Najlepsze mikrofalówki 2020 roku


  • Zaoszczędźcie pieniądze i nerwy przy wyborze najlepszej mikrofalówki.
  • Wybierzcie na podstawie wielkości, wydajności i stosunku ceny do jakości.
  • Dowiedzcie się, gdzie można ją kupić najtaniej.
Mikrovlnky-bez-pozadí-300x300-768x768

Zwycięzcy poszczególnych kategorii testu kuchenek mikrofalowych 2020 roku

Do zabudowy do 900 złotych Do zabudowy powyżej 900 złotych Wolnostojące do 450 złotych Wolnostojące powyżej 450 złotych Wielofunkcyjne
Gorenje BM 300 X Siemens BE 634LGS1 Samsung MG 23F301TAK Samsung MC 28H5015AW Whirlpool AMW 730 NB
Jakość ogrzewania
97 %
Wydajność
95 %
Objętość
94 %
Cena/ jakość
96 %
Jakość ogrzewania
96 %
Wydajność
93 %
Objętość
95 %
Cena/ jakość
97 %
Jakość ogrzewania
96 %
Wydajność
93 %
Objętość
95 %
Cena/ jakość
98 %
Jakość ogrzewania
96 %
Wydajność
95 %
Objętość
98 %
Cena/ jakość
93 %
Jakość ogrzewania
98 %
Wydajność
97 %
Objętość
96 %
Cena/ jakość
95 %
Zobacz cenę Zobacz cenę Zobacz cenę Zobacz cenę Zobacz cenę

Najlepsze kuchenki mikrofalowe 2020 roku

Rady, wskazówki, recenzje

Wstęp

Przypadkowe poznanie, że mikrofale – specjalne elektromagnetyczne promieniowanie – mają umiejętność ogrzewania przedmiotów zawierających wodę, spowodował przewrót w obszarze ogrzewania, rozmrażania i przygotowania jedzenia. W latach pięćdziesiątych XX wieku powstała pierwsza kuchenka mikrofalowa i stała się bardzo popularnym pomocnikiem kuchennym w restauracjach i domach. Dziś trudno jest znaleźć kuchnię, gdzie nie byłoby mikrofalówki. Czy to już znacie ją jako dodatkowe urządzenie do sporadycznego szybkiego odgrzania albo rozmrożenia artykułów spożywczych z zamrażalki, albo używacie mikrofalówki z rozwiniętymi technologiami do grilowania, gotowania czy nawet pieczenia, nie ma to znaczenia. Kuchenka mikrofalowa znajdzie swoje zastosowanie u każdego.

Z drugiej strony wielu ludzi dzisiaj myśli, że mikrofalówki niosą za sobą wiele wad, które przeważają ich zalety. Największymi argumentami ich przeciwników są zagrożenia zdrowotne, które może przynieść używanie mikrofalówek i wysokie zużycie prądu. Wysokie zużycie jako argument jest w ogóle nieistotne, szczególnie z współczesnymi modelami. Jest to na odwrót, dlatego że mikrofalówki pracują szybko i wydajnie, to nie trzeba ich rozgrzewać jak zwykłych kuchenek, co oszczędza nie tylko czas, ale i energię. Jeśli obawiacie się zagrożeń zdrowotnych wynikających z wydostania się na zewnątrz mikrofalowego promieniowania, to uspokoimy Was. Mikrofalówka po otworzeniu drzwiczek się automatycznie wyłączy, a przy jej wyłączeniu we współczesnych modelach żadne niebezpieczne promieniowanie nie znajduje się we wnętrzu ani w jedzeniu. Jedyny kłopot może nastać, gdy uszkodzi się uszczelnienie drzwiczek. Wtedy podczas ogrzewania część promieniowania może się wydostać, ale w takim przypadku, co zrozumiałe, trzeba wysłać kuchenkę do naprawy albo kupić nową. Jedyne prawdziwe potwierdzone zagrożenie zdrowotne może tak wyniknąć z oparzenia albo niewłaściwego użycia mikrofalówki. To zagrożenie jest jednak obecne w każdym urządzeniu do pracy z jedzeniem. Dlatego koniecznie trzeba dotrzymywać zasad bezpieczeństwa i przeczytać sobie instrukcję obsługi.

Przynosimy Wam wszystkie potrzebne informacje, których będziecie potrzebowali przy wyborze. Znadziecie tu też wielki test kuchenek mikrofalowych, w którym dokładnie przejrzeliśmy wybrane modele z różnych kategorii cenowych. Podsumowaliśmy pełne i szczegółowe informacje, które pomogą Wam przy zakupie mikrofalówki. Macie tu do dyspozycji przegląd najbardziej znaczących wytwórców mikrofalówek oraz ich podstawowych rodzajów i cech.

back to menu ↑

Mikrofalówka do zabudowy czy wolnostojąca?

