zapewnia tylko trzy nie nakładające się kanały, a myszy bezprzewodowe i klawiatury również działają w tym paśmie. Dlatego korzystanie z tej przepustowości jest wolniejsze i nadaje się raczej do prostych zadań online. Z drugiej strony pasmo 5 GHz, w którym dostępne są 23 nienachodzące na siebie kanały, staje się modne, więc możemy napotkać tu mniej zakłóceń. Pozwala to na większą przepływność i może być również używane do strumieniowego przesyłania filmów wysokiej jakości lub szybkiego pobierania dużych plików.

Parametry i liczba anten routera

Liczba i rodzaj anten routera Wi-Fi jest również bardzo ważna dla transmisji sygnału i zasięgu. Jest to bardzo skomplikowany i trudny do zdefiniowania problem, ale możemy przynajmniej spojrzeć na to, co oznacza dla Was przy wyborze routera. Im więcej anten będzie miał router, tym lepiej. Pokryjecie tak większy obszar w wielu kierunkach, dodatkowo sygnał będzie odznaczał się wyższą jakością. Istnieją trzy rodzaje anten:

  • Anteny wielokierunkowe – popularna i szeroko stosowana opcja, oferująca zasięg we wszystkich kierunkach. Sygnał jest wysyłany w promieniu 360°. Jest to prawdopodobnie najlepsze rozwiązanie w mniejszych przestrzeniach, takich jak biura lub mieszkania.
  • Anteny kierunkowe – mogą przesyłać sygnały Wi-Fi na duże odległości, ale tylko w jednym kierunku. Nie opłaci się to w domu, ale przyda się na przykład w firmach, w których musicie podłączyć całe piętro do Internetu.
  • Anteny sektorowe – całkowicie pokrywają tylko sektor kątowy (zwykle od 30 do 180°), więc nadają się na przykład do umieszczenia routera w rogu pokoju lub jeśli router ma więcej anten.

Ponadto możemy rozróżnić anteny na zewnętrzne i wbudowane. O wbudowanych trudno jest cokolwiek powiedzieć, bo nic z nimi nie można zrobić. Ale anteny zewnętrzne są dla Was wygodniejsze, można je w razie potrzeby wymienić lub dodać nową. Ponadto anteny można łączyć ze wzmacniaczami sygnału, co wzmacnia całą transmisję danych i zwiększa obszar zasięgu. Specjalnym parametrem do śledzenia jest zysk anteny. Określa odległość, na jaką można przechwycić sygnał. Im większy zysk, tym lepiej, bo lepszej wydajności można się wtedy spodziewać. Jest podawany w dBi, a wartością doskonałą jest 5 dBi. Wraz ze wzrostem zysku wzrasta zarówno szybkość przesyłu danych, jak i pokryty obszar. Z drugiej strony zasięg w przestrzeni jest wówczas gorszy. Aby to lepiej wyjaśnić – pokrywacie większą powierzchnię na długość i szerokość, ale mniejszą na wysokość. Sygnał rozprzestrzenia się bardzo szybko z dala od routera, ale nie udaje mu się zginać.

Nie lekceważcie wyglądu routera Wi-Fi

Zbliżamy się do końca, więc możemy skupić się na mniej ważnych parametrach. Jednym z nich jest wygląd routera. Trudno jest umieścić go w miejscu, w którym nie będzie widoczny. Powinniście mieć go pod ręką na wypadek awarii lub po prostu, aby ułatwić jego włączanie i wyłączanie. Dlatego dobrze jest, jeśli pasuje do wystroju pokoju. To prawda, że producenci projektują routery tak, aby były jak najbardziej uniwersalne, szczególnie czarne lub białe. Oczywiście czasami spotykamy routery, które mają pewne elementy kolorystyczne, są błyszczące lub wzorzyste… potrzebna jest ostrożność i wyczucie estetyczne. Dobrze jest postawić na te same odcienie kolorów, co w pozostałej części pokoju lub na odpowiedni kontrast. Nie należy również lekceważyć rozmiarów. Powinniśmy wspomnieć o nich w związku z wyglądem. Nie są one decydujące, ale musicie je sprawdzić i pomyśleć, czy na pewno macie w pokoju miejsce na router.

