Najlepsze oczyszczacze powietrza 2020 roku


  • Zaoszczędźcie pieniądze i nerwy przy wyborze najlepszego oczyszczacza powietrza.
  • Wybierzcie na podstawie hałaśliwości, wydajności, jakości filtrowania i stosunku ceny do jakości.
  • Dowiedzcie się, gdzie można kupić najtaniej oczyszczacz powietrza.
Čističky-vzduchu-bez-pozadí-300x300-768x768

Najlepsze oczyszczacze powietrza 2020 roku

Najlepsze oczyszczacze powietrza 2020 roku

Rady, wskazówki, recenzje

Wstęp

Wielkim problemem dzisiejszego społeczeństwa są tak zwane „choroby cywilizacyjne”, do których należą przede wszystkim różne rodzaje uczuleń. Na początek powinniśmy na pewno odpowiedzieć na pytanie, co to właśnie jest uczulenie. Pozwolimy sobie w tym miejscu na zacytowanie pracy uniwersyteckiej z przedmiotu ogólnej immunologii, która zajmuje się tą problematyką bardziej szczegółowo. Alergia to reakcja układu odpornościowego organizmu na ogólnie nieszkodliwe substancje (tak zwane alergeny). Komórki, które mają chronić ciało (ogólnie krwinki białe), bronią się przed na przykład pyłem, tak jakby chodziło o prawdziwe zakażenie. Podczas tej odpowiedzi na alergen (już wspomniany pył, kurz, roztocza albo różne chemikalia rozpylone w powietrzu) może dojść do kaszlu, swędzenia, spuchnięcia, wymiotów czy pokrzywki. To są podstawowe oznaki uczulenia. W skrajnym przypadku odpowiedż miejscowa może przekształcić się we wstrząs anafilaktyczny (niewydolność układu krwionośnego, spuchnięcie oskrzeli, duszenie się) i może nastać nawet zgon.

Niestety, najczęstsze alergeny znajdują się też u Was w mieszkaniu, bez tego abyście mogli je zauważyć. W większości chodzi o kurz, pleśń, roztocze, mikroorganizmy albo, głównie wiosną, pył. W porównaniu z powietrzem na zewnątrz jest to o tyle gorsze, że u Was w mieszkaniu są w układzie zamkniętym. Dostaną się do niego poprzez wietrzenie, ale wyrzucenie ich z domu jest już o wiele cięższe. Jeśli macie więc kłopoty z częstą wysypką, swędzeniem, kaszlem czy zapchanym nosem, to możliwe, że jesteście uczuleni na którąś z wymienionych rzeczy. Trzeba wtedy, po pierwsze, iść do alergologa. Następnie powinniście pomyśleć o kupnie oczyszczacza powietrza. Co to jest? Chodzi o urządzenie, które filtruje powietrze w pomieszczeniu, wyłapuje w najlepszym przypadku aż 99% nieczystości. Tym obniża się zawartość alergenów w powietrzu i polepsza się życie alergików.

Ma to jednak jeden haczyk. Moelów na rynku jest cała masa, dlatego że wiele spółek znalazło w tym obszarze „dziurę na rynku“. Tylko że nie każda z nich potrafi stworzyć naprawdę dobry oczyszczacz powietrza. Do tego wiele z nich działa na różnych zasadach – niektóre skutecznie usuwają wirusy i bakterie, a inne przeznaczone są na kurz i roztocze. Z ich pomocą można usunąć też nieprzyjemny zapach albo nawilżyć powietrza, zależy to od wybranego modelu. Abyśmy Wam pomogli, przygotowaliśmy dla Was przejrzysty test oczyszczaczy powietrza i recenzje najlepszych modeli. Starannie i szczegółowo piszemy o ich poszczególnych specyfikacjach, przy czym bazujemy na ich parametrach technicznych i danych podanych przez wytwórcę, ale też z własnego testowania i recenzji użytkowników. Spójrzmy się więc na najlepsze oczyszczacze powietrza 2020 roku i razem przejdziemy do ich problematyki, abyście zdołali wybrać do swojego domu jak najlepsze urządzenie.

back to menu ↑

Podstawowy podział oczyszczaczy powietrza

W naszym teście oczyszczaczy powietrza postanowiliśmy podzielić te urządzenia do trzech kategorii według ceny. Wydaje nam się, że jest to najlepszy wyznacznik. Razem z ceną rośnie wydajność, wielkość i skuteczność oczyszczaczy powietrza, do tego w tych droższych znajdziecie szereg funkcji, których brakuje w tańszych modelach.

Najtańsze oczyszczacze powietrza załatwicie sobie do 340 złotych. Ich główną zaletą jest niska cena i dostępność. Chodzi jednak w większości o stare albo niskowydajne modele. Pasują do małych pomieszczeń, chyba że zostało podane ich inne zastosowanie. Na pewno nie są efektywne. Trochę lepsze są modele, które kosztują do 850 złotych, tam znajdziecie już oczyszczacze do długoterminowego działania, nie są drogie, ale również są bardziej rozwinięte technologiczne. Oczyszczacze od 850 do 1700 złotych tworzą klasę średnią – skuteczne filtrowanie, regulacja mocy, technologie, które rozszerzają ich zastosowanie. Te najlepsze oczyszczacze powietrza załatwicie za powyżej 1700 złotych, jest to towar dla wymagających. Poza wysoką skutecznością i wydajnością posiadają też sterowaniem na odległość.

back to menu ↑

Test oczyszczaczy powietrza do 850 złotych

Najtańsza klasa oczyszczaczy powietrza, w której znajdziecie raczej mniej wydajne i proste modele. Gdy rozmyślimy sobie te najtańsze i niezbyt sprawdzone modele, ich wadą bywa też czasem większa hałaśliwość.

