Najlepsze lokówki i lokówko-suszarki 2020 roku


  • Zaoszczędźcie pieniądze i nerwy przy wyborze najlepszej lokówki i lokówko-suszarki.
  • Wybierzcie na podstawie funkcji i stosunku ceny do jakości.
  • Dowiedzcie się, gdzie można kupić najtaniej.
Kulmy-bez-pozadí-1

Najlepsze lokówki i lokówko-suszarki 2020 roku

Najlepsze lokówki i lokówko-suszarki 2020 roku

Rady, wskazówki, recenzje

Wstęp

Od dzieciństwa lubimy wyglądać świetnie. Myślimy o fryzurach, przy których najpierw pomagają nam mamy, a z czasem uczymy się, jak samej stworzyć własne arcydzieło. Pierwsze loki nosimy jeszcze jako małe dziewczynki, wystarczy, że zapleciemy jeszcze mokre włosy w warkocze, a kiedy wyschną, rodzi się świetna fryzura. Taki prosty sposób i świetny wynik. Jednak wraz z wiekiem nasze wymagania rosną. W okresie dojrzewania zaczynamy eksperymentować z różnymi technologiami, aby nadać włosom objętość i styl. Uczymy się nowych fryzur, rozpoznając rodzaj naszych włosów. Jak reagują na różne rodzaje regulacji – lokówki czy prostownice. Pierwsze nie są nasze. Potajemnie lub nawet za pozwoleniem pożyczamy je od naszych mam. Następnie z radością tworzymy przed lustrem i czekamy na wyniki naszej twórczej pracy. Pierwsze wyniki są różne, ale jesteśmy podekscytowane. Pójście do szkoły z nową fajną fryzurą i bycie gwiazdą w klasie to fantastyczne uczucie.

Potem przychodzi pierwsze zakochanie i randki, a wtedy nie chcemy więcej eksperymentów, chcemy wyglądać naprawdę dobrze, abyśmy zaciekawiły wzrok, a następnie serce wymarzonego. Wtedy postępujemy już zgodnie z radami ekspertów i szukamy wskazówek i porad w sklepach lub w Internecie, które przyrządy najlepiej pomagają w dostosowaniu włosów. Teraz mamy własny sprzęt do stylizacji włosów. Ale nadal są te wszystkie uroczystości i spotkania rodzinne, Boże Narodzenie i przyjęcia, a my chcemy błyszczeć perfekcyjną fryzurą – objętość, fale lub loki czy wszystko inne, aby inne przedstawicielki płci pięknej nam trochę zazdrościły. W końcu opanowaliśmy nasze włosy! Ale jak uzyskać wspaniałą, długotrwałą fryzurę i jednocześnie chronić włosy? Nie na próżno mówi się, że włosy są koroną piękna. Różne eksperymenty podczas dojrzewania rujnują nam włosy i jesteśmy już w wieku, w którym chcemy robić rzeczy odpowiedzialnie i poprawnie. I dlatego dzisiaj przyjrzymy się, jak osiągnąć różne loki lub duże fale za pomocą lokówki lub lokówko-suszarki, zachowując zdrowie naszych włosów. Zaczyna się to od wyboru odpowiedniego modelu.

back to menu ↑

Podział lokówek

Na pierwszy rzut oka zakup lokówki może wydawać się twardym orzechem do zgryzienia. Od ceramiki po tytan. Czy chcecie spirale, loki, potrójne fale lub inny wynik? Wszystko musi być dobrze przemyślane. Wybierając, należy przestrzegać długości, tekstury i rodzaju loków włosów. Wszystko to należy dokładnie przemyśleć, aby upewnić się, że wybierzecoe dokładnie taki model lokówki, jakiego potrzebujecie. Wynika z tego, że lokówki są podzielone na kilka kategorii według różnych kryteriów, które są równie ważne przy wyborze. Poszczególne modele różnią się materiałem zastosowanym do zrobienia grzałki, głównie ceramicznym, tytanowym, turmalinowym. W zależności od pożądanego rodzaju i wielkości loków lub fal nacisk kładzie się na długość średnicy i kształt korpusu powierzchni grzewczej. Lokówki są dalej dzielone zgodnie z zakresem temperatur, które mogą wytworzyć w celu poprawy włosów. Nie wymagają wiele prądu, pobór mocy wynosi od 30 do 60 W. Można jednak również znaleźć modele o zużyciu energii 1000 W lub większym.

Podział lokówek według rodzaju powierzchni

Najczęściej powierzchnia jest wykonana z ceramiki, turmalinu lub tytanu.

  • Lokówki z powierzchnią ceramiczną są łagodniejsze, ponieważ ciepło rozkłada się równomiernie na całej powierzchni roboczej ciała grzewczego, unikając w ten sposób wahań temperatury podczas skręcania poszczególnych pasm włosów. Zaletą jest też to, że oszczędza Wasz czas, ponieważ nagrzewa się bardzo szybko, włosy gładko się po niej ślizgają, a zatem jest to złoty środek dla wszystkich rodzajów włosów.
  • Turmalinowe lokówki emitują jony ujemne i światło podczerwone, dzięki czemu włosy stają się lśniące i wilgotne, a ich zdrowie jest lepsze. Są zatem najlepszym wyborem dla delikatnych włosów. Redukują także skutki elektryczności statycznej. Można je również znaleźć pod nazwą lokówki jonizujące (ale istnieją lokówki jonizujące z innym rodzajem powierzchni).
  • Lokówki z tytanową powierzchnią charakteryzują odpornością na wysokie temperatury i na zarysowania. Zaletą tytanu jest również zdolność do zmniejszania wpływu elektryczności statycznej. Oszczędzają również czas dzięki szybkiemu nagrzewaniu, ogrzewają równomiernie, mają długą żywotność, są najlżejsze i najtrwalsze. Mogą oswoić grube, niesforne i gęste włosy.

Wytwarzane są również powierzchnie łączone, takie jak tytanowo-turmalinowe lub ceramiczno-turmalinowe, łączące zalety obu materiałów. Na rynku znajdziecie także lokówki z teflonową powierzchnią, która jest bardzo delikatna dla włosów i nadaje się do wszystkich rodzajów włosów. Lokówki z powierzchnią ze stali nierdzewnej są najmniej delikatne dla włosów.

