Najlepsze powerbanki 2020 roku


  • Zaoszczędźcie pieniądze i nerwy przy wyborze najlepszego powerbanka.
  • Wybierzcie na podstawie pojemności, wielkości i stosunku ceny do jakości.
  • Dowiedzcie się, gdzie można kupić najtaniej.
Powerbanky-bez-pozadí

Najlepsze powerbanki 2020 roku

Do 5000 mAh Do 10 000 mAh Do 15 000 mAh Powyżej 15 000 mAh Słoneczne
Xiaomi Mi Power Bank 2 5000 mAh Lamax 10000 mAh Quick Charge Platinet 15000mAh 2x Quick Charge 3.0 Dell Power Companion PW7015L 18000mAh Viking AKULA II 16000mAh
Jakość baterii
91 %
Szybkość ładowania
92 %
Wykonanie
92 %
Cena/ jakość
91 %
Jakość baterii
93 %
Szybkość ładowania
93 %
Wykonanie
92 %
Cena/ jakość
93 %
Jakość baterii
94 %
Szybkość ładowania
93 %
Wykonanie
92 %
Cena/ jakość
95 %
Jakość baterii
95 %
Szybkość ładowania
94 %
Wykonanie
93 %
Cena/ jakość
92 %
Jakość baterii
91 %
Szybkość ładowania
92 %
Wykonanie
92 %
Cena/ jakość
91 %
Zobacz cenę Zobacz cenę Zobacz cenę Zobacz cenę Zobacz cenę

Najlepsze powerbanki 2020 roku

Rady, wskazówki, recenzje

Wstęp

W dzisiejszych czasach, gdy korzystamy z inteligentnych urządzeń na prawie każdym rogu, niezależnie od tego, czy są to urządzenia mobilne, nawigacja, tablety, inteligentne zegarki czy laptopy, bardzo ważne jest, aby zawsze mieć pod ręką źródło zasilania. Im bardziej wydajne i zaawansowane są te urządzenia, tym więcej energii zużywają. Na przykład zwróćcie uwagę, jak często trzeba ładować smartfon w porównaniu ze starszymi telefonami z przyciskami. Oczywiście nie zawsze można zastosować konwencjonalną ładowarkę i podłączyć ją do sieci. Właśnie dlatego rozwinął się rynek z urządzeniami, które utrzymują działanie elektroniki – rynek z powerbankami.

Chcemy przedstawić Wam najlepsze powerbanki, w różnych kategoriach wydajności, skupimy się też na powerbankach zasilanych energią słoneczną. Musicie być ostrożni – na rynku dostaniecie wiele dobrych modeli, ale niektóre są wręcz złe (najczęściej można je zobaczyć w Lidlu i ze zniżką). Dlatego stworzyliśmy dla Was test powerbanków 2020, w którym wybraliśmy tylko najlepsze modele. Jesteśmy przekonani, że w połączeniu z innymi informacjami z naszego artykułu pomożemy Wam wybrać taki, który w pełni spełni Wasze potrzeby i wymagania. Możemy zaczynać.

back to menu ↑

Podział powerbanków

Powerbanki mogą być najlepiej podzielone według ich pojemności. Jest to najbardziej wpływowe na późniejsze użycie (choć nie jest to tak łatwe, jak zobaczymy poniżej). Również w naszym teście zdecydowaliśmy się na ten podział, a to na najtańsze powerbanki o małej pojemności (do 5000 mAh), większe powerbanki o pojemności od 10 000 do 15 000 mAh, a następnie najdroższe powerbanki o pojemności ponad 15 000 mAh.

Ponadto możemy również podzielić powerbanki na klasyczne, które są ładowane prądem z gniazdka i te, które są określane jako słoneczne. Mają panel słoneczny i można je ładować za każdym razem, gdy świeci słońce. Są bardziej ekologiczne, przyjazne dla środowiska, oszczędzają energię elektryczną, ale jest to nieco niepewny sposób. Na przykład, jeśli jesteście w górach, a słońce nie świeci, to macie pecha. Dlatego należy dokładnie przemyśleć zamierzone wykorzystanie.

back to menu ↑

Test klasycznych powerbanków

Obecnie główną część rynku stanowią powerbanki zasilane prądem. Ta kategoria oferuje szeroki wybór i łatwy dostęp. Są to stosunkowo małe, kompaktowe i często eleganckie. Są bardziej odpowiednie do ogólnego użytku, ale nie są bardzo odpowiednie do użytku na zewnątrz.