Oczyszczacze powietrza do 850 złotych i ich charakterystyka

Chodzi o to najtańsze, co znajdziecie na rynku z oczyszczaczami powietrza. Poleca się je do pomieszczeń do 70 metrów kwadratowych, a to są małe pomieszczenia. Mają niską moc, niską wydajność, ale również są stosunkowo głośne i mogą przeszkadzać. Jedynie część z nich posiada filtr HEPA, nie jest to oczywistość i ogólnie skuteczność filtrowania jest mniejsza niż w droższych oczyszczaczach. Jeśli mielibyśmy ocenić jakąś tę kategorię, to jej zaletą jest głównie cena, a jeśli chcecie mieć czyste powietrze w kawalerce czy małym mieszkaniu, to się nada. W większych miejscach się nie opłaci.

Zalety:

  • Pasuje do małych pomieszczeń
  • Niska cena

Wady:

  • Niska wydajność
  • Obniżona skuteczność filtrowania

back to menu ↑

Test oczyszczaczy powietrza od 850 do 1700 złotych

Klasa średnia oczyszczaczy powietrza – to najlepsza charakterystyka tej kategorii cenowej. Znajdziecie tu modele, które zadowolą zwykłego użytkownika, ale stale jeszcze trochę im brakuje do tych najlepszych.

Oczyszczacze powietrza od 850 do 1700 złotych i ich charakterystyka

Wśród oczyszczaczy powietrza od 850 do 1700 złotych znajdziecie modele, które spełniają charakterystykę zwykłej klasy średniej. Posiadają głównie dobry stosunek ceny do jakości. Pasują też do większych przestrzeni ze względu na wyższą wydajność i lepszą wydajność filtracji. Hałaśliwość wynosi około 40 fB i jest przez to trochę niższa. Zasadniczym faktem jest, że większość modelów w tej kategorii posiada filtr HEPA i filtr węgielny, niektóre mają funkcję czasomierza i wskaźniki zabrudzenia filtra.

Zalety:

  • Kompromis między ceną i jakością
  • Wyższy poziom filtrowania
  • Nadaje się też do większych przestrzeni

Wady:

  • Hałaśliwość mogłaby być niższa

back to menu ↑

Test oczyszczaczy powietrza powyżej 1700 złotych

Oczyszczacze powietrza, których cena przewyższa 1700 złotych, należą już do elity oczyszczaczy. Chodzi o najwyższą klasę oczyszczaczy, które muszą zaspokoić wymagających użytkowników, którzy pragną czegoś specjalnego.

Oczyszczacze powietrza powyżej 1700 złotych i ich charakterystyka

Z ceną rośną też wydajność i skuteczność, co powoli zmienia zastosowanie tych oczyszczaczy. Cena może być bardzo wysoka. Te najdroższe wyróżniają się szczególnie wysoką jakością i często mają w sobie przyłączoną inną funkcję – jak już powiedzieliśmy, mogą na przykład nawilżać lub odwilżać powietrze. Ogólnie dla tej kategorii charakterystyczna jest wysoka wydajność, możliwy do przyjęcia poziom hałaśliwości i większe przestrzenie, w których można ich użyć. Pospolity jest filtr HEPA, jonizator albo filtr węgielny i niektóre inne funkcje.

Zalety:

  • Wysoka wydajność i skuteczność filtrowania
  • Wyposażenie funkcyjne
  • Niższa hałaśliwość

Wady:

  • Wysoka cena
  • Czasem większe rozmiary

back to menu ↑

Najwięksi wytwórcy oczyszczaczy powietrza

W większości naszych testów twierdzimy, że jakość urządzenia zależy w wielkiej mierze od marki. Nie chcemy, aby było to dla Was jedynym wyznacznikiem, ale z drugiej strony warto jest się orientować w specyfikacjach poszczególnych wytwórców. Wpływają one często na parametry urządzenia, jego zastosowanie i cechy. Jeśli porównamy wytwórcę, który wprowadził na rynek jeden model oczyszczacza powietrza i spółkę, która sprzedaje ich kilka, to ta druga wyjdzie na tym lepiej. Dlaczego? Dlatego że wytwórca ma większe doświadczenie, do tego nie musi się bać zainwestować więcej do ulepszania i nowych technologii. To jest podstawa do tego, aby firma osiągnęła sukces wśród klientów. Spójrzmy się więc wspólnie na największych graczy na rynku z oczyszczaczami powietrza, na tych, do towarów których nie balibyśmy się zainwestować pieniądze.

Oczyszczacze powietrza Winix

Ogólnie możemy powiedzieć, że na rynku znajduje się cały szereg wytwórców oczyszczaczy powietrza. Jednym z tych większych jest koreańska firma Winix. W swoich oczyszczaczach używa tak zwanych filtrów True HEPA, które wyposażone są w ochronną warstwę przeciw mikrobom, zapobiegającą mnożeniu się bakterii. Poza klasycznymi oczyszczaczami powietrza (z niezastąpionym, czarno-białym wyglądem) oferuje też specjalne ulepszoną klasę SMART i nawilżacze powietrza.

Winix

Oczyszczacze powietrza Sharp

Spółka Sharp należy do światowych marek. Jest jednym z czołowych wytwórców elektroniki na świecie. Ta firma została założona w 1912 roku w Tokio jako małe przesiębiorstwo kolejowe. Stopniowo rosła, rozszerzała swoją działalność, aż osiągnęła dzisiejszy poziom, gdzie wytwarza cały szereg urządzeń elektronicznych. Między innymi też oczyszczacze powietrza, które nas w tym artykule ciekawią najbardziej. Te są częścią serii Plasmacluster i wyznaczają się specjalną technologią bardzo gęstych jonów. Poza czyszczeniem powietrza mają też funkcję nawilżacza.

