Najlepsze ekspresy do kawy 2020 roku


  • Zaoszczędźcie pieniądze i nerwy przy wyborze najlepszego ekspresu do kawy.
  • Wybierzcie na podstawie wydajności, rodzaju i stosunku ceny do jakości.
  • Dowiedzcie się, gdzie można kupić najtaniej.
Kávovary-bez-pozadí-300x300-768x768

Najlepsze ekspresy do kawy 2020 roku

Najlepsze ekspresy do kawy 2020 roku

Rady, wskazówki, recenzje

Wstęp

Kawa jest na całym świecie jednym z najczęściej spożywanych napojów. Jest na tyle popularna, że wielu z nas nie zdoła sobie wyobrazić początku dobrego dnia bez swojej rannej kawy. Dla innych jest połączona z odpoczynkiem, przyjemnymi rozmowami i spotkaniami z przyjaciółmi. A teraz wyobraźcie sobie, że ziarenka kawy sprawiają, że nasze poranki są piękniejsze i smaczniejsze już od XV wieku. Masowo zaczęło się ją pić dopiero po nieudanym oblężeniu Wiednia w 1682 roku, gdy ziarenka kawownika zostały znalezione w obozie Muzułmanów. Można by rzec, że Polacy przyczynili się do rozprzestrzenienia się kawy, po odsieczy króla Jana III Sobieskiego. Wtedy pito jedynie czarną kawę, gorzką, tak zwaną turecką. W ciągu tych niesamowitych kilkaset lat ludzie jednak wymyśleli ogromny zakres najróżniejszych kawowych napojów. Także, jeśli należycie do fanów silnego espresso, łagodnego cappuccino czy klasycznej czarnej kawy, to możecie być pewni, że na rynku można znaleźć ekspres do kawy właśnie dla Was.

Ekspresy do kawy nie są już tylko wyposażeniem restauracji i kawiarni. Ich popularność w domach w ostatnim czasie szybko wzrasta, a dzięki ich różnorodności każdy znajdzie coś dla siebie. W sklepach znajdziecie cały szereg modeli, które nawzajem nie różnią się tylko ceną i wyglądem, ale przede wszystkim sposobem przygotowania kawy. Komuś wystarczy jedynie wlać do siebie ranną dawkę kofeiny, innym znów zależy na jakości swojej popołudniowej kawy i jej smaku. Niektórzy chcą także bawić się samym przygotowaniem. To znaczy, że Wasz wybór spoczywa przede wszystkim na rodzjau kawy, który wolicie, na ilości ludzi, którzy będą używać ekspresu i oczywiście też na wielkości Waszego budżetu. Jeszcze zanim spojrzymy się na poszczególne rodzaje ekspresów, to pamiętajcie, że ten najlepszy powinien spełniać trzy podstawowe wymagania – dobrą cenę, piękny wygląd, a przede wszystkim powinien móc przyrządzić Wasz ulubiony rodzaj kawy.

Jednak wybór jakiegokolwiek urządzenia nie jest w dziesiejszych czasach prosty. Oferta na rynku jest szeroka, a zorientowanie się w niej może być dla wielu z nas twardym orzechem do zgryzienia. Do tego wytwórcy nawzajem prześcigają się nie tylko w technologiach, których używają w swoich towarach, ale też w wyglądzie poszczególnych urządzeń. Dlatego przygotowaliśmy ten artykuł, dla wszystkich tych, którzy błądzą w szerokiej ofercie ekspresów. Za jego pośrednictwem chcemy Wam pomóc zorientować się w dzisiejszym rynku i wybrać ekspres, który najbardziej pasuje do Waszego stylu życia. Za pośrednictwem doradcy zakupowego przynosimy Wam informacje o różnych rodzajach ekspresów, sposobach przygotowania kawy i też o poszczególnych parametrach, o których trzeba pamiętać przy wyborze. Naszym celem jest pomożenie Wam, abyście zainwestowali tylko do urządzenia, z którego będziecie mieli najwyższy użytek.

back to menu ↑

Rodzaj ekspresu wybierzcie według własnych upodobań

Pierwszym i chyba też najbardziej podstawowym pytaniem, które powinniście zadać przy wyborze ekspresu do kawy, jest to ilu ludzi będzie pić kawę i jaki rodzaj wolicie. Abyśmy Wam to wyjaśnili, możemy się na to spojrzeć następująco. Może jesteście jedyni w domu, kto pije pawę. Rano przygotujecie jedną filiżankę, wyjątkowo po poludniu po powrocie z pracy i więcej nie potrzebujecie. W takim przypadku nadadzą się Wam prostsze urządzenia – ekspresowy kolbowe, ewentualnie kapsułowe. Ich cena nie jest wysoka, zmieszczą się do każdej kuchni, a przygotowanie kawy z ich pomocą nie zabierze Wam zbyt dużo czasu.

Oczywiście, jeśli myślicie nad kupnem ekspresu do większego domu czy do biura, to trzeba szukać innych ekspresów. Tym bardziej, że każdy wokół Was może lubić inny rodzaj kawy. W tym przypadku polecamy spojrzeć się na automatyczne ekspresy do kawy. Są bardzo proste w użytku, ale w porównaniu z kapsułowymi są trochę bardziej wymagające w utrzymaniu. Jeśli się na nie zdecydujecie, to liczcie się z wyższą ceną kupna, ale cena za jedną porcję kawy się za to zniży. Po pewnym czasie na nich zaoszczędzicie. Dlatego że wszystkie trzy rodzaje się na tyle od siebie różne, to pozwólcie nam w tym miejscu skrótowo przedstawić wszystkie trzy.

back to menu ↑

Test automatycznych ekspresów do kawy

Automatyczne ekspresy do kawy tworzą bardzo zmienne i automatyczne urządzenia, które minimalizują Waszą pracę i dają Wam kawę najwyższej jakości. Najważniejszym aspektem jest oczywiście świeżość kawy. Mielona bowiem utrzymuje wyjątkowy zapach jedyne kilka godzin po otwarciu, na powietrzu dochodzi do utlenienia substancji w ziarnach i utracie olejków eterycznych. Traci się tak cały smak. Automatyczne ekspresy te niedostatki usuwają, dlatego że mielą kawę zawsze podczas użycia.

