Ranking lodówek 2020 roku

Jak wybrać lodówkę
chladničky-bez-pozadia-96x300

Najlepsze lodówki 2020 roku

Chłodziarko-zamrażarki do 1000 złotych Chłodziarko-zamrażarki od 1000 do 1700 złotych Chłodziarko-zamrażarki od 1700 złotych Do zabudowy Retro
PHILCO PC 1652 Whirlpool W7 811O OX Siemens KG39NXI47 AEG SCE81831LC Gorenje ONRK193C
Zużycie energii
92 %
Hałas
93 %
Pojemność
90 %
Cena/jakość
92 %
Zużycie energii
91 %
Hałas
95 %
Pojemność
94 %
Cena/jakość
92 %
Zużycie energii
97 %
Hałas
93 %
Pojemność
93 %
Cena/jakość
98 %
Zużycie energii
97 %
Hałas
99 %
Pojemność
92 %
Cena/jakość
93 %
Zużycie energii
96 %
Hałas
93 %
Pojemność
91 %
Cena/jakość
89 %
Zobacz cenę Zobacz cenę Zobacz cenę Zobacz cenę Zobacz cenę

Jaką lodówkę kupić?

Rady, wskazówki, recenzje

Wstęp

Lodówki są dziś przyrządem, bez którego nie zdołamy sobie w ogóle wyobrazić naszego życia. Jak by się nam żyło, gdybyśmy nie mogli w ogóle schłodzić naszej żywności? Prawdopodobnie by nam długo nie wytrzymała, wkrótce by się zepsuła i moglibyśmy ją wyrzucić. Na wsiach, gdzie ludzie mają w większości jako element domu chłodne piwnice, to by to jeszcze dało radę, chociaż nie każde jedzenie zniosłoby wilgotne środowisko. Jednak w miastach, tam już to wygląda gorzej. Niektóre placówki, jakimi są na przykład jadalnie albo restauracje, by bez lodówek już praktycznie w ogóle nie mogły działać. Nie boimy się dlatego twierdzić, że są może najważniejszym urządzeniem w domu.

Chcielibyśmy Wam dlatego zaoferować kompletne i szczegółowe informacje o lodówkach. A dokładniej rady, jak postępować przy rozwiązywaniu problemów, jak najlepiej zajmować się lodówkami i też wskazówki, na czym się skupić przy wyborze. Przygotowaliśmy dla was dlatego recenzje najlepszych modeli na rynku i też artykuły o największych wytwórcach, abyście uzyskali wyobrażenie o tym, jak rynek z lodówkami wygląda i z czego możecie wybierać. Wierzymy, że pomoże Wam to przy zakupie i późniejszym używaniu lodówki.

Dlaczego to wszystko robimy? O ile w ostatnim czasie kupowaliście jakąś elektronikę, na pewno zauważyliście, że asortyment jest szeroki, a wybór nie jest łatwy. Znaleźć jakość w rozumnej cenie, do tego z parametrami, które będą wam odpowiadać, bywa trudne. W niewiarygodnej ilości liczb i technologii trudno jest się dobrze orientować, większość recenzji w internecie tylko powtarza to, co twierdzą wytwórcy. My Wam w odróżnieniu od nich oferujemy wytłumaczenie wszystkich pojęć i parametrów, z którymi spotkacie się przy lodówkach. Ponadto patrzymy się na całą problematykę względem klientów, nie wytwórców, także obiektywnie, skupiamy się na zaletach poszczególnych modeli i też na ich wadach.

 

back to menu ↑

back to menu ↑

Podstawowe typy lodówek

Jak planujecie wybrać nową lodówkę, powinniście stopniowo dotrzymać kilku podstawowych kroków. W pierwszej kolejności potrzeba porozmyślać, jaki typ lodówki właśnie chcecie. Na rynku przyjęło się ich kilka i każdy z nich ma swoje specyfikacje, zalety i wady. I dopiero potem, kiedy je poznamy, możemy sobie jakąś lodówkę wybrać. Spojrzymy się więc na podstawową charakterystykę poszczególnych typów, nim przejdziemy do bliższego opisu.

Lodówko-zamrażarki

Lodówko-zamrażarki są chyba tym najzwyczajniejszym typem lodówek,  z jakim możemy się spotkać. I są też bardzo popularne. Dlaczego, to jest względnie jasne. Biorąc pod uwagę to, że jest w nich wbudowana zamrażarka i lodówka, zaoszczędzicie miejsce i pieniądze zakupem jednego urządzenia zamiast dwóch.

Lodówki do zabudowy

Bardzo ciekawe i zgrabne modele, które pasują do każdej kuchni, dlatego że są przeznaczone do adaptacji do mebli kuchennych i nie naruszą wyglądu pomieszczenia. Ponadto można je łatwo dopasować tak, aby dokładnie wkomponowały się do starannie zadbanych stylistycznie kuchni. Poza wyglądem ich zaletą jest też oszczędność przestrzeni.

Lodówki retro

Lodówki retro są świetnymi dodatkami do każdego domu, który ma słabość do posiadania swojego własnego stylu. Jak już podpowiada ich nazwa, starają się swoim dizajnem osiągnąć piękno starych czasów. Istnieje szereg barwnych i typowych wariantów, z drugiej strony krąg wytwórców, którzy się nimi zajmują, jest względnie wąski, a przez to ich wybór jest mniejszy.

Dwudrzwiowe lodówki

Lodówki dwudrzwiowe są specjalnym typem lodówek. Dizajnem, funkcjami i swoimi parametrami całkiem różnią się od innych lodówek. Zasadniczą różnicą jest dwudrzwiowe, ewentualnie czterodrzwiowe otwieranie, wielka wewnętrzna przestrzeń i stylowy dizajn, który ma powiększyć poziom waszej kuchni. Mają oczywiście swoje zalety, jak i wady, ale przez ich różnice od zwykłych lodówek poświęciliśmy im osobny artykuł.

 

back to menu ↑

back to menu ↑

Test lodówek do 1000 zł

Najtańsze lodówki, które łączą w sobie lodówkę i zamrażarkę, można załatwić za niewiele pieniędzy. Cena niektórych z nich waha się już od trzystu trzydziestu do pięciuset złotych, większość jednak od około ośmiuset pięćdziesięciu do tysiąca złotych. Dopóki jednak jesteście zainteresowani jakąś z nich, to powinniście myśleć o tym, że idzie o bardzo tanie lodówki z ograniczonym użyciem. Nie mamy teraz na myśli lodówek w promocji, które zakupicie w poświątecznej wyprzedaży, ale modele, które są tanie już w podstawowej ofercie. Ich koszty produkcji nie są wielkie, nie są bardzo dopracowane, ale wystarczą na to, aby chłodziły i aby się do nich włożyło jedzenie. Jeśli szukacie więc tanich lodówek, ta kategoria jest wasza.

