Najlepsze frytkownice 2020 roku


  • Zaoszczędźcie pieniądze i nerwy przy wyborze najlepszej frytkownicy.
  • Wybierzcie na podstawie zużycia, jakości smażenia, wydajności i stosunku ceny do jakości.
  • Dowiedzcie się, gdzie można kupić najtaniej frytkownicę.
Fritézy-bez-pozadí-300x300-768x768

Najlepsze frytkownice 2020 roku

Klasyczne do 350 złotych Klasyczne powyżej 350 złotych Na gorące powietrze do 485 złotych Na gorące powietrze powyżej 485 złotych
Tefal Versalio Deluxe 9v1 FR495070 DeLonghi F 28311 DOMO DO 509 FR Tefal AH 950030
Jakość smażenia
93 %
Wydajność
92 %
Zużycie
93 %
Cena/ jakość
91 %
Jakość smażenia
94 %
Wydajność
95 %
Zużycie
95 %
Cena/ jakość
94 %
Jakość smażenia
96 %
Wydajność
94 %
Zużycie
94 %
Cena/ jakość
92 %
Jakość smażenia
97 %
Wydajność
96 %
Zużycie
92 %
Cena/ jakość
93 %
Zobacz cenę Zobacz cenę Zobacz cenę Zobacz cenę

Najlepsze frytkownice 2020 roku

Rady, wskazówki, recenzje

Wstęp

W czasach zdrowego stylu życia, pełnego lekkich potraw, wielu z nas tęskni za grzesznymi potrawami, takimi jak frytki lub schabowy. To prawda, że te potrawy nie są najzdrowsze, dlatego powinniśmy zadbać o ich dobre przygotowanie, aby przynajmniej zmniejszyć ich szkodliwy wpływ na nasze ciała. Frytownice są bardzo pomocne w przygotowaniu tych bomb kalorycznych. Wielu z Was wyobraża sobie frytkownice jako duże garnki wypełnione olejem, w których Wy lub inni członkowie Waszej rodziny przygotowywaliście nasączone tłuszczem schabowe lub frytki. Często smaki różnych potraw mieszały się ze sobą. Jednak ten obraz nie jest już aktualny. Frytkownice są zabezpieczone, aby zapobiec niepożądanemu mieszaniu się zapachów i smaków, zachowując w ten sposób smak przygotowywanej żywności. A jeśli nie jesteście fanami produktów nasiąkniętych olejem, w świecie frytownic istnieje także takie rozwiązanie, które wykorzystuje gorące powietrze i wymaga jedynie bardzo małej ilości oleju.

Krytycy frytkownic mogą argumentować, że taką samą pracę wykona gorąca patelnia i że nie ma potrzeby inwestowania setek złotych w nowy sprzęt gospodarstwa domowego. Jednak to rozumowanie jest nieprawidłowe. Należy zauważyć, że podczas smażenia na patelni tylko jedna strona jedzenia jest zwykle zanurzona w tłuszczu, a zatem nie ogrzewa się równomiernie. We frytkownicach jedzenie jest całkowicie zanurzone w oleju, w wyniku czego ogrzewa się równomiernie i jest przygotowywane szybciej. Inną dużą zaletą frytkownicy jest to, że tłuszcz nie może się w niej tak łatwo spalić jak na patelni, ponieważ jego temperatura jest kontrolowana przez termostat i można go utrzymywać na bezpiecznym poziomie. W przypadku smażenia na patelni temperatura jest bardzo niestabilna, a spalanie, a zatem tworzenie substancji rakotwórczych, może odbywać się bardzo łatwo.

Jeśli zastanawiacie się nad dodaniem frytek lub kulek mięsnych do letniej imprezy podczas spotkania z przyjaciółmi, niezależnie od tego, czy szukacie zdrowszej alternatywy do smażenia na patelni, ten artykuł jest dla Was. Ponieważ wysokiej jakości frytkownica nie jest najtańszym urządzeniem gospodarstwa domowego, jej cena może przekroczyć 650 złotych, to należy dokładnie rozważyć, jaki model ostatecznie kupicie do swojego domu. Dlatego dzisiaj przygotowaliśmy dla Was wielki test frytkownic. Oprócz testu znajdziecie także obszerny artykuł na temat wyboru takiej frytkownicy i parametrów, na których należy się skupić przy wyborze. Na końcu tego artykułu przygotowaliśmy kilka małych wskazówek, jak dbać o frytkownicę, oraz wskazówki, jak dobrze smażyć.

back to menu ↑

Podstawowy podział frytkownic

Frytkownica sama w sobie była stosunkowo częsta w polskich gospodarstwach domowych. Dziś jednak wraz z pojawieniem się trendów zachęcających do zdrowego stylu życia powoli znika z kuchni. W związku z tym producenci opracowują i sprzedają, oprócz konwencjonalnych frytkownic, te, które zużywają jak najmniej oleju podczas pracy.

Frytownice są zwykle podzielone w następujący sposób:

  • Frytkownice na gorące powietrze – zamiast oleju używają gorącego powietrza do smażenia na głębokim oleju.
  • Klasyczne frytkownice – wypełnione olejem, który jest podgrzewany do określonej temperatury, a następnie jedzenie jest umieszczane w oleju. Dalej dzielimy je na:
    • Frytkownice z ukrytym elementem grzejnym
    • Frytkownice z grzałką zanurzeniową w oleju

Przedstawmy sobie teraz poszczególne rodzaje frytkownic wraz z ich zaletami i wadami.

back to menu ↑

Test klasycznych frytkownic

W tej części testu przyjrzymy się klasycznym frytkownicom, które się najpierw napełnia olejem, w którym się potem gotuje jedzenie. Są to frytkownice, jakie pewnie znacie z przeszłości.

Najlepsze klasyczne frytkownice do 350 złotych

W tym przedziale cenowym klasycznych frytkownic znajduje się wiele modeli wysokiej jakości. Większość z nich to frytkownice z ukrytym grzejnikiem, są też modele z grzałką zanurzeniową. Ręczna kontrola temperatury i sygnalizacja gorącego oleju to rzecz oczywista. Najlepsze modele w tym przedziale cenowym mają również czasomierz.