Przestrzeń i układ Waszej zabudowy kuchennej są decydującymi atrybutami dla wyboru między dwoma rodzajami mikrofalówek. Kuchenki do zabudowy możecie wybrać do nowych kuchni albo w przypadku, gdy wiecie, że już nie będziecie się przeprowadzać i przenosić mikrofalówki. Są niepozorne i eleganckie oraz doskonale wpasują się do Waszej kuchni. Wolnostojące mikrofalówki są raczej uniwersalne, o wiele bardziej różnorodne i mniej wymagające co do przestrzeni. Postawienie ich nie jest kłopotem, możecie je umiejscowić gdziekolwiek i przemieścić kiedykolwiek chcecie. Są też tańsze, ale z drugiej strony trudniej jest dopasować je do kuchni. Trzeba pamiętać, aby dbać o ich wygląd i utrzymywać czystość ze wszystkich stron.

back to menu ↑

Test mikrofalówek do zabudowy

Zabudowane urządzenia, przeznaczone do wbudowania do zabudowy kuchennej stają się coraz popularniejsze w nowoczesnych kuchniach. Wyjątkiem nie są też kuchenki mikrofalowe, dlatego że nie zabierają przestrzeni roboczej zabudowy kuchennej, w pełni dopasowują się do wnętrza kuchni i wyglądowo trzeba myśleć tylko o ich przedniej części.

Najlepsze kuchenki mikrofalowe do zabudowy do 900 złotych

Miejsce w rankingu Widok Model Ocena Wydajność/Moc Objętość/Średnica talerza Cena
1. Gorenje BM 300 X 800 W/1250 W 20 l/24,5 cm Zobacz cenę
2. Whirlpool AMW 140/1 IX 800 W/1200 W 20 l/25,5 cm Zobacz cenę
3. Beko MOB 20231 BG 800 W/1200 W 20 l/24,5 cm Zobacz cenę

Najlepsze kuchenki mikrofalowe do zabudowy powyżej 900 złotych

Miejsce w rankingu Widok Model Ocena Wydajność/Moc Objętość/Średnica talerza Cena
1. Siemens BE 634LGS1 900 W/1990 W 23 l/27 cm Zobacz cenę
2. Whirlpool AMW 730 IX 1000 W/2300 W 31 l/32,5 cm Zobacz cenę
3. Bosch BFL 634GS1 900 W/1220 W 21 l/30 cm Zobacz cenę
4. Siemens BF 634LGS1 900 W/1220 W 21 l/30 cm Zobacz cenę

Kuchenki mikrofalowe do zabudowy i ich charakterystyka

Gdy postanowicie, że chcecie mikrofalówkę do zabudowy, to musicie z góry wyznaczyć otwór z odpowiadającymi rozmiarami tam, gdzie ją wbudujecie. Nie możecie przy tym zapomnieć o przestrzeni do wietrzenia w większości w tylnej części półki. Jak już było powiedziane, trzeba dbać o wygląd przedniej strony kuchenki, ta jednak miewa elegancki i czysty wygląd albo można ją zakryć drzwiczkami szafki. Ewentualnie możecie umieścić mikrofalówkę do zabudowy na ścianę za pomocą wiercenia. Najczęściej mikrofalówki wytwarzane są ze stali nierdzewnej, plastiku łączonego ze szkłem, a najczęściej są czarne lub srebrne. W większości chodzi o rozwinięte modele z wielką ilością funkcji. Wadą może być ich wyższa cena.

Zalety:

  • Nie zajmują miejsca na zabudowie kuchennej
  • Nie naruszają wyglądu kuchni

Wady:

  • Musicie się z nimi liczyć przy planowaniu kuchni
  • Bardziej złożony montaż

back to menu ↑

Test wolnostojących kuchenek mikrofalowych

Wolnostojące mikrofalówki są idealne dla tych, co mają w kuchni mało miejsca albo często się przeprowadzają. Są bowiem łatwo przenośne i niewymagające przestrzennie. Zauważalną zaletą tych mikrofalówek jest też ich cena.

Najlepsze wolnostojące kuchenki mikrofalowe do 450 złotych

Miejsce w rankingu Widok Model Ocena Wydajność/Moc Objętość/Średnica talerza Cena
1. Samsung MG 23F301TAK 800 W/1150 W 23 l/28,8 cm Zobacz cenę
2. Samsung F300G MS23F301TAS 800 W/1150 W 23 l/25 cm Zobacz cenę
3. Philco PMD 2010S 700 W/1450 W 20 l/24,5 cm Zobacz cenę
4. Sencor SMW 5220 700 W/1050 W 20 l/24,5 cm Zobacz cenę

Najlepsze wolnostojące kuchenki mikrofalowe powyżej 450 złotych

Miejsce w rankingu Widok Model Ocena Wydajność/Moc Objętość/Średnica talerza Cena
1. Samsung MC 28H5015AW 900 W/1250 W 28 l/ 32,5 cm Zobacz cenę
2. Gorenje MO 4250CLB 900 W/1450 W 28 l/ 31,5 cm Zobacz cenę
3. Daewoo KOC 9Q5T 900 W/ 2250 W 28 l/ 32,2 cm Zobacz cenę

Wolnostojące kuchenki mikrofalowe i ich charakterystyka

W wolnostojących mikrofalówkach nie jesteście ograniczeni ich dokładnymi rozmiarami, jak to jest w mikrofalówkach do zabudowy. Można je postawić gdziekolwiek na zabudowę, szafkę, półkę albo, w najgorszym przypadku, na lodówkę (ogrzewają lodówkę i zwiększają jej zużycie, dlatego tego nie polecamy). Do tego są dostępniejsze finansowo. Często kosztują o setki złotych mniej niż mikrofalówki do zabudowy. Z drugiej strony jednak, przy ich wyborze trzeba więcej czasu poświęcić na wygląd, a przy umieszczaniu na zabudowę kuchenną zajmują drogocenną przestrzeń roboczą.