Automatyczne ekspresy do kawy i ich charakterystyka

Zaletą automatycznych ekspresów jest oszczędność w porównaniu z innymi rodzajami. Cena kupna jest wprawdzie wyższa, ale koszt działania jest minimalny – w przeliczeniu na jedną filiżankę nawet dziesięciokrotnie niższa niż w ekspresach kapsułowych. Ich sterowanie jest do tego (dlatego że są w większości wyposażone w wyświetlacz albo kontrolki) bardzo intuicyjne i bardzo proste. Dla miłośników różnych rodzajów kawy mamy dobrą wiadomość – te ekspresy potrafią o wiele więcej, niż jedynie przygotować zwyczajne espresso. Lepsze modele są wyposażone w system do ubijania mleka, zdołają także stworzyć doskonałe cappuccino, latté, flatwhite albo jakikolwiek inny napój mleczny (często też dziecięcy, czekoladowy).

Podobnie proste, jak praca z nimi, jest też utrzymanie automatycznych ekspresów. Wytwórcy są w tym przypadku jednej myśli i miażdżąca większość automatycznych ekspresów posiada program automatycznego przepłukania, który wyczyści ekspres za Was. Oczywiście, od czasu do czasu trzeba sprawdzić wnętrze urządzenia. To już musicie zrobić ręcznie – wybrać jednostkę centralną, opłukać ją pod bieżącą wodą i włożyć ją z powrotem. Zapobiegniecie tym osadzaniu się resztek kawy i powstaniu pleśni. Tak samo nie powinniście zapominać o odwapnianiu. Bez tego jest tu bowiem zagrożenie, że po pewnym czasie doszłoby do uszkodzenia urządzenia. Nawet ta czynność jest na szczęście dość często automatyczna, a ekspres zdoła ją po Waszym rozkazie wykonać sam.

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, zaletą tych modelów jest młynek do kawy, dzięki któremu będzie zawsze świeża. Uważajcie jednak, z jakiego materiału jest zrobiony. W zasadzie używa się dwóch – ceramicznego (odporny wobec ciepła, nie przegrzewa się, ale łatwo się rozbije, a naprawa jest ciężka) i stalowego (odporniejszy, ale może spalić kawę). Decydująca jest w tym przypadku też grubość zmielonej kawy – od niej pochodzi jej smak. Ten parametr powinien być możliwy do nastawienia. Jeśli nie jest, to wybierzcie inny ekspres.

Od innych rodzajów ekspresów te automatyczne wyróżniają się wyglądem. Istnieje cały szereg możliwości, także nie jest to ciężkie, aby dopasować ten nowy element do wnętrza Waszej kuchni. Modele istnieją w wielu barwach (od czarnej i białej aż po odważne niebieskie, czerwone czy pomarańczowe), możecie wybrać nawet rodzaj ze stali nierdzewnej. Dla wyglądu ważny jest też sposób sterowania – przyciski i wyświetlacz. Ciekawym rozwiązaniem są ekspresy do zabudowy – te są wbudowane do zabudowy kuchennej i z zewnątrz dostaniecie się jedynie do panelu sterowania i pojemnika z wodą. Zaletą jest, że nie będą nijak naruszać wyglądu Waszej kuchni.

Zalety:

  • Świeżość kawy
  • Niska cena za filiżankę kawy
  • Łatwe sterowanie

Wady:

  • Wyższa cena
  • Nie zawsze potrafi zrobić napoje mleczne czy herbatę

back to menu ↑

Test kolbowych ekspresów do kawy

Kolbowe ekspresy są dobre dla ludzi, którzy naprawdę kochają kawę i chcą wziąć udział w jej przygotowaniu. Podczas niej będziecie naprawdę myśleli o sobie jak o właścicielach kawiarni. Musicie ją najpierw zmielić (jeśli nie postanowicie załatwić sobie już zmielonej kawy w torebeczce), właściwie ją dawkować, nacisnąć na kolbę i puścić wodę. Z drugiej strony, choć jest w tym więcej pracy, da Wam to wiele możliwości wpłynięcia na smak kawy – wyborem rodzaju, grubością mielenia i temperaturą wody. Tę można w zależności od jakości urządzenia nastawiać nawet w zakresie kilku stopni Celsjusza.