Powerbanki o pojemności do 5000 mAh

Kategorie powerbanków, które nadają się jako pomocnicy na krótkie wycieczki, do poruszania się po mieście lub do podróży na wakacjach. Nie służą one jako zasoby długoterminowe.

Miejsce w rankingu Widok Model Ocena Pojemność Cena
1. Xiaomi Mi Power Bank 2 5 000 mAh Zobacz cenę
2. Fixed FIXPB-SLI50-BK 5 000 mAh Zobacz cenę
3. Belkin F7U019btBLK 5 000 mAh Zobacz cenę

Powerbanki o pojemności do 10 000 mAh

Klasa powerbanków, które nadają się również do ładowania wielu urządzeń jednocześnie (jeśli macie możliwość ich regularnego ładowania) lub jako źródło do dwukrotnego lub trzykrotnego ładowania jednego telefonu.

Miejsce w rankingu Widok Model Ocena Pojemność Cena
1. Lamax 10000 mAh Quick Charge 10 000 mAh Zobacz cenę
2. Swissten WIRELESS ALL-IN-ONE 10 000 mAh Zobacz cenę
3. Samsung EB-U1200CS 10 000 mAh Zobacz cenę
4. Yenkee YPB 8 000 mAh Zobacz cenę

Powerbanki o pojemności do 15 000 mAh

Dzięki tym powerbankom możecie kilkakrotnie ładować swój telefon, poradzą sobie też z tabletem i nadają się do ładowania wielu urządzeń jednocześnie. Niektóre mogą również uruchomić samochód, jeśli skończy się w nim bateria. Nie musicie bać się wziąć je na kemping.

Miejsce w rankingu Widok Model Ocena Pojemność Cena
1. Platinet 2x Quick Charge 3.0 15 000 mAh Zobacz cenę
2. ADATA AP12500D-DGT-5V-CBK 12 500 mAh Zobacz cenę
3. Asus 90AC00S0-BBT017 10 050 mAh Zobacz cenę

Powerbanki o pojemności powyżej 15 000 mAh

Naprawdę urządzenia o dużej pojemności, które mogą być używane podczas dłuższych podróży. Pojemność może wzrosnąć do 40 000 mAh, co jest naprawdę dużą ilością i jest wystarczająca do długich podróży lub podróży do bardziej odległych obszarów (Norwegia, Rumunia, Albania).

Miejsce w rankingu Widok Model Ocena Pojemność Cena
1. Dell Power Companion PW7015L 18 000 mAh Zobacz cenę
2. Viking Pineng PN-962B 20 000 mAh Zobacz cenę
3. Xiaomi Mi Powerbank 3 Pro 20 000 mAh Zobacz cenę

Klasyczne powerbanki i ich charakterystyka

W przypadku klasycznych powerbanków mówimy o zdecydowanej większości rynku. Co najmniej 80% powerbanków jest klasycznych, zasilanych prądem. Zazwyczaj pasują do większego telefonu komórkowego, zawierają baterię (Li-Ion lub bardziej zaawansowaną Li-Pol) wewnątrz, a obudowa jest wykonana z tworzywa sztucznego lub bardziej wytrzymałego metalu. Pojemność waha się od około 2000 mAh do maksymalnie 40 000 mAh, liczba wejść USB zmienia się, zwykle od 1 do 4. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli podróżujecie po cywilizacji i regularnie ładujecie swoje urządzenia. W górach radzimy polegać tylko na tych o największej pojemności i tych, które są wystarczająco trwałe.

back to menu ↑

Test powerbanków na energię słoneczną

Główną różnicą w stosunku do konwencjonalnych powerbanków jest obecność panelu słonecznego. Umożliwia to ładowanie urządzeń nie tylko używając prądu z gniazdka, ale także za pomocą energii słonecznej wychwytywanej przez panel. W praktyce oznacza to, że powerbank można ładować praktycznie w dowolnym momencie, bez uzależnienia od źródła zasilania, a jego użyteczność znacznie wzrasta (jeśli świeci słońce).