Zalety:

  • Nie jesteście ograniczeni rozmiarami
  • Możecie ją umieścić gdziekolwiek
  • Możecie ją przemieścić

Wady:

  • Trzeba zająć się wyglądem
  • Zajmuje miejsce na zabudowie kuchennej

back to menu ↑

Test wielofunkcyjnych kuchenek mikrofalowych

Wielofunkcyjne kuchenki mikrofalowe poza ogrzewaniem, rozmrażaniem i grillowaniem posiadają też funkcje pieczenia, a w niektórych przypadkach też gotowania na parze.

Miejsce w rankingu Widok Model Ocena Moc Objętość/Średnica talerza Cena
1. Whirlpool AMW 730 NB 1000 W 31 l/32,5 cm Zobacz cenę
2. Beko MCB 25433 X 900 W 25 l/31,5 cm Zobacz cenę
3. Samsung MC 28H5015AW/EO 900 W 28 l/32,5 cm Zobacz cenę

Wielofunkcyjne kuchenki mikrofalowe i ich charakterystyka

Wielofunkcyjne kuchenki mikrofalowe można w zasadzie nazwać małymi piekarnikami. Charakteryzuje je to, że dadzą radę pełnowartościowo zastąpić zwykłe piekarniki. Te modele są idealne, gdy brakuje Wam pieniędzy albo miejsca, lub obu. Wielofunkcyjne kuchenki mikrofalowe są w tym przypadku świetną alternatywą.

Zalety:

  • Zastępują piekarniki
  • Bardziej dopracowane

Wady:

  • Wyższa cena

back to menu ↑

Przegląd największych wytwórców kuchenek mikrofalowych

Już prawdopodobnie przyzwyczailiście się do tego, że w naszych przewodnikach znajdziecie też przegląd dobrych, sprawdzonych wytwórców z wieloletnią tradycją. W przypadku kuchenek mikrofalowych trzeba zauważyć, że takich wytwórców jest wielu. Do przeglądu więc dostaną się tylko ci, którzy w naszych rankingach znaleźli się na czołowych miejscach.

Kuchenki mikrofalowe AEG

AEG (Allgemeine Elektricitäts-Gesellschaft Aktiengesellschaft) to niemiecki koncern elektrotechniczny, który swą siedzibę ma w Berlinie i Frankfurcie. Wytwarza szeroki zakres urządzeń z zastosowaniem domowym i przemysłowym, technikę biurową, urządzenia do komunikacji, systemy energetyczne i inne. Działa od 1883 roku. Jako pierwszy dostarczył na rynek w pełni automatyczną pralkę (1958) i pierwszy w pełni elektroniczny piekarnik (1976). Od 2004 roku jest częścią Electrolux Group. Jeśli chodzi o mikrofalówki, to ta marka nie szczędzi innowacjami. Specjalizuje się przeważnie modelami do zabudowy, które między innymi też świetnie oszczędzają miejsce. Wyróżniają się prostym sterowaniem i eleganckim wyglądem.

Kuchenki mikrofalowe Electrolux

Electrolux to szwedzki koncern z siedzibą w Sztokholmie. Od dziesięcioleci należy do światowych marek wytwarzających urządzenia domowe. Co roku na całym świecie sprzedaje ponad 40 milionów towarów. Jak już wspomnieliśmy, spółka ma w posiadaniu produkty marki AEG, ale też Frigidaire i innych. Mikrofalówki tej marki wyróżniają się łatwym sterowaniem, gotowaniem za pomocą automatycznego nastawiania i szybkim rozmrażaniem. Uzyskacie także po prostu wszystko, czego oczekujecie od kuchenek mikrofalowych, we wszystkich poziomach cenowych.

electrolux

Kuchenki mikrofalowe Bosch

Marka Bosch znajduje się w wyższym poziomie w rankingu solidności urządzeń domowych. Założył ją Robert Bosch w niemieckim Stuttgarcie w 1886 roku i do dziś cieszy się wielką popularnością. Jest kolejnym przykładem niemieckiej dokładności. Dbają bowiem o słuszną pracę rzemieślniczą i stawiają jakość przed szybkim zyskiem. Też dlatego spółka Bosch do dziś bazuje na najlepszych materiałach i technologicznej doskonałości swoich towarów i nie szczędzi innowacjami. W kuchenkach mikrofalowych kierują się hasłem: pełne zastosowanie w krótki czas. Modele tej marki są dumne z tego, że drobne pokarmy przygotują się nie tylko szybciej, ale i wydajniej, niż zwykłe piekarniki albo ich konkurencja. Do szybkiego przygotowania jedzenia wystarczy wcisnąć jeden przycisk. Jedyną ich wadą jest wyższa cena.

Logo Bosch

Kuchenki mikrofalowe ECG

ECG to stosunkowo młoda czeska marka, która powstała w 1996 roku. Właśnie kuchenki mikrofalowe stały się pierwszym produktem, który ją spopularyzował. Istnieją już dwa dziesięciolecia i stale należą do ulubieńców wielu klientów. Rozszerzyli swój asortyment urządzeń elektronicznych i rozprzestrzenili się zagranicę. Mikrofalówki ECG wyróżniają się solidnością, prostym sterowaniem i wyglądem. Popularne są głównie przez swoją dostępność finansową.