Podział lokówek według pożądanego wyniku (fale, loki lub inne)

Rozróżniamy je według kształtu i budowy na następujące rodzaje:

  • Klasyczna prosta lokówka – niektóre mają szczypce do podtrzymywania pasma włosów podczas rozgrzewania. Wadą jest to, że szczypce pozostawiają przerwę w fali wynikowej. Dlatego produkowane są również modele bez szczypiec z plastikowym (zimnym) końcem, na których możliwe jest trzymanie pasma włosów lub trzymanie go za pomocą rękawicy ochronnej.
  • Eliptyczna lokówka ma kształt elipsy. Rezultatem są regularne fale bez widocznych odcisków od szczypiec.
  • Stożkowa lokówka ma rozszerzający się kształt od wąskiej końcówki do bardziej nieporęcznego końca przy rączce. Powstałe loki wyglądają naturalnie – większe u nasady i kurczą się w kierunku końcówek. Te lokówki nie mają szczypiec, końce włosów muszą być trzymane ręcznie. Może się zdarzyć, że poparzycie się kilka razy, zanim zdobędziecie niezbędne doświadczenie, ale możecie temu zapobiec, zakładając rękawicę ochronną.
  • Lokówka spiralna tworzy regularne loki. Na lokówce znajduje się rowek, w który nawija się pasmo włosów. Niektóre modele mają dwa rozmiary fal.
  • Potrójna lokówka ściska włosy w trzy cylindryczne szczypce, tworząc fale, jakie znamy z lat dwudziestych i trzydziestych.
  • Automatyczn lokówka łapie pasmo włosów i zwija je za pomocą silnika. Manipulowanie jest bardzo proste, lokówka wykonuje za Was praktycznie całą pracę, wadą jest wyższa cena.

Rozmiar ma znaczenie

Wytwórcy lokówek mają świadomość, że włosy mają różną strukturę i długość, a kobiety także różne rodzaje wymarzonych loków lub fryzur. Dlatego na rynku jest wiele lokówek o różnych długościach i rozmiarach. Każdy, kto ma długie włosy, może bawić się lokówką o dowolnej grubości. Od najmniejszych pierścieni po duże swobodne fale. Istnieją jednak ograniczenia dotyczące krótkich i średnich włosów. Musimy brać pod uwagę ten ważny szczegół, ponieważ lokówki o powierzchniach grzewczych o dużej szerokości będą trudne w obsłudze przy bardzo krótkich włosach i nie wytworzą loków ani fal. Szerokość lokówki zależy od tego, czy włosy będą tylko puszyste, czy też nakręcone. Omówimy to później, gdzie dokładniej opiszemy, jaki rozmiar jest odpowiedni dla jakiej długości włosów i jaki efekt osiągniecie.

Lokówko-suszarki

Lokówko-suszarki łączą cechy klasycznej suszarki do włosów i lokówki. Na pierwszy rzut oka urządzenie wygląda jak klasyczna lokówka. Głowica jest jednak wzbogacona o szczotkę, na której włosy się obracają, a przez otwory w korpusie wydmuchiwane jest ciepłe powietrze jak z suszarki do włosów. To tworzy fale, loki lub pięknie puszystą, bogatą fryzurę. Głowica lokówko-suszarki jest statyczna lub obrotowa (z możliwością obrotu w obu kierunkach, zależnie od potrzeb). W porównaniu z lokówkami powstałe fale są mniej regularne, co daje luźniejszą, obszerniejszą fryzurę. Lokówko-suszarki z obracającą się głowicą podczas pracy są głośne. Zasadniczo im wyższa prędkość dmuchania lub obrotów, tym głośniejszy jest hałas. Hałas zależy również od użytych materiałów i konstrukcji. Niektórzy producenci twierdzą, że ich produkt ma obniżony hałas nawet przy dużych prędkościach, ale nie podaje się konkretnych wartości. Lokówko-suszarki mają zwykle moc w zakresie 600-800 W, choć niektóre nawet 1200 W.

back to menu ↑

Test lokówek

Wszystko zależy od średnicy ciała grzewczego, jego kształtu, rodzaju powierzchni i ustawień temperatury. Opiszemy to bardziej szczegółowo później. Lokówki różnią się w przedziale cenowym i są różnej jakości. Podzieliliśmy je na dwie grupy pod względem ceny. Nawet od najtańszych modeli możecie spodziewać się świetnej fryzury, a także ciekawych funkcji i możliwości ustawienia temperatury.

Kategoria cenowa do 300 złotych

Miejsce w rankingu Widok Model Ocena Maks. temperatura Ilość temperatur Cena
1. Remington Ci9532 Pearl Pro 210 °C 1 Zobacz cenę
2. Rowenta CF2132 180 °C 2 Zobacz cenę
3. BaByliss Easy Waves C260E 200 °C 3 Zobacz cenę
4. BaByliss C903PE 205 °C 2 Zobacz cenę

Kategoria cenowa powyżej 300 złotych

Miejsce w rankingu Widok Model Ocena Maks. temperatura Ilość temperatur Cena
1. Babyliss Pro 2665E 230 °C 3 Zobacz cenę
2. Philips StyleCare Prestige BHB876/00 210 °C 3 Zobacz cenę
3. Rowenta So Curls CF3710F0 230 °C 3 Zobacz cenę
4. Imetec Bellissima 11307 220 °C 2 Zobacz cenę

