Najlepsze czytniki e-książek 2020 roku


  • Zaoszcędźcie przy zakupie najlepszego czytnika.
  • Wybierzcie na podstawie wyświetlacza, pamięci i stosunku ceny do jakości.
  • Sprawdźcie, gdzie można kupić najtaniej.

Najlepsze czytniki e-książek 2020 roku

Najlepsze czytniki e-książek 2020 roku

Rady, wskazówki, recenzje

Wstęp

Ostatnimi czasy czytniki książek elektronicznych zyskały wielką popularność na świecie. Z tego powodu naturalnie nie może ich brakować w naszych testach. Chodzi o w miarę użyteczne urządzenia, których główny cel jest jeden. Umożliwić wam, abyście mogli bez przeszkód czytać, gdziekolwiek jesteście. Możecie wziąć je ze sobą na urlop, do pociągu, do pracy czy do samolotu. Nie musicie ryzykować, że uszkodzicie przy podróżowaniu swoją ulubioną książkę, do tego dzięki temu, że do czytnika można wgrać więcej książek, jest to takie same, jakbyście wzięli ze sobą do samochodu całą bibliotekę. Oczywiście, niektórzy ludzie nie przerzucą się z papierowych książek do elektronicznych i rozumiemy ich. Dlaczego by nie połączyć czytnika i książki tak, abyście w domu czytali klasycznie, a na przykład podczas podróży w formie elektronicznej? To jest według nas najlepsze wykorzystanie czytnika książek.

Oczywiście, czy już chcecie używać czytnika w jakikolwiek sposób albo chcecie go nawet komuś sprezentować (co jest w miarę częste, czytniki dzisiaj tworzą względnie popularne prezenty), to powinniście dbać o staranny i dobry wybór. Cena niektórych czytników może osiągnąć aż tysiąc sześćset pięćdziesiąt złotych, a to jest już dość wielki wydatek, abyście sobie kupili zły model. Z tego powodu przygotowaliśmy dziś dla was wielki test czytników książek elektronicznych. Częścią testu są rankingi i porównania najlepszych czytników oraz wielki artykuł o tym, jak wybrać czytnik. Trzeba brać pod uwagę więcej różnych parametrów, które są ze sobą różnie połączone. Możecie spotkać się z wartościami, których nie będziecie znali i z oznaczeniami, których nie będziecie rozumieli. Dlatego w ramach naszego testu wszystko będzie wyjaśnione i przedstawione w poprawny sposób.

Čítačka-čítanie

back to menu ↑

Trzeba kupować czytnik, nie wystarczy inne urządzenie?

Główna funkcja czytników książek jest już prawdopodobnie na pierwszy rzut oka jasna. Ten, kto chce go kupić, będzie od niego oczekiwać przede wszystkim tego, że będzie mógł podczas podróży przeczytać swoją ulubioną książkę bez tego, aby musiał ją brać ze sobą i ryzykować na przykład jej uszkodzenie. Papier jest przecież bardzo wrażliwy. Jeśli czytnik ma podświetlony wyświetlacz, to można czytać nawet w ciemności, czego nie zrobicie ze zwykłą książką. A znajdziemy jeszcze cały rząd zalet — czytnik działa jak książka kieszonkowa — od razu jak go włączycie, możecie wybierać ze wszystkich swoich książek, gdziekolwiek jesteście. Niektóre modele oferują dodatkowe funkcje, jak na przykład odtwarzanie muzyki czy granie w gry, co zbliża je do tabletów. Zgadujemy, że jedyną wadą, którą można znaleźć w czytnikach, jest taka, że tracicie uczucie klasycznego czytania, kiedy bierzecie każdą stronę do ręki. Wybrać czytnik elektroniczny czy klasyczną książkę? To zależy jedynie od waszych własnych uczuć.

Ze względu na rozwój technologii, nasuwają się raczej inne pytania. Jeśli jesteście zwolennikami czytnika, to będziecie kupować klasyczny czytnik, tablet czy Wam będzie wystarczać telefon lub laptop? Jeśli mamy być szczerzy, to czytać książki można na wszystkich wspomnianych urządzeniach, a jeśli chcielibyście zaoszczędzić na czytniku, to możecie na przykład użyć tabletu (telefonu już nie polecamy, czytanie na nim nie byłoby wygodne, tak samo jest z laptopami). Trzeba jednak liczyć się z ogólnymi specyfikacjami takich zamienników:

  • Laptop jest wprawdzie  wydajny, ale wydajności podczas czytania nie wykorzystacie. Wielki ekran to zaleta, wielkość całego urządzenia jest raczej ograniczająca. Takie czytanie byłoby niewygodne, do tego laptopa nie możecie ze sobą wziąć wszędzie. W porównaniu do czytników wytrzymają krócej. Naprawdę nie polecamy.
  • Telefon komórkowy ma mały wyświetlacz, w przypadku smartfonów wyświetlacz jest wprawdzie dobre, ale czytanie byłoby nieprzyjemne dla oczu. Do tego smartfony mają małą wytrzymałość baterii. Pamięć, do której zapisujecie zdjęcia, filmy czy gry nie jest taka wielka, aby można było do niej wgrać większą  ilość książek. Zaletą może być najwyżej przenośność i fakt, że telefon macie w większości pod ręką.
  • Tablet i czytniki to są urządzenia, które pasują do czytania książek elektronicznych. Są wystarczająco przenośne, mają przyzwoitą wytrzymałość baterii i wystarczającą pamięć. Czytniki są trochę mocniej skierowane właśnie do czytelników, także zwykłych funkcji tabletu w nic nie znajdziecie. Jednak najnowocześniejsze urządzenia bardzo zbliżają się do tabletów. Z naszego punktu widzenia pasują bardziej, dlatego że ich główną funkcją jest właśnie czytanie książek i do tego są przystosowane. Tablety są bardziej uniwersalne. Mimo to jakbyście się na nie zdecydowali, to możemy Wam zaoferować nasz test tabletów, który Wam poradzi, jak wybrać.

Jeśli zostajecie wiernymi czytnikom (a my to rozwiązanie polecamy, też według nas do czytania e-booków nadają się bardziej niż tablet), to możemy przystąpić do samego testu.

Rôzne-zariadenia-na-čítanie-e-kníh

back to menu ↑

Test czytników książek elektronicznych

Przejdźmy teraz do centralnej części naszego artykułu, a tą jest właśnie test najlepszych czytników, które oferuje rynek. Dlatego że oferta tego typu towaru nie jest jeszcze taka szeroka jak przy innych urządzeniach, to tym razem test będzie trochę skromniejszy, niż do czego jesteście z naszej strony przyzwyczajeni. Wybraliśmy jednak tylko modele najwyższej jakości, w które nie musicie się bać inwestować.

Najlepsze czytniki książek elektronicznych do 320 złotych

Miejsce w rankingu Widok Model Ocena Wielkość wyświetlacza Rozdzielczość Cena
1. PocketBook Basic 3 614 6 cali 800 x 600 px Zobacz cenę
2. Onyx InkBOOK Classic 2 6 cali 800 x 600 px Zobacz cenę
3. Amazon Kindle 8 Touch 6 cali 800 x 600 px Zobacz cenę

Najlepsze czytniki książek elektronicznych od 320 złotych do 500 złotych

Miejsce w rankingu Widok Model Ocena Wielkość wyświetlacza Rozdzielczość Cena
1. PocketBook 641 Aqua 2 6 cali 1024 x 758 px Zobacz cenę
2. PocketBook 627 Touch Lux 4 6 cali 1024 x 758 px Zobacz cenę
3. Amazon Kindle Paperwhite 3 6 cali 1024 x 758 px Zobacz cenę
4. PocketBook 616 Basic Lux 2 6 cali 1024 x 758 px Zobacz cenę

Najlepsze czytniki książek elektronicznych powyżej 500 złotych

Miejsce w rankingu Widok Model Ocena Wielkość wyświetlacza Rozdzielczość Cena
1. Pocketbook 740 InkPad 3 7,8 cali 1404 × 1872 px Zobacz cenę
2. Amazon Kindle Paperwhite 4 6 cali 1448 x 1072 px Zobacz cenę
3. PocketBook 632 Touch HD 3 6 cali 1448 x 1072 px Zobacz cenę
4. Onyx InkBOOK Explore 7,8 cali 1872 x 1404 px Zobacz cenę
5. Amazon Kindle Oasis 2 7 cali 1680 x 1264 px Zobacz cenę

Czytniki książek elektronicznych i ich charakterystyka

Czytniki książek elektronicznych można, ze względu na wielkie podobieństwo poszczególnych modeli, scharakteryzować w miarę łatwo. Chodzi o urządzenia podobne do tabletów, w większości z tak zwanym wyświetlaczem E-Ink (wyświetlacz na bazie elektronicznego atramentu). Zaletą jest, że taki wyświetlacz jest oszczędniejszy i również przyjemniejszy dla Waszych oczu. Wadą, że jest czarno-biały. Niektóre czytniki jednak są podobne do tabletów i używają barwnego wyświetlacza LCD, to jednak obniża wytrzymałość i wygodę czytania. Barwny wyświetlacz LCD męczy oczy o wiele mocniej. Poza tym w czytnikach jest decydująca też wielkość i rozdzielczość wyświetlacza, aby się Wam czytało jak najlepiej.