ECG logo

Kuchenki mikrofalowe Samsung

Azjatycki koncern Samsung pojawił się na rynku europejskim w latach sześćdziesiątych poprzedniego wieku i od wtedy nieustannie dostarcza innowacyjne produkty. Samsung jest uważany za bardzo prestiżową markę wytwarzającą cały zakres urządzeń elektronicznych. Mikrofalówki tej koreańskiej spółki mogą pochwalić się nagrodami z całego świata. Marka Samsung i przy tych urządzeniach została wierna swojemu mianu i oferuje jakość, wytrzymałość i świetną wydajność. To wszystko dopełnia dopracowanym wyglądem i szerokim wyborem wszystkich rodzajów mikrofalówek, wliczając w to modele wielofunkcyjne.

Logo Samsung

Kuchenki mikrofalowe Gorenje

Ta słoweńska spółka jest ósmym największym wytwórcą sprzętu AGD w Europie. Jest stabilnym dostawcą wysokiej jakości kuchenek mikrofalowych wszystkich rodzajów dostępnych dla szerokiej publiczności. Tak samo jak ich piekarniki, mikrofalówki tej marki są ciekawe głównie przez wygląd. Odnajdą się tu wyznawcy unikalności i ponadczasowości, ale też miłośnicy stylu retro. Tu też znajdziecie produkty w zasadzie za dobre ceny z prostym sterowaniem.

Logo Gorenje

Kuchenki mikrofalowe Siemens

Siemens to kolejny niemiecki olbrzym w dziedzinie produkcji urządzeń elektrycznych z długą tradycją. Ta marka jest dumna z innowacyjności. W dziedzinie kuchenek mikrofalowych wynaleźli na przykład funkcję automatycznej kontroli wagi. Jeśli chcecie odmrażać, gotować lub oboje na raz, to ta funkcja automatycznie zajme się tym, że jedzenie osiągnię pożądaną temperaturę. Wszystko, co musicie zrobić, to wybrać kategorię potrawy i podać wagę, a kuchenka następnie automatycznie wybierze odpowiednią wydajność. Modele marki Siemens ogólnie odznaczają się innowacjam i optymalnym stosunkiem między wydajnością a ceną.

Siemens Logo

Kuchenki mikrofalowe Whirlpool

Już ponad sto lat firma Whirlpool należy do najlepszych wytwórców urządzeń AGD. Do spółki Whirlpool Corporations należą takie marki jak KitchenAid, JennAir, Amana, Inglis i wiele innych. W 2006 roku spółka Whirlpool została uznana za największego wytwórcę urządzeń domowych na świecie. Jej kuchenki mikrofalowe są oczywiście wyposażone w charakterystyczną funkcję wyrobów Whirlpool – Szósty Zmysł, który pracę z mikrofalówką niesamowicie ułatwia. W większości testów modele tej marki znalazły się na czołowych miejscach. Możecie od nich oczekiwać pierwszorzędnej jakości i możliwych do przyjęcia cen.

Whirlpool logo

Kuchenki mikrofalowe Mora

Mora to kolejna czeska, lub raczej morawska spółka, która działa już od 1825 roku. Od tego czasu wypracowała sobie miano czołowej marki i największego czeskiego wytwórcy w dziedzinie sprzętu do gotowania. Uznanie znalazła też za granicą. Odznacza się szerokim wyborem produktów z funkcjonalnym i nowoczesnym dizajnem. Największą zaltą kuchenek mikrofalowych marki Mora jest jakość i odporność za słuszną cenę, przy czym starają się zachować wysoką wydajność. Sterowanie jest proste i intuicyjne.

back to menu ↑

Jak wybrać kuchenkę mikrofalową

Na początek ważne jest, abyście ustalili sobie, czego oczekujecie od mikrofalówki. Chcecie od niej jedynie, aby pełnila swoje podstawowe funkcje, to jest ogrzewanie jedzenia i jego rozmrażanie albo chcecie czegoś więcej? Dziś jest to bowiem zwyczajne, że mikrofalówki posiadają funkcję grill, ale załatwicie też wielofunkcyjne modele, które zdołają o wiele więcej, na przykład pieczenie surowej pizzy, placków czy gotowanie na parze. Jeśli jednak posiadacie dobry piekarnik, to większości z powyższych funkcji zbytnio nie użyjecie. Zakup mikrofalówki takim sposobem się tylko zbędnie zdroży, a jesteśmy świadomi, że finanse grają przy wyborze dużą rolę. Następnie trzeba przemyślić jej umieszczenie. Chcecie wolnostojącą mikrofalówkę czy model do zabudowy? Przy umieszczaniu trzeba myśleć też o tym, że mikrofalówka potrzebuje wystarczającego ruchu powietrza. Trzeba zostawić po bokach i z góry kilka centymetrów wolnej przestrzeni. Nie zapomnijcie poświęcić należytej uwagi też rozmiarom wewnętrznym mikrofalówki. Podawane wartości są często przesadzone o kilka litrów, czasem nawet aż 10 litrów i więcej. Potem trzeba pomyśleć o mocy i wydajności mikrofalówki, co wpłynie na jej zużycie prądu. Ważnym parametrem jest też głośność kuchenki mikrofalowej. W wolnostojących modelach nie należy pomijać też ich wyglądu. Uznajemy, że jest tego wiele, o czym trzeba przy kupnie mikrofalówki pamiętać, ale w kolejnych rozdziałach przez wszystko przejdziemy bardziej szczegółowo, a to pomoże Wam wybrać poprawnie.

