Ranking robotów kuchennych

Jak wybrać robot kuchenny 2019

Najlepsze roboty kuchenne 2019

Wskazówki, porady, recenzje

Wstęp

Czy rozmyślaliście kiedyś o tym, jakie mają to kobiety dzisiaj w kuchni “łatwe “? Na pewno, nie chcemy się z tego śmiać, oczywiście nie, gdzie bylibyśmy bez naszych złotek, prawda? Ale w porównaniu do tego, jak posiłki były przygotowane wcześniej, sto, dwieście lat temu, to dzisiaj jest drobnostką. Dawniej było trzeba wszystko ubijać ręcznie, ucierać, kroić albo tłoczyć. Nie mówiąc o tym, ile czasu trwało zmielić mięso albo przygotować bułkę tartą. Z tej perspektywy, to naprawdę było niezwykle trudne podczas gotowania. Na szczęście, możliwości dzisiejszych czasów są zupełnie inne. Dzięki modernizacjom jesteśmy zdolni robić wiele rzeczy łatwiej. Dokładniej, jesteśmy zdolni to zrobić od 1960 roku. Co się wtedy stało?

Sprzedawca francuskiej firmy cateringowej, Pierre Verdon, musiał dużo podróżować i podczas swoich podróży obserwował, jak trudne jest przygotowanie surowców w kuchni. Dlatego zdecydował się gotowanie ułatwić. W 1960 roku, Verdon wprowadził do obiegu pierwszy robot kuchenny – Coupe. Robot był wielki i odpowiedni tylko do kuchni w restauracjach lub stołówkach. Ponieważ ale wkrótce okazał się udanym, jedenaście lat później powstała jego mniejsza wersja Le magi – Mix. Z tej potem następowały serie robotów kuchennych, które znamy i używamy do dziś. Spójrzmy prawdzie w oczy, w dzisiejszym pośpiechu już nie możemy obejść się bez takich pomocników i urządzeń. Ale tkwi w tym haczyk! Dzisiaj jest rynek przesycony produktami różnej jakości. Jeśli szukacie takiego, który będzie spełniać wszystkie Wasze warunki, nie będzie to łatwe.

Dla łatwiejszy wybór, zdecydowaliśmy się przetworzyć recenzje najlepszych robotów kuchennych na rynku. Interesuje nas ich wydajność, funkcjonalność, ale także dizajn. W ten sposób chcemy przedstawić pełne informacje o najlepszych modelach na rynku. Żeby wszystko było jasne, przygotowaliśmy dla Was “doradca handlowego”, który doradzi i pomoże w wyborze odpowiedniego robota kuchennego. Rzeczywiście, kiedy zobaczycie w sklepie plątaninę liczb i parametrów, to nic Wam nie powie. Jeżeli ale przeczytacie, co jakieś dane znaczy i co powinno być optymalne, będziecie natychmiast mądrzejszy. Dość gadania, idziemy na zakupy.

Kuchynský-robot-ružový

back to menu ↑

Roboty kuchenne – Efektywni pomocnicy w kuchni

Roboty kuchenne tworzą na rynku naprawdę szeroki i zróżnicowany asortyment urządzeń domowych. Tutaj możemy zaklasyfikować roboty proste, podobne do mikserów, które mają tylko jeden nóż tnący, jak również wyrafinowane modele z nasadkami i mnóstwem różnorodnych funkcji. Dlatego nie ma żadnych zasad, co trzeba kupić albo odwrotnie, co nie kupować. Orientujcie się czysto i tylko według własnych nawyków i potrzeb. Przede wszystkim należy dokładnie rozważyć, czego oczekujecie od robota i co powszechnie przygotowujecie do jedzenia. Jest zbyteczne kupić robot kuchenny, wyposażony nasadką do mielenia mięsa, jeśli mięso mielone nie jest Wasze ulubione. I na odwrót, jeśli lubicie świeży sok owocowy, robot powinien mieć sokowirówkę.

Należy również wziąć pod uwagę wielkość gospodarstwa domowego – czteroosobowa rodzina zdecydowanie użyje robota częściej i bardziej intensywnie niż nowożeńcy. Dlatego w pierwszym przypadku opłaca się zainwestować i kupić droższy model z większą ilością funkcji i dłuższą żywotnością, natomiast młoda para zadowoli się z tańszą alternatywą. W takim przypadku często pomaga cena. Zostanie to omówione w jednym z podrozdziałów, ale już tutaj możemy spróbować utworzyć podstawowy przegląd. Najtańsze modele zwykle nie mają więcej niż dwie funkcje, są bardzo proste, mało wydajne i przeznaczone do mniej aktywnego użycia. Odwrotnie, najdroższe pełni kilka funkcji różnych przyrządów i użyjecie ich przy gotowaniu klopsa, purée ziemniaczanego albo bite śmietany. Dzielenie robotów kuchennych, które jest miarodajne dla ich dobre parametry, jest w przybliżeniu następne.

Kuchynské roboty

back to menu ↑

Test robotów kuchennych do 860 PLN

Roboty kuchenne do 860 PLN tworzą stosunkowo dużą grupę. Chodzi o prostsze urządzenia, których głównym kryterium jest niska cena.