Sharp

Oczyszczacze powietrza Clean Air Optima

Wytwórcą oczyszczaczy powietrza Clean Air Optima jest holenderska firma o tej samej nazwie, którą założyło rodzeństwo Kortenschijl w 2002 roku. Tę markę używają poza oczyszczaczami też nawilżacze, odwilżacze czy wentylatory. Pospolicie te oczyszczacze są przeznaczone dla alergików i astmatyków.

Clean Air Optima

Oczyszczacze powietrza Ionic-CARE

Oczyszczacze powietrza Ionic-CARE, należą do oferty spółki Högner s. r. o., pochodzącej z Czech. Typowym przedstawicielem jest oczyszczacz Ionic-CARE Triton X6, z którym możemy zademonstrować typowe cechy. Chodzi o oczyszczacz połączony z jonizatorem powietrza, wyróżnia się wysoką skutecznością, niskimi kosztami i ciekawym wyglądem.

IonicCare

back to menu ↑

Jak powinien wyglądać odpowiedni oczyszczacz powietrza i jak go wybrać?

Oczyszczacz powietrza jest przeznaczony do długoterminowego użytku. Dlatego powinniście jak najlepiej pomyśleć o wyborze odpowiedniego urządzenia. Nasza pierwsza rada brzmi – nie próbujcie zbędnie oszczędzać na jakości. Pamiętajcie o tym, że chodzi głównie o zdrowie Wasze i Waszych bliskich, a to powinno być tym najcenniejszym. Do tego, jak już powiedzieliśmy – oczyszczacza powietrza nie kupuje się na parę lat, ale na długo. Zanim przejdziemy do poszczególnych parametrów i cech oczyszczaczy, powiedzmy sobie o tej problematyce coś ogólnego. Przede wszystkim ustalcie, jakie ma być jego główne zastosowanie, według tego dostosujcie wybór. Powinniście wiedzieć, na co jesteście uczuleni i jakich cząsteczek chcecie się pozbyć. Przemyślcie też jak najlepiej to, jak wygląda pomieszczenie, do którego go kupujecie. Oczyszczacz musi odpowiadać swoją wydajnością wielkością przestrzeni. Potem powinny ciekawić Was na przykład hałas, zużycie, ewentualnie wygląd i inne szczegóły. Na końcu nie zapomnijcie, że do działania oczyszczacza ważna jest nie tylko jakość, ale na przykład też jego umieszczenie w pokoju.

back to menu ↑

Filtr jest sercem każdego oczyszczacza

Chyba najważniejszy dla działania oczyszczacza jest filtr. Przez to musi bowiem całe czyszczone powietrze przejść. Dopiero w chwili, gdy się tak stanie, jest pozbawiony wszystkich alergenów i nieczystości. Z tego względu więc wybór filtra jest dla Was bardzo ważny i nie śmiejcie go nie docenić. Spójrzmy się teraz na poszczególne rodzaje. Każdy z nich bowiem zwalcza inne nieczystości. Kurz i roztocza usuwają wszystkie, ale dym, bakterie, smog czy smród to specjalność konkretnych rodzajów. Spójrzmy się na specyfikacje poszczególnych filtrów.

  • Filtr HEPA – w dzisiejszych czasach to jest chyba ulubiony rodzaj filtrów w oczyszczaczach. Odznacza się wysoką skutecznością (która osiąga prawie 100%). Poradzi sobie z nieczystościami, kurzem, smrodem i dymem. Wadą jednak jest to, że oczyszczacze z filrem HEPA bywają trochę głośniejsze (przez wentylator, który zawierają). Do tego, ten rodzaj filtra trzeba regularnie wymieniać – z czasem się zabrudza i skuteczność filtracji spada. Nie zapominajcie jednak, że istnieje więcej rodzajów filtrów. Podczas wyboru spróbujcie się więc patrzeć też na to, jak łatwo filtr jest dla Was dostepny i ile kosztuje, ewentualnie czy można go umyć.
  • Filtr elektrostatyczny – ten rodzaj filtra jest stosowany w całym szeregu oczyszczaczy powietrza. Za pomocą prądu statycznego zmiania ładunek cząsteczek w powietrzu i dzięki temu może skutecznie je usuwać. Skuteczność takiego filtra wynosi aż 99%, co jest świetnym wynikiem. Do tego ten system jest bardzo cichy. Oczyszczacz powietrza z filtrem elektrostatycznym bowiem nie potrzebuje zasysać powietrza, przyciąga jedynie drobne cząsteczki powietrza za pomocą siły elektrycznej. W chwili, gdy filtr wyłapie zbyt wiele cząsteczek, można go potem umyć i możecie użyć go ponownie. Wadą jest, że można tak wyłapać jedynie większe cząsteczki – wirusy, bakterie, pył czy pleśń. Zapachów i dymu nie.
  • Filtr wodny – filtr, który ma niską skuteczność (od 50 do 70%). Z drugiej strony nie jest zbyt głośny, a w pomieszczeniu może służyć też za nawilżacz powietrza. Nie trzeba wymieniać filtra, dlatego że nieczystości wyłapywane są do wody. Ta jednak zostanie wyparowana, do tego nieczystości w niej przybywa, także trzeba ją regularnie wymieniać i czyścić pojemnik, aby w nim nie powstawał kamień.
  • Filtry fotokatalityczne – filtry wykorzystujące reakcje chemiczne pod wpływem promieniowania UV jako katalizatora (dlatego fotokatalityczne). Z tym systemem z powietrza może być usuwana wielka ilość bakterii, wirusów czy toksyn, których rozkład powodowany jest przez światło i dwutlenek węgla. Filtra wymieniać nie trzeba, ale wadą jest, że może produkować też ozon, pod wpływem napromieniowania UV tlenu.
  • Filtry z aktywnym węglem – znajdziecie je w większości w połączeniu z filtrami HEPA. Zatrzymują głównie zapachy, które wyłapywane są przez filtr HEPA i substancje, które powstają przez ich rozkład. Nie wystarczają do większych cząsteczek.

