Ranking fotelików samochodowych

Jak wybrać fotelik samochodowy 2020

Ranking fotelików samochodowych

Dla dzieci do 13 kg Dla dzieci do 18 kg Dla dzieci od 9 do 18kg Dla dzieci od 9 do 25 kg Dla dzieci od 9 do 36 kg Dla dzieci od 15 do 36 kg
Kiddy Evolution Pro2 2018 Cybex Sirona M2 i-size 2018 Britax RÖMER Safefix Plus 2018 Britax & Romer Max-Way Cosmos Cybex Pallas M-fix SL 2018 RECARO Monza Nova Evo Seatfix 2018
Bezpieczeństwo
98 %
Wygoda
90 %
Montowanie
89 %
Cena/jakość
94 %
Bezpieczeństwo
93 %
Wygoda
92 %
Montowanie
89 %
Cena/jakość
94 %
Bezpieczeństwo
98 %
Wygoda
91 %
Montowanie
92 %
Cena/jakość
94 %
Bezpieczeństwo
98 %
Wygoda
91 %
Montowanie
92 %
Cena/jakość
94 %
Bezpieczeństwo
93 %
Wygoda
97 %
Montowanie
94 %
Cena/jakość
93 %
Bezpieczeństwo
92 %
Wygoda
97 %
Montowanie
94 %
Cena/jakość
92 %
Zobacz cenę Zobacz cenę Zobacz cenę Zobacz cenę Zobacz cenę Zobacz cenę

Najlepsze foteliki samochodowe 2020

Rady, wskazówki, recenzje

Wstęp

Samochody z pewnością są wspaniałym wynalazkiem i udogodnieniem współczesnych czasów. Jednak każde czasy przynoszą również odrobinę złego. W tym przypadku mamy na myśli ryzyko, jakie wynika z użytkowania samochodu. Z pewnością sobie uświadamiacie, jak w ostatnich latach wzrósł ruch drogowy. Po drogach jeździ coraz więcej aut, zarówno osobowych jak i ciężarowych. Z tym związane jest między innymi również o wiele większe ryzyko wypadków drogowych. Jak często czytacie w gazecie, że ktoś zginął na drodze lub uległ wypadkowi? Codziennie lub co najmniej co drugi dzień. Dlatego w przypadku aut trzeba zwracać uwagę nie tylko na wygodę i ładny wygląd, ale również na zdrowie i bezpieczeństwo. Prędkość jazdy trzeba dostosować do przepisów, pogody i stanu jezdni, trzeba kierować na trzeźwo i gdy jest się wypoczętym, a przede wszystkim z zapiętymi pasami.

Jednak, jeśli macie dziecko, te środki bezpieczeństwa nie wystarczą. Oprócz tego jak jedziecie Wy, istotne jest również jak jeżdżą wszyscy kierowcy dookoła Was. Wypadek nie zawsze musi być Waszą winą. A dla dzieci niestety nie wystarczą zwykłe siedzenia i pasy bezpieczeństwa, ponieważ dzieci są zbyt małe. Obie te rzeczy są skonstruowane i przeznaczone dla dorosłych. A jeśli chcecie swoim latoroślom zapewnić maksymalne bezpieczeństwo, powinniście koniecznie pomyśleć o zakupie fotelika samochodowego lub kwestię transportu rozwiązać inaczej. To, co na przykład przed dwudziestoma laty było przy niewielkim nasileniu ruchu drogowego możliwe, czyli wożenie dzieci na kolanach albo nawet na siedzeniu pasażera, obecnie jest nie do pomyślenia.

A fotelika samochodowego nie da się wybrać ot tak. Jest wiele parametrów, które trzeba wziąć pod uwagę. Za wyjątkiem maksymalnego możliwego bezpieczeństwa powinniście swoim dzieciom zapewnić również wygodę, aby podróż autem nie była dla nich dyskomfortem. Musicie liczyć się z tym, że mogą nie chcieć jeździć w foteliku samochodowym, ponieważ nie jest to dla nich przyjemne. Więc każde ustępstwo na rzecz ich wygodnego siedzenia (albo nawet leżenia) jest dla nich darem niebios. Dodatkowo spraw, o których trzeba pamiętać, jest cały szereg – kategoria wiekowa i wagowa, wielkość lub montaż przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Aby ułatwić Wam wybór i pomóc zwiększyć bezpieczeństwo Waszych potomków, przygotowaliśmy dla Was recenzje najnowszych i najczęściej sprzedawanych modeli fotelików samochodowych 2020 roku. A wraz z nimi doradcę, który krok po kroku poprowadzi Was przy zakupie fotelika samochodowego.

Autosedačka

back to menu ↑

Podstawowy podział fotelików samochodowych

Foteliki samochodowe dla dzieci dzieli się na kilka kategorii wagowych w zależności od tego, dla jakiej kategorii wagowej są przeznaczone. Temu zaś, mniej więcej, odpowiada rozmiar i przedział wiekowy. Gdy urodzi się Wam dziecko, musicie liczyć się tym, że dopóki nie osiągnie 150 centymetrów (co jest prawnie ustalonym wzrostem minimalnym, od jakiego dzieci nie muszą już jeździć w fotelikach samochodowych), będziecie musieli kupić dwa lub trzy różne rozmiary fotelikaPierwszego (według BESIP tzw. grupa 0 – 0 do 13 kilogramów) będziecie potrzebować od razu po narodzinach i wystarczy on mniej więcej na rok, rok i pół. Drugi będzie już większy (grupa 1 – 9 do 18 kilogramów) i wystarczy on maksymalnie do osiągnięcia przez dziecko wieku około czterech lat. Ostatni powinien następnie wystarczyć dziecku aż do dwunastu lat (najczęściej jest to połączona grupa 2 i 3 – 15 do 36 kilogramów), gdy powoli przekroczy ono ustalony w przepisach wzrost minimalny. Oczywiście kategorie wagowe bezpośrednio na siebie nie nawiązują, a ponadto oprócz już wspomnianych istnieje też kilka innych, więc przy odrobinie dobrej woli na całe dzieciństwo mogłyby wystarczyć tylko dwa. Zwykle jednak zaleca się trzy – do roku, do trzech / czterech lat i do dwunastu lat.