Ekspresy kolbowe i ich charakterystyka

Wszystkie ekspresy kolbowe działają na tej samej zasadzie. Woda pod odpowiednim ciśnieniem przecieka przez zmieloną kawę, która musi być prawidłowo stłoczona. Tym sposobem wydostaniecie z niej bogaty, pełny i silny smak. Istnieją też modele, które mają w sobie młynek, tych Wam jednak nie polecamy, w porównaniu ze zwykłymi ekspresami kolbowymi są strasznie drogie, a Wy stracicie wiele radości z mielenia kawy. Raczej polecamy Wam załatwić sobie zwykły samodzielny młynek do kawy, dzięki któremu możecie przygotować tyle kawy, ile potrzebujecie na porcję. Taki młynek jest potem zaręczeniem świeżości i świetnego zapachu w każdej filiżance. Jak już więc powiedzieliśmy, ekspresy kolbowe są właśnie z tego powodu przeznaczone dla wymagających klientów, którzy chcą rozkoszować się kawą najwyższej jakości. Oczywiście, wadą może być nieporządek, który powstaje przy mieleniu kawy. Z tego powodu można w tym miejscu załatwić sobie tak zwane PODy. Chodzi o kawę rozdzieloną na porcję i spakowaną, którą włożycie do kolby zamiast zmielonej kawy. Jest zachowana w podobnej torebeczce jak herbata, przez którą będzie cieknąć woda, a Wy po użyciu po prostu wyrzucicie torebkę do kosza, to wszystko.

Zalety:

  • Możliwość przygotowania kawy na miarę
  • Niska cena za filiżankę kawy

Wady:

  • Przygotowanie kawy jest pracochłonne
  • Potrzeba dokupienia młynka do kawy

back to menu ↑

Test ekspresów kapsułowych

Nie wszyscy z nas są specjalistami kawy. Nie każdemu smakuje silne espresso czy małe ristretto i nie każdy z nas chce poświęcać czas starannemu przygotowaniu. Niektórzy raczej chcą skosztować swojej ulubionej filiżanki kawy szybko i łatwo. To są główne powody, dlaczego ekspresy kapsułowe stały się wielkim hitem ostatnich lat. Ich używanie jest łatwe, a cena zakupu niska, dlatego zyskały wielki tłum zwolenników. Niestety, także przeciwników, głównie wśród specjalistów. Jest to w końcu tylko gotowanie kawy z półproduktu, co narusza wszystkie tradycje.

Ekspresy kapsułowe i ich charakterystyka

Ich zaletą jest wielka ilość rodzajów kawy, które możecie przygotować z ich pomocą. Do tego pracować z urządzeniem zdoła w zasadzie każdy, jest bardzo proste. Wystarczy włożyć kapsułę i puścić wodę, o wszystko inne zadba już ekspres do kawy. Ten rodzaj ekspresów docenicie głównie w przypadku, gdy macie w domu dzieci i nie chcecie im uniemożliwiać zaznania tej samej przyjemności, jaką macie Wy. Czy już pójdzie o słodką czekoladę albo odświeżające zimne napoje, dzieci je docenią. Tak samo proste jest przygotowanie napojów mlecznych – do tego nadają się kapsuły, zawierające suszone mleko (które ekspresy do kawy umieją dobrze ubić).

Wyjątkiem są tylko ekspresy do kawy Nespresso i Tchibo. Te posiadają pojemniczek, który spieni mleko bezpośrednio do filiżanki, podobnie jak to robią niektóre automatyczne ekspresy. Ewentualnie mogą mieć w sobie wbudowany specjalny ubijacz do mleka. To jest bardzo innowacyjny system, który działa precyzyjnie, a taka piana Wam długo wytrzyma. Ciekawostką jest to, że zdołają tę pianę przygotować nawet zimną. Wadą, jak już raz wspomnieliśmy, w tym rodzaju ekspresów jest jedynie cena za jedną filiżankę. Kapsuły nie są tanie – zależy to od producenta, ale może Was to wynieść nawet dziesięciokrotnie więcej, niż wynosiłaby porcja kawy z automatycznego ekspresu do kawy. Dopóki więc zużycie kawy w Waszym domu jest wysokie, to bardzo szybko dostaniecie się na granicę cenową, w której znajdują się droższe ekspresy. Do tego nie macie możliwości wyboru wytwórcy kapsuł – jesteście przywiązani do wytwórcy ekspresu i nie wpłyniecie nawet na ich skład i siłę.

Zalety:

  • Szeroka oferta napojów
  • Możliwość przygotowania napojów dla dzieci
  • Można zwrócić puste kapsuły

Wady:

  • Kapsuły są droższe
  • Możecie używać kapsuł tylko od jednego wytwórcy

back to menu ↑

Najwięksi wytwórcy ekspresów do kawy

Wieloletnie doświadczenie i dobre imię wytwórcy przy wyborze ekspresu gra ważną rolę. Na dzisiejszym rynku znajdziecie dobre i lubiane marki, jak na przykład szwajcarska Jura czy włoska Delonghi. Te należą do najlepszych. Ale dlatego że ostatnimi laty jest wielki popyt na ekspresy do kawy, to wytwarzać je zaczęło wiele firem. Na półkach sklepowych znajdziecie więc modele marek Krups, Bosch czy Philips (do którego należy włoska marka Saeco). Jeśli chodzi o ekspresy kolbowe, to wśród tych króluje marka Catler, która wyróżnia się dobrym przygotowaniem i ciekawym wyglądem swoich urządzeń. Do najpopularniejszych ekspresów kapsułowych należą te od spółek Dolce Gusto, Tchibo czy Nespresso.

Ekspresy do kawy Delonghi

Delonghi to marka z największym udziałem na rynku z ekspresami. Swoją drogę zaczęła w 1902 roku we włoskim mieście Treviso, niedaleko Wenecji. Poza ekspresami do kawy zajmuje się też innymi urządzeniami (frytkownice, grille, żelazka…), ale tym, z czym skojarzy ją chyba każdy, są właśnie ekspresy do kawy. Poza prostymi ekspresami kolbowymi wytwarza też specjalne i wyposażone funkcjonalnie automatyczne ekspresy z wyjątkowym stylem i elegancją. Klasycznie z ich pomocą przygotujecie cappuccino, latté czy inne specjalne rodzaje kawy (o tych klasycznych nawet nie mówimy, to oczywistość). Większość z nich potrafi przygotować też herbatę. Można nastawić grubość kawy aż w trzynastu stopniach, do tego posiadają intuicyjne sterowanie z niskimi wymaganiami utrzymania. Są wprawdzie droższe, ale również są według nas numerem jeden na rynku.