Najlepsze roboty kuchenne do 860 PLN

Kolejność Nazwa Podgląd Ocena Moc Pojemność pojemnika Cena
1. Sencor STM 44 RD 1000 W 4,5 l Zobacz cenę
2. Sencor STM 6350 WH 1000 W 4,5 l Zobacz cenę
3. Philips HR7778 1000 W 3,4 l Zobacz cenę
4. KENWOOD PROSPERO KM 287 SREBRNY 900 W 4,3 l Zobacz cenę
5. BOSCH MUM 50112 800 W 3,9 l Zobacz cenę

Roboty kuchenne do 860 PLN i ich charakterystyka

Więc, nie oczekujcie żadnej wielofunkcyjności – zwykle są przeznaczone tylko do jednego rodzaju działalności, albo wykonują dobrze tylko jeden lub dwa procesy. Są mniejsze i prostsze, jak również jest słabsza ich wydajność. Z drugiej strony, dla kogoś, kto nie jest zainteresowany skomplikowanym urządzeniem albo kto od robota nic nie oczekuje, byłoby bezużyteczne wydać 1 720 PLN. Pod tym względem, kategoria robotów kuchennych do 860 PLN jest rozważnym kompromisem dla mało wymagających użytkowników.

Zalety:

 • Niska cena
 • Prosta obsługa

Wady:

 • Mało funkcji
 • Mniejsza wydajność


back to menu ↑

Test robotów kuchennych od 860 do 1 720 PLN

Roboty kuchenne od 860 do 1 720 PLN tworzą pośrednią kategorię tego rodzaju towarów. Dla większość użytkowników stanowią one idealną równowagę między ceną i jakością – nie są tak drogie jak najlepsze roboty, ale jednocześnie możemy oczekiwać, że będą wszechstronnie pożytecznym pomocnikiem.

Najlepsze roboty kuchenne od 860 do 1 720 PLN

Kolejność Nazwa Podgląd Ocena Moc Pojemność pojemnika Cena
1. TEFAL QB505G38 900 W 4,6 l Zobacz cenę
2. PHILCO PHSM 9000 1200 W 5 l Zobacz cenę
3. Kenwood KM 287 Prospero 900 W 4,3 l Zobacz cenę#crid=236012&pid=18931" target="_blank" rel="nofollow" class="wpsm-button green big ">Zobacz cenę
4. ETA Gratussino 0023 90080 1000 W 4,5 l Zobacz cenę
5. Electrolux EKM4200 Kitchen Assitent 1000 W 4 l Zobacz cenę

Roboty kuchenne od 860 do 1 720 PLN i ich charakterystyka

Spełniają wszystkie funkcje podstawowe, czasami i coś ekstra i mają na pewno większą wydajność.zwykle większe, ale to z powodu, że muszą władać więcej funkcji, niż ich tańszy kolega. Dodatkowo, możemy dokupić akcesoria i tym zwiększyć zakres działań, które możemy z nimi wykonywać.

Zalety:

 • Idealny stosunek ceny i jakości
 • Większa liczba funkcji
 • Lepsza wydajność

Wady:

 • Zajmują więcej miejsca


back to menu ↑

Test robotów kuchennych od 1 720 PLN

W cenie od 1 720 PLN otrzymacie luksusowe modele o najwyższej jakości. Roboty kuchenne najwyższej klasy, tworzą absolutny szczyt między pomocnikami kuchennymi.

 Najlepsze roboty kuchenne od 1 720 PLN

Kolejność Nazwa Podgląd Ocena Moc Pojemność pojemnika Cena
1. Kenwood KCC 9060 S Cooking Chef 1500 W 6,7 l Zobacz cenę
2. BOSCH Optimum MUM 9B34S27 1400 W 5,5 l Zobacz cenę
3. Kenwood KVL 8400 S Chef XL Titanium 1700 W 6,7 l Zobacz cenę
4. KENWOOD PREMIER KMC570 1000 W 4,6 l Zobacz cenę
5. KitchenAid 5KSM 7580 500 W 6,9 l Zobacz cenę

Roboty kuchenne od 1 720 PLN i ich charakterystyka

Są multifunkcyjne i jeśli niektóre z działań będzie brakować, można dokupić nasadki albo akcesoria. Jeśli chodzi o wydajność, reprezentują to najlepsze, co można uzyskać. Całkowicie podstawowa jest dla nich obecność aż ośmiu biegów, regulacja wydajności i w przeciwieństwie do poprzednich modeli też i pierwszorzędny dizajn. Jest przystojny, wyrafinowany i zaprojektowany tak, aby robot z łatwością wkomponował się w kuchni. Jedyną wadą jest cena, która może wzrosnąć do ponad 3 435 PLN. Z drugiej strony, wymagający klient chętnie taką cenę zapłaci. Otrzyma, ale wysoką jakość.

Zalety:

 • Duża ilość funkcji
 • Możliwość zakupu akcesoria
 • Wysoka wydajność

Wady:

 • Wysoka cena
 • Sterowanie może być w niektórych przypadkach bardziej skomplikowane


back to menu ↑

Największy producenci robotów kuchennych

Istnieją działy, gdzie dobra marka nie musi automatycznie oznaczać jakość. Ale w przypadku robotów kuchennych to tak funkcjonuje. Na rynku istnieje cały szereg wątpliwych firm, które oferują tylko jednego, albo dwa roboty. Kierujcie się zdrowym rozsądkiem. Czy myślicie, że ktoś będzie inwestować w kosztowne badania i testowanie nowych technologii z powodu jednego modelu? Prawdopodobnie nie, bo to się nie opłaca. Z tego powodu, powinniście zawsze sprawdzić też producenta robota kuchennego i zrobić zakup aż potem, jeżeli jest marka jakościowa i zweryfikowana. W celu pomocy, stworzyliśmy przegląd firm, których produkty są jednymi z lepszych na dzisiejszym rynku. Przeważnie oferują szereg modeli, oraz tym, że ich produkują hurtowo i długoterminowe, nie muszą się martwić inwestować i nieustannie swoje produkty ulepszać.