Lokówki i ich charakterystyka

Lokówki to małe urządzenia elektryczne. Działają na tej samej zasadzie co prostownice. Ciepłem kształtują włosy do pożądanego kształtu. Składają się z powierzchni grzewczej i uchwytu. Te powierzchnie różnią się szerokością i długością oraz mają różne kształty. W związku z tym tworzą również różne rodzaje fal czy loków. Co najważniejsze, ich powierzchnia grzewcza jest wykonana z materiałów, które chronią włosy przed uszkodzeniem cieplnym, a włosy przesuwają się po nich swobodnie, a niektóre materiały, takie jak turmalina, regenerują włosy za pomocą jonów ujemnych i światła podczerwonego. Ich zaletą jest szybkie rozgrzewanie (zwykle do 30 sekund) i równomierne rozpraszanie ciepła na całej długości powierzchni grzewczej, dzięki czemu wszystkie pasma włosów otrzymują taką samą ilość ciepła. Im wyższa temperatura, tym grubsze i mocniejsze włosy mogą być pięknie nakręcane. Zakres regulowanych temperatur wynosi zwykle od 50 do 240 C. Lepiej jednak pozwolić specjaliście na pracę z najwyższymi temperaturami (na przykład w salonie fryzjerskim). Niektóre modele lokówek działają już w niskich temperaturach do 150 °C, co jest przydatne, jeśli macie bardzo cienkie włosy. Inne oferują ustawienia temperatury do 240 °C. Nawet mocne, grube, niesforne włosy poddadzą się takiej temperaturze. W zależności od średnicy i kształtu lokówki możecie tworzyć szeroką gamę loków i fal.

Współczesne czasy usunęły z oferty lokówki z metalowymi powierzchniami grzewczymi, które powoli się rozgrzewały, a wynikowy efekt był niewystarczający. Zostały one zastąpione głównie ceramiką, tytanem, turmalinem lub ceramiką tytanową lub ceramiką turmalinową. Te nowe rodzaje powierzchni działają szybko i bardzo skutecznie. Rezultatem są wyraźnie silne fale. Nowoczesne lokówki na bazie tytanu są najtrwalsze, wytrzymują wysokie temperatury i są odporne na zarysowania. Ponadto są najlżejszymi modelami wśród lokówek i mogą oswoić nawet najbardziej uparte włosy. Charakteryzują się również długą żywotnością przy zachowaniu efektywnej pracy. Producenci myślą również o podróżnikach, oferując także modele, które są lżejsze lub mniejsze i zawierają praktyczny pakiet podróżny.

Lokówki znajdują się w różnych przedziałach cenowych. Nawet w bardzo niskim przedziale cenowym możecie znaleźć długoletniego przyjaciela, z różnymi funkcjami, takimi jak wiele stopni regulacji temperatury (8 lub więcej), jonizacja, automatyczne wyłączanie, wyświetlanie, a nawet modele podróżne. Najtańsze modele za kilkadziesiąt złotych nie mają kontroli temperatury ani automatycznego wyłączania. Ta kategoria lokówek ma głównie statyczne lokówki, więc musicie mocować włosy do nich ręcznie. Powyżej 300 złotych znajdziemy modele luksusowe i profesjonalne (niektóre posiadają powierzchnię z 24-karatowego złota) stosowane w salonach, ale liderem w tej kategorii są głównie modele automatyczne. Ich zaletą jest to, że same nawijają pasmo włosów. Wadą jest to, że nie macie pełnej kontroli nad uzyskanym kształtem fali, lokówka czasami nie łapie całego pasma włosów (w zależności od modelu) i skręca pasma tylko w jednym kierunku.

Zalety:

  • Szeroka gama modeli do wszystkich rodzajów włosów i fal
  • Duża zmienność ustawień temperatury oraz różne rozmiary i kształty powierzchni grzewczych
  • Duży wybór cen i funkcji

Wady:

  • Zbyt szeroki wybór zróżnicowanej jakości
  • Niektóre modele nie mają regulowanej temperatury ani wyświetlacza LCD
  • Automatyczne modele są szybkie, ale wynik może być niezadowalający

back to menu ↑

Test lokówko-suszarek

Łączą cechy lokówki i suszarki do włosów. Głowica składa się ze szczotki, która dobrze rozczesuje włosy, a jednocześnie chwyta pasmo włosów, działa na podstawie wdmuchiwania ciepłego powietrza podobnego jak suszarka do włosów. Niektóre mają obrotową głowicę, co znacznie ułatwia tworzenie puszystej fryzury i oszczędza Wasze ręce. Od lokówko-suszarki spodziewajcie się raczej objętości zamiast loków. Wiele lokówko-suszarek zawiera wiele rodzajów głowic dla różnych długości włosów, rozmiarów fal i różnych pożądanych fryzur.

Kategoria cenowa do 150 złotych

Miejsce w rankingu Widok Model Ocena Ilość szybkości Ilość temperatur Cena
1. Sencor SHS 7551 1 2 Zobacz cenę
2. Sencor SHS 7401 2 2 Zobacz cenę
3. ETA Rosalia 0328 2 3 Zobacz cenę
4. Babyliss 667E Air Brushes Airstyle 300 2 1 Zobacz cenę

Kategoria cenowa powyżej 150 złotych

Miejsce w rankingu Widok Model Ocena Ilość szybkości Ilość temperatur Cena
1. Braun AS 530/ASS 1000 3 3 Zobacz cenę
2. Braun AS 720 2 2 Zobacz cenę
3. Babyliss PRO 2676 2 2 Zobacz cenę
4. Valera 603.01B Turbo Style 1000 2 3 Zobacz cenę

Lokówko-suszarki i ich charakterystyka

W przeciwieństwie do lokówek, lokówko-suszarki działają poprzez nadmuch gorącego lub zimnego powietrza. Dlatego są one głównie przeznaczone do suszenia włosów podczas ich kształtowania. Składają się z głowicy ze szczoteczka, która może być statyczna lub obrotowa, oraz uchwytów. W przypadku lokówko-suszarki z głowicą obrotową przydatne jest przełączanie kierunku obrotu. Ułatwia to tworzenie symetrycznych fal po obu stronach twarzy. Lokówki mają wymienne głowice o bardzo różnorodnym kształcie i funkcji. Wszystkie te rozszerzenia mają również różne rozmiary. Wszystko to oznacza, że dzięki dużej liczbie różnych rozszerzeń macie praktycznie nieograniczone możliwości kreatywności podczas tworzenia fryzury. Lokówki mogą mieć kontrolę temperatury, aby dostosować się do jakości Waszych włosów.