DeLonghi logo

Ekspresy do kawy Philips

Firma Philips, pochodząca z Holandii, w świecie urządzeń domowych jest bardzo znana. Czy już chodzi tu o żelazka, maszynki do golenia czy właśnie ekspresy do kawy. Spółka wytwarza je już od 1965 roku, ostatnio dodali do oferty też ekspresy kapsułowe. Ciekawostką jest to, że do spółki Philips należą też dwaj tradycyjni wytwórcy ekspresów z Włoch – Saeco i Gaggia. Ekspresy tej marki bywają wyposażone w funkcję spienienia mleka, mielenia kawy, a także funkcjami prostego czyszczenia i odwapniania (system AquaClean).

philipslogo

Ekspresy do kawy Jura

Jura to szwajcarska marka, które polega przede wszystkim na jakości i precyzji. Na rynek weszła w 1931 roku, ale dopiero w połowie lat 80. zaczęła zajmować się produkcji ekspresów. Mimo to bardzo dobrze się przyjęła na rynku z ekspresami do kawy. Jej drobną wadą w porównaniu z konkurencją jest to, że wytarza jedynie automatyczne ekspresy, ale to jest lepsze dla klientów – dzięki temu ich towary są wysokiej jakości. Klasycznie te ekspresy są wyposażone w system impulsywnej ekstrakcji, który zapewnia najwyższe wydzielenie się zapachu kawy. Do tego umożliwiają też przygotowanie napojów mlecznych i jak to bywa w dobrych markach, są łatwe do utrzymania.

Jura

Ekspresy do kawy Krups

Niemiecka spółka Krups rozpoczęła swoją przygodę ze świetną kawą już w 1846 roku. Wtedy, oczywiście, jeszcze bez wykorzystania prądu. Skupiła się przede wszystkim na precyzji i doskonałości technologicznej, jak to bywa w niemieckich firmach. Mielenie kawy i sterowanie oraz czyszczenie jej ekspresów jest proste i wystarczy do tego nam w zasadzie jedno wciśnięcie przycisku. Ekspresy marki Krups są tradycyjnie wyposażone w technologię Termoblock, która zapewnia właściwą temperaturę kawy. Poza tym można nastawić też jej siłę i wielkość filiżanki, kłopotem nie jest nawet przygotowanie napojów mlecznych (nieczekoladowych).

Krups

Ekspresy do kawy Bosch

Niemiecka spółka Bosch należy do sprawdzonych firm z wieloletnią tradycją w wytwórstwie urządzeń domowych. Choć ekspresy do kawy nie są jej typowym produktem, to warte są wspomnienia. Są wyposażone w bardzo ciche młynki i możliwość ustawienia grubości ziarn kawy. Umożliwiają poza przygotowaniem klasycznej kawy też przygotowanie napojów mlecznych (z pomocą systemu CreamPro), a technologia OneTouch Wam ułatwia sterowanie. System SensoFlow utrzymuje temperaturę w ekspresie na poziomie najlepszych 90-95 °C. Jedynie czyszczenie w porównaniu z konkurencją jest trochę bardziej złożone.

Logo Bosch

Ekspresy do kawy Dolce Gusto

Włoska firma Dolce Gusto na rynku z ekspresami kapsułowymi jest zupełną klasyką. Oferuje Wam szeroki zakres napojów od espresso i latte aż do słodkiej czekolady i herbaty. Zaletą jej urządzeń jest mała wielkość i kompaktowe rozmiary, wysokie ciśnienie i termoblok. Do tego możecie samo regulować ilość wody, która utrzyma się automatycznie. Kłopotem bywa jedynie złożenie – niektóre, głównie niekawowe kapsuły, zawierają bowiem wiele emulgatorów, cukru czy oleju palmowego, co nie ma z kawą ani z czekoladą nic wspólnego.

Dolce Gusto

Ekspresy do kawy Nespresso

Jeśli lubicie wyborną kawę, ale nie macie w kuchni miejsca na wielki automatyczny ekspres do kawy, to ekspres Nespresso będzie dla Was dobrym wyborem. Chodzi o klasyczne urządzenia kapsułowe, jednak z pięknym wyglądem, nowoczesnymi technologiami i intuicyjnym sterowaniem. Ciśnienie bywa wysokie, także zapewniony jest optymalny i równomierny przeciek wody przez kawę. Na koniec wytworzą bardzo piękną i smaczną pianę. Jeśli chodzi o kapsuły, do wyboru są 24 rodzaje kawy, które podzielone są do grup według rodzaju i siły. Oprócz klasyki typu Espresso, PureOrigin, Lungo i Intenso znajdziecie w ofercie też 5 kaw bezkofeinowych, karmelowe, czekoladowe lub waniliowe kawy.

Nespresso

Ekspresy do kawy Tchibo

Ekspresy Tchibo – Cafissimo polubicie głównie dzięki nowoczesnemu wyglądowi i rozmaitym barwom. Ekspresy Tchibo oferowane są w pięciu seriach – Cafissimo Mini, Cafissimo Classic, Cafissimo Pure, Cafissimo Tuttocaffe a Cafissimo Latte, przy czym każda się czymś różni. Kapsuły, które są do nich dodawane, zawierają dziewięć różnych rodzajów aromatycznych klasycznych rodzajów, cztery kawy premium i trzy rodzaje herbat. Czasem na rynek dostaną się limitowane edycje.