Miejsce w rankingu Widok Model Ocena Pojemność Cena
1. Viking AKULA II 16 000 mAh Zobacz cenę
2. Sandberg 420-35 16 000 mAh Zobacz cenę
3. Sunen 12000Mah 12 000 mAh Zobacz cenę

Powerbanki słoneczne i ich charakterystyka

Powerbanki zasilane energią słoneczną mają jedną wielką przewagę nad konwencjonalnymi powerbankami – są nie tylko magazynem energii pozyskiwanej z gniazdka, ale mają również panel słoneczny, przez który można go również ładować. Jest to idealne rozwiązanie, jeśli planujecie odejść od cywilizacji i być bez dostępu do prądu przez dłuższy czas. Możecie wtedy naładować powerbank za pomocą słońca. To znacznie zwiększa użyteczną ilość energii, ale wiąże się z ryzykiem – jeśli słońce nie świeci, trudno jest uzupełnić energię. Więc jeśli planujecie wycieczkę w góry i wiecie, że nie możecie obejść się bez prądu, zalecamy zabranie ze sobą innego źródła energii, na wypadek, gdyby nie świeciło słońce. Ponadto powerbanki słoneczne są w pełni wyposażone do wykorzystania na zewnątrz, dzięki czemu są znacznie bardziej odporne na kurz, wodę i uszkodzenia mechaniczne.

back to menu ↑

Najwięksi producenci powerbanków

Na rynku powerbanków istnieje wiele marek. Niektóre są lepsze, niektóre gorsze, więc powinniście również strzec tego parametru wyboru. Zwykle tradycyjne, dobrze znane i ugruntowane firmy wydają się być bardziej precyzyjne i wyższej jakości. Najbardziej znane to Xiaomi, Adata lub Asus. Inne znane firmy, takie jak NiceBoy i Lamax, są również nieznacznie zaangażowane w produkcję powerbanków, ale mają tylko kilka modeli na rynku. Są również wysokiej jakości, ale nie możemy ich zaliczyć do największych producentów. Spójrzmy więc na tych, którzy odgrywają największą rolę na rynku powerbanków.

Xiaomi

Beijing Xiaomi Technology Co., Ltd wszedł na rynek w Chinach w 2010 roku i dziś jest znany prawie na całym świecie jako producent tańszej, ale solidnej elektroniki. Nie jest to najlepsza marka, ani najbardziej zaawansowana technologicznie, ale jest niedroga i tworzy przyjemną klasę średnią smartfonów lub inteligentnych zegarków. Ponadto produkuje popularne powerbanki. Możemy powiedzieć to samo – zdecydowanie nie są najlepsi w swojej kategorii. Ale mogą konkurować z dobrym stosunkiem ceny do jakości i pomimo braku niektórych zaawansowanych technologii można je kupić po bardzo dobrych cenach. Jeśli nie chcecie zaawansowanych i zestrojonych powerbanków, ale potrzebujecie tylko standardu, będzie to dobry wybór. Jeśli chodzi o specyfikę marki, powerbanki Xiaomi mają również funkcję szybkiego ładowania.

Viking

Marka powerbanków Viking należy do najlepszych. Produkuje głównie modele zewnętrzne i słoneczne, które wyróżniają się wysoką odpornością na kurz, wodę i uderzenia. Niektóre mają antypoślizgową konstrukcję. Ponadto produkuje również powerbanki o dużej pojemności do laptopów. Chociaż są droższe, jest to marka premium, z którą nie musicie bać się wyjść do przyrody.

ADATA

Właścicielem marki ADATA jest firma ADATA Technology Co., Ltd. z siedzibą na Tajwanie. Została założona w 2001 roku i koncentrowała się głównie na produkcji pendrive’ów, dysków HDD i SSD lub kart pamięci. Firma jest jednak również aktywna w produkcji powerbanków, a jej produkty są dość popularne. Podobnie jak w przypadku Xiaomi, jest to klasa średnia. Nie są drogie ani idealne, ale są w pełni wystarczające do standardowego użytkowania. Produkowane są w różnych wariantach konstrukcyjnych o pojemności ponad 5000 mAh (najwyżej 20 000 mAh).

CellularLine

Marka CellularLine należy obecnie do włoskiej firmy o tej samej nazwie i jest jednym z wiodących europejskich producentów elektroniki. Początkowo marka koncentrowała się na produkcji telefonów komórkowych i ich akcesoriów, ale została wypchnięta z rynku mobilnego. Obecnie bardziej prawdopodobne jest trzymanie się wyżej wymienionych akcesoriów – uchwytów, skrzynek, folii ochronnej i szkła lub po prostu powerbanków. Są to raczej powerbanki o niskiej pojemności, w zasadzie tylko do 15 000 mAh i najczęściej z baterią litowo-jonową, z drugiej strony są przeznaczone głównie do regularnego ładowania telefonów.