Opcje połączenia routera Wi-Fi

Routery są zaprojektowane do działania z innymi urządzeniami. Musicie mieć możliwość podłączenia do nich dodatkowych urządzeń. Jeśli nie posiada żadnego złącza, nie kupujcie go, nie opłac się to. Sieć należy rozszerzać też na inne urządzenia, takie jak telewizor, drukarka lub dysk twardy. Przede wszystkim dlatego, aby uzyskać dostęp do swoich urządzeń z komputera bez połączenia przewodowego. Istnieje kilka rodzajów wejściówek, spójrzmy się na te najczęstsze:

  • LAN (Local Area Network) – połączenie z siecią lokalną, taką jak inne komputery.
  • WAN (Wide Area Network) – połączenie routera z modemem lub Internetem.
  • GLAN – złącza w szybkich modelach.
  • USB – klasyczna końcówka USB, za pomocą której można podłączyć drukarkę lub dysk zewnętrzny. Jej wersja może się różnić, rozróżniamy starsze porty USB 2.0 i nowsze porty USB 3.0, jest to jedna z rzeczy, które powinniście sprawdzić. Starsze urządzenia łączą się z nowszym portem, ale na odwrót to już nie działa.

Nie pozwólcie, aby Wasz router był narażony na ataki

Bezpieczeństwo jest szczególnie ważne w cyberprzestrzeni dzisiejszych czasach, gdy ataki hakerów i inne podobne problemy internetowe stają się coraz bardziej rozpowszechnione. W czym tkwi całe niebezpieczeństwo? Router, który nie jest dobrze chroniony, umożliwia pobranie jego konfiguracji w jednym pliku. Zawiera także hasła interfejsu internetowego – i można je pobrać bez znajomości hasła. Wystarczy uzyskać dostęp do adresu URL pliku. Co więcej, pomijając wszystkie zagrożenia, dość wielką niedogodnością jest już to, że nieznany użytkownik łączy się z Waszą siecią i pobierane dane, za które Wy płacicie.

Aby temu zapobiec, stosuje się różne zabezpieczenia:

  • WEP (Wired Equivalent Privacy) – stara i łatwa do złamania metoda, którą łatwo jest pokonać nawet mniej doświadczonym atakującym, już nie jest wykorzystywana.
  • WPA (WiFi Protected Access) – chroniony dostęp do Wi-Fi, skuteczniejsza metoda, która powstała jako odpowiedź na złamanie WEP. To rozwiązanie też można złamać, ale jest to już trudniejsze.
  • WPA2 (WiFi Protected Access 2) – ulepszona wersja WPA, ale także bardziej wydajna. Najbezpieczniejsza i wciąż niezłamana metoda, która jest dziś najczęściej stosowana.

Ponadto rozpoznajemy jeszcze protokoły szyfrowania, które utrudniają dostęp do sieci z zewnątrz:

  • TKIP (Temporal Key Integrity Protocol) – przestarzały, łatwy do złamania
  • AES (Advanced Encryption Standard) – skuteczniejszy, dotąd niezłamany układ.

Najlepszym układem jest połączenie zabezpieczeń WPA2 i szyfrowania AES. To tworzy praktycznie niezniszczalną zaporę (przynajmniej na razie), przez którą nikt nie dostanie się do sieci z zewnątrz. Innym sposobem ochrony sieci jest utworzenie białej listy (listy urządzeń, które mają dostęp do sieci) lub skonfigurowanie strefy gościa z siecią tylko dla gości. Ze starszych metod możemy wymienić na przykład ukrywanie SSID (nazwa nadawanej sieci) lub tak zwany filtr MAC, który pozwalał na połączenie tylko z urządzeniami, które mu odpowiadały. Przy tak wielu opcjach nie byłoby to rozsądne pozwolić na zhakowanie routera Wi-Fi i ryzykować utratę danych.

back to menu ↑

Słownik pojęć związanych z routerami Wi-Fi

Routery Wi-Fi to nowoczesna i czasami dość złożona elektronika, a ponadto bardzo silnie zakorzeniona w branży IT. Dlatego dobrze będzie uporządkować dodatkowe funkcje routera lub ich właściwości w jednym miejscu i wyjaśnić, co tak naprawdę oznaczają. Może nie wpłynąć to na wybór, ale na późniejsze użycie będzie miało bardzo znaczący wpływ.

