Ranking fotelików samochodowych

Jak wybrać fotelik samochodowy 2019

Ranking fotelików samochodowych

Dla dzieci do 13 kg Dla dzieci do 18 kg Dla dzieci od 9 do 18kg Dla dzieci od 9 do 36 kg Dla dzieci od 15 do 36 kg
Kiddy Evolution Pro2 2018 Cybex Sirona M2 i-size 2018 Britax RÖMER Safefix Plus 2018 Cybex Pallas M-fix SL 2018 RECARO Monza Nova Evo Seatfix 2018
Bezpieczeństwo
98 %
Wygoda
90 %
Montowanie
89 %
Cena/jakość
94 %
Bezpieczeństwo
93 %
Wygoda
92 %
Montowanie
89 %
Cena/jakość
94 %
Bezpieczeństwo
98 %
Wygoda
91 %
Montowanie
92 %
Cena/jakość
94 %
Bezpieczeństwo
93 %
Wygoda
97 %
Montowanie
94 %
Cena/jakość
93 %
Bezpieczeństwo
92 %
Wygoda
97 %
Montowanie
94 %
Cena/jakość
92 %
Zobacz cenę Zobacz cenę Zobacz cenę Zobacz cenę Zobacz cenę

Najlepsze foteliki samochodowe 2019

Rady, wskazówki, recenzje

Wstęp

Samochody z pewnością są wspaniałym wynalazkiem i udogodnieniem współczesnych czasów. Jednak każde czasy przynoszą również odrobinę złego. W tym przypadku mamy na myśli ryzyko, jakie wynika z użytkowania samochodu. Z pewnością sobie uświadamiasz, jak w ostatnich latach wzrósł ruch drogowy. Po drogach jeździ coraz więcej aut, zarówno osobowych jak i ciężarowych. Z tym związane jest między innymi również o wiele większe ryzyko wypadków drogowych. Jak często czytasz w gazecie, że ktoś zginął na drodze lub uległ wypadkowi? Co dziennie lub co najmniej co drugi dzień. Dlatego w przypadku aut trzeba zwracać uwagę nie tylko na wygodę i ładny wygląd, ale również na zdrowie i bezpieczeństwo. Prędkość jazdy trzeba dostosować do przepisów, pogody i stanu jezdni, trzeba kierować na trzeźwo i gdy jest się wypoczętym, a przede wszystkim z zapiętymi pasami.

Jednak, jeśli masz dziecko, te środki bezpieczeństwa nie wystarczą. Oprócz tego jak jedziesz ty, istotne jest również jak jeżdżą wszyscy kierowcy dookoła Ciebie. Wypadek nie zawsze musi być Twoją winą. A dla dzieci niestety nie wystarczą zwykłe siedzenia i pasy bezpieczeństwa, ponieważ dzieci są zbyt małe. Obie te rzeczy są skonstruowane i przeznaczone dla dorosłych. A jeśli chcesz swoim latoroślom zapewnić maksymalne bezpieczeństwo, powinieneś koniecznie pomyśleć o zakupie fotelika samochodowego lub kwestię transportu rozwiązać inaczej. To, co na przykład przed dwudziestoma laty było przy niewielkim nasileniu ruchu drogowego możliwe, czyli wożenie dzieci na kolanach albo nawet na siedzeniu pasażera, obecnie jest nie do pomyślenia.

A fotelika samochodowego nie da się wybrać ot tak. Jest wiele parametrów, które trzeba wziąć pod uwagę. Za wyjątkiem maksymalnego możliwego bezpieczeństwa powinieneś swoim dzieciom zapewnić również wygodę, aby podróż autem nie była dla nich dyskomfortem. Musisz liczyć się z tym, że mogą nie chcieć jeździć w foteliku samochodowym, ponieważ nie jest to dla nich przyjemne. Więc każde ustępstwo na rzecz ich wygodnego siedzenia (albo nawet leżenia) jest dla nich darem niebios. Dodatkowo spraw, o których trzeba pamiętać, jest cały szereg – kategoria wiekowa i wagowa, wielkość lub montaż przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Aby ułatwić Ci wybór i pomóc zwiększyć bezpieczeństwo Twoich potomków, przygotowaliśmy dla Ciebie recenzje najnowszych i najczęściej sprzedawanych modeli fotelików samochodowych 2017 roku. A wraz z nimi doradcę, który krok po kroku poprowadzi Cię przy zakupie fotelika samochodowego.

Autosedačka

back to menu ↑

Podstawowy podział fotelików samochodowych

Foteliki samochodowe dla dzieci dzieli się na kilka kategorii wagowych w zależności od tego, dla jakiej kategorii wagowej są przeznaczone. Temu zaś, mniej więcej, odpowiada rozmiar i przedział wiekowy. Gdy urodzi Ci się dziecko, musisz liczyć się tym, że dopóki nie osiągnie 150 centymetrów (co jest prawnie ustalonym wzrostem minimalnym, od jakiego dzieci nie muszą już jeździć w fotelikach samochodowych), będziesz musiał kupić dwa lub trzy różne rozmiary fotelikaPierwszego (według BESIP tzw. grupa 0 – 0 do 13 kilogramów) będziesz potrzebować od razu po narodzinach i wystarczy on mniej więcej na rok, rok i pół. Drugi będzie już większy (grupa 1 – 9 do 18 kilogramów) i wystarczy on maksymalnie do osiągnięcia przez dziecko wieku około czterech lat. Ostatni powinien następnie wystarczyć dziecku aż do dwunastu lat (najczęściej jest to połączona grupa 2 i 3 – 15 do 36 kilogramów), gdy powoli przekroczy ono ustalony w przepisach wzrost minimalny. Oczywiście kategorie wagowe bezpośrednio na siebie nie nawiązują, a ponadto oprócz już wspomnianych istnieje też kilka innych, więc przy odrobinie dobrej woli na całe dzieciństwo mogłyby wystarczyć tylko dwa. Zwykle jednak zaleca się trzy – do roku, do trzech / czterech lat i do dwunastu lat.