Doca

Powerbanki Doca są drogie, musimy to powiedzieć na początku. Są one jednak pod każdym względem profesjonalne i można je w większości przypadków nazwać dużymi. Są to często powerbanki zaprojektowane na kemping lub na wycieczki w góry, ale w ramach marki Doca można również uzyskać zwykłe powerbanki do klasycznego ładowania smartfonów. Są na zewnątrz, trwałe, a niektóre mają panel słoneczny do ładowania. Wybranymi modelami możecie nawet uruchomić samochód.

Remax

Marka Remax jest dobrze znana na rynku powerbanków i jest szeroko stosowana. Sprzedaje ponad 100 różnych modeli różniących się pojemnością, prędkością, wyglądem i rozmiarem. Oprócz powerbanków marka produkuje na przykład inne akcesoria do telefonów lub słuchawki.

back to menu ↑

Jak wybrać powerbank?

Jak już powiedzieliśmy, podstawowym zastosowaniem powerbanków jest na przykład ładowanie telefonu komórkowego lub tabletu, gdy nie ma w pobliżu gniazdka elektrycznego. Jest to prawdopodobnie najczęstszy sposób ich użycia. Parametry, które należy uwzględnić – pojemność, rozmiar, waga lub trwałość, a także cena w pełni temu odpowiadają.

Konieczne jest wcześniejsze zastanowienie się nad tym, w jaki sposób i jak korzystać z powerbanku. Podajmy przykład – nie potrzebujecie powerbanku o dużej pojemności, aby od czasu do czasu ładować telefon w pociągu. Naładujecie go, a rozładowanie potrwa miesiąc. Bateria na tym ucierpi. Z pewnością potrzebujecie wtedy mniejszego, tańszego powerbanku o pojemności od 5000 do 6000 mAh, który wygodnie umieścicie w plecaku. Za to wakacje bez dostępu do energii elektrycznej są warte dobrego powerbanku na zewnątrz lub na energię słoneczną o dużej pojemności (nawet ponad 15 000 mAh). Rzućmy okiem na to, co może stanowić o Waszym wyborze.

Rodzaj użytej baterii

Sercem każdego powerbanku jest klasyczna bateria, która przechowuje energię i może być używana przez urządzenie. Istnieją dwa rodzaje akumulatorów używanych w powerbankach:

  • Baterie Li-Ion (litowo-jonowe) – mają długą żywotność, są stosunkowo niedrogie i mogą być ładowane we wszystkich fazach rozładowania, ale z drugiej strony szkodliwe dla nich są całkowite rozładowanie i wysokie temperatury). Ponadto rozładowują się szybciej niż baterie Li-Pol. Często znajdują się w mniejszych powerbankach.
  • Bateria Li-Pol (litowo-polimerowe) – są mniejsze i lżejsze, nie rozładowują się spontanicznie, ale są również droższe. Jeśli jednak szukacie wysokiej jakości o przyzwoitej pojemności, zdecydowanie polecamy go.

Podawana/rzeczywista pojemność powerbanku

Tutaj dochodzimy do parametru, który jest zarówno kluczowy, jak i nie tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Całość jest następująca – podana pojemność powerbanku nigdy nie będzie odpowiadać ilości energii, którą można przenieść na ładowane urządzenie. Haczyk polega na tym, że sama pojemność (mierzona w mAh – ilość prądu dostarczanego przez akumulator przez określony czas) jest podawana przy napięciu 3,7 V. Nie oznacza to jednak, że ile razy powerbank ma większą pojemność, tyle razy można naładować urządzenie.

Napięcie, sprawność konwertera i pojemność rzeczywista a pojemność teoretyczna

Problem polega na tym, że podczas ładowania napięcie jest przekształcane na wyższą wartość. W przypadku USB, który jest dziś powszechną metodą ładowania, standardowe napięcie wynosi 5 V. Zasadniczo powerbank ma mniejszą pojemność, dokładnie zgodnie z następującym przykładem:

Weźmy powerbank o podanej pojemności 5000 mAh. Przy 3,7 V uzyskuje się całkowitą energię 18,5 Wh. Ponieważ energii nie można utracić ani zniszczyć, można ją również policzyć w odwrotnej kolejności. Jeśli więc musimy osiągnąć 18,5 Wh przy 5 V, pojemność wyniesie tylko 3700 mAh. Nawet przy 90% wydajności otrzymujemy tylko 3 330 mAh. To wynikająca z tego rzeczywista pojemność. Cała formuła brzmi:

Rzeczywista pojemność = podawana pojemność x napięcie / napięcie ładowania x wydajność

Od tego musimy odjąć kolejną stratę, tym razem spowodowaną faktyczną konwersją jednego napięcia na drugie. Zapewnia to tak zwany konwerter DC-DC, którego sprawność nie jest i nie może wynosić 100%. Zawsze działa z pewną stratą, wynoszącą od około 5 do 20% dla lepszych powerbanków (tj. wydajność wynosi od 80 do 95%), a dla gorszych może sięgać nawet 40%. Wydajność tę należy znaleźć w instrukcji lub na opakowaniu. Tak więc pojemność zostanie jeszcze bardziej zmniejszona, w przypadku naszego przykładu, do około 3300 mAh w porównaniu z oryginalnym 5000 mAh. I to jest prawdziwa pojemność, która zostanie wykorzystana do ładowania (z czasem wydajność się pogorszy, podobnie jak w przypadku każdej baterii, musicie się z tym liczyć). Tylko wtedy możecie policzyć, ile razy możecie naładować urządzenie.

Pojemność zwykłych powerbanków

W sklepie oczywiście najpierw zauważycie teoretyczną pojemność, która ma na celu łatwiejsze porównanie modeli ze sobą, a także, aby produkt wyglądał lepiej. Ogólnie rzecz biorąc, możemy podzielić powerbanki na kilka sekcji:

  • Powerbanki o pojemności do 5000 mAh – są wystarczające do normalnej podróży pociągiem lub autobusem, zwykle wystarczą na jeden, czasem wyjątkowo na dwa ładowania. Możecie też użyć ich jako źródła awaryjnego, na przykład podczas jednodniowej wycieczki.
  • Powerbanki o pojemności do 10 000 mAh – te powerbanki są już odpowiednie do dłuższych pobytów poza domem. Możecie naładować swój telefon lub aparat, nawet kilka razy, dzięki czemu nie będzie dla Was gróźny krótki pobyt w przyrodzie.
  • Powerbanki do 15 000 mAh – powerbanki o dużej pojemności, które pozwalają ładować większe urządzenia niż tylko telefon komórkowy. Mogą również naładować tablet i można je bezpiecznie zabrać na dłuższy pobyt na wsi (od kilku dni do tygodnia). Pojemność będzie wystarczająca dla więcej niż jednego urządzenia, dzięki czemu możecie naładować telefon wraz z przyjacielem.
  • Powerbanki o pojemności ponad 15 000 mAh – najwyższej klasy powerbanki, które przy odrobinie dobrej woli mogą obsługiwać laptopa. Jeśli potrzebujecie pilnie pracować na wycieczkach autobusowych bez wtyczki lub jeśli wybieracie się w długą podróż w góry, jest to idealne rozwiązanie.

A nasza rekomendacja na koniec? Zawsze wybierajcie powerbank zgodnie z tym, co zamierzacie nim ładować i szukajcie zawsze nieco większej pojemności.

Jak zmienia się prędkość ładowania w zależności od powerbanka?

Niezależnie od tego, czy ładujecie dowolne urządzenie za pomocą powerbanka, czy ładujecie powerbank bezpośrednio z sieci, będziecie się zastanawiać, jak szybko będzie się to wszystko ładować. Oczywiście im szybciej urządzenie będzie gotowe do użycia, tym lepiej.

  • Prędkość ładowania powerbanku – najpierw musicie naładować powerbank. Szybkość ładowania zależy od kilku czynników, głównie pojemności, źródła, typu portu (najczęściej micro USB lub USB – C), ale ogólnie niektóre wartości można ustalić. Powerbank 5000 mAh będzie ładował się z sieci przez około 60 minut przez USB – C i około dwa razy dłużej przez micro USB. W przypadku pojemności 10 000 mAh wynosi to około 180/270 minut, a w przypadku pojemności 20 000 mAh około 300/540 minut, najlepiej to zrobić na noc. Jeśli chcecie po prostu naładować swój powerbank z komputera, bądźcie pewni, że nie warto, czasy są kilka razy dłuższe.
  • Szybkość ładowania urządzenia – na tę prędkość wpływa głównie przetwornik i prąd wyjściowy ze złącza. Spójrzmy się razem na prąd wyjściowy. Ponieważ ładowanie odbywa się najczęściej przez USB, możecie często spotkać się z dwoma wariantami (im wyższy prąd, tym szybsze ładowanie):
    • Prąd wyjściowy 1 A – mniej powszechny, znajdziecie go głównie w mniejszych powerbankach. Ładowanie baterii 2000 mAh zajmie około dwie i pół godziny.
    • Prąd wyjściowy od 2,1 do 2,4 A – wspólny dla większych powerbanków i idealny do ładowania inteligentnych urządzeń. Ładowanie baterii 2000 mAh zajmie około półtorej godziny.