SSID

Unikalna nazwa Waszej sieci. Zasadniczo każda sieć Wi-Fi musi zostać zidentyfikowana, więc każda ma swój własny identyfikator SSID umożliwiający rozróżnienie sieci.

MIMO

System komunikacji routera, który zwiększa przepustowość sygnału. Między innymi polepsza się tak sygnał w Waszym domu. Za pomocą tej technologii można zwiększyć prędkość, stabilność i czystość przesyłanego sygnału.

QoS

Możliwość ustawienia priorytetów odbioru sygnałów dla poszczególnych urządzeń podłączonych do sieci. Na przykład, jeśli pobieracie film na komputer i znacznie spowolnicie tym ruch sieci Wi-Fi, możecie ustawić komputer na niższy priorytet w sieci. W innych urządzeniach przyspieszy to nieco działanie.

Squid

Mówiąc programistycznym językiem, chodzi o tak zwane http buforujące proxy. Mówiąc po polsku, są to urządzenia przechowujące niektóre części strony (do tzw. pamięci podręcznej). Następnym razem, gdy załadujecie stronę, dane są już zapisane i nie muszą być wysyłane ponownie – oszczędzacie na przesyłanych danych, a następnie wczytujecie stronę szybciej.

IPv4, IPv6

Protokoły, które przypisują adresy IP urządzeniom w sieci (bez których sieć nie będzie działać). Dane są następnie przez nie przekazywane. IPv4 to starszy protokół, który ma tylko ograniczoną liczbę adresów i powoli go wyczerpuje. Nowszy IPv6 używa innego formatu, co sprawia, że pula adresów jest prawie nieograniczona. Ponadto zwiększa bezpieczeństwo i lepiej obsługuje urządzenia mobilne.

POE

Możliwość transmisji danych i zasilania za pomocą jednego kabla. Jeśli urządzenie, do którego chcecie podłączyć router (np. laptop lub komputer), współpracuje z tą technologią, router nie musi być pod napięciem. Jest to przydatne na przykład, gdy chcecie zabrać router ze sobą poza zasięg gniazdka – musicie po prostu naładować baterię laptopa.

Beamforming

Wysoce inteligentna technologia zawarta w większości routerów 802.11ac. Chodzi o to, że sygnał nie jest emitowany wszędzie, ale tylko do urządzenia, które odbiera sygnał. Zwiększa to zasięg i wzmacnia sygnał. Ostatecznie przyczynia się to również do poprawy i przyspieszenia odbioru danych.

Extender/Repeater

Urządzenie zdolne do rozszerzenia obszaru zajmowanego przez sygnał. Ma możliwość odbierania danych transmisji i natychmiastowego przesyłania ich dalej, wzmacniając sygnał.

Serwer FTP

Funkcja zapewniająca pełny dostęp do urządzenia pamięci masowej. Na przykład, jeśli router ma odpowiedni port, możecie podłączyć do niego pendrive lub zewnętrzny dysk twardy i połączyć komputer z siecią lokalną, aby przeglądać pliki. Działa podobnie z komputerem – w rzeczywistości udostępnia dane między wieloma urządzeniami w sieci. Tryb połączenia wielu sieci nazywa się mostem.

back to menu ↑

Werdykt końcowy

To co? Udało się Wam wybrać z naszą pomocą router? Jesteśmy przekonani, że tak, ale z pewnością nie zaszkodzi przejść ponownie przez proces wyboru. Z góry warto pomyśleć o tym, czego się od niego oczekuje i gdzie będzie znajdować się router – według tego dostosujcie wybór. Przede wszystkim będzie interesować Was wielkość i podział mieszkania (lub biura, firmy itp.) oraz planowana działalność. Zastanówcie się także, ile chcecie zainwestować w router Wi-Fi i wybierzcie odpowiednią kategorię. Następnie możecie przejść do marek. Podobnie jak w przypadku innych produktów, zalecamy wybranie jednego z najlepszych i nie ryzykowanie urządzenia nieznanego producenta. Tradycyjna, renomowana marka jest lepsza i bardziej opłacalna. Jak wspomniano w artykule, nie musicie się obawiać routerów Asus, TP-LINK, Netis lub Tenda.