Roboty kuchenne KitchenAid

KitchenAid to amerykańska marka urządzeń elektrycznych, podlegająca pod firmę Whirlpool. Została założona w 1919 roku, tuż po pierwszej wojnie światowej, kiedy wróciła się z wojska duża bezrobotna siła robocza. Pierwotnie produkowała miksery, ale później przeszła do innego sprzętu kuchennego. Między innymi i roboty kuchenne, dzięki którym jest najbardziej znana. Z wyjątkiem niektórych, mają wszystkie swój typowy pomysłowy dizajn, wyjątkową wielofunkcyjność, łatwość użytkowania i stabilność. Większość z nich ma metalową misę. Ale należy pamiętać, że ich cena jest wysoka. Mierniejsze modele są dostępne w zakresie od 2 150 do 3 435 PLN.

Kitchenaid

Roboty kuchenne Bosch

Firma Robert Bosch GmbH została założona w 1886 roku w Niemczech przez Roberta Boscha. Obecnie siedziba firmy jest w miaście Gerlingen, niedaleko Stuttgartu i jest jedną z największych firm w Europie i razem największym producentem elektroniki na naszym kontynencie. Oprócz produkcji inwestuje w badanie, dzięki czemu stale rozwija nowe i nowe technologie. W połączeniu z słynną niemiecką starannością to znaczy jakość. Jeśli chodzi o roboty kuchenne, musimy to potwierdzić. Chociaż nie są tak ładne i eleganckie jak roboty KitchenAid, są znacznie tańsze i można je kupić z wieloma akcesoriami dostosowanymi do Waszych potrzeb. W tym firma pójdzie swoim klientom na rękę.

Bosch

Roboty kuchenne ETA

Następnie chcemy przedstawić czeską firmę ETA. Ponownie to skrót, oznaczający – aparaty elektrotechniczne. Został założona w latach 20. ubiegłego wieku w Pradze i zarejestrowana była w 1929 roku. Po drugiej wojnie światowej, firma została wcielona do większej jednostki i marka pojawiła się dopiero w 1996 roku. Od tego czasu ETA produkuje słynne odkurzacze, a także inne urządzenia elektryczne. Między innymi też roboty kuchenne, którymi się interesujemy. Są, ale ograniczone cechami wydajności. Ale można to łatwo naprawić, jeśli kupicie droższy model. Asortyment firmy obejmuje zarówno najtańsze roboty kuchenne o minimalnych funkcjach, jak i solidnie wyposażone roboty kosztujące ponad 2 360 PLN.

Eta

Roboty kuchenne Kenwood

Kenwood Limited to brytyjski producent elektroniki. Firma została założona w 1947 roku w miaście Woking. Specjalizuje się w produkcji urządzeń kuchennych. Roboty kuchenne są jedną z części jej asortymentu. Oprócz klasycznych, które są podobne do wszystkich innych (dizajn, właściwości, cena) i uproszczone, podobne do klasycznego miksera. Uproszczone wersje robotów kuchennych mają mniej funkcji, są tańsze i pasują do mniej wymagających klientów. Z naszego punktu widzenia jest asortyment firmy Kenwood idealnym przejściem od najdroższych modeli do tańszych.

Kenwood

Roboty kuchenne Tefal

Tefal to francuski producent elektrycznych urządzeń kuchennych i naczyń kuchennych. Jego nazwa jest akronimem, który może rozwinąć jak teflon i aluminium. Został założony w 1956 roku. Roboty tej marki nie mają interesujący dizajn ani odporne misy (tylko plastikowe), ale mają przejrzyste sterowanie i maksymalne wykorzystanie przestrzeni.  W kuchni potrzebują bardzo mało miejsca. W porównaniu z konkurencją są ich produkty średnie.

Tefal-log

Roboty kuchenne Sencor

Marka Sencor, która powstała w Japonii w 1969 roku, jest obecnie praktycznie czeska. W latach 90-tych została przejęta przez firmę Fast ČR, pod którą nadal spada. Na rynku mamy markę połączoną głównie z tanią elektroniką. Nie wszystkie jej produkty są jakościowe i nie zawsze mogą konkurować większym firmom. Jeżeli ale chodzi o roboty kuchenne, tę marki Sencor są relatywnie dobre. Dizajn i wymiary są podobne do robotów KitchenAid, ale mają mniejszą misę i ogólnie mniej wrażliwe sterowanie. Z drugiej strony, ich cena rzadko przekracza osiemset sześćdziesiąt PLN. Nie polecalibyśmy ich wymagającym klientom, ale tym, którzy potrzebują prostego urządzenia.

Sencor

back to menu ↑

Jak wybrać najlepszy robot kuchenny?

Jeśli chcecie, żeby robot kuchenny był naprawdę użyteczny, nie lekceważcie jego wybór. Przy zakupie należy wziąć pod uwagę wiele rzeczy – oprócz klasycznych mierzalnych parametrów, także Wasze potrzeby i nawyki. Jeśli gotujecie sporadycznie i nic skomplikowanego, wystarczy prosty robot za małe pieniądze. Ale jeśli mieszkacie w dużym gospodarstwie domowym z partnerem, dziećmi albo innymi spokrewnionymi, prawdopodobnie będziecie często gotować. Do tego powinniście przystosować wybór wszystkich akcesoriów łącznie robota i nie bać się zapłacić więcej za jakość. Tylko wtedy, kiedy wszystko jest jasne, można zacząć zajmować się szczególnymi parametrami i wymiary. Wspólnie możemy spojrzeć, na co zwracać uwagę.