Miejsce w rankingu Widok Model Ocena Moc Pojemność Cena
1. Tefal Versalio FR490070 1600 W 1 kg Zobacz cenę
2. Tefal FF 162131 Filtra One 1900 W 1,2 kg Zobacz cenę
3. DeLonghi F 13235 12000 W 0,7 kg Zobacz cenę
4. Tefal FF 230831 1000 W 0,6 kg Zobacz cenę

Najlepsze klasyczne frytkownice powyżej 350 złotych

Jeśli szukacie klasycznej frytkownicy, której cena przekracza 350 złotych, to na rynku polskim znajdziecie wiele frytkownic z grzałką zanurzeniową. Oczywiście modele te zawierają czasomierz i popawki ułatwiające utrzymanie. Wiele elementów można myć w zmywarce, a frytkownice mają dodatkową rurkę, która ułatwia wylewanie oleju.

Miejsce w rankingu Widok Model Ocena Moc Pojemność Cena
1. DeLonghi F 28311 1800 W 1 kg Zobacz cenę
2. DeLonghi F 38436 1800 W 1,2 kg Zobacz cenę
3. DeLonghi FH 1163 1400 W 1,5 kg Zobacz cenę
4. Tefal FR480015 2100 W 2 kg Zobacz cenę

Klasyczne frytkownice i ich charakterystyka

Pod pojęciem klasycznej frytkownicy wyobraźcie sobie coś, co prawdopodobnie znacie. Jest to urządzenie gospodarstwa domowego, do którego wlewa się stosunkowo dużą ilość oleju, a następnie ogrzewa go do temperatury ustawionej na termostacie. Po osiągnięciu żądanej temperatury, co może potrwać nawet kilkadziesiąt minut, wkładacie do oleju potrawy, które chcecie usmażyć. Jeśli uważacie, że w czasie, gdy frytkownice znajdują się na rynku, nie wprowadzono żadnych zmian ani usprawnień, to się mylicie. Również w tym przypadku producenci starają się, aby zużywano jak najmniej oleju. Co więcej, w dużej liczbie modeli spotkacie się z ochroną przed wydostawaniem się zapachów do otoczenia. Istnieją dwie technologicznie różne grupy w tej kategorii.

Frytkownica z ukrytą grzałką

Jeśli chodzi o klasyczne frytownice, ten typ jest prawdopodobnie najbardziej rozpowszechniony. Jeśli zajrzycie do wewnętrznego garnka takiej frytkownicy, to znajdziecie tylko gładką powierzchnię wykonaną z materiału przewodzącego ciepło. Wynika to z tego, że element grzejny jest ukryty pod tym garnkiem, zwykle w dolnej części. Wlejcie odpowiednią ilość oleju do garnka wewnętrznego i umieśćcie jedzenie w oleju w załączanym drucianym koszu. Dużą zaletą tych głębokich frytownic jest to, że wykorzystujecie całą objętość wewnętrznego garnka. Z drugiej strony, wadą jest trudność w utrzymaniu urządzenia. Ze względu na położenie cewki grzewczej urządzenia nie można całkowicie zdemontować.

Frytkownica z grzałką zanurzoną w oleju

Innym rodzajem frytownicy, z którym można się spotkać, jest frytkownica z grzałką zanurzoną w oleju. Patrząc na wewnętrzny garnek, zobaczycie ponownie gładką powierzchnię, ale garnek będzie nieco większy. Wynika to z faktu, że oprócz kosza drucianego należy włożyć jeszcze spiralę grzewczą do garnka, aby podgrzać olej. Minimalizuje to straty ciepła podczas podgrzewania oleju i zapobiega tak energicznemu podgrzewaniu ścian garnka, co sprawia, że frytownica jest bardziej energooszczędna. Kolejną zaletą jest możliwość demontażu urządzenia i włożenia go do zmywarki.

Zalety:

  • Niższa cena kupna
  • Smak potraw lepszy niż w frytkownicach z gorącym powietrzem

Wady:

  • Wysokie zużycie oleju
  • Więcej kalorii
  • Długi czas nagrzewania

 

back to menu ↑

Test frytkownic na gorące powietrze

Frytkownice na gorące powietrze pozwalają gotować te same dania nieco zdrowiej. Gorące powietrze służy do podgrzewania i przygotowywania posiłków, co znacznie zmniejsza wartość kaloryczną.

Najlepsze frytkownice na gorące powietrze do 485 złotych

Frytkownice na gorące powietrze w tym przedziale cenowym charakteryzują się mniejszą objętością. Dlatego możliwe jest przygotowywanie mniejszej ilości jedzenia na raz. W tej kategorii znajdziecie również frytkownice wielofunkcyjne, których możecie używać jako małych piekarników.

Miejsce w rankingu Widok Model Ocena Moc Pojemność Cena
1. SENCOR SFR 3220 WH 1400 W 2,6 kg Zobacz cenę
2. Tefal FX 1000 1450 W 0,8 kg Zobacz cenę
3. DOMO DO 509 FR 1500 W 1,2 kg Zobacz cenę
4. Sencor SFR 5320 WH 1400 W - kg Zobacz cenę

Najlepsze frytkownice na gorące powietrze powyżej 485 złotych

W tej kategorii znajdziecie frytkownice, które zadowolą zwolenników zdrowego stylu życia, jednocześnie umożliwiając przygotowanie znacznie większej ilości jedzenia w porównaniu do urządzeń z poprzedniej kategorii. Oczywiście znajduje się w nich czasomierz i wyjmowany garnek wewnętrzny, który można myć w zmywarce. Praktycznie wszystkie frytkownice mogą być również używane jako garnek wielofunkcyjny.