Zasada działania kuchenki mikrofalowej

Jeszcze zanim przystąpimy do samego wyboru, powinniśmy spróbować zrozumieć, jak właśnie pracuje kuchenka mikrofalowa. Pomoże nam to łatwiej zrozumieć, co oznaczają poszczególne parametry. Jest to stosunkowo proste. Mikrofalówka zdoła ogrzać lub rozmrozić jedzenie dzięki temu, że jedzenie w wielkiej części składa się z wody. Sercem mikrofalówki jest magnetron, który jest źródłem promieniowania elektromagnetycznego. One drgają molekułami wody składającymi się z dwóch atomów wodoru połączonych z jednym atomem tlenu. Ten ruch wody powstaje przez to, że frekwencja mikrofal dokładnie odpowiada frekwencji wody, a ta wytwarza energię, która generuje ciepło, które ogrzeje/rozmrozi jedzenie.

Promieniowanie elektromagnetyczne w mikrofalówkach zdecydowanie nie jest wystarczająco silne do tego, aby wywołało w jedzeniu jakiekolwiek reakcje chemiczne, które na trwałe zmieniłyby jego strukturę i zagrażałyby zdrowiu. Obracający się talerz jest potrzebny dlatego, że mikrofale odbijają się od ścian mikrofalówki. Tym w jej wnętrzu powstają tak zwane maksima i minima lokalne. Są to miejsca, gdzie mikrofale wzajemnie się wzmacniają lub tłumią. Obracaniem talerza się tak zapewni równomierne ogrzewanie i zapobiegnie spaleniu.

Rozmiary – w mikrofalówce szczególnie ważne są jej rozmiary wewnętrzne

Wielkość Waszej kuchni gra małą rolę tylko przy wyborze kuchenki do zabudowy. Tam potrzebny jest otwór w większości z szerokością 60 cm i wysokością 45 cm. Wolnostojącą możecie położyć prawie gdziekolwiek na zabudowie kuchennej czy nawet do szafki. Ich wysokość zamyka się w około 30 cm a szerokość w 45 cm. Nie jest to więc ważny czynnik. Ważniejsza jest ich wewnętrzna objętość. Wynosi od 14 litrów, które wystarczą do przygotowania czy ogrzania jednej porcji, do 40 litrów, dzięki którym przygotujecie pokarm nawet dla sześciu osób. Ważna jest też średnica obracającego się talerza. Ta wynosi około 24-35 cm. Na średnicy 24 cm zmieści się zwykły talerz, ale jeśli zamierzacie piec w kuchence mikrofalowej pizzę czy placek, to potrzebny jest talerz ze średnicą 32 cm. Ogólnie obowiązuje zasada, że im większy talerz, tym większa i bardziej wymagająca przestrzennie mikrofalówka.

Przed zakupem trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • Do czego chcecie używać mikrofalówki?
  • Jeśli zamierzacie w niej gotować, to jak często i dla ilu osób?
  • Jak rozplanowana jest Wasza kuchnia?

Zdecydujcie się na 14-20 litrową mikrofalówkę, jeśli:

  • Zamierzacie w niej tylko ogrzewać lub rozmrażać jedzenie
  • Rzadko używacie mikrofalówki
  • Szukacie raczej wolnostojącej mikrofalówki

Zdecydujcie się na mikrofalówkę z objętością powyżej 20 litrów, jeśli:

  • Zamierzacie używać jej do gotowania, grillowania i pieczenia
  • Pragniecie modelu do zabudowy
  • Nie macie wystarczająco miejsca lub finansów na klasyczny piekarnik i chcecie go zastąpić wielofunkcyjną kuchenką mikrofalową

Umieszczenie mikrofalówki nie polega jedynie na jej rodzaju

Oczywiście, na sposób umieszczenia kuchenki mikrofalowej ze zrozumiałych powodów wpływa to, czy chodzi o model do zabudowy lub wolnostojący. To jednak nie jest wszystko. Na jej umieszczenie wpływa też wiele innych czynników. Jednym z nich jest to, że wytwarza ciepło, a wietrzenia nie potrzebuje jedynie rodzaj do zabudowy, ale tak samo i wolnostojąca mikrofalówka. Z tego powodu umieśćcie ją na miejscu, gdzie ma z góry 20 cm wolnego miejsca, a po bokach 10 cm. W innym przypadku możecie umieścić ją gdziekolwiek, nawet schować ją do szafki. Nie powinna być umieszczana na lodówce albo w jej bezpośredniej bliskości, dlatego że ciepło, które wydziela przy pracy do pomieszczenia może wyraźnie zwiększyć zużycie lodówki. Tak samo powinna być umieszczona blisko powierzchni roboczej kuchni, aby nie naruszała płynności przygotowania jedzenia i abyście nie musieli daleko nosić talerzy.

Wydajność, moc i wymagania energetyczne

Wydajność w przypadku kuchenek mikrofalowych jest chyba tym najważniejszym parametrem, dlatego że od niego pochodzi długość i jakość przygotowania jedzenia, ewentualnie jedynie jego ogrzania. Powodem, dlaczego kupujemy mikrofalówkę, jest właśnie jej szybkość. Na rynku spotkacie się z modelami, co mają wydajność 600 W. Ta wystarczy do zupełnej podstawy, czyli ogrzewania. Optymalna granica wynosi 850 – 900 W, to wystarczy też do gotowania. Górna granica zamyka się na poziomie 1100 W. W skrajnych przypadkach możecie spotkać się z wartością 2000 W, ale to oznacza już zwiększone zużycie. W takim przypadku chodzi już o wielofunkcyjne kuchenki, które zdołają w pełni zastąpić zwykłe piekarniki i oferują też funkcję pieczenia.