Konieczne jest, aby kategoria wagowa a tym samym również wiekowa była odpowiednia do wieku dziecka i w pełni dopasowana. Niektórzy rodzice mylnie sądzą, że jeśli kupią większy fotelik, to dziecko i tak do niego dorośnie a oni zaoszczędzą. To prawda, ale z drugiej strony, jeśli fotelik samochodowy jest zbyt duży dla dziecka, to istnieje niebezpieczeństwo, że w razie wypadku nie spełni on swojego zadania i dojdzie a dziecko zostanie ranne. Dotyczy to również odwrotnej sytuacji. Gdy dziecko w foteliku nie czuje się dobrze i wygodnie, podróż będzie dla niego męczarnią i dla Was również. Szczególnie jeśli jedziecie gdzieś dalej niż na zakupy do miasta. Dziecko w ciasnym foteliku będzie się pocić, nie będzie mogło się ruszać i wszystko je będzie cisnąć. A tego przecież dla swoich dzieci nie chcemy, prawda? Więc pierwsza rzecz, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze to odpowiednia kategoria i rozmiar. Dla ułatwienia zaprezentujemy podstawowe typy fotelików wraz z rankingiem tych najlepszych.

back to menu ↑

Test fotelików samochodowych dla dzieci od 0 do 13 kilogramów

Foteliki samochodowe 0-13 kilogramów są przeznaczone dla noworodków i najmniejszych dzieci. Są one oczywiście bardzo specyficzne, ponieważ szczególnie noworodki, których ciało nie jest w pełni rozwinięte, i których kości nie są jeszcze całkowicie twarde, potrzebują szczególnej ochrony.

Najlepsze foteliki samochodowe dla dzieci od 0 do 13 kilogramów

Kolejność Nazwa Podgląd Waga Ocena Wymiar Cena
1. Kiddy Evolution Pro2 2018 4,9 kg 66 x 44 x 62 cm Zobacz cenę
2. Cybex ATON 5 2018 4,8 kg 64 x 43 x 39 až 56 cm Zobacz cenę
3, Maxi Cosi Rock 2018 3,9 kg 46 x 56 x 67 cm Zobacz cenę
4. Britax Römer Baby safe i-Size 2018 4 kg 44 x 57 x 65 cm Zobacz cenę

Foteliki samochodowe dla dzieci od 0 do 13 kilogramów i ich charakterystyka

Ten typ fotelika samochodowego ma typowy kołyskowy (lub często nazywany jest przez mamy, nosidełkiemkształt – tak zwana kołyska, w której dziecko jest chronione od stóp aż po głowę a nad głową często ma jeszcze dodatkową ochronę. Dziecko jest w nim w pozycji półsiedzącej, podobnie jak w wózku. Poza tym, do wózka również można je przymocować, ich forma jest do tego dostosowana. Ogromna większość z nich będzie montowana tyłem do kierunku jazdy. To również spowodowane jest różnicami w budowie anatomicznej noworodka i starszego dziecka – u niemowląt kręgosłup szyjny nie jest na tyle sztywny i w razie wypadku mógłby ulec uszkodzeniu w wyniku działania siły bezwładności i nacisku, a tak oprze się o tylną stronę fotelika. Powszechna dla tej kategorii jest rączka, za którą można łatwo przenieść fotelik. Nietrudno go wyjąć i nosić, w razie konieczności możecie w niej nosić dziecko. Mocowanie tych fotelików jest często za pomocą isofix-u, co jest ogromnym udogodnieniem. Oferuje to większą stabilność niż klasyczne mocowanie za pomocą trzypunktowego pasa.

Autosedačka-0-13

back to menu ↑

Test fotelików samochodowych dla dzieci od 0 do 18 kilogramów

W tej kategorii fotelików samochodowych znajdziemy modele, które są przeznaczone dla dzieci od 0 do 18 kilogramów. Jest to pewna możliwość jak oszczędzicie – jeśli kupicie ten fotelik a później nawiązujący do niego większy model, to przez całe dzieciństwo Waszych potomków wystarczą Wam tylko dwa foteliki. W tym przypadku powinien on wystarczyć od urodzin aż do trzech, czterech lat, a następny model do dwunastu lub trzynastu lat, w zależności od tego jak szybko rośnie Wasze dziecko.

Najlepsze foteliki samochodowe dla dzieci od 0 do 18 kilogramów

Kolejność Nazwa Podgląd Ocena Waga Wymiar Cena
1. Cybex Sirona M2 i-size 2018 - - Zobacz cenę
2, Römer First Class Plus 2017 8.4 kg 65x 45 x 59 cm Zobacz cenę
3, Nania Cosmo Sp 2016 6,5 kg 60 x 42 x 50 cm Zobacz cenę
4. Caretero Fenix 2016 8 kg 46 x 47 x 69 cm Zobacz cenę

Foteliki samochodowe dla dzieci od 0 do 18 kilogramów i ich charakterystyka

W tej kategorii obowiązują te same zasady, co w poprzedniej. Konstrukcja jest sztywna, aby w najmniej bezpiecznym dla Waszych dzieci wieku zapewnić im maksymalną opiekę i ochronę. W większości są one montowane tyłem do kierunku jazdy a stosunkowo często, oprócz zwykłego mocowania, spotkacie w nich również nogę stabilizującą. W porównaniu do poprzedniego typu, są to jednak typowe foteliki samochodowe, więc nie będą nadawać się do zamontowania na wózku ani do noszenia. Ich obsługa również jest nieznacznie bardziej skomplikowana, ale z drugiej strony oferują one Waszemu dziecku duży komfort, dają mu dobrą ochronę i nie są aż tak bardzo droższe niż foteliki samochodowe z kategorii 0 do 13.

Autosedačka-0-18-200x300

back to menu ↑

Test fotelików samochodowych dla dzieci od 9 do 18 kilogramów

Ta kategoria fotelików samochodowych powinna następować po fotelikach 0 do 13 kilogramówPrzeznaczone są dla dzieci od dziewięciu miesięcy lub roku aż do trzech / czterech lat. Są już wyraźnie większe, ich konstrukcja jest trochę lżejsza i mniej masywna, a przede wszystkim są wyraźnie wygodniejsze.

