Najlepsze grille 2020 roku


  • Zaoszczędźcie pieniądze i nerwy przy wyborze najlepszego grillu.
  • Wybierzcie na podstawie stosunku ceny do jakości.
  • Dowiedzcie się, gdzie można kupić najtaniej.
Grily-bez-pozadí-300x300-768x768

Najlepsze grille 2020 roku

Najlepsze grille 2020 roku

Rady, wskazówki, recenzje

Wstęp

Lato w pełni, słońce świeci za oknami, czego chcieć więcej? Temu dobremu domowi brakuje już chyba tylko grupy przyjaciół, muzyki i wyczuwalnego zapachu grillowanego mięsa lub sera. Grillowanie, choć może być to zaskakujące, szybko znalazło solidną pozycję wśród naszych letnich rozrywek w Polsce. W końcu kto nie lubi pieczonego steku, grillowanej kiełbasy czy prażonego camemberta, prawda? Ale czy wiecie, ile rodzajów grillów można znaleźć na rynku i jak bardzo się różnią? Lub że mięso nie powinno być solone przy nakładaniu, aby pozostało soczyste nawet po grillowaniu?

Dlatego postanowiliśmy przetestować nowości w świecie grillów. Zdziwilibyście się, jak bardzo poszczególne urządzenia mogą się od siebie różnić. Wynika to nie tylko z mierzalnych parametrów, takich jak moc lub wielkość rusztu, ale także z jakości przygotowanego mięsa. Dlatego zalecamy, abyście spędzili dużo czasu na wyborze grilla i nie próbowali na nim oszczędzać. Jakość kosztuje, a impreza z grillem na nią zasługuje. Aby trochę pomóc i ułatwić wybór, przygotowaliśmy przegląd grilli na 2020 rok. W tych przeglądach przeanalizowaliśmy najlepsze modele wybranych kategorii (tj. grill elektryczny, grill gazowy i grill węglowy).

back to menu ↑

Trzy podstawowe kategorie grillów

Zasadniczo uznajemy trzy kategorie grillów. Dzielimy je głównie według tego, skąd biorą ciepło.

Możecie używać grilla elektrycznego (jeśli macie miejsce, z którego możecie podłączyć prąd) lub grilla gazowego, który jest odpowiedni dla początkujących. Alternatywnie, jeśli macie jakieś doświadczenie, to możecie wybrać nawet grill węglowy. Każdy z nich jest przeznaczony do innego zastosowania i podczas zakupu należy wziąć pod uwagę swoje priorytety. Rodzaje są bardziej różne niż myślicie. Możemy na to spojrzeć razem.

back to menu ↑

Test grillów elektrycznych

Wielu mistrzów grilla nie uważa grilla elektrycznego za grill. Nie możemy się z nimi zgodzić, ale uznajemy, że jest on znacznie uproszczony. Na pewno nie potrzebujecie żadnego specjalnego doświadczenia, aby go obsługiwać.

Miejsce w rankingu Widok Model Ocena Obszar grillowania Cena
1. Tefal Optigrill+ XL GC722D34 800 cm2 Zobacz cenę
2. Sage BGR 820 884 cm2 Zobacz cenę
3. Tefal Meat Grill Ultra Compact 600 Classic GC305012 600 cm2 Zobacz cenę
4. DeLonghi CGH 1030 D 850 cm2 Zobacz cenę

Grille elektryczne i ich charakterystyka

Obsługa jest bardzo prosta i intuicyjna, kontrola temperatury odbywa się za pomocą kółka. Do takiego grilla nie trzeba kupować paliwa, ogranicza Was jedynie konieczność podłączenia do prądu. Oznacza to, że te grille są częściej przeznaczone do stosowania w kuchni lub w domu na balkonie (ze względu na małe rozmiary są również bardzo mobilne), w ogrodzie często stanowi to problem. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby grill znajdował się we wnętrzu – nic wewnątrz grilla się nie pali, więc nie ma dymu. Chociaż są to grille mniejszych rozmiarów dla dwóch, czterech osób, ważne jest, aby osiągnęły one co najmniej 1800 do 2000 W. W przeciwnym razie cewka grzewcza nagrzewa się bardzo długo, nie osiąga wystarczającej temperatury, mięso nie będzie się dobrze piekło i przygotowanie zajmie dużo czasu. Wadą tych grillów jest zwykle wyższa cena zakupu niż na przykład w przypadku tradycyjnych grillów na węgiel drzewny, a także nieco wyższy wskaźnik awaryjności.