Rodzaje konstrukcji robotów kuchennych

Według konstrukcji roboty można podzielić na dwie nieporównywalne grupy. Mniejsza grupa będzie obejmować roboty napędzane od spodu. Przystawka jest przymocowana do pojemnika, co jest pod względem przestrzeni wymagające. Ponadto jego utrzymanie jest trudne, co czyni jego niską popularność. Większość robotów będzie tworzona ramieniem, na którym jest nasadzona wybrana nasadka od góry do dołu. Misa się znajduje pod nimi. Oprócz rotacji centralnej, ten typ konstrukcji umożliwi i planetarny system mieszania, którym się będziemy zajmować później. W ten sposób są tworzone prawie wszystkie roboty kuchenne i niektóre mają dodatkowo ruchome ramię, aby manipulacja z nasadkami i mycie było łatwiejsze. Z naszych doświadczeń polecamy drugi ww. typ, który osiąga lepszych wyników.

Kuchynské-roboty-široké

Tradycyjny vs. planetarny system mieszania

Rozpoznajemy dwa systemy mieszania – tradycyjny i planetarny. Pierwszy z nich jest naturalny i spotkamy się z nim u wszystkich rodzajów robotów. Mieszanie odbywa się w sposób jednokierunkowy, mieszadła obracają się tylko wokół własnej osi i zgodnie ze wskazówkami zegara. W przypadku systemu planetarnego, który jest bardziej dokładny, mieszadła obracają się wokół własnej osi i wokół misy. Tak jak planety we wszechświecie wokół Słońca. Prowadzi to do znacznie lepszego wymieszania zawartości misy, ponieważ jedzenie jest mieszane w całej objętości. Co z tego wynika dla Wasz wybór? Dobry robot dysponuje systemem planetarnym, mniej jakościowy robot systemem tradycyjnym.

Moc i wydajność są najważniejszymi parametrami

Moc i wydajność są najważniejszymi parametrami technicznymi. Określają, ile pracy urządzenie wytrzyma i wykona. Nie dajcie się oszukać. Z naszego doświadczenia wynika, że producenci zwykle ogłaszają tylko wartość mocy. Moc będzie zawsze wyższa niż wydajność, ponieważ wygląda to lepiej. Ale to tylko wydajność (moc po odjęciu “straconej” pracy – straty ciepła, wibracje, …), jest decydująca, ale rzadko można znaleźć. To nasza notatka.

Minimalna wartość mocy, poniżej której nie powinno iść, wynosi od 500 do 600 watów. Roboty kuchenne o małej mocy, nie będą zbyt przydatne w kuchni do niektórych działań – np. twarde ciasto nie będzie się mieszać, albo mięso nie będzie zmielone. Jednak, jak mówimy, jest to minimum. Znacznie lepsze wyniki osiąga robot, którego moc przekracza 1000 watów. Jest to standard, który można bardzo dobrze wykorzystać w kuchni. Najlepsze modele oferują jeszcze lepszą wartością, czasami mają moc nawet 1400 watów. To już jest relatywnie dość i nie zawsze opłaci się w nie inwestować. Dla zwykłe gospodarstwo domowe wystarczy moc koło 1000 watów.

Kenwood- robot

Z siłą rośnie zużycie energii elektrycznej. To jest argument niektórych producentów mniej wydajnych robotów, którzy próbują zwabić Was do mniejszego zużycia swoich modeli. Z drugiej strony, roboty kuchenne nie są urządzenia, z których będziecie korzystać codziennie. To ani godzina codzienne. Dlatego, wyższe zużycie produktu się na tyle nie okaże. Na pewno nie tak bardzo, że trzeba zajmować się relacją między mocą i zużyciem. Przy pracy nie musicie się martwić zużycia i na miesięcznym rachunku za energię elektryczną, nie poznacie różnicę.

Stopnie prędkości i sposoby ich sterowania

Roboty kuchenne posiadają stopniową regulację prędkości. To dlatego, że każde jedzenie wymaga czegoś innego do przetworzenia. Różne drugi ciasta albo warzyw wymagają innego poziomu wydajności. Biorąc za przykład mielenia mięsa – to wymaga wysokiej wydajności i szybkości, aby mięso mogło być przetwarzane. W porównaniu z tym, purée ziemniaczane albo bitą śmietanę stworzycie łatwo i przy niższych prędkościach. Liczba prędkości zależy głównie od jakości urządzenia – proste i tańsze modele mają zazwyczaj od trzech do czterech biegów. Najlepsze oferują od siedmiu do ośmiu. Im więcej, tym lepiej. Tym lepszy będzie Wasz wybór i bardziej profesjonalnie będziecie pracować w kuchni.

Poznajemy dwa sposoby sterowania. Większość urządzeń łączy oba typy – pokrętłem albo mechanicznie. Pierwszy polega na prostym obrotu pokrętła. Jest to proste, ale jednocześnie takie sterowanie jest bardziej wrażliwe i osiągnięcie wymaganej prędkości trwa dłużej. Dźwignia mechaniczna jest w tym lepsza, poszczególne stopnie prędkości w niej przeskakują i znacznie mniej skomplikowane jest strojenie. Zwłaszcza w przypadku tańszych urządzeń jest zwykle tylko jeden rodzaj sterowania – w przypadku robotów kuchennych KitchenAid dźwignia, u tańszych robotów Bosch pokrętło. Nie można ocenić, który z tych typów jest lepszy. Wolimy mechaniczne, ale kto jest przyzwyczajony do sterowania pokrętłem, będzie oponować.