Konieczne jest, aby kategoria wagowa a tym samym również wiekowa była odpowiednia do wieku dziecka i w pełni dopasowana. Niektórzy rodzice mylnie sądzą, że jeśli kupią większy fotelik, to dziecko i tak do niego dorośnie a oni zaoszczędzą. To prawda, ale z drugiej strony, jeśli fotelik samochodowy jest zbyt duży dla dziecka, to istnieje niebezpieczeństwo, że w razie wypadku nie spełni on swojego zadania i dojdzie a dziecko zostanie ranne. Dotyczy to również odwrotnej sytuacji. Gdy dziecko w foteliku nie czuje się dobrze i wygodnie, podróż będzie dla niego męczarnią i dla Ciebie również. Szczególnie jeśli jedziesz gdzieś dalej niż na zakupy do miasta. Dziecko w ciasnym foteliku będzie się pocić, nie będzie mogło się ruszać i wszystko je będzie cisnąć. A tego przecież dla swoich dzieci nie chcemy, prawda? Więc pierwsza rzecz, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze to odpowiednia kategoria i rozmiar. Dla ułatwienia zaprezentujemy podstawowe typy fotelików wraz z rankingiem tych najlepszych.

back to menu ↑

Test fotelików samochodowych dla dzieci od 0 do 13 kilogramów

Foteliki samochodowe 0-13 kilogramów są przeznaczone dla noworodków i najmniejszych dzieci. Są one oczywiście bardzo specyficzne, ponieważ szczególnie noworodki, których ciało nie jest w pełni rozwinięte, i których kości nie są jeszcze całkowicie twarde, potrzebują szczególnej ochrony.

Najlepsze foteliki samochodowe dla dzieci od 0 do 13 kilogramów

Kolejność Nazwa Podgląd Waga Ocena Wymiar Cena
1. Kiddy Evolution Pro2 2018 4,9 kg 66 x 44 x 62 cm Zobacz cenę
2. Cybex ATON 5 2018 4,8 kg 64 x 43 x 39 až 56 cm Zobacz cenę
3, Maxi Cosi Rock 2018 3,9 kg 46 x 56 x 67 cm Zobacz cenę
4. Britax Römer Baby safe i-Size 2018 4 kg 44 x 57 x 65 cm Zobacz cenę

Foteliki samochodowe dla dzieci od 0 do 13 kilogramów i ich charakterystyka

Ten typ fotelika samochodowego ma typowy kołyskowy (lub często nazywany jest przez mamy, nosidełkiemkształt – tak zwana kołyska, w której dziecko jest chronione od stóp aż po głowę a nad głową często ma jeszcze dodatkową ochronę. Dziecko jest w nim w pozycji półsiedzącej, podobnie jak w wózku. Poza tym, do wózka również można je przymocować, ich forma jest do tego dostosowana. Ogromna większość z nich będzie montowana tyłem do kierunku jazdy. To również spowodowane jest różnicami w budowie anatomicznej noworodka i starszego dziecka – u niemowląt kręgosłup szyjny nie jest na tyle sztywny i w razie wypadku mógłby ulec uszkodzeniu w wyniku działania siły bezwładności i nacisku, a tak oprze się o tylną stronę fotelika. Powszechna dla tej kategorii jest rączka, za którą można łatwo przenieść fotelik. Nietrudno go wyjąć i nosić, w razie konieczności możesz w niej nosić dziecko. Mocowanie tych fotelików jest często za pomocą isofix-u, co jest ogromnym udogodnieniem. Oferuje to większą stabilność niż klasyczne mocowanie za pomocą trzypunktowego pasa.

Autosedačka-0-13

back to menu ↑

Test fotelików samochodowych dla dzieci od 0 do 18 kilogramów

W tej kategorii fotelików samochodowych znajdziemy modele, które są przeznaczone dla dzieci od 0 do 18 kilogramów. Jest to pewna możliwość jak oszczędzisz – jeśli kupisz ten fotelik a później nawiązujący do niego większy model, to na całe dzieciństwo Twoich potomków wystarczą Ci tylko dwa foteliki. W tym przypadku powinien on wystarczyć od urodzin aż do trzech, czterech lat, a następny model do dwunastu lub trzynastu lat, w zależności od tego jak szybko rośnie Twoje dziecko.

Najlepsze foteliki samochodowe dla dzieci od 0 do 18 kilogramów

Kolejność Nazwa Podgląd Ocena Waga Wymiar Cena
1. Cybex Sirona M2 i-size 2018 - - Zobacz cenę
2, Römer First Class Plus 2017 8.4 kg 65x 45 x 59 cm Zobacz cenę
3, Nania Cosmo Sp 2016 6,5 kg 60 x 42 x 50 cm Zobacz cenę
4. Caretero Fenix 2016 8 kg 46 x 47 x 69 cm Zobacz cenę

Foteliki samochodowe dla dzieci od 0 do 18 kilogramów i ich charakterystyka

W tej kategorii obowiązują te same zasady, co w poprzedniej. Konstrukcja jest sztywna, aby w najniebezpieczniejszym dla Twoich dzieci wieku zapewnić im maksymalną opiekę i ochronę. W większości są one montowane tyłem do kierunku jazdy a stosunkowo często, oprócz zwykłego mocowania, spotkasz w nich również nogę stabilizującą. W porównaniu do poprzedniego typu, są to jednak typowe foteliki samochodowe, więc nie będą nadawać się do zamontowania na wózku ani do noszenia. Ich obsługa również jest nieznacznie bardziej skomplikowana, ale z drugiej strony oferują one Twojemu dziecku duży komfort, dają mu dobrą ochronę i nie są aż tak bardzo droższe niż foteliki samochodowe z kategorii 0 do 13.

Autosedačka-0-18-200x300

back to menu ↑

Test fotelików samochodowych dla dzieci od 9 do 18 kilogramów

Ta kategoria fotelików samochodowych powinna następować po fotelikach 0 do 13 kilogramówPrzeznaczone są dla dzieci od dziewięciu miesięcy lub roku aż do trzech / czterech lat. Są już wyraźnie większe, ich konstrukcja jest trochę lżejsza i mniej masywna, a przede wszystkim są wyraźnie wygodniejsze.