Różne zastosowane jest spowodowane przez filtry

Większość modeli łączy w sobie więcej rodzajów filtrów. Pracują tak na zasadzie kilkustopniowej filtracji – większa ilość filtrów (zazwyczaj w zestawie znajduje się kilka rodzajów filtrów, przy czym każdy z nich ma inne działanie i skuteczność). W praktyce oznacza ogólnie większą skuteczność i lepsze wyczyszczenie powietrza. Do tego, jeśli w oczyszczaczu jest zawartych więcej rodzajów filtrów, to można tak odfiltrować więcej rodzajów nieczystości – dym, smród, alergeny ale też i bakterie i wirusy. Dlatego więc polecamy wybierać zawsze taki oczyszczacz, który łączy w sobie więcej filtrów. Zapewniona tak zostanie wyższa skuteczność – każdy filtr pomnaża jeszcze skutki tego poprzedniego. Najmniejsza skuteczność filtracji powinna wynosić 80%, w dzisiejszych czasach jednak te najlepsze urządzenia osiągają aż 99%. Zaletą w tym przypadku są jonizatory powietrza, które kumulują cząsteczki w powietrzu i tak zwiększają skuteczność filtrowania. Więcej powiemy o nich w odpowiednim rozdziale.

Różnica między droższymi i tańszymi oszczyczaczami polega w tym przypadku też na tym, że te lepsze zdołają cząsteczkę wyłapać i do powietrza jej już nie wypuszczą. Jednak najtańsze modele, których niestety jest stale wiele na rynku, wykorzystują inny sposób. Cząsteczkę (na przykład bakterię czy ziarenko pyłu) tłumią, niszczą. Jednak w wyniku tego cząsteczka stale zostaje w powietrzu w kształcie kurzu. Usuniecie więc alergen, ale za cenę powstania innego. Tego chyba w większości nie chcecie, także naprawdę opłaci się nie bać zainwestować raczej więcej pieniędzy do wysokiej jakości towaru.

Wydajność musi odpowiadać przestrzeni

Oczyszczacz powietrza, jak już powiedzieliśmy, ma pewną wydajność i większej ilości powietrza po prostu wyczyścić nie zdoła. To oznacza, że wybór z punktu widzenia wydajności trzeba bardzo ostrożnie przystosować do przestrzeni w pomieszczeniu, do którego chcecie go umieścić. Jak to policzyć, czy oczyszczacz jest dla Was odpowiedni? Istnieją dwa wzory:

  • Do zwykłego domu:

powierzchnia podłogi (w metrach kwadratowych) x wysokość (w metrach) x 2,5 = potrzebna wydajność oczyszczacza (w metrach sześciennych na godzinę)

  • Do domu alergika:

powierzchnia podłogi (w metrach kwadratowych) x wysokość (w metrach) x 4 = potrzebna wydajność oczyszczacza (w metrach sześciennych na godzinę)

Co oznaczają poszczególne dane jest chyba jasne, może jedynie liczba, przez którą mnoży się objętość pomieszczenia. Mówi to, ile razy na godzinę oczyszczacz ma wyczyścić całkowitą objętość powietrza w pomieszczeniu. W zwykłym domu wystarczy jak zrobi to 2,5-krotnie, ale dla alergików ważne jest, aby powietrze przeszło przez filtrację przynajmniej 4-krotnie na godzinę. Polecamy, abyście wybrali sobie oczyszczacz, który ma troszkę wyższą wydajność niż to co policzyliście – skuteczność urządzenia nigdy nie jest na najwyższym poziomie. Na koniec spróbujmy spojrzeć się na jeden przykład.

Jeśli mamy oczyszczacz umieścić do sypialni z wielkością 4 x 4 metry i wysokością 2,5 metra, to trzeba policzyć jej objętość. Ten można policzyć w tym przypadku pomnożeniem wszystkich trzech rozmiarów (4 x 4 x 2,5 = 40 m3). Wiemy więc, ile powietrza musimy przefiltrować. Bierzemy pod uwagę zwykłego zdrowego człowieka. Przyjmujemy trochę nadwymiarową wydajność, pomnóżcie więc 40 m3 przez dwa i pół i wyjdzie nam, że wydajność powinna wynieść 100 m3/h.

Wydajność i jej stosunek do objętości pomieszczenia

Wydajność oczyszczacza powietrza podaje, jaką objętość (w metrach sześciennych) można przefiltrować w ciągu godziny. Jeśli znacie objętość całkowitą w pomieszczeniu (łatwo ją obliczycie znając wszystkie trzy rozmiary pokoju), to jesteście zdolni policzyć ile razy całe powietrze w pomieszczeniu przejdzie przez oczyszczacz. Obowiązuje to, że do zwykłego domu powinno się wybrać urządzenie zdolne do przefiltrowania całego powietrza dwukrotnie w ciągu godziny (trochę większa wydajność nie zaszkodzi). W przypadku, że macie w domu alergika czy astmatyka, to wydajność powinna być wyraźnie wyższa niż objętość pomieszczenia, trzykrotnie lub nawet czterokrotnie. O tym napiszemy więcej w dalszym rozdziale, tu wspomnimy tylko, że ten stosunek do wydajności obowiązuje i nie możemy polecić Wam żadnej dokładniejszej wartości. Najlepsza wydajność pochodzi właśnie od wielkości Waszego pomieszczenia i od Waszego zdrowia.

Spójrzmy się na jeden konkretny przykład:

Oczyszczacz ma wydajność 80 m3/h. Mamy syna alergika, który mieszka w małym pokoju z objętością 35 m3. Co to oznacza? Jest on alergikiem, więc dzielimy wydajność przez przynajmniej trzy razy, a najlepiej cztery i wychodzi nam 20 m3/h. W praktyce mówi mi to, że ten oczyszczacz nie jest dla niego wystarczający i powinien znaleźć jakiś wydajniejszy model. Z drugiej strony, dla zwykłego człowieka na intensywność czyszczenia będzie wystarczająca, dlatego że wydajność dzielona by była przez dwa (dwa wyczyszczenia powietrza w pomieszczeniu na godzinę). Wtedy odpowiednia objętość pomieszczenia dla tej wydajności wynosi 40 m3, a to wystarczy.