Miejsce w rankingu Widok Model Ocena Moc Pojemność Cena
1. DOMO DO 513 FR 1800 W 1,5 kg Zobacz cenę
2. Tefal FZ 710038 1400 W 1 kg Zobacz cenę
3. Tefal FZ 760030 1350 W 1,2 kg Zobacz cenę

Frytkownice na gorące powietrze i ich charakterystyka

Frytkownice na gorące powietrze są przeciwieństwem tego, co wielu z Was wyobraża sobie jako frytkownice. Ten rodzaj frytkownicy używa do smażenia gorącego powietrza zamiast oleju. Gorące powietrze przepływa przez frytownicę i tym samym podgrzewa żywność. Łyżka oleju używana do przygotowania służy do zmiękczenia jedzenia. To znacznie zmniejsza wartość kaloryczną żywności. Niektóre modele frytownic na gorące powietrze mogą być używane nie tylko do smażenia na głębokim tłuszczu, ale także do pieczenia ciast i pizzy. Ogromną zaletą jest także krótki czas nagrzewania frytkownicy, ponieważ podgrzewanie powietrza do określonej temperatury jest szybsze niż podgrzewanie oleju.

Zalety:

  • Zdrowsze potrawy
  • Szybsze nagrzewanie
  • Wielofunkcyjność

Wady:

  • Wyższa cena kupna
  • Smakowo gorsze potrawy od tradycyjnej frytkownicy

back to menu ↑

Popularne i wysokiej jakości marki frytkownic

W następnych paragrafach przedstawiamy informacje o dostawcach frytkownic na rynek polski. Z pewnością nie wymienimy wszystkich, ale modele tych marek są regularnie umieszczane na najwyższych szczeblach testów konsumenckich i jednocześnie oferują szeroką gamę modeli wszystkich rozmiarów i typów. Ponadto zalecamy wybranie frytkownicy również na podstawie jej marki, ponieważ marka często jest oznaką jakości tych produktów.

Tefal

Historia francuskiej marki Tefal rozpoczyna się dwa lata przed jej wprowadzeniem na rynek w 1954 r., kiedy to jej założyciel Marc Grégoire po raz pierwszy pokrył patelnię cienką warstwą teflonu, aby zapobiec przywieraniu potraw do powierzchni i zmniejszyć ilość oleju potrzebnego do smażenia. Patelnie teflonowe stały się wizytówką tej firmy. Od lat 80. XX wieku Tefal rozwija i sprzedaje nie tylko patelnie, ale także frytkownice, kuchenki parowe lub remosy. Ich produkty mają na celu zapewnienie wspaniałych wrażeń kulinarnych, a jednocześnie jak najbardziej promować zdrowy styl życia. Technologia frytkownicy Tefal umożliwia smażenie potraw o bardzo małej zawartości tłuszczu:

  • Podstawowa frytkownica Tefal Actifry Mini: frytkownica, która może pomieścić 1 kg żywności i smażyć ją łyżką oleju; części frytkownicy, które nie zawierają obwodów elektrycznych, można myć w zmywarce do naczyń.
  • Frytkownica Tefal Actifry Express XL o dużej pojemności: Dzięki możliwości smażenia do 1,7 kg żywności na raz, frytkownica jest największym urządzeniem w tej kategorii od tej marki, z tą przewagą, że jest szybsza niż inne modele o podobnej pojemności.
  • Wielofunkcyjna frytkownica Tefal ActiFry 2 w 1: urządzenie umożliwia przygotowanie dwóch posiłków jednocześnie, co znacznie ułatwia i skraca czas gotowania; frytkownica zawiera również gotowe programy i minutnik.
  • Innowacyjna frytownica Tefal FRY DELIGH 800G FX100015: Dzięki innowacyjnej konstrukcji produkt umożliwia nie tylko głębokie smażenie żywności, ale także grillowanie i pieczenie, dzięki czemu jest bardzo wielofunkcyjną częścią każdego domu.

Tefal logo

De’longhi

Włoska marka DeLonghi jest jedną z najstarszych firm produkujących sprzęt AGD. W przeszłości była znana dzięki produkcji przenośnych urządzeń grzewczych i klimatyzacji. Teraz znacie ją jako dostawcę ekspresów do kawy we wszystkich możliwych rozmiarach i funkcjach. W portfolio firmy znajdziecie klasyczne frytkownice, które wymagają dużej ilości oleju, ale także nowoczesne, z którymi do smażenia potrzebujecie tylko kilku łyżek oleju. W poniższych wierszach wymieniono przedstawicieli obu grup:

  • Łatwa w czyszczeniu DeLonghi FS6055: klasyczna frytkownica z wymiennym filtrem przeciw mieszaniu się zapachów, specjalnie zaprojektowana, aby maksymalnie ułatwić usuwanie oleju z frytkownicy.
  • Łatwa w utrzymaniu DeLonghi TOTAL CLEAN F26237.W1: klasyczna frytkownica przeznaczona do mycia praktycznie wszystkich jej elementów nieelektrycznych w zmywarce do naczyń, co znacznie ułatwia utrzymanie urządzenia.
  • ROTOFRY F28311.W1 EX: 1: frytkownica umożliwiająca smażenie do 1 kg żywności z mniejszą ilością oleju niż konwencjonalne frytkownice.
  • Nowoczesna frytkownica DeLonghi CLASSIC AUTO-OFF FH1173: frytkowica używająca niewielką ilość olejowej przeznaczona do przygotowania nawet ośmiu porcji żywności, jej częścią jest też nastawialny termostat i czasomierz.
  • Wielofunkcyjna frytkownica DeLonghi EXTRA CHEF FH 1394/2: dzięki zaprogramowanym programom jest to jedna z najbardziej przyjaznych dla użytkownika frytownic w ofercie DeLonghi.

DeLonghi logo

Moulinex

W tym samym roku, co marka Tefal, we Francji powstał kolejny gracz w obszarze AGD, czyli marka Moulinex. Dostarczyła miksery, żelazka, domowe piekarnie i czajniki elektryczne polskim i światowym gospodarstwom domowym. W 2001 roku firma zbankrutowała, ale Tefal, Rowenta i Krups nadal sprzedają produkty oznaczone jej marką. Na polskim rynku znajdziemy następujące frytkownice tej marki:

  • Metalowa frytkownica Moulinex Uno M Metal: klasyczna frytkownica, która łączy małe wymiary z maksymalną pojemnością, frytownica może pomieścić do 1 kg żywności.
  • Łatwa w użyciu frytownica z tworzywa sztucznego Moulinex Uno M Plastic: nowoczesny design frytownicy ożywia każdą kuchnię, a piktogramy na obudowie frytkownicy ułatwiają ustawienie żądanej temperatury smażenia.
  • Łatwa w czyszczeniu frytkownica Moulinex Super Uno: łatwa do rozebrania frytkownica, którą można myć w zmywarce, zapewnia dużą wygodę w pielęgnacji urządzenia, a jednocześnie doskonale spełnia swoje obowiązki.
  • Frytkownica Moulinex Uno L Metal o dużej pojemności: ta frytkownica stała się wizytówką frytkownic Moulinex, a jej nowoczesny design łączy się z dużą pojemnością kosza i niezawodnym działaniem.