Najlepsze foteliki samochodowe dla dzieci od 9 do 18 kilogramów

Kolejność Nazwa Podgląd Ocena Waga Wymiar Cena
1. Britax RÖMER Safefix Plus 2018 - kg -cm Zobacz cenę
2. Britax Römer DUO Plus 2018 - kg -cm Zobacz cenę
3. Maxi-Cosi 2way Pearl 2018 - kg -cm Zobacz cenę

Foteliki samochodowe dla dzieci od 9 do 18 kilogramów i ich charakterystyka

Są przeznaczone wyłącznie do siedzenia, już nie do wózka ani do noszenia i dają dzieciom większą wygodę. Nie brakuje w nich zagłówka, osłony bocznej oraz co istotne dla bezpieczeństwa, często znajdziemy również wyściełaną osłonę tułowi. Jej rola polega na tym, by w razie wypadku nie zrobić dziecku żadnej krzywdy, utrzymać je stabilnie na miejscu i nie pozwolić mu wypaść z fotelika lub doznać urazu w wyniku napięcia się pasów. W takim przypadku spotkamy się już z montowaniem przodem do kierunku jazdy, choć nie wszystkie foteliki samochodowe z tej kategorii są do tego przystosowane. Mocowanie w lepszym przypadku jest za pomocą isofixu, w gorszym za pomocą pasów.

Autosedačka-9-18-300x300

Ostrzeżenie! Foteliki samochodowe i-Size

Kategoria fotelików samochodowych dla dzieci zgodnie z normą ECE R-129 i-Size – do 105cm.

Od stycznia 2018 definitywnie normę ECE R44 zastąpi nowa „i-Size norma ECE R-129, która równolegle z nią obowiązuje już od 9. lipca 2013. Dotyczy ona tylko najmniejszych dzieci od 0 do 4 – 4, 5 lat, a dokładniej dzieci do 105 cm wzrostu. Czyli właśnie kategorii wagowych 0- 13, 0-18 i 9-18 kg.  Oprócz innych kwestii mówi ona, że dzieci w wieku 15 miesięcy i młodsze muszą jeździć w fotelikach samochodowych w pozycji tyłem do kierunku jazdy, która przez wielu ekspertów do spraw bezpieczeństwa uważana jest za najbezpieczniejszy sposób jazdy.  Foteliki I- Size są ogólnie aż -5 razy bezpieczniejsze i przeznaczone do samochodów posiadających system Isofix. Ten system muszą posiadać wszystkie nowo produkowane samochody. Dlatego na pierwszych dwóch miejscach naszych tabeli znajdują się foteliki spełniające normę ECE R-129. Jednak nie musisz się bać, również te starsze zapewnią bezpieczeństwo Twojemu dziecku.

i-Size autosedačky

Co powinien spełniać fotelik samochodowy i-Size:

 • być wyposażony w system Isofix,
 • mieć wewnętrzne wielopunktowe pasy bezpieczeństwa,
 • jest przeznaczony dla noworodków i małych dzieci do 105 cm (czyli mniej więcej do 4 lat),
 • rozmiar fotelika jest dopierany na podstawie wzrostu dziecka, a nie na podstawie wagi,
 • do 15 miesiąca życia dziecko ma podróżować tyłem do kierunku jazdy,
 • spełniać zalecane crash testy i chronić również podczas zdarzenie bocznego (zasadnicza różnica w porównaniu z normą ECE R44),
 • włączane z dzieckiem ma ważyć maksymalnie 33 kg.


back to menu ↑

Foteliki samochodowe dla dzieci od 9 do 36 kilogramów

Foteliki samochodowe 9-36 są kolejną kategorią, która w porównaniu do innych jest bardziej obszerna. Te foteliki samochodowe powinny być odpowiednie dla dzieci od roku, dwóch lat aż do dwunastu lat. Odpowiada temu również ich konstrukcja – od maksymalnej ochrony, przeznaczonej dla noworodków, stopniowo się odchodzi a na znaczeniu zyskuje wygoda. Dziecko w tym wieku ma już swój rozum i jeśli nie będzie się w samochodzie czuło dobrze, jasno i wyraźnie da Ci o tym znać.

Najlepsze foteliki samochodowe dla dzieci od 9 do 36 kilogramów

Kolejność Nazwa Podgląd Ocena Waga Wymiar Cena
1. Cybex Pallas M-fix SL 2018 5,8 kg 42 x 54 x 63 cm Zobacz cenę
2, Zopa Carrera Fix 2018 - kg - cm Zobacz cenę
3, Britax Römer Evolva 123 SL SICT 2018 7,7 kg 48 x 51 x 61 až 86 cm Zobacz cenę
4. Petite&Mars Prime II Isofix 2018 Grey -kg - cm Zobacz cenę

Foteliki samochodowe dla dzieci od 9 do 36 kilogramów i ich charakterystyka

W tym przypadku chodzi o prawdziwe foteliki samochodowe, które mają swoje zastosowanie tylko do auta. Przeznaczone są do mocowania isofixem lub pasem przede wszystkim przodem do kierunku jazdy. Spotkasz się w nich z zagłówkiem i podłokietnikami a nierzadko również z osłoną tułowia, która w razie wypadku może odegrać ważną rolę dla bezpieczeństwa Twojego potomka. Pewną wadą tego typu fotelików jest ich cena, która jest nieco wyższa niż w poprzednich kategoriach, lecz należy pamiętać, że za pomocą tych fotelików samochodowych pokrywasz dwa przedziały wzrostu dziecka, czyli jest to porównywalne z sytuacją, w której kupujesz dwa foteliki. Oprócz ceny, w tej kategorii znaleźliśmy jeszcze jedną wadę – dla dzieci z dolnej granicy wagi te foteliki są większe niż powinny być, a dla dzieci z górnej granicy wagi są nieco ciaśniejsze. Przedziały wiekowe i wagowe w tym przypadku wydają się być, zbyt duże.