Bezpieczeństwo przy pracy z powerbankiem

Pracując z powerbankiem, pamiętajcie, że pracujecie z elektrycznością. Dlatego należy zadbać o to, aby powerbank był chroniony przed przepięciami i zwarciami, przed przeciążeniem i przegrzaniem. Są to wszystkie zagrożenia, które w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do wybuchu lub pożaru. Możecie zniszczyć nie tylko powerbank, ale także ładowane urządzenie – tablet, laptop lub zwykły telefon. Z tego powodu zaleca się monitorowanie, czy powerbank ma podstawowe zabezpieczenia, a następnie należy używać tylko oryginalnych części (najczęściej mogą to być nieoryginalne ładowarki ze starego telefonu lub pożyczone elementy).

Liczba wejść USB i liczba ładowanych urządzeń

Istnieją również różnice między powerbankami pod względem liczby urządzeń, które można ładować jednocześnie. Większość tańszych urządzeń zaprojektowano do ładowania pojedynczego urządzenia, a zatem mają tylko jedno wejście USB. Oczywiście, dzięki droższym i zaawansowanym modelom dostępnym na rynku, możliwe jest ładowanie dwóch urządzeń jednocześnie. Jest to zaleta, ponieważ możecie udostępniać swój powerbank znajomym lub ładować jednocześnie tablet i telefon komórkowy. Wyjątkowo możecie ładować wiele urządzeń. W takim przypadku należy jednak upewnić się, że prąd wyjściowy jest wystarczający do naładowania wszystkich urządzeń. Musicie także wziąć pod uwagę, że wydłuża to czas ładowania.

Odporność powerbanku na uszkodzenia zewnętrzne

Oprócz ochrony powerbanka przed wewnętrznymi uszkodzeniami, powinniście również pomyśleć o tym, gdzie go będziecie zabierali i dostosować wybór z punktu widzenia odporności. Jeśli używacie go w domu, w pojazdach lub w restauracji, nie ma problemu z zakupem bardziej podatnego powerbanka, który będzie plastikowy. Jeśli jednak od samego początku planujecie wprowadzić go do przyrody, lasu, gór lub wody, warto kupić model metalowy z gumową osłoną lub przynajmniej plastikowy z gumowanymi krawędziami (które chronią przed uderzeniami) i zainteresować się certyfikacją pokrycia. Jego siła jest podana w tak zwanych kodach IP i najczęściej oznacza:

  • IP54 – częściowa ochrona przed kurzem i wilgocią do 10 litrów na minutę przez pięć minut.
  • IP56 – częściowa ochrona przed kurzem i silnym strumieniem wody przez 3 minuty na odległości 3 metrów.
  • IP65 pełna ochrona przed kurzem i zalewaniem przez 3 minuty na odległości 3 metrów.
  • IP66 pełna ochrona przed kurzem i silnymi strumieniami wody przez 3 minuty na odległości 3 metrów.
  • IP67 – pełna ochrona przed kurzem i strumieniem wody przez 30 minut / zanurzenie w wodzie do głębokości 1 metra na 5 sekund.
  • IP68 – pełna ochrona przed kurzem i zanurzeniem w wodzie do głębokości do 5 metrów na 1 godzinę.

Pierwszy numer, jak być może już wiecie, oznacza odporność na kurz, drugi numer oznacza wodoodporność. Im wyższe liczby, tym lepiej dla Was. Do wędrówki po górach wystarczy IP56 lub idealnie IP66. Krótko mówiąc, zawsze powinniście mieć pewność, że macie maksymalną ochronę.