Najlepsze lodówki do 1000 zł

Kolejność Nazwa Podgląd Ocena Klasa energetyczna Zdolność zamrażania Cena
1. PHILCO PC 1652 A++ 2,5 kg/dzień Zobacz cenę
2. Beko CSA 240 M21X A+ 3,5 kg/dzień Zobacz cenę
3. PHILCO PTB 1183 A+++ 2 kg/dzień Zobacz cenę
4. Whirlpool ARC 2353 A+ 2,5 kg/dzień Zobacz cenę

Lodówki do 1000 zł i ich charakterystyka

Chodzi o małe lodówki z zamrażarką, w większości tylko z podstawowymi funkcjami i ze złym zużyciem. Większość z nich klasyfikuje się do kategorii A+, niektóre wyjątkowo do klasy A++, ale to jest raczej przypadek. Nawet dalsze parametry (zdolność utrzymania temperatury, pojemność zamrażarki, hałas) nie są niewiadomo jak świetne. Nie chodzi bowiem o lodówki przeznaczone do zwykłego domu. Już tylko dlatego, że większej rodzinie by ich ograniczona przestrzeń ledwo mogła wystarczyć. Oczywiście, przy odrobinie skromności może Wam taka lodówka w domu wystarczyć, ale nie polecamy tego. Jest to zbędne, niewygodne i nieopłacalne. Z drugiej strony, lodówka za około osiemset pięćdziesiąt złotych to świetny wybór na przykład do pokoi hotelowych, domu weekendowego i chaty albo do mieszkania, którego nie używacie długoterminowo.

Zalety:

  • Małe rozmiary
  • Niska cena

Wady:

  • Wysokie zużycie
  • Mały wybór i mniejsza wytrzymałość
  • Niskie wyposażenie w funkcje


back to menu ↑

back to menu ↑

Test lodówek od 1000 do 1700 zł

Lodówko-zamrażarki, które sprzedaje się w cenowym zakresie od 1000 do 1700 złotych, tworzą pewną średnią klasę tych urządzeń. Można od nich oczekiwać, że będą pod każdym względem lepsze. Głównie, jak idzie o zużycie, są. W porównaniu do poprzedniej kategorii prowadzą też pod względem wyposażenia w funkcje albo poziomem hałasu.

Najlepsze lodówko-zamrażarki od 1000 do 1700 zł

Kolejność Nazwa Podgląd Ocena Klasa energetyczna Zdolność zamrażania Cena
1. Electrolux EN 3201MOW A++ 4 kg/dzień Zobacz cenę
2. Gorenje RK 6192 AW A++ 4,5 kg/dzień Zobacz cenę
3. Gorenje RK 6192AX A++ 4,5 kg/dzień Zobacz cenę
4. Whirlpool W7 811O OX A+ 4 kg/dzień Zobacz cenę
5. Beko RCSA270M21W A+ 4 kg/dzień Zobacz cenę

Lodówki od  1000 do 1700 zł i ich charakterystyka

Ta kategoria Wam poza modelami klasy energetycznej A+ przynosi też urżądzenia należące do klasy A++. Oszczęność energii i pieniędzy, jaką Wam mogą zaoferować, jest o wiele wyższa, a przy całorocznym użyciu, jakiego się od lodówek oczekuje, naprawdę wyraźnie zaoszczędzicie. Poza tym od tańszych lodówek widocznie różnią się na przykład pojemnością zamrażarki albo zdolnością do utrzymania temperatury. Oba te parametry są (przynajmniej w większości) lepsze. Większy jest też zakres idealnych temperatur, przy których lodówka jest zdolna dobrze działać.

Obowiązuje do tego też pewna łączność między ceną lodówki i jej przestrzonnością. Rozmiarowo są te modele większe, w środku lodówki znajdziemy więcej przebojów, takich jak na przykład regulacja wilgoci albo uchwyty na butelki. A co jest główną różnicą przy lodówkach, których cena osiaga tysiąc siedemset złotych, znajdziemy w nich niektóre technologie i funkcje, które nam ułatwiają i umilają życie. Wiele z nich ma dobrą ochronę antybakteryjną, do paru wyjątków dysponują automatycznym odmrażaniem i systemami, które obniżają szron. Niektóre marki też adaptują do swoich lodówek specjalne funkcje (możemy wymienić na przykład SmartDiagnosis od LG). Różnicą od poprzedniej kategorii jest to, że te lodówki pasują do zwykłego doum. Zmieści się do nich więcej żywności, nie będziecie zbędnie wydawać pieniędzy na ich działanie i na pewno utrzymają Waszą żywność świeższą, niż tańsze typy. Jak od lodówki oczekujecie, że będzie pełnić swoje podstawowe funkcje i nie pożądaie niczego specjalnego, ta klasa będzie Wam pasowała.

Zalety:

  • Kompromis między ceną i jakością
  • Antybakteryjna ochrona
  • Automatyczne odmrażanie
  • Szeroki wybór

Wady:

  • Pod wieloma względami są przeciętne
  • Jedynie przeciętny hałas i zużycie


back to menu ↑

Test lodówek od 1700 zł

Lodówko-zamrażarki, których cena przewyższa dwa tysiące sto złotych, należą już do absolutnej elity tego typu lodówek. Chodzi o najwyższą klasę lodówek, która musi zachwycić i wymagających użytkowników, którzy pożądają czegoś specjalnego.

 Najlepsze lodówki od 1700 zł

Kolejność Nazwa Podgląd Ocena Klasa energetyczna Zdolność zamrażania Cena
1. Siemens KG39NXI47 A+++ 14 kg/dzień Zobacz cenę
2. Whirlpool B TNF 5323 OX A+++ 12 kg/dzień Zobacz cenę
3. Bosch KGN 39VL35 A++ 14 kg/dzień Zobacz cenę
4. Gorenje N 6X2 NMX A++ 5 kg/den Zobacz cenę

Lodówki od 1700 zł i ich charakterystyka

Należy do tej kategrii szereg lodówek klasy energetycznej A++, a przede wszystkim prawie wszystkie lodówki klasy A+++. To znaczy, że chodzi o najoszczędniejsze modele, które są na rynku. Oszczędzają energię elektryczną i za jej pośrednictwem też Wasz portfel. I chociaż może się to Wam wydawać dziwne, czasem lepiej jest zainwestować i kupić sobie droższą lodówkę, dlatego że po pewnym czasie nie zaczniecie stracać pieniędzy na zużyciu, tak jak to jest w przypadku tanich modelów. Do tego dopłacicie za większą jakość w postaci hałasu mniejszego niż 38 decybeli, wielkiej pojemności zamrażarki i o wiele dłuższą zdolnośc do utrzymania temperatury. Na pewno plusem jest też wielka różnorodność warunków zewnętrznych, te lodówki bowiem należą w większości do najszerszej klasy klimatycznej.