Kuchyňa-s-robotom

Bezpieczeństwo pracy na pierwszym miejscu!

Podczas obsługi robota kuchennego, patrzymy przede wszystkim na bezpieczeństwo. Pamiętamy, że w dzieciństwie baliśmy się robota. Nieprzyjemnie warczał, obracał się bardzo szybko i baliśmy się co by się stało, gdybyśmy mieli rękę między trzepaczkami. I uważamy, że coś takiego jest grozą rodziców małych dzieci. Są ciekawe i takie urządzenia ich interesują. Główne jest zabezpieczenie przed dziećmi. Takiego bezpiecznika nie można podłączyć, ale jest można blokada zabezpieczająca przed niewłaściwym montażem. W czasie, gdy nie jest przygotowany do działania, nie mogą go dzieci włączyć i zranić siebie. Ponadto należy również przechowywać akcesoria w bezpiecznym miejscu. Pakiety obejmują noże, do których nie powinny mieć dostępu.

Dla własnego bezpieczeństwa podczas obsługi robota, w urządzeniu znajduje się także zabezpieczenie przed przegrzaniem. Gdy silnik robota przegrzeje się albo uszkodzony zostanie jakiś element wyposażenia (na przykład narzędzie), automatycznie uruchamia się blokada wyłączająca sprzęt. Dla większość robotów są naturalne antypoślizgowe zabezpieczenia. Jest to ważne, ponieważ urządzenie podczas pracy generuje wibracje, które mogą przesunąć robot do krawędzi zabudowy kuchenne. Po jakimś czasie może spaść albo Was zranić. Antypoślizgowe zabezpieczenie temu zapobiega. Na koniec chcielibyśmy wspomnieć udoskonalenie silnika – wyłącznik impulsowy (który umożliwi krótkotrwałe włączenia robota) i płynną kontrolę prędkości (prędkość nie zmienia się w stopniach, ale zmienia się płynnie).

back to menu ↑

Jak odkryć już w sklepie, jak łatwe będzie czyszczenie i utrzymanie?

Robot kuchenny powinien pracę w kuchni ułatwić i przyspieszyć. Dlatego byłoby głupie, kiedy musielibyście marnować czas jego czyszczeniem. Przy wyborze należy również skupić się na utrzymanie robota kuchennego. Większość z nich jest wyposażona nasadkami, które po pracy można łatwo wymontować i umyć oddzielnie (najlepiej w zmywarce). Jest to optymalne rozwiązanie. Na pewno nie polecilibyśmy robot kuchenny, który nie ma rozłączne nasadki, ponieważ spędzilibyście dużo czasu utrzymaniem. Dla jakość robota kuchennego powinno być podstawą też ramię wahadłowe. Jego podniesienie ułatwi Wam manipulowanie z nasadkami niż ich wymontowanie z dołu. Szczegółem jest powierzchnia urządzenia. Jeżeli jest w niej dużo szczelin, zagłębień i przerw, możemy oczekiwać, że prędzej czy później się do nich musi dostać jedzenie. Poza tym, że nie jest to estetyczne, stare kawałki ciasta lub kremu mogą padać do przygotowanego dania, i to na pewno nie będzie smaczne.

Kuchynský-robot-na-linke-788x304

Objętość misy jest bardzo ważna

Jeśli lubicie w kuchni wygodę i łatwą pracę, powinniście uważnie rozważyć objętości pojemnika, który należy do robota. Idealnie też jego materiał. Najlepsze są metalowe, nierdzewne pojemniki.

Nie będą korodować i niełatwo ich uszkodzić. Szklane pojemniki są bardziej wrażliwe. Niczego nie wytrzymają pojemniki plastikowe. Natychmiast rozbiją się, ale często je spotykamy w przypadku tańszych modeli. Zdecydowanie, taki pojemnik nie jest przydatny w kuchni. Nie są zbyt użyteczne, podobnie jak roboty, które działają od dołu. Są trudniejsze do mycia i mało skuteczne. Zajmujcie się takimi, których nasadki są umieszczone z góry.

Pod względem wielkości misy, starajcie się uwzględnić liczbę osób w gospodarstwie domowym i Wasze nawyki. Jeżeli wiecie, że często będziecie przygotowywać dużą ilość bułki tartej albo mielonego mięsa, potem wybierzcie dużą misę. Mleć mięso kilka razy z rzędu, to byłaby niewygodna praca dla Was i niedobre rozwiązanie dla robot. Zalecamy używanie 3-litrowej misy dla gospodarstw domowych od 2 do 3 osób, dla czteroosobową rodzinę 4 litry i dla więcej osób jeszcze większy. Ale nie próbujcie oszukiwać tak, że kupicie robot z małym pojemnikiem i będziecie go używać w dużym pojemniku, który można kupić w dowolnym miejscu! Wielkości pasują do siebie, także jeżeli będziecie pracować z małym urządzeniem v dużym pojemniku, najprawdopodobniej danie nie będzie ubijane do dołu. Szczotka do niego po prostu nie dosięgnie. A poza tym, duża misa nie musi do robota pasować i w przypadku przygotowania małych ilości może się stać, że trzepaczki nie dosięgają dna i będziecie musieć ubijać ręcznie.

Robot-misa

Wymiary i długość kabla – jakie są idealne liczby?