Następnie możemy przejść do poszczególnych parametrów. Przede wszystkim musicie interesować się standardem Wi-Fi, który jest ściśle związany z prędkością. Nie powinniście sięgać po router niższy niż czwartej generacji, piąta jest jeszcze lepsza (802.11n i 802.11ac). Inną kwestią jest zasięg sygnału, który musi dotrzeć do całego mieszkania. Dowiecie się o nim głównie z recenzji i dyskusji innych użytkowników. Pasmo częstotliwości, w którym działa Wi-Fi, jest lepsze powyżej – 5 GHz, co ułatwia przesyłanie sygnału (ponieważ od razu wykorzystuje 23 kanały). Sprawdźcie liczbę i rodzaj anten (muszą być zgodne z zamierzoną lokalizacją routera), pomyślcie o bezpieczeństwie (powtarzamy, najlepszą kombinacją zabezpieczeń jest WPA2 i szyfrowanie AES, których obecnie nie można złamać) i sprawdźcie, czy router ma wszystkie porty i potrzebne złącza.

Wreszcie możecie patrzeć się na szczegóły, takie jak wygląd (który powinien pasować do Waszego domu) lub rozmiar. Sprawdźcie, czy wybrany router ma jakieś przydatne funkcje. Na przykład MIMO, QoS, PoE lub Squid. Wszystkie z czasem znajdą swoje zastosowanie, nie martwcie się. Jeśli podoba się Wam także funkcjonalne wyposażenie routera, spójrzcie na cenę i porównajcie ją z konkurencją. Jeśli nie znajdziecie zbyt drogiego modelu, uważamy, że nie musicie bać się go kupić. Prawdopodobnie będzie to porządny router, który będzie działał przez długi czas i będzie dobrze Wam służył. Gratulacje, wybraliście, teraz wystarczy tylko uruchomić router.

back to menu ↑

Jaka powinna być cena dobrego routera Wi-Fi?

Na końcu swojego wyboru powinniście sprawdzić, czy cena wybranego routera jest rozsądna i czy, na przykład, nie płacicie za dużo. Z naszego doświadczenia wynika, że niektóre modele na rynku są niezwykle drogie, a jednocześnie nie przynoszą nic dodatkowego… Cena routera powinna zacząć się od około 50 złotych. Są to urządzenia, które spełniają niższe standardy, osiągają maksymalną prędkość 150 Mbit / s i praktycznie nie można oczekiwać żadnej z tych „dodatkowych” funkcji. Jako kolejną kategorię wyróżniamy routery Wi-Fi o wartości do 170-200 złotych, które są bardzo wygodne do użytku domowego. To dobry kompromis między ceną a jakością. Posiadają dwie lub więcej anten, aby zapewnić dobry zasięg, mogą osiągnąć teoretyczną prędkość do 300 Mbit / s oraz mają wbudowane zaawansowane funkcje. Najszersza kategoria to klasa super routerów powyżej 200 złotych. Jest to duża grupa, a cena może przekroczyć 1700 złotych. Uważamy jednak, że tak drogi router nie jest już bardzo przydatny w domu, jest bardziej odpowiedni dla firm lub biur. Z drugiej strony taki router oferuje prędkość do 500 Mbit / s, ma trzy lub więcej anten i spełnia najlepsze standardy bez wyjątku. Więc to Wy decydujecie, którą opcję wybrać i co jest najbardziej warte.

back to menu ↑

Jak skonfigurować połączenie z Internetem za pośrednictwem routera?

Jeśli nie bawi Was pracować z Internetem za pomocą drutu i być ograniczonymi odległością kabla (co w pełni rozumiemy, znamy również to odczucie) i nabyliście router, przychodzi druga część układanki – musicie go skonfigurować i przygotować połączenie. Spójrzmy na to razem, nie zawsze jest to prosta sprawa.

Jak zacząć?