Grille elektryczne można dalej podzielić na trzy węższe kategorie:

  • Grille kontaktowe – mięso lub warzywa są grillowane wewnątrz z obu stron. Jedzenie położycie na dolnym talerzu i przykryjecie od góry innym. Z obu stron zapewnione jest równomierne ogrzewanie, więc nie trzeba obracać mięsa ani sera. Ponadto prawdopodobieństwo, że tłuszcz przepłynie do spirali, jest bardzo niskie. Większość z nich pozwala na użycie trzech pozycji – grill (obie połówki blisko siebie, odpowiednie do przygotowywania mięsa), barbecue (otwarty grill, mięso jest przygotowywane najpierw z jednej strony, a następnie z drugiej strony) i piekarnik (szczelina między dwiema połówkami, odpowiednia do sera, tostów lub panini).
  • Grille elektryczne z rusztem – klasyczny grill rusztowy, tylko że działa na napędzie elektrycznym. Zaletą jest to, że przynajmniej częściowo symuluje odpowiednią atmosferę grillowania, z drugiej strony tłuszcz kapie bezpośrednio na element grzejny. Urządzenie wymaga przez to intensywnego czyszczenia.
  • Grill raclette – specjalny typ, pochodzący ze Szwajcarii i Francji. Zwykle składa się z górnej płyty, na której grilluje się mięso lub kiełbaski, oraz dolnej patelni, w której można topić ser, często z cebulą, czosnkiem lub grzybami. Tym potem polewacie mięso i pozwalacie mu się upiec. To już nie jest klasyczny grill, ale ten sposób przygotowywania mięsa jest zbliżony do popularnego fondue. Ponadto, jeśli nie pasuje Wam ser, dolne patelnie można wyjąć i grillować klasycznie.

Zalety:

  • Łatwe w obsłudze
  • Możliwe jest korzystanie we wnętrzu kuchni
  • Mały rozmiar i waga

Wady:

  • Nie można grillować bez prądu (na przykład w ogrodzie jest to często problem)
  • Brak prawdziwej przyjemności z grilla
  • Zwykle są bardziej awaryjne

back to menu ↑

Test grillów gazowych

Grille gazowe, podobnie jak grille elektryczne, są przeznaczone dla początkujących. Podczas spalania gazu nie dochodzi już do długiego zapłonu.

Miejsce w rankingu Widok Model Ocena Obszar grillowania Cena
1. Weber Q 300 2535 cm2 Zobacz cenę
2. Weber Spirit E-210 CLASSIC 3422 cm2 Zobacz cenę
3. G21 California BBQ Premium Line 2816 cm2 Zobacz cenę
4. G21 Oklahoma BBQ Premium Line 2640 cm2 Zobacz cenę

Grille gazowe i ich charakterystyka

Ich działanie opiera się na palnikach. Powinny być co najmniej dwa, ale może być ich maksymalnie pięć (im więcej, tym lepiej – tym bardziej równomierna temperatura będzie w grillu). Dzięki temu grille gazowe nagrzewają się niemal natychmiast po ich włączeniu (w ciągu maksymalnie dwóch do trzech minut), a kontrola temperatury jest bardzo prosta. Zwykle wystarczy obrócić pokrętło i zmienić przepływ gazu przez palnik. Taki grill jest wygodny i bezpretensjonalny. Z drugiej strony możecie być pozbawieni prawdziwej przyjemności z rozpalania ognia, wąchania dymu, który pozostawia pewne smaki w mięsie… Ekspert nie byłby zadowolony z takiego grilla.

Istnieją dwie kolejne kategorie grillów gazowych. Lepsze to są tak zwane grille RBS (skrót oznacza Radiant Burner System) – lokalizacja palników nie jest na dole, ale po bokach patelni grillowej. Temperatura jest następnie rozkładana wewnątrz, a mięso jest grillowane bardzo równomiernie. Co więcej, tłuszcz z mięsa nie ma sposobu, aby się do nich dostać, więc nie ma dymu i nie ma niebezpieczeństwa zapłonu. Poza tym, grille gazowe z kamieniami lawowymi są bardzo popularne. Z jednej strony kamienie lawowe zapewniają bardziej równomierny rozkład ciepła wewnątrz grilla, jednocześnie zatrzymując ociekający tłuszcz. Wadą jest jednak to, że tłuszcz ten może następnie rozpalić się i utopić mięso. Ponadto kamienie lawowe należy po grillowaniu czyścić ręcznikiem papierowym i od czasu do czasu wymieniać. Dla niektórych grille gazowe mogą być ogólnie wadą, ponieważ są jednymi z droższych, a ponadto konieczne jest regularne kupowanie gazu.