Najlepsze foteliki samochodowe dla dzieci od 9 do 18 kilogramów

Kolejność Nazwa Podgląd Ocena Waga Wymiar Cena
1. Britax RÖMER Safefix Plus 2018 - kg -cm Zobacz cenę
2. Britax Römer DUO Plus 2018 - kg -cm Zobacz cenę
3. Maxi-Cosi 2way Pearl 2018 - kg -cm Zobacz cenę

Foteliki samochodowe dla dzieci od 9 do 18 kilogramów i ich charakterystyka

Są przeznaczone wyłącznie do siedzenia, już nie do wózka ani do noszenia i dają dzieciom większą wygodę. Nie brakuje w nich zagłówka, osłony bocznej oraz co istotne dla bezpieczeństwa, często znajdziemy również wyściełaną osłonę tułowia. Jej rola polega na tym, by w razie wypadku nie zrobić dziecku żadnej krzywdy, utrzymać je stabilnie na miejscu i nie pozwolić mu wypaść z fotelika lub doznać urazu w wyniku napięcia się pasów. W takim przypadku spotkamy się już z montowaniem przodem do kierunku jazdy, choć nie wszystkie foteliki samochodowe z tej kategorii są do tego przystosowane. Mocowanie w lepszym przypadku jest za pomocą isofixu, w gorszym za pomocą pasów.

Autosedačka-9-18-300x300

Ostrzeżenie! Foteliki samochodowe i-Size

Kategoria fotelików samochodowych dla dzieci zgodnie z normą ECE R-129 i-Size – do 105cm.

Od stycznia 2018 definitywnie normę ECE R44 zastąpiła nowa „i-Size norma ECE R-129, która równolegle z nią obowiązuje już od 9. lipca 2013. Dotyczy ona tylko najmniejszych dzieci od 0 do 4 – 4, 5 lat, a dokładniej dzieci do 105 cm wzrostu. Czyli właśnie kategorii wagowych 0- 13, 0-18 i 9-18 kg.  Oprócz innych kwestii mówi ona, że dzieci w wieku 15 miesięcy i młodsze muszą jeździć w fotelikach samochodowych w pozycji tyłem do kierunku jazdy, która przez wielu ekspertów do spraw bezpieczeństwa uważana jest za najbezpieczniejszy sposób jazdy.  Foteliki I- Size są ogólnie aż pięciokrotnie bezpieczniejsze i przeznaczone do samochodów posiadających system Isofix. Ten system muszą posiadać wszystkie nowo produkowane samochody. Dlatego na pierwszych dwóch miejscach naszych tabeli znajdują się foteliki spełniające normę ECE R-129. Jednak nie musicie się bać, również te starsze zapewnią bezpieczeństwo Waszemu dziecku.

i-Size autosedačky

Co powinien spełniać fotelik samochodowy i-Size:

  • być wyposażony w system Isofix,
  • mieć wewnętrzne wielopunktowe pasy bezpieczeństwa,
  • być przeznaczony dla noworodków i małych dzieci do 105 cm (czyli mniej więcej do 4 lat),
  • mieć rozmiary dobierany na podstawie wzrostu dziecka, a nie na podstawie wagi,
  • do 15 miesiąca życia dziecko ma podróżować tyłem do kierunku jazdy,
  • spełniać zalecane testy zderzeniowe i chronić również podczas zdarzenia bocznego (zasadnicza różnica w porównaniu z normą ECE R44),
  • włącznie z dzieckiem ma ważyć maksymalnie 33 kg.


back to menu ↑

Foteliki samochodowe dla dzieci od 9 do 25 kilogramów

Ta kategoria fotelików samochodowych jest podobna do fotelików z kategorii od 0 do 13 kilogramów. Są przeznaczone dla dzieci w wieku od dziewięciu miesięcy lub jednego roku, a w porównaniu z poprzednią kategorią do około pięciu lat. Są nieco większe, ale nadal mają solidną i wytrzymałą konstrukcję, taką jak foteliki dziecięce dla mniejszych dzieci, a także są dość wygodne.

Najlepsze foteliki samochodowe dla dzieci od 9 do 25 kilogramów

Kolejność Nazwa Podgląd Ocena Waga Wymiar Cena
1. Cybex Pallas M-fix SL 2018 5,8 kg 42 x 54 x 63 cm Zobacz cenę
2, Zopa Carrera Fix 2018 - kg - cm Zobacz cenę
3, Britax Römer Evolva 123 SL SICT 2018 7,7 kg 48 x 51 x 61 až 86 cm Zobacz cenę
4. Petite&Mars Prime II Isofix 2018 Grey -kg - cm Zobacz cenę

Foteliki samochodowe dla dzieci od 9 do 25 kilogramów i ich charakterystyka

Jest to stosunkowo wąska kategoria, która stale rośnie. Są bardzo podobne do poprzedniej kategorii fotelików samochodowych. Są przeznaczone do siedzenia, niektóre w kierunku, inne w przeciwnym kierunku do jazdy. Nie nadają się do wózka ani do noszenia, dzieci są już na to zbyt duże. Są dość wygodne, mają zagłówki, poduszki, a wszystko to jest ważne dla wygody dzieci, które już wiedzą, co jest wygodne, a co nie. Dla większego bezpieczeństwa noga podpierająca jest powszechna. Mocowanie to zazwyczaj isofix.

back to menu ↑

Fotelik samochodowy od 9 do 25 kg

back to menu ↑

Foteliki samochodowe dla dzieci od 9 do 36 kilogramów

Foteliki samochodowe 9-36 są kolejną kategorią, która w porównaniu do innych jest bardziej obszerna. Te foteliki samochodowe powinny być odpowiednie dla dzieci od roku, dwóch lat aż do dwunatego roku życia. Odpowiada temu również ich konstrukcja – od maksymalnej ochrony, przeznaczonej dla noworodków, stopniowo się odchodzi a na znaczeniu zyskuje wygoda. Dziecko w tym wieku ma już swój rozum i jeśli nie będzie się w samochodzie czuło dobrze, jasno i wyraźnie da Wam o tym znać.