Otwórzcie ustawienia połączenia komputera, aby sprawdzić, czy adres IP jest automatycznie pobierany z serwera. Jeśli tak, to w porządku. Jeśli nie, zapiszcie wszystkie dane – adres IP, maskę, bramę domyślną, serwery DNS i skonfigurujcie pobieranie danych z DHCP. Następnie, nawet jeśli może się to wydawać dziwne, podłączcie internetowy kabel sieciowy (który przedtem mieliście prawdopodobnie w komputerze) do routera. Łączy się z wejściem WAN. Następnie podłączcie kabel połączeniowy (kabel LAN z odpowiednim złączem po obu stronach) do komputera, aby połączyć komputer z routerem przez wejście LAN. Numeracja portów nie ma znaczenia, ani komputer, ani router tego nie rozróżniają.

Administracja sieciowa routera

Dostęp do administracji internetowej można uzyskać za pomocą adresu IP dostarczonego z routerem. Często są to adresy 192.168.X.X, gdzie X oznacza dowolną liczbę. Druga opcja to 10.0.X.X, gdzie X ponownie zastępuje liczby. Alternatywnie, jeśli nie macie przy sobie instrukcji, możecie użyć wiersza polecenia, aby znaleźć adres IP routera za pomocą polecenia „ipconfig”. Aby się zalogować, użyjcie nazwy użytkownika i hasła z instrukcji lub naklejki, których nie powinno brakować na routerze. Co zrobić, jeśli nie możecie się połączyć? Następnie najlepiej zresetować router lub przytrzymać przycisk, który zwykle znajduje się na dole lub z tyłu routera, przez co najmniej kilka sekund. Spowoduje to powrót do ustawień fabrycznych i dane ręczne muszą już działać. Możliwe, że ustawienia fabryczne zostały wcześniej zmienione.

Co robić po zalogowaniu się do routera?

Najpierw należy skonfigurować jego część WAN. Zmieńcie wszystkie dane tak, jak widzieliście je na komputerze. Jeśli włączono pobieranie adresu IP z serwera DHCP, pozostawcie klienta DHCP. Jeśli nie, podajcie dane, które wcześniej zapisaliście na papierze. Następnie znajdźcie element Clone MAC, za pomocą którego router kopiuje MAC z komputera. Będzie wtedy wyglądał jak on. Po zapisaniu ustawień router zrestartuje się. Wasz internet powinien teraz działać. Jeśli nie, należy rozwiązać problem.

W przypadku nieprawidłowego działania Internetu odpowiedzialny jest zwykle konflikt podsieci

Czasami Internet nie działa. Najczęściej dlatego, że router próbuje utworzyć sieć, w której już jest. Mówiąc prosto, zapętla się i nie działa. Zasadniczo będzie używać tego samego adresu IP, który już posiada, dlatego konieczna jest zmiana ustawień serwera DHCP bezpośrednio na routerze, aby wyeliminować ten konflikt. Nie ma się czym martwić, to łatwe.

Ustawienia sieci bezprzewodowej

Zbliżamy się powoli do końca – należy teraz ustawić wszystkie ustawienia sieciowe. Ustawcie SSID (nazwę sieci) i szyfrowanie w polu Wireless. To dla bezpieczeństwa. Spróbujcie użyć WPA2, jeśli router na to pozwala. Tylko jeśli WPA2 nie działa dla Was, użyjcie WPA lub, w ostateczności, WEP. Ale zostawmy to jako ostateczność, jak powiedzieliśmy wcześniej, jest to niezbyt skuteczne. Pozostawcie wszystko inne tak, jak było domyślnie. Na koniec zalecamy zmianę hasła administratora, aby nikt inny go nie znał i nikt nie mógł zmienić ustawień. Na koniec upewnijcie się, że podłączone urządzenie jest ustawione na automatyczne pobieranie danych z serwera DHCP. To dlatego, aby Internet działał na danym urządzeniu, a wartości nie zmieniały się w zależności od ustawień routera. Od teraz możecie korzystać z sieci bezprzewodowej bez ograniczeń.

Mamy nadzieję, że udało się Wam skonfigurować router Wi-Fi. Jeśli nie, zapoznajcie się z instrukcją lub skontaktujcie się z pomocą techniczną lub technikami, aby rozwiązać problem. Życzymy Wam jednak, aby Internet działał tak, jak powinien. Widzimy się następnym razem!