Autosedačka-9-36-300x300

back to menu ↑

Test fotelików samochodowych dla dzieci od 15 do 36 kilogramów

Ostatnią kategorią są foteliki samochodowe 15-36 kilogramów. Są przeznaczone dla dzieci mniej więcej od trzech lub czterech lat do końca używania fotelika samochodowego, więc do jedenastu, dwunastu lat (krótko mówiąc, do osiągnięcia wymaganego wzrostu 150 centymetrów). Istnieje jeszcze klika innych kategorii, mniej popularnych, ale te przedstawione przez nas są najbardziej powszechne i ta jest ostatnią z nich. To powinny być ostatnie foteliki jakich używają dzieci.

Najlepsze foteliki samochodowe dla dzieci od 15 do 36 kilogramów

Kolejność Nazwa Podgląd Ocena Waga Wymiar Cena
1. RECARO Monza Nova Evo Seatfix 2018 - kg - cm Zobacz cenę
2, Cybex Solution M-Fix SL 2018 5,8 kg 42 x 54 x 63 cm Zobacz cenę
3, Cybex Solution CBXC 2018 5,7 kg 50 x 42 x 64 cm Zobacz cenę
4. BeSafe iZi Flex FIX i-Size 2018 7 kg 42 x 52 x 64 cm Zobacz cenę

Foteliki samochodowe dla dzieci od 15 do 36 kilogramów i ich charakterystyka

 Konstrukcja jest tu w pełni dostosowana do maksymalnej wygody oraz dostosowana do montowania zgodnie z kierunkiem jazdy. Większe dzieci nie są już tak podatne na uderzenia, za to potrzebują przestrzeni i komfortu. Dzięki temu podczas podróży może ono patrzeć przez okno, oglądać filmy lub z Wami rozmawiać. Te foteliki samochodowe najczęściej składają się z siedziska, oparcia na ręce, kręgosłup i głowę, czasami osłony bocznej i okolic bioder. Nie ma już pasa dodawanego do fotelika i używa się tylko pasów w samochodowych. Czasami może się zdarzyć, że nie będziesz chciał korzystać z całego fotelika samochodowego, ale tylko z siedziska i pasa który masz w aucie. Jest to jedna z możliwości, jak u starszych dzieci spełnić obowiązek jazdy w foteliku.

 

Autosedačka-15-36-217x300

back to menu ↑

Najwięksi producenci fotelików samochodowych

Jakość fotelików samochodowych, jak bywa przy podobnych produktach, do pewnego stopnia polega na marce. Sprawdzony producent, który sprzedaje wiele produktów, nie może pozwolić sobie na błędy. To samo obowiązuje również w przeciwnym kierunku – od podrzędnej marki nie możesz oczekiwać jakości, trwałości ani wygody. Spojrzymy więc, które firmy już długo działają na rynku i są przez lata sprawdzone. Nie mówimy, że jest to konieczność, ale dobrze jest podczas zakupu poznać poszczególnych producentów.

Foteliki samochodowe Britax Römer

Spółka Britax / Römer, powstała w 1979 roku w wyniku połączenia z długą tradycją i dobrą opinią – niemieckiego producenta Römer, który zostało założony w latach 30. XIX wieku i z biegiem czasu zaczął się specjalizować w bezpieczeństwie dzieci oraz brytyjskiej firmy Britax, która powstała w 1939 roku w Anglii. Po połączeniu cała spółka rozpoczęła eksport na cały świat. Wśród produkowanych przez nią artykułów są nie tylko foteliki samochodowe, ale również foteliki rowerowe i wózki dla dzieci. Ciekawostką jest to, że system isofix pochodzi właśnie z fabryk tej firmy. Na rynku fotelików samochodowych jest prawdopodobnie najwyższej jakości marką, firma nawet używa własnych urządzeń do crash-testów.

BritaxRömer-300x152

Foteliki samochodowe Cybex

Brytyjska spółka Cybex na rynku fotelików działa jeszcze krótko, szczególnie w porównaniu z innymi. Powstała dopiero w 2000 roku, gdy założył ją Martin Pos. Od początku specjalizowała się w produkcji fotelików samochodowych, wcześniej oferowali również wózki i nosidła dla dzieci. Nie obawialibyśmy się nazwać produktów tej firmy określić jako wysokiej jakości. Są certyfikowane, w testach zwykle dostają dobre oceny i co jest zaletą, foteliki samochodowe Cybex również bardzo dobrze wyglądają.

Cybex-300x46

Foteliki samochodowe Nania

Foteliki samochodowe marki Nania są produkowane we Francji. Licencję na ich sprzedaż posiada spółka TEAM TEX group. We Francji firma ta dominuje na rynku, u nas dopiero stopniowo zdobywa pozycję. Oprócz fotelików dla dzieci produkują również inne artykuły dla dzieci, jak na przykład wózki. Tu jednak koncentrujemy się na fotelikach. Są one produkowane w sześciu rodzajach (First, Plus, Luxe, Limited, Subli i Premium) oraz we wszystkich popularnych kategoriach. Są wygodne, wartościowe jak również trwałe i pięknie wyglądają.

Nania-300x104 (1)

Foteliki samochodowe Maxi-Cosi

Spółka Maxi-Cosi została założona w 1968 roku w Holandii i stopniowo stała się jedną z ulubionych marek fotelików samochodowych (jak również wózków) w Europie. Wiele produktów Maxi-Cosi uzyskało nagrody w różnych niezależnych testach konsulentów, jak również nagrody za jakość i wzornictwo.  Nie boją się inwestować w badania i rozwój tych najbezpieczniejszych fotelików samochodowych. Często proponują standardy i wielokrotnie przekraczają nawet te najsurowsze wymogi dotyczące bezpieczeństwa, ustalone w normach europejskich lub krajowych.

Maxi-cosi

back to menu ↑

Jak wybrać bezpieczny i wygodny fotelik samochodowy?

Teraz mamy wgląd w to, jak wygląda rynek fotelików samochodowych. Wiemy, jakie kategorie możemy wybrać i którzy producenci powinniśmy preferować, aby mieć pewność, że kupimy produkt naprawdę dobry i wysokiej jakości. Pytanie jednak brzmi, jak postąpić dalej. Spójrzmy na to razem. Parametry, które należy śledzić, są zbyt liczne.