Najlepsze foteliki samochodowe dla dzieci od 9 do 36 kilogramów

Kolejność Nazwa Podgląd Ocena Waga Cena
1. Britax & Romer Max-Way Cosmos 7 kg Zobacz cenę
2. Avionaut Glider Royal Isofix 12 kg Zobacz cenę
3. Avionaut Glider Softy Isofix 12 kg Zobacz cenę

Foteliki samochodowe dla dzieci od 9 do 36 kilogramów i ich charakterystyka

W tym przypadku chodzi o prawdziwe foteliki samochodowe, które mają swoje zastosowanie tylko do auta. Przeznaczone są do mocowania isofixem lub pasem przede wszystkim przodem do kierunku jazdy. Spotkacie się w nich z zagłówkiem i podłokietnikami, a nierzadko również z osłoną tułowia, która w razie wypadku może odegrać ważną rolę dla bezpieczeństwa Waszego potomka. Pewną wadą tego typu fotelików jest ich cena, która jest nieco wyższa niż w poprzednich kategoriach, lecz należy pamiętać, że za pomocą tych fotelików samochodowych pokrywacie dwa przedziały wzrostu dziecka, czyli jest to porównywalne z sytuacją, w której kupujecie dwa foteliki. Oprócz ceny, w tej kategorii znaleźliśmy jeszcze jedną wadę – dla dzieci z dolnej granicy wagi te foteliki są większe niż powinny być, a dla dzieci z górnej granicy wagi są nieco ciaśniejsze. Przedziały wiekowe i wagowe w tym przypadku wydają się być zbyt duże.

Autosedačka-9-36-300x300

back to menu ↑

Test fotelików samochodowych dla dzieci od 15 do 36 kilogramów

Ostatnią kategorią są foteliki samochodowe 15-36 kilogramów. Są przeznaczone dla dzieci mniej więcej od trzeciego lub czwartego roku życia do końca używania fotelika samochodowego, więc do jedenastego, dwunastego roku życia (krótko mówiąc, do osiągnięcia wymaganego wzrostu 150 centymetrów). Istnieje jeszcze kilka innych kategorii, mniej popularnych, ale te przedstawione przez nas są najbardziej powszechne i ta jest ostatnią z nich. To powinny być ostatnie foteliki jakich używają dzieci.

Najlepsze foteliki samochodowe dla dzieci od 15 do 36 kilogramów

Kolejność Nazwa Podgląd Ocena Waga Wymiar Cena
1. RECARO Monza Nova Evo Seatfix 2018 - kg - cm Zobacz cenę
2, Cybex Solution M-Fix SL 2018 5,8 kg 42 x 54 x 63 cm Zobacz cenę
3, Cybex Solution CBXC 2018 5,7 kg 50 x 42 x 64 cm Zobacz cenę
4. BeSafe iZi Flex FIX i-Size 2018 7 kg 42 x 52 x 64 cm Zobacz cenę

Foteliki samochodowe dla dzieci od 15 do 36 kilogramów i ich charakterystyka

Konstrukcja jest tu w pełni dostosowana do maksymalnej wygody oraz dostosowana do montowania zgodnie z kierunkiem jazdy. Większe dzieci nie są już tak podatne na uderzenia, za to potrzebują przestrzeni i komfortu. Dzięki temu podczas podróży mogą one patrzeć przez okno, oglądać filmy lub z Wami rozmawiać. Te foteliki samochodowe najczęściej składają się z siedziska, oparcia na ręce, kręgosłup i głowę, czasami osłony bocznej i okolic bioder. Nie ma już pasa dodawanego do fotelika i używa się tylko pasów samochodowych. Czasami może się zdarzyć, że nie będziecie chcieli korzystać z całego fotelika samochodowego, ale tylko z siedziska i pasa, które macie w aucie. Jest to jedna z możliwości, jak u starszych dzieci spełnić obowiązek jazdy w foteliku.

 

Autosedačka-15-36-217x300

back to menu ↑

Najwięksi producenci fotelików samochodowych

Jakość fotelików samochodowych, jak to bywa przy podobnych produktach, do pewnego stopnia zależy na marce. Sprawdzony producent, który sprzedaje wiele produktów, nie może pozwolić sobie na błędy. To samo obowiązuje również w przeciwnym kierunku – od podrzędnej marki nie możecie oczekiwać jakości, trwałości ani wygody. Spójrzmy się więc na to, które firmy już długo działają na rynku i są przez lata sprawdzone. Nie mówimy, że jest to konieczność, ale dobrze jest podczas zakupu poznać poszczególnych producentów.

Foteliki samochodowe Britax Römer

Spółka Britax / Römer, powstała w 1979 roku w wyniku połączenia długiej tradycji z dobrą opinią – niemieckiego producenta Römer, który został założony w latach 30. XIX wieku i z biegiem czasu zaczął się specjalizować w bezpieczeństwie dzieci oraz brytyjskiej firmy Britax, która powstała w 1939 roku w Anglii. Po połączeniu cała spółka rozpoczęła eksport na cały świat. Wśród produkowanych przez nią artykułów są nie tylko foteliki samochodowe, ale również foteliki rowerowe i wózki dla dzieci. Ciekawostką jest to, że system isofix pochodzi właśnie z fabryk tej firmy. Na rynku fotelików samochodowych jest prawdopodobnie najwyższej jakości marką, firma nawet używa własnych urządzeń do testów zderzeniowych.

BritaxRömer-300x152

Foteliki samochodowe Cybex

Brytyjska spółka Cybex na rynku fotelików działa jeszcze krótko, szczególnie w porównaniu z innymi. Powstała dopiero w 2000 roku, gdy założył ją Martin Pos. Od początku specjalizowała się w produkcji fotelików samochodowych, wcześniej oferowali również wózki i nosidła dla dzieci. Nie boimy się określić produkty tej firmy jako wysokiej jakości. Są certyfikowane, w testach zwykle dostają dobre oceny i co jest zaletą, foteliki samochodowe Cybex również bardzo dobrze wyglądają.

Cybex-300x46

Foteliki samochodowe Nania

Foteliki samochodowe marki Nania są produkowane we Francji. Licencję na ich sprzedaż posiada spółka TEAM TEX group. We Francji firma ta dominuje na rynku, u nas dopiero stopniowo zdobywa pozycję. Oprócz fotelików dla dzieci produkują również inne artykuły dla dzieci, jak na przykład wózki. Tu jednak koncentrujemy się na fotelikach. Są one produkowane w sześciu rodzajach (First, Plus, Luxe, Limited, Subli i Premium) oraz we wszystkich popularnych kategoriach. Są wygodne, wartościowe jak również trwałe i pięknie wyglądają.

