Najlepsze pralki

Jak wybrać pralkę 2019

TOP pralki roku 2019

Pralki ładowane z przodu do 1 800 zł Pralki ładowane z przodu od 1 800 zł do 2 400 zł Pralki ładowane z przodu od 2 400 zł Pralki ładowane z przodu - do zabudowy Pralki ładowane z góry Pralko-suszarki
LG F2J5WN3W Samsung ADDWASH WW80K5410UW Bosch SERIE 8 WAW24740PL Siemens WI14W540EU Electrolux EWT1366HGW Hotpoint - Ariston AQD 1070 D 49 EU B
Jakość prania
91 %
Konsumpcja
92 %
Hałas
90 %
Cena/jakość
94 %
Jakość prania
93 %
Konsumpcja
93 %
Hałas
92 %
Cena/jakość
97 %
Jakość prania
95 %
Konsumpcja
95 %
Hałas
95 %
Cena/jakość
95 %
Jakość prania
93 %
Konsumpcja
91 %
Hałas
98 %
Cena/jakość
92 %
Jakość prania
92 %
Konsumpcja
92 %
Hałas
93 %
Cena/jakość
93 %
Jakość prania
91 %
Konsumpcja
88 %
Hałas
94 %
Cena/jakość
91 %
Zobacz cenę Zobacz cenę Zobacz cenę Zobacz cenę Zobacz cenę Zobacz cenę

Ranking i porównanie pralek roku 2019

Rady, wskazówki, recenzje

Wstęp

Pralki… gdzie by bez nich była ludzkość? Wyobraźcie sobie, że by się dziś, jak kiedyś, przy potoku. Mało kto dziś może wyobrazić sobie to, co było jeszcze w zeszłym wieku na polskiej wsi zwykłą rzeczą. Że bielizna musiała być wzięta w koszu nad potok, ręcznie wypłukana, wyprana, wyżymana, odniesiona nad zbocze i tam suszona. To już jest na szczęście za nami, ale nie zaszkodzi sobie tego przypomnieć na wstępie artykułu. Zaczniecie się potem na pralki patrzeć inaczej, niż jak na element elektroniki. Raczej zaczniecie widzieć je jako użytecznych pomocników w domu albo jako największy wynalazek w dziejach ludzkości (tak bywają często oznaczane). Głównie kobiety w domu mogły by Wam opowiadać…

O przeznaczeniu i użyciu pralek chyba nie trzeba jakoś długo opowiadać. Tym, że dla Was wypiorą bieliznę, wykazują Wam cenną usługę – oszczędzają Wasz czas, energię i wygodę, co się w dzisiejszym bardzo szybkim okresie docenia. A jednak, jeśli myślicie nad kupnem pralki, poradzimy Wam jedną rzecz. Nie jest to takie samo jak kupno koszulki, którą rzucicie do szafy i kupicie sobie nową, gdy przestanie się Wam podobać. Chodzi o wyraźnie większą inwestycję, przewyższającą często i tysiąc siedemset złotych, dlatego opłaca się poświęcić wyborowi wystarczająco dużo uwagi i wszystko sobie ostrożnie przemyśleć i przestudiować. Trzeba się zorientować w parametrach, takich jak klasa energetyczna, skuteczność prania, hałas albo w poszczególnych funkcjach i programach nowoczesnych pralek.

Abyśmy Wam pomogli wybrać pralkę, która się Wam opłaci i która będzie Wam służyć jak najdłużej, zdecydowaliśmy się przygotować dla Was recenzje pralek roku 2017. W ramach naszego wielkiego testu przedstawimy Wam najlepsze pralki w przejrzystych rankingach, przedstawimy Wam ich zalety i wady i poza tym Wam w naszym wielkim wstępnym wpisie poradzimy, jak wybrać pralkę, jakie są sprawdzone i tradycyjne marki, albo na co, na odwrót, w związku z wyborem pralki zwrócić uwagę. Od razu na początku powinniście ustalić, jakim typem pralki jesteście zainteresowani. To jest podstawa. Chodźmy się więc na to spojrzeć krok po kroku…

Práčka-v-miestnosti

back to menu ↑

Podstawowe typy pralek bielizny i ich specyfikacja

Przed tym niż przejdziemy do charakterystyk poszczególnych typów pralek, powinno się je rozdzielić i zwięźle opisać ich kategorie. Możliwości na to, jak pralki rozdzielić, mamy dwie – bądź z punktu napełniania albo z punktu umieszczenia. Według napełnienia rozróżniamy:

 • Pralki ładowane z przodu – mają większy otwór na wkładanie bielizny na swojej przedniej stronie, z reguły bywają technologicznie bardziej rozwinięte (ale i droższe). Zajmują w łazience więcej miejsca, ale za to umożliwiają postawić na wierzch na przykład suszarkę.
 • Pralki ładowane z góry – otwór na wkładanie bielizny i drzwiczki są umieszczone z góry. Jest to wygodniejsze, dlatego że nie musicie tyle się schylać i oszczędne przestrzennie, ale otwór bywa w większości mniejszy niż w pralkach ładowanych z przodu, do tego przestrzeni nad pralką nijak nie wykorzystacie.

Według umieszczenia możemy rozdzielić pralki do tych kategorii:

 • Pralki do zabudowy – pralki przeznaczone na zabudowę do mebli łazienkowych albo na przykład do mebli kuchennych. Nie naruszają dizajnu pomieszczenia, a podwójna warstwa plastiku (własny plastik + szafka) oferują lepszą izolację. Z drugiej strony manipulacja z nimi bywa cięższa i trzeba umieć je zabudować.
 • Pralki wolnostojące – pralki, które możecie postawić gdziekolwiek. Chodzi o wolnostojące modele, które nie mają żadnych dziwnych wymagań do postawienia. Manipulacja nimi jest łatwiejsza, bywają jednak na końcu głośniejsze i do tego trzeba przy nich przynajmniej trochę patrzeć na dizajn.

Więcej o poszczególnych kategoriach powiemy, gdy przyjdzie na nie czas, na razie wystarczy nam ogólny opis. Osobliwością dzisiejszych czasów są kombinowane pralko-suszarki, które zawierają w sobie funkcje pralek i suszarek do bielizny. Te urządzenia mogą bieliznę nie tylko wybrać, ale następnie i wysuszyć. Nie jest to z nimi jednak takie proste, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Jeśli czytaliście nasz test suszarek bielizny, to wiecie, jak to z nimi jest. Jeśli nie, ich ranking i opis przedstawiamy też tutaj.

back to menu ↑

Ranking wolnostojących pralek ładowanych z przodu

Pralki ładowane z przodu, do tego wolnostojące, są chyba tym najczęstszym, z czym spotkacie się na naszym rynku. Chodzi o chyba najczęstszy typ pralki z okrągłymi, najczęściej szklanymi drzwiczkami z przedniej strony. Ich wybór jest szeroki, dlatego że oferuje je większość wytwórców i to w wielu szeregach modeli.Práčka-s-predným-plnením

Najlepsze pralki ładowane z przodu (wolnostojące) do 1800 zł

Kolejność Nazwa Podgląd Ocena Wydajność mycia Klasa energetyczna Cena
1. LG F2J5WN3W 6,5 kg A+++ Zobacz cenę
2, Whirlpool FSCR 70413 7 kg A+++ Zobacz cenę
3. Bosch VARIOPERFECT WLG24261PL 5 kg A+++ Zobacz cenę
4. Samsung ECO BUBBLE WF60F4EFW0W 6 kg A+++ Zobacz cenę
5. Amica TAWE 6123 LSLDS 6 kg A+++ Zobacz cenę

Najlepsze pralki ładowane z przodu od 1800 zł do 2400 zł

Kolejność Nazwa Podgląd Ocena Wydajność mycia Klasa energetyczna Cena
1. Samsung ADDWASH WW80K5410UW 8 kg A+++ Zobacz cenę
2, Bosch WAT24660PL 8 kg A+++ Zobacz cenę
3. Siemens WM 12T660PL 9 kg A+++ Zobacz cenę
4. Bosch VARIOPERFECT WAW24540PL 9 kg A+++ Zobacz cenę
5. LG F4J7TY1W 8 kg A+++ Zobacz cenę

Najlepsze pralki ładowane z przodu (wolnostojące) od 2400 zł

Kolejność Nazwa Podgląd Ocena Wydajność mycia Klasa energetyczna Cena
1. Samsung QUICK DRIVE WW90M644OPW 9 kg A+++ Zobacz cenę
2. Bosch SERIE 8 WAW24740PL 9 kg A+++ Zobacz cenę
3. Siemens IQ700 WM12W790PL 9 kg A+++ Zobacz cenę
4. Bosch WAW 32540EU 9 kg A+++ Zobacz cenę

Wolnostojące pralki ładowane z przodu i ich charakterystyka

Ich zaletą jest wielka polemność bębna i istotnie większy otwór do napełniania, niż z jakim spotkacie się przy pralkach z ładowaniem z góry. Do tego nad pralką zostaje wiele miejsca, które można użyć – umieścić tam suszarkę, szafkę albo na przykład jedynie położyć na pralkę kosz z bielizną. Do tego są ogólnie lepiej wyposażone w technologie i bardziej zaawansowane niż pralki z ładowaniem z góry (nie brakuje im technologii szóstego zmysłu, sensorów albo na przykład generatorów pary).

Standardowe rozmiary tych pralek zamykają się mniej więcej w około 60 x 85 x 60 centymetrach. W przypadku specjalnych modeli (tak zwanych slim pralek) zmienia się ich głębokość aż do 33 centymetrów. Podstawa z taką przestrzenią jest wystarczająco wielka na to, aby pralka była wysoce stabilna i ani wibracje przy odwirowywaniu jej nie ruszały. Z rozmiarów jednak płyną też główne wady tych pralek – są bardziej wymagające przestrzennie, więc nie pasują do każdego domu. Do tego, otwieranie drzwiczek do przodu wymaga dodatkowego miejsca wokół pralki, które musicie zostawić jako rezerwę. A do tego na przykład dla starszych ludzi nie jest ten typ zbyt pasujący, dlatego że do drzwiczek trzeba się schylać. To, że chodzi w tej kategorii o pralki wolnostojące znaczy, że możecie je w łazience umieścić gdziekolwiek chcecie i nie trzeba ich zabudowywać do mebli.

Zalety:

 • Większy otwór do nakładania i wiele miejsca nad pralką
 • Większa pojemność bębna
 • Są stabilniejsze i lepiej wyposażone w technologie
 • Szeroki wybór

Wady:

 • Praca z pralką jest mniej wygodna
 • Z reguły wyższa cena
 • Przestrzennie bardziej wymagające przez otwieranie drzwiczek do przodu


back to menu ↑

Ranking pralek do zabudowy ładowanych z przodu

Jakie są charakterystyki pralek ładowanych z przodu ogólnie, to już sobie powiedzieliśmy. Te się nie różnią, czy idzie o pralki wolnostojące albo do zabudowy. Takie same zostają też zalety/wady tego typu urządzeń. Za to pralki do zabudowy są najbardziej specyficznym typem towaru.

 

Vstavaná-práčka

Najlepsze pralki ładowane z przodu (do zabudowy)

Kolejność Nazwa Podgląd Ocena Wydajność mycia Klasa energetyczna Cena
1. Bosch WIW24340EU 7 kg A+++ Zobacz cenę
2. Siemens WI14W540EU 8 kg A+++ Zobacz cenę
2, Candy CBWM712D-S 7 kg A+++ Zobacz cenę
4. Electrolux EWG147540W 7 kg A+++ Zobacz cenę
5. Beko WITV8712X0W 8 kg A+++ Zobacz cenę

Pralki do zabudowy ładowane z przodu i ich charakterystyka

Są przeznaczone do zabudowy do mebli łazienkowych albo kuchennych. Z tego powodu odpada Wam potrzeba myślenia nad dizajnem pralki, dlatego że ta będzie zamknięta w szafce. Tak samo jak się do pewnej miary obniża głośność takiej pralki, dlatego że ma praktycznie podwójne obudowanie. Jedno własne, drugie tworzy szaka i okoliczne meble. Z drugiej strony wadą takich pralek bywa najczęściej cięższy montaż, gorsza manipulacja i w wyjątkowych przypadkach przegrzewanie (właśnie przez to, że pralka jest zamknięta w szafce, nie ma dostępu do naturalnego chłodzenia przez powietrze zewnętrzne).

Zalety:

 • Możliwość zabudowania do mebli łazienkowych albo kuchennych
 • Odpada potrzeba myślenia nad dizajnem
 • Obniżony hałas

Wady:

 • Cięższy montaż i późniejsza manipulacja
 • W wyjątkowych sytuacjach pralki do zabudowy mogą się przegrzewać


back to menu ↑

Ranking pralek ładowanych z góry

Pralki ładowane z góry tworzą przeciwsiłę klasicznych pralek ładowanych z przodu. Na miejsce otworu w przedniej części pralki mają go umieszczone z góry, jakbyście podnosili przykrywkę.

Práčka-s-horným-plnením

Najlepsze pralki ładowane z góry

Kolejność Nazwa Podgląd Ocena Wydajność mycia Klasa energetyczna Cena
1. Bosch WOR20155PL 6,5 kg A+++ Zobacz cenę
2. Electrolux EWT1366HGW 6 kg A+++ Zobacz cenę
3. Whirlpool TDLR 60220 6 kg A+++ Zobacz cenę
4. Candy CST 372L-S 7 kg A+++ Zobacz cenę
5. Whirlpool AWE4519P 5 kg A+ Zobacz cenę
6. Zanussi ZWQ61226WI 6 kg A++ Zobacz cenę

Pralki ładowane z góry i ich charakterystyka

Podstawową charakterystyką tego typu towaru jest to, że napełnia się przez drzwiczki umieszczone na wierzchu. Z tego wypływa cały rząd zalet – taka pralka zabiera o wiele mniej miejsca, jest przestrzennie mniej wymagająca i do tego manipulacja nią jest wygodna. Nie trzeba się do niej schulać, a drzwiczka są z reguły (przynajmniej my mamy takie doświadczenie) otwierają o wiele lżej. Czy pralka jest wolnostojąca albo do zabudowy to w tym wypadku nie jest ważne, dlatego że pralki do zabudowy ładowane z góry się już z podstawowej zasady nie wytwarzają.

Co dotyczy tego typu pralek, to ma on też swoje braki. Tym pierwszym, który zauważycie, jest to, że nad pralką już nic nie zmieścicie. I choć będzie pralka mniej więcej tak samo wysoka jak pralka ładowana z przodu, wymaga na nad sobą przynajmniej pół metra miejsca na odkrycie przykrywki. Nic więc nie umieścicie ani na nią, ani nad nią. Poza tym bywają te urządzenia trochę prostsze i mniej dopracowane, niż klasyczne pralki ładowane z przodu. Rzędu nowoczesnych technologii w nich brakuje, inne występują tu tylko w swojej podstawowej formie. Pojemność bębna jest oczywiście odpowiednia małym rozmiarem. Prawdą jest też to, że cena temu odpowiada – jest trochę niższa niż u pralek ładowanych z przodu.

Zalety:

 • Niższa cena
 • Wygodniejsza manipulacja i wkładanie prania
 • Zabiera mniej miejsca, nie potrzebuje tyle przestrzeni

Wady:

 • Mniejsza pojemność bębna
 • Technologicznie zacofana
 • Ograniczone użycie przestrzeni nad pralką
 • Mniejszy wybór


back to menu ↑

Ranking pralko-suszarek

Współcześnie oferuje się poza klasycznymi pralek też narzędzia, które tworzą kombinację pralek i suszarek bielizny w jednym modelu. Takie pralko-suszarki już testowaliśmy w ramach naszego testu suszarek, ale wierzymy, że nie zaszkodzi wspomnieć o nich i w tym miejscu. Te urządzenie 2w1 występują w klasycznej formie z przednim ładowaniem (i to jako wolnostojące i do zabudowy).

Pračka-bielizne

 

Najlepsze pralko-suszarki

Kolejność Nazwa Podgląd Ocena Wydajność prania; wysuszenie Klasa energetyczna Cena
1. LG F2J7HG2W 7 kg; 4 kg B Zobacz cenę
2. Samsung WD80J5A10AW 8 kg; 5 kg A Zobacz cenę
3. Hotpoint - Ariston AQD 1070 D 49 EU B 10 kg; 8 kg A Zobacz cenę
4. Bosch WVG30460PL 7 kg; 4 kg A Zobacz cenę
5. Amica AWDG7512CL 7 kg; 5 kg A Zobacz cenę
6. Electrolux EWW1696SWD 9 kg; 6 kg A Zobacz cenę

Pralko-suszarki i ich charakterystyka

Ich główną zaletą jest to, że nie musicie do domu kupować dwóch różnych urządzeń, pralkę i suszarkę osobno, ale zaoszczędzicie (i do tego dość wyraźnie) zakupem tylko jednego, który pokryje obie funkcje. Do tego takim sposobem zaoszczędzicie w łazience wiele miejsca, co głównie w mniejszych mieszkaniach albo kawalerkach będzie przydatne. Zaoszczędzicie też wiele energii, związanej z przenoszeniem prania z pralki do suszarki.

Tu jednak nadchodzi pierwszy cios. Pojemność suszarki jest niższa niż pojemność praki, do tego mokra bielizna waży jeszcze trochę więcej, niż gdy ją do pralki włożycie. Jeśli pranie w bębnie zajmuje więcej niż połowę jego pojemności, to i tak musicie bieliznę wybrać i znowu zważyć, aby suszenie było skuteczne. O wiele częściej zdarza się, że po prostu suszycie dwa razy. Cyklu prania i suszenia do tego nie można włączyć jednocześnie, więc wypranie i suszenie bielizny zajmie Wam dwa razy więcej czasu, który byście potrzebowali w przypadku, żebyście prali i suszyli w dwóch różnych pomieszczeniach. Dalszą wadą jest same działanie takich urządzeń. Poza zwiększonym zużyciem wody i prądu walczą ze zwiększoną podatnością na usterki, co potwierdzają dane z serwisów.

Zalety:

 • Połączenie dwóch urządzeń, oszczędza się tym miejsce
 • Cena jest lepsza, niż gdybyście kupowali pralkę i suszarkę osobno
 • Bielizny teoretycznie nie trzeba przenosić

Wady:

 • Inna pojemność suszarki i pralki
 • Wyższe zużycie prądu i wody
 • Większa podatność na usterki
 • Nie da się suszyć i prać jednocześnie

 

back to menu ↑

Najwięksi wytwórcy pralek i ich charakterystyki

W przypadku, że kupujecie pralkę, nie powinniście zapomnieć dowiedzieć się czegoś o największych wytwórcach pralek. Jest to dość ważna rzecz – nie każda marka przedstawia wysokiej jakości. Z reguły bywa wygodniej zostać przy tych tradycyjnych i sprawdzonych, które sprzedawają większą ilość pralek, mają w nich zabudowane własne technologie i poświęcają środki na badania i innowacje. Tu macie bowiem pewność, że kupicie urządzenie z dobrego materiału, z wysoką żywotnością i dobrą wykonnością. Sprawdzona marka nie pozwoli się zhańbić tym, że wypuściłaby na rynek ,,wybrakowany towar”, jak to się mówi. Nie musi więc to być najlepszy pomysł, by inwestować do nieznanej marki, jak na przykład Finlux albo Goddess, ale raczej zostać przy markach, które mają doświadczenia i dobre oceny – na przykład Samsung, AEG, Bosch albo Whirlpool. Spojrzymy więc przynajmniej na niektóre z nich.

Pralki AEG

Spółka AEG została założona w Niemczech w roku 1887. Za jej narodzinami stał jako założyciel Emil Rathenau. Jeśli Was ciekawi, jak brzmi jej pełna nazwa, możemy Wam to zdradzić. Skrót AEG znaczy AllgemeineElektricitäts-Gesellschaft. Należała do pierwszych zakładów w Europie, które za wzorem T. A. Edisona zajmowały się elektrycznością. Największy rozmach osiągnęła w drugiej połowie XX wieku, gdy połączyła się ze spółką Telefunken i przewiązała się z marką Siemens. Potem nadszedł upadek, który skończył się w roku 2005, gdy markę AEG przejął Electrolux. Wytwórstwo lodówek, suszarek, ale i pralek więc idzie dalej. W miażdżącej większości przypadków chodzi o pralki ładowane z przodu najwyższej klasy energetycznej A+++. Nie brakuje im inwertera ÖKO i tak zwanej ÖKO Mix Technology, która zabezpiecza optymalne warunki na pranie. Wytwarzane są pralki AEG w trzech rzędach:

 • Lavamat – klasyczne, zwykłe pralki
 • ProSense – pralki wyposażone w technologię o takiej samej nazwie, które potrafią same zważyć pranie i nastawić optymalną długość cyklu
 • ProSteam – pralki, które zawierają technologę pary i minimalizują tym potrzebę prasowania.

AEG-logo

Pralki Bosch

Też drugi wytwórca pralek, którego zdecydowaliśmy się przedstawić, pochodzi z Niemiec. Jest nim spółka Robert Bosch GmbH (co znaczy to samo, co polskie sp. z o.o.), założona przez Roberta Boscha w roku 1886. Początkowo forma skupiała się na przemyśle samochodowym i elektrycznym (wynalazła na przykład benzynowe wtryskiwanie albo system ABS), poza tym się z czasem skupiła i na wytwarzaniu narzędzi czy domowych urządzeń, jak na przykład lodówki, suszarki bielizny albo pralki. Ich pralki wyróżniają się przede wszystkim wysoką oszczędność energii i niewielką hałaśliwością (co zawdzięcza przede wszystkim cichemu silnikowi EcoSilence i specjalnemu AntiVibration Design). Nie brakuje nawet systemu VarioPerfect (ustawienie programu dla maksymalnej oszczędności energii) i funkcji Reload – dzięki niej możecie w ciągu cyklu dodawać albo na odwrót wyciągać bieliznę. Jeśli chodzi o rady co do produktów, spółka Bosch robi trzy rodzaje modeli:

 • Klasyczne pralki ładowane z przodu
 • Specjalne pralki SlimLine ładowane z przodu z głębokością tylko 47 centymetrów
 • Pralki ładowane z góry

Bosch-logo

Pralki Samsung

Spółka Samsung pocchodz z Azji. W zasadzie nie chodzi o jedną firmę, ale o grupę międzynarodowych firm, które skupiają się i wspólnie tworzą jeden z najwydajniejszych ekonomicznych kolosów na świecie. Pierwotnie jednak spółka zaczynała jako mały sklep z elektroniką w roku 1938 w Seulu. Założycielem był LeeByung-Chul. Dziś firma tworzy poza smartfonami i tabletami też i klasyczną elektronikę domową – lodówki, telewizory czy pralki, które nas w tej chwili interesują najbardziej. Chodzi bądź o pralki ładowane z przodu albo o pralko-suszarki 2w1. Wyróżniają się dobrymi wartościami zużycia i są bogato wyposażone w technologie. Warto wspomnieć na przykład funkcję AddWash (dzięki której możecie cykl przerwać i dodawać lub wyciągać z pralki pranie), technologię EcoBubble (która zwiększy wydajność prania i przy niskich temperaturach wody), albo technologię BubbleSoak, która używa baniek, aby usunięte były i najodporniejsze plamy. Ze względu na pierwotne cele firmy nie może też brakować inteligentnej technologii na sparowanie pralki z telefonem.

Samsung-logo

Pralki Zanussi

Jak podpowiada już nazwa, spółka Zanussi była pierwotnie włoską spółką. Powstała w roku 1916 i założył ją Antonio Zanussi. Pierwotnie chciał tworzyć tylko kuchenki, później jednak pod tą marką zaczęli ludzie kupować na przykład lodówki, zamrażarki czy pralki. Dziś ta firma jest częścią grupy Electrolux, która markę zachowała i dystrybuuje ją do świata do dziś. Dzielimy je na ładowane z góry (których jest więcej w ofercie i ładowane z przodu. Zalicza się je do klas energetycznych od A+ do A+++, mają niską hałaśliwość i łatwe sterowanie. Pralki Zanussi bowiem ogólnie wyróżniają się przede wszystkim prostotą. Nie szukajcie w nich zaawansowanych technologii, spotkamy się przede wszystkim z tymi podstawowymi, jak na przykład FuzzyLogic albo QuickWash. Ich wielką zaletą jest przede wszystkim niska cena, prostota i wydajność.

Zanussi -logo

Pralki Beko

Spółka Beko pochodzi z Turcji. Została założona w roku 1967 przez Vehbiego Koça, wielkiego stambułskiego biznesmena. Pierwotnie orientowała się na rynek domowy, jej wielki przełom w Europie nastał dopiero w chwili, gdy przejęła niemiecką spółkę Grundig. W tej chwili zaczęła się wielka ekspansja na rynki europejskie. Lodówki, suszarki, zmywarki do naczyń, ale też i pralki Beko zaczęły iść do świata. Skupmy się przede wszyskim na pralkach, te nas w tej chwili ciekawią najbardziej. Filozofią firmy Beko jest tworzyć takie urządzenia, które bdędą mieć jak największy użytek dla jej klientów. A więc utrzymywać cenę na przyjaznym poziomie i sprzedawać maksymalną jakość. Dlatego pralki Beko są tworzone z odpornych materiałów i wyposażone w programy tak, aby opłacały się większości domom. Okrętem flagowym firmy jest program BabyProtect, który używa wysokich temperatur na sterylizację bielizny od bakterii i alergenów. Poza tym warto wspomnieć o dobrym poziomie zużycia pralek Beko i o technologii Aqua Fusion, dzięki której przy praniu oszczędza się na proszku do prania. Jedyną większą wadą, która łączy się z tymi pralkami, jest mniejsza pojemność.

Beko-logo

Pralki Whirlpool

Spółka Whirlpool skupiała się na wytwarzaniu pralek i ukochanych wirówek od początku swojego istnienia na rynku światowym. Powstała w Ameryce w roku 1911, a jej założycielami byli Lou i Emory Uptonowie. Z czasem pralki Whirlpool zdobyły europejski i azjatycki rynek, a spółka rozszerzyła asortyment też o kuchenki, mikrofalówki czy suszarki bielizny. Stała się więc jednym z największych wytwórców urządzeń domowych na świecie i pokonała też takie marki jak Beko czy AEG. Mniej więcej tak samo skupia się na wolnostojących pralkach i pralkach do zabudowy, ładowanych z góry i z przodu. Poza tym oferuje też specjalne szczupłe modele Slim. Pralki Whirlpool ogólnie wyróżniają się dobrym zużyciem (o które dba rząd sensorów i technologii – na przykład technologia 6-ego zmysłu) i niską hałaśliwością. Tę zapewnia przede wszystkim cichy silnik SilentMotion i specjalne technologie ZEN. Hałaśliwość więc spada przy praniu poniżej 50, a przy odwirowywaniu poniżej 70 dB, a to są świetne liczby.

Whirlpool-logo

back to menu ↑

Jak wybrać pralkę, aby była wysokiej jakości?

Tu dostajemy się do najważniejszej części tego artykułu, a więc, jak pralkę wybrać. Nie chodzi właśnie o mają inwestycję, dlatego nie będzie to nie na miejscu, gdy wszystkie parametry sobie wspólnie wyłożymy i wytłumaczymy. Przecież kto się w pralkach dobrze nie orientuje, ten może się w plątaninie liczb i technologii łatwo zgubić. Do tego nie we wszystko, co Wam wytwórca powie, można bezwątpliwie wierzyć – wiele wyliczeń i wartości to są tylko marketingowe triki jak zwiększyć sprzedaż. Osobiście polecamy przy wyborze zacząć od tego, ile miejsca na pralkę macie, a potem kontynuować przez informacje na energetycznym emblemacie aż do szczegółów, które decydują o Waszym komforcie – hałaśliwość, dizajn, sterowanie. Jeśli macie czas, możemy do tego przejść.

Pralka, jej rozmiary i Wasze możliwości przestrzenne muszą sobie odpowiadać

Jak już zaczęliśmy we wstępie do artykułu, to poszczególne typy pralek mają całkiem różne wymagania przestrzenne. To jest potrzebne, by przy zakupie sobie to pod uwagę. Najpierw – wyznaczcie miejsce, gddzie chcecie pralkę umieścić i zmierzcie je. Rozmiary muszą bezwarunkowo pasować, inaczej Wam pralka do domu nie wejdzie. Starannie przemyślcie sobie, czy chcecie pralkę do zabudowy (którą elegancko zabudujecie do mebli kuchennych albo łazienkowych) albo wolnostojącą i czy jesteście zainteresowani ładowaniem górnym czy przednim. Osobiście polecilibyśmy Wam, jeśli jesteście zainteresowani kupnem suszarki, postępować tak:

 • Jeśli macie w domu wystarczająco dużo przestrzeni i nic Was nie ogranicza, możecie spokojnie kupić sobie pralkę ładowaną z przodu, bez względu na wymiary i do niej kupić sobie suszarkę bielizny i umieścić ją na pralce. W przypadku, że macie ograniczoną przestrzeń, możecie postępować tak samo, tylko byśmy Wam polecili porozglądać się po pralce i suszarce modelu Slim. Rozmiary zwykłych pralek ładowanych z przodu wynoszą mniej więcej 60 x 85 x 60 cm, przy pralkach Slim mogą spaść aż do 60 x 85 x 33 cm, co jest wyraźną różnicą. Przy pralkach ładowanych z przodu myślcie też o tym, że trzeba otwierać drzwiczki.
 • W przypadku, że Wasza łazienka albo kuchnia ma mniej przestrzeni, opłaci się Wam pomyśleć o pralce ładowanej z góry. Ta jest wyraźnie węższa (aż o 40 centymetrów) i do tego oszczędza przestrzeń wokół pralki (nie trzeba otwierać drzwiczek na zewnątrz). Tylko trzeba przypilnować, aby było miejsce nad pralką, aby można było otworzyć drzwiczki.
 • Do domów, które naprawdę nie mają miejsca wolnego, głównie jeśli chodzi o mieszkania albo kawalerki, to opłaca się pomyśleć o kombinowanym urządzeniu. To łączy pralkę i suszarkę w jednym urządzeniu, czym oszczędzacie wiele miejsca. Rozmiary i otwieranie są wprawdzie takie same jak przy pralce ładowanej z przodu, ale macie jedno urządzenia zamiast dwóch.
 • W przypadki, że jesteście zainteresowani o pralkę do zabudowy, to wymagania są takie same, jak przy pralkach ładowanych z przodu. Pralek do zabudowy ładowanych z góry sobie nie załatwicie.

Slim-práčka

Etykieta energetyczna po pierwsze: klasy energetyczne

Etykiety energetyczne, które były w ostatnich latach obowiązkowo wprowadzone przez Unię Europejską, są dla klientów źródłem całego rzędu cennych informacji. Tą najbardziej podstawową jest należnictwo do danej klasy energetycznej. Ta Wam w zasadzie za pośrednictwem skrótów literowych (najgorsza D, najlepsza A++) i kolorowych pasków daje wiedzieć, jak bardzo działania urządzenia się Wam opłaci i ile Was to będzie kosztowało. Do kosztów, za które załatwicie sobie pralkę, trzeba bowiem wliczyć też to, ile będziecie za pranie płacić. Im wyższa klasa energetyczna, tym oczywiście lepiej, o to więcej oszczędności możecie oczekiwać.

práčky -energetický-štítok

 

Jeśli przejdziemy na konkretne wartości, miażdżąca większość dziś sprzedawanych pralek należy do klas energetycznych A+++ i A++, a więc dwóch najlepszych. Oznacza to bardzo oszczędne pranie. Wyjątkowo możecie spotkać się z klasą A+, która powinna być dla Was granicą. Gorszej pralki nie powinniście kupować. Klasy A, B, C albo i D oznaczają ogromne i zbędne wysokie koszty. I tania pralka się Wam po roku albo dwóch przestanie opłacać. Nasze rady więc brzmią, żebyście nie kupowali pralki, która jest gorsza A+, najgorzej A. Trochę bardziej skomplikowana sytuacja jest przy pralko-suszarkach – te są w większości w klasie A, ewentualnie B. Dlatego że łączą właściwości dwóch urządzeń, nei możemy od nich oczekiwać dobrych wartości zużycia, a więc i klasa A jest w ich przypadku bardzo dobrym wynikiem.

Etykieta energetyczna po drugie: średnie roczne zużycie

Poza klasami energetycznymi powinny Was zaciekawić też konkretne liczby zużycia, a to dotyczy tak samo zużycia prądu, jak i wody. Oboje mają bowiem na końcowe koszta wpływ. Ważne jednak jest, by z tym parametrem trochę pograć i rozumieć go poprawnie.

 • Roczne zużycie wody – podawane w litrach na rok
 • Roczne zużycie prądu – podawane w kilowatogodzinach na rok

Dlatego że roczną objętość prania każdy dom ma inną, wytwórcy uzgodnili, że jednostką mierniczą będzie 220 prań na rok, biorąc za zasadę, że zwykły dom pierze około dwa razy na trzy dni. Trzeba też wiedzieć, że przy testowaniu używa się programu Bawełna 60°C, ewentualnie program bardzo podobny, przy zupełnie pełnym bębnie, także inne zużycie u Was w domu można tak wyjaśnić. Teraz, do czego te informacje wykorzystacie w praktyce. Porównywać pralki według rocznego zużycia jest stosunkowo niekorzystne. Polecamy więc obie wartości podzielić przez 220 (ilość prań liczona na rok). Uzyskacie tym zużycie na jedno pranie.

Domácnosť -s-práčkou

Najlepiej, jak zużycie prądu jest niższe niż 1 kWh, a zużycie wody spada poniżej 40-50 litrów. Najlepsze pralki to potrafią, te gorsze mogą te wartości łatwo przekroczyć. Ale większa różnica powinna Was ostrzec i skłonić do tego, abyście porozglądali się za lepszą i korzystniejszej pralce. Znów podkreślamy, przy pralko-suszarkach trzeba liczyć się z trochę większym zużyciem. Na tym miejscu wspomnielibyśmy jeszcze, że cały rząd pralek zawiera technologie, które zużycie optymalizują – wspomnijmy na przykład o technologii 6-ego zmysłu czy Fuzzy Logic. Więcej o nich napiszemy w im przeznaczonym rozdziale, ale dobrze jest je znać.

Parametry prania i odwirowania

Teraz dostajemy się do kluczowych parametrów, które wpływają na całkowitą jakość prania i odwirowania. Tą pierwszą rzeczą, którą większość ludzi śledzi, jest ilość obrotów. Większość wytwórców próbuje przekonać ludzi, że im więcej obrotów, tym pralka jest lepsza. Nie obowiązuje to tak dokładnie. Minimum, poniżej które nie powinniście schodzić, jest 800 obrotów na minutę. To jest zupełnie wystarczające na zwykłe pranie i jeśli suszycie pranie na sznurze, wyższa wartość Wam i tak zbytnio nie pomoże. Jeśli chcecie używać suszarki, możecie spróbowa porozglądać się jeszcze za lepszymi wartościami. Maksimum współcześnie na rynku waha się w granicy 1800 obrótów na minutę, ale częściej spotkać się można z 1400 obrotami. To opłaci się właścicielom suszarek, bo w praniu będzie mniej wody i pomaga to oszczędzać energię.

Nie zapominajcie też o tym, że wysokie wartości obrotów nie są dla każdego prania właśnie oszczędne – delikatna bielizna, albo na przykład bawełniane swetry przy nich tracą kształt, kolor i robią się z nich włochate kuleczki. Polecamy więc spojrzeć się też na to, czy można ilość obrotów ręcznie nastawić, dlatego że potem możecie według zawartości bębna regulować obroty. Do tego, im więcej zbędnych obrotów, tym większe zużycie, hałas i tym mniejsza stabilność. O tym nie zapominajcie.

Dalszymi parametrami, które są w miarę informujące, są wydajność prania i wydajność odwirowania. Ich poziomy podaje się literami od A do G, przy czym A jest najlepsze a G najgorsze. Pierwszy z nich jest dziś w miarę pewny dany. Podaje się, że nowostworzone pralki z pojemnością powyżej 3 kilogramów nie powinny mieć wydajności prania niższej niż A. Przy wydajności odwirowania spektrum jest jednak w miarę szersze. Znów jest określana dla programu Bawełna 60 °C i w zasadzie podaje, ile wody w praniu po odwirowaniu zostanie. Im mniej, tym lepiej:

 • Klasa Amniej niż 45 % wody
 • Klasa B – 45-54 % wody
 • Klasa C – 54-63 % wody

Z gorszymi klasami się już dziś praktycznie nie spotkacie.

Bęben – serce pralki

Rzeczą decydującą przy samym praniu jest też wielkość i technologia bębna. Chodzi o parametry, które są dla użytku pralki do pewnej miary decydujące. Zaczniemy od pojemności. Ta jest podana wielkością bębna i określa wagę prania, którą można w bębnie wyprać w ramach jednego cyklu (uwaga, przy pralko-suszarkach te pojemności sobie nie odpowiadają). W praktyce pojemność prania waha się mniej więcej między 6-10 kilogramami prania. Nie bierzcie tego jednak dosłownie, w przypadku puszystej bielizny albo na przykład kołder objętość bębna może Was bardziej ograniczać niż jego pojemność. Jaką wielkość bębna wybrać? Zależy tylko od Waszego domu, z reguły wygląda to chyba tak:

 • Dwuosobowy dom – pralka z pojemnością około 6 kg
 • Czteroosobowy dom – pralka z pojemnością od 6 do 9 kg
 • Większy dom, pensjonat, hotel – pralka z pojemnością, która przewyższa 9 kg

W tym miejscu nie możemy nie wspomnieć o tym, że bębna nigdy nie powinniście przepełniać. Po zapełnieniu praniem większości zajmie w nim wolną przestrzeń, ta jest jednak ważna dla ruchu prania w bębnie. Jeśli chcielibyście ignorować maksimum i zapełniali go ponad limit, to może się zdarzyć, że pranie na krawędziach będzie wyprane, a te po środku będzie brudne. Najlepiej jest go napełnić z grubsza na 80%.

Bubon-práčky

Jeśli chodzi o same wykonanie bębna, nie powinien mieć zbyt wielkich otworów na przepływ wody. Poza tym, że może pranie zetrzeć i mechacić? (za co winna jest siła odśrodkowa i ruch prania po ścianach bębna przy otaczaniu), możliwe też jest, że mniejsze części (skarpety, majtki, szaliki) przejdą przez bęben i stracicie je. Mniejsze otwory są dla prana wyraźnie oszczędniejsze i drugie wspomniane ryzyki się tak minimalizuje. Dobre jest też asymetryczne umieszczenie zabieraki prania, ewentualnie obecność różnych zagłębień, dzięki którym pranie lepiej ślizga się po ścianach i nie szoruje się.

Wyposażenie pralek w programy powinno Wam odpowiadać

Tak jak przy suszarkach, i przy pralkach powinniście patrzeć się i na ich wyposażenie w programy. To powinno Wam w każdym przypadku odpowiadać. Weźcie do uwagi swoje zwyczaje, ubrania, które nosicie i które noszą Wasi bliscy. Aby pralka była dla Was wystarczająco użyteczna, powinniście te dwie rzeczy jakoś połączyć. Ze względu na to, że oferta programowa współczesnych wytwórców jest szeroka, nie będzie to od rzeczy by wymienić, których programów w pralce nie powinno brakować:

 • Bawełna
 • Syntetyka
 • Zmieszane pranie
 • Szybki program (na szybkie wypranie ubrań)
 • Dziecięcy program / BabyProtect / Alergie (pranie przy wysokiej temperaturze, usunięcie alergenów i mikrobów)
 • Eco program (na pranie mało brudnych ubrań, oszczędza czas i energię)
 • Plamy
 • Delikatne ubrania
 • Drum Clean (program na czyszczenie bębna)
 • Odwirowanie
 • Płukanie
 • Przedpranie

Baby Protect

Te programy są w pralkach zaletą:

 • Ciche pranie
 • Parzyste pranie
 • Pet (na usunięcie włosów)
 • Outdoor / Sport
 • Jedwab
 • Wełna
 • Ciemne
 • Koszule

Niektóre inteligentne pralki dalej umożliwiają dodatkowo ściągnąć komórką program z internetu i wgrać go do pralki.

Sterowanie wybierzcie jak najłatwiejsze

Pralką trzeba jakoś sterować. Do tego potrzebne jest sterowanie, jeśli się da, jak najłatwiejsze. Przyciski powinny być jasno oznaczone, opisane i wystarczająco wielkie, aby dobrze się je wciskało. Tak samo i schemat sterowania musi być prosty. Dobrze jest, jeśli pralka ma wyświetlacz – dzięki niemu możecie cały przebieg programu śledzić. Wiele pracy może Wam (i w przypadku, że sterowanie jest intuicyjne) zaoszczędzić dobrze i przejrzyście napisana instrukcja, najlepiej po polsku.

Ovládanie-práčky

Hałas wpływa na Waszą wygodę

Jednym z parametrów, o których nie możecie nigdy zapominać przy wyborze, jest też hałaśliwość urządzenia. Każda pralka będzie generować pewny dźwięk (przy praniu niższy, a przy odwirowaniu większy). Jest to zrozumiałe, urządzenie pracuje na wysokich obrotach i generuje dźwięk o wielkiej intensywności. Czy już chcecie prać wieczorem albo przez dzień, zawsze dobre jest, gdy hałaśliwość jest jak najniższa. Bierzcie pod uwagę na przykład też fakt, że intensywność hałasu nie rośnie liniowo, ale logarytmicznie – różnica między 50 a 60 dB jest mniejsza niż między 70 a 80 dB. Szukajcie więc, jeśli się da, jak najcichszej pralki.

 • Przy praniu generują pralki średnio hałas od 50 do 60 dB, niższa granica jest oczywiście lepsza.
 • Przy odwirowaniu generują pralki średnio hałaś od 60 do 70 dB, niższa granica jest oczywiście lepsza.

O hałasie pralki mogą powiedzieć i niektóre technologie, które są obecne (cichy silnik, AntiVibration Design albo wysokiej jakości plastik, który dobrze izoluje).

 

AntiVibration-Design

Silnik pralki wybierzcie najlepiej nowoczesny

Wydajność i hałaśliwość pralki, tak samo jak jej żywotność, do pewniej miary zależą i od rodzaju silnika. Spojrzymy się na nie więc bliżej, rozróżniamy razem trzy typy:

 • Klasyczny silnik – zwykły silnik, jaki znacie z przeszłości, zawiera motor, taśmę, koło pasowe i na podstawie tego bęben się kręci. Jest mało wydajny, hałaśliwy, do tego energię przewodzą węgle, które się z czasem zużywają i zwiększają zużcie. Żywotność takiego silnika jest mała.
 • Silnik inwertorowy – ma elektroniczne sterowanie, które zastępuje przewodzenie węglowe, wyróżnia się płynną regulacją, mniejszym zużyciem i niskim hałasem.
 • Direct Drive Motor – najnowocześniejszy silnik, który jest obecnie w wyborowych pralkach najczęstszy. Znajduje się bezpośrednio w osi bębna, który bezpośrednio napędz, bez taśmy transmisyjnej. Łatwiej się steruje, tłumi wibracje i hałas i do tego wyróżnia się wysoką żywotnością.

Vnútorná-stavba-práčky

Bezpieczeństwa przy pralkach nie lekceważcie

Z punktu widzenia bezpieczeństwa polecamy przy pralkach niczego nie lekceważyć. Nie żeby chodziło o takie niebezpieczne urządzenie, jak na przykład kuchenka albo piła tarczowa, ale i tak dobrze jest nie lekceważyć niektórych podstawowych rzeczy. Przede wszystkim, pralka powinna być stabilna, nie może nawet przy wysokich obrotach sama przemieszczać. Brakować nie może nawet dziecięcego zabezpieczenia, które umożliwi Wam w ciągu cyklu zamknąć drzwiczki i panel sterowania. Dzieci są bowiem ciekawskie i na pewno nie byłoby dobrze, aby pralkę same włączyły albo aby ją nawet otworzyły. Mogłyby się bardzo zranić albo się oparzyć.

Ważną rzeczą, którą każda pralka musi z punktu widzenia bezpieczeństwa spełniać, jest też ochrona przeciw wyciekaniu. Jeśli nie chcecie przyjść do zatopionego mieszkania, to pralka powinna mieść własnego węża AquaStop albo system sensorów, który monitoruje wyciekanie, a w przypadku awarii zamyka zawory przepływowe. Zdarzyć się to może i lepiej jest być przygotowanym niż zaskoczonym. Do bezpieczeństwa należą i niektóre szczegóły, jak na przykład sygnalizacja usterki albo przeciwpoślizgowe nastawialne nóżki.

Pranie- v práčke/porucha

Dizajn nowoczesnych pralek

Dlatego że pralki nie są tylko głupimi kawałkami mebli, ale i ważnymi elementami dizajnu domu, to nie jest dobry wybór, by ten aspekt zlekceważyć. Oczywiście, nie jest to parametr, który powinien na Was jakoś bardzo wpłynąć, ale nie jest to od rzeczy, by przy zakupie wziąć to pod uwagę. Na pierwszym miejscu postawcie praktyczną stronę dizajnu. Pralka powinna mieć wielki i przejrzysty panel sterowania i jeśli się da to szklane drzwiczki, przez które można do bębna spojrzeć. Jeśli można otwierać drzwiczki bez problemó, mają wystarczający kąt (przynajmniej 120°) i możecie zmienić ich zasłonę, to są kompletnie idealne. Dopiero potem możecie oglądać się na ogólny wygląd pralki. Ta bowiem nie musi koniecznie być biała, normalne są i czarne albo stalowe modele, a na przykład firmy Gorenje albo LG oferują też inne warianty kolorystyczne pralek w większej ilości ciekawych odcieni.

 

Práčka-dizajn

Według czego wybierać pralko-suszarki

Jeśli jesteście zainteresowani pralko-suszarką, to dobrze będzie, gdy poza parametrami pralki dowiecie się też czegoś o wyborze suszarek. Prawda, ,,piorąca” część takiego urządzenia jest ważniejsza, ale niedobrze jest lekceważyć wybór suszarek. Dobrą decyzją jest na przykład spojrzeć się na średnią długość cyklu suszenia, przynajmniej orientacyjnie. Tak samo dobrze jest spojrzeć się na etykietę energetyczną i dowiedzieć się jaka jest wydajność kondensacji. Ta bowiem mówi o wydajności suszenia i również uszczelnienia suszarki. Jest podzielona na stopnie od A do G, gdzie A jest najlepszy a G najgorszy. Nie zapominajcie też, by sprawdzić pojemność bębna suszarki – im większy w stosunu do pojemności bębna pralki, tym lepiej.

back to menu ↑

Podstawowe funkcje pralek

Nowoczesne pralki nie są głupimi urządzeniami. Mają w sobie zabudowany cały rząd funkcji i bajerów, które zwiększają ich użyteczność, a które Wam mogą w pewnych przypadkach się przydać. Niektóre z tych funkcji powinniśmy sobie przedstawić, dlatego że temu, kto ich nie zna, ich nazwa nic nie powie. Wspólnie sobie teraz je przedstawimy i wytłumaczymy o co chodzi.

Odłożony start

Jedna z podstawowych funkcji, którą pralki dysponują. Umożliwia Wam włączyć pranie z opónieniem. Dlatego że praniu zbytnio nie robi dobrze, gdy ją mokrą zostawicie w bębni, to dobrze jest jeśli wiecie, że jej nie będziecie móc po skończeniu cyklu od razu wybrać, możecie odłożyć start. Możecie takim sposobm włączyć pranie na przykład przed odejściem do pracy albo wieczorem przed spaniem, ale i tak cykl skończy się w chwili, gdy będziecie w stanie pranie przełożyć do suszarki albo wywiesić ją.

Ilościowa automatyka

Ta technologia jest zwykle częścią prawie wszystkich pralek, tylko się u poszczególnych wytwórców nazywa iinaczej. Na przykład FuzzyLogic albo 6-ty zmysł. Chodzi o to, że pralka bieliznę zważy, i na podstawie tego reguluje ilość wody i zużycie prądu. Tym oszczędza się wiele wody i elektryczności.

Bezpieczeństwo – dziecięce zabezpieczenie

Dziecięce zabezpieczenie bywa zwykle zupełną podstawą bezpieczeństwa pralek. Dzieci są ciekawskie i jest tu ryzyko, że mogłyby pralkę w trakcie prania otworzyć. Aby temu zapobiec (też i dlatego, aby zapobiec temu, żeby dzieci pralkę same włączyły i pozwoliły jej pracować), dobrze jest, gdy drzwiczki lub wyświetlacz można zablokować.

NFC, SmartCheck i technologie WiFi na komórki

Kiedyś mogło to przypominać ci-fi, dziś to prawda. Pralki dziś możecie sparować z inteligentnym telefonem i przez niego nią sterowwać. Da się więc śledzić, w jakim stadium znajduje się pranie, ile czasu zostaje i czy na przykład nie stała się jakaś awaria. Przez telefon możecie za pomocą technologii SmartCheck też zdiagnostykować urządzenie. Wystarczy ściągnąć sobie od wytwórcy aplikację, nagrać ton i na jego podstawie Wam telefon oznajmi, o jaką usterkę chodzi. Za pomocą NFC możecie ściągać i nagrywać do pralki nowe programy.SmartCheck-a-NFC

 

AquaControl i AquaStop

To technologie, które są związane z bezpieczeństwem i zapobiegają awariom. Ventil AquaStop przerwie przepływ wody, jeśli dojdzie do awarii, sensor AquaControl potem tym zaworem steruje. Wanna pralki bywa w większośći opatrzona pływakiem, który przy przekroczeniu powierzchni wody zamknie pompę i woda się wypompuje.

ECO Bubble

Bąbelkowa technologia, która działa na zakładzie wstrzykiwania powietrza do wody. Tym wyraźnie spieni się proszek do prania i powstaje bogata piana. Dzięki niej detergenty łatwiej przenikają do włokien tkanin i dochodzi do wydajnego usunięcia plam, i to bez użycia ciepłej wody. Podobnie działa też technologia BubbleSoak.

AddWash drzwiczki

Chodzi o specjalną technologię drzwiczek. Dzięki funkcji AddWash możecie w ciągu cyklu prania pralkę zatrzymać, wypompować wodę do takiego poziomy, aby można było otworzyć część drzwiczek, i dodać tam zapomnianą sztukę prania. Gdy drzwiczcki zamkniecie, cykl automatycznie się wznawia.

AddWash-dvierka

Funkcja pamięciowa Last Memory

Chodzi o funkcję pamięci, której nie trzeba zbytnio tłumaczyć. Dzięki niej możecie wczytać ostatni użyty cykl i pozwolić pralce powtórzyć go. Czasem Wam to może zaoszczędzić trochę czasu, który spędzilibyście na ustawianiu programu.

Automatyczne dawkowanie proszku do prania

Na poprawne pranie potrzeba optymalnej ilości proszku do prania. Mała dawka nie wystarczy, zbyt wielka dawka zwiększa zużycie i również potem proszek zostaje na ubraniach. Tu jednak pralka środek dawkuje do bębna sama. Wy go tylko raz na jakiś czas napełnicie do pojemnika, z którego pralka go weźmie.

back to menu ↑

 Jak wygląda idealny stosunek cenu do jakości?

Na koniec polecamy Wam spojrzeć się na cenę wybranej pralki. Nie jest zbyt wysoka? Albo aż podejrzanie niska? Zwykle cea pralek waha się od jakichś ośmiuset do pięciu tysięcy złotych, przy czym wysokiej jakości pralki kupicie w przybliżeniu od tysiąca pięciuset złotych w górę. Abyśmy jednak mogli sobie powiedzieć, jaka jest optymalna cena dla danej pralki, przygotowaliśmy dla Was streszczenie charakterystyk poszczególnych kategorii, na które podzieliliśmy sobie pralki w liście na początku:

 • Pralki z ceną do 1800 złotych – modele ładowane z góry i z przodu, ale prostsze i bez ciekawych technologii. Dysponują podstawowymi funkcjami, miewają jednak mniejszą ilość obrotów i gorszą wydajność wirowania. Do tego izolacja plastiku z reguły nie bywa zbyt dobra, co ma w wyniku wysoką hałaśliwość.
 • Pralki z ceną od 1800 złotych do 2400 złotych – wysokiej jakości średnia klasa pralek, w której coś sobie wybierze większość użytkowników i tych najbardziej wymagających. Znajdziecie tu przeważnie pralki ładowane z przodu, wyjątkowo pralko-suszarki. Tu wydajność wirowania waha się w klasie A, zużycie w klasach A++ i A+++, a  więc tych najwyższych. Nie brakuje nawet niektórych zaawansowanych technologii – parnego prania albo ilościowej automatyki.
 • Pralki z ceną powyżej 2400 złotych – modele z wysok jakością i żywotnością, inteligentne i świetnie wyposażone w funkcje. W zwykłym dom ich może w pełni nie wykorzystacie, ale wymagający klienci dobrze się będą bawić praniem z nimi. Mają wyborowe zużycie, szeroką gamę programów i wiele funkcji i technologii. W tej kategorii kupicie pralki ładowane z przodu i pralko-suszarki.