Dostosowanie wzrostu, wagi i wieku dziecka
Rozmiar fotelików samochodowych został już rozwiązany po ich zakwalifikowaniu. Ale jest to tak ważne, że nie jest to zły pomysł, aby powtórzyć to wszystko ponownie. To jest pierwsze kryterium wyboru. Fotelik powinien pasować do wzrostu dziecka. Częściowo ze względu na wygodę, ale głównie ze względu na bezpieczeństwo. Jeśli dziecko siedzi na zbyt małym siedzeniu, wypadek może spowodować obrażenia w ograniczonej przestrzeni, a ponadto dziecko będzie się pocić dużo i prawdopodobnie nie będzie przyjemne. Duży fotelik da mu dużo miejsca, ale jeśli zdarzy się wypadek, to będzie mieć prawie żadnego wpływu. Dlatego zawsze dostosowuj się do wielkości dziecka – wagi i wzrostu.

Podstawowy podział na kategorie jest wagowy. Istnieje wiele, najpowszechniejszy podział fotelików samochodowych to 0-13 kilogramów (dla noworodków i najmniejszych dzieci, w przybliżeniu od 0 do 9 miesięcy lub jednego roku życia), 9-18 kilogramów (dzieci w wieku od jednego do trzech lat, maksymalnie cztery lat) i 15-36 kilogramów (powinna utrzymać dziecko, aż osiągnie wysokość 150 centymetrów). Nie jest konieczne, aby tylko monitorować wagę, ale także wzrostu dziecka. Gdy dziecko jest za wysokie na fotelik samochodowy, powinno otrzymać nowe. W przeciwnym razie wypadek może spowodować uraz głowy.

Autosedačka-anatómia

Co sprawdzić na początku?

Wybierz fotelik zgodnie z jego wymiarami. Niezbędny jest obszar, szerokość i długość poduszki. Musisz dostać się na tylne siedzenie. Fotelik samochodowy nie powinien przekraczać niczego, aby nie doszło do jego nadwagi lub uszkodzenia w jakikolwiek inny sposób, musi on idealnie pasować do samochodu.

A ponieważ nie będzie poznawanie nowych miejsc w samochodzie z powodu większego fotelika, zawsze staram się podrzędnym fotelika do wielkości swojego siedzenia w samochodzie. To łatwiejsze, a zaoszczędzisz sobie wiele zmartwień. Nie zapomnij o sprawdzeniu podstawowych towarów. W szczególności spójrz na cały produkt, czy jest on uszkodzony lub noszony gdzieś (szczególnie sprawdź pasy mocujące i oczy). Jeśli ktoś używał przed tobą fotelika samochodowego, dowiedz się, jak długo go używał. Czas użytkowania różni się w zależności od certyfikacji, jednak maksymalny okres, do którego ma zastosowanie, wynosi dziesięć lat. Wtedy nie musi spełniać wymagań. Ale bądź ostrożny, jeśli fotelik samochodowy przeszedł wypadek, należy go natychmiast wyrzucić, nigdy nie wiesz, jak bardzo jest on uszkodzony w środku. Jeśli kupujesz oryginalne foteliki samochodowe, sprawdź również, czy opakowanie zawiera przejrzysty przewodnik, w tym wskazówki montażowe.

Opcje instalacji fotelika samochodowego i jego zamocowania

Chcielibyśmy przekazać Ci najbardziej podstawowe informacje po raz pierwszy – podczas instalacji fotelika samochodowego, zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami, które sprawdziłeś obecność fotelika samochodowego. Bardzo ważne jest, aby fotelik spełniał 100% swojego celu, a mianowicie chronić dziecko. Złe zamocowanie może spowodować, że fotelik samochodowy nie spełni swojego zadania w razie wypadku. Jest to jeszcze bardziej niebezpieczne dla dziecka niż siedzenie na zwykłym siedzeniu. Jak prawidłowo zamocować fotelik samochodowy?  W przypadku starszych samochodów jest uważany za regularny pas z trzypunktowym pasem, ponieważ zakuwasz kajdanki, aby usiąść. Ma jednak swoje wady (mniejsza stabilność w wypadku, pasy mogą również zaszkodzić dziecku, …). Dużo lepszy jest nowoczesny system isofix, o którym wspominaliśmy w odniesieniu do standardu bezpieczeństwa ECE R-129 i-Size – do 105 cm. Jest to połączenie dwóch ramion na siedzeniu i otworów montażowych w siedzeniu. Spotykasz je w każdym nowym samochodzie, między oparciem a siedzeniem, szczególnie na tylnych siedzeniach. Ten sposób montażu mocuje fotelik samochodowy bezpośrednio do karoserii, zapewniając maksymalną osiągalną stabilność, trwałość i bezpieczeństwo. Podobnie stosuje się specjalną stopę (szczególnie w fotelikach dla noworodków), która jest przymocowana do podłogi samochodu (a tym samym bezpośrednio do podwozia, które jest najbardziej stabilnym miejscem w samochodzie w wypadku). To nie pozwoli fotelik do ruszyć w górę lub w dół, do przodu lub do tyłu. Jednak nie możemy wybaczyć tej uwagi – nie wszystkie foteliki samochodowe mają ten system zapięcia w najwyższej jakości, czasami można je rozbijać lub rozluźniać na tańszych fotelikach samochodowych. Dlatego zalecamy uważne monitorowanie crash-testów, które zostaną omówione później.