Moulinex

Philips

Holenderska firma Philips powstała na przełomie XIX i XX wieku i początkowo specjalizowała się głównie w produkcji lamp. Z biegiem czasu jej oferta powiększyła się o kolejne urządzenia elektryczne, a radio lub golarki stały się jej ikoną. Firma wprowadziła również pierwszą kasetę audio. Obecnie sprzedaje szeroką gamę urządzeń gospodarstwa domowego, od szczoteczek elektronicznych po telewizory i kina domowe. Jednym z tych urządzeń jest frytkownica na gorące powietrze Philips Airfryer, która do smażenia wykorzystuje gorące powietrze zamiast oleju. Eliminuje to wielką ilość oleju zawartego w powstałej żywności i nie uwalnia zapachu oleju do otoczenia, co może wystąpić w przypadku innych frytkownic.

Philips

DOMO

DOMO zostało założone 32 lata temu w Belgii i od tego czasu dostarcza na rynek europejski szeroką gamę urządzeń gospodarstwa domowego, od lodówek po maszynki do strzyżenia włosów lub depilatory. Firma posiada również certyfikat BSCI, który gwarantuje, że dotrzymywane są podstawowe zasady pracy i zasady etyczne, na przykład zabroniona jest praca dzieci przy produkcji urządzeń. Firma dostarcza na rynek zarówno klasyczne, jak i frytkownice na gorące powietrze, następujące linie pokazują niektórych przedstawicieli obu grup:

  • Frytownica ze stali nierdzewnej DOMO DO458FR: frytownicę można w pełni rozebrać i można ją myć w zmywarce do naczyń, a jej korpus ma podwójną ścianę zewnętrzną, która zapobiega poparzeniom po dotknięciu.
  • DOMO DO507FR ze stali nierdzewnej: termostat frytownicy umożliwia płynne przejście między temperaturami do 190 °C, aby zapobiec spalaniu się oleju, emaliowane naczynie, które tworzy korpus frytownicy, jest zaprojektowane tak, aby łatwo z niego wylewać olej.
  • Bezolejowa frytkownica na gorące powietrze DOMO DO510FR: dzięki specjalnej technologii frytkownicy możecie smażyć bez kropli oleju, a jednocześnie możecie przygotować pełną gamę potraw, czy to tradycyjnych frytek, kotletów czy deserów.
  • DOMO DO513FR frytkownica na gorące powietrze: urządzenie gospodarstwa domowego, które pozwala na jednoczesne gotowanie do 1,5 kg żywności, a także kilka wstępnie ustawionych programów, które ułatwiają konfigurację przed użyciem.

Domo

back to menu ↑

Jak wybrać frytkownicę?

Ponieważ frytkownica nie jest kupowana tak często, a inwestycja w nią nie jest taka mała, to należy dokładnie rozważyć model, który kupicie. W następnych kilkudziesięciu wierszach znajdziecie odpowiedzi na pytania, których odpowiedzi powinny doprowadzić Was do idealnej frytkownicy dla Was. Jedną z rzeczy, które wpłyną na Wasz wybór, będzie cena produktu. Bardziej szczegółowe spojrzenie na ceny frytownic znajduje się w następnym akapicie, tutaj jest krótkie podsumowanie. Najtańszą frytownicę można uzyskać już za 80 złotych, a cena najdroższych sztuk może wzrosnąć nawet do 1300 złotych. Cena odzwierciedla rodzaj frytkownicy, wielkość wewnętrznego koszyka, co wpłynie na to, ile jedzenia można jednocześnie przygotować w frytkownicy, a także różne gadżety techniczne, takie jak czasomierz lub filtr oleju lub zapachu. Oprócz klasycznych frytownic w ofercie są również frytkownice na gorące powietrze i wybór zależy tylko do Was.

Grzałka jest niezbędnym elementem

Frytownica nie może być frytownicą bez grzałki. To urządzenie podgrzewa olej lub powietrze do wybranej temperatury. W zależności od zakupionej frytownicy lokalizacja i rodzaj grzejnika będą się różnić. Położenie grzejnika wpływa również na wielkość frytkownicy. Poniższe kilka wierszy zawiera krótki przegląd położenia grzejnika.

Grzałka zanurzona w oleju

Ten rodzaj grzałki można wyjąć z garnka z wnętrza frytkownicy. Zwiększa się jego rozmiar, aby pomieścić zarówno kosz druciany, jak i grzałkę. Większy rozmiar frytkownicy jest równoważony przez inne korzyści. Frytownice z tymi grzejnikami są znacznie łatwiejsze w utrzymaniu niż inne typy konwencjonalnych frytkownic. Garnek wewnętrzny można wyjąć i umyć osobno. Kolejną wielką zaletą frytkownic z zanurzonymi w oleju grzałkami jest zmniejszone zużycie energii podczas smażenia na głębokim tłuszczu. Ta oszczędność wynika z faktu, że nie trzeba podgrzewać ścian garnka wewnętrznego, a jedynie podgrzać olej, a to jest szybsze.

Ukryta grzałka

Klasyczny element grzewczy, który większość z Was zna. Występuje w frytkownicach z ukrytymi grzałkami. Dzięki temu, że znajduje się on pod garnkiem wewnętrznym, można w pełni wykorzystać rozmiar kosza wewnętrznego. Oznacza to, że zużywa się mniej oleju niż w przypadku frytkownic z grzałkami zanurzonymi w oleju. Ze względu na położenie grzałki nie jest możliwe idealne rozmontowanie frytownicy i łatwe wyczyszczenie jej.