Nania-300x104 (1)

Foteliki samochodowe Maxi-Cosi

Spółka Maxi-Cosi została założona w 1968 roku w Holandii i stopniowo stała się jedną z ulubionych marek fotelików samochodowych (jak również wózków) w Europie. Wiele produktów Maxi-Cosi uzyskało nagrody w różnych niezależnych testach konsulentów, jak również nagrody za jakość i wzornictwo.  Nie boją się inwestować w badania i rozwój tych najbezpieczniejszych fotelików samochodowych. Często proponują standardy i wielokrotnie przekraczają nawet te najsurowsze wymogi dotyczące bezpieczeństwa, ustalone w normach europejskich lub krajowych.

Maxi-cosi

back to menu ↑

Jak wybrać bezpieczny i wygodny fotelik samochodowy?

Teraz mamy wgląd w to, jak wygląda rynek fotelików samochodowych. Wiemy, jakie kategorie możemy wybrać i których producentów powinniśmy preferować, aby mieć pewność, że kupimy produkt naprawdę dobry i wysokiej jakości. Pytanie jednak brzmi, jak postąpić dalej. Spójrzmy się na to razem. Parametry, które należy śledzić, są zbyt liczne.

Dostosowanie wzrostu, wagi i wieku dziecka
Rozmiar fotelików samochodowych został już rozwiązany po ich zakwalifikowaniu. Ale jest to tak ważne, że nie jest to zły pomysł, aby powtórzyć to wszystko ponownie. To jest pierwsze kryterium wyboru. Fotelik powinien pasować do wzrostu dziecka. Częściowo ze względu na wygodę, ale głównie ze względu na bezpieczeństwo. Jeśli dziecko siedzi na zbyt małym siedzeniu, wypadek może spowodować obrażenia w ograniczonej przestrzeni, a ponadto dziecko będzie się mocno pocić i prawdopodobnie nie będzie mu przyjemne. Duży fotelik da mu dużo miejsca, ale jeśli zdarzy się wypadek, to będzie mieć on prawie żadnego wpływu. Dlatego zawsze dostosowujcie się do wielkości dziecka – wagi i wzrostu.

Podstawowy podział na kategorie jest wagowy. Istnieje ich wiele, najpowszechniejszy podział fotelików samochodowych to 0-13 kilogramów (dla noworodków i najmniejszych dzieci, w przybliżeniu od 0 do 9 miesięcy lub jednego roku życia), 9-18 kilogramów (dzieci w wieku od jednego do trzech lat, maksymalnie czterech) i 15-36 kilogramów (powinien utrzymać dziecko, aż osiągnie wysokość 150 centymetrów). Nie jest to konieczne, aby jedynie monitorować wagę, ale także wzrost dziecka. Gdy dziecko jest za wysokie na fotelik samochodowy, powinno otrzymać nowe. W przeciwnym razie wypadek może spowodować uraz głowy.

Autosedačka-anatómia

Co sprawdzić na początku?

Wybierając fotelik patrzcie się na jego wymiary. Niezbędne są powierzchnia, szerokość i długość poduszki. Musicie też być w stanie umieścić fotelik na tylnim siedzeniu. Fotelik samochodowy nie powinien nigdzie wystawać, aby nie doszło do jego przeciążenia lub uszkodzenia w jakikolwiek sposób, musi on idealnie pasować do samochodu.

A dlatego że nie będziecie na pewno wymieniać siedzeń w samochodzie, aby dopasować je do wielkości fotelika, dobrze jest wybrać fotelik tak, aby odpowiadał wielkości swojego siedzenia w samochodzie. To łatwiejsze rozwiązanie, które zaoszczędzi Wam wiele zmartwień. Nie zapomnijcie o sprawdzeniu samego towaru. W szczególności spójrzcie się na cały produkt, czy nie jest on uszkodzony lub zużyty (szczególnie sprawdźcie pasy mocujące). Jeśli ktoś używał przed Wami fotelika samochodowego, dowiedzcie się, jak długo go używał. Czas użytkowania różni się w zależności od certyfikacji, jednak maksymalny okres użytkowania wynosi dziesięć lat. Wtedy nie musi spełniać wymagań. Ale bądźcie ostrożni, jeśli fotelik samochodowy przeszedł przez wypadek, to należy go natychmiast wyrzucić, nigdy nie wiecie, jak bardzo jest on uszkodzony w środku. Jeśli kupujecie oryginalne foteliki samochodowe, sprawdźcie również, czy opakowanie zawiera przejrzysty przewodnik, w tym wskazówki montażowe.

Możliwości instalacji fotelika samochodowego i jego zamocowania

Chcielibyśmy przekazać Wam tę najbardziej podstawową informację jako pierwszą – podczas instalacji fotelika samochodowego, zawsze postępujcie zgodnie z instrukcjami, których obecność stwierdziliście w poprzednim punkcie. Bardzo ważne jest, aby fotelik wypełniał swoją rolę w 100%, a mianowicie chronił dziecko. Złe zamocowanie może spowodować, że fotelik samochodowy nie spełni swojego zadania w razie wypadku. Jest to jeszcze bardziej niebezpieczne dla dziecka niż siedzenie na zwykłym siedzeniu. Jak prawidłowo zamocować fotelik samochodowy?  W przypadku starszych samochodów najczęstsze jest użycie trzypunktowego pasa, ponieważ jest to takie, jakbyście przywiązali się do siedznenia. Ma to jednak swoje wady (mniejsza stabilność w razie wypadku, pasy mogą również zaszkodzić dziecku, …). Dużo lepszy jest nowoczesny system isofix, o którym wspominaliśmy w odniesieniu do standardu bezpieczeństwa ECE R-129 i-Size – do 105 cm. Jest to połączenie dwóch ramion w foteliku i otworów montażowych w siedzeniu. Spotkacie się z nimi w każdym nowym samochodzie, między oparciem a siedzeniem, szczególnie na tylnych siedzeniach. Ten sposób montażu mocuje fotelik samochodowy bezpośrednio do karoserii, zapewniając maksymalną osiągalną stabilność, trwałość i bezpieczeństwo. Podobnie stosuje się specjalną stopę (szczególnie w fotelikach dla noworodków), która jest przymocowana do podłogi samochodu (a tym samym bezpośrednio do podwozia, które jest najbardziej stabilnym miejscem w samochodzie w wypadku). To nie pozwoli fotelikowi ruszyć w górę lub w dół, do przodu lub do tyłu. Jednak nie możemy nie zauważyć, że nie wszystkie foteliki samochodowe mają dobrze zrobiony system zapięcia, czasami może się otwierać lub rozluźniać w tańszych fotelikach samochodowych. Dlatego zalecamy uważne monitorowanie testów zderzeń, które zostaną omówione później.