Autosedačka-3-

Sposoby mocowania dziecka

Dziecko znajduje się w foteliku samochodowym zwykle przymocowanym za pomocą dwóch pasów, które są zapinane z przodu. W razie potrzeby stosuje się pasy bezpieczeństwa pojazdu, nawet dla większych dzieci. Mniejsze mogą się wsunąć pod pas. Noworodek jest zwykle uwiązany przez parę pasm, które przechodzą przez ramiona i reszta ciała i zbiegają się między nogami. Jest to dość bezpieczne, wystarczająco mocne i wygodne do powieszenia. Niektórzy producenci stosują jednak tylko jeden pas poprzeczny, aby dzieci były wygodniejsze. Taki system nie może być w żaden sposób zalecany, jest niebezpieczny, zarówno w razie wypadku, jak i poza nim. W razie awarii, nie będzie trzymać dziecka, a dziecko łatwo złapać w samochodzie podczas jazdy i może upaść na przykład pod siedzeniem. Więc zdecydowanie nie. Fotelik samochodowy może być również konsolą na brzuchu, co wielu ludzi odrzuca, z drugiej strony może po prostu dodać stabilności i bezpieczeństwa dziecku.

Wiązanie samego dziecka to inna sprawa. Mimo, że dziecku może się to nie podobać, paski muszą być dopasowane do ciała, najlepiej, aby mieć maksymalną dłoń pod nimi, nic więcej. Kontrola długości powinna być niedostępna dla dzieci, aby nasze dzieci nie mogły same wypuścić pasy. Zawsze należy się upewnić, że dziecko nie może się zsunąć pod pasy, a także trzymać pasy z szyi. Dziecko może być zranione, nie wspominając o konsekwencjach, czym byłby wypadek. Zarząd Doświadczeń mówi również, jeśli to możliwe, pozbyć się dziecka z grubych warstw ubrań, a następnie go przymocować. Z jednej strony dziecko nie będzie gorące, a dziecko będzie dobrze siedzieć. Z drugiej strony, zbyt dużo miejsca pozostaje między ciałem a paskiem. Zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami producenta i spróbuj umieścić dziecko w foteliku samochodowym, aby nie miało najmniejszej szansy na opuszczenie fotelika.

Wolisz wygodnie przed tanim

To może nie wydawać się tak ważne, jak to, ale jeśli planujesz podróżować na duże odległości, na wakacje nad morze lub na zimę w górach, ważne jest, aby dzieci w foteliku samochodowym czuły się komfortowo. W przeciwnym razie ich nie polubią, a trudno będzie je w to wciągnąć, nie mówiąc już o tym, co lubisz w drodze. Więc spróbuj wybrać fotelik, który jest przyjemnie amortyzowany, ma zagłówki i ewentualnie na rękach, i w którym twoje dziecko będzie dobrze siedzieć.  Konsolę na brzuchu można wykorzystać na przykład jako półkę na książkę lub miejsce na zabawki. Pod tym względem obowiązuje proste równanie – tanie = niewygodne. Producenci, którzy twierdzą, że stawiają najtańsze foteliki samochodowe na rynku, najczęściej oszczędzają materiał. Jeśli nie kosztem bezpieczeństwa, to kosztem wygody.

Na przykład w niektórych fotelach samochodowych używa się tylko bardzo cienkiej wyściółki, która jest zużyta. Dzieci siedzą na twardym plastiku, który nie pasuje i nie kształtuje, co nie będzie dla nich przyjemne. Mimo to jest niezdrowe dla ich pleców i szyi. W tym momencie jednak nie możemy podać danych, których należy przestrzegać. Jakości i komfortu nie można wyrazić liczbami. Zalecamy dopracowanie fotelika samochodowego, spróbuj go popchnąć, a następnie kupić. I pomyśl, że tam, gdzie nie chcesz siedzieć, nie oddawaj go swoim dzieciom. Nosili go jeszcze gorzej i przyjemny sposób na wakacje mógłby być bardzo łatwy do zmiany w cierpieniach rodzinnych.

Autosedačka

Kolor, wygląd i materiał

W tym momencie możesz śmiało powiedzieć, że fotelik samochodowy jest częścią praktycznej pracy, która nie wymaga szczególnej pielęgnacji. To prawda, z jednej strony, fotelik jest naprawdę zamknięty w samochodzie, jest używany tylko na drodze, i rzadko ktokolwiek to zobaczy. Jednak z drugiej strony jest przeznaczony przede wszystkim dla dzieci. A jeśli masz już jakieś potomstwo lub masz małe rodzeństwo, z pewnością wiesz, że dzieciom lepiej jest siedzieć na wygodnym foteliku ze zwierzętami, które są dla nich interesujące i dać im miejsce na fantazję, niż na czarnym skórzanym fotelu. Tak więc, chociaż może się to wydawać sprzeczne z Twoimi przemyśleniami, wybierz dobry fotelik również w zależności od wyglądu i stylu Twojego dziecka. Lub zapytaj dziecko, jeśli nie wiesz, jak wybrać między wieloma modelami. Masz większą szansę, że twoje dziecko się do tego przyzwyczai i nie zmusisz dziecka do niczego.

Rynek jest bardzo szeroki pod tym względem. Możesz znaleźć foteliki samochodowe we wszystkich kolorach, od różowych i czerwonych dla dziewczynek po niebieskie dla chłopców lub uniwersalne żółte, zielone lub fioletowe. Staraj się nie “dorosłych” kolorów, tj. czarny, szary lub brązowy, dziecko nie będzie to lubić. A jeśli na foteliku są jakieś zdjęcia, tym lepiej, ma to również duży wpływ na duszę dziecka. Twoje małe dziecko będzie o wiele wygodniej podróżować ze stadem, niedźwiedziem lub samochodem, dając mu poczucie bezpieczeństwa i przynajmniej wykorzystując swoją wyobraźnię przez jakiś czas.