Grzałka ogrzewająca powietrze

Ta grzałka znajduje się w frytkownicach na gorące powietrze. Ich zadaniem jest podgrzanie powietrza do określonej temperatury i rozprowadzenie go w wewnętrznym naczyniu, aby osiągnąć równomierne smażenie. Jednocześnie grzałka musi spełniać rolę elementu grzejnego piekarnika, w który frytkownicę na gorące powietrze można zwykle przekształcić.

Klasyczna czy na gorące powietrze?

Dzisiejszy rynek frytkownic nie jest tak prosty, jak 20 lat temu. Oprócz klasycznych frytownic oferuje również frytkownice na gorące powietrze i wybór zależy tylko od Was. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli szukacie w niższych kategoriach cenowych, to będziecie musieli wybierać tylko z klasycznych frytownic. Frytkownice obu typów będą już w środkowym i wyższym przedziale cenowym. Ponadto na odpowiedź na powyższe pytanie powinny wpłynąć Wasze kucharskie plany związane z tym urządzeniem.

Klasyczna frytkownica

Jeśli szukacie zamiennika do smażenia na patelni i nie macie nic przeciwko poświęceniu niższej wartości kalorycznej jedzenia dla lepszego smaku, to klasyczna frytkownica jest dla Was lepszym wyborem. Jego dużą wadą jest wysokie zużycie oleju i długi czas nagrzewania. Niektóre frytkownice obniżają miarę tych kłopotów technologicznie. Ich rozwiązanie technologiczne zapewnia, że kosz do smażenia jest nachylony i obraca się równomiernie podczas smażenia. Dzięki temu technicznemu gadżetowi jedzenie przygotowane w tej głębokiej frytkownicy będzie zawierało mniej tłuszczu niż pozostałe dwa, które są również typu klasycznego.

W konwencjonalnych frytkownicach ważne jest również, aby zdecydować, gdzie umieszczona będzie grzałka. Lokalizacja ta wpływa nie tylko na ilość zużytego oleju, ale także na złożoność utrzymywania. Grzałka ukryta w frytkownicy oferuje frytkownica z ukrytą grzałką. Zaletą tego wyboru jest niższe zużycie oleju. Jednak ten rodzaj miejsca docelowego ma również swoje wady. Największą jest prawdopodobnie utrzymanie urządzenia. Nie można go po prostu rozebrać, umyć i ponownie złożyć, ponieważ może to spowodować uszkodzenie obwodów elektrycznych. Ponadto resztki wypieków, które wypadły z drucianego kosza, mogą przylegać do garnka wewnętrznego. Z drugiej strony frytkownica z grzałką zanurzeniową jest stosunkowo łatwa w utrzymaniu, ponieważ grzałka nie jest mocno połączona z koszem wewnętrznym. W ten sposób frytownicę można rozebrać i spokojnie umyć, niektóre modele są nawet modyfikowane, aby można było myć je w zmywarce do naczyń. Kolejną zaletą jest to, że tylko olej jest podgrzewany. Tak więc ściany wewnętrznego kosza nie są tak gorące, a wszelkie upuszczone resztki jedzenia nie przypiekają się na ściankach wewnętrznego garnka. Ale jest jedna wielka wada. Średnio zużyjecie więcej oleju na taką samą ilość jedzenia niż po umieszczeniu go pod wewnętrznym koszem. Bowiem oprócz kosza drucianego grzałka również musi być zanurzona w oleju.

Frytkownica na gorące powietrze

Frytkownica na gorące powietrze stała się hitem w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Jest odpowiednia dla tych, którzy chcą zachować szczupłą sylwetkę lub chcą nad nią popracować, ale jednocześnie nie chcą całkowicie rezygnować z takich przysmaków, jak pieczone ziemniaki lub kotlet. Aby przygotować te dania we frytkownicy na gorące powietrze, potrzebujecie tylko ułamka oleju w porównaniu do tradycyjnej frytkownicy. Zwykle do zwilżenia wystarczy łyżka stołowa, a resztą zajmie się gorące powietrze. Dzięki tej technologii frytownica będzie gotowa do pracy szybciej, ponieważ powietrze nagrzewa się łatwiej niż olej. Ponadto ten rodzaj frytkownicy jest bardziej odpowiedni dla tych, którzy szukają małego piekarnika. Rzeczywiście, wiele modeli frytownic na gorące powietrze może być również używanych do robienia ciast, bułek lub pizzy. W większości tych modeli możliwe jest rozbieranie frytkownicy, dzięki czemu można je myć w zmywarce.

Dla ilu osób będziecie zwykle przygotowywać posiłki?

To pytanie jest ściśle związane z rozmiarem frytkownicy, zarówno rzeczywistym, jak i pod względem ilości przygotowanej żywności. Biorąc pod uwagę rzeczywisty rozmiar, odzwierciedla on możliwą ilość przygotowanego jedzenia i rodzaj frytkownicy. Jeśli zastanawiacie się nad konkretnym typem frytkownicy, to można ogólnie powiedzieć, że im więcej jedzenia możecie przygotować na jeden raz, tym większa jest frytownica. Porównując rzeczywiste rozmiary, zastanówcie się, czy frytkownica będzie stałą częścią zabudowy kuchennej, czy będziecie wyjmować ją tylko od czasu do czasu i spędzi ona więcej czasu w szafie. Jeśli nie będziecie często przesuwać frytkownicy, to nie musicie się martwić o zakup cięższych modeli. Robiąc to, liczcie się z wagą od czterech do pięciu kilogramów. I odwrotnie, w przypadku częstego przesuwania urządzenia należy skupić się na lżejszych modelach, których waga zaczyna się od dwóch i pół kilograma.