Moc to paradoksalnie często bardzo pomijana wartość, ale właśnie od niej pochodzi całkowite wymaganie energetyczne kuchenki mikrofalowej, a więc koszty jej działania. Jej wartość wynosi od 1000 do 3000 W. Obowiązuje to bezpośredni stosunek, im niższa moc, tym niższe zużycie prądu. Klasa energetyczna przedstawia oszczędności energii w zakresie od A do G, gdzie A to najlepsza wartość a G najgorsza. Klasa A jest rozdzielona na trzy grupy – A +, A ++, A +++. Klasa A+ jest o 25% oszczędniejsza niż klasa A, klasa A++ jest o 25% oszczędniejsza niż klasa A+, i tak dalej. Ogólnie obowiązuje to, że im lepsza klasa energetyczna, tym niższy koszt działania urządzenia.

Polecamy wybierać kuchenkę mikrofalową w jak najwydajniejszej klasie energetycznej, tak samo jak inne urządzenia elektryczne. Jest to prosty sposób jak możecie zapewnić, że ślad węglowy, który wytwarzacie swoim działaniem, będzie jak najmniejszy i będziecie działać ekologiczniej. Jednak jeszcze ważniejsze będzie dla Was to, że Was nie zrujnują Wasze opłaty za prąd. Dzisiejsze mikrofalówki radzą sobie bardzo dobrze w kwestii wykorzystania energii. Miażdżąca większość należy do kategorii A, jedynie z rzadka pojawią się modele z klasą B. Coraz częściej wytwórcy chwalą się towarami w klasie A+. Do tego trzeba sobie uświadomić to, że mikrofalówki nie są używane nieustannie. Dlatego że na długość cyklu wpływa jej wydajność, a na zużycie raczej stosunek wydajności i mocy, śledźcie raczej te dwie wartości.

Sterowanie musi być jak najprostsze

Podczas kupna skupcie się też na przejrzystości elementów sterowania, głównie w modelach wielofunkcyjnych. Uważajcie, aby znaki były zrozumiałe i czytelne. W kuchenkach mikrofalowych rozróżniamy trzy rodzaje sterowania:

  • Ręczne – mikrofalówką steruje się za pośrednictwem przycisków, na których jest opis w postaci piktogramów.
  • Wyświetlaczem cyfrowymwszystkie funkcje i ustawienia pokazują się Wam na tym wyświetlaczu, a Wy wybieracie odpowiedni przycisk.
  • Dotykowe – tu ilość przycisków spada, a wyświetlacz się powiększa.

We wszystkich przypadkach mikrofalówką powinno się móc sterować łatwo i intuicyjnie.

Hałaśliwość – dla swojej wygody wybierzcie raczej cichszy model

Czy to już chodzi o wybór pralki, suszarki, zmywarki albo mikrofalówki, hałaśliwość jest ważnym parametrem. Kuchenka mikrofalowa jest w tym trochę specyficzna, dlatego że działa przez bardzo krótki czas. Nie jest to więc aż takie ważne, ale i tak ucieszy jej ciche działanie. Wysokość poziomu dźwięku podaje się w decybelach. Hałas rośnie logarytmicznie. Oznacza to, że każdy stopień jest dziesięciokrotnie silniejszy niż ten poprzedni. Także 20 dB jest dziesięciokrotnie silniejszym dźwiękiem niż 10 dB. Ale 30 dB jest aż stukrotnie silniejsze niż 10 dB.

Niektóre modele mikrofalówek są stosunkowo głośne. Tego na pewno nie chce nikt i najprościej będzie temu zapobiec poprzez krótkie puszczenie mikrofalówki w sklepie. Dane dotyczące hałasu bowiem nie mówią o nieprzewidzianych dźwiękach. Wystarczy poprosić sprzedawców przed zakupem o podglądowe włączenie urządzenia. Ciche modele osiągają hałaśliwość około 46 dB, niektóre nawet tylko 40 dB. Ale też modele, które osiągają hałaśliwość około 50 dB stale są uznawane za stosunkowo ciche. Urządzenie z hałaśliwością 60 dB osiąga hałas zwykłej rozmowy, co przy krótko działającym cyklu mikrofalówki jest możliwe do przyjęcia, ale wyższe wartości mogą już przeszkadzać.

Wygląd

Wybór na rynku jest tak szeroki, że z punktu widzenia dizajnu wybrać może sobie naprawdę każdy tak, aby mikrofalówka w pełni wpasowała się do jakiejkolwiek kuchni. Najczęstszymi materiałami są stal nierdzewna, plastik, łączone ze szkłem. Jeśli chodzi o wykonanie barwne, to najczęściej spotkacie się z czarnym, srebrnym i białym, a więc ze zwykłymi barwami urządzeń kuchennych. Znajdą się jednak też mikrofalówki brązowe, czerwone czy różowe.

Ostatnio hitem są urządzenia kuchenne w stylu retro, znajdziecie też retro mikrofalówki, głównie marki Gorenje. Bardzo praktycznym dodatkiem jest tak zwana rożna wolnostojąca kuchenka mikrofalowa, która ma zaokrąglone kształty i można ją wsunąć do rogu zabudowy kuchennej. Tym wykorzysta się puste miejsce zabudowy kuchennej i wyeliminuje główną wadę wolnostojących rodzajów – zajmowanie miejsca.

back to menu ↑

Funkcje, z którymi możecie się spotkać w mikrofalówkach

Z funkcjonalnego punktu widzenia dzielimy kuchenki mikrofalowe na:

  • jednofunkcyjne – zdołają tylko ogrzewać, rozmrażać i przygotowywać proste posiłki
  • dwufunkcyjne – w ich przypadku do wyżej wymienionych dołącza jeszcze coraz popularniejszy grill
  • wielofunkcyjne – posiadają też funkcję pieczenia albo gotowania na parze

Spójrzmy się na przegląd funkcji, które mikrofalówki posiadają najczęściej.