Zalety:

  • Szybkie przygotowanie do grillowania
  • Łatwa kontrola temperatury

Wady:

  • Nie można go używać w pokoju!
  • Konieczność wymiany gazu
  • Wyższa cena zakupu

back to menu ↑

Test grillów węglowych

Na koniec zostawiliśmy to, co najlepsze. Grille węglowe to klasyka grillowania. Grill, który pachnie dymem, widzicie płomienie, to jest to, z czego będziecie cieszyć się w ogrodzie, siedząc z przyjaciółmi. Jest to również jeden z powodów, dla których prawdziwi koneserzy kupują właśnie taki grill – bardziej lubią sam proces przygotowywania posiłków. Ale prawdą jest, że obsługa takiego grilla wymaga trochę doświadczenia.

Miejsce w rankingu Widok Model Ocena Obszar grillowania Cena
1. Weber Master Touch GBS 57 2550 cm2 Zobacz cenę
2. Fieldmann FZG 1007 3024 cm2 Zobacz cenę
3. G21 BBQ big 2360 cm2 Zobacz cenę
4. Weber Performer Deluxe GBS Gourmet 2550 cm2 Zobacz cenę

Grille węglowe i ich charakterystyka

Cena zakupu jest niska, ale pamiętajcie, że będziecie musieli regularnie kupować węgiel drzewny do ogrzewania. Przed użyciem należy rozgrzać grill, co wydłuży czas grillowania. Na przykład kontrola temperatury jest bardziej złożona. Zwykle konieczne jest otwieranie lub zamykanie otworów wentylacyjnych w wieku grilla. Zmienia to dopływ tlenu. Im więcej otworów wentylacyjnych, tym lepiej. Z drugiej strony dla początkującego może być to trudniejsze.

Jednak przygotowywanie mięsa lub sera jest bardzo tradycyjne na klasycznym grillu węglowym, a takie potrawy są szczególnie cenione. Już chociażby dlatego, że dym z płonącego węgla gromadzi się w grillu i nadaje mięsu specjalny aromat. Czasami mówi się, że to tylko mit, ale jeśli macie dobrze rozwinięte komórki smakowe, zauważycie różnice. Problem polega jednak na tym, że należy szczególnie uważać na temperaturę. Jak można się domyślić, nie zaleca się używania grilla w pomieszczeniu. Jest zaprojektowany do używania w ogrodzie. Co więcej, grill węglowy jest łatwy do przenoszenia.

Zalety:

  • Niższa cena zakupu
  • Tradycyjny sposób grillowania, który bawi
  • Grill jest łatwy do przenoszenia

Wady:

  • Obsługa wymaga doświadczenia
  • Grillowanie trwa dłużej
  • Częsty zakup węgla drzewnego

back to menu ↑

Najwięksi gracze na rynku grillów

Aby cieszyć się grilem, musicie zdobyć naprawdę dobry produkt. Dobrze jest spojrzeć na niektóre tradycyjne, sprawdzone marki, które produkują wysokiej jakości grille. Tylko dobra i solidna firma zastosuje wysokiej jakości materiały do wykonania grilla i zapewni solidną konstrukcję, która przetrwa dłużej niż dwa lub trzy okresy grillowania. Ponadto tylko najlepsi producenci stosują materiały, które nie są szkodliwe dla zdrowia.

Weber

Firma Weber-Stephen Products Co. z siedzibą w Chicago w USA pochodzi z 1952 roku, kiedy jej założyciel, George Stephen, wynalazł pierwszy grill. Grille pochodzące z warsztatów firmy są mniej więcej równo podzielone na tradycyjne węglowe i gazowe, mniej jest elektrycznych. Jest to jedna z najlepszych marek, o czym świadczy fakt, że poszczególne części grilla mają gwarancję do 25 lat. To prawda, że grille Weber są droższe, ale przez lata uzyskacie sprawdzoną jakość. Ponadto tak zwany system rusztu Weber Gourmet lub specjalne naczynia do grillowania, które Weber projektuje i produkuje, mogą zapewnić Wam duży komfort grillowania.