Teraz spójrzmy na ilość jedzenia, którą możecie przygotować w jednej partii. Na rynku znajdziecie frytkownice, które pozwalają przygotować 1,5 kg żywności w tym samym czasie, ale także małe modele o pojemności zaledwie 350 gramów żywności. W konwencjonalnych frytkownicach maksymalna ilość jedzenia jest związana z ilością oleju wymaganą do smażenia. W przypadku mniejszych modeli objętość wynosi około pół litra, a w przypadku największych modeli następuje wzrost do czterech litrów. W przypadku rodzajów na gorące powietrze ilość oleju nie wzrasta powyżej dwóch łyżek stołowych. Dla czteroosobowej rodziny wystarcza klasyczna frytkownica o pojemności 2,5 litra lub inny odpowiednik na gorące powietrze. Więcej oleju wiąże się również z większą wydajnością, czym zajmuje się kolejna sekcja.

Jak wydajna powinna być?

Wydajność frytownicy jest ważna dla dobrego wyniku smażenia. Dlatego nie powinna być mniejsza niż 1,3 kW. Jeśli wybierzecie frytkownicę na gorące powietrze, to ta wartość jest dla Was wystarczająca, ponieważ ogrzewanie powietrzem nie jest tak wymagające jak ogrzewanie olejem. Jednocześnie ilość ogrzewanego powietrza nie zmienia się znacząco wraz z ilością przygotowywanego jedzenia. Z drugiej strony w konwencjonalnych frytkownicach objętość oleju jest ściśle związana z masą gotowanego jedzenia, więc wydajność frytownicy również się zmienia, aby zapewnić ten sam rezultat głębokiego smażenia. Na przykład, jeśli kupujecie frytkownicę, która potrzebuje więcej niż 3 litry oleju, jej wydajność powinna być dwa razy większa niż wartość minimalna.

Jednocześnie należy zauważyć, że wydajność będzie musiała zostać zmniejszana z powodu różnych temperatur smażenia. Aby usmażyć świątecznego karpia lub frytki, potrzebna jest inna temperatura smażenia. Temperatura, a zatem regulacja mocy, jest zwykle przeprowadzana na małym wyświetlaczu LED.

Jak wygląda dostępność części zamiennych?

Konstrukcja frytkownic nie wprowadza znaczących ulepszeń w zakresie ich funkcji. Producenci dostarczają na rynek części zamienne częściej niż akcesoria. Dlatego należy zastanowić się, czy producent oferuje opcję ponownego zakupu niektórych części przy wyborze frytkownicy. Są to głównie filtry olejowe i zapachowe. Filtry te podlegają zużyciu i należy je regularnie wymieniać, aby działały prawidłowo. Inne możliwe zamienne części frytkownicy to kosze do smażenia i garnki do frytkownicy. Mimo że te części nie podlegają zwykłemu zużyciu, mogą zostać zniszczone w przypadku niewłaściwego obchodzenia się z nimi. To samo dotyczy nowych grzałek, które niektórzy producenci oferują do kupienia. W takim przypadku zawsze będzie to grzałka do zanurzenia w oleju w frytkownicy. Jeśli grzałka zostanie uszkodzona w innym rodzaju frytkownicy, to należy ją oddać do naprawy specjalistom.

Również pod uwagę weźcie cenę i zalecany czas korzystania z filtrów. Może się zdarzyć, że działanie tańszej frytkownicy stanie się kosztowne z powodu zakupu tych części. W przypadku większości frytownic części te powinny być dostępne u sprzedawcy, u którego urządzenie zostało zakupione. Jeśli nie są już dostępne w ofercie sklepu stacjonarnego, to powinny być dostępne przynajmniej na zamówienie lub w sklepie internetowym.

back to menu ↑

Gadżety technologiczne, których nie powinno zabraknąć w nowoczesnych frytkownicach

Frytkownice, jak już wspomniano kilka razy, służą do smażenia w głębokim tłuszczu, tj. smażenia różnych potraw. Urządzenia te są dostępne na naszym rynku od dziesięcioleci i przeszły wiele zmian na przestrzeni lat, ale charakter ich działania nie zmienił się znacząco. W następnych kilku liniach przedstawimy Wam gadżety technologiczne, które pojawiły się w frytkownicach w ostatnich latach i znacznie zwiększają wygodę użytkowania.

Sygnalizacja gorącego oleju

Ten techniczny gadżet dotyczy tylko klasycznych frytownic. Olej jest podgrzewany w nich przez stosunkowo długi czas, którego długość zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj i wydajność frytkownicy czy ilość oleju. Tak więc niedoświadczony, ale także doświadczony użytkownik może mieć trudności z określeniem, kiedy zanurzyć jedzenie w oleju, aby osiągnąć pożądany efekt, a nie tylko kawałek czegośtam nasiąknięty olejem. Aby określić właściwy moment, sygnalizatory gorącego oleju są instalowane praktycznie we wszystkich frytownicach dostępnych na rynku. To urządzenie mierzy temperaturę oleju w sposób ciągły i pojawia się lekkie lub dźwiękowe powiadomienie, gdy olej nagrzeje się do określonej temperatury.

Chłodna strefa

Chłodna strefa występuje w klasycznych frytkownicach z grzałką zanurzoną w oleju. Ponieważ element grzewczy podgrzewa tylko olej, ścianki garnka wewnętrznego nie nagrzewają się tak bardzo. Eliminuje to możliwość przytwierdzenia się do garnka małych kawałków jedzenia z drucianego kosza, takich jak okruchy. Inną zaletą tego układu jest to, że cała konstrukcja frytkownicy nie jest zbyt mocno podgrzewana. Zwiększa to bezpieczeństwo użytkowania frytownicy i pozwala uniknąć przypalenia frytkownicy przez przypadkowy kontakt.

Okno obserwacyjne

Większość użytkowników doceni możliwość zajrzenia do frytkownicy w czasie ich pracy, gdy nie jesteście z różnych powodów pewni. W wielu przypadkach ograniczeni jesteście nieprzezroczystym wieczkiem, którego nie należy otwierać podczas smażenia, chyba że frytownica ma specjalną ochronę. Istotą tego zabezpieczenia jest to, że po otwarciu pokrywy frytownica jest automatycznie wyłączana, a włączana jest ponownie, gdy pokrywa zostaje zamknięta. Jednak ta procedura ma negatywny wpływ na efektywność głębokiego smażenia. Idealnym rozwiązaniem jest zatem zakup frytkownicy z oknem obserwacyjnym, które pozwala nadzorować stopniowe przygotowywanie potraw. Okna te można znaleźć w frytkownicach o średniej i wyższej cenie.