Rozmrażanie

Funkcja rozmrażania to w mikrofalówkach zupełna podstawa. Posiadają ją nawet najtańsze modele.

Szybkie rozmrażanie

Jest to pewnego rodzaju rozwinięcie wyżej wspomnianego rozmrażania. Rozmrozi posiłek kilkakrotnie szybciej, czasem nawet trzykrotnie. Ta funkcja nadaje się głównie dla zapominalskich gospodyń.

Grill

Grill też staje się podstawowym wyposażeniem kuchenek mikrofalowych. W najtańszych modelach znajduje się w formie spirali, która się zbyt powoli rozgrzewa i jest mało wydajna. Optymalnym rozwiązaniem jest ceramiczny grill, któremu zagrzanie się zajmuje o wiele mniej czasu i ma wystarczającą wydajność, aby ugrillować mięso, ziemniaki czy warzywa i nie trzeba go czyścić. W najlepszych modelach znajduje się halogenowy grill. Chodzi o przezroczystą rurkę z włóknem, która jest najlepsza do przygotowania mięsa.

Na chrupiąco

Chodzi o zapiekanie. Jeśli pragniecie zapiekanych warzyw, chrupiącej pizzy czy słonince, to ta funkcja jest dla Was.

Para

Ta funkcja umożliwia najzdrowszy sposób gotowania – przygotowanie jedzenia na parze. Zachowa w nim mnóstwo witamin i składników odżywczych.

Automatyczne odgrzanie

Funkcja, która Wam ułatwi ogrzewanie pewnych potraw – jak na przykład mleka czy gotowych posiłków. Ich ogrzanie w tym programie jest nastawione z góry.

Gorące powietrze

Jeśli chcecie piec w mikrofalówce drób, placki czy wiele innych rzeczy, to ta funkcja jest dla Was.

Szybkie odgrzanie

Już jej nazwa mówi o wszystkim. Z tą funkcją będziecie zdolni do rozgrzania mikrofalówki w mgnieniu oka.

back to menu ↑

Werdykt końcowy

Na koniec jeszcze raz zbierzemy wszystkie ważne rzeczy, które trzeba rozjaśnić przed zakupem kuchenki mikrofalowej. Obecnie oferta na rynku jest bardzo szeroka i dlatego dobrze jest zorientować się w ofercie poszczególnych marek. Ogólnie obowiązuje to, że jeśli oszczędzicie na cenie za cenę gorszej wydajności i tym też zużycia, to w ciągu użytkowania mikrofalówki t cenę przepłacicie. Obowiązuje to, że im większa wydajność, tym szybsze jest ogrzewanie, rozmrażanie i przygotowanie jedzenia. Tak samo nie zapominajcie o tym, że więcej funkcji wymaga większej wydajności. Najniższa wydajność do gotowania wynosi około 900 W. Do ogrzewania wystarczy 600 W. Oczywiście, moc mikrofalówki będzie zawsze wyższa niż jej wydajność, ale ich różnica powinna być jak najniższa. Z tego powodu dobrze jest decydować się midzy modelami, które mają jak najmniejszą moc, dlatego że niższa moc oznacza też niższe zużycie.

Trzeba zdecydować się między mikrofalówką wolnostojącą lub do zabudowy. Wszystko zależy od rozplanowania Waszej kuchni i ilości wolnej przestrzeni. Jeśli zamierzacie urządzić sobie zupełnie nową kuchnię i nie przeszkadza Wam wyżsa cena, to lepiej będzie wybrać model do zabudowy. Nie tylko wybornie dopasuje się do kuchni, ale do tego zaoszczędzicie cenną powierzchnię roboczą na zabudowie. Jednak jeśli macie już urządzoną kuchnię albo zamierzacie ją często przesuwać, ewentualnie patrzycie się na cenę, to wolnostojąca kuchenka będzie dla Was odpowiedniejsza.

Drugą ważną cechą po wydajności i mocy jest objętość wewnętrzna kuchenki mikrofalowej i średnica obracającego się talerza. Dobrze jest zmierzyć przed kupnem swoje naczynia, aby mieć pewność, że zmieszczą się do mikrofalówki. Funkcje są ważnym aspektem i częścią wyposażenia każdej mikrofalówki. Rozmrażanie to absolutna podstawa. Podstawowym wyposażeniem w dzisiejszych czasach staje się też grill. Większość modeli oferuje o wiele więcej, jak na przykład gotowanie na parze, pieczenie i wiele innych. Wiele funkcji, które w mikrofalówce naprawdę wykorzystacie, musicie jednak przemyśleć sami. Na końcu trzeba wziąć pod uwagę jej sterowanie, które powinno być jak najprostsze, a panel sterowania jak najbardziej przejrzysty. Ważny jest też wygląd – musi pasować do kuchni. Małą rolę gra też głośność. Dobrze jest włączyć ją w sklepiej. Na zupełny koniec przemyślcie cenę wybranych modeli. Jeśli wszystko do siebie pasuje, to wybór kuchenki mikrofalowej jest za Wami.

back to menu ↑

Mikrofalówki można użyć też inaczej, niż tylko do odgrzewania i rozmrażania jedzenia

Dezynfekcja

Na pewno usłyszeliście o tym, że w gąbkach i szmatach utrzymują się bakterie. Ten kłopot szybko i prosto pomoże Wam rozwiązać kuchenka mikrofalowa. Wystarczy, jeśli zamoczycie je w wodzie (ewentualnie zmieszanej z octem) i zostawicie je we włączonej mikrofalówce na przynajmniej kilka minut. Bakterie na pewno zginą. Tak samo usunie pleśń z ziemi. Wystarczy, jak ją wsypiecie do torebeczki, zamkniecie i będziecie ogrzewać przynajmniej przez minutę.