Tchibo

back to menu ↑

Jak wybrać ekspres, aby najlepiej nam służył?

Nie wiecie dokładnie, jakiego ekspresu byście chcieli? No, to powinniśmy spojrzeć się na poszczególne podstawowe punkty, które Wam ułatwią decyzję. Wyrzucić pieniądze za ekspres do kawy, który nie ma dobrych parametrów i z którym dobrej kawy po prostu nie przygotujecie, nie ma sensu. Na czym powinniście się więc skupić?

Ciśnienie jest decydujące dla ekspresu do kawy

Jeśli chodzi o ciśnienie, wielu klientów wybiera ekspres na podstawie domysłu, że wysokie ciśnienie jest zaręczeniem dobrej kawy. I że im wyższe ciśnienie, tym lepsza kawa. Wytwórcy ekspresów testują na Was różne triki marketingowe. Jeśli ktoś ma ekspres z ciśnieniem 15 barów, to zawsze pojawi się inna marka, której ekspresy mają ciśnienie 16, 17 czy 19 barów. Wyższe ciśnienie jest jednak zupełnie zbędne do wykonania wysokiej jakości kawy. Mimo to wielu ludzi stale tak myśli. Spójrzmy się więc na wyjaśnienie, jak to właśnie działa w ekspresach.

Możemy spojrzeć się na profesjonalne ekspresy, z którymi spotykamy się na przykład w kawiarniach. Ciśnienie w nich osiąga 9 barów. To dlatego, że profesjonalne ekspresy do kawy są wyposażone w pompę obrotową, która zapewnia stałe ciśnienie w całym systemie ekspresu. Podczas przygotowania kawy to ciśnienie się nie zmienia. Ale te pompy są drogie, także w ekspresach przeznaczonych do domów używa się pomp wibracyjnych. Te są zbudowane w sposób, na podstawie którego wytwarzają ciśnienie 15 barów, a w niektórych przypadkach nawet więcej. Ciśnienie jednak nie jest stałe i zmienia się.

Ciśnienie 15 barów (i wyższe wartości) znaczą więc, że chodzi o ciśnienie na pompie. Dane jest konstrukcją pompy wibracyjnej i na smak kawy nie ma wpływu. W wysokiej jakości ekspresach częścią konstrukcji jest otwór wentylacyjny, który zdoła rozłożyć ciśnienie tak, aby wartość osiągnęła właśnie przyjemne 9 barów. To jest najmniej, ile powinniście wybrać (niższe ciśnienie spowoduje, że woda tylko przecieknie przez kawę i nie dostanie żadnego smaku), wyraźnie wyższe ciśnienie jest jednak zbędne, dlatego że ma Was jedynie skłonić do kupna.

Kávovar-kuchyně

Jakość kawy nie jest taka sama w ekspresach

Jakość kawy z różnych ekspresów może się różnić bardziej, niż myślicie. Różnica nie jest jedynie między automatycznymi, kolbowymi i kapsułowymi ekspresami, ale i między poszczególnymi modelami. Najlepszą kawę zyskacie jednoznacznie z automatycznych i kolbowych ekspresów, te kapsułowe trochę odstają. Jednak jakość zależy też od marki (na przykład najlepsze espresso bywa z ekspresów kapsułowych Nespresso) i od ceny urządzenia. Więc w przenośni też na jego jakości. Marki, jak na przykład Dolce Gusto czy Tassimo, celują na o wiele większą grupę klientów i oferują szeroki wybór napojów kawowych. Dzieci, które nie mogą pić kofeiny, na pewno docenią ofertę napojów czekoladowych.

Trudność przygotowania kawy i utrzymania urządzenia

Oczywiście, dla wielu z Was decydującym czynnikiem będzie prosta i łatwa praca z urządzeniem.

  • Ekspresy kapsułowe – jednoznacznie najprostsze w obsłudze i czyszczeniu. Wyjmiecie kapsułę z kawą według smaku, wciśniecie przycisk i w ciągu kilku sekund Wasza kawa będzie gotowa. Mycie ekspresu jest stosunkowo łatwe.
  • Ekspresy automatyczne – są podobnie proste w użytku, wymagają jednak większej uwagi. Kawę na poziomie dobrej kawiarni przygotujecie sobie w domu poprzez wciśnięcie jednego przycisku. Resztę pracy, od zmielenia ziaren aż do spienienia mleka, ekspres wykona sam. Rękę musicie dołożyć jedynie po to, aby regularnie opróżniać pojemnik z zużytą kawą i odwapniać urządzenie. Ważne jest też czyszczenie wewnętrznych części ekspresu do kawy, ale możemy Was uspokoić, że większość urządzeń zdoła to zrobić sama.
  • Ekspresy kolbowe – przygotowanie kawy z nimi jest chyba najbardziej złożone. Są najbardziej podobne do profesjonalnych urządzeń w kawiarniach. Ekspres kolbowy jest dla Was dobrym wyborem w przypadku, że należycie do miłośników prawdziwie dobrej i silnej kawy i lubicie samo proces jej przygotowania. To wprawdzie, za pomocą ekspresu kolbowego nie jest ciężkie, ale wymaga wielkiej dawki cierpliwości i na pewno też zręczności, którą jednak zyskacie po kilku użyciach. Jeśli postanowicie wybrać ekspres kolbowy, to pomyślcie też o kupnie osobnego młynka. Dzięki temu będziecie mogli użyć dokładnie tyle kawy, ile potrzebujecie oraz zapewnicie tak jej świeżość.