Niektóre wydmuchują nawet zimne powietrze, które ma dwa bardzo praktyczne zastosowania. Pierwsze użycie dotyczy włosów bardzo cienkich i lekko zniszczonych, gdy nie można użyć ciepłego powietrza. Drugie, bardzo cenione, to utwardzenie powstałej fali. Wiecie, że nie możecie dotykać świeżo nakręconego pasma włosów, w przeciwnym razie włosy się wyprostują. Trzeba poczekać, aż włosy całkowicie ostygną, aby naprawić falę. Funkcja zimnego powietrza przyspiesza ten proces, oszczędzając czas. Niektóre obrotowe lokówki mają również możliwość regulacji prędkości przepływu powietrza. Materiał głowicy do stylizacji włosów, który ma kontakt z włosami, może zmieniać jego jakość. Stal nierdzewna jest najmniej delikatna dla włosów. Ceramika jest delikatniejsza dla włosów, włosy lepiej się ślizgają i nie ma ryzyka poparzenia. Turmalin jest najbardziej delikatny dla włosów i nadaje się również do cienkich włosów. Funkcja jonizacji zapobiega elektryzowaniu się włosów.

Lokówko-suszarki mają różne przedziały cenowe. Dostępne są już od kilkudziesięciu złotych i już wtedy mogą przynieść przyzwoite rezultaty. Oczywiście im tańszy model, tym mniej funkcji i mniej spersonalizowanych ustawień urządzenia. Najtańsze lokówko-suszarki często nie mają funkcji zimnego powietrza, mają niewielką liczbę prędkości i temperatur (maksymalnie 1-2). Rzadko też posiadają funkcję jonizacji, która jest niezbędna w ratowaniu i gojeniu się włosów podczas nakręcania. Istnieją również mniejsze i lżejsze modele, które możemy zaklasyfikować jako podróżne, ale często posiadają tylko podstawowe ustawienia. Lokówki obrotowe można znaleźć w wyższej kategorii cenowej. Z własnego doświadczenia zalecamy zainwestowanie w trochę droższy model, na pewno docenicie automatyczne obracanie głowicy zgodnie z pożądanym kierunkiem. Łatwo i szybko stworzycie bujną fryzurę.

W przypadku lokówko-suszarek należy również wziąć pod uwagę hałas generowany przez wydmuchiwanie powietrza. Znajdziecie również modele, które są cichsze (około 70 dB). Najtańsze modele za kilkadziesiąt złotych często nie mają kontroli temperatury, prędkości ani zimnego powietrza. Najtańsze lokówko-suszarki do włosów mają głównie szczotki statyczne, więc musicie mocować do nich włosy i nakręcać je ręcznie. Ale nawet z tymi modelami po zdobyciu umiejętności stworzycie bogatą fryzurę.

Zalety:

  • Wysusza włosy podczas ich modelowania
  • Duża zmienność ustawień temperatury i prędkości nadmuchu
  • Chłodne powietrze utrwala fryzurę i oszczędza czas
  • Szczotki obrotowe oszczędzają czas i ręce

Wady:

  • Zbyt szeroki wybór zróżnicowanej jakości
  • Niektóre modele nie mają regulowanej temperatury, prędkości nadmuchu ani funkcji zimnego powietrza
  • Hałas podobny do suszarki do włosów

back to menu ↑

Najwięksi producenci lokówki i lokówko-suszarki

W naszych testach zawsze koncentrujemy się na największych markach na rynku dla wszystkich rodzajów urządzeń. W przypadku lokówek i lokówko-suszarek jakość zależy silnie od niezawodności marki. Nie każda firma może stworzyć urządzenie wysokiej jakości. Duże firmy mają środki i warunki do inwestowania w rozwój nowych i wysokiej jakości modeli, a także nowych funkcji, które docenicie. Duże marki myślą również o wysokiej jakości materiałach, które poprawiają wydajność urządzenia, są trwałe, a także chronią Wasze włosy przed zniszczeniem. Ergonomiczny kształt i ciągły rozwój oraz nowe modele są domeną tych firm. Znajdziecie wiele pozytywnych recenzji od zadowolonych klientów. Z tego powodu przyglądamy się tylko kilku najlepszym markom w dziedzinie lokówek i lokówko-suszarek.

BaByliss

BaByliss to francuski specjalista w dziedzinie pielęgnacji włosów i marka numer jeden na rynku europejskim w kategorii prostowania włosów. Na polski rynek przynosi najlepsze modele dla Waszej urody. Słynny paryski fryzjer, Lelièvre, opracował pierwszą lokówkę elektryczną w swoim studio fryzjerskim w pobliżu Wieży Eiffla w latach sześćdziesiątych. Dzięki ogromnemu sukcesowi ten rewolucyjny produkt zaczął być dostarczany profesjonalnym fryzjerom, a następnie klientom. Tak narodziła się marka BaByliss. Od samego początku jest marką produktów do profesjonalnego użytku. Oferuje również najlepsze funkcje i korzyści dla konsumentów. Dzięki ciągłym innowacjom, które odpowiadają najnowszym trendom mody, produkty BaByliss stały się integralną częścią profesjonalnych salonów fryzjerskich i nowoczesnych domów w ponad 60 krajach na całym świecie. Dzięki profesjonalnie sprawdzonej jakości BaByliss zapewnia pełną 3-letnią gwarancję konsumenta na linię swych produktów. Jej udane produkty dla kobiet obejmują suszarki do włosów, prostownice i lokówki.

Remington

Początki Remington sięgają założenia E. Remington and Sons, firmy założonej w 1816 roku. Pierwsze produkty do higieny osobistej narodziły się w 1937 roku, kiedy zaczęli produkować golarki elektryczne. Od golenia po pielęgnację skóry, opracowują narzędzia potrzebne do ulepszenia swojego unikalnego stylu i znalezienia pewności siebie dzięki świetnemu wyglądowi.