Logo Weber

Campingaz

Campingaz jest, być może nieco zaskakująco, firmą europejską. Została założona w 1949 roku przez trzech francuskich inżynierów. Początkowo produkowali zbiorniki gazowe, później koncentrowali się na przykład na kuchenkach, a dziś są jednym z największych producentów grillów, zwłaszcza gazowych (grille węglowe są oferowane dopiero od 2013 roku w asortymencie Bonesco). Firma korzysta z własnych palników i zaworów, które są opatentowane. Jej warsztaty obejmują technologię InstaClean lub EvenTemp.

Logo Campingaz

Cadac

Grille Cadac pochodzą z Południowej Afryki. Firma koncentruje się na produkcji produktów zewnętrznych, w tym grillów. Ponadto oferuje również kuchenki. Grille Cadac to głównie gaz lub węgiel drzewny. Ponieważ są one przeznaczone przede wszystkim do użytku w podróży, są one zwykle lekkie, łatwe do przenoszenia i przechowywania (co jest mile widzianym wyjątkiem wśród grillów gazowych).

Logo Cadac

Tefal

Tefal zdecydowanie nie należy do tradycyjnych i popularnych producentów grillów. Firma ta została założona w 1956 roku i znalazła się w gronie największych producentów sprzętu kuchennego (nazwa Tefal to akronim i można ją rozdzielić na teflon i aluminium). Do produkcji grillów doszło dopiero wtedy, gdy projektanci zrozumieli, że grill nie musi być tylko w ogrodzie i że ktoś może go również użyć w kuchni. Z kilkoma wyjątkami, gama grilli elektrycznych Tefal może być bardzo łatwo stosowana w zamkniętej przestrzeni kuchennej.

Napoleon

W naszym kraju być może grille Napoleon nie są tak znane jak Weber czy Campingaz, ale wiedzcie, że należą do najlepszych na świecie. Firma została założona w 1976 roku. Założycielem była rodzina Schroeter w Kanadzie i początkowo produkowała poręcze. Dopiero z czasem przeszli na produkcję pieców, a w 1981 roku wyprodukowali pierwszy grill. Od tego czasu grille Napoleona są zaliczane do elity. W asortymencie znajdują się głównie grille gazowe, ale także grille węglowe.

Logo Napoleon

back to menu ↑

Jak wybrać najlepszy grill do swoich potrzeb?

Wspominaliśmy już, że wielcy mistrzowie dbają o wybór odpowiednich narzędzi i składników. Polecamy to również Wam, zdecydowanie chcielibyście zaimponować swoim gościom czymś wyjątkowym i cieszyć się z nimi dobrym stekiem, prawda? Następnie musicie poświęcić nieco więcej czasu na wybór wysokiej jakości grilla i przejrzeć wszystkie jego parametry. Musicie nauczyć się rozpoznać jakość. Zobaczmy więc, co powinniście sprawdzić i na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Rozmiar obszaru grilla jest ściśle związany z wydajnością

Rozmiar obszaru grilla jest również w dużej mierze związany z wydajnością, jak już wspomniano. Te dwa parametry należy odpowiednio połączyć. Rozmawialiśmy już o wydajności, teraz dopełnilibyśmy ideę obszaru grilla. Ten musi pasować do tego, czego oczekujecie od grilla. Jeśli zamierzacie grillować tylko dla siebie, wystarczy mały obszar na dwa lub trzy kawałki mięsa. Na uroczystości w kręgu rodzinnym wymaga się już powierzchni ponad 1000-1200 centymetrów kwadratowych. Na przyjęciu w ogrodzie z przyjaciółmi duże grille zmieszczą nawet dziesięć steków.

Konstrukcja grilla ogrodowego musi być mocna i stabilna

Jeśli mówimy o konstrukcji, możemy pominąć grille elektryczne. W związku trudno cokolwiek powiedzieć o konstrukcji. Grille gazowe i węglowe są w tym różne. Muszą być stabilne i w żadnym wypadku nie powinny się kołysać, aby zminimalizować ryzyko wywrócenia. Bezpieczny grill nigdy się nie kołysze, pamiętajcie o tym podczas zakupów. Sama konstrukcja pod patelnią grilla powinna być mocna, aby się nie zginała ani nie łamała. Niedrogie grille wykonane są z cienkiego metalu, co pozwala zaoszczędzić koszty. Z drugiej strony rzadko są odporne na rdzę, łatwo się przebijają, a ponadto ciepło ucieka przez cienką powierzchnię.