Raz na miesiąc powinniście odwapnić urządzenie. Wapno naturalnie występuje w wodzie, dostaje się do niej już w ziemi i przez jakiekolwiek czyszczenie przemysłowe nigdy w pełni się go nie pozbędziecie. W połączeniu z dwutlenkiem węgla tworzy w wodzie bardzo dobrze rozpuszczalny wodorowęglan wapnia, jednak przez ciepło wydzielane przez ekspres, rozłoży się on i wydzieli. Wapno osadzi się potem w rurkach i w pojemnikach ekspresu, a poza tym, że ma wpływ na smak kawy, obniża też żywotność urządzenia. Dlatego starajcie się go czyścić regularnie, za pomocą środka na odwapnianie. Czyszczenia octem nie polecamy, ciężko jest się go pozbyć i ma on wpływ na smak kawy, nawet tydzień po wyczyszczeniu.

Zużycie prądu nie jest aż takie ważne, ale warto je znać

Zużycie prądu ekspresu do kawy zdecydowanie nie gra dla Waszego domu takiej roli, jak na przykład lodówka, pralka czy zmywarka. Te urządzenia bowiem mało kiedy będą działać w ciągu dłużej niż kilka minut. Dlatego nawet wysokie zużycie się tak nie przejawi. Jeśli chcecie oszczędzić chociaż trochę, to polecamy patrzeć się na zużycie. Nie każdy sprzedawca przedstawia ten parametr, ale nie bójcie się i zapytajcie się o niego w sklepie. Sprzedawcy mają obowiązek Wam te informacje podać. Pomóc Wam może parametr mocy – z niego można wyliczyć zużycie prądu. Zaletą jest w tym miejscu funkcja automatycznego wyłączenia się. Jeśli przypadkiem zapomnicie o ekspresie, to on się wyłączy sam, aby zbędnie nie pobierał prądu.

Wygląd ekspresu do kawy – musi pasować do kuchni

Wytwórcy ekspresów do kawy w dzisiejszych czasach próbują jak najbardziej przypasować się do różnych próśb swoich klientów i na rynek dostarczają urządzenia w różnych wersjach barwnych i materiałowych. Na półkach sklepowych do tego często zajdziecie limitowane edycje, które dosłownie rozjaśnią Waszą kuchnię i dodadzą jej kolejną szczyptę atrakcyjności. Z wyglądem bardzo często związana jest też wielkość ekspresu – automatyczne urządzenia do espresso bywają, oczywiście, ze wszystkich największe. Jeśli postanowicie, że je chcecie, upewnijcie się z góry, że macie w kuchni na nie dość miejsca. Z drugiej strony ekspresy kolbowe i kapsułowe bez kłopotu zmieszczą się nawet do mniejszych kuchni. Jeśli chodzi o samo dopasowanie ekspresu do stylu kuchni, to wyobraźnia nie ma granic. Jeśli chcecie niepozorne urządzenie, to nie jest to kłopot. Stal nierdzewna, plastik? Zwykły czarny lub do Waszej kuchni bardziej dopasuje się ten barwny? Możliwości jest wiele i macie na pewno z czego wybierać. Dla tych, który mają specjalnie wymogi co do wyglądu, istnieje bardzo atrakcyjna oferta retro ekspresów (choć my ich nie polecamy, ich właściwości nie odpowiadają ich cenie).

Rodzaje kawy, które można sobie przygotować

Każdy rodzaj i każda marka ekspresów do kawy jest oczywiście specjalna  tym, jakie rodzaje kawy Wam oferuje. Spójrzmy się więc na to z punktu widzenia poszczególnych rodzajów ekspresów do kawy.

Ekspresy kapsułowe

Ekspresy kapsułowe oferują chyba największą zmienność i najszerszy wybór. Klasycznie załatwicie do nich kapsuły, w których kawa jest zmieszana, a ekspres jest jedynie ogniwem łączącym, który ją dla Was przyrządzi. Innym sposobem jej z niego nie dostaniecie, dlatego jednym z kryterii wyboru ekspresu kapsułowego powinna być oferta kapsuł. Te różnią się między markami, my Wam przedstawiamy przegląd asortymentu trzech największych:

  • Nespresso – oferuje kolekcję 24 rodzajów kapsuł. Do tego jeszcze czasem dodaje limitowaną edycję dla prawdziwych miłośników kawy. Nie oferuje żadnych mlecznych czy herbacianych napojów, ale naprawdę bardzo dobrą kawę różnej siły (razem w trzynastu stopniach) i smaku. Kapsuły są też dostosowane do filiżanki – najmniejsze ristretto, średnie espresso i największe lungo.
  • Nescafé Dolce Gusto – oferta kapsuł jest specyficzna w tym, że firma współpracuje też z innymi markami. Dlatego w jej asortymencie znajduje się chyba trzydzieści rodzajów napojów i to nie tylko kawowych. Przy wyborze różnej wielkości filiżanki i siły możecie wybierać z oferty klasycznych kaw ale też z napojów latté, cappuccino, czekoladowych (nawet w wariancie Nesquik), herbacianych czy nawet chłodzonych (lodowe cappuccino czy lodowa herbata).
  • Tassimo – ta firma ma chyba największą ofertę kapsuł na rynku. Czasem klienci zgadzają się, że ich smak nie jest najlepszy, ale niektórych napojów inaczej nie przygotujecie. Poza kawami sprawdzonych marek (CarteNoire, Jacobs) przyrządza bowiem kapsułowe latté, cappuccino, herbaty, czekoladę Milka czy na przykład czekoladowy napój Oreo.