Od tych lodówek też możecie oczekiwać dopasowanego i wyjątkowego dizajnu. Nie są to proste urządzenia AGD, często są wykonane różną metalizacją albo stalą nierdzewną, mają specjalne rączki wygodne dla ręki i różne dalsze elementy, które ożywią ich wygląd. A co najważniejsze, technologiczne i funkcyjne wyposażenie jest o wiele większe, niż przy tańszych modelach. Rozmrażanie jest, według oczekiwań, automatyczne, łatwa jest regulacja temperatury i całe sterowanie lodówki. Nie brakuje tu w większości nawet ochrony antybakteryjnej albo super chłodzenia i mrożenia. A przy modelach poszczególnych wytwórców spotkacie ię też z takimi przebojami, jak na przykład SmartDiagnosis, NatureFresh albo technologii szóstego zmysłu dla większej oszczędności. W kombinacji ze świetnym zużyciem, wielką wewnętrzną przestrzenią i w większości ze zgrabnym rozłożeniem półek, przegródek i szuflad idzie o absolutną elitę wśród lodówko-zamrażarek.

Zalety:

  • Przyjemne wewnętrzne rozłożenie
  • Ilość funkcji i automatyki
  • Wyborne wartości zużycia i hałasu

Wady:

  • Wysoka cena
  • Bardziej złożone sterowanie

back to menu ↑

Ranking lodówek do zabudowy

Lodówki do zabudowy są świetnym wyborem do kuchni, która ma swój styl i swoją własną atmosferę Ich wielką zaletą jest, że znika potrzeba rozwiązywania dizajnu lodówki. Ta jest zadaptowana do kuchennego kredensu, schowana za drzwiczkami, które mają ten sam styl jak reszta mebli w pomieszczeniu, a na pierwszy rzut oka tego nawet nie da się zauważyć. Jednak posłuży Wam identycznie tak, jak zwykła lodówko-zamrażarka.

Najlepsze lodówki do zabudowy

Kolejność Nazwa Podgląd Ocena Klasa energetyczna Zdolność zamrażania Cena
1. AEG SCE81831LC A+++ 12 kg/dzień Zobacz cenę
2. Siemens KI 86 SAD40 A+++ 10 kg/dzień Zobacz cenę
3. Whirlpool ART 9811/A++ SF A++ 3,5 kg/dzień Zobacz cenę
4. AEG SCB61824LF A++ 4 kg/dzień Zobacz cenę
5. Whirlpool ART 459 A+NF/1 A+ 9 kg/den Zobacz cenę

Lodówki do zabudowy i ich charakterystyka

Parametry lodówek do zabudowy nie różnią się zbytnio od zwykłych lodówko-zamrażarek, często są oszczędne, a ich cena nie jest wyraźnie inna. Względnie specyficzny jest wybór  lodówki do zabudowy. Nie wystarczą jej parametry i funkcje, musicie bezwarunkowo śledzić i jej rozmiary, aby się Wam zmieściła między kuchenne szafki i aby wyglądała dobrze. Chociaż urządzenia do zabudowy wytwarzane są w większości w podanych rozmiarach, to trzeba je sprawdzić. Przy instalacji lodówki do zabudowy trzeba też zostawić wokół niej pewną przestrzeń, aby lodówka mogła się wietrzyć i aby mógł działać silnik, bez tego aby się przegrzewał. Ponadto ciepło nie może gromadzić się między ścianami lodówki a szafkami i trzeba je jakoś odprowadzać. Dlatego byśmy Wam polecili, dopóki macie tę możliwość, zostawić instalację lodówki do zabudowy specjalistom. Ci z tym mają większe doświadczenie.

Zalety:

  • Nie musicie zajmować się dizajnem
  • Nie naruszy jedności Waszej kuchni
  • Parametry są bardzo podobne do lodówko-zamrażarek

Wady:

  • Bardziej złożona instalacja do kuchennego kredensu
  • Przy wyborze trzeba starannie obserwować rozmiary lodówki

back to menu ↑

back to menu ↑

Ranking lodówek retro

Jak już raz powiedzieliśmy, główną zaletą lodówek retro jest ich wygląd i wyjątkowy dizajn. Te lodówki są całkiem unikalne i dla domu są właśnie ozdobą. Różnicą od zwykłych lodówek jest to, że bezpośrednio bazują na tym, że mają być widoczne, a człowiek musi je zauważyć już na pierwszy rzut oka. Nie chodzi o zwykłe białe klocki, są w sprzedaży w kilku różnych typach, kształtach i kolorach.

 Najlepsze lodówki retro

Kolejność Nazwa Podgląd Ocena Klasa energetyczna Zdolność zamrażania Cena
1. Gorenje ONRK193C A+++ 8 kg/dzień Zobacz cenę
2. Gorenje RF 60309 OCO A++ 5 kg/dzień Zobacz cenę
3. Gorenje ORK192RD A++ 4,5 kg/dzień Zobacz cenę
4. Concept LKR 7360CR A+ 4,2 kg/dzień Zobacz cenę

  Lodówki retro i ich charakterystyka

czarne, czerwone, niebieskie i kremowe, wystarczy wybrać taką, która będzie pasowała z Waszą kuchnią. Przyjemną wiadomością jest, że przy nich nie znajdziecie ostrych krawędzi ani nieczułych i brzydkich rączek. Wszystko jest dopasowane do najmniejszego szczegółu i zrobione z najlepszych współczesnych materiałów. Jak idzie o wewnętrzne i techniczne parametry tych lodówek, nie jest już aż tak dobrze w porównaniu do zwykłych lodówko-zamrażarek, więc lodówki retro byśmy skategoryzowali jako przeciętne. Nie są wyjątkowe pod względem pojemności, rozmiarów ani zużycia. Większość z nich należy do kategorii A++, co nie jest najgorszym, ale też nie jest najlepszym wynikiem.
Hałas przy tym typie lodówek się zwykle zamyka między 40 – 44 decybelami, pojemność zamrażarki i dalsze parametry są zbliżone do tych, które spotkamy przy lodówko-zamrażarkach średniej klasy. Podstawową różnicą w porównaniu do zwykłych lodówek jest cena. Ta wynosi około 700 euro, przy naprawdę wyborowych lodówkach retro jeszcze o wiele więcej, spokojnie nawet około 1 100 euro. Jak jednak zastanawiacie się nad zakupem tego typu lodówki, zrozumcie, że płacicie przede wszystkim za dizajn. Podobne cechy, jak te lodówki, Wam bowiem lepiej zaoferują  lodówko-zamrażarki też i o wiele tańsze. Z drugiej strony, lodówki retro do Waszego domu idealnie się dopasują, o tym nie ma cienia wątpliwości.

Zalety:

  • Świetny dizajn, wyjątkowy wygląd
  • Demonstracja luksusowego domu
  • Użycie wyborowych materiałów

Wady:

  • W sumie przeciętne parametry
  • Zużycie w większości w kategorii A++
  • Zazwyczaj wyższa cena (przy czym nie płacicie za jakość, ale za wyjątkowy dizajn)


back to menu ↑

back to menu ↑

Najwięksi wytwórcy lodówek

Lodówki są możliwie najbardziej sprzedawaną elektroniką, jeśli nie będziemy liczyć takich towarów jak telefony komórkowe albo komputery. Nic w tym więc dziwnego, że na rynku znajdziemy dziesiątki firm, które lodówki i zamrażarki wytwarzają. Poza tymi największymi możemy wspomnieć na przykład lodówki AEG, Miele albo LG. Jednak właśnie bogata ilość wytwórców może zakup znacznie skoplikować. Dlaczego? Dlatego że nie każda firma zdoła wytworzyć lodówki w wysokiej jakości, do tego w większości starannie zachowa sobie tajemnicę swoich technologii. A każda ze spółek widzi klucz do dobrej lodówki gdzie indziej. Kiedy już więc wiemy, jaki typ lodówki nas ciekawi, nie zaszkodzi przy dokładniejszym wyborze zrozumieć filozogię poszczególych wytwórców i zobaczyć czym które lodówki się wyróżniają. Kim są więc najwięksi wytwórcy lodówek?

Chłodziarki Bosch

Firma Bosch, to jest sprawdzona jakość na rynku z elektroniką. Stara i historycznie znacząca niemiecka spółka opiera się na dobrym imieniu i na tym, aby jej wyroby były w każdej sytuacji funkcjonalne. Poza lodówkami są to na przykład pralki, suszarki albo zmywarki. Choć jej wyroby bywają droższe, uważamy, że nie jest to dziwne by za porządną jakość dopłacić. Poza tym wyroby firmy Bosch, włącznie z lodówkami, dysponują często wyjątkowymi technologiami i pięknym, starannie zaprojektowanym dizajnem. Jeśli spojrzymy się bezpośrednio na lodówki, to jest tam na przykład system chroniący przed szronem albo specjalne przegródki przystosowane do określonego typu żywności.

 

Chłodziarki Beko

Spółka Beko to turecki wytwórca elektroniki. Choć wielu ludzi woli raczej niemieckie marki, jakimi są na przykład w poprzedniej sekcji wspomniana firma Bosch, nie powinno się lekceważyć Beko. Jego wyroby, na przykład lodówki, w prawdzie nie są wyborowe, wyposażone najmądrzejszymi technologiami ani nie mają wyjątkowego projektu, aby były ozdobą domu. Ale za to są przystosowane swoimi parametrami ludziom. Czy już będziemy mówić o hałasie albo o rozplanowaniu wewnętrznym. Dodatkowo, firma Beko starannie utrzymuje swój kluczowy antybakteryjny program, czy już chodzi o BabyProtect przy pralkach lub suszarkach albo najróżniejsze antybakteryjne ochrony lodówek.

 

Chłodziarki Liebherr

Z dalszą spółka wrócimy się do naszych stron. Liebherr to niemiecki wytwórca dźwigów, koparek i buldożerów, ale też urządzeń elektronicznych, jakimi są na przykład właśnie lodówki. Ciekawostka, lodówki wytwarzane są w Bułgarii i w Austrii. Nie możemy u nich szukać żadnych niesamowicie przydatnych technologii, kiedy nie będziemy liczyć takich funkcji, jak na przykład NoFrost albo BioFresh, za to wyróżniają się dużą wytrzymałością i długą żywotnością. Firma Liebherr bowiem skupia się przede wszystkim na tym, żeby wyroby były pewne, bezwadne i żeby ich zaletą była odporność przeciw uszkodzeniom. Właśnie takie są ich lodówki.

 

Chłodziarki Whirlpool

Lodówki amerykańskiej firmy Whirlpool są od dawno bardzo wyszukiwane i może nawet najczęściej sprzedawane. Są bowiem pewną złotą pośrednią drogą pomiędzy jakością i przyjazną ceną. W swoim usiłowaniu dotarcia do jak największej grupy klientów nie skupiają się tylko na jednym typie lodówek, wytwarzają w przybliżeniu identycznie jakościowo lodówko-zamrażarki i lodówki do zabudowy. Jednocześnie, dlatego że firma dobrze rozumie, o co chodzi klientom, stara się rozwijać technologie, które obniżają zużycie. Inaczej jednak ciężko powiedzieć czym wyróżniają się lodówki Whirlpool, są raczej kompromisem i starają się być wyrównane we wszystkich parametrach.

 

Chłodziarki Samsung

Południowokoreańską spółkę Samsung chyba większość z nas poznaną dzięki telefonom. W przemyśle mobilnym ta firma bowiem króluje. Jednak w ostatnich latach stara się przebić też na rynku z innym typem elektroniki. Wytwarza na przykład pralki, suszarki, ale też i lodówki, które nas teraz interesują przede wszystkim. Podobnie jak przy innych urządzeniach, i lodówkom firma stara się dać jak najwięcej użytecznych technologii, które nam umożliwią wygodniejszą manipulację. Od lodówek Samsung może nie możecie oczekiwać nadzwyczajnej wytrzymałości, ale na pewno Was zainteresują funkcjami, których mają naprawdę wiele.

 

Chłodziarki Gorenje

Na koniec powinnyśmy sobie przedstawić jeszcze słoweńską firmę Gorenje. Ta stara się zainteresować swoich klientów przede wszystkim niskimi cenami i wysoką jakością. Lodówki Gorenje nie zaoferują Wam tyle technologii jak na przykład te od Samsunga, ale jeśli Wam wystarczy, że będziecie mieć swoją żywność gdzie przechować, to będziecie zadowoleni. Naprawdę, od tych urządzeń nie możecie oczekiwać żadnych cudów, z drugiej strony bezproblemowe działanie i przyjazna cena jest tu zaręczona.

 

back to menu ↑

back to menu ↑

Jak wybrać lodówkę?

Wygląd lodówki

Lodówki, to dzisiaj nie są tylko użyteczne urządzenia. W kuchni, gdzie je najczęściej umieścicie, są też pewnym elementem, który jej dodaje tylu i wyglądu. Dizajn lodówki jest więc bardzo ważny, jeśli z nią chcecie swój dom rozwinąć. Najtańsze lodówki, białe klocki z ostrymi krawędziami i wielkimi rączkami, chyba nie są tym najlepszym do nowoczesnej kuchni. Spróbujcie sobie wyobrazić, granitowy zlew, drewniane meble, zadbany kredens, może i bar, i stylowe krzesła ze stali nierdzewnej i skóry… a do tego wielka biała lodówka. To nie to, co nie?
Dlatego za piękną lodówkę trzeba dopłaić, jeśli chcecie uzyskać luksusowy dodatek do Waszej kuchni. Droższe lodówki już są dopracowane o wiele lepiej. Często są w stali nierdzewnej albo metalizowane, z eleganckimi kształtami i głównie bez ostrych krawędzi, które do nowoczesnego domu po prostu nie pasują. Ich rączki są w większości wygodne do ręki i głównie przestrzennie oszczędne i niepozorne. Jedyne, co może zepsuć wygląd, to loga wytwórców. Te na lodówkach umieszczają całkiem często. Najczęściej są umieszczone gdzieś na brzegu albo są przynajmniej stosownie zmniejszone tak, aby nie były zbyt wyraźne. Nie jest to jednak reguła, na przykład na lodówkach Zanussi znajdują się często bardzo nieczule na środku lodówki i w względnie wielkiej formie.

 

Osobliwością pod tym względem są lodówki do zabudowy. Te można bardzo łatwo zadaptować do kuchni tak, aby przypominały zwykłą szafkę. Zaletą jest, że się tym nijak nie zakłóci spójny wygląd kuchni. A do tego nie musicie się zajmować tym, jak lodówka wygląda, i tak nie będzie jej widać. Też te lodówki mają w prawdzie swoje specyficzności, ale wyglądem się przy nich nie musicie na pewno zajmować. Ich kontrastem są potem lodówki retro. Te, na owrót, opierają się głównie na ciekawym wyglądzie i wkładzie do stylowego domu. Do dyspozycji są w bogatej ilości typów, kształtów i barw (najczęściej kremowe, czerwone albo czarne). Najczęściej nie znajdziecie u nich ostrych krawędzi, ale raczej eleganckie kształty. Ozdobione są często żelaznymi paskami albo dalszymi elementami. A co jest ich największą zaletą, to są ciekawe i niezwyczajne rączki. Te wcale nie zakłócą dizajnu lodówki, ba, właśnie na odwrót, a u innego typu lodówki się z nimi nie spotkacie. Przy wybiorze więc myślcie o tym, że możliwości jest wiele, a jeśli tylko trochę dopłacicie, dostaniecie piękną lodówkę i stylową sztukę mebla, za którą również nie będziecie musieli się wstydzić.

Rozmiary i przestrzeń wewnętrzna

Więcej niż ważne są rozmiary lodówki, albo raczej jej pojemność i też układ wewnętrzny. Lodówki są przeznaczone do tego, aby działały w domu długoterminowo i będziecie używać ich prawdopodobnie codziennie, dlatego by Wam ich układ miał pasować w stu procentach. Muszą być wystarczająco wielkie, aby się do nich zmieściło każde jedzenie i zarówno musi być przestrzeń użyta i podzielona tak, aby się Wam podobała i aby się Wam w niej dobrze orientowało. Jaka jest więc normalna pojemność lodówek? Niż odpowiemy na to pytanie, trzeba powiedzieć sobie, że pojemność lodówki w większości określa się w dwóch liczbach – jako pojemność lodówki i pojemność zamrażarki. Te dwie informacje potem tworzą całkowitą pojemność (ewentualnie czystą pojemność, do przybliżonej trzeba potem doliczyć pojemność materiału przegródek albo szuflad, tak bardzo się jednak nie różni).
Pojemność lodówki przeciętnie utrzymuje się w zakresie pomiędzy 200 a 250 litrami. Cokolwiek mniejsze jest kompletnie niewystarczające, cokolwiek większe to luksus, za który możecie, ale nie musicie dopłacić więcej. Dla zwykłego domu średnio wielka lodówka wystarczy. Dla wielkich rodzin jednak większa lodówka się opłaci. Podobnie to obowiązuje i przy zamrażarce. Przeciętna wartość utrzymuje się w zakresie od jakichś 65 do 90 litrów. Mniejsza już może już niewystarczająca, większa jest komfortowa, ale niewymagana. Przy dobrym układzie by te dwie liczby miały dawać razem stosunek pojemności lodówki i zamrażarki 1: 2,5-3. Całkowita pojemność średniej lodówki wynosi w przybliżeniu od 300 do 330 litrów.

 

Ważniejszy niż sama pojemność jest układ lodówki. I mała lodówka, oszczędnie ułożona i wykorzystująca całą przestrzeń może być wygodniejsza niż ogromna lodówka, która marnuje miejsce. Jeśli chodzi o zamrażarkę, to najczęstsze rozłożenie przestrzeni zamyka się w kilku szufladach albo przegródkach. Podstawowym wyposażeniem jest szuflada na owoce i warzywa, która w większości znajduje się w spodniej części lodówki. Nad nią bywa umieszczona mocno posadzona półka (najczęściej z twardego szkła – to jest chyba najlepszy materiał). Dalsze półki powinny być nastawne, abyście mogli przystosować przestrzeń lodówki i powinny być trzy. Uchwyt na butelki albo mała szuflada, którą można ustawić na półeczkę, są też dobrym akcesorium.
Użyteczna przestrzeń bywa też na drzwiach. Najczęściej znajdziecie tam wysoką przegródkę na butelki, potem jedną lub idealnie dwie przegródki na mniejszą żywność (na przykład na mleczne wyroby), a na najwyższym miejscu drzwi też zamykane pidełko na jajka. Tak opisana lodówka byłaby chyba idealna i zdecydowanie nie obowiązuje tu równanie drogi = lepszy. Odwrotnie, i przeciętna lodówka może być przestrzenna i dobrze ułożona. Tylko uważajcie, aby te przegródki nie były zbyt szerokie i nie przekraczały przestrzeni półek. Potem mogłoby się stać, że by przestrzeni na półkach nie dało się pełnowartościowo użyć, ewentualnie przy jakimś ustawieniu półek lodówki w ogóle nie dałoby się zamknąć. Jest to skrajna sytuacja, ale mogłoby się to stać głównie przy bardzo tanich modelach.

Zużycie energii elektrycznej

Zupełnie zasadnicza przy wyborze jakiegokolwiek urządzenia, nie tylko lodówki, jest zużycie. I wprawdzie zużycie energii elektrycznej. Na pewno nikt z nas nie chce, aby miał w domu urządzenie, które mu będzie po kryjomu wysysać portfel. Przy wyborze więc radzimy zdecydowanie sprawdzić etykietę energetyczną, a jeśli jest na niej gorsze oznaczenie niż A+, wziąć nogi za pas. Przynajmniej przy lodówkach obowiązuje to w stu procentach. Klasa energetyczna bowiem oznacza oszczędność energii, całych 20% między poszczególnymi klasami. Spróbujmy przedstawić sobie przykład:

Lodówka klasy energetycznej A+++ ma roczne zużycie, załóżmy, 160 kWh. Jeśli będziemy liczyć się ze średnią ceną za kilowatogodzinę, wyjdą nam roczne koszta w zakresie od 100 do 150 złotych. Dla porównania, lodówka kategorii A+ ma roczne zużycie jakichś 175 kWh. Jeśli będziemy liczyć się z równą ceną za energię, wyjdą nam koszta większe niż 190 złotych. Więc prawie dwa razy tyle. To już jest bardzo znacząca różnica.

W sklepach można znaleźć lodówki, których klasa energetyczna wynosi minimalnie A+. Nie jest to wprawdzie nic specjalnego, ale oznacza to mniej więcej przeciętną oszczędność. Modele kategorii energetycznej A, ewentualnie zupełnie wyjątkowe B, będą stare, wprowadzone na rynek w czasie, kiedy lodówki nie były jeszcze tak rozwinięte i prawdopodobnie nie chcielibyście ich w domu. Większość lodówek dziś utrzymuje się w zakresie klas energetycznych A+ (najczęściej tańsze modele) a A++ (lodówka w przeciętnej cenie). W najwyższej klasie, która zapewnia świetne wartości zużycia i wyraźną oszczędność energii i pieniędzy, w klasie A z trzema plusami, znajdziecie wprawdzie najdroższe lodówki, które Wam jednak swoją wyższą ceną będą z postępem czasu zwracać na oszczędności energii.

Hałas lodówki

Jeśli gotujecie się na kupno nowej lodówki, pamiętajcie, że przy podobnych urządzeniach jednym z kluczowych parametrów jest hałas. Lodówka będzie u Was w domu prawdopodobnie włączona 24 godzin dziennie 365 dni w roku, dlatego że żywności nie można zamrozić, potem zostawić na rozmrożenie i zamrozić znowu. Można więc oczekiwać, że jej hałas będziecie słyszeć stale, bez przerwy. I zdecydowanie nie chcecie, aby w dzień, w nocy przeszkadzało Wam warczenie tego urządzenia. Tego by nie chciał nikt. Lodówki ogólnie należą do cichszych urządzeń. Ich średni hałas wynosi około 40 dB, a to nie jest dużo. Dla porównania, pralki generują hałas około sześćdziesięciu decybeli, przy wirowaniu nawet od siedemdziesięciu do osiemdziesięciu decybeli. Też trzeba zdawać sobie uwagę, że intensywność dźwięku rośnie wykładniczo, znaczy to, że różnica między 35 a 45 decybelami (tyle wynosi w przybliżeniu zakres, w jakim znajduje się większość lodówek) jest bardzo mała, a odwrotnie różnica między 70 a 80 decybelami jest bardziej niż znacząca.

 

Najcichsze lodówki na rynku są cichsze niż 38 decybeli, czasem nawet niż 36 decybeli. Taki dźwięk jest ledwo słyszalny, można go porównać do hałasu, który normalnie słyszycie w domu, albo na przykład w nocy przy cichym osiedlu mieszkaniowym. Z drugiej strony są modele, których hałas przekracza 42 decybele, co możemy brać za przeciętną wartość. Czasem, w wyjątkowych sytuacjach, mogą te dane osiągnąć ponad prawie 50 dB, co już je całkiem wiele. Jest to hałas, z jakim spotkacie się przez dzień przy mieszkaniu w mieście albo na przykład przy rannym śpiewie ptaków. To już jest słyszalne i choć to nie jest wielki hałas, to może Was to przy intensywnym używaniu lodówki przeszkadzać i może Wam to bardzo szybko zacząć być nieprzyjemne.

Klasy klimatyczne i ich kombinacje

Do działania lodówki bardzo ważne są też parametry techniczne, które mają wyraźny wpływ na jakość chłodzenia i na jej funkcjonalność. Zaczniemy od tego co najbardziej istotne, klasy klimatycznej. Ta jest dla poprawnego działania lodówki kluczowa. Klasa klimatyczna bowiem określa, w jakich temperaturach zewnętrznych może lodówka działać. Jeśli będzie przekroczona górna granica, to potem dojdzie do pogorszenia jakości chłodzenia, przekroczenie spodnej granicy jest jednak jeszcze gorsze. W zbytnim chłodzie może zgęstnieć olej w kompresorze, a to może spowodować i bardzo poważne usterki lodówki. Więc jakie są poszczególne klasy i wartości idealnych temperatur?

Klasa Znak Zakres temperatur
Rozszerzona umiarkowana SN 10 – 32 °C
Umiarkowana N 16 – 32 °C
Subtropikalna ST 18 – 38 °C
Tropikalna T 18 – 43 °C

Informacja, z którą spotkacie się etykiecie lodówki, jest więc utworzona przez kombinację większej ilości klas. Na przykład, jeśli klasa klimatyczna lodówki wynosi SN-N-ST, to końcowy zakres powstaje przez połączenie trzech rozpiętości. Idealna temperatura zewnętrzna dla takiej lodówki wynosi 10 – 38 °C. Temperatura w pomieszczeniu nie powinna więc spaść poniżej 10 stopni i jednocześnie nie powinna przekroczyć 38 stopni. Czym większy zakres, tym lepiej.

Pojemność zamrażarki i zdolność do utrzymania temperatury

Jeśli szukacie lodówki, która w sobie ukrywa lodówkę i zamrażarkę, to są to dla Was ważne dane, dotyczące jakości mrożenia. Te kluczowe są dwa – pojemność zamrażarki i zdolność do utrzymania temperatury. Zaczniemy od tego pierwszego. Pojemność zamrażarki określa, jaka ilość żywności będzie zamrożona podczas 24 godzin. Im więcej, tym lepiej. Wysokie dane znaczą wysoką jakość i szybkie mrożenie, czego prawdopodobnie od wyborowej lodówki oczekujecie. Abyście mogli sobie to wyobrazić, możemy powiedzieć, że zwykła liczba wynosi między czterema a dziesięcioma kilogramami na dzień. Przy tańszych lodówkach to może wynosić mniej, na przykład tylko dwa kilogramy dziennie, przy tych najlepszych to może przekraczać dziesięć kilogramów, czasem i bardzo wyraźnie.

Dla Waszego zadowolenia ważna jest też zdolność do utrzymania temperatury lodówki. Ta Wam mówi, jak długo wytrzyma żywność w lodówce zamrożona, jeśli dojdzie do awarii albo do przerwy w dostawie prądu. Ten czas powinien wynosić przynajmniej dwanaście godzin. Na pewno nie chcecie, aby się Wam mięso w zamrażarce zepsuło albo aby zamrożone warzywa zgniły, jeśli nagle lodówka przestanie działać. Jeśli lodówka się zepsuje, a Wy jej nie będziecie umieli naprawić i nie będziecie mieć dalszej pomocnej zamrażarki, gdzie byście żywności składowali, nie pozostanie Wam nic innego, niż poczekać na technika serwisowego. Ten przyjdzie do Was, ale najwcześniej następnego dnia, dlatego dwanaście godzin to zupełne minimum, poniżej które nie powinniście schodzić. Istnieją też modele, których zdolność do utrzymania temperatury wynosi więcej niż 24 godziny, zależy to przede wszystkim od ich izolacji. Znów obowiązuje to proste równanie – im więcej, tym lepiej.

back to menu ↑

Funkcje i technologie współczesnych lodówek

Dzisiejsze lodówki już nie są jak przedtem, kiedy ich jedyną funkcją było chłodzenie żywności i utrzymywanie ich w jadalnym stanie przez dłuższy czas, niż by to było w składziku albo w piwnicy. Dziś lodówki mają bowiem szereg technologicznych przebojów i funkcji, które ich działanie ułatwiają i które zwiększają jakość chłodzenia. Niektóre technologie są specyficzne dla wybranego wytwórcy, inne występują w lodówkach wszystkich marek, ale różnią się nazwą. Takich funkcji jest wiele. My tu mamy przegląd tych podstawowych, z którymi spotkacie się najczęściej, a które dobrze jest znaleźć przy wybranej lodówce.

Ochrona antybakteryjna

Na pewno nie chcecie, aby jedzenie w Waszej lodówce było rajem bakterii, pleśni i mikrobów. Te mikroorganizmy wprawdzie w lodówce normalnie nie występują, ale jak nagle do niej włożycie żywność albo ją tylko otworzycie, dostaną się tam łatwo. Wilgoć i wewnętrzny klimat wesprze ich rozrost. Jak będą ściany lodówki i jej uszczelnienie zaciągnięte materiałem z antybakteryjnym działaniem, co ta technologia przynosi, to nie musicie się ich bać. Będą zniszczone szybciej, niż się zdołają dostać do żywności. A działanie ochrony możecie łatwo wesprzeć ręcznym czyszczeniem lodówki.

Automatyczne odmrażanie

Czas, gdy trzeba było wyjmować z zamrażarki całą żywność, ręcznie ją odmrozić i znowu napełnić, minął. Była to zbędna praca, do tego żywność w trakcie odmrażania musiała się gdzieś składować. Jeśli lodówka jest wyposażona w ten system, zatrzyma szron przed tworzeniem się w niej i nie będzie trzeba odmrażać zamrażarki ręcznie.

Technologia NoFrost

W zamrażarce żywność normalnie pokrywa się szronem. Ten powstaje z wilgoci powietrza, która zupełnie normalnie dostaje się do lodówki razem z powietrzem. Jeśli w urządzeniu jest obecna ta technologia, wilgoć za pomocą wentylatora jest znów odprowadzana na zewnątrz, do parownika, gdzie się skrapla i topi. Woda potem się odprowadza do specjalnej miski, skąd wyparuje. Żywność nie jest więc schowana pod warstwą lodu.

Komora zerowa / Komora świeżości

Chodzi o specjalną szufladę, do której wprowadzane jest chłodniejsze powietrze z temperaturą bliską zeru stopniom Celsjusza. Test to więc najlepsze dla żywności, która się łatwo psuje, jak na przykład mięso lub sery.

Fresh zone

Technologia podobna do komory zerowej. Chodzi o przestrzeń, która jest chłodniejsza od reszty lodówki, dzięki czemu jest żywność utrzymywana świeża o wiele dłużej.

Sygnalizacja ostrzegawcza

Między urządzeniami, jakimi właśnie są lodówki, idzie o zwykłą klasykę, która jednak nie jest oczywistością. Jest to bardzo proste, w większości sygnał akustyczny Was ostrzeże w przypadki, gdy dojdzie do nagłego zwiększenia temperatury w lodówce albo gdy nie są zamknięte drzwi.

Smart Diagnosis

Specjalna funkcja, z którą spotkamy się głównie przy urządzeniach marki LG. W tym przypadku przy lodówkach. Jeśli coś Wam się zdaje być nie tak, wystarczy wziąć smartfon, do którego ściągniecie sobie aplikację od wytwórcy. Ta rozróżni tony, które urządzenie po przyciśnięciu odpowiedniego przycisku wyda i informuje Was o awarii, ewentualnie poleci Wam dobre rozwiązanie.

back to menu ↑

back to menu ↑

back to menu ↑

Końcowy werdykt

To co, udało się Wam jakąś lodówkę wybrać? Nie? To możemy sobie to jeszcze powtórzyć. Wybór jest szeroki, także zdecydowanie opłaca się stworzyć sobie podstawowy przegląd o tym, co rynek oferuje i przejść przez to, czym się charakteryzują wyroby poszczególnych spółek. Dalej dość ważne jest zobaczyć, jaki typ lodówki właśnie chcecie, czy klasyczną wolnostojącą chłodziarko-zamrażarkę, do zabudowy, dwudrzwiową albo nawet lodówkę retro. Według tego potem wiecie, na co się będziecie patrzeć najwcześniej. W przypadku zwykłej lodówki decydujące jest, ile do niej chcecie zainwestować i co jest dla Was w lodówce ważne. Czy chcecie, aby była oszczędna, co dotyczy zużycia energii elektrycznej, aby była cicha, albo aby działała bezbłędnie. Najlepiej, kiedy będzie spełniać wszystkie trzy punkty. Dopiero potem dla Was powinna być decydująca obecność dalszych funkcji i technologii (z któyrch najbardziej podstawowe są automatyczne odmrażanie i ochrona antybakteryjna). Na końcu wystarczy ocenić wygląd lodówki i wybrać sobie jakiś model.

Jeśli chodzi o lodówki retro, postęp będzie bardzo podobny, tylko z tą różnicą, że dizajn będzie grać bardzo znaczącą rolę i będzie prioretytowy nad dalszymi parametrami. Wszystko inne będziecie prawdopodobnie śledzić aż po nim. Przy lodówkach do zabudowy powinniście znów zajmować się czysto technicznymi informacjami, a głównie rozmiarami. Jest to bowiem potrzebne, aby się Wam zmieściła do kuchni, inaczej chodzi o zbędnie wyrzucone pieniądze. Ale za to Wam odchodzą wszelkie obawy połączone z dizajnem lodówki, dlatego że przystosuje się do stylu Waszej kuchni. Jak więc widzicie, wybór nie jest trudny, wystarczy określić sobie kolejność priorytetów i wziąć pod uwagę specyfikę poszczególnych typów lodówek. Gdy to wszystko zrobicie, będziecie mieć pewnoć, że Wam lodówka będzie dobrze służyć.

back to menu ↑

Wskazówki i rady dla utrzymania lodówki

Samo kupienie lodówki nie wystarczy. Aby nam dobrze działała, trzeba utrzymywać pewne zasady i opiekować się o nią. Jest to z nią tak, jak ze zwykłym pomocnikiem w domu – aby była z niej korzyść, trzeba jej poświęcać pewną opiekę. Tym najbardziej podstawowym, co musicie robić (jak lodówka nie dysponuje funkcją automatycznego odmrażania) jest odmrażanie jej i usuwanie tak szronu. Pomoże Wam to oszczędzić przestrzeń i zdecydowanie jest to ważne, abyście mogli wygodnie manipulować żywnością. Dla porządnego działania lodówki powinniście też poświęcać uwagę jej klasie klimatycznej i pilnować zewnętrznej temperatury tak, aby odpowiadała temu zakresowi. Inaczej ryzykujecie to, że będzie miała miejsce awaria. A jak już mówimy o awariach, powinniście czasami zasłuchać się do dźwięku lodówki i jeśli słyszycie coś, co nie jest zupełnie normalne, to lepiej skontaktujcie serwis albo ją przynajmniej obejrzyjcie. Może to oznaczać awarię i problemy z działaniem, które by ją mogły też bezpowrotnie uszkodzić.

Rzeczą kluczową dla żywności składanej w lodówce jest utrzymanie urządzenia w czystości. Nie powinniście więc do lodówki wkładać na przykład zgniłych owoców albo serów, które wyglądają tak, jakby w każdej chwili na nich miałaby zacząć się rozwijać pleśń. Zbędne byście zapchali wnętrze lodówki i do tego bez efektu, dlatego że żywności na skraju zniszczenia już nie ochroni ani lodówka, ani zamrożenie. Staranność powinniście poświęcać też wilgoci w lodówce. Jeśli kondensuje się w niej woda, osiada w rogach i w przegródkach, to jest najlepsze miejsce dla pleśni, które Waszej świeżej żywności zdecydowanie nie będzie sprzyjać. Gdybyście więc odkryli wodę w lodówce, zdecydowanie ją natychmiast wytrzyjcie. I dbajcie też o czyszczenie lodówki, i to nie tylko półek i przegródek, ale głównie uszczelnienia. Tam jest bowiem klima cieplejsza niż wewnątrz lodówki, więc dla mikroorganizmów jeszcze bardziej sprzyjająca. Otworzeniem lodówki z uszczelnienia mogą rozprzestrzenić się na drzwiczki i z nich na Wasze jedzenie, a tego nie chcecie. To prawda, że wiele lodówek ma antybakteryjną powierzchnię i uszczelnienia, choć i tak byście regularnego ręcznego czyszczenia nie powinni lekceważyć i raz na jakiś czas powinniście w lodówce posprzątać.

A na koniec pamiętajcie, ile opieki poświęcacie lodówce, dokładniej mówiąc jej wyborowi i utrzymaniu, tyle opieki poświęca ona za to Waszej żywności, więc i Waszej wygodzie i Waszemu zdrowiu

back to menu ↑

Ciekawostki z historii lodówek

Przyszło Wam kiedyś do głowy, co byście robili, gdybyście musieli w domu obejść się bez lodówki? Chyba nie byłoby to najwygodniejsze. Spróbujcie kiedyś tak z ciekawości wyłożyć całe jedzenie na stół i policzyć sobie, ile go tam macie. Będzie to razem na pewno więcej, niż sobie wyobrażacie. A teraz wyobraźcie sobie, co by się stało z większością tego jedzenia, gdybyście zostawili go na dzień-dwa w cieple. Chyba by Wam nie zostało z niego wiele. Czy więc lodówka, którą macie praktycznie stale w zasięgu, nie jest luksusem? Nasi przodkowie musieli radzić sobie sami. Możliwości do tego nie mieli wiele, mimo to im to mniej-więcej wystarczało. Już w prehistorii mięso składowało się do jaskiń, aby zostało świeże. Grecy i Rzymianie potem składowali jedzenie i wino do piwnic, które były wyraźnie chłodniejsze od reszty domu. Największym postępem i przybliżeniem do klasycznych lodówek były lodownie. Były to specjalne pomieszczenia, do których przez zimę nosiło się mnóstwo śniegu i lodu, który przez lato stopniowo się topił, ale przy tym chłodził zmagazynowaną żywność.

Pierwsze projekty mechanicznego generatora lodu (a więc i lodówki) pojawiły się jednak dopiero w roku 1805. Po kilku nieudanych próbach jednak odeszło się od starań stworzenia lodówki, a to na więcej niż 70 lat. Dopiero w roku 1876 niemiecki profesor Carl von Linde opatentował kompresową lodówkę, która używała jako medium amoniak. Użycie jadowitych gazów zresztą nie było w ogóle niezwyczajne, aż do roku 1929 na przykład używany był dwutlenek siarki. Ten używała też pierwsza lodówka do domu, wyrób amerykańskiej firmy General Electric. Ciekawostką jest, że jej cena była o wiele wyższa niż ile w tym czasie kosztował na przykład automobil. Z postępem czasu lodówki się rozwijały, dwutlenek siarki został zamieniony na freony (teraz już też nieużywane), a w końcu dostaliśmy się do dzisiejszych technologii. Lodówki są mniejsze, przestronniejsze i o wiele cichsze, niż były przedtem, patrząc na ich potrzebność i popularność też wyraźnie tańsze. A co jest największą różnicą, lodówkę dziś znajdziecie praktycznie w każdym domu. Nie można się więc dziwić, że rynek jest w nie tak bogaty i działa na nim tyle firm.