Jeśli chcecie uzyskać dobry grill, powinien być wykonany z wystarczająco grubej warstwy stali nierdzewnej. Zatrzymuje ciepło i jest bardzo odporny na uszkodzenia. Lepiej ogrzewa i szybciej się rozgrzewa. W połączeniu z dobrym rusztem, który zostanie omówiony później, możecie przyspieszyć całe grillowanie bez uszczerbku na jakości mięsa. Nie należy zapominać o pokrywie grilla. Istnieją również mniejsze modele, które zawierają tylko dolną misę i ruszt, ale warto też mieć pokrywkę. Służy zarówno jako osłona, z której ciepło nie ucieka i zatrzymuje dym wokół mięsa, a także jako ochrona przed gorącym rusztem.

Jedzenie będzie miało kontakt z rusztem, więc miejcie je na oku

Ruszt jest częścią grilla, która ma bezpośredni kontakt z mięsem (lub warzywami, serem itp.). Dlatego konieczne jest odpowiednie wybranie, aby ruszt dobrze utrzymywał ciepło, ale jednocześnie, aby nie wydzielał toksycznego lub w inny sposób nieprzyjemnego smaku. I na pewno nie może rdzewieć, w przeciwnym razie będziecie musieli kupić nowy ruszt. Najpopularniejszym materiałem jest stal niklowana lub stal nierdzewna (klasyczna stal z niklem i chromem). Bardzo dobre jest żeliwo, które doskonale utrzymuje ciepło i nadaje mięsu dobry smak. Ma jednak wyższe wymagania konserwacyjne, wymaga dokładniejszego czyszczenia (z powodu grubszej powierzchni). Tańsze grille mają ruszt ze stali niepoddanej obróbce lub stali chromowanej.

W przypadku grilla elektrycznego ruszt można zastąpić żeliwną lub teflonową płytą. Ważną rzeczą jest to, aby nie przywierała, w przeciwnym razie jedzenie będzie się przypiekało i będzie na Was czekać trudne czyszczenie. Jeśli jednak ma nieprzywierające wykończenie, po prostu wkładacie ją do zmywarki i tak myjecie. Klasycznie możecie wybierać między dwoma rodzajami płyt:

  • Żebrowane lub kratkowane (do mięsa lub sera)
  • Gładkie (do jajek, naleśników lub tostów)

Wydajność grilla to sprawa grillów gazowych i elektrycznych

W tym podrozdziale chcielibyśmy pominąć grille węglowe. Nie mają stałej mocy. Od Was zależy, ile węgla włożycie, jak dobrej jakości paliwo kupicie lub jak dobrze kontrolujecie ogień. Grille gazowe i elektryczne mają znacznie lepsze opcje kontroli. Obracacie koło, aby zwiększyć lub zmniejszyć wydajność grilla. Drugą rzeczą, o której należy pamiętać, jest maksymalna wydajność. Zazwyczaj podaje się ją w kilowatach.

Czasami można również spotkać brytyjską jednostkę termiczną BTU. Jest to tradycyjna jednostka stosowana w świecie zachodnim, na przykład do opisywania wartości opałowej paliw. W naszym kraju nie jest to zbyt dobrze znane. Wskazuje ilość energii (ciepła), którą należy dostarczyć do jednego funta wody, aby ogrzać ją o 1 °F. To skomplikowana definicja, więc pokażmy stosunek:

1 BTU = 1 055,056 J

Wiedząc, że 1 W odpowiada 1 J na sekundę, łatwo obliczamy, że 1 BTU = 1055 watów lub 1,055 kilowatów.

Nie je potrebné, aby bol výkon čo najvyšší, mal by byť predovšetkým dostatočný na grilovacej ploche. Tá môže byť rôzna, preto si to zjednodušme a povedzme, že ideálna hodnota maximálneho výkonu by mala byť 6 až 10 kW. Takýto výkon by mal mať bežný gril pre použitie v rodine alebo v partii priateľov. O niečo nižší, zhruba okolo 5 kW, si môžete dovoliť, ak žijete sami, poprípade v páre. Naopak, výkonnejšie (a zároveň priestrannejšie) grily sa hodia do väčších prevádzok – do reštaurácií alebo na veľké záhradné párty.