Ekspresy kolbowe

Ekspresu kolbowego użyjecie głównie do przygotowania klasycznych rodzajów kawy. Oferta tu nie jest na tyle szeroka, ze względu na sposób działania tego ekspresu. Tym najzwyklejszym, czego będziecie od niego oczekiwać, będzie chyba klasyczne espresso (ewentualnie espresso z pewnym ulepszeniem, na przykład z mlekiem). Niektóre urządzenia umieją jednak zrobić na przykład też latté albo cappuccino. W wyjątkowych przypadkach (jeśli chodzi o te najlepsze ekspresy) zdołają ogrzać też mleko i wytworzyć na napoju mleczną pianę.

Automatyczne ekspresy

Automatyczne ekspresy są w porównaniu z kolbowymi zmienniejsze i oferują Wam tego o wiele więcej. Oferta nie jest taka szeroka, jak w kapsułowych, ale mimo to jest ciekawa. Poza klasyczną kawą czy espresso oferuje Wam bowiem też przygotowanie klasycznego cappuccino czy latté. Dobrze jest też wiedzieć, głównie jeśli macie dzieci, że ekspresy niektórych marek umożliwiają też przyrządzenie czekoladowych napojów mlecznych dla naszych najmniejszych.

back to menu ↑

Inne funkcje nowoczesnych ekspresów do kawy

Nowoczesne ekspresy do kawy już nie powinny być jedynie pośrednikiem, z pomocą którego przelejecie wodę przez ziarnka kawy. Powinniście wiedzieć coś ponad to, ułatwić sobie jak najbardziej życie i przygotować sobie prawdziwe kawowe doznanie. I to nie tylko dzięki jej smakowi, ale i wygodnemu, prostemu i przyjemnego sposobu przyrządzenia. Z czym więc możecie się spotkać w ekspresach do kawy, co by mogło Wam pasować do domu?

Nastawialna siła kawy

Niektóre ekspresy do kawy umieją ustawić też siłę kawy. Chodzi głównie o te modele, które mają własny młynek. Ten sam postanowi, jaka gruba kawa powinna być i ile trzeba jej przygotować. Oczywiście, liczcie się z tym, że taka funkcja jest droższa.

Nastawienie innych parametrów kawy

Dla jakości przygotowanej kawy nie jest decydujące jedynie same ziarno, ale też woda, z której ją przyrządzicie. Parametrów, od których to zależy, jest kilka. Jednym z tych najważniejszych jest temperatura wody. Ta podczas przygotowania nie powinna przekroczyć 90 °C (to jest, nie powinna się gotować). Ekspres do kawy powinien być zdolny do ustawienia takiej temperatury. Również powinien móc nastawić ilość wody, abyście nie musieli przy nim stać przy każdym gotowaniu kawy. Co na pewno docenicie głównie przy częstym używaniu ekspresu, jest możliwość nastawienia twardości wody. Ale o tym więcej dalej, to już jest związane z utrzymaniem urządzenia.

Automatyczne odwapnianie

Ekspres, jak każde inne urządzenie, przez które przecieka woda, cierpi na twardość wody. Woda, dwutlenek węgla i substancje rozpuszczone w wodzie, bowiem razem wytwarzają wodorowęglan wapnia (który powoduje przechodnią twardość wody) albo siarczan wapnia (trwała twardość wody). W obu przypadkach wapno szkodzi urządzeniom, dlatego że ma skłoność do osadzania się na ścianach konstrukcji pod wpływem ciepła. Dlatego trzeba ekspres regularnie czyścić. Jeśli jednak ekspres jest wyposażony w funkcję automatycznego odwapniania, to jego utrzymanie jest o wiele lżejsze. Do tego to, jak już wspomnieliśmy w poprzednim rozdziale, zwiększy jakość kawy.

Ogrzewacz filiżanek

Ogrzewacz filiżanek jest stosunkowo wydajnym i praktycznym dodatkiem dzisiejszych ekspresów do kawy. Jeśli filiżanka będzie zimna, to się w niej ochłodzi też kawa i głównie specjalista od kawy potem jej nie doceni, gdy będzie ją mieć tylko letnią. Niektóre ekspresy mają więc ogrzewacz filiżanek. To małe urządzenie zagrzeje filiżankę, podczas gdy będzie się ogrzewać woda na kawę.

Młynek do kawy

W przypadku, że nie chcecie kupować już zmielonej i przygotowanej kawy, ale chcecie kupować tylko same prażone ziarna, to będziecie mieć jeszcze większe wrażenie z przygotowania. Oczywiście, będziecie musieli załatwić sobie własny młynek albo ekspres z wbudowanym młynkiem.

Armatka do pary

Armatka do pary jest urządzeniem, w które wyposażona jest mała ilość ekspresów. Używa się jej do ogrzania i ubicia mleka. To wytwarza piękną i dobrą pianę do cafélatté albo do cappuccino.

Przygotowanie herbaty

Jeśli Wam Wasz ekspres daje możliwość przygotowania gorącej herbaty, to oszczędzicie na czajniku. Wystarczy, gdy ma własne wyjście na gorącą wodę (albo umie używać herbacianych kapsuł). W większości takie wyjście służy jako armatka do pary.

Pojemnik na kapsuły

Jak Wam mogło przyjść do głowy po przeczytaniu nagłówka, pojemnik na kapsuły jest wyposażeniem ekspresów kapsułowych, w innych typach się z nim nie spotkacie. Chodzi o małą przestrzeń, do której włożycie kapsuły. Nie ma żadnego praktyczniejszego znaczenia, ale czasem się przydaje – łatwiej w nim zauważycie, że kończą się Wam kapsuły, macie je pod ręką i nie będziecie musieli ich nigdzie szukać.