Autosedačka-3-

Sposoby przymocowania dziecka

Dziecko w foteliku samochodowym zwykle jest przymocowane za pomocą dwóch pasów, które są zapinane z przodu. W razie potrzeby stosuje się pasy bezpieczeństwa pojazdu, nawet dla większych dzieci. Mniejsze mogą się wsunąć pod pas. Noworodek jest zwykle uwiązany przez parę pasm, które przechodzą przez ramiona i resztę ciała i zbiegają się między nogami. Jest to dość bezpieczne, wystarczająco mocne i wygodne do noszenia. Niektórzy producenci stosują jednak tylko jeden pas poprzeczny, aby dzieciom było wygodniej. Taki system nie może być w żaden sposób zalecany, jest niebezpieczny, zarówno w razie wypadku, jak i poza nim. W razie awarii, nie utrzyma on dziecka, a dziecko w razie wypadku może upaść na przykład pod siedzenie. Więc mówimy zdecydowanie nie.

Przymocowanie samego dziecka to inna sprawa. Mimo, że dziecku może się to nie podobać, paski muszą być dopasowane do ciała, najlepiej tak, abyście mogli pod nie włożyć najwyżej dłoń, ale nic więcej. Kontrola długości powinna być niedostępna dla dzieci, aby nasze dzieci nie mogły same wypuścić pasy. Zawsze należy się upewnić, że dziecko nie może się zsunąć pod pasy, a także trzymać pasy z szyi. Dziecko może być zranione, nie wspominając o konsekwencjach, czym byłby wypadek. Zarząd Doświadczeń mówi również, jeśli to możliwe, pozbyć się dziecka z grubych warstw ubrań, a następnie go przymocować. Z jednej strony dziecko nie będzie gorące, a dziecko będzie dobrze siedzieć. Z drugiej strony, zbyt dużo miejsca pozostaje między ciałem a paskiem. Zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami producenta i spróbuj umieścić dziecko w foteliku samochodowym, aby nie miało najmniejszej szansy na opuszczenie fotelika.

Wolicie wygodę od taniości

Może się to nie wydawać dla Was takie ważne, ale jeśli planujecie podróżować na duże odległości, na wakacje nad morze lub na zimę w góry, ważne jest, aby dzieci w fotelikach samochodowych czuły się komfortowo. W przeciwnym razie ich nie polubią i trudno będzie je w to wciągnąć, nie mówiąc już o tym czego doświadczycie w drodze. Więc spróbujcie wybrać taki fotelik, który jest przyjemnie amortyzowany, ma zagłówki i w którym Wasze dziecko będzie dobrze siedzieć. Pod tym względem obowiązuje proste równanie – tanie = niewygodne. Producenci, którzy są dumni, że dostarczają najtańsze foteliki samochodowe na rynek, najczęściej oszczędzają na materiale, gdzie się da. Jeśli nie kosztem bezpieczeństwa, to kosztem wygody.

Na przykład w niektórych fotelikach samochodowych używa się tylko bardzo cienkiej wyściółki, która się szybko zużywa. Dzieci siedzą na twardym plastiku, który nie pasuje do nich i nie kształtuje się, co nie będzie dla nich przyjemne. Poza tym jest to niezdrowe dla ich pleców i szyi. W tym momencie jednak nie możemy podać danych, których należy przestrzegać. Jakości i komfortu nie można wyrazić liczbami. Zalecamy jednak porządne sprawdzenie fotelika samochodowego, spróbujcie go popchnąć, nacisnąć w dół i dopiero potem kupić. A jeśli pomyślelibyście o tym, żebyście sami w takim foteliku nie usiedli, to nie dawajcie go dzieciom. Znosiły by to jeszcze gorzej i przyjemny wyjazd na wakacje mógłby się zamienić w rodzinne cierpienie.

Autosedačka

Kolor, wygląd i materiał

W tym momencie możecie śmiało powiedzieć, że fotelik samochodowy jest wynikiem praktycznej pracy, która nie wymaga szczególnej pielęgnacji. To prawda, z jednej strony, fotelik jest zamknięty w samochodzie, jest używany tylko na drodze i rzadko kiedy ktokolwiek to zobaczy. Jednak z drugiej strony jest przeznaczony przede wszystkim dla dzieci. A jeśli macie już jakieś potomstwo lub macie młodsze rodzeństwo, z pewnością wiecie, że dzieciom lepiej jest siedzieć na wygodnym foteliku ze zwierzętami, które są dla nich interesujące i dają im miejsce na wyobraźnię, niż na czarnym skórzanym foteliku. Tak więc, chociaż może się to wydawać sprzeczne z Waszymi przemyśleniami, to wybierzcie dobry fotelik w zależności od upodobań Waszego dziecka. Lub zapytajcie dziecko, jeśli nie wiecie, jak wybrać między wieloma modelami. Macie wtedy większą szansę, że Wasze dziecko się do niego przyzwyczai i polubi jazdę w foteliku.

Rynek jest bardzo szeroki pod tym względem. Możecie znaleźć foteliki samochodowe we wszystkich kolorach, od różowych i czerwonych dla dziewczynek po niebieskie dla chłopców lub uniwersalne żółte, zielone lub fioletowe. Starajcie się nie wybierać „dorosłych” kolorów, tj. czarnego, szarego lub brązowego, bo dziecko nie będzie ich lubić. A jeśli na foteliku są jakieś zdjęcia, to tym lepiej, ma to również duży wpływ na duszę dziecka. Waszemu małemu dziecku będzie o wiele wygodniej podróżować ze stadem, niedźwiedziem lub samochodem, które będą dawały mu poczucie bezpieczeństwa i pozwolą dziecku popuścić wodze wyobraźni.