Utrzymywanie ciepła w grillu

Dobry grill powinien być w stanie utrzymać ciepło wytwarzane przez spalanie węgla, gazu lub energii elektrycznej. Wymaga to dobrej pokrywy i wystarczająco grubej ściany patelni grillowej (jak już wspomniano w rozdziale dotyczącym konstrukcji), jednak powinny występować też mechanizmy zapobiegające niepotrzebnej utracie ciepła. Na przykład tracicie go dużo, gdy dodajecie jedzenie na grill. Dotyczy to w szczególności grilla węglowego. Nawet najlepsze brykiety palą się maksymalnie przez godzinę, nie dłużej. Więc jeśli planujecie większą imprezę i macie dłuższy grill, musicie dodać więcej paliwa. Dobrym rozwiązaniem są dolne drzwiczki, przez które można dodać węgiel. Oszczędza to dużo pracy, a mięso nie traci tyle ciepła.

Przenoszenie grilla

Grill dość często trzeba przenosić. Nie zawsze ma się altanę w ogrodzie, w której grill może przebywać stale, nawet podczas grillowania. Co więcej, wielu z nas bierze grill na przykład w podróż lub na wakacje. Konieczne jest zatem dostosowanie swojego wyboru do tej okoliczności. Jeśli planujecie umieścić grill pod dachem i pozostawić go tam, możecie wziąć cięższy (gazowy może ważyć do 70 kilogramów z butlą propan-butan). Jeśli chcecie go trochę ponosić, wyjąć go z altanki, a następnie dać go z powrotem, wystarczy, aby był wyposażony w koła. Na nich można łatwo poruszać się z cięższym grillem. Grille na węgiel drzewny są znacznie łatwiejsze do przenoszenia – zwykle ważą od 10 do 30 kilogramów (niektóre mają również koła). Możecie je również zabrać na wycieczki. A najbardziej lekkie i mobilne są grille elektryczne, które czasami ważą zaledwie kilka kilogramów. Istnieje jednak problem, że do ich obsługi potrzebne jest połączenie elektryczne.

Konserwacja grilla powinna być tak prosta, jak to możliwe

Kupując, zastanówcie się, ile czasu chcecie poświęcić na utrzymanie. Oczywiście każdy grill musi zostać wyczyszczony po imprezie. Grille węglowe są pod tym względem jednak trudniejsze. Postępowanie z nimi wymaga ćwiczeń, tak samo czyszczenie. Konieczne jest pozbywanie się popiołów, czyszczenie grilla z kurzu lub tłuszczu, a także czyszczenie rusztu. Często przywiera do nich smar, resztki jedzenia czy kawałki węgla.

Jeśli chcecie, aby można go było używać też w następnym sezonie, najlepiej wyczyśćcie go od razu po tym, jak nieco ostygnie. Najlepiej jest użyć specjalnego sprayu do czyszczenia rusztów i szczotki, mocno przypalone jedzenie można usunąć stalową szczotką (tylko uważajcie, abyście nie starli antykorozyjnej warstwy rusztu). W przypadku grilla gazowego konserwacja jest łatwiejsza, ponieważ wystarczy wyczyścić ruszt (i oczywiście po grillowaniu upewnić się kilkakrotnie, że odcięliście dopływ gazu). W grillu elektrycznym wystarczy wyjąć płyty i je umyć.

back to menu ↑

Czego jeszcze będziecie potrzebowali do grilla?

Jednak sam grill nie wystarczy, aby przygotować steki lub camembert. Nie możecie tego zrobić bez dodatkowego wyposażenia. Musicie do czegoś łapać tłuszcz, aby nie kapał do ognia i się nie palił. Z pewnością nie należy obracać mięsa za pomocą widelców, ale używać szczypiec. Zobaczmy więc, bez czego profesjonalista nigdy nie będzie grillować.

Miska na tłuszcz

Tego nie powinno zabraknąć w żadnym grillu. Tacka ociekowa na tłuszcz lub olej jest koniecznością. Jeśli go nie złapiecie, skapnie do węgla lub na palniki i spłonie. W ogóle nie pachnie to przyjemnie i bardzo trudno to usunąć. Jeśli więc używacie grilla z miską, oszczędzicie wiele czasu.