Nastawialna wysokość rurki wyjściowej

W nowszych ekspresach wysokość rurki wyjściowej jest najczęściej nastawialna. Niektóre starsze modele tego jednak nie potrafią i mają ją wbudowaną na stałe. To niesie ze sobą szereg wad – w małych kubkach na espresso będzie tryskać wszędzie wokół, filiżanka się ubrudzi i nie będzie estetyczna. Większych kubków byście nawet nie mogli umieścić pod rurką. W większości ekspresów nie spotkacie się już ze stałą konstrukcją, ale jeśli tak, to raczej popatrzcie za innym modelem.

Wyświetlacz

Bardzo użyteczny pomocnik i kanał komunikacyjny, z pomocą którego ekspres Wam powie, czego potrzebujecie. Zamiast tego, abyście musieli go stale śledzić i sprawdzać, czy jest wszystko w porządku, to sam Wam z jego pomocą zawiadomi o potrzebie czyszczenia czy wymiany wody. To się przydaje, oszczędzi Wam wiele czasu i nerwów.

back to menu ↑

Werdykt końcowy

Czym powinniście kierować się przy wyborze ekspresu do kawy? Przede wszystkim Waszymi kubkami smakowymi, budżetem, miejscem w Waszej kuchni i dziennym zużyciem. Przed kupnem powinniście odpowiedzieć sobie na pytanie, ile członków domu będzie używać ekspresu. Jeśli zakładacie, że codziennie będziecie gotować więcej niż 5 filiżanek kawy (i chcecie wielką różnorodność), to opłaci się Wam zainwestować do automatycznego ekspresu. W przypadku mniejszej potrzeby spokojnie możecie załatwić sobie kolbowy lub kapsułowy. Zaletą może być, jeśli wybierzecie model, który ma zintegrowaną funkcję pienienia kawy mlekiem. Ewentualnie, jeśli ekspres potrafi robić napoje mleczne (co docenią głównie dzieci). Ważna jest też marka – dobre ekspresy umie robić mało kto. Musimy w tym miejscu wymienić głównie firmy, takie jak Krups, Dolce Gusto, Delonghi albo Nespresso.

Przy samym wyborze ważne jest ciśnienie. Nie pozwólcie napalić się od wytwórców, to nie jest ważne, aby wartości ciśnienia były szczególnie wysokie, 9 barów to najlepsza wartość. Tak samo spróbujcie dowiedzieć się w sklepie, jak bardzo ekspres jest wymagający w utrzymaniu. Zbędne by było załatwić sobie urządzenie, któremu będziecie musieli poświęcać tyle czasu, że nie zostanie Wam żaden na spokojne wypicie kawy. Zużycie wprawdzie nie jest w ekspresach takie ważne, dlatego że urządzenia działa bardzo krótko, ale nie zaszkodzi jak wybierzecie sobie jakiś oszczędniejszy model. Na końcu powinniście zająć się wyglądem i dodatkowymi funkcjami ekspresu (młynek, nastawialna temperatura i twardość wody…). Potem już tylko sprawdźcie cenę, czy przypadkiem nie płacicie za ekspres więcej, niż jest to normalne, a jeśli nie… to wszystko jest w porządku i Wam gratulujemy, wybraliście sobie dobry ekspres do kawy.

back to menu ↑

Cena ekspresów – jak może wpłynąć na wybór?

Dla kogoś cena przy zakupie jakiegokolwiek urządzenia, nie tylko ekspresu do kawy, jest najważniejszym czynnikiem. Dla innych jest to zupełnie ostatnia rzecz, na którą się patrzą. Jednak, czy już należycie do pierwszej albo drugiej grupy, powinniście mieć jakieś wyobrażenie, w jakim zakresie znajdują się ceny ekspresów do kawy. Najtańsze modele załatwicie nawet za kilkaset złotych, ale czy są dobre, to zostawiamy na Was. Oczywiście, testy i klienci w pełni się zgadzają, że nie. Są też profesjonalne ekspresy, których cena może przekroczyć nawet 1700 złotych! Te będą wprawdzie pod każdym względem świetne, ale ekspres za 3400 złotych z trudem da Wam coś więcej niż urządzenie za 1300 złotych. Starajcie się więc, jak wybieracie ekspres do kawy, pamiętać, że średnia cena wynosi od 300 do 1700 złotych. W zależności od rodzaju. Cokolwiek tańsze już nie musi być koniecznie dobre, droższe modele nie zawsze się opłacą.

Jeśli spojrzymy się na to z punktu widzenia poszczególnych rodzajów, to wiedzcie, że kapsułowe ekspresy mają najniższą cenę, ale za to cena jednej porcji kawy wynosi więcej niż w ekspresach automatycznych. Kapsuły bowiem nie bywają właśnie tanie, a w jednym opakowaniu jest ich tylko kilka. Jeśli więc liczycie się z tym, że zużycie kawy w Waszym domu jest wyższe, to powinniście pomyśleć o automatycznym ekspresie. Ten wprawdzie wymaga wstępnej inwestycji, ale koszt się Wam bardzo szybko zwróci w postaci niższej ceny za jedną filiżankę kawy.

Ekspres do kawy już z Wami wybraliśmy, teraz zostaje Wam nauczyć się jak go używać i zażyć w spokoju dobrej i pachnącej filiżanki kawy. Smacznego!