Rowenta

Rowenta to kolejna spółka z bardzo długą tradycją. Została założona w Niemczech w 1884 roku i od początku zajmowała się produkcją domowych urządzeń elektrycznych. Od żelazek, ekspresów do kawy i suszarek do włosów po odkurzacze. Jako pierwsza wprowadziła na rynek żelazko do bielizny sterowane termostatem w 1949 roku. Od 2006 roku Rowenta współpracuje z Elite Model Look, aby oferować ekskluzywne produkty do stylizacji włosów, w tym wysokiej jakości lokówki i lokówko-suszarki do wszystkich rodzajów loków, fal i fryzur z uwzględnieniem wszystkich rodzajów włosów. Ich modele spełniają wysokie standardy w stylizacji włosów, a szczególnie mają dobrą cenę. Rezultatem są piękne fryzury i zdrowsze, jaśniejsze włosy. Z tego powodu są bardzo popularne.

Philips

Philips (Koninklijke Philips N.V.) to kolejna firma z ponad 100-letnią tradycją, tym razem z Niderlandów. Jest to firma rodzinna założona w Eindhoven przez Gerarda Philipsa i jego ojca Frederica w 1891 roku. Produkuje szeroką gamę towarów, od telewizorów lub sprzętu kuchennego po maszynki do golenia, a także towary do pielęgnacji włosów w postaci suszarek do włosów, lokówek, lokówko-suszarek i prostownic. Charakteryzują się wysokiej jakości materiałami ceramicznymi i ceramiczno-tytanowymi, wieloma stopniami regulacji temperatury, szybkim ogrzewaniem oraz różnymi rodzajami i rozmiarami i kształtami powierzchni grzewczych lokówek lub głowic ze szczotkami lokówko-suszarek. W ten sposób szybko osiągniecie pożądane loki czy fale.

back to menu ↑

Najważniejsze parametry, według których można wybierać lokówki lub lokówko-suszarki

Pierwszym i decydującym krokiem przed wyborem odpowiedniej lokówki lub lokówko-suszarki jest ustalenie Waszego rodzaju włosów. Są grube czy w delikatne? Długie czy krótkie? Kręcone czy tylko falowane? Zdrowe czy bardzo zmęczone? Pożądacie drobnych loków, fal czy objętych włosów? Jeśli Waszym celem są małe lub średnie loki, koniecznie skoncentrujcie się na lokówkach. Oferują szeroką gamę rozmiarów powierzchni grzewczych. Jeśli Waszym celem jest fryzura z dużymi lub swobodnymi falami lub tylko objętością, będziecie zainteresowane lokówkami o większej średnicy korpusu lub lokówko-suszarkami. W przypadku fryzur o bardzo cienkich lub zestresowanych włosach wybierzcie model o niższej temperaturze lub lokówkę na zimne powietrze. Naturalnie wyglądające loki uzyskuje się dzięki lokówce w kształcie stożka. Z pewnością docenicie funkcję jonizacji, jeśli często dostosowujecie swoje włosy lub macie tendencję do suchości. To tylko podstawowe zasady, które powinnyście rozważyć na wstępie. A teraz spójrzmy się na parametry techniczne lokówek i lokówko-suszarek:

  • Powierzchnia, szerokość i kształt powierzchni grzewczych
  • Opcje ustawienia temperatury i funkcja zimnego powietrza
  • Czas rozgrzewania
  • Obsługa lokówki lub lokówko-suszarki
  • A zupełnie na końcu wyposażenie funkcjonalne i cena

Powierzchnia lokówek i lokówko-suszarek

Ten parametr jest prawdopodobnie najważniejszy, ponieważ od niego zależy wydajność dystrybucji ciepła do włosów, żywotność urządzenia i łagodność w stosunku do włosów. W przeszłości używano powierzchni metalowych, ale rozkładały one nierównomiernie ciepło, więc często były nieskuteczne, a ponadto często paliły włosy. Dlatego unikajcie tych modeli. Uważajcie też na tańsze modele z metalowymi płytami pokrytymi tylko warstwą ceramiczną. Z czasem mogą one spowodować uszkodzenie włosów.

Lokówki i lokówko-suszarki przyjazne dla włosów mają powierzchnie ceramiczne. Taka jest większość współczesnych modeli w ofercie. Kolejnym krokiem są powierzchnie ceramiczne z domieszką turmalinu, tytanu lub diamentu, a nawet teflonu. Największą zaletą ceramiki jest to, że szybko się nagrzewa i szybko prostuje włosy. W rezultacie włosy nie są przez długi czas narażone na działanie wysokich temperatur, a te najbardziej je niszczą.

Po połączeniu powierzchni ceramicznych z turmalinem ładunek elektrostatyczny zostaje zredukowany do minimum, włosy ładnie się trzymają, a nawet uzyskują zdrowy połysk. Tytan i diament sprawiają, że urządzenia stają się bardziej trwałe i przedłużają ich żywotność. Z kolei teflon zapobiega spalaniu ochronnych środków kosmetycznych na gorącej powierzchni.

Szerokość i kształt lokówek i lokówko-suszarek

Opisaliśmy już znaczenie szerokości (średnicy) i kształtu powierzchni grzewczych w instrukcji wyboru lokówki w zależności od rodzaju włosów. Podsumujmy to. W zależności od szerokości powierzchni grzewczej dzielimy lokówki na:

  • Małe lokówki o grubości do 19 mm
  • Lokówki o grubości korpusu powyżej 19 mm
  • Lokówki o grubości 38 mm

Małe lokówki nadają się do cienkich, krótkich lub średnich włosów. Tworzą mniejsze fale, loki i idealnie nadają się do stworzenia wyglądu spiralnych loków lub efektu, który wygląda niczym trwała. Lokówki o grubości korpusu powyżej 19 mm są najbardziej popularne u kobiet o grubych i długich włosach. W przypadku krótkich lub półdługich włosów tworzą objętość. Są idealne do tworzenia naturalnie wyglądających dużych wolnych fal lub fal o dużej objętości. Lokówki o grubości 38 mm tworzą tzw. plażowe „niechlujne” fale, które wyglądają bardzo swobodnie i są hitem pokazów mody ostatnich lat (Victoria’s Secret). Najlepszy rozmiar dla nowicjuszki to 25 mm. Jest to uniwersalny rozmiar, który pozwala tworzyć fale na włosach o dowolnej długości.