Filtr przeciwtłuszczowy i przeciwzapachowy

Chyba nikomu z Was nie pachnie spalony olej. Producenci starają się zapobiec temu nieprzyjemnemu zjawisku, stosując filtr przeciwzapachowy. Powinien być ustawiony tak, aby był łatwo dostępny. Ten filtr należy wymienić po około 90 godzinach smażenia w głębokim tłuszczu. Możecie wybierać spośród jednorazowych, które musicie kupić ponownie, lub umywalnych, które można poddać recyklingowi. W przypadku frytownic z filtrami jednorazowymi należy sprawdzić dobrą dostępność tych filtrów.

Innym rodzajem filtra, który można napotkać w niektórych modelach frytkownic, jest filtr przeciwtłuszczowy. Jego zadaniem jest złapanie małych kawałków jedzenia, które wypadają z kosza podczas smażenia. Zapobiega to przyklejaniu się tych małych kawałków do garnka wewnętrznego, które bardzo trudno jest usunąć. Dzięki tym filtrom musimy upewnić się, że są one również łatwo dostępne przed zakupem. Często muszą być czyszczone, aby uniknąć gromadzenia się cząstek na filtrze. Obecność tego filtra wydłuża czas użycia jednej dawki oleju.

Czasomierz

Po ustawieniu temperatury smażenia za pomocą wyświetlacza LED lub piktogramów musicie określić, jak długo chcecie gotować jedzenie. Czasomierze pomogą Wam to zrobić w niektórych modelach frytkownic. Można je znaleźć w modelach ze średniego lub wyższego przedziału cenowego i mogą albo wydać dźwięk po upłynięciu czasu, albo wyłączyć frytkownicę.

Specjalne programy

W przypadku droższych frytownic oprócz czasomierzy znajdziemy również różne programy smażenia. Ustawią one temperaturę i czas smażenia na podstawie rodzaju jedzenia, które wybierzecie. Specjalne programy koncentrują się na smażeniu kotletów lub ziemniaków. W frytkownicach na gorące powietrze, oprócz tych specjalnych programów, możemy znaleźć inne. Nie są one jednak przeznaczone do głębokiego smażenia, ale rozszerzają możliwe funkcje frytkownicy. Pozwalają upiec różne ciasta lub pikantne przysmaki, takie jak pizza. W rezultacie frytkownice na gorące powietrze są często nazywane garnkami wielofunkcyjnymi.

back to menu ↑

Podsumowanie

Zanim frytownica trafi do Waszego koszyka, rzeczywistego lub wirtualnego, powinniście być w stanie odpowiedzieć tak na jedno z następujących pytań:

  • Czy jestem zwolennikiem klasycznych frytkownic i mam niewielki budżet w wysokości do około 170 złotych? Zatem idealna frytkownica dla Was znajduje się wśród tych z ukrytą grzałką.
  • Czy lubicie klasyczne frytkownice, ale też chcecie ułatwić jej utrzymanie? Szukajcie frytkownic z grzałką zanurzeniową, którą można rozebrać, a wiele z nich można myć w zmywarce do naczyń.
  • Prowadzicie zdrowy tryb życia, ale tęsknicie za domowymi frytkami? Będziecie zadowoleni z frytkownicy na gorące powietrze, która może również służyć jako mały piekarnik.

Jeśli jedno z pytań było skierowane właśnie do Was, to wybierzcie sobie z oferty Tefal, DeLonghi lub DOMO. Wszystkie te marki sprzedały frytkownice wielu tysiącom klientów i żadna z nich nie powinna Was rozczarować.

Pierwszą rzeczą do rozważenia przed zakupem frytkownicy jest jej rodzaj. Musicie zdecydować, czy trzymacie się tradycyjnych sposobów, czy chcecie czegoś bardziej nowoczesnego i wielofunkcyjnego. Konwencjonalne frytkownice są dla zwolenników tradycyjnych sposobów, ale ci nadal muszą zdecydować o lokalizacji grzałki. Możecie wybrać jedną z dwóch możliwych konfiguracji: frytkownica z ukrytą grzałką lub grzałką zanurzeniową. I odwrotnie, jeśli chcecie kupić bardziej nowoczesne urządzenie lub popieracie zdrowy tryb życia, to zalecamy zakup frytkownicy na gorące powietrze, w której możecie smażyć prawie bez oleju lub użyć go jako małego piekarnika. Kolejnym ważnym parametrem w wyborze jest wydajność. Powinna wynosić więcej niż 1300 watów, w przeciwnym razie głębokie smażenie będzie długotrwałe, a jedzenie nasiąknie olejem. Ponadto zainteresujcie się metodą kontroli temperatury, która może być ręczna lub cyfrowa za pomocą wyświetlacza LED. Możecie spotkać się z czasomierzem z interfejsem cyfrowym.

back to menu ↑

Jaki jest duży koszt finansowy zakupu wysokiej jakości frytkownicy?

W wielkim teście, który można znaleźć na początku artykułu, dzielimy frytownice według różnych rodzajów. Spójrzmy teraz na frytownice z innej strony, a dokładnie tej finansowej. W tym artykule nie rozważamy używanych frytkownic ani niezweryfikowanych marek. Takie frytkownice mogą nie być dobrej jakości, a ich wydajność może nie być zgodna z deklaracją producenta. Podstawowe modele wysokiej jakości frytkownic można znaleźć na rynku polskim do 170 złotych. Za tę cenę czeka na Was funkcjonalna klasyczna frytownica, w przeważającej większości przypadków z ukrytym elementem grzewczym. Temperaturę można ustawić tylko ręcznie w tych urządzeniach. Ponadto liczcie się z wolniejszym podgrzewaniem oleju, co wynika z mniejszej mocy frytkownicy niż w droższych modelach. Jednak sygnalizacja rozgrzanego oleju jest oczywista nawet w tym przedziale cenowym.