Waga powerbanka to raczej szczegół

Ogólnie powerbanki nie są dużymi obciążeniami. Z drugiej strony w górach podczas wędrówek każdy gram na plecach się liczy, więc warto wtedy pomyśleć o wadze. Waga powerbanków wynosi zwykle od 100 do 400 g, przy czym dużą rolę odgrywa materiał i rodzaj baterii. W przypadku dłuższych podróży i częstych transportów zalecamy te lżejsze, ale bierzmy to za mniej ważny parametr. Pojemność i szybkość ładowania są znacznie ważniejsze.

back to menu ↑

Technologie użyte w powerbankach

Oczywiście podstawowa funkcja powerbanków jest jasna i polega na ładowaniu innych urządzeń. Jednak nawet przy tak łatwej obsłudze z pewnością docenicie dodatkowe wyposażenie, które sprawi, że ich użytkowanie będzie jeszcze łatwiejsze i bardziej wydajne.

Diody LED

Jest to sposób wizualnego wskazywania trwających procesów. Za pomocą diod LED powerbank informuje na przykład o stanie samorozładowania lub możliwej awarii.

Wyświetlacz

Inną formą wizualnego wskazania i powiadomienia o stanie powerbanku jest, po diodach LED, wyświetlacz. Najczęściej jest to mały ekran, z którego można odczytać tylko najbardziej podstawową wartość – procent naładowania. Alternatywnie możecie zobaczyć na nim wartości napięcia.

Latarka LED

Chociaż nie jest to takie oczywiste, jest to funkcja niektórych dzisiejszych powerbanków. Latarka LED jest częścią korpusu powerbanka i pobiera energię z akumulatora. Jeśli będziecie wracali do domu wieczorem lub w nocy, docenicie latarkę, na przykład szukając kluczy, jest ona również przydatna zamiast zwykłej latarki, na przykład, gdy idziecie do przyrody.

Szybkie ładowanie

Ta funkcja jest teraz dobrze znana z telefonów komórkowych. Szybkie ładowanie oznacza znaczne oszczędności czasu, ponieważ szybciej ładujecie swoje urządzenia. Należy jednak pamiętać, że aby ta funkcja działała, zarówno powerbank, jak i ładowane urządzenie muszą obsługiwać technologię szybkiego ładowania.

Ładowanie bezprzewodowe

Pozwala to ładować urządzenia bez fizycznego połączenia. Z drugiej strony, podobnie jak w przypadku szybkiego ładowania, ładowaniem bezprzewodowym muszą dysponować także ładowane urządzenia.

Wbudowane kable

Kable są w tym przypadku częścią powerbanku, co oznacza niewielką przewagę, na przykład podczas podróży. Nie musicie mieć do czynienia z wieloma kablami, które musielibyście zabrać ze sobą i ciągle ich szukać.

back to menu ↑

Werdykt końcowy

Jak zatem podsumować cały wybór powerbanków? Przede wszystkim – należy dostosować wybór do swoich potrzeb i zamierzonego zastosowania. Nie ma sensu płacić za droższy powerbank, niż tego potrzebujecie. Do sporadycznego użytku, tj. do ładowania telefonu w drodze do / z pracy, potrzebujecie małego, taniego powerbanku, na biwakowanie potrzeba więcej, a na wycieczkę w góry (na przykład w Tatry lub Alpy) powinniście wyposażyć się w dużą pojemność, idealnie z powerbankiem słonecznym. Prowadzi nas to do tego, że na rynku dostępne są dwa rodzaje powerbanków – klasyczne, zasilane prądem z gniazdka i słoneczne. Każdy typ ma inne zastosowanie i pomyślcie o tym przy wyborze.

Jeśli chodzi o parametry i kryteria wyboru, najważniejsze powinny być dane techniczne dotyczące ładowania. Więc rodzaj baterii (Li-Pol lub nieco słabszy Li-Ion), pojemność (oczywiście uważajcie, musicie być w stanie przekonwertować teoretyczną na rzeczywistą, która jest około 20-30% niższa) i prąd wyjściowy, który w zasadzie decyduje o prędkości ładowania. To są trzy podstawowe parametry. Możecie być także zainteresowani liczbą wyjść USB i liczbą urządzeń, które możecie ładować jednocześnie z powerbanku. Z pewnością powerbank powinien być bezpieczny, dlatego należy monitorować go pod kątem ochrony przed przegrzaniem, zwarciem, przepięciem i tym podobne. W przypadku zewnętrznych powerbanków interesującym parametrem jest odporność na wodę i kurz. Na podstawie innych danych wciąż istnieją pewne interesujące, ale nie decydujące, takie jak waga, a nawet wymiary i wygląd. Można to jednak rozwiązać tylko na samym końcu; nie wpływa to na wydajność.