W zależności od kształtu dodatkowo rozróżniamy lokówki na:

  • Klasyczna prosta lokówka (niektóre mają szczypce do podtrzymywania pasma włosów podczas nagrzewania)
  • Lokówka eliptyczna
  • Stożkowa lokówka
  • Lokówka spiralna
  • Potrójna lokówka
  • Lokówka automatyczna

Klasyczna prosta lokówka tworzy regularne fale. Wynikiem eliptycznej są fale eliptyczne, zaletą jest to, że włosy łatwiej jest trzymać ręcznie i nie ma widocznych śladów po szczypcach. Naturalnie wyglądające fale uzyskuje się za pomocą stożkowej lokówki, która rozszerza się w kierunku rączki. Lokówka spiralna tworzy regularne loki. Na korpusie znajduje się rowek, w który nawija się pasmo włosów. Niektóre modele mają dwa rozmiary fal. Lokówka potrójna ściska włosy w trzy cylindryczne szczypce, tworząc fale, jakie znamy z lat dwudziestych i trzydziestych. Automatyczna lokówka łapie pasmo włosów i zwija je za pomocą silnika. Obsługa jest bardzo prosta, lokówka praktycznie robi wszystko za Was, wadą jest wyższa cena i często możliwość nakręcania włosów tylko w jednym kierunku.

Można również znaleźć lokówko-suszarki z wymiennymi głowicami o różnych szerokościach. Głowice o różnych rozmiarach ze szczotkami lub włosiem umożliwiają różnorodne stylizacje włosów, a także różnią według rodzaju i długości włosów. Praktycznie rzecz biorąc, jest wygląda to bardzo podobnie jak przy lokówkach.

Temperatura przy nakręcaniu musi być regulowana

Temperatura ma kluczowe znaczenie przy dostosowywaniu włosów. Pamiętajcie, aby nie kupować modeli, w których nie można jej skonfigurować. Najlepsze są modele z więcej niż dwoma stopniami regulacji temperatury. Jej zakres powinien wynosić co najmniej od 100 do 210 °C. Niektóre modele mają minimalną temperaturę 150 °C, ale są również takie, z którymi możecie pracować w 80 °C. Są idealne do bardzo cienkich włosów. Druga skrajność – maksymalna temperatura do 240 °C – nadaje się do wyjątkowo grubych włosów. W przypadku bardzo cienkich włosów, włosów napiętych, a także w celu utwardzenia stworzonej fali sięgnijcie po lokówki z praktyczną funkcją zimnego powietrza.

Ogólnie:

  • 100 – 150 °C nadaje się do bardzo cienkich lub farbowanych włosów,
  • 160 – 170 °C nadaje się do włosów trwałych lub porowatych,
  • 170 – 200 °C nadaje się do włosów normalnych,
  • 200 °C i więcej nadaje się do gęstych włosów.

W przypadku bardzo cienkich, porowatych lub zniszczonych włosów ustawcie temperaturę na maksymalnie 150 °C. Dla włosów o trwałych, porowatych lub cienkich włosach utrzymujcie temperaturę maks. 170° C. Dla normalnych włosów odpowiednie są temperatury do 200 °C, a dla bardzo mocnych, trwałych, grubych i upartych włosów do 240 °C.

Szybkość nadmuchu powietrza powinna być regulowana

Przy lokówko-suszarkach docenicie także modele, które pozwalają dostosować szybkość nadmuchu powietrza. Pozwoli Wam to na lepszą ochronę włosów.

Czas nagrzewania lokówki – im krótszy, tym lepiej

Wynosi od 10 sekund do minuty. Zwykle lokówka nagrzewa się do 30 sekund i możecie wtedy rozpocząć stylizację włosów. Są dni, w których się spieszymy i każda sekunda jest droga. Jeśli regularnie dostosowujecie włosy, może nawet codziennie, zaoszczędzi Wam to dużo czasu.

Obsługa lokówki lub lokówko-suszarki powinna być możliwie jak najprostsza

Słowo obsługa obejmuje wiele czynników. Jednym z nich jest uchwyt, którego będziecie używały do trzymania urządzenia. Nie powinien być zbyt gruby ani cienki. Idealnie jest wybrać taki, który ma ergonomiczny kształt, minimalizując ryzyko wypadnięcia z dłoni lub zmęczenia dłoni podczas dłuższej stylizacji włosów. Skupcie się również na wadze lokówki lub lokówko-suszarki, która nie powinna przekraczać 1,5 kg. Ideał ma około jednego kilograma – trochę poniżej. Dziś jednak dzięki nowym technologiom znajdziecie bardzo lekkie, ale wysokiej jakości modele. Powinny być proste w użyciu i mieć jasne, łatwo dostępne przyciski. Automatyczne wyłączanie jest przydatne, gdy urządzenie jest włączone, ale nie jest używane przez długi czas. Kabel powinien być obrotowy, aby nie zaplątał się podczas przenoszenia. Powinien też być wystarczająco długi. Nie każda łazienka ma gniazdko tuż przy lustrze. Powinnyście śledzić te dane i sprawdzić je jeszcze w sklepie przed zakupem.

back to menu ↑

Funkcje i właściwości lokówek i lokówko-suszarek, które czynią je jeszcze doskonalszymi

Nowoczesne modele mają wiele bardzo przydatnych funkcji i właściwości. Wiele dodatkowych funkcji, które pierwotnie miały pomóc firmom w walce konkurencyjnej wśród wielu modeli na rynku, stały się w końcu pożądanymi, a nawet obowiązkowymi czynnikami w wyborze. Dziś wiele z nich uważamy za konieczność. Najczęściej wymagane są:

Wyświetlacz LCD

Bardzo przydatnym narzędziem ułatwiającym ustawienie optymalnej temperatury gorącej powierzchni jest wyświetlacz LCD. Na wyświetlaczu widać, kiedy lokówka rozgrzała się już do żądanej temperatury, i można zacząć dostosowywać włosy. Jest to wygodniejsze niż oglądanie diody elektroluminescencyjnej.

Szybkie nagrzewanie

Oszczędza czas. Wynosi od 20 sekund do 1 minuty. Lokówka nagrzewa się szybko i można szybko rozpocząć stylizację włosów.