Samozrejme, čím väčší výkon, tým lepšie, ale nad odporúčanú mieru ho netreba siliť. Hlavne nesmie byť menší ako je vhodne znásobený objem miestnosti, potom by čistička stratila účinnosť. Väčšina čističiek disponuje viacerými stupňami výkonu. Medzi nimi sa dá plynulo prepínať, a tak nie je problém ani prenášanie z jednej miestnosti do druhej (pretože sa ich rozdielnej veľkosti môžete práve zmenou výkonu prispôsobiť), ani nutná regulácia. Ak otvoríte na jar okno a hrozí, že sa vám do bytu dostane veľa peľu, je dobré pustiť ju na maximálny výkon. V noci, naopak, nemôže uškodiť stlmiť ju, aby vás hlukom nerušila, ale nechať ju stále pracovať.

Nie zapominajcie o hałaśliwości – oczyszczacz nie może przeszkadzać

Hałas gra bardzo ważną rolę w większości urządzeń domowych. Już podczas wyboru trzeba liczyć się z tym, że oczyszczacz powietrza będzie włączony w domu przez większość czasu (jeśli chcecie, by był skuteczny). Dlatego starajcie się, aby jej działanie było jak najcichsze. Ogólnie ten parametr podaje się w decybelach (dB). Ich ilośc powie Wam, jak intensywny jest dźwięk, który wytwarza urządzenie. Im większa intensywność, tym większy hałas. Trzeba tylko uważać na to, jak właśnie rośnie hałaśliwość. Zmienia się logarytmicznie, nie liniowo, także różnica między 20 a 30 dB jest wyraźnie mniejsza niż między 40 a 50 dB.

Dla lepszej orientacji dodajemy spis niektórych dźwięków i ich intensywności, abyście mogli sobie lepiej wyobrazić, jak głośny będzie oczyszczacz:

  • Szum liści na wietrze, park, nocny hałas na zamieszkałym osiedlu – 20 dB
  • Uliczny hałas na przedmieściach, ciche mieszkanie – 30 dB
  • Tłumiona rozmowa, szept – 40 dB
  • Telewizor, zwykła ulica – 50 dB
  • Rozmowa, pralka podczas zwykłego działania – 60 dB
  • Maszynownia, manufaktura, poklask w teatrze – 70 dB
  • Krzyk – 80 dB
  • Jadący pociąg, samochód, motocykl – 90 dB

W porównaniu z tą tabelką możemy oznaczyć oczyszczacze powietrza jako bardzo ciche urządzenia. Miara głośności zależy głównie od używanego filtra i od wydajności. Najcichszymi ocyszczaczami są elektrostatyczne. Tych praktycznie nie słychać, dlatego że nie potrzebują nawet wentylatora ani żadnego innego silnika. Gorzej jest z oczyszczaczami, które przepuszczają powietrze przez filtr. Te mają w sobie wbudowany wiatraczek, który wytwarza największy hałas. W związku z wydajnością możemy powiedzieć, że w nocnym cichym działaniu, gdy wydajność jest wyraźnie regulowana, osiąga hałas około 30 dB. Przy najwyższej wydajności podczas dnia hałas może osiągać wartość aż 50 dB, jednak jeśli będziecie w czasie, gdy oczyszczacz będzie działał robili coś innego (oglądali telewizję, gotowali…), to go raczej nawet nie usłyszycie. Optimum znajduje się gdzieś między tymi wartościami.

Čističky vzduchu

Utrzymywanie oczyszczacza powietrza i utrzymanie najwyższej skuteczności

Koszt pracy połączonej z utrzymaniem oczyszczacza powietrza nie jest wysoki, ale dobrze jest go znać. Środki czyszczące mają zazwyczaj wbudowany wskaźnik, który śledzi stan filtra. Jeśli ich skuteczność jest zbyt niska, to powiadomią Was, że dobrze by było wymienić filtr. Wszystko w tym rozdziale zależy od rodzaju filtra użytego w urządzeniu. Jeśli chodzi o filtr, który nie zatrzymuje nieczystości, ale wyłapują się gdzieś same (filtracja wodą, filtracja elektrostatyczna), to wystarczy tę część myć. Ten sposób wystarcza na utrzymanie dobrej wydajności oczyszczacza. Po zapchaniu się filtra jego skuteczność oczywiście się obniży i może zacząć się przegrzewać przez niewystarczający przepływ powietrza, czego prawdopodobnie nie chcemy.

Z drugiej strony są oczyszczacze, w których trzeba wymieniać filtr. Zwykle są to urządzenie z filtrem HEPA. Te są trochę praktyczniejsze do domów z alergikami, dlatego że wykorzystany filtr wyrzucicie i nie zagraża Wam to, że przy jego czyszczeniu nieczystości dostałyby się z powrotem do powietrza. Tutaj jedyną formą utrzymania jest to, że stary filtr wymienicie na nowy. Jest to łatwiejsze, ale i bardziej kosztowne. Podczas zakupu powinniście się więc zapytać sprzedawcy o to, jak często trzba wymieniać filtr i ile kosztować będzie nowy. Koszty nie powinny przekroczyć paruset złotych rocznie, ale jeśli tak, to wtedy coś nie jest w porządku. Na koniec polecamy Wam wymieniać jeden filtr na nowy tego samego rodzaju. Nie można do oczyszczacza wbudować filtra przeznaczonego do innego modelu i mieć nadzieję na wysoką skuteczność. Można tak nawet doprowadzić do uszkodzenia się urządzenia.