back to menu ↑

Powerbanki i ich ceny

Jeśli chodzi o ceny powerbanków, należy oddzielić dwa pojęcia. Pierwszy to powerbanki takich marek, jak Silvercrest. Możecie je zdobyć za kilkanaście złotych, ale zbytnio się Wam nie przydadzą. Ich pojemność wynosi do 2000 mAh (to mniej niż konwencjonalna bateria smartfona), trwałość i wytrzymałość jest niska. Inne to naprawdę dobrej jakości powerbanki takich marek jak ADATA, Xiaomi, Viking i tym podobne. Są one nieco droższe, ale przynoszą wymaganą jakość. Krótko mówiąc – jeśli chcecie dobrej jakości, nie bójcie się w nią inwestować. Jest to inwestycja długoterminowa, która się opłaca. Ogólnie możemy stworzyć kilka kategorii cenowych.

  • Do 50 złotych – w tym przedziale cenowym naprawdę możecie dostać najtańsze modele na rynku. Możecie liczyć na niskiej jakości powerbanki mniej znanych marek lub na małe powerbanki lepszych marek, oczywiście o pojemności do 3000 mAh i często wielkości breloczka. Są one odpowiednie jako krótkoterminowi pomocnicy, jeśli w telefonie skończy się bateria lub jeśli macie długą drogę na urlop. Nie mają one jednak znaczącego zastosowania.
  • Do 100 złotych – znajdziecie lepsze powerbanki o większej pojemności. Do około 8 000 mAh i czasem ładowania kilku godzin. Akumulatory litowo-jonowe w tych seriach cenowych zastępują lepsze akumulatory Li-Pol. Rozmiar rośnie i zmienia się użycie. W tej cenie możecie łatwo kupić powerbanki, dzięki którym możecie wyjechać na wakacje poza zasięg sieci elektrycznej. Czasami można również spotkać powerbank z dwoma wyjściami USB.
  • Do 150 złotych – tu docieramy do powerbanków o dużej pojemności, do 13 000 mAh. Są tu marki wysokiej jakości i chociaż mają nieco większy rozmiar i wagę, nie musicie bać się na nich polegać podczas dłuższych podróży. Z pewnością doładujecie swój telefon kilka razy.
  • Powyżej 150 złotych – dochodzimy do najdroższej kategorii powerbanków. Ta kategoria jest dość szeroka i cena może osiągnąć nawet kilkaset złotych. Niemniej jednak są to akumulatory o dużej pojemności, których pojemność zwykle przekracza 20 000 mAh. Możecie ładować telefony komórkowe, tablety, a czasem laptopy (jeśli są dostosowane do powerbanków), prawie zawsze są przystosowane do ładowania wielu urządzeń jednocześnie. Warto również wspomnieć, że w tej kategorii znajduje się większość powerbanków zasilanych energią słoneczną, a także powerbanki zewnętrzne o podwyższonej odporności na kurz, wodę i uderzenia.

back to menu ↑

Zasady prawidłowego korzystania z powerbanka

Jeśli chcecie, aby Wasz powerbank działał poprawnie, a jego wydajność i trwałość były jak najwyższe, powinniście przestrzegać kilku podstawowych zasad korzystania z tego urządzenia. Szczególnie pomyślcie o odpowiednim przechowywaniu – powinny być umieszczone w środowisku, w którym temperatura nie przekracza od 20 do 25 °C przez długi czas. Tak więc w Waszym domu jest w porządku, w garażu lub w warsztacie jest już sprawą do rozważenia. Powinniście przechowywać go w stanie naładowanym do co najmniej 50% pojemności, długotrwałe rozładowanie spowoduje uszkodzenie akumulatora.

Powinien działać w dopuszczalnym zakresie temperatur. Oczywiste jest, że latem na wakacjach zwykle nie będziecie w stanie utrzymać idealnej temperatury 25 °C, ale nadal powinniście zminimalizować ciepło tak bardzo, jak to możliwe. Na przykład nie pozwólcie, aby powerbank działał na słońcu, raczej pozostawcie go w cieniu (wyjątkiem są oczywiście powerbanki słoneczne). Wszystkie używane akcesoria – zwłaszcza kable – powinny być oryginalne. W przeciwnym razie może to spowodować zwarcie. Jeśli chodzi o ochronę mechaniczną, nie ma innej opcji niż zalecenie, aby traktować swój powerbank z rozwagą, aby działał jak najdłużej.

Już się tu z Wami żegnamy. Jesteśmy przekonani, że pomogliśmy Wam wybrać. Do zobaczenia!