Kolejną rzeczą, którą chcielibyśmy uwzględnić w tej kategorii wyboru, jest materiał amortyzujący. To będzie różnić się od fotelika. W zdecydowanej większości przypadków można natknąć się na materiały syntetyczne, które mają wiele zalet. Łatwo jest je wyczyścić (jeśli dziecko ma wymiotować), są one tanie, a wiele z nich ma niskie zużycie. Wadą jest jednak to, że nie absorbuje potu i nie jest dokładnie miękki. Bawełna i miękki zamsz, który również można spotkać, mają przeciwne właściwości – pochłaniają pot i są bardzo wygodne i miękkie, ale jest to bardzo trudne do czyszczenia. Nie można ogólnie zdecydować, co jest lepsze, zależy to od Ciebie i Twojego dziecka, które najlepiej pasują do Twoich potrzeb.

back to menu ↑

Przejrzyj recenzje i wyniki crash-testów

Same dobre parametry fotelika samochodowego jeszcze nie wystarczą. To, co twierdzi producent, może się często różnić od rzeczywistych cech produktu. Etyka nie jest brana pod uwagę, reklama jest tylko reklamą. Problemem jest to, że o wadach fotelika samochodowego często dowiesz się dopiero podczas wypadku, a wtedy może już być za późno. Abyś nie był niemile zaskoczony, tym co właśnie kupiłeś, zalecamy przejrzeć chociaż podstawowe informacje, które o wybranym modelu pojawiają się w intrenecie. Przede wszystkim zaś te, które dotyczą bezpieczeństwa.

Wyniki crash-testów – zderzenia przednie i boczne

Różnymi crash-testami, które czasami wahają się na granicy profesjonalnych recenzji i recenzji użytkowników, zajmują się w naszym rejonie przede wszystkim ogólnokrajowe kluby samochodowe – niemiecki ADAC, szwajcarski TCS, austriacki ÖAMTC a także czeski ÚAMK. Testy przeprowadzają dwa razy do roku i oceniają je tak samo jak w szkole. Na czym polega test? Oprócz składu, kształtu lub praktycznego zastosowania fotelika sprawdza się w szczególności skuteczność i bezpieczeństwo. Najlepiej odzwierciedlającą to wartością jest zderzenie czołowe z prędkością 64 kilometrów na godzinę (co wcale nie jest aż tak dużo) i zderzenie boczne z prędkością 50 kilometrów na godzinę. Fotelik samochodowy jest umieszczany w modelu auta, w nim sadzany jest model dziecka o wielkości, wadze i fizjologii zwykłego dziecka a potem sprawdza się, co stanie się w wyniku zderzenia.

Crash-test

Przy takich prędkościach rzeczywiście dobry fotelik samochodowy nie powinien ani drgnąć. Takich modeli jest jednak mało. O wiele częściej podczas testów ujawniane są problemy w zakresie funkcjonalności. Czasami fotelik samochodowy w wyniku zderzenia wypina się albo zostaje bezpośrednio uszkodzony. W wyjątkowych przypadkach się cały złamie, co ma dla dzieci fatalne skutki. Dużym problemem (który wcale nie rzadko pojawia się nie tylko w tanich fotelikach) jest wypięcie się dziecka pod wpływem zderzenia. Spada ono później bezpośrednio pod Twoje siedzenie, co może oznaczać poważny uraz głowy i kręgosłupa. Niczego z tych rzeczy oczywiście nie chcesz dla swojego dziecka, więc radzimy kierować się wynikami crash-testów. Kluby samochodowe, które je wykonują są godne zaufania a czasami przy teście uda Ci się również znaleźć wideo ze zderzenia. Będziesz zaskoczony jak bardzo poszczególne modele mogą się różnić. Jeśli wybrany przez Ciebie fotelik samochodowy ma dobre wyniki crash-testu, nie musisz się bać zainwestować w niego pieniądze i powierzyć jego producentowi bezpieczeństwo swojego dziecka.

Zawartość szkodliwych substancji

To, co często bywa problemem importerów, szczególnie tych z państw dalekiego wschodu, to zawartość szkodliwych substancji. Podczas produkcji praktyku powstają nie tylko klasyczne substancje chemiczne, ale szereg produktów ubocznych, które mogą być szkodliwe dla zdrowia a nawet jadowite. Większość tych produktów ujawnia Słowacka Inspekcja Handlowa (SOI), ale nie wszystkie. Nie zaszkodzi również obserwowanie niezależnych testów klubów samochodowych, które ujawniają również niektóre produkty gorszej jakości. Najpoważniejszy problem jest, gdy w fotelikach samochodowych występują wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Powstają one jako odpad przy produkcji plastiku, a jeśli nie zostaną wystarczająco usunięte, mogą dostać się do bezpośredniego kontaktu z dziećmi. Tak samo jest na przykład z niektórymi insektycydami lub zakazanymi stabilizatorami. To wszystko może być szkodliwe dla zdrowia Twojego dziecka, dlatego nie powinieneś kupować fotelika samochodowego, który nie jest sprawdzony.

Crash-test

Recenzje na komfortu fotelika samochodowego

Oczywiście, udział w udanym korzystaniu z fotelika samochodowego odczuwają również dzieci. Może się wydawać, że jest miękka i przyjemna, ale rzeczywistość waszego odczucia może się różnić, percepcja dzieci jest zupełnie inna od naszej. Ponadto, co jest dobre dla ciebie przez chwilę, może skrzywdzić dzieci na długiej ścieżce. Warto przeczytać opinie użytkowników lub porady od bardziej doświadczonych rodziców na forach i zobaczyć, co ich dzieci mówią o foteliku samochodowym. Jeśli są spokojni, dobrze się w nich czują, a droga jest przyjemna, to zdecydowanie nie musisz się martwić taką inwestycją. Oczywiście, jeśli dzieci bronią fotelika samochodowego, próbując wydostać się z fotelika, dobrze jest wiedzieć, czy to tylko ich temperament i natura, czy też coś jest nie tak z wybranym fotelem samochodowym.

back to menu ↑

W jakich przedziałach wahają się ceny dobrej jakości fotelików samochodowych

Podsumowując, na pewno jesteś zainteresowany ceną, aby uzyskać wysokiej jakości fotelik samochodowy. Aby Ci pomóc, musimy zmienić kategorie miejsc dla dzieci, ponieważ każda z nich odbywa się w innych sesjach cenowych. Jakie są?