Kolejną rzeczą, którą chcielibyśmy uwzględnić w tej kategorii wyboru, jest materiał amortyzujący. Ten będzie różnić się w zależności od fotelika. W zdecydowanej większości przypadków można natknąć się na materiały syntetyczne, które mają wiele zalet. Łatwo jest je wyczyścić (jeśli dziecko by zwymiotowało), są one tanie, a wiele z nich ma niskie zużycie. Wadą jest jednak to, że nie absorbują potu i nie są zbyt miękkie. Bawełna i miękki zamsz, które również można spotkać, mają przeciwne właściwości – pochłaniają pot i są bardzo wygodne i miękkie, ale są za to bardzo trudne do czyszczenia. Nie można ogólnie zdecydować co jest lepsze, zależy to od Was i Waszego dziecka.

back to menu ↑

Przejrzyjcie recenzje i wyniki testów zderzeń

Same dobre parametry fotelika samochodowego jeszcze nie wystarczą. To, co twierdzi producent, może się często różnić od rzeczywistych cech produktu. Etyka nie jest brana pod uwagę, reklama jest tylko reklamą. Problemem jest to, że o wadach fotelika samochodowego często dowiecie się dopiero podczas wypadku, a wtedy może już być za późno. Abyście nie byli niemile zaskoczeni tym co właśnie kupiliście, zalecamy przejrzeć chociaż podstawowe informacje, które o wybranym modelu pojawiają się w intrenecie. Przede wszystkim zaś te, które dotyczą bezpieczeństwa.

Wyniki testów zderzeniowych – zderzenia przednie i boczne

Różnymi testami zderzeniowymi, które czasami wahają się na granicy profesjonalnych recenzji i recenzji użytkowników, zajmują się w naszym rejonie przede wszystkim ogólnokrajowe kluby samochodowe. Testy przeprowadzają dwa razy do roku i oceniają je jak w szkole. Na czym polega test? Oprócz części, kształtu lub praktycznego zastosowania fotelika sprawdza się w szczególności skuteczność i bezpieczeństwo. Najlepiej odzwierciedlającą to wartością jest zderzenie czołowe z prędkością 64 kilometrów na godzinę (co wcale nie jest aż tak dużo) i zderzenie boczne z prędkością 50 kilometrów na godzinę. Fotelik samochodowy jest umieszczany w modelu auta, w nim sadzany jest model dziecka o wielkości, wadze i fizjologii zwykłego dziecka a potem sprawdza się, co stanie się w wyniku zderzenia.

Crash-test

Przy takich prędkościach rzeczywiście dobry fotelik samochodowy nie powinien ani drgnąć. Takich modeli jest jednak mało. O wiele częściej podczas testów ujawniane są problemy w zakresie funkcjonalności. Czasami fotelik samochodowy w wyniku zderzenia wypina się albo zostaje bezpośrednio uszkodzony. W wyjątkowych przypadkach się cały złamie, co ma dla dzieci fatalne skutki. Dużym problemem (który wcale nie rzadko pojawia się nie tylko w tanich fotelikach) jest wypięcie się dziecka pod wpływem zderzenia. Spada ono później bezpośrednio na Wasze siedzenie, co może oznaczać poważny uraz głowy i kręgosłupa. Nic z tych rzeczy oczywiście nie chcecie dla swojego dziecka, więc radzimy kierować się wynikami testów zderzeniowych. Kluby samochodowe, które je wykonują są godne zaufania, a czasami przy teście uda się Wam również znaleźć wideo ze zderzenia. Będziecie zaskoczeni jak bardzo poszczególne modele mogą się od siebie różnić. Jeśli wybrany przez Was fotelik samochodowy ma dobre wyniki testów zderzeniowych, to nie musicie się bać zainwestować w niego pieniądze i powierzyć jego producentowi bezpieczeństwo swojego dziecka.

Zawartość szkodliwych substancji

To, co często bywa problemem importerów, szczególnie tych z państw dalekiego wschodu, to zawartość szkodliwych substancji. Podczas produkcji powstają nie tylko klasyczne substancje chemiczne, ale szereg produktów ubocznych, które mogą być szkodliwe dla zdrowia, a nawet być jadowite. Większość tych produktów ujawnia Słowacka Inspekcja Handlowa (SOI), ale nie wszystkie. Nie zaszkodzi również przejrzeć niezależne testy klubów samochodowych, które ujawniają również niektóre produkty gorszej jakości. Najpoważniejszy problem jest, gdy w fotelikach samochodowych występują wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Powstają one jako odpad przy produkcji plastiku, a jeśli nie zostaną wystarczająco usunięte, mogą dostać się do bezpośredniego kontaktu z dziećmi. Tak samo jest na przykład z niektórymi insektycydami lub zakazanymi stabilizatorami. To wszystko może być szkodliwe dla zdrowia Waszego dziecka, dlatego nie powinniście kupować fotelika samochodowego, który nie jest odpowiednio sprawdzony.

Crash-test

Recenzje wygody fotelika samochodowego

Oczywiście, udział w udanym korzystaniu z fotelika samochodowego ma również to, jak się w nim czuje dziecko. Może się wydawać, że jest miękki i przyjemny, ale rzeczywistość Waszego odczucia może się różnić, ponieważ percepcja dzieci jest zupełnie inna od naszej. Ponadto, co jest dobre dla Was teraz, może skrzywdzić dzieci na dłuższej mecie. Warto przeczytać opinie użytkowników lub porady od bardziej doświadczonych rodziców na forach i zobaczyć, co ich dzieci mówią o foteliku samochodowym. Jeśli są zadowolone, dobrze się w nich czują, a droga jest przyjemna, to zdecydowanie nie musicie się martwić taką inwestycją. Oczywiście, jeśli dzieci nie chcą używać fotelika samochodowego, próbując z niego wydostać, to dobrze jest wiedzieć, czy to tylko ich temperament i natura, czy też coś jest nie tak z wybranym fotelem samochodowym.

back to menu ↑

W jakich przedziałach wahają się ceny dobrej jakości fotelików samochodowych?

Na pewno jesteście zainteresowani ceną jaką trzeba zapłacić, aby uzyskać wysokiej jakości fotelik samochodowy. Aby Wam pomóc, musimy wymienić kategorie fotelików dla dzieci, ponieważ każda z nich znajduje się w innych zakresach cenowych. Jakie one są?