Automatyczne wyłączanie

Funkcja zapewniająca bezpieczeństwo, jeśli z jakiegoś powodu zostawicie lokówkę włączoną. Po określonym czasie lokówka wyłączy się.

Jonizacja

Niezależnie od tego, czy lokówka lub lokówko-suszarka jest wysokiej jakości, ciepło, które kręci włosy, również je obciąża, a to z czasem może objawiać się pogorszoną jakością włosów. Jeśli włosy są już zniszczone lub suche, łamliwe, mogą zostać uszkodzone przez obróbkę cieplną. Jonizacja nie tylko chroni, ale także leczy. Jeśli planujecie regularnie nagrzewać włosy, pamiętajcie, aby używać modeli z tą funkcją.

Kabel obrotowy

Tego rodzaju połączenie kablowe zapobiega zaplątaniu się kabla lub zaplątaniu się użytkownika w kabel, co zapewnia dużą elastyczność i wygodę w stylizacji włosów. Z pewnością docenicie długi kabel, jeśli gniazdko elektryczne znajduje się daleko od lustra. Podczas podróży może się to Wam zdarzyć w noclegowniach.

Pokrowiec ochronny lub uchwyt

Po użyciu bezpiecznie zakrywa lokówkę i jest bardzo praktyczny podczas podróży. Opakowanie lub uchwyt sprzedawane są z lokówką lub można je kupić osobno.

Połączenie z innym urządzeniem

Połączone urządzenia są idealne dla osób często podróżujących i chcących zmieniać fryzurę. Modele wielofunkcyjne łączące cechy suszarki do włosów, prostownicy, lokówki i lokówko-suszarki, które działają w oparciu o wymianę specjalnych przedłużek. Ale uwaga: wielofunkcyjność może odbywać się kosztem jakości. Modele z wieloma różnymi przedłużkami i ogólnie niską ceną mogą być atrakcyjne, ale ich żywotność może być niska, tak samo jakość uzyskanej fryzury.

back to menu ↑

Werdykt końcowy

W dziedzinie pielęgnacji włosów inwestycja w lokówkę lub lokówko-suszarkę nie jest wysoka. Pomimo tego, że rynek jest zalany wieloma modelami o bardzo niskich cenach, ale rozważcie je dobrze, abyście potem nie żałowały, że wybrałyście zły model. Przejrzyjmy więc cały proces wyboru i zakupu najlepszej lokówki lub lokówko-suszarki. Przede wszystkim spróbujcie zrozumieć swoje nawyki i styl – jak często będziecie używały lokówki lub lokówko-suszarki. Czy chcecie uzyskać loki, fale lub bujną fryzurę? Jaki macie rodzaj i stan włosów? Czy macie farbowane, miękkie, grube, krótkie lub długie włosy? Od tych czynników należy wybierać urządzenie dla siebie. W przypadku częstszego użytkowania wybierzcie modele delikatniejsze dla włosów, z jonizacją i z możliwością ustawiania temperatury. Lokówki i lokówko-suszarki z wysokimi temperaturami (bez możliwości ich obniżenia) nie nadają się do bardzo cienkich włosów. Tańsze modele nadają się za to raczej do okazjonalnego zastosowania. Mają mniej przydatnych funkcji, a zwłaszcza mniej stopni regulacji temperatury. Tych powinno być jak najwięcej – niższe temperatury nadają się do delikatnych włosów, a wyższe do grubych i upartych włosów. Najbardziej popularne i najlepsze dla początkujących są jednak lokówki o szerokości do 25 mm, odpowiednie dla prawie wszystkich długości włosów. Ważne, aby ich powierzchnia była ceramiczna, tytanowa lub turmalinowa. Pamiętajcie, aby unikać metalu. Warto inwestować w sprawdzone marki, takie jak Babyliss, Remington, Philips czy Rowenta, lub inne z większym wyborem modeli. Jeśli często podróżujecie, wybierzcie jeden z mini modeli lokówek lub lokówko-suszarek. Są sprzedawane w praktycznych opakowaniach podróżnych.

back to menu ↑

W jakich przedziałach cenowych znajdują się lokówki i lokówko-suszarki?

Na koniec omówimy, ile złotych należy zainwestować w lokówkę lub lokówko-suszarkę. Ceny lokówek wahają się od mniej niż 50 złotych do 900 złotych. Ceny lokówko-suszarek od 50 złotych do 450 złotych. Zyskacie świetnego pomocnika do włosów i długoletniego przyjaciela w bardzo dobrej cenie z różnymi funkcjami, takimi jak różne ustawienia temperatury (8 lub więcej), jonizacja, automatyczne wyłączanie, wyświetlacz lub nawet modele podróżne. Najtańsze modele za kilkanaście złotych nie mają jednak kontroli temperatury ani automatycznego wyłączania, ich powierzchnia jest zwykle wykonana z materiału niskiej jakości, a lokówki są statyczne. Musicie więc nakręcać na nie włosy ręcznie. W wyższym przedziale cenowym, tj. od 250 złotych, znajdziecie luksusowe i profesjonalne modele (powierzchnie niektórych zawierają nawet 24-karatowe złoto) używane w salonach, ale liderem w tej kategorii są głównie modele automatyczne, które oszczędzają czas. Tworzenie loków zwykle zajmuje kilka sekund. Wadami są niepełna kontrola powstałego kształtu fali, problem z łapaniem całego pasma włosów i powszechny obrót tylko w jednym kierunku.

Co oferują poszczególne poziomy cen?

  • Do 250 złotych – można tu znaleźć wysokiej jakości lokówki wykonane z wysokiej jakości materiałów, a ze swoim podstawowym zadaniem, jakim jest nakręcanie włosów, radzą sobie całkiem nieźle. Ustawienia temperatury są w większości podstawowe, ale jeśli chcecie używać lokówki tylko od czasu do czasu, to opłaci się Wam. Nie musicie się martwić uszkodzeniem włosów.
  • Powyżej 250 złotych – te lokówki mają już kilka stopni regulacji temperatury, co jest najważniejszym czynnikiem w tym urządzeniu, zaraz po użytym materiale. Zwykle zawierają wszystkie przydatne funkcje i wspaniałe technologie, takie jak wyświetlacz LCD, szybkie nagrzewanie, automatyczne wyłączanie lub jonizacja. Za około 450 złotych znajdziecie również profesjonalne lokówki dla wymagających użytkowników. Nadają się do częstego stosowania, ponieważ tylko minimalnie obciążają włosy i mogą poradzić sobie nawet z najbardziej upartymi włosami. Wiele z nich jest automatyczne.