Jeśli wybieracie frytkownicę i Was budżet wynosi od 170 do 650 złotych, to Wasz wybór będzie znacznie większy. W tej kategorii możemy znaleźć wszystkie rodzaje frytkownic wspomniane wcześniej w artykule. Wydajność tych frytownic może być nawet dwukrotnie wyższa niż w przypadku frytownic z niższej kategorii cenowej. Tak więc smażenie będzie przebiegać szybciej i zwykle możecie usmażyć więcej jedzenia. Głębokie smażenie ułatwia także niewielki wyświetlacz LED, który zastępuje ręczną kontrolę temperatury, a wiele modeli ma również poręczny czasomierz. Dużą zaletą jest możliwość mycia części frytkownic w zmywarce, jeśli można ją rozebrać.

W najwyższej kategorii cenowej, która zaczyna się od 650 złotych, znajdziemy głównie frytkownice na gorące powietrze i klasyczne frytkownice o dużej pojemności. Towary z tego przedziału cenowego charakteryzują się świetnymi osiągami i bardzo ładnie wyglądają. Oczywistością jest wyświetlacz LED do kontroli temperatury, czasomierz i w niektórych modelach różne ustawienia programów. Wiele frytownic na gorące powietrze w tym przedziale cenowym jest również przeznaczonych do pieczenia, dlatego wiele z nich jest zamiast oznaczenia frytkownicy na gorące powietrze opatrzona etykietą garnka wielofunkcyjnego.

back to menu ↑

Wskazówki i porady dotyczące zarówno frytkownic, jak i smażenia w ogóle

Wielu z Was zastanawia się, po co kupować frytkownicę, skoro można smażyć na patelni i nie trzeba kupować żadnego innego urządzenia gospodarstwa domowego. Frytownica ma jednak wiele zalet w porównaniu do patelni. Pierwszą dużą zaletą jest stała temperatura oleju, w którym jedzenie jest głęboko smażone. Na patelni temperatura oleju zmienia się i może się spalić, powodując powstawanie substancji rakotwórczych. Ważny jest również wybór samego oleju, który dotyczy obu rodzajów smażenia. Zaleca się wybór olejów o wysokiej temperaturze dymu. Po osiągnięciu tej temperatury cząsteczki oleju zaczynają się rozkładać i następuje wspomniane spalanie. Najbardziej odpowiednie oleje to rzepakowy i słonecznikowy, których temperatura dymu jest wyższa niż 170 °C. Kolejną zaletą frytownicy jest krótszy czas smażenia. Gdy frytownica jest rozgrzana, to samo smażenie jest znacznie krótsze niż smażenie na patelni.

Czas podgrzewania oleju i czas głębokiego smażenia są ściśle związane z wydajnością frytownicy. Ostatnią wymienioną korzyścią, ale na pewno nie ostatnią ogólnie, jest ilość jedzenia, którą można przygotować w jednej partii. Frytkownica może jednorazowo przygotować do 1,5 kg żywności. Jednak takiej ilości nie można smażyć na jednej patelni. Wadą frytownicy w porównaniu z patelnią może być zużycie oleju. Dzięki klasycznym frytkownicom naprawdę potrzebujecie dużo oleju. Jednak zwykle nie trzeba go zmieniać po każdym głębokim smażeniu, więc jego średnie zużycie nie jest tak zawrotne. Należy jednak uważać na aromatyczne potrawy, takie jak ryby. Konieczna jest późniejsza wymiana oleju, ponieważ ich zapach może pozostać w oleju nawet podczas korzystania z filtra. Z drugiej strony w przypadku frytownic na gorące powietrze zużycie jest nawet mniejsze niż w przypadku tradycyjnego smażenia, ponieważ wystarczy tylko łyżka oleju.

Podczas smażenia należy włożyć jedzenie do gorącego oleju. Większość modeli ma zintegrowaną sygnalizację gorącego oleju. Niezastosowanie się do tego może spowodować głębsze smażenie i wchłanianie większej ilości oleju. Efekty te nie są pożądane i wpływają na jakość żywności. Ponadto należy pamiętać, że przygotowane jedzenie jest moczone w oleju w całości, a nie tylko częściowo. Jeśli jest tylko częściowo nasączone, to smażenie może być nierównomierne. To tak jakbyście używali frytkownicy jako patelni, a to nie jest jej funkcja. Uważajcie także na czas smażenia. Ponieważ proces ten jest znacznie szybszy niż smażenie, może się okazać, że Wasze jedzenie jest nadmiernie usmażone i zepsute.

Po zakończeniu całego procesu smażenia, w zależności od rodzaju frytownicy, całe urządzenie należy dokładnie wyczyścić. W przypadku konwencjonalnych frytkownic konieczne jest wylewanie oleju. Wiele nowszych modeli ma wbudowaną małą rurkę u dołu frytkownicy, dzięki czemu olej można łatwiej wylewać. Olej należy wlać do plastikowego pojemnika, a następnie zutylizować w sposób przyjazny dla środowiska. W żadnym wypadku nie należy go wyrzucać ze zwykłymi odpadami wodnymi. Po usunięciu oleju pojemnik wewnętrzny i, w przypadku konwencjonalnych frytkownic, kosz do smażenia należy wyczyścić. Garnki wewnętrzne można wyjąć z frytkownicy i umyć w przypadku frytkownic na gorące powietrze i klasycznych z grzałką zanurzeniową. Wiele z nich zaprojektowano tak, aby można je myć w zmywarce. W przypadku frytkownic z ukrytą grzałką nie można wyjąć garnka wewnętrznej, ponieważ spowoduje to uszkodzenie całej konstrukcji urządzenia, dlatego kosz należy wyczyścić wewnątrz frytkownicy. Należy zachować ostrożność, aby dokładnie usunąć wszystkie spalone resztki jedzenia. Wszelkie prace i czyszczenie urządzenia muszą być wykonywane po ostygnięciu urządzenia, aby nie uszkodzić urządzenia i nie zagrozić swojemu zdrowiu.

Tym jesteśmy na końcu z naszym artykułem, nie mamy nic więcej, co by Wam doradzić. Chcemy tylko, abyście dobrze współpracowali z nową frytkownicą, aby spełniała Wasze wymagania i sprawiła, że potrawy, które lubicie, Wam smakowały i nie były całkowicie niezdrowe.