Oczyszczacz powietrza to nie wąpierz, zużycie nie jest wysokie

Zużycie prądu oczyszczaczy powietrza nie jest wysokie i na pewno nie wyssa Wam portfela, tego bać się nie trzeba. Zużycie, które podaje się w watach, zwykle wynosi  od trzech do aż stu watów. To jest podobna liczba, z jaką spotkacie się na przykład w żarówkach, przez co nie ma powodu do obaw. Przy niższej granicy znajdować się będą oczyszczacze, które nie wykorzystują silnika. Są wprawdzie mniej skuteczne, ale mają prawie zerowe zużycie i niską hałaśliwość. W tych, które używają na przykład wiatraka, zużycie jest bezpośrednio proporcjonalne do wydajności. Im większa wydajność, tym większa będzie też zużywana energia. Ale znów musimy zaznaczyć, że poza przypadami, gdy urządzenie chodzi na najwyższych obrotach, zużycie jest bardzo niskie.

O tym pamiętajcie przy zakupie. Nie próbujcie za wszelką cenę załatwić sobie oczyszczacza z najniższym zużyciem, to zbędne. Oszczędzicie dosłownie paręnaście złotych, a możecie wiele stracić na skuteczności i wydajności urządzenia. Raczej więc patrzcie się na inne parametry i na zastosowanie oczyszczacza. Zużycie bierzcie, razem z wyglądem, dopiero jako ostatnią rzecz w wyborze. Szkoda by było nie wesprzeć odpowiednio swojego zdrowia przez paręnaście złotych. Na swoim zdrowiu i zdrowiu swoich bliskich nie można oszczędzać, nie opłaca się to.

Wyglądem zajmijcie się na końcu

Wygląd oczyszczacza powietrza nie jest ważny do jego praktycznego działania. Ale z drugiej strony, dobrze jest też myśleć o tym. W chwili, gdy oczyszczacz umieścicie do pomieszczenia, stanie się automatycznie częścią wnętrza. Patrzcie więc na jego rozmiary (aby zmieścił się do pokoju), wagę (aby łatwo się go przesuwało) i wygląd. Pamiętajcie o tym, że efekt oczyszczacza jest optymalny w chwil, gdy umieszczony jest mniej więcej na wysokości Waszego pasa, najlepiej jeszcze wyżej. Dlatego go tak po prostu nie schowacie. Większość wytwórców wprowadza na rynek więcej wariantów barwnych swoich modelów, polecamy Wam wybrać taki, który będzie pasować do wnętrza pomieszczenia. Kontrastujące barwy mogą być wprawdzie ciekawe, ale wymagają prawdziwego wyczucia, a to posiada naprawdę mało kto, często nie mają go nawet zawodowi projektanci. Polecamy Wam czarny lub biały, ten będzie pasować wszędzie, inne odcienie zostawiamy na Was.

back to menu ↑

Inne funkcje i technologie oczyszczaczy powietrza

Oczyszczacze powietrza same w sobie są urządzeniami raczej prostszymi, niezbyt złożonymi i właśnie nie ma w nich zbyt wiele miejsca na jakieś technologiczne innowacje. Jednak oczywiście tu też znajdziemy jakieś dodatki, które mogą Wam pomóc zwiększyć skuteczność albo wygodę. Co dokładnie mamy tu na myśli?

Wielostopniowa regulacja wydajności

W większości oczyszczaczy powietrza jest to pospolite, ale stale możecie spotkać się na rynky z oczyszczaczami, które nie mają wielostopniowej regulacji. Dlatego omawiamy tu ten dodatek. Chodzi o to, że wydajność oczyszczacza jest podzielona na kilka poziomów i każdy z nich jest odpowiedni o innych porach. W nocy na pewno docenicie ciche, łagodne działanie, podczas gdy w dzień się wietrzy, na przykład też pali i kurz jest wprawiany w ruch przez Was przy poruszaniu się, i wtedy na miejscu jest wysoka wydajność i szybkie oczyszczanie powietrza.

Nastawialny okres działania

Niektóre urządzenia Wam współcześnie umożliwiają nastawić sobie, od kiedy do kiedy będą czyścić powietrze. Ewentualnie jak długo będą pracować, zanim się wyłączą. Jest to dobre na przykład wtedy, gdy chcecie iść spać, ale sami czujecie, że powietrze w pomieszczeniu nie jest dobre. Wtedy możecie nastawić sobie, że oczyszczacz będzie jeszcze dwie godziny czyścić powietrze, a potem się wyłączy, by Wam nie przeszkadzać w śnie. Nie musicie wstawać, urządzenie wyłączy się automatycznie, to jest zaleta.

Sterowanie na odległość

Może powiedzielibyście sobie, że chodzi o funkcję dla leni. Nie jest to jednak w pełni prawda, ale przyznajemy, że jej celem jest po pierwsze zwiększyć Waszą wygodę. Jeśli Wasze urządzenie ma możlwość sterowania na odległość, za pośrednictwem pilota łatwo zmieniacie wydajność, włączacie i wyłączacie urządzenie. Do tego, jeśli jesteście chorzy, oszczędzicie tym sobie wstawania i drogi do urządzenia. Nie jest to droga technologia, a na pewno się opłaci.

Jonizator powietrza

Możliwość jonizowania czyszczonego powietrza jest bardzo ciekawą cechą niektórych oczyszczaczy powietrza. Dochodzi do jego naładowania jonami ujemnymi, dzięki czemu molekuły, niosące pewny zapach albo dym, mają skłonność do gromadzenia się. Łatwiej się wtedy czyści powietrze, do tego jony ujemne są ogólnie nieszkodliwe dla ludzkiego ciała, często nawet korzystne. Zanim skorzystacie z tej funkcji,  to najpierw ją wypróbujcie. Podobnie jonizowane jest na przykład powietrze na zewnątrz przed burzami, a niektóre osoby mają skłonność do gorszego znoszenia tego stanu.