Przy zakupie należy również wziąć pod uwagę wymiary urządzenia i długości kabla. Jest to niezbędne do komfortowej pracy i łatwej obsługi. Robot kuchenny, to stosunkowo duże i przestrzennie wyraźne urządzenie, które po prostu nie schowacie w szafce. Jeśli nie macie dużą kuchnię, aby zmieścił się na zabudowę kuchenną, potem trzeba go schować. W niektóre z szafek, jeżeli są wystarczająco duże albo w pomieszczeniu technicznym. Chociaż są roboty zwykle bardzo podobne pod względem wielkości (różni się w centymetrach), może i mały kawałek grać znaczącą rolę w organizacji Waszej kuchni. Podobne to jest z wagą – zbyt ciężki model, którego nie będziecie chcieć stale przemieszczać. Ale prawdą jest, że większe wymiary często wiążą się z wyższą jakością i wielofunkcyjnością. Więc, że dobre modele będą większe i cięższe.

Radzimy – skontrolujcie już w sklepie, jaka jest manipulacja robotem. Ponieważ każdy z nas jest inaczej silny, każdy z nas powinien ocenić, czy jest robot dla niej zbyt duży i ciężki, albo nie. Jeżeli manipuluje się Wam z nim źle potem poszukajcie innego modelu – z biegiem czasu okazałoby się, że używaniu robota nieświadomie unikacie i to byłaby szkoda. Przede wszystkim chodziłoby o niepotrzebny zakup. Podobnie jak w przypadku innych urządzeń, spróbujcie również spojrzeć na długość kabla. Jeśli będzie długi, będzie pięknie dosięgnąć do gniazdka, ale przy pracy będzie zawadzać. I na odwrót, krótki kabel oznacza znaczne przestrzenne ograniczenie robota, ponieważ będziecie zależni do bliskości gniazdka. Według nas jest idealny od 1 do 1,2 metra.

Materiały, obróbka i dizajn robotów kuchennych

Dizajn i materiał robota kuchennego są wprawdzie szczegółami, ale warto ich pamiętać. Mimo to jest prawdą, że nie każdy robota ukrywa w szafce – wielu z nas będzie mieć go na zabudowie kuchennej, co czyni go niepodzielnym elementem kuchni. Dlatego, powinien być dopasowany do niej. Roboty nie różnią się zbytnio kształtem – niektóre tanie urządzenia są plastikowe i przypominają klasyczny mikser, ale przeważająca większość ma ramię zwrócone do misy. Wykonanie większości robotów kuchennych jest całkowicie metalowe, że stali nierdzewnej i zazwyczaj są one inaczej dekorowane paskami z innych metali lub w różnych kolorach. Jeżeli natraficie na markę, dla której jest wygląd ważny (takie jak KitchenAid), uzyskacie robot, który ma ładne krągłości zamiast ostrych krawędzi. Oznacza to elegancję, z jaką pasuje do retro kuchni i nowoczesnych gospodarstw domowych. Dla wielu robotów jest również znaczącym elementem pokrętło lub dźwignia.

Kitchenaid-roboty

Mamy doświadczenie, że ludzie często zapominają na szczegóły, które przy długotrwałym używaniu zaczną brakować. Na przykład podstawa antypoślizgowa, która zapobiega upadku robota przy pracy. Również kontrolujcie, że misa ma uszy. Nie są tak istotne, ale nie będzie to wygodne, a obsługa będzie skomplikowana. Dużą zaletą jest uchwyt na akcesoria, który czasami jest elementem pakietu. Na pewno nie pozbycie go, może być przydatny – macie pewność, że jeśli do niej będziecie akcesoria dokładnie umieszczać, nie znikną.

back to menu ↑

Funkcje, które musi posiadać robot kuchenny

Tak samo ważna jak dobre parametry, jest dla Was przy zakupie lista funkcji, które powinien robot kuchenny posiadać. Jeżeli nie kupujecie robot tylko z powodu jakiejś szczególnej funkcji, potem jest dobre, kiedy jest ich dużo. Nie musicie się martwić później z zakupem akcesoriów (jest oczywiście jednym z możliwych rozwiązań mających na celu zwiększenia wszechstronności urządzenia). Abyście wiedzieli, czego można oczekiwać od modelu wysokiej jakości, przygotowaliśmy listę funkcji i zdolności, z którymi można się napotkać przy zakupie.

Podstawą jest krojenie i rozdrabnianie

Prawdopodobnie najbardziej podstawowe cechy, które musi posiadać każdy robot kuchenny. Są dla niego decydujące a co najczęściej używane w kuchni. W sprzęcie robota kuchennego musi być nasadki do krojenia i rozdrabniania. Zaletą jest, jeżeli macie do dyspozycji wiele rozmiarów – małe do robienia makaronów i kostek do sosów i duże do krojenia warzyw, na przykład na sałatkę. Ośmielamy się twierdzić, że jeśli Wasze wyżywienie zawiera owoce i warzywa, będziecie często korzystać z tych dwóch funkcji.

Zgniatanie do przygotowania ciasta

Klasyczną umiejętność robotów kuchennych, którą docenią zwłaszcza gospodynie, które lubią piec. Ciasto, które jest dobrze zagniecione, jest znacznie lepsze i smaczniejsze. Poza tym, łatwiej się z nim robi. Zgniatanie zazwyczaj zapewniają haki do wyrabia ciasta (które jednoznacznie identyfikuje każdy kucharz) – centralny (haki obracają się wokół własnej osi) albo planetarny (haki obracają się wokół własnej osi i wokół misy). Drugi system zapewnia znacznie lepsze mieszanie składników.

Ubijanie i mieszanie, aby Wasze życie było słodsze

Kto nie lubi kawę z bitą śmietaną albo dobrego kremu w słodyczach, prawda? Do tego również służy roboty kuchenne. Dokładnie te, które mają zdolność do bicia i mieszania. Wyposażone są w standardzie trzepaczkami balonowymi do bicia i trzepaczkami do mieszania. Obie są przeznaczone do podania co największą rotację zawartości miski. Znów istnieją dwa rodzaje ruchu mioteł w zależności od rodzaju robota –ruch centralny i planetarny.