 • Fotele samochodowe od 0 do 13 kilogramów – średnio od siedemdziesięciu do pięćdziesięciu euro, najlepiej około dwustu euro
 • Foteliki samochodowe 0-18 kilogramów – średnio od stu pięćdziesięciu do dwustu pięćdziesięciu euro, bardzo dobre ze stopami montażowymi do ponad trzystu pięćdziesięciu euro.
 • Foteliki samochodowe 9-18 kilogramów – od około stu pięćdziesięciu do dwóch set pięćdziesięciu euro, najlepsze modele około trzysta euro.
 • Foteliki samochodowe od 9 do 36 kilogramów – cena waha się od dwóch do trzystu euro za prawdziwie jakościowe modele.
 • Foteliki samochodowe od 15 do 36 kilogramów – średnie modele kosztują od siedemdziesięciu do stu pięćdziesięciu euro, ale najlepsze mogą kosztować nawet czterysta euro.

Oczywiście, tańsze modele są dostępne na rynku, ale zdecydowanie nie możemy ich polecić. Jeśli chcesz zaoszczędzić, to kup fotelik podwyższający, ale nie próbuj kupować taniego fotelika samochodowego. Nie będzie takiej jakości i nie zapewni bezpieczeństwa twojego dziecka, gdy będzie ono potrzebne. Fotelik samochodowy to produkt, w który należy inwestować bezwarunkowo, dzieci to twoje szczęście i dlatego powinieneś je chronić

back to menu ↑

Werdykt końcowy

Bezpieczeństwo i komfort, możemy podsumować cały wybór fotelika samochodowego. Oto główne punkty, które należy poczynić. Powinieneś poświęcić dużo wysiłku i uwagi, aby wybrać dobre foteliki dla dziecka, aby zapewnić im maksymalny poziom. Najpierw możesz zobaczyć, jakie kategorie chcesz wybrać. Jest ich kilka, ocenianych według wagi lub wzrostu dziecka, i muszą one pasować do twojego potomka bezwarunkowo. Jeśli nie, fotelik może być nieskuteczny, a nawet niebezpieczny, a także bardzo niewygodny. Następnie postępuj zgodnie ze sposobem instalacji i mocowania fotelika, aby zapewnić maksymalną ochronę. I oczywiście także jak długo używa się fotelika samochodowego, a czasami był obecny w wypadku. Jeśli tak, to zdecydowanie go nie kupuj. Następnie, kiedy przejdziesz przez wszystkie powyższe, możesz skupić się na takich rzeczach jak wygląd, amortyzacja, kształt lub, na przykład, możliwość użycia fotelika w wózku. Ostatnią rzeczą, którą zalecamy przejść, są recenzje i wyniki crash-testów. Mówią Ci najwięcej o foteliku samochodowym, a jeśli wybrany model jest dobrze oceniony, oznacza to, że nie będziesz niepotrzebnie marnował pieniędzy. Dobrze ocenione fotelik będzie naprawdę ochronny dla Twojego dziecka, a pieniądze, które w nim wkładasz, zwrócą 100% zdrowia Twojego dziecka. W żadnym wypadku nie życzyliśmy sobie wypadku samochodowego, ale wszystko może się zdarzyć w drodze, a jeśli będziesz gotowy, nic to nie zaszkodzi.

Zapínanie-autosedačky-300x184

back to menu ↑

Wskazówki i rady dotyczące używania fotelików samochodowych

Kiedy już kupujesz fotelik samochodowy, masz największy interes w tym, aby twoje potomstwo było całkowicie bezpieczne i wygodne dla nich. Z tego powodu musisz zawsze uważnie obserwować podział według grup i nie próbuj oszczędzać. Niektórzy rodzice wolą nieco dłużej korzystać z fotelika samochodowego, a następnie kupić kolejną z szerszych kategorii, ale nie polecamy jednego z nich. Gdy dziecko jest zbyt duże na foteliku samochodowym, używanie go jest nadal niebezpieczne, a także nieprzyjemne i nieprzyjemne. Drugą opcją nie jest zbyt dużo miejsca dla dziecka w foteliku samochodowym, aby mógł on wypadnąć z fotela samochodowego w razie wypadku lub dziecko może zostać zranione przez pasy. Nic z tego nie jest dobre. Fotelik samochodowy powinien być wymieniany, gdy dziecko przekroczy kategorię wagową lub przekroczy górny limit. Nawet ten drugi wariant jest niebezpieczny. W razie wypadku istnieje bardzo duże ryzyko urazu głowy, co może mieć fatalne konsekwencje dla dziecka. Ze względów bezpieczeństwa nie martw się, jeśli musisz zainwestować w nowy fotelik samochodowy, jest to bardziej pożądane. Należy pamiętać, że fotelik samochodowy jest podłączony do tylnego siedzenia.  Tam jest o wiele więcej bezpieczeństwa, najlepiej, jeśli używasz tylnego siedzenia po stronie pasażera. Statystycznie jest to najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie. Jeśli jednak zdecydujesz się umieścić fotelik na przednim siedzeniu, nie jest to niemożliwe. Przed jazdą upewnij się, że została wyłączona poduszka powietrzna. Jest to absolutnie podstawowa zasada, której nie należy zapominać. Może mieć niepotrzebne tragiczne konsekwencje.

Podczas wsiadania do samochodu pamiętaj, aby zawsze mocować dziecko na siedzeniu i upewnić się, że dziecko się nie rozprostuje. Doświadczony rodzic doradziłby dziecku, aby ukrył oczy, podczas gdy na przykład zapinanie było równie zabawne. Nie lekceważ inteligencji dziecka, dzieci są zręczne. Ale kiedy dziecko nie wie, jak to naprawiłeś, trudno się rozluźnić. Być może dziecko będzie przez jakiś czas niespokojne lub dziecko nie będzie po prostu chciało usiąść w foteliku w jednej pozycji, ale to dla jego bezpieczeństwa, więc nie pozwól, aby to miało na ciebie wpływ i nie wyciągaj go z fotelika na zewnątrz.

 

Nasze ostatnie zalecenie może brzmieć jak apel ze strony Ministerstwa Transportu, ale nie możemy tego wybaczyć. Gdy jedziesz gdziekolwiek, zadbaj o siebie i swoje dzieci. I nawet jeśli jeździsz tylko pięć metrów do sklepu, zawsze przymocuj dziecko do fotelika, możesz w ten sposób uratować mu życie.