Tryb automatyczny i czujnikowe wykrywanie

Wielka część oczyszczaczy powietrza jest wyposażona w czujniki (albo przynajmniej jeden), które śledzą jakość okolicznego powietrza. Stosunkowo dobrze reagują na kurz i zapachy, gorzej już jednak na bakterie i mikroorganizmy. Dzięki nim oczyszczacz sama ma potrzebne dane do tego, aby regulowała i automatycznie zmieniała swoją wydajność. Jeśli więc zauważy, że powietrze nie jest dość czyste, sama zwiększy swoją wydajność i na odwrót. Wy, dzięki temu, nie musicie niczym się zajmować.

back to menu ↑

Podsumowanie

To chyba wszystko, co powinniśmy Wam powiedzieć i poradzić w związku z zakupem oczyszczacza powietrza. Powtórzmy sobie to jednak jeszcze raz na koniec. Główną rzeczą, która powinna Was ciekawić, jest wydajność. Ten musicie dostosować do objętości pomieszczenia, do którego go kupujecie. Wydajność musi być parokrotnie większa niż pomieszczenie, w zależności od tego, czy jesteście alergikami lub nie. W przypadku wielostopniowej regulacji wydajności bierzcie pod uwagę wartość środkową. Dopiero potem możemy patrzeć się na inne parametry. Przede wszystkim na hałas. Oczyszczacz powietrza jest przeznaczony do tego, aby działał przez długi czas i nie był wyłączany nawet na noc. Jeśli wybierzecie zbyt głośny model, to istnieje wielkie zagrożenie, że po jakimś czasie zacznie Wam przeszkadzać. Ważną rzeczą, o której nie możecie zapomnieć jest też to, jakie nieczystości chcecie filtrować. Kurz, bakterie, zapachy, dym, do wszystkiego pasuje inny rodzaj filtra (który ma również inne zużycie i działanie). Nie zapomnijcie się też spojrzeć na to, jakie są wymagania utrzymania urządzenia. Dopiero w tej chwili możecie zająć się „szczegółami“, takimi jak marka i jej poziom, wygląd, zużycie (które bywa ogólnie bardzo niskie) czy cena. Tą zajmijcie się na końcu, nie polecamy postanawiać według niej. I to chyba wszystko… Jeśli brakowało Wam czegoś w artykule albo chcielibyście się o coś zapytać, to nie bójcie się skontaktować z nami. Na koniec pozwolimy sobie dać jeszcze kilka rad, dotyczących wykorzystania oczyszczacza powietrza.

back to menu ↑

Ile kosztują oczyszczacze powietrza?

W oczyszczaczach powietrza największą inwestycją jest ich cena zakupu. Koszty utrzymania czy zużycia prądu oczyszczacza nie są już wysokie. Dlatego skupcie się głównie na cenie. Nie chcemy jednak, aby była dla Was decydująca. Powinna być kierunkowskazem, który doprowadzi Was na poprawny szlak. Wydajność, skuteczność i cechy oszczyszczaczy jej dość dobrze odpowiadają. Spójrzcie się więc na stosunki cenowe, w których je załatwicie.

  • Oczyszczacze powietrza do 320 złotych są bardzo tanie, ich działanie i skuteczność są wyraźnie ograniczone. Pasują do małych przestrzeni, będą hałaśliwe i zazwyczaj będą mieć mniej skuteczny filtr, na pewno ich nie polecamy. Nadają się do drobnego przeczyszczenia i wprawienia powietrza w ruch, ale nie dla alergika.
  • Oczyszczacze powietrza do 850 złotych już wyglądają lepiej. Nadają się do sporadycznego wykorzystania w większych pomieszczeniach, albo do długiego działania w małych pomieszczeniach, na przykład w sypialni czy pokoju dziecięcym. Nie są drogie, a wykorzystane technologie temu odpowiadają, ale jeśli nie pragniecie bardziej rozwiniętych urządzeń, to na pewno się Wam opłacą.
  • Oczyszczacze powietrza do 1700 złotych tworzą lepszą klasę średnią. Wyróżniają się wysoką skutecznością filtracji, wielostopniową regulacją wydajności, niektórymi technologiami i nadają się też do większych domów. Docenią je głównie alergicy, którym oferują naprawdę dobrą opiekę.
  • Oczyszczacze powietrza powyżej 1700 złotych świetnymi urządzeniami z wybornie stworzonym działaniem. Cena takiego oczyszczacza może przekroczyć nawet cztery tysiące złotych, nadają się do wielkich pomieszczeń i do biur czy restauracji. Mają bardzo zmienne zastosowanie, dobrą wydajność i często dołączone do nich jest też sterowanie na odległość czy inne akcesoria.

back to menu ↑

Parę rad jak i dlaczego używać oczyszczacza powietrza

Nim zaczniecie używać oczyszczacza powietrza, dobrze jest uświadomić sobie, do czego jest właśnie głównie przeznaczony i czego od niego oczekiwać. Abyście nie byli rozczarowani, powiemy Wam to wprost. Oczyszczacz nawet w najlepszym przypadku nie zastąpi regularnego wietrzenia czy wycieranie kurzu. Warstwa nieczystości, leżąca na półce czy na szafce nie dostanie się do filtra, jeśli nie wprawicie kurzu w ruch. Lecz nawet wtedy wielka część z niego znów osiądzie na pierwotny podkład. Jeśli chcecie mieć czysty dom, ewentualnie wytworzyć dobre środowisko dla alergika, to koniecznie trzeba połączyć działanie oczyszczacza powietrza z innymi czynnościami – wietrzeniem, sprzątaniem, odkurzaniem i tak dalej. Tylko wtedy osiągniecie to, że kurz z Waszego domu zniknie. Trzeba to wprawdzie zważyć, czy jest to na miejscu przy leczeniu alergika (wytworzycie alergikowi przyjemne, ale za to niemal sterylne środowisko – gorzej będzie reagować, gdy z niego wyjdzie), to jednak zostawiamy dla alergologów.