Přrslušenstvo- kuchynskych-robotov

Mielenia mięsa nie jest częścią wszystkich urządzeń

Mielenie będziecie najczęściej wykorzystywać do mielenia mięsa. Inne surowce nie są tak często mielone. Ta funkcja już nie jest tak powszechna, mnóstwo robotów nie jest ją wyposażonych. Trzeba kupić akcesoria albo użyć innego urządzenia. Te, które umożliwiają mielenie mięsa są zwykle droższe, ponieważ wymaga to silnego silnika. Zaletą jest tu na przykład wiele nasadek dla różną chropowatość mielenia albo końcówka do napełnienia jelit, która pasuje do tworzenia domowych kiełbas. Nie jest to, ale potrzebne.

Miksowanie- robot mikser nie zastąpi

Częścią (nie wszystkich!) robotów kuchennych jest mikser. Używa swoich noży i dużych prędkości, aby pokroić jedzenie na najmniejsze kawałki. Trudno powiedzieć coś więcej, bardziej wymagający użytkownicy powinni kupić klasyczny mikser – jeśli będzie jakościowy i odporny. Plastikowy może pęknąć i oprócz nieporządku, jest to niebezpieczne.

Wyciskanie jest modne

Soki owocowe są popularne. Z robotami kuchennymi możecie je oczywiście przygotować, ale dotyczy tutaj, że samodzielne urządzenie (w tym przypadku sokowirówka) sprawi, że sok będzie lepszy. Jeśli chcecie sok robić częściej, zainwestujcie do sokowirówki. Ta, która jest częścią robota lub akcesorium, wystarczy. Zasadniczo są dwie możliwości – klasyczna wyciskarka lub sokowirówka. Każda z tych możliwości jest odpowiednia na inne okazje – wyciskarka jest dobra w przypadku cytryn, sokowirówka nadaje się do twardszych owoców.

Inne funkcje przydatne w kuchni

Najczęściej spotykane funkcje, są już za nami. Uwaga, nie kończymy. Producenci wprowadzą do niektórych urządzeń funkcję, które są przeznaczone dla węższe grupy klientów. Alternatywnie są one co najmniej oferowane jako akcesoria. Chodzi nam na przykład o młynek do makówek. Jeżeli w domu pieczecie ciasta makowe, wtedy przyda się, inaczej nie będziecie z niego korzystać. Młynek do orzechów lub przypraw jest podobny. Bardzo dobre są też inne udoskonalenia, z którymi spotkaliśmy podczas naszego testowania – maszyna do lodów, albo tarcze do frytek (które zmienia ziemniaki na klasyczne frytki przez wyciskanie przez sito). Kwestie takie jak końcówki do wypełnienia jelit, już wspomnieliśmy. Można wybierać z całego szeregu funkcji i według nich wybrać robota kuchennego, którym się interesujecie.

Kuchynský-robot-chod

 

back to menu ↑

Cena mówi więcej niż myślicie

Jak już powiedzieliśmy, roboty można podzielić na trzy grupy cenowe – do 860 PLN, od 860 do 1 720 PLN i 1 720 PLN w górę. Ale musimy powiedzieć, że to świadczy o parametrach i funkcjach, nie o jakości. Zamiast słowa jakość, użylibyśmy słowo zastosowanie. Najtańsze roboty kuchenne (jeśli ich cena przekracza co najmniej 1 720 PLN, w przeciwnym razie jest to naprawdę podejrzane) zalecamy gospodarstwom domowym, które nie planują w kuchni żadnych wielkich cudów. Interesują ich tylko podstawowe funkcje, nie chcą często korzystać z robota i nie muszą gotować w dużych ilościach. Na przykład młode pary albo ludzie bardzo zajęci. Kategoria średnia, kosztujący od 860 do 1 720 PLN reprezentuje efektywne przejście między najtańszymi i najdroższymi modelami. Funkcję ani sterowanie nie są topowe, ale dla przeciętnej osoby wystarczy, a cena nie jest zbyt wysoka. Modele, których cena przekracza 1 720 PLN (często 2 150 lub w wyjątkowych przypadkach, 3 435 PLN) są najlepsze, jakie można uzyskać na rynku. Mają one wiele funkcji, akcesoria i bardzo dobre parametry, ale trzeba zwrócić uwagę, abyście nie kupili coś zbyt drogie.

back to menu ↑

Ostateczny werdykt

Czy Wam nasz doradca pomógł? Wierzymy, że tak, ale dla pewności wszystko powtórzymy. Jak podsumować cały proces wyboru robota kuchennego? Przed zakupem powinniście rozmyślić, czego oczekujecie od robota. Jeżeli zamierzacie go używać tylko czasami i tylko do działalności specyficznej, potem zdecydowanie wybierzcie tańszy model, z ceną do 860 PLN. Droższe urządzenie nie opłaca się. Z drugiej strony, wymagający użytkownik nie powinien obawiać się zainwestowania w urządzenie, ponieważ będzie mieć wiele przydatnych funkcji, dobre parametry i prawdopodobnie dobrą żywotność. W takim przypadku szukajcie urządzenia wyższej klasy, których cena przekracza 1 720 PLN. Stopniowo sprecyzujcie wybór na podstawie parametrów – spójrzcie, jak potężna jest marka urządzenia na rynku. Jeśli jesteś w dobrej pozycji, nie musicie się martwić inwestować w wybrany model. Spróbujcie ocenić moc (związaną z wydajnością) i prędkość robota. Prędkość powinna być w miarę możliwości regulowana (najlepiej od 7 do 8 stopni), sterowanie powinno być łatwe i utrzymanie też. Marginalnie możecie sprawdzić konstrukcję, wymiary (im mniejsze, tym łatwiejsze przechowywanie) i dizajn. Próbujcie też, aby robot spełniał wszystkie funkcje, jakich od niego oczekujecie i akcesoria próbujcie kupować co najmniej. Jeśli wszystko odpowiada, prawdopodobnie wybraliście. Jeśli jest dla Was w przystępnej cenie, wtedy radzimy – kupujcie! Ale zanim zaczniecie go używać, możecie spojrzeć poniżej, co można z niego korzystać.