Z innych rzeczy, które powinno się wspomnieć, jest pamięć. Ta musi być wystarczająco wielka, aby się w niej zmieściło więcej książek elektronicznych (również trzeba spojrzeć się na wspierane formaty plików – .html, .txt, .azw, .fb2 i tak dalej). Z drugiej strony, zwykłe formaty, jakie są używane do czytania w komputerze (zazwyczaj .doc i .pdf) otwierają się źle w czytnikach. Ważna jest też pojemność baterii, aby czytnik wytrzymał jak najdłużej bez ładowania, sterowanie (w większości dotykowe lub przyciskowe — trzeba rozróżniać czy czytnik umożliwia też wprowadzanie tekstu albo tylko czytanie), a także wejście. Jakoś bowiem musicie dać Wasze książki do pamięci.

Dla własnej wygody powinniście się potem starać, aby czytnik był przenośny i lekki. Wielkością są często podobne do większości telefonów lub mniejszych tabletów. Często branym pod uwagę rozmiarem jest wielkość wyświetlacza (którą trzeba porównać z rozdzielczością), ale również nie powinniście zapominać o całkowitym rozmiarem. Wspólnie z ciężarem czytników mówi o tym, jakie wygodne będzie dla Was przenoszenie i czytanie. Nie zapominajcie, że czytnik wykorzystacie na przykład podczas podróżowania. Na stronie software’u nie zapominajcie, że czytnik ma swój system operacyjny, choć bywa prostszy niż w smartfonach, własną strukturę folderów, a w przypadku nowocześniejszych i ulepszonych czytników oferuje Wam też dostęp do internetu przez przeglądarkę, odtwarzacz MP3 albo na przykład słownik.

Zalety czytników:

  • Możecie przystosować sobie wielkość i czcionkę tekstu
  • Bywają lżejsze, niż drukowane książki, a czytanie jest wygodniejsze
  • Książki się łatwiej kupuje, a w jednym czytniku zmieści się ich wiele

Wady czytników:

  • Ograniczona pojemność baterii, potrzeba ładowania
  • Męczą oczy mocniej niż drukowane książki

back to menu ↑

Niektóre marki czytników, które opłaca się znać

Ze względu na to, że rynek z czytnikami nie jest jeszcze taki bogaty, jak na przykład w Stanach Zjednoczonych czy w Wielkiej Brytanii, a czytniki jeszcze stale zyskują popularność, tym razem spis marek nie będzie taki bogaty. Wybraliśmy trzy, które mają najlepsze oceny i które dostarczają na rynek wysokiej jakości modele. Chodzi o marki Amazon, Bookeen i PocketBook. Nie chcemy tym oczywiście powiedzieć, że inne marki nie mogą być dobre, to na pewno nie. Przez to, że oferta nie jest taka szeroka, znajduje się w niej zazwyczaj wysokiej jakości towar (do tego nawet nasz test zawiera czytniki innych marek). Jednak ci wytwórcy należą do tych tradycyjnych, sprawdzonych i zdecydowanie opłaca się ich znać.

Spółka Amazon.com, Inc. jest jedną z największych firm na świecie. Powstała w 1994 roku w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Główną działalnością jest dla niej prowadzenie jednego z największych sklepów internetowych na świecie. Poza tym posiada też Internet Movie Database czy Alexa.com. W ostatnich latach firma zaczęła wytwarzać własne czytniki książek elektronicznych, Amazon Kindle, które stały się (i to bez przegięcia) synonimem czytników. Jeśli chodzi o czytniki Amazon, to wszystkie mają wyświetlacz E-Ink i według parametrów są też zróżnicowane cenowo. Jeśli spojrzymy się na serie modeli, to jest ich już kilka:

  • Amazon Kindle Paperwhite – specyficzna delikatnym i również kontrastowym wyświetlaczem, który ma maksymalnie symulować papierową książkę.
  • Amazon Kindle Touch – specyficzna przede wszystkim wyświetlaczem dotykowym.
  • Amazon Kindle Oasis – wodoodporny czytnik, który nie uszkodzi się nawet wtedy, gdy Wam upadnie do wody.
  • Amazon Kindle Voyage – względnie lekki czytnik, bardzo kompaktowy i najcieńszy, również jest odporny i specjalnie wzmocniony, dobry do podróży.

Amazon logo

Firma PocketBook International S.A. jest jednym z największych wytwórców czytników książek elektronicznych z technologią elektronicznego atramentu (klasyczny wyświetlacz E-Ink). Siedziba spółki znajduje się w Szwajcarii, założona została w 2007 roku. Czytniki tej marki bardzo szybko się rozprzestrzeniły do Europy i do świata. Są ciekawe przede wszystkim przez dizajn — są dostępne w wielