Ranking odkurzaczy 2020

Jaki odkurzacz kupić

Najlepsze odkurzacze 2020 roku

Tradycyjne Bezworkowe Pionowe Ręczne Automatyczne
Hoover AC 69011 Hoover RC 25011 Dyson V11 Absolute ETA Verto 2442 iRobot Roomba 980
Odkurzanie dywanów
96 %
Odkurzanie podłóg twardych
93 %
Hałas
95 %
Cena/jakość
94 %
Odkurzanie dywanów
91 %
Odkurzanie podłóg twardych
98 %
Hałas
94 %
Cena/jakość
92 %
Odkurzanie dywanów
94 %
Odkurzanie podłóg twardych
93 %
Hałas
92 %
Cena/jakość
91 %
Odkurzanie dywanów
88 %
Odkurzanie podłóg twardych
94 %
Hałas
92 %
Cena/jakość
93 %
Odkurzanie dywanów
94 %
Odkurzanie podłóg twardych
95 %
Hałas
93 %
Cena/jakość
89 %
Zobacz cenę Zobacz cenę Zobacz cenę Zobacz cenę Zobacz cenę

Najlepsze odkurzacze 2020 roku

Rady, wskazówki, recenzje

Wstęp

Odkurzacze zaliczają się do tych wynalazków, które zmieniły życie gospodyń domowych na całym świecie. Wcześniej, gdy człowiek chciał posprzątać, wymagało to sporo wysiłku. Wielu z was jeszcze to pewnie pamięta – pościerać kurze, umyć podłogę, wynieść dywany na dwór, przewiesić przez trzepak i porządnie je wytrzepać… Chcielibyście to robić dzisiaj? Z pewnością nie, dziś żyje się szybko i nie mamy czasu na tak długie sprzątanie. A poza tym, im szybciej poradzimy sobie z tym nieprzyjemnym obowiązkiem, tym lepiej. Jeśli macie odkurzacz, to wszystko jest łatwiejsze i szybsze – dywany i podłogi odkurzycie, wyczyścicie, łatwo poradzicie sobie również z pajęczynami w rogach pomieszczenia lub z okruszkami na kanapie. Nie chcielibyśmy jednak, żebyście mieli wrażenie, że odkurzacz znajdzie zastosowanie tylko podczas generalnych porządków, zdecydowanie tak nie jest. Nawet podczas codziennego gotowania może się zdarzyć, że rozsypiecie na podłodze mąkę lub przyprawy. Również wtedy odkurzacz znajdzie zastosowanie i pomoże wam się pozbyć bałaganu.

Ale nawet sprzątanie z odkurzaczem, choć szybsze i prostsze, wciąż pozostaje pracą. Dlatego powinniście się starać, aby była ona dla was jak najwygodniejsza i jednocześnie jak najskuteczniejsza. Może wam to zapewnić tylko odpowiedni wybór odkurzacza. Jeśli kupicie tani odkurzacz, na pewno zaoszczędzicie, ale ostatecznie taki zakup nie będzie opłacalny. Taki model będzie prawdopodobnie miał krótszą żywotność,  trzeba będzie często zmieniać worek i na pewno nie będzie wydajny. Za to któryś z droższych, wiodących modeli z pewnością będzie pomocny w gospodarstwie domowym i nigdy was nie zawiedzie.  Rozumiemy jednak, że nie każdy chce niepotrzebnie przepłacać za odkurzacz. Tak samo jak w przypadku innych urządzeń, również tutaj wysoka cena nie musi iść w parze z jakością. Dlatego przygotowaliśmy dla was recenzję najlepszych odkurzaczy, które możecie spotkać na rynku. Jak sami widzicie, jest w czym wybierać.

Jednak, aby dokonać dobrego wyboru człowiek musi wiedzieć, co jest w przypadku  odkurzaczy decydujące, co jest ważne, a co wręcz przeciwnie – nieistotne. Wiecie jakie powinno być optymalne zużycie, poziom hałasu lub moc ssania? Nie? Dlatego zanim zaczniecie przeglądać recenzje warto przejrzeć rady i zalecenia, dotyczące tego na co zwrócić uwagę. Dlatego właśnie oferujemy wam pomoc naszego doradcy ds. zakupów, który doradzi i wyjaśni wam wszystkie istotne kwestie. Obecne czasy przepełnione są przecież technologią, specjalistycznymi systemami i parametrami, od których niejeden z nas ma mętlik w głowie. Decybele, kilowatogodziny lub waty, kto się w tym zorientuje? Chętnie wam w tym pomożemy, w naszych recenzjach wszystko jest szczegółowo wyjaśnione, dowiecie się z nich też, w jakich przedziałach powinien się mieścić dany  parametr. Tak więc możemy zaczynać.

Vysávače

back to menu ↑

Podstawowe typy odkurzaczy

Jeśli wybieracie właśnie odkurzacz, to powinniście na początku zdecydować, jaki typ odkurzacza was interesuje. Jest ich całe mnóstwo, od klasycznych, które zna każdy z nas, aż po mniejsze pionowe lub ręczne. Osobny rozdział stanowią odkurzacze  automatyczne oraz inteligentne roboty odkurzające. Każdy z nich ma inne zastosowanie i każdy z nich ma swoje własne parametry, którymi powinniśmy się kierować przy wyborze. Przyjrzyjmy się więc teraz poszczególnym typom, ich specyfikacji i wspólnie zdecydujmy, który jest idealny dla was.

back to menu ↑

Test odkurzaczy klasycznych

Odkurzacze klasyczne stanowią najliczniejszą (a jednocześnie najlepiej sprzedającą się) grupę odkurzaczy na rynku. Są one bardzo uniwersalne a ponadto ludzie są do nich przyzwyczajeni, szczególnie w naszym kraju. Dlaczego są tak bardzo lubiane? Przede wszystkim dlatego, że za stosunkowo niewielkie pieniądze oferują wiele.

Najlepsze klasyczne odkurzacze

Kolejność Nazwa Podgląd Ocena Hałas Cena
1. Hoover AC 69011 69 dB Zobacz cenę
2. Eta Mio 1502 71 dB Zobacz cenę
3. Rowenta Silence Force Extreme 66 dB Zobacz cenę
4. Sencor SVC 8501TI 69 dB Zobacz cenę
5. Philips Performer Pro ECO FC9197/91 78 dB Zobacz cenę

 

Odkurzacze klasyczne i ich charakterystyka

Klasický-vysávač

Najpopularniejsze na rynku są odkurzacze klasyczne. Moc klasycznego odkurzacza jest bowiem w pełni wystarczająca do zwykłego odkurzania w gospodarstwie domowym. Jednocześnie odkurzacze te nie są drogie, zaliczają się do tych tańszych. Dodatkowo są łatwo dostępne, jak już wspomnieliśmy, takich odkurzaczy jest na rynku naprawdę wiele. Znajdą one zastosowanie praktycznie w każdym gospodarstwie domowym, bez względu na to, czy potrzebujecie odkurzyć dywan, czy podłogę. Przy zastosowaniu specjalnych nakładek (na przykład do odkurzania kanap czy siedzeń samochodowych) możecie poradzić sobie z większą liczbą czynności.

Odkurzacze te są najczęściej workowe, mają wydajne filtry i wysoką moc. Wynika to z faktu, że można w nie wbudować silnik o względnie dużej mocy. W konsekwencji zajmują jednak więcej miejsca, więcej ważą i gorzej się nimi manewruje. Trzeba przyznać, że nie są one zbyt mobilne. Szczególnie, gdy musicie nosić odkurzacz po schodach, gdzie nie możecie skorzystać z jego kółek. Z drugiej strony, dzięki temu, że do rury ssącej dołączony jest dodatkowo wąż, są one stosunkowo proste i wygodne w użyciu, nie musicie się przy nich nadmiernie zginać. A wierzcie, że wasz kręgosłup to doceni.

Zalety:

  • Niezły stosunek mocy do ceny
  • Uniwersalność
  • Możliwość zakupienia nakładek

Wady:

  • Obniżona mobilność
  • Duże wymiary i gorsze przechowywanie
  • Waga

back to menu ↑

Test odkurzaczy cyklonowych

Mowa o odkurzaczach, które są wyglądem bardzo przypominają klasyczne odkurzacze workowych. Zasadniczą różnicą jest właśnie brak worka. Zamiast tego śmieci i kurz zbierane są do zbiornika.

Najlepsze odkurzacze cyklonowe

Kolejność Nazwa Podgląd Ocena Hałas Cena
1. Hoover RC 25011 75 dB Zobacz cenę
2. Rowenta RO 6963 EA 75 dB Zobacz cenę
3. Sencor SVC 512 76 dB Zobacz cenę
4. ETA Andare Animal 1493 90020 77 dB Zobacz cenę
5. Kärcher VC 3 76 dB Zobacz cenę

Odkurzacze cyklonowe i ich charakterystyka

Cyklonový vysavač

Są bardzo podobne do klasycznych odkurzaczy workowych. W odróżnieniu od nich nie mają jednak worka. Odkurzanie nimi oparte jest na trochę innej zasadzie. W wyniku działania siły odśrodkowej wessane cząstki przyspieszają w zbiorniku i są z powietrza przenoszone na ścianki. W ten sposób powietrze jest oczyszczane a następnie jest definitywnie odfiltrowywane zaraz za zbiornikiem, gdzie przechodzi przez filtr. Zaleta jest oczywista, odpada konieczność nieskończonego kupowania nowych worków, z drugiej strony zbiornik trzeba częściej opróżniać.

Zalety:

  • Korzystniejsze pod względem ekonomicznym (nie trzeba kupować worków)
  • Stabilna moc
  • Wysokiej jakości filtracja

Wady:

  • Konieczność regularnego opróżniania pojemnika
  • Możliwość przedostawania się kurzu ze zbiornika z powrotem do pomieszczenia

back to menu ↑

Test odkurzaczy pionowych

Odkurzacze pionowe to uproszczona wersja odkurzaczy klasycznych. Są one złożone w zasadzie tylko ze ssawki i rury, żadnych innych elementów za wężem już nie ma. U nas nie są zbyt popularne, ale na przykład w Europie zachodniej lub w Ameryce już tak, i z czasem pewnie zadomowią się również na naszym rynku.

Najlepsze odkurzacze pionowe

Kolejność Nazwa Podgląd Ocena Hałas Cena
1. Dyson V11 Absolute 81 dB Zobacz cenę
2. Philips PowerPro Duo FC6168/01 83 dB Zobacz cenę
3. Leifheit Regulus PowerVac 11926 - dB Zobacz cenę
4. Rowenta RY 7557 WH 84 dB Zobacz cenę

Odkurzacze pionowe i ich charakterystyka

Tyčový-vysávač

Ich największą zaletą są małe wymiary, dzięki którym można je odłożyć do kąta jak miotłę, ich przechowywanie nie zabiera nam więc dodatkowego miejsca. Również ich waga nie jest duża, zaś ze względu na to, że są dłuższe, możemy was zapewnić, że ich użytkowanie będzie wygodne, i nie będzie wymagać nachylania się i obciążania kręgosłupa. Niektórzy z nas docenić być może również cenę niższą w porównaniu z klasycznymi odkurzaczami lub robotami odkurzającymi.

Skutkuje to jednak również pewnymi wadami. Przede wszystkim, nie wszystkie posiadają możliwość podłączenia do prądu, niektóre działają na baterie, które trzeba  ładować. Ponadto mają mniejszą moc, więc odkurzanie nimi trwa dłużej. Dywany odkurza się nimi bardzo ciężko (ponieważ nie są w stanie łatwo wyciągnąć zanieczyszczeń z tkaniny). A ze względu na to, że ich waga jest  wprawdzie mała, ale odczuwalna nie nadają się do odkurzania większego domu, raczej do mieszkania lub biura. Zdrętwiały by wam ręce. Jeśli więc szukacie uniwersalnego odkurzacza, z którego skorzystać możecie również przy wielkich porządkach, rozważcie inne typy. Oczywiście, jeśli jesteście zainteresowani urządzeniem, które od czasu do czasu pomoże wam w odkurzaniu, łatwo je schowacie i które nie będzie dla was ciężarem, to ten typ jest idealny.

Zalety:

  • Mała waga, duża  mobilność
  • Wygodniejsza obsługa
  • Dobre wyniki przy odkurzaniu podłóg

Wady:

  • Nie nadają się do odkurzania dywanów
  • Mniejsza moc, gorsza w stosunku do ceny
  • Mniejsza popularność, a co za tym idzie mniejszy wybór

back to menu ↑

Test odkurzaczy ręcznych

Odkurzacze ręczne z pewnością nie nadają się do wielkiego sprzątania, to trzeba sobie powiedzieć już na samym początku. Nie odpowiadają temu ich parametry ani sposób ich używania. Przydają się za to w momencie, gdy coś rozsypiecie w kuchni lub kiedy potrzebujecie odkurzyć kanapę.

Najlepsze odkurzacze ręczne

Kolejność Nazwa Podgląd Ocena Hałas Cena
1. ETA Verto 2442 76 dB Zobacz cenę
2. Sencor SVC 190 80 dB Zobacz cenę
3. Bosch PAS 18 Li Aku - dB Zobacz cenę
4. Black&Decker DVJ 315 J - dB Zobacz cenę

Odkurzacze ręczne i ich charakterystyka

Ručný-vysavačSą małe, lekkie, mają mniejszą moc i co stanowi zarówno ich zalety, jak również i wady. Podłogę odkurzalibyście nim tydzień a do tego musielibyście cały czas klęczeć na kolanach. Z drugiej strony, jeśli w kuchni wysypie się sól albo mąka, nie ma potrzeby brać dużego odkurzacza. Ten ręczny nada się do tego idealnie, choćby dlatego że łatwo z nim wszędzie dotrzecie i szybko rozwiążecie nagły problem. Bałagan usuniecie również z miejsc, w których w innym przypadku by został. Jeśli chodzi o parametry, to taki odkurzacz jest lekki, mały i łatwy do przenoszenia, jednak ma bardzo małą moc ssania. Również wytrzymałość baterii (ponieważ te odkurzacze nie są podłączane do gniazdka, ale pobierają energię z akumulatora) nie jest zawrotna. Jednak ładowanie jest proste, odkurzacz wkłada się w uchwyty lub podłącza się przez ładowarkę.

Zalety:

  • Duża mobilność
  • Intuicyjne używanie
  • Małe wymiary a co za tym idzie łatwe przechowywanie
  • Odpowiedni do małych porządków, również w trudniejszych miejscach

Wady:

  • Mniejsza moc w porównaniu z klasycznymi
  • Nie nadają się do zbyt dużych porządków
  • Jest zbyt prosty
  • Długość odkurzania ograniczona jest pojemnością baterii

back to menu ↑

Test robotów odkurzających

Robot odkurzający różni się od wszystkich poprzednich typów praktycznie całą swoją filozofią działania. Jest on przeznaczony do ciągłego utrzymywania porządku. Sam sobą kieruje, sam organizuje sobie pracę, sprząta kurz i zabrudzenia z dywanu bez konieczności poświęcania czasu na jego obsługę.

Najlepsze roboty odkurzające

Kolejność Nazwa Podgląd Ocena Hałas Cena
1. iRobot Roomba 980 50 dB Zobacz cenę
2. Irobot Roomba 886 60 dB Zobacz cenę
3. CleanMate QQ-6 65 dB Zobacz cenę
4. Hobot LEGEE-668 62 dB Zobacz cenę

Roboty odkurzające i ich charakterystyka

Robotický vysavač

W tym przypadku mamy do czynienia z oddzielnym rodzajem odkurzacza, który o porządek w waszym domu zadba sam. Z drugiej strony odkurzacze te wymagają bardzo dokładnego wyboru. Ważne jest, aby były w stanie unikać przeszkód, aby nie przewracały ani nie plątały w kable podczas swojej pracy. Z tym związane jest to, że niektóre miejsca podłogi, szczególnie w pobliżu przeszkód, pozostaną brudne (trzeba też wziąć pod uwagę, że dywany czyści raczej gorzej niż lepiej). Dlatego zalecamy połączenie robota odkurzającego z odkurzaniem od czasu do czasu za pomocą klasycznego odkurzacza, ponieważ w ten sposób zapewnicie sobie doskonale czyste gospodarstwo domowe. Pomimo iż sprzedawcy czasami twierdzą, że robot odkurzający może zastąpić klasyczny odkurzacz, na pewno nie jest to prawdą, może jednak zwiększyć jego efektywność.

Ze względu na wyższy stopień skomplikowania tych urządzeń musicie poświęcić uwagę większej liczbie parametrów niż przy zwykłych odkurzaczach. Interesować powinno was przede wszystkim to, z jakim typem powierzchni odkurzacz sobie poradzi. Następnie również to, jak jest w odkurzaczu rozwiązana kwestia czujników – powinien rozpoznać, że się zbliża do schodów, aby nie spadł, musi wykrywać, gdzie znajdują się przeszkody, powinien też rozpoznawać odporne plamy, żeby je usunąć. Ogólnie rzecz biorąc, aby zakup urządzenia się opłacił, powinniście szukać jak najwyższego stopnia automatyzacji i jak największej mocy. Stosowane w tych odkurzaczach technologie (na przykład lampa UV-C lub czyszczenie czujnikowe) to tylko wisienka na torcie.

Zalety:

  • Bardzo dobra moc
  • Sprzątanie jest automatyczne i regularne
  • Nie musicie się o nic martwić
  • Użycie bardzo zaawansowanych technologii

Wady:

  • Zastosowanie ograniczone przez powierzchnię
  • Tanie modele często same się psują
  • Wysoka cena

back to menu ↑

Najwięksi producenci odkurzaczy

Mówimy wam o tym przy wszystkich urządzeniach, więc odkurzacze nie będą tutaj wyjątkiem. Przyjrzyjcie się uważnie również producentowi wybranego odkurzacza. Tu również obowiązuje zasada, że znany producent, który ma markę i ambicje, nie pozwoli zepsuć opinii o swojej firmie złej jakości produktowi, który szybko się popsuje. Dlatego właśnie od sprawdzonych i znanych marek możecie oczekiwać wysokiej jakości i dobrych parametrów, w odróżnieniu od tańszych alternatyw. Chętnie przedstawimy wam producentów odkurzaczy, których warto brać pod uwagę i których produkty możemy, na podstawie naszych testów, polecić.

Odkurzacze Bosch

Firmę Robert Bosch GmbH (w skrócie Bosch) założył w 1886 roku Niemiec Robert Bosch. Firma ma siedzibę w Niemczech i jest zaliczana do największych producentów elektroniki zarówno w Niemczech jak i w Europie. Jej produkcja koncentruje się praktycznie na wszystkich rodzajach większej elektroniki, od lodówek lub pralek aż po opisywane przez nas odkurzacze. W ich przypadku stara się przede wszystkim osiągnąć jak najlepszy współczynnik oszczędności energii i dużą moc. Dodając do tego fakt, że ich odkurzacze klasyczne, pionowe i ręczne przeznaczone są dla bardzo szerokiej skali powierzchni, zyskacie podstawowe wyobrażenie o tej firmie.

Bosch

 

Odkurzacze Nilfisk

Firma Nilfisk powstała w Danii w 1906 roku. Dziś jej produkcja obejmuje również inne kraje, takie jak Węgry, Włochy czy Stany Zjednoczone. Do jej głównych produktów zaliczają się odkurzacze. Są to głównie klasyczne odkurzacze przemysłowe. W naszych recenzjach zbytnio nie zajmujemy się odkurzaczami przemysłowymi, ale warto znać tę firmę, ponieważ na rynku odkurzaczy jest ona znaczącym graczem.

Nilfisk

Odkurzacze Philips

Koninklijke Philips Electronics N.V, holenderska firma określana najczęściej po prostu Philips, działa na rynku z elektroniką już od 1891 roku. Jest bardzo znaczącym graczem na europejskim rynku elektroniki, ponieważ w swojej produkcji zajmuje się szerokim spektrum elektroniki, od telewizorów i kamer video aż po lodówki lub odkurzacze. Właśnie ostatni z wymienionych produktów będzie nas w naszych recenzjach interesował najbardziej. Odkurzacze tej firmy są stosunkowo tanie, w większości będą to odkurzacze klasyczne, ale również pionowe i ręczne, wyróżniające się bardzo dobrym zużyciem energii. Jednak prawdą jest, że są one przeznaczone raczej do odkurzania podłóg, przy dywanach ich efektywność trochę kuleje.

Philips -logo

Odkurzacze Samsung

Przedstawicielem azjatyckiego rynku odkurzaczy w naszych recenzjach jest południowokoreański koncern Samsung. Powstał on o dziwo już w roku 1938, wtedy była to jednak bardzo mała fabryka. Dopiero później zakład zaczął się rozrastać aż osiągnął dzisiejszą wielkość, gdzie odkurzacze stanowią tylko nieznaczny ułamek jego produkcji. Zatrzymajmy się jednak przy nich na chwilę, ponieważ są bardzo interesujące – zarówno klasyczne, jak i roboty odkurzające. Szczególnie te drugie z nich są zaliczane do absolutnej czołówki na rynku, ponieważ dysponują całą serią nowoczesnych technologii. Związana z tym jest jednak również trochę wyższa cena.

Samsung-logo-300x158

Odkurzacze Rowenta

Wraz z firmą Rowenta wrócimy z powrotem do Europy. Firma ta powstała w 1884 roku w Niemczech i od początku zajmowała się produkcją sprzętu AGD. Od żelazek, ekspresów do kawy i suszarek aż po odkurzacze. W ofercie produktowej tych ostatnich możemy znaleźć odkurzacze klasyczne, pionowe i ręczne. Firma nie zajmuje się robotami odkurzającymi. Odkurzacze te wyróżniają się przede wszystkim niską ceną i niewielkim hałasem, z drugiej jednak strony z niższą ceną związana jest również mniejsza moc i niższa jakość odkurzania. Jednak wśród klientów, zwłaszcza tych, którzy mają niższy budżet, firma ta jest dość popularna.

Rowenta-300x72

Odkurzacze Electrolux

Koncern Electrolux pochodzi ze Szwecji a jego siedziba znajduje się w Sztokholmie gdzie firma powstałą w roku 1919. Obecnie firma ma pozycję największego producenta AGD, działa w 150 krajach na świecie i sprzedaje rocznie ponad 40 milionów produktów. W zasadzie koncern ten obejmuje również marki AEG, Electrolux, Zanussi, spośród tych najbardziej znaczących. Zaletą odkurzaczy tej firmy jest uniwersalność. Są dostępne w atrakcyjnych cenach, we wszystkich trzech powszechnych typach (z wyjątkiem robotów odkurzających). Charakteryzują się przeciętną głośnością i efektywnością. Odkurzacze Electrolux nie wyróżniają się ani pozytywnie, ani negatywnie, są jednak przede wszystkim niezawodne.

Electrolux

Odkurzacze Hoover

Na koniec zostawiliśmy amerykańską firmę Hoover. Powstała ona w 1908 roku i od samego początku zajmowała się produkcją odkurzaczy. W Ameryce zaliczana jest ona do największych sprzedawców, lecz jej udział w europejskim rynku jest mniejszy. Warto jednak poznać tę markę, ponieważ odkurzacze Hoover charakteryzują się wysoką jakością w porównaniu do innych marek. Są dość tanie, ale za to wydajne, niezawodne i efektywne. Naszym zdaniem są stosunkowo niedoceniane, ponieważ marka ta jest u nas mniej znana, ale może z czasem ulegnie to zmianie.

Hoower

back to menu ↑

Według jakich kryteriów wybrać odkurzacz?

Teraz z czystym sumieniem możecie zająć się już doprecyzowywaniem wyboru. Gdy już wiemy jakiego odkurzacza szukamy i spośród jakich marek będziemy wybierać, możemy z łatwością ograniczyć cały asortyment do dwudziestu lub trzydziestu modeli, które spełniają nasze potrzeby. Kontynuować będziemy w oparciu o poszczególne parametry. Zaczniemy od tych najistotniejszych, które bywają kluczowe dla wyboru odkurzacza, później dojdziemy stopniowo do szczegółów, od których zależy już tylko wasza wygoda. Jeżeli zainteresowała was więc dotychczasowa treść artykułu, zostańcie z nami do końca. Przejdźmy do sedna.

Uwaga: Od lutego 2019 roku dawne etykiety energetyczne odkurzaczy nie są już ważne, a producentom i sprzedawcom detalicznym zabrania się umieszczania ich na swoich produktach. Był to wynik sporu prawnego między Unią Europejską a firmą Dyson (i powiedzmy to otwarcie – która pozostawała w tyle pod względem mierzonych parametrów w porównaniu do konkurentów). Etykietowanie zostanie odnowione w przyszłości zgodnie z nowymi przepisami, ale zanim to nastąpi, etykiety energetyczne nie mogą być podawane jako źródło informacji. Ponieważ jednak wybrane parametry z etykiet odgrywają rolę w wyborze, nie można ich zignorować, a ponieważ producent nadal musi mierzyć i zgłaszać wartości energetyczne, pozostawiliśmy przegląd parametrów w tej formie. Jak tylko zostaną wprowadzone nowe etykiety, zaktualizujemy artykuł.

Filtracja – możliwe, że najważniejszy parametr odkurzacza

Zaczniemy od danych, które znajdziemy na etykiecie efektywności energetycznej. Jednym z najistotniejszych parametrów odkurzaczy jest filtracja. Jeśli nie będzie ona wystarczająco dobrej jakości i wystarczająco skuteczna, będziecie cały czas odkurzać ten sam kurz, którzy przeszedł przez filtr a z wydostającym się powietrzem wrócił z powrotem do pomieszczenia. Na liczbę i typ filtrów należy więc zwrócić szczególną uwagę. W  tanich odkurzaczach  filtrów stosowane są tylko dla samego stosowania, by nikt nie mógł podnieść zarzutu, że w ogóle ich tam nie ma, trudno więc w takim przypadku oczekiwać efektywności. Natomiast w droższych modelach możecie spotkać się na przykład z filtrem S lub z  filtrem stałym, które będą służyć długo a przy tym dobrze. Jeśli w waszym domu mieszkają alergicy, zalecamy używać odkurzaczy z filtrem HEPA, które osiągają skuteczność nawet do 99,97%, co jest wynikiem naprawdę niesamowitym. Jeśli zainteresowało was, skąd się bierze taka wysoka skuteczność, to dokładniej opisujemy to w dalszej części artykułu. Ogólnie obowiązuje zasada, że im więcej filtrów tym lepiej.

HEPA filter

Jakość filtracji wybranego odkurzacza możemy znaleźć na etykiecie efektywności energetycznej. Jest ona podana, podobnie jak na przykład zużycie energii, w formie skali określonej literami od A do G, przy czym klasa G jest najgorsza i zdolność do filtracji nie osiąga nawet 50%, zaś klasa A jest w stanie odfiltrować do 99,8% wessanego kurzu i tylko 0,02% wraca z powrotem do pomieszczenia, co da się przeżyć. To właśnie w odkurzaczach z klasą filtracji A, stosowane są filtry HEPA, i to one mają kilka filtrów, aby podnieść efektywność do maksymalnej możliwej granicy.

Klasa skuteczności odkurzania

Przejdźmy teraz do drugiego decydującego parametru, który może nam pomóc odróżnić dobry odkurzacz od tego złej jakości. Mowa o skuteczności odkurzania. Znajdziecie ją na etykiecie efektywności energetycznej w dwóch różnych skalach. Za pomocą jednej z nich mierzy się skuteczność odkurzania podłóg (czyli powierzchni gładkich), druga wskazuje skuteczność odkurzania dywanów (czyli powierzchni materiałowych). Daje to najlepsze wyobrażenie o tym, jak odkurzacz pracuje, do czego się nadaje i jak możecie go wykorzystywać. Oba parametry wyrażane są literami w skali od A do G, przy czym A jest najlepsze a G najgorsze.

Účinnosť-vysávania

W tym momencie nawet wysokiej jakości odkurzacze zaczynają się różnić. Ogólnie obowiązuje zasada, że skuteczność odkurzania podłóg jest wyższa, w naprawdę wysokiej jakości odkurzaczach osiąga klasy A, B, ewentualnie C, ale to oznacza już mniejszą skuteczność. W podłogę kurz nie wchodzi aż tak mocno, więc nawet odkurzacz z mniejszą mocą z łatwością go wessie. Z drugiej strony, przy dywanach sprawa jest bardziej skomplikowana. Kurz pomiędzy włóknami trzyma się mocniej, dlatego wydostanie go stamtąd wymaga już większej mocy. Skuteczność oscyluje tu raczej w klasach B i C, odkurzacze klasy A są raczej wyjątkiem. Decyzję w tej kwestii zalecamy podejmować w zależności od tego, do czego chcecie odkurzacza używać. Jeśli w mieszkaniu macie tylko parkiety, kupcie ten, który ma wysoką skuteczność odkurzania podłóg. Jeśli jednak w każdym pomieszczeniu waszego domu znajdują się dywany, zwracajcie uwagę nie na skuteczność odkurzania podłóg, ale dywanów. I wreszcie, jeśli macie w swoim domu jedno i drugie,  szukajcie kompromisu.

Moc ssania to nie to samo co moc

Moc ssania to kolejna całkowicie kluczowa cecha, na podstawie której powinniście wybierać odkurzacz. Nie dajcie się jednak zwieść! Moc ssania to nie to samo co moc. Moc mówi, ile energii zużywa odkurzacz (od roku 2017 nie może według norm UE przekroczyć 900 W), ale tylko od około jednej trzeciej do jednej piątej tej mocy jest wykorzystywana do ssania. Część jest zużywana do ponownego wydmuchania powietrza, część na filtrację a część tracona jest w postaci wibracji lub ciepła. Wahania w zakresie ilości mocy, która jest zużywana na ssanie powodują później różnice w filtracji lub w szczelności odkurzacza. Im jest on wyższej jakości, tym lepsze ssanie i tym większa moc. Sama moc ssania powinna przy tym być regulowana, abyście mogli zachowując najwyższą jakość odkurzania używać urządzenia na różnych powierzchniach. Inna moc odpowiednia jest dla podłóg a inna dla dywanów. Ale jakkolwiek parametr ten jest istotny, można go obejść w zależności od tego, gdzie producent będzie go mierzył i w jaki sposób go poda. Nasza rada jest więc taka, aby brać go pod uwagę, ale decyzję podejmować na podstawie skuteczności ssania podawanej na etykiecie.

Klasa energetyczna jest ważna z uwagi na zużycie energii

Dane dotyczące klas energetycznych można znaleźć wraz z tymi wyżej wymienionymi na etykiecie energetycznej. Od roku 2001 Każdy producent sprzedający na terenie Unii Europejskiej zobowiązany jest do umieszczenia tej etykiety na swoim urządzeniu elektrycznym. Każda klasa jest oznaczona kolorowymi paskami i literami.  Odkurzacze ocenia się w skali od A do G, przy czym odkurzacz kategorii A jest najbardziej ekonomiczny, z kolei odkurzacz grupy G jest najmniej ekonomiczny. Jednak w praktyce spotkacie się przede wszystkim z klasą A, producenci są bowiem zobowiązani do zmniejszenia zapotrzebowania urządzeń na energię elektryczną. Możecie ewentualnie spotkać klasę B. Czasem napotkacie również na odkurzacze klas C, D lub E – leżaki magazynowe z poprzedniej epoki, Inwestycji w takie odkurzacze zdecydowanie wam nie polecamy. Ich zużycie energii jest wprost szalone, wydajność zaś niewielka. Należy pamiętać, że są to stare modele lub produkty mniej znanych i średnio wiarygodnych firm, w przypadku których raczej nie ma co liczyć na wysoką jakość.

Energetický-štítok-vysávače

Jeśli zainteresował was temat klas energetycznych, mamy dla was przykład wyjaśniający, dlaczego droższe, wyższej klasy urządzenie jest lepsze:

Wyobraźcie sobie, że kupujecie odkurzacz klasy energetycznej A za 120 euro, taki jak Electrolux ZSPPARKETT. To nie jest duża inwestycja, to tylko przeciętny odkurzacz. Kupujecie także odkurzacz Sencor SVC 512, który kosztuje ok. 40 euro, należy jednak do klasy energetycznej B. Na pierwszy rzut oka drugi jest lepszy, ponieważ jest tańszy, różnica wynosi ponad 80 euro. Jednak klasa energetyczna A odkurzacza Electrolux oznacza, że zużywa on o 20% mniej energii w porównaniu do Sencora. Daje to bardzo duże oszczędności. Jeśli odkurzacie raz, dwa razy w tygodniu, to po roku lub dwóch, inwestycja w urządzenie klasy B przestanie być opłacalna, ponieważ sumarycznie wydacie znacznie więcej pieniędzy niż w przypadku odkurzacza klasy A.

Co to oznacza dla was? Starajcie się zawsze kupować, na przykład, za nieco wyższą cenę, urządzenie o lepszej klasie energetycznej. Zaoszczędzicie więcej i nie będziecie więcej płacić za prąd przez długi okres czasu.

Odkurzanie z workiem lub bez niego?

Jednym z bardzo ważnych parametrów odkurzacza jest również rodzaj odkurzania. Względnie, rodzaj wychwytywania nieczystości w odkurzaczu. W sumie istnieją dwa rodzaje, różniące się w szczególności łatwością użycia.

Vrecká-to-vysávača

Pierwszy rodzaj to odkurzacze z workiem.

Możemy je dodatkowo podzielić na:

  • Odkurzacze z workiem jednorazowym – chyba najpowszechniejszy rodzaj, worek wkładany jest do odkurzacza, po jego napełnieniu urządzenie poinformuje was o tym, a wy zastępujecie worek nowym. Zaletą jest to, że worków nie trzeba często zmieniać, wymiana jest higieniczna i nie powoduje tumanów kurzu. Nie jest to jednak ekonomiczne.
  • Odkurzacze z workiem wielokrotnego użytku – w porównaniu do poprzedniego typu, worek może być używany wielokrotnie, oszczędzacie więc na zakupie worków. Jednak wielokrotne użycie powoduje zmniejszenie się jakości worka, przez co silnik może się stopniowo zatkać, ponadto po jego opróżnieniu kurz będzie się unosić, a jego część wróci na mieszkanie.

Oprócz odkurzaczy workowych istnieją również odkurzacze bezworkowe. Zanieczyszczenia nie są wtedy wychwytywane w worku filtracyjnym, lecz bezpośrednio w specjalnie przeznaczonym do tego celu pojemniku. Tutaj także mamy do czynienia z dwoma rodzajami:

  • Odkurzacze z suchym pojemnikiem – odkurzacze, w przypadku których konieczność wysypywania śmieci, występuje najrzadziej. Z drugiej jednak strony, kolejny raz walczymy z problemem wydostawania się kurzu, co jest niewygodne zwłaszcza dla alergików, a filtry łatwiej się zatykają.
  • Odkurzacze z filtrem wodnym – prawdopodobnie najbardziej higieniczne rozwiązanie, zanieczyszczenia podawane są do pojemnika z wodą, w którym są wychwytywane i mogą się stamtąd wydostać. Ponadto przy opróżnianiu pojemnika nie umknie żadne ziarnko pyłu. Z drugiej strony konieczne jest wymienianie wody po każdym większym odkurzaniu, dodatkowo zdolność ssania jest ograniczona, ponieważ woda nie może przedostać się do silnika.

Pojemność worka lub pojemnika

Jeśli chodzi o objętość worków lub pojemników na nieczystości, wszystko zależy od bieżącej sytuacji i ilości zanieczyszczeń, których się spodziewacie. Zależy to w szczególności od wielkości domu lub mieszkania, ale także od stylu życia, pracy, czy tego jak grzeczne i przyzwyczajone do utrzymywania porządku są wasze dzieci. Generalnie jednak zalecamy worek raczej większy niż mniejszy. Nawet w małym mieszkaniu powinniście korzystać z worka, którego pojemność wynosi co najmniej 2 do 2,5 litra. Worki stosowane w przeciętnym gospodarstwie domowym nie powinny być mniejsze niż 3 litry, a w dużym mieszkaniu będziecie prawdopodobnie potrzebowali worka o pojemności do 4 litrów.

Różnica między odkurzaniem na sucho i na mokro

Z punktu widzenia samego procesu odkurzania możemy wyróżnić odkurzacze służące do odkurzania na mokro, odkurzania na sucho lub uniwersalne urządzenia, które są dwufunkcyjne. Odkurzanie na sucho to klasyczna czynność wykonywana co najmniej raz w tygodniu i poradzi sobie z tym praktycznie każdy odkurzacz. Dywan lub podłogę czyści przez suchą ssawkę, zasysając wszystkie nieczystości. Odkurzanie na mokro odbywa się natomiast z zastosowaniem filtra wodnego i jest ono najlepszym sposobem czyszczenia dywanu. Środek czyszczący zmieszany z wodą aplikuje się bezpośrednio na dywan, czyści się go i dogłębnie dezynfekuje. Najlepiej, jeśli odkurzacz jest dwufunkcyjny, ale większość przeznaczona jest tylko do odkurzania na sucho. Jedynie kilka nielicznych modeli przeznaczonych jest do odkurzania na mokro. Zalecamy wam, abyście szukali  modeli dwufunkcyjnych i zaopatrzyli się w odkurzacz, który oferuje obie techniki  odkurzania, ponieważ nigdy nie wiecie, czego będziesz w danej chwili potrzebować.

Poziom hałasu nie może przekraczać pewnej granicy

Powoli przechodzimy do mniej istotnych czynników. Jednym z nich jest hałas urządzenia. Nie ma on wprawdzie żadnego wpływu na jakość odkurzania, ale na pewno docenicie fakt, że wasz odkurzacz nie będzie przesadnie hałasował. Jest to istotne z punktu widzenia waszego zdrowia i wygody, nie ma bowiem sensu niepotrzebnie uszkadzać sobie błony bębenkowej nadmiernym hałasem. W przypadku odkurzaczy, zwłaszcza tych tanich, zagrożenie takie jest bardzo realne. Natężenie dźwięku, który generują najtańsze modele, rzadko wynosi mniej niż 80 decybeli, co porównać można do hałasu na ruchliwej ulicy lub pracy w warsztacie. Taki hałas będzie prawdopodobnie bardzo nieprzyjemny, nie wspominając o tym, że nie usłyszycie żadnego słowa, a wszyscy w pobliżu będą wiedzieć, że właśnie odkurzacie.

Vysávač-hlučnosť

Jednak najlepsze modele na rynku, charakteryzujące się dobrą wydajnością, regulacją i izolacją, osiągają poziom około 50 dB, co jest całkiem dobrym wynikiem. Odpowiada to głośności włączonego telewizora lub pracującej pralki. Na tym przykładzie wyraźnie widać, jak duża i znacząca jest różnica poziomu dźwięku, wynosząca 30 decybeli. Dodatkowo należy zauważyć, że natężenie dźwięku wzrasta wykładniczo, tak więc różnica pomiędzy 10 a 40 decybelami jest stosunkowo niewielka, ale różnica między 50 a 80 decybelami jest ogromna. Co więcej, kiedy jesteście narażeni na tak intensywny dźwięk przez dłuższy czas, uszkadzacie swój słuch. Dlatego nie należy tego parametru lekceważyć.

Waga i wymiary – by praca z odkurzaczem była wygodna

Waga odkurzacza, choć na pierwszy rzut oka na to nie wygląda, jest stosunkowo istotna dla jego wygodnego użytkowania. W mniejszym domu lub mieszkaniu nie odczujecie tego aż tak bardzo, ponieważ najprawdopodobniej będziecie się poruszać z odkurzaczem wyłącznie w obrębie jednego piętra, jednak w domu mającym więcej pięter bardzo szybko odczujecie różnicę. Używanie ciężkiego odkurzacza nie stanowi problemu jeśli ciągniecie go na kółkach, ale kiedy będziecie zmuszeni wnieść go po schodach piętro wyżej, wtedy największe i najcięższe modele staną się prawdziwym utrapieniem. Ich waga może wynosić nawet dziesięć kilogramów, co jest już naprawdę odczuwalne. W takim przypadku lepsze będzie poszukanie lekkiego odkurzacza klasycznego lub skorzystanie z któregoś z odkurzaczy pionowych. Ważą one mniej, na przykład tylko dwa lub trzy kilogramy, czyli w zasadzie tyle co nic.

Podobnie jak waga, również wielkość odkurzacza jest dla wielu osób ważna pod względem praktycznym. Im większe urządzenie, tym gorsza manipulacja, zwłaszcza, że będzie ono potrzebować więcej miejsca do przechowywania. W ramach jednego typu wymiary odkurzaczy nie różnią się aż tak bardzo, ale różnice pomiędzy poszczególnymi kategoriami są już wyraźne. Przykładowo robota odkurzającego lub odkurzacz ręczny spokojnie zmieścicie w szafce. Odkurzacz pionowy można odstawić gdzieś do rogu lub za szafkę, tak samo jak schowalibyście miotłę. Ale klasyczny odkurzacz wymaga już więcej miejsca, ponieważ jest większy. Sam silnik i pojemnik nie stanowią takiego problemu, a zapotrzebowanie na miejsce jest znacząco większe z powodu węża i rury ssącej. Dlatego konieczne jest wydzielenie specjalnego miejsca dla tego typu odkurzacza. Musicie więc przy wyborze pamiętać również i o tym.

Długość kabla – im dłuższy tym lepiej

W przypadku odkurzaczy klasycznych i niektórych pionowych, powinniście również zainteresować się kablem elektrycznym. W przypadku odkurzaczy ręcznych i większości pionowych nie musicie sobie tym zaprzątać głowy, ponieważ będą one miały wbudowany akumulator i będą ładować się w sposób ciągły, poza czasem aktywnego użytkowania. Jednak w przypadku odkurzaczy klasycznych kabel jest czynnikiem raczej kluczowym. Jeśli jest za krótki, będziecie potrzebowali mieć w swoim domu wiele gniazdek i będziesz go wciąż odłączać i podłączać. I odwrotnie, zbyt długi kabel będzie wam przeszkadzał i będzie plątać się pod nogami. Zalecamy znalezienie optimum, które wynosi około dziesięciu, dwunastu metrów (maksymalnie do 16 metrów). Tyle wystarczy, by wygodnie przejść z jednego rogu dużego pokoju (7 × 7 metrów, czyli jego przekątna wyniesie około dziesięciu metrów) do drugiego rogu. W przypadku mniejszych pomieszczeń, wystarczy to do odkurzania dwóch pokoi z jednego gniazdka. Przy zakupie można również spotkać związany z długością kabla parametr „promień działania”. Informuje on o tym, jaką przestrzeń można wyczyścić odkurzaczem z jednego gniazdka. Istotne są tutaj długość przewodu, wymiary odkurzacza, a także długość węża.

. vysávač dĺžka kábla,

Wygląd odkurzacza nie jest aż tak istotny

Wygląd odkurzacza stanowi w procesie wyboru raczej szczegół, ale oczywiście może on dla niektórych odgrywać istotną rolę. My uważamy go za wartość dodaną, jednak, jeśli ktoś chce, by jego gospodarstwo domowe prezentowało się reprezentacyjnie pod każdym względem, to z pewnością będzie szukać odkurzacza, który dobrze wygląda, i który wzbudza zainteresowanie. Wygląd poszczególnych typów odkurzaczy znacznie się jednak różni, dlatego ponownie podzielimy je na cztery grupy:

  • Odkurzacze klasyczne – są największe, pod względem kształtu przypominają jajko na kółkach, z którego wychodzi wąż ssący i rura ssąca. Jednocześnie oferują najwięcej możliwości pod względem wzornictwa – różne rozmiary, kształty, kolory lub wygląd kółek. Co najbardziej wam się podoba to już kwestia waszego gustu, my ograniczymy się do jednej porady w kwestii węża ssącego. Bywa on najczęściej plastikowy, ale czasami można na nim znaleźć metalowe pierścienie, które służą jako wzmocnienie. Choć podwyższają one cenę, to z pewnością nie są zbędne a wręcz przeciwnie. Wzmacniają one przewód i zapobiegają jego złamaniu lub pęknięciu, przyczyniają się więc do wyższej żywotności odkurzacza a czasami mogą nawet uatrakcyjnić jego wygląd.
  • Odkurzacze pionowe – wyobraźcie sobie, że, usuwacie z klasycznego odkurzacza wszystko i zostawiacie tylko rurę ssącą i ssawkę, które połączone będą z silnikiem. W odróżnieniu od poprzedniego typu nie mamy tu wielu możliwości zmiany wyglądu, forma i kształt są, oprócz kilku wyjątków takie same, różnić mogą się jedynie wykończeniem powierzchni (błyszcząca, matowa) i kolorem, ewentualnie kombinacją kolorystyczną.
  • Odkurzacze ręczne – odkurzacze te, nazywane również czasami odkurzaczami akumulatorowymi, mogą wam pod względem kształtu trochę przypominać nieudaną suszarkę. Z tyłu mają uchwyt i przyciski do obsługi, z przodu zaś znajduje się otwór ssący. Jest on przystosowany do tego, by móc się dostać również do węższych miejsc, tak by było można odkurzać wszystko i wszędzie. Tu znów obowiązuje zasada, że w przypadku tych odkurzaczy nie da się zbyt wiele wymyślić i ich wzornictwo jest, zasadniczo, bardzo podobne. Tylna część ma w większości przypadków jeden kolor, przednia jest przezroczysta w podobnym odcieniu.
  • Roboty odkurzające – najprostszą kategorią, przynajmniej, jeśli chodzi o wzornictwo, są roboty odkurzające. Mają one kształt koła i to jest w zasadzie wszystko. Na górnej części obudowy znajdują się przyciski do obsługi, na dolnej szczotki i otwory ssące lub czujniki, tych jednak zwykle nie widać. Różnią się między sobą zasadniczo tylko kolorem, który może być różny, zaczynając od czarnego, szarego i białego aż po różne odcienie czerwonego lub niebieskiego.

back to menu ↑

Akcesoria i funkcje współczesnych odkurzaczy

Na podstawie parametrów możecie wybrać klika najlepszych odkurzaczy, które weźmiecie pod uwagę. Mogą się one jednak między sobą różnić funkcjami, których nie da się zliczyć. Poniżej zebraliśmy niektóre użyteczne funkcje, technologie lub usprawnienia, które ułatwiają życie i podwyższają komfort pracy, a często również jakość odkurzania jako takiego. Co mamy na myśli?

Teleskopowa rura ssąca

Teleskopowa rura ssąca jest dużą zaletą, jeśli chcecie odkurzać wygodnie. Może się bowiem zdarzyć, że podstawowa długość rury nie będzie wam odpowiadać, że będziecie musieli bardzo się schylać a po odkurzaniu będzie was boleć kręgosłup. Może się również zdarzyć, że będzie ona pasować wam, ale waszym partnerom już nie. Jeśli jednak wybierzecie odkurzacz, z teleskopową rurą ssącą, to nie będzie problemu z dostosowaniem jej długości. Dzięki temu odkurzanie będzie wygodniejsze dla wszystkich w waszym domu.

Teleskopická-trubice

Wymienna ssawka

Podstawowa ssawka, która dołączona zostanie do waszego odkurzacza, nie nadaje się do wszystkiego. Jest to podstawowa „szczotka“, której używać będziecie do odkurzaniu podłogi lub dywanu. Jeśli jednak chcecie wziąć odkurzacz również do samochodu lub poodkurzać kanapępotrzebujecie innej ssawki, takiej, której kształt został do tego typu zadań przystosowany. Takie ssawki można dodatkowo kupić i w większości odkurzaczy da się je łatwo wymienić. Jest to ogromna zaleta, ponieważ poprzez to zwiększa się uniwersalność wybranego modelu.

Vysávač - hlavica

Turbo szczotka

Jednym z typów ssawek, które można założyć na rurę ssącą jest turbo szczotka. Jest to urządzenie, które ma służyć przede wszystkim do odkurzania dywanów lub, na przykład wycieraczek. Tego typu ssawka  zawiera kilka obrotowych rolek ze szczotkowanym włosiem, które przeczesują dywan i wyjmują z niego brud. Jest to przydatne na przykład, jeśli macie w domu zwierzęta, pozwala to bowiem bardzo efektywnie usunąć sierść.

Zwijacz przewodu zasilającego

Zwijacz przewodu zasilającego jest raczej detalem i sposobem na zwiększenie wygody, nie zaś koniecznością. Zasadniczo chodzi o to, że nie musicie sami zwijać kabla, ale w prosty sposób, na przykład poprzez naciśnięcie przycisku, powodujecie, że odkurzacz zwija go automatycznie. Bez tego oczywiście można sobie poradzić, ale jako dodatkowe ulepszenie jest to wygodne.

Dezynfekcja za pomocą lampy UV-C

Bardzo użyteczna funkcja, z którą spotkać się możecie przede wszystkim w robotach odkurzających. Dzięki niszczycielskiemu działaniu promieniowania UV z dywanu usuwanych jest aż 99% larw i bakterii, które są bardzo wrażliwe na ten typ światła. Zapewnicie sobie w ten sposób czystszy dom, co jest przydatne szczególnie dla alergików.

Filtr HEPA

Filtr HEPA, czyli „High Efficiency Particulate Air filter“, to wysoce wydajny filtr cząstek pyłu w powietrzu. Wykonany jest ze szklanych mikrowłókien a powietrze, które przez niego przechodzi jest całkowicie czyste, ponieważ zatrzymuje się na nim aż 99,7% cząstek minimalnych rozmiarów. Filtry HEPA możemy podzielić na te które można myć i na te, których myć nie można, zaś w zależności od efektywności dzielimy je na siedem stopni (od 10 do 17, przy czym w odkurzaczach znajdziecie stopnie od 10 do 13). Jeśli znajduje się on w produkcie, to jest to ogromna zaleta w porównaniu z konkurencją.

Szamponowanie

Szamponowanie jest typem czyszczenia dywanów, podczas którego używana jest sucha piana, która jest nakładana na dywan, wnikają w nią zanieczyszczenia a następnie jest ona wsysana odkurzaczem. Jest to wygodny, szybki i efektywny sposób czyszczenia brudnego dywanu, lecz z drugiej strony nie każdy odkurzacz to potrafi. Dlatego podczas wybierania starajcie się znaleźć model, który to oferuje.

Soft Start

Soft starterem lub systemem Soft Start, jest urządzenie w silniku odkurzacza, które zapewnia jego płynny start. Zmniejsza się w ten sposób obciążenie pozostałych części silnika, przede wszystkim wałów, ponieważ obroty wzrastają stopniowo a nie nagle. Dzięki temu można bardzo wyraźnie zwiększyć żywotność odkurzacza.

back to menu ↑

Jaki wpływ na wybór odkurzacza ma jego cena?

Nie łudźmy się, podejmowanie decyzji o zakupie nie przebiega wyłącznie w oparciu o zalety urządzenia. Zdecydowana większość ludzi, nawet jeśli tego nie chcą, kieruje się ceną. A ta jest różna w przypadku różnych rodzajów odkurzaczy. Tak więc znowu podzielimy odkurzacze na poszczególne kategorie:

  • Odkurzacze klasyczne – najtańsze z nich znajdziecie w cenach nie przekraczających 40 euro. Z drugiej jednak strony ich jakość jest wątpliwa. Jeśli chcecie kupić naprawdę dobry odkurzacz klasyczny, powinniście się przygotować na wydatek rzędu przynajmniej siedemdziesięciu, a nawet stu euro. Jednak modele naprawdę wysokiej jakości zaczynają się od 190 €, a czasami ich cena może przekroczyć 300 €. Jednak za taką cenę otrzymasz bardzo dobre parametry i wydajność.
  • Odkurzacze cyklonowe – ich ceny oscylują w przedziałach podobnych, co ceny klasycznych odkurzaczy.
  • Odkurzacze pionowe – jeśli pominiemy najtańsze modele o niskiej jakości, których cena oscyluje w granicach czterdziestu euro, jakość zaczyna się gdzieś pomiędzy ceną siedemdziesiąt a sto euro. Jeśli jednak szukacie produktu oferującego prawdziwą jakość, spróbujcie poszukać odkurzacza w cenie około dwustu euro. To wystarczy, aby zapewnić wam dobre cechy użytkowe. Droższych sprzętów raczej w typowym gospodarstwie domowych w pełni nie wykorzystacie.
  • Odkurzacze ręczne zakres ich cen jest znacznie mniejszy. Najtańsze mogą kosztować od dwudziestu do trzydziestu euro, nie jesteśmy jednak zbytnio przekonani co do ich jakości. Radzimy raczej poszukać odkurzacza ręcznego o wartości od czterdziestu do siedemdziesięciu euro. To typowa średnia cena. Czasami traficie jednak na modele najwyższej klasy, których cena może przekroczyć nawet sto pięćdziesiąt euro.
  • Roboty odkurzające – najdroższa kategoria odkurzaczy. W porównaniu do innych, jakość zaczyna się tutaj od około 200-220 euro. Wszystko poniżej tego progu jest podejrzanie tanie. Cena sprzętu średniej jakości waha się od 220 do 400 euro, najlepsze modele kosztują od czterystu euro wzwyż. Uważamy jednak, że jest to dość wysoka cena, a średniej klasy robot odkurzający wystarczy do normalnego użytku w typowym gospodarstwie domowym.

Vysávač a peniaze

back to menu ↑

Ocena końcowa

Dotarliśmy do końca naszego przewodnika po zakupach. Pomógł wam? Dokonaliście wyboru? Mamy nadzieję, że tak, pamiętajcie jednak, że warto jeszcze raz przeanalizować swój zakup od początku i sprawdzić, czy wybrany model jest taki, jakiego oczekujecie. Musicie przede wszystkim zdecydować, który rodzaj odkurzacza was interesuje. Będziecie się tutaj najczęściej kierować tym, czego od odkurzacza oczekujecie i do czego zamierzacie go używać. Następnie powinniście się zapoznać się ze specyfiką każdej marki i stopniowo zawęzić wybór do pewnej liczby modeli. Tutaj decydujące okażą się zalety, w szczególności wysoka wydajność odkurzania (w zależności od waszych potrzeb: dywanu, podłogi lub obu), dobra filtracja (najlepiej, jeśli odkurzacz wyposażony jest w filtr HEPA) i odpowiednia moc ssania.  Z ekonomicznego punktu widzenia należy również zwrócić uwagę na zużycie energii elektrycznej, zaś dla naszego komfortu istotny będzie poziom hałasu. Ponieważ ważna jest również wasza wygoda, powinniście także zwrócić uwagę na wymiary i wagę odkurzacza, zastosowanie teleskopowej rury ssącej oraz wielu ssawek, które pozwalają na bardziej wszechstronne wykorzystanie sprzętu. Na koniec powinniście sprawdzić, w jaki sposób  zasysane są zanieczyszczenia, jaka jest objętość worka (lub pojemników na kurz) oraz długość przewodu elektrycznego. Spowodowane zbyt krótkim przewodem, ciągłe wyłączanie odkurzacza i podłączanie go w innym miejscu do przyjemnych nie należy. Dopiero teraz możecie skoncentrować się na szczegółach wzornictwa, takich jak kolor, kształt czy połysk. Pamiętajcie również, by sprawdzić cenę odkurzacza, która nie powinien być podejrzanie niska ani też zbyt wysoka. Wreszcie, jeżeli jesteście zadowoleni ze wszystkich parametrów, możecie kupić wybrany model. Gratulacje, kupiliście odkurzacz i możecie zacząć z niego korzystać.

 

Vysávač -detail

back to menu ↑

Rady i wskazówki jak skutecznie sprzątać

Po wybraniu odkurzacza powinniśmy wiedzieć, jak prawidłowo go użytkować, by zachować jego najwyższą jakość, skuteczność, i by zadbać o to, aby jego żywotność była jak najdłuższa. Niezależnie od tego, czy używacie odkurzacza pionowego, czy też klasycznego, musicie przestrzegać kilku podstawowych zasad. Po włączeniu odkurzacza powinniście przesuwać go po dywanie powoli. Spowoduje to odkurzenie większej ilości nieczystości, w przeciwieństwie do „szybkiego odkurzania na sztukę”. Jeśli natraficie na bardziej odporne zanieczyszczenia, nie bójcie się odkurzania ich na kilka razy, aby usunąć brud, który głębiej wgryzł się w dywan.

Podczas odkurzania należy otworzyć okna. Wzbudzony podczas odkurzania pył zaczyna wirować i po zakończeniu odkurzania mógłby zwyczajnie opaść. W przypadku otwarcia okna pojawi się jednak ruch powietrza i spora jego część wydostanie się w ten sposób przez okno na ulicę. Dobrą praktyką jest również regulacja mocy ssania. Jeśli odkurzacz będzie zasysał dywan, praca będzie cięższa, a silnik odkurzacza będzie się niszczył. Jego moc będzie większa niż możliwa do wykorzystania, zacznie się przegrzewać a w konsekwencji może się nawet spalić. Większość odkurzaczy ma wbudowany bezpiecznik, który interweniuje w momencie zasysania. Wtedy należy odkurzacz wyłączyć, dać mu odpocząć i włączyć go za jakiś czas.

Vysávač -upratovanie

 

Podczas czyszczenia nie powinniście zapominać o swoim zdrowiu. Chociaż mówi się, że jeśli na drugi dzień wszystko was nie boli, oznacza to, że sprzątanie robiliście po łebkach, warto oszczędzić sobie tego bólu. Zwłaszcza, że częste sprzątanie, może powodować problemy zdrowotne. Jednym ze sposobów zapobiegania problemom ze zdrowiem jest właściwa pozycja podczas odkurzania. Powinniście pracować w pozycji pionowej i nie zginać się niepotrzebnie. Oznacza tom że odkurzacz należy dobrać odpowiednio do swojej wysokości, najlepiej taki z rurą teleskopową. Można ją dostosować do własnych potrzeb, daje wam to więc większą szansę na znalezienie odkurzacza odpowiedniego dla waszego wzrostu.

back to menu ↑

Jak dbać o odkurzacz?

Właściwe utrzymanie jest ważne również przez cały okres eksploatacji odkurzacza. Im bardziej dbacie o odkurzacz, tym bardziej odwdzięczy się wam on jakością i wydajnością swojej pracy. Częsta wymiana filtra kurzu (lub worka) to podstawa. Po zapełnieniu należy go wymienić tak szybko, jak to możliwe. W przeciwnym razie odkurzacz może przestać zbierać nieczystości. Należy również zmieniać worek w przypadku odkurzania bardzo drobnego pyłu, na przykład, po wierceniu otworu w ścianie.  Nawet jeśli filtr nie jest jeszcze pełny, drobny pył mógłby przedostać się przez niego podczas kolejnego odkurzania i wrócić do pomieszczenia. Wymiana musi zawsze odbywać się na taki sam element. Innymi słowy musimy wciąż używać tego samego filtra zalecanego przez producenta. W przeciwnym razie mogłoby dojść do obniżenia efektywności odkurzania.

 

Vysávač-použitie

Ważne jest również regularne czyszczenie. W szczególności filtry przed i za silnikiem. Czasami po prostu trzeba je wymienić, czasem trzeba je umyć. Najlepiej jest wziąć suchą szmatkę, i jeśli da się nią usunąć zabrudzenia, należy usunąć przynajmniej największe ich skupiska. Zwiększa to wydajność silnika i zapobiega jego przegrzewaniu. Należy również regularnie sprawdzać ssawkę oraz szczotkę. Zanieczyszczenia, które osadzają się między szczecinami, mogą znacznie zmniejszyć siłę ssania. Największy problemem stanowią tutaj włosy lub, na przykład, sierść zwierząt. W efekcie może się zdarzyć, że odkurzacz nie będzie niczego odkurzać, nawet przy maksymalnej mocy. Dlatego starajcie się utrzymać urządzenie w czystości.

Finally, we can give you one small piece of advice – the stronger for you. Do not try to vacuum it, however, it is not intended for. At best it will be inefficient, in the worst case you will damage the vacuum cleaner. That’s why you should read the manual before you start vacuuming. It will be the best.