Boczny palnik

Jeśli chcecie dopełnić stek dobrym sosem lub chcecie usmażyć ziemniaki, warto kupić grill z dodatkowym palnikiem gazowym z boku. Dotyczy to rusztów gazowych – łatwo postawicie garnek lub patelnię na takim palniku i możesz gotować, ile chcecie.

Przestrzeń do przechowywania

Gdy macie już akcesoria do grilla, nie zaszkodzi, jeśli w konstrukcji znajduje się półka. Możecie do niej włożyć wszystkie przybory lub garnki i nie musicie już ich zostawiać gdzieś daleko i odchodzić od grilla.

Specjalne przybory do grillowania

Oczywiście można również grillować przy użyciu zwykłych przyborów kuchennych. Ale jeśli chcecie stworzyć odpowiednią atmosferę, dobrze jest zdobyć prawdziwy sprzęt. Znajdziecie w nim wiele rzeczy, które się przydadzą – duży widelec, noże, szczypce do obracania steków, smar i tak dalej.

Termometr do mięsa

Zwykli ludzie nie używają go zbyt często, ale jeśli jesteście naprawdę dobrzy, kupcie to. Temperatura mięsa wiele Wam powie, w tym jak bardzo mięso jest gotowe i czy możecie je podawać.

back to menu ↑

Werdykt końcowy

Czy wiecie już, jak wybrać grill? Wierzymy, że tak. Niemniej nie zaszkodzi, jeśli przedstawimy tu małe podsumowanie. Przede wszystkim powinniście na początku zdecydować, jakiego rodzaju grillem jesteście zainteresowani. Elektrycznego można używać w kuchni, nie potrzebujecie doświadczenia, gotowanie z nim nie jest trudne i nie zajmuje dużo czasu. Ale jesteście uzależnieni od prądu i tracicie odpowiednią atmosferę grillowania. Z drugiej strony grille gazowe są przeznaczone wyłącznie do użytku na zewnątrz. Często są duże, ciężkie i słabo przenośne, ale są łatwe w obsłudze i bardzo łatwe do regulacji temperatury. Nie jesteście uzależnieni od prądu, od czasu do czasu musicie tylko zdobyć nową butlę z gazem. Szlachtą wśród grilli jest grill węglowy. Dzięki niemu będziecie cieszyli się prawdziwym grillowaniem ze wszystkim, co z tym związane. Dym, nakładanie, regulacja ognia… Problem polega jednak na tym, że takie grillowanie wymaga doświadczenia. Ponadto musicie regularnie kupować węgiel. W przypadku grilla należy również monitorować niektóre parametry, zwłaszcza wydajność. Upewnijcie się, że jest wystarczająco stabilny (dla bezpieczeństwa) i nie kołysze się. Miejcie także oko na to, z jakiego materiału powstał i jak dobrze trzyma ciepło. Tylko wtedy możecie patrzeć na markę i na to, czy zawiera dodatkowe wyposażenie.

back to menu ↑

Ile zapłacicie za dobry grill?

Jakość kosztuje. Te naprawdę tanie modele, które są dostępne za kilkaset złotych, zdecydowanie nie są zalecane. Nie są stabilne, źle utrzymują ciepło i mają bardzo krótką żywotność. Dobre grille zaczynają się od około 350 złotych. Wokół tej kwoty otrzymacie małe grille z podstawowym wyposażeniem. Cena najdroższych sztuk może wzrosnąć nawet do ponad 1800 złotych. Ponadto ceny różnią się w zależności od kategorii – grille gazowe są zazwyczaj najdroższe (mogą również kosztować wspomniane powyżej 1800 złotych), elektryczne są zwykle tańsze, a grille węglowe zwykle mają bardzo szeroki zakres cen (w zależności od wielkości, materiału itp.). Ważne jest jednak, aby dodać koszty operacyjne do ceny zakupu. Te są najmniejsze w grillach elektrycznych, w przypadku gazowych od czasu do czasu należy kupić butlę z propanem i butanem. Najgorsze są grille na węgiel, ponieważ trzeba często kupować do nich paliwo. Jeśli jednak grillowanie to Wasze hobby, nie bójcie się w nie zainwestować. Praca z dobrym grillem węglowym to prawdziwa przyjemność, nawet jeśli trochę kosztuje.

Doradziliśmy Wam, jak wybrać grill, wiecie, które są najlepsze. Co więcej możemy dla Was zrobić? Teraz pozostaje tylko życzyć powodzenia i smacznego.