Nawet najtańsze lokówko-suszarki mogą stworzyć dość ładną fryzurę, nawet jeśli zapłacicie za nie tylko kilkadziesiąt złotych. Oczywiście im tańszy model, tym mniej funkcji i mniej możliwości dostosowywania urządzenia. Najtańsze lokówki często nie mają funkcji zimnego powietrza, mają małą liczbę prędkości i temperatur (maks. 1-2) i są głośniejsze. Rzadko mają funkcję jonizacji, która chroni i leczy włosy podczas nakręcania. Mniejsze i lżejsze modele podróżne należą do tańszych lokówek, ale często mają tylko podstawowe ustawienia. Obrotowe lokówko-suszarki znajdziecie w wyższym przedziale cenowym, ale nie będziecie żałowały wyboru takiego modelu. To dobra i długoterminowa inwestycja. Automatycznie obracająca się głowica w dwóch wybranych kierunkach i funkcja zimnego powietrza szybko tworzą i naprawiają fryzurę. Bardzo przydatne do codziennej fryzury, gdy spieszycie się rano do pracy.

  • Do 150 złotych – głównie modele statyczne, w większości bez możliwości regulacji temperatury i prędkości nadmuchu, często nie mają funkcji zimnego powietrza, ale znajdziecie również wiele praktycznych i poręcznych modelów do okazjonalnego zastosowania.
  • Powyżej 150 złotych – w tej kategorii znajdziecie również modele z obracającą się głowicą, jonizacją, regulowanym zakresem temperatur i prędkością nadmuchu lub funkcją zimnego powietrza, która utrwala fryzurę. Modele te są wykonane z wysokiej jakości materiałów i delikatniejsze dla włosów, dzięki czemu niektóre z nich mogą być używane codziennie bez dużego obciążenia dla włosów.

back to menu ↑

Jak poprawnie podejść do objętości, fal, loków…

Pracujcie tylko na czystych włosach

Przed nakręcaniem włosy powinny być czyste, wolne od odżywki i całkowicie suche. Nie trzeba myć włosów bezpośrednio przed nakręcaniem, ale nie powinno się gromadzić w nich nieczystości (pozostałości lakieru do włosów lub innych produktów do stylizacji).

Chrońcie włosy za pomocą odpowiednich produktów do pielęgnacji włosów

Aby uniknąć uszkodzenia włosów przez lokówkę lub gorące powietrze, zaleca się stosowanie specjalnych produktów do ochrony włosów tuż przed zaczęciem pracy. Na rynku istnieje ogromny wybór do wszystkich rodzajów włosów, głównie na bazie olejków, które najczęściej mają konsystencję żelu, mleka lub płynu w sprayu.

Od dołu w górę

Praca z włosami zawsze zaczyna się od dolnych pasm. W międzyczasie górne włosy luzują się i tworzą fale bądź loki aż do pasm nad czołem.

Delikatna procedura nakręcania

Włosy powinny dotykać gorącej lokówki przez maksymalnie 2–5 sekund. Jeśli kontakt jest dłuższy, włosy mogą zostać uszkodzone. Niektóre automatyczne modele mają funkcję powiadamiania dźwiękiem, gdy fala jest skończona, a włosy można zdjąć z lokówki, aby zapobiec przegrzaniu.

Temperatura ma znaczenie – jakość fryzury przy zachowaniu zdrowych włosów

Różne typy włosów wymagają pracy w różnych temperaturach. Zbyt gorąca lokówka może uszkodzić bardzo cienkie włosy, a z gęstymi, grubymi włosami osiągniecie zerowy efekt przy zbyt niskiej temperaturze (150 °C – kruche, bardzo słabe i zniszczone włosy, 170 °C – cienkie i słabe włosy, 200 °C – przyrodzenie mocne włosy w dobrym stanie, 240 °C – mocne, sztywne włosy).

Aby uzyskać lepszą definicję fal, pracujcie na mniejszym pasmie włosów

Efekt silnych loków uzyskuje się poprzez zakręcanie cienkich pasm włosów. Im cieńszy pas, tym wyraźniejszy wynik. Niedbałe fale uzyskacie poprzez zakręcanie większych pasm włosów.

Preparaty do włosów utrwalające fryzurę dopiero na końcu

Lakiery do utrwalania, żele i inne produkty do włosów są stosowane aż do gotowej wełny po ostygnięciu. W przypadku przedwczesnego użycia ciepłe fale rozpadną się i będziecie musieli znowu nakręcić pasmo. Korzystając z funkcji zimnego powietrza lokówki na końcu nakręcania każdego loku, możecie utwardzić fryzurę. Jednak modeli z taką funkcją nie wiele na rynku, a fryzjerzy nie zalecają zbyt częstego jej używania. Pamiętajcie, że włosy są wrażliwe na szoki termiczne.

Pamiętajcie, aby dokładnie rozczesać włosy przed użyciem lokówki

Przed użyciem lokówki dokładnie uczeszcie włosy. Nierozczesane części włosów zostaną szybciej uszkodzone przez ciepło, a powstałe fale nie będą ładnie wyglądać.

Nawet włosy potrzebują odpoczynku

Chociaż nowoczesne lokówki i lokówko-suszarki na rynku są wysokiej jakości i są dość łagodne dla włosów, profesjonalni styliści i fryzjerzy nie zalecają przesadzania z ich używaniem. Włosy również potrzebują odpoczynku, w przeciwnym razie mogłyby ulec uszkodzeniu.

Mocno wierzymy, że pomogliśmy Wam w wyborze i że będziecie zadowoleni z nowej lokówki. Czekamy na Was w kolejnych testach!