Pomoc na ból

Weźcie czystą skarpetę, włóżcie do niej grubą sól kuchenną, zawiążcie i włóżcie na 20 – 30 sekund do mikrofalówki nastawionej na średnią wydajność. Uzyskacie tak ciepłe okłady, które zbawiennie działają na bolące stawy albo na zapchany nos.

Szybka pomoc dla zapominalskich gospodyń

Zapomnieliście przez noc zamoczyć fasolę, którą chcieliście ugotować na obiad? Żaden kłopot. Wystarczy przełożyć fasolę do plastikowego pojemnika, zalać wodą (w stosunku fasoli do wody 1:5), zamknąć przykrywką i włączyć mikrofalówkę na pełną moc na dwie minuty. Potem wystarczy pozwolić jej przez godzinę nasiąknąć. Na końcu wodę wymieńcie na czystą i możecie zacząć gotować. Mikrofalówka zdoła też przyspieszyć nawet kilkugodzinne rośnięcie ciasta. Wystarczy, jeśli umieścicie ciasto do odpowiedniego pojemnika, przykryjecie go ścierką, włożycie do kuchenki i obok niego położycie szklankę z wodą. Potem nastawcie czasomierz na 3 minuty, a wydajność na najniższą. Po wyłączeniu nie otwierajcie mikrofalówki i pozwólcie ciastu odpoczywać przez parę minut. Cały proces powtórzcie jeszcze raz, a potem wyjmijcie ciasto i pozwólcie mu normalnie rosnąć.

Dalsze triki do kuchni

Ułatwicie sobie obieranie pomidorów czy czosnku i cebuli. Wystarczy, że włożycie je do mikrofalówki na 30 sekund. Przy cebuli taki pobyt ma jeszcze inny pozytywny efekt – już nie będą Wam łzawić oczy. Tak samo możecie poprzez 20 sekundowy pobyt w mikrofalówce na najwyższej wydajności ułatwić sobie też wyciskanie cytrusów.

Szybsze suszenie ziół i kwiatów

Zioła, takie jak oregano, bazylia i inne, ususzycie szybko i łatwo. Umieśćcie je na papierowej ścierce na talerzu w mikrofalówce i włączie ją na kilka minut. Zazwyczaj wystarczy wydajność 600 W. Na początku regularnie sprawdzajcie zioła, a sami ziścicie optymalny stosunek wydajności i czasu. Tak samo działa to z wyciskaniem kwiatów. Połóżcie je na bibule, włóżcie pomiędzy dwie drewniane deseczki, dobrze przyciśnijcie i włóżcie do mikrofalówki. Znów powinno wystarczać 600 W przez 2 minuty. Przetestować to sobie musicie jednak sami.

back to menu ↑

Jak dbać o mikrofalówkę?

Tak jak każde urządzenie, które ma styczność z jedzeniem, też i kuchenki mikrofalowe trzeba czyścić. Najlepiej jest to robić regularnie przynajmniej raz na miesiąc. Inaczej na ścianach mikrofalówki zostają tłuste nieczystości i szerzy się z niej smród. Najoptymalniej jest przynajmiej wyjmować obracający się talerz i umyć go pod bieżącą wodą, wypłukać i dokładnie wysuszyć. Tak samo trzeba regularnie dbać o wewnętrzne ściany i myć je środkiem czyszczącym i szmatką. Ewentualnie można kupić specjalne środki do mycia mikrofali, ale nie jest to konieczne. Na końcu dokładniej wytrzyjcie powierzchnię.

Gdy brud już stwardnieje, to polecamy Wam włożyć do mikrofali szklankę z wodą i ogrzewać ją od 2 do 5 minut. Wytworzy się para wodna, która rozmiękczy ten brud, a Wy będziecie potem mogli go łatwo zetrzeć. Smrodu się pozbędziecie, gdy do ogrzewanej wody wsypiecie 2 łyżeczki soku z cytryny lub sody oczyszczonej. Pomaga też ocet winny, polecany stosunek octu do wody wynosi 1:3. Na rynku można kupić modele z funkcją czyszczenia parą. Tę funkcję jednak w pełni zastąpi wspomniana szklanka z wodą, nie polecamy zbędnie inwestować do niej.

Mikrovlnná-trouba-v-kuchyni

Mamy nadzieję, że pomogliśmy Wam zorientować się na stosunkowo bogatym rynku kuchenek mikrofalowych i że znajdziecie tę najlepszą dla Was i Waszego domu. Pamiętajcie, że większość mikrofalówek może być wspaniałym pomocnikiem w kuchni, a przy właściwym używaniu zdołają o wiele więcej niż tylko ogrzewać jedzenie. Wystarczy przeczytać sobie instrukcję i wykorzystać Wasz model w pełni.