Jednocześnie nie możecie mieć przesadzonych oczekiwań od tego, z czym Wasz oczyszczacz zdoła sobie poradzić. Zależy to w wielkiej miarze od filtru. Kurz, pył, roztocza czy pleśń zwalczy praktycznie każde urządzenie, ale na przykład dym, wirusy, zapachy czy nawet trujące gazy wymagają już specjalnego oczyszczacza i już podczas wyboru powinniście myśleć o tym, co będzie Wam odpowiadać. Modelarz, który używa farb syntetycznych, doceni inny oczyszczacz niż mama dziecka-astmatyka. Aby osiągnięta została najwyższa skuteczność, trzeba dotrzymać kilka podstawowych zasad:

  • Oczyszczacz umieśćcie najlepiej pomiędzy oknem a drzwiami, lub na ścianie, półce czy szafce, aby był mniej więcej na wysokości pasa. Wyjście czystego powietrza ukierunkujcie do najbardziej używanej części pomieszczenia. Nigdy nie umieszczajcie urządzenia na ziemi, po sufitem czy w stronę okna – skuteczność wtedy spada.
  • Oczyszczacz puszczajcie przede wszystkim w czasie, gdy w pomieszczeniu ktoś jest, w innym przypadku jego praca jest zbędna. Również zbędnie jest go włączać przy krótkim pobycie w pomieszczeniu. Jeśli nie będzie działać przynajmniej godziny, to czyszczenie powietrza będzie niezauważalne.
  • Nie zapominajcie, oczywiście, wietrzyć, ale oczyszczacz puszczajcie tylko w czasie, gdy okna są zamknięta. Inaczej może się stać, że oczyszczacz będzie przyciągać nieczystości z zewnątrz, głównie smog i pył. Tak szybciej zapycha się filtr i zwiększa się ilość nieczystości w pomieszczeniu. Również nauczcie się zamykać drzwi, aby czyste powietrze nie mieszało się z nieczystościami z innych pomieszczeń.
  • Bardzo ważne jest regularne utrzymanie – w zależności od rodzaju filtra jego mycie lub wymiana. Ważne jest też, aby czyścić kurz z wiatraka, gdzie się osadza i może spowodować przegrzanie się sprzętu.

back to menu ↑

Astma, alergie i co je powoduje

Na zupełny koniec powiedzieliśmy sobie, że nie zaszkodzi przedstawić Wam Waszego nieprzyjaciela. Jeśli cierpicie na alergie czy astmę, to w wielkiej mierze rolę grają tu substancje zawarte w powietrzu. Nie twierdzimy, że czyste powietrze to jedyne, co Wam pomoże. Ale może wyraźnie pomóc w zwalczaniu oznak i z czasem na przykład w zmniejszaniu schorzenia. Jest to jednak tylko jeden krok do sukcesu. Innymi mogą być styl życia, poprawne leki, jedzenie… Jest tego wiele. Niestety, nie można oczekiwać, że spadnie liczba alergików, raczej na odwrót. Chodzi o chorobę cywilizacyjną, przez którą cierpi coraz więcej ludzi w każdym pokoleniu. Ale właśnie oczyszczacze powietrza są jedną z rzeczy, które mogą w wielu przypadkach pomóc. Pozbędą się wielu alergenów w powietrzu… i nie wiecie nawet, ile ich jest.

  • Kurz – chyba najczęstszy alergen. Zapycha drogi oddechowe, zawiera roztocza, wiele mikroorganiznów oraz organiczny i nieorganiczny materiał, który może być toksyczny dla ciała. Poza kaszlem, łzawieniem oczu, utrudnionym oddychaniem i podrażnieniem może przy częstym kontakcie powodować reakcje alergiczne, nawet bardzo silne.
  • Dym papierosowy – nie chodzi o alergen jako taki, ale obowiązuje to, że oczyszczacze powietrza mogą Wam z nim pomóc. Nawet dla większości palaczy dym papierosowy nie jest przyjemny, tym mniej osobom niepalącym. A substancje w nim zawarte, typowo na przykład nikotyna, nie są dobre dla zdrowia.
  • Pleśń – pleśń i grzyby same w sobie nie są toksyczne. Gorzej wygląda to z metabolitami, które mogą zaszkodzić naszym ciałom. Najgorsze jest to w miejscu, gdzie gromadzi się wilgoć – łazienki, kuchnie, piwnice. Jest to ciekawe, że to właśnie toksyny z pleśni stoją za całym szeregiem alergii.
  • Roztocza – mikroorganizmy, które żyją typowo w sierści istot żywych (ale też w dywanach, kożuchach czy pluszowych zabawkach). Im bardziej futrzaste zwierzę, tym, oczywiście, dla alergika gorzej, dlatego że o tyle więcej roztoczy się na nim wyłapie. Jeśli nie chcecie pozbyć się zwierzęcia, to polecamy Wam przynajmniej ograniczyć jego styczność z chorym.
  • Substancje chemiczne, spaliny smog… – ogólnie produkty reakcji wokół nas. Czy chodzi już o organiczne, nieorganiczne czy syntetyczne substancje, powinniście z nimi uważać. Szereg chemikaliów jest toksyczny, rakotwórczy czy właśnie alergenny.

Na koniec nie możemy odpuścić sobie jednej drobnej rady. Czy już kupujecie oczyszczacz powietrza do domu, biura czy do restauracji, nie próbujcie się oszczędzać. Uświadomcie sobie, że inwestujecie przede wszystkim do swojego zdrowia, ewentualnie do zdrowia Waszych bliskich, a to jest chyba warte tych kilkudziesięciu złotych, nie?