Kuchyňské-roboty-veľkosti

back to menu ↑

Jakie zastosowanie znajdzie w użytku domowym?

Może po przeczytaniu artykułu macie pytanie „Dlaczego kupować robot kuchenny, jeśli jest drogi i można go zastąpić innymi urządzeniami?” Tak, robot kuchenny to nie mała inwestycja i można żyć bez niego. Z drugiej strony… dobry robot łączy mikser, krajalnicę, ucieracz, ubijak, sokowirówkę i wymieniamy tylko najważniejsze urządzenia, które zastąpi. W rezultacie, na pewno zaoszczędzicie nie tylko pieniądze, ale także przestrzeń i energię. Będziecie czyścić tylko jedno urządzenie, obsługa jest znacznie wygodniejsza i przechowujecie tylko jeden element wyposażenia kuchennego.

Jeżeli gotujecie często, będziecie go używać prawie codziennie. Dla gospodynie jest niemal niezbędny, oszczędza dużo czasu i pracy, wynika stąd jego popularność. Wreszcie, spójrzmy na kilka przepisów, które znamy prawie wszyscy…

 1. Purée ziemniaczane – kto z nas nie lubi kotletów z dobrym, delikatnym puree ziemniaczanym? Purée ziemniaczane i sałatka ziemniaczana do kotleta po prostu należą, ale zamiast mieszania go ręcznie, znacznie lepiej jest użyć robota. Ten zrobi z ziemniaków, mleka i masła w razie potrzeby delikatną mieszankę, której ręcznym miesieniem osiągacie po bardzo długim czasie (a ziemniaki ostygną w międzyczasie).
 2. Mięso mielone – jest podstawą całego szeregu dań – klops, kotlet mielony… Jeśli nie chcecie mleć mięso ręcznie, można użyć robota kuchennego – włożycie mięso, naciskacie, i pokrojeniem wewnątrz uzyskacie delikatne i smaczne mięso mielone. To następnie możecie upiec albo usmażyć.
 3. Ciasta – czy na ciasto lub piernik. Z przygotowaniem ciasta pomoże Wam robot kuchenny. Zamiast obróbki ręcznej i ciągłego ściskania i obracania, po prostu włóżcie go do robota i nastawcie maszynę do ugniatania. Powstaje delikatne i puszyste ciasto, z którym będzie się bardzo dobrze pracować.
 4. Bułka tarta – już wspomnieliśmy kotlety… trudno obejść się bez bułki tartej przy ich przygotowaniu. Oczywiście są specjaliści, którzy umieją obtoczyć mięso innym sposobem, ale dla nas, zwykłych śmiertelników, bułka tarta jest najlepsza. Ale ręczne wytwarzanie jest bardzo trujące. Znacznie lepiej jest naciskać twarde bułki przez robot kuchenny, który rozdrabnia bułki na małe kawałki.
 5. Bita śmietana i krem – jak już rozmawialiśmy wyżej – bitą śmietanę, śnieg i kremy można wytwarzać ręcznie z długotrwałym i energicznym mieszaniem, ale kto z nas chciałby to zrobić? Jest to pracochłonne, bolą z tego ręce, a jeśli macie robota domowego, jest to zbyteczne. Wystarczy nasadzić trzepaczki i pozwolić mieszanie. Uzyskacie znacznie szybciej smaczniejszą i puszystą bitą śmietanę, którą możecie pochwalić się przed gośćmi.
 6. Warzywa – do sałatek i do sosu – w tym przypadku warto skorzystać z możliwości krojenia. Dzięki szorstkiemu pokrojeniu można łatwo pokroić warzywa na sałatkę (na większe kawałki), lub na przykład, ziemniaki w sałatce ziemniaczanej lub orzechowej, delikatna forma tworzy cienkie kluski (na przykład papryki), odpowiednie do sosów lub frytek.
 7. Tłoczenie soków owocowych – jeśli sokowirówka jest częścią robota kuchennego lub można kupić wyciskarkę do owoców, potem nie jest problemem przygotowanie smacznego i orzeźwiającego soku owocowego lub smoothie. W ten sposób wielu ludzi utrzymuje dziś zdrową linię.

To była tylko krótka demonstracja najważniejszych rzeczy, z którymi może robot kuchenny pomóc. Oczywiście, wyobraźnia nie wyznacza granic, można jej używać praktycznie jakkolwiek, ale te sposoby są prawdopodobnie najczęstsze i najbardziej użyteczne. Więc… myślicie, że opłaci się robot kupić? Na pewno więcej niż zakup każdego urządzenia oddzielnie.

Na koniec jeszcze przypomnienie – jak o niego zadbacie, tak Wam się odwdzięczy. Tylko robot, który jest utrzymany i czysty, pomoże Wam przygotować smaczny posiłek. Nie zapominajcie o tym!