Práčky-cena

back to menu ↑

Werdykt końcowy

Przejdźmy na koniec do powtórzenia, jak przy wyborze poprawnej pralki postępować. Nie zaszkodzi mieć wszystkich informacji zebranych w jednym miejscu. Najpierw powinniście zdecydować się na podstawie własnych preferencji i przestrzeni w Waszym domu, jakim rodzajem pralki jesteście zainteresowani (ładowana z przodu / z góry, do zabudowy / wolnostojąca pralka) i w jakiej kategorii cenowej będziecie w przybliżeniu wybierać. Następnie opłaca się przejść przez ofertę i spojrzeć, które marki są wystarczająco sprawdzone i dopracowane, abyście do nich nie musieli się bać zainwestować. Następnie możecie przejść do wyboru.

Weźmy pod uwagę głównie rozmiary pralki, nie zapominajcie, że do wyzaczonej przestrzeni musi się dać łatwo wejść. Również musicie patrzeć się na pojemność, która musi być wystarczająca dla Waszego domu. Następnie polecamy Wam wziąć sobie do ręki etykietę energetyczną urządzenia i przejść przez informacje na nim przedstawione. Przede wszystkim powinna Was zaciekawić klasa energetyczna (najgorzej A+), roczne zużycie wody i prądu i dalej też ilość obrotów i wydajność prania i wirowania. To są parametry decydujące o całej wydajności prania i o użyteczności urządzenia. Następnie możecie skupić się na właściwą technologię pralki – przejść do parametrów bębna, silnika, wyposażenia programowego pralki (które powinno kopiować Wasze zwyczaje) i sterowanie.

Jeśli wszystko jest w porządku, to polecamy się spojrzeć też na projekt pralki, drzwiczki, ocenić wszystko to, co można zobaczyć. Będzie Wam pralka pasować wyglądowo do łazienki? To jest pytanie, na które moglibyście sobie w tej chwili odpowiedzieć. To jest detal, ale nie bez wartości. I tak samo warto wspomnieć o bezpieczeństwie, którego nie powinniście lekceważyć, i Waszego własnego komfortu. Teraz mamy na myśli przede wszystkim sprawę hałaśliwości. Zbyt wysoka intensywność dźwięku Wam prędzej czy później zacznie przeszkadzać. Lepiej jest więc już przy wyborze wybrać hałas taki, aby Wam pralka nie przeszkadzała. Na koniec jeszcze możecie spojrzeć na to, jakie technologie zawiera pralka i przemyśleć jej cenę. Jeśli jest odpowiednia, to macie to kupione i nie zostaje nic innego, jak Wam pogratulować.

Práčka-a-bielizeň

back to menu ↑

Jak usunąć niektóre szczególnie odporne plamy

Dlatego że nie każdą plamę da się usunąć w pralce, zdecydowaliśmy się Wam poradzić i z tym, jak usunąć i niektóre szczególnie odporne plamy, z którymi pralka nie musi sobie zawsze radzić. Czasem bowiem zanieczyszczenie jest bardzo odporne.

Jak usunąć plamy krwi?

Krwi nigdy nie próbujcie czyścić gorącą wodą. Ta powoduje tylko przesunięcie się krwi, a tej potem nie usuniecie, dlatego że wsiąknie jeszcze głębiej do materiału. Lepiej jest nie pozwolić krwi zaschnąć i natychmiast ubranie wrzucić do zimnej wody – ta działa tak, że krew do materiału się nie dostanie tak głęboko, nawet na odwrót, będzie uciekać do wody. Dopiero gdy plama jest wystarczająco mokra, możecie ubranie wrzucić do pralki i prać je w jakimś zimnym programie. Ewentualnie możecie ubranie prać ręcznie mydlaną wodą z sodą albo octem.

Jak usunąć tłuste plamy?

Tłuste plamy są zawsze nieprzyjemne, dlatego że tłuszcz się w wodzie nie rozpuści. Usunąć je musicie inną drogą, pralka nie pomoże. Trzeba użyć bibuły, którą położycie pod plamę. Plamę potem posypcie warstwą zmielonej kredy albo magnezu i przykryjcie znów bibułą. To wszystko potem wyprasujcie. Dzięki ciepłu, sypki materiał powinien wyciągnąć tłuszcz, ale jeśli to nie wystarcza, to procedurę powtórzcie kilka razy.

Jak usunąć plamy od wina?

Jeśli oblejecie się czerwonym winem, które się bardzo źle pierze, mamy dla Was kilka wskazówek. Jedną z nich jest polanie plamy białym winem i wysysać ją serwtką. Naturalny czerwony barwnik, który jest w winie, tym sposobem rozcieńczycie. Suchą plamę nakapcie sokiem cytrynowym i opłukajcie ciepłą wodą. Następnie na plamę nasypcie soli, która wyciąga wilgoć. Tę zostawcie na chwilę by podziałała i potem dajcie wyprać ubranie. Jeśli wino jest zaschnięte, to pomoże gorące mleko lub ocet.

Jak usunąć plamy od kawy?

Plamie od kawy nie pozwalajcie nigdy zaschnąć. Trzeba ją wyprać jak najszybciej, póki jest wilgotna. Najlepiej jest użyć szmatki i zimnej, ewentualnie letniej wody (gorąca plamę tylko zsunie i pchnie do tkaniny). Potem delikatnie naciśnijcie, ale trzyjcie materiałów o siebie. Tym włókna ubrań mogłyby się uszkodzić. Szmatką naciskajcie zawsze do środka plamy, niech nieczystość się nie rozprzestrzenia. Jeśli plama jest odporna, możecie użyć soku cytrynowego, octu albo sody.

Škvrna-od-kávy

Jak usunąć plamy od czekolady?

Plamy od czekolady bywają bardzo nieprzyjmne i częste głównie u dzieci. Do ich czyszczenia nada się gorące mleko i gąbka, która musi być nasiąknięta mlekiem. Twardszymi częściami gąbki powinniście krążyć po plamie i dopiero potem, gdy czekolada ulegnie, wyczyśćcie środek plamy gładką straną. Na koniec pozwólcie działać mleku, podczas gdy rzucicie ubranie do pralki.

Jak usunąć plamy od trawy?

Plamy od trawy bywaj częste głównie u dzieci. Nie, żeby były najodporniejsze, ale na pewno źle się je czyści. Najlepsze jest to, jak jej nie pozwolicie przeschnąć – potem da się ją łatwo wyprać wodą przemieszaną z środkiem do prania, ewentualnie możecie użyć szmatki i plamę oczyścić. Jak plama i tak zostanie na ubraniu (w 99% przypadków na białym ubraniu), użyjcie nadtlenku wodoru, którego używa się jako wybielacz. Potem trzeba ubranie dokładnie wyprać, najlepiej w pralce, a plama powinna puścić.

Škvrna-od-trávy

To jest on nas dla Was wszystko. Gorąco wierzymy, żeśmy Wam choć trochę pomogli i że dzięki naszej pomocy wybraliście idealną pralkę do Waszego domu. Życzymy Wam więc, aby Wam Wasza nowa pralka dobrze służyła i czekamy na Was znów przy dalszych testach.