  • Fotele samochodowe od 0 do 13 kilogramów – średnio od trzystu do sześciuset pięćdziesięciu złotych, te najlepsze około osiemset pięćdziesiąt złotych.
  • Foteliki samochodowe 0-18 kilogramów – średnio od sześciuset pięćdziesięciu do tysiąca stu złotych, te wysokiej jakości ze stopami montażowymi nawet ponad tysiąc pięćset złotych.
  • Foteliki samochodowe 9-18 kilogramów – od około od sześciuset pięćdziesięciu do tysiąca stu złotych, najlepsze modele około tysiąc dwieście złotych.
  • Foteliki samochodowe od 9 do 36 kilogramów – cena waha się od sześciuset do tysiąca pięciuset złotych za naprawdę wysokiej jakości modele.
  • Foteliki samochodowe od 15 do 36 kilogramów – średnio modele kosztują od trzystu do sześciuset pięćdziesięciu złotych, ale najlepsze mogą kosztować nawet tysiąc siedemset złotych.

Oczywiście, tańsze modele są dostępne na rynku, ale zdecydowanie nie możemy ich polecić. Nie próbujcie kupować taniego fotelika samochodowego. Nie będzie on wysokiej jakości i nie zapewni bezpieczeństwa Waszemu dziecku, gdy będzie ono w potrzebie. Fotelik samochodowy to produkt, w który należy inwestować bezwarunkowo, dzieci są Waszym szczęściem i powinniście je chronić.

back to menu ↑

Werdykt końcowy

Bezpieczeństwo i komfort, tak możemy podsumować cały wybór fotelika samochodowego. Oto główne punkty, których należy się trzymać. Powinniście poświęcić dużo wysiłku i uwagi, aby wybrać dobre foteliki dla dziecka, aby zapewnić mu maksymalny poziom wygody i bezpieczeństwa. Najpierw zobaczcie, z jakiej kategorii chcecie wybrać. Jest ich kilka, ocenianych według wagi lub wzrostu dziecka, i muszą one bezwarunkowo pasować do Waszego potomka. Jeśli nie będą pasować, to fotelik może być nieskuteczny, nawet niebezpieczny, a także bardzo niewygodny. Następnie postępujcie zgodnie z podanym w instrukcji sposobem instalacji i mocowania fotelika, aby zapewnić maksymalną ochronę. I oczywiście sprawdźcie też jak długo fotelik był używany i czy brał udział w wypadku. Jeśli tak, to zdecydowanie go nie kupujcie. Następnie, kiedy przejdziecie przez wszystkie powyższe punkty, możecie skupić się na takich rzeczach jak wygląd, amortyzacja, kształt lub, na przykład, możliwość użycia fotelika w wózku. Ostatnią rzeczą, przez którą zalecamy przejść, są recenzje i wyniki testów zderzeń. Powiedzą Wam najwięcej o foteliku samochodowym, a jeśli wybrany model jest dobrze oceniony, oznacza to, że nie będziecie niepotrzebnie marnowali pieniędzy. Dobrze oceniony fotelik będzie naprawdę dobrą ochroną dla Waszego dziecka, a pieniądze, które w niego wkładacie, zwrócą 100% zdrowia Waszego dziecka. W żadnym wypadku nie życzymy sobie wypadku samochodowego, ale wszystko może się zdarzyć na drodze, a jeśli będziecie gotowy, nic się poważnego nie stanie.

Zapínanie-autosedačky-300x184

back to menu ↑

Wskazówki i rady dotyczące używania fotelików samochodowych

Kiedy już kupujecie fotelik samochodowy, Wasz największy interes spoczywa w tym, aby Wasze potomstwo było całkowicie bezpieczne i czuło się wygodnie. Z tego powodu musicie zawsze uważnie obserwować podział według grup i nie próbujcie na tym oszczędzać. Niektórzy rodzice wolą nieco dłużej korzystać z fotelika samochodowego, a następnie kupić kolejny z szerszych kategorii, ale nie polecamy tego rozwiązania. Gdy dziecko jest zbyt duże na foteliku samochodowym, używanie go jest niebezpieczne, a także nieprzyjemne i niewygodne. Drugą opcją jest zbyt wielki fotelik dla dziecka. W tym przypadku dziecko mogłoby wypadnąć w razie wypadku lub zostać zranione przez pasy. Nic z tego nie jest dobre.Fotelik samochodowy powinien być wymieniany, gdy dziecko przekroczy kategorię wagową lub przekroczy górny limit wzrostu. Nawet ten drugi wariant jest niebezpieczny. W razie wypadku istnieje bardzo duże ryzyko urazu głowy, co może mieć fatalne konsekwencje dla dziecka.Ze względów bezpieczeństwa nie martwcie się, jeśli musicie zainwestować w nowy fotelik samochodowy, jest to o wiele lepsze rozwiązanie. Należy pamiętać, że fotelik samochodowy jest podłączony do tylnego siedzenia.  Tam jest o wiele bardziej bezpiecznie, a najlepiej, jeśli używacie tylnego siedzenia po stronie pasażera na umiejscowienie fotelika. Statystycznie jest to najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie. Jeśli jednak zdecydujecie się umieścić fotelik na przednim siedzeniu, to jest to możliwe.Przed jazdą upewnijcie się, że poduszka powietrzna została wyłączona. Jest to absolutnie podstawowa zasada, której nie należy zapominać. Może mieć niepotrzebne tragiczne konsekwencje.

Podczas wsiadania do samochodu pamiętajcie, aby zawsze mocować dziecko na siedzeniu i upewnić się, że dziecko się nie rozprostuje. Doświadczony rodzic doradziłby dziecku, aby ukrył oczy, podczas zapinania pasów, aby było to dla niego zabawne i bezpieczne. Nie lekceważ inteligencji dziecka, dzieci są zręczne. Ale kiedy dziecko nie wie, jak to zrobiliście, trudno mu będzie się rozluźnić. Być może dziecko będzie przez jakiś czas niespokojne lub dziecko nie będzie po prostu chciało usiąść w foteliku w jednej pozycji, ale to dla jego bezpieczeństwa, więc nie pozwólcie, aby to miało na Was wpływ i nie wyciągajcie go z fotelika na zewnątrz.

 

Nasze ostatnie zalecenie może brzmieć jako apel ze strony Ministerstwa Insfrastruktury, ale nie możemy tego pominąć. Gdy jedziecie gdziekolwiek, zadbajcie o siebie i o swoje dzieci. I nawet jeśli jeździcie tylko pięć metrów do sklepu, zawsze przymocujcie dziecko do fotelika, możecie w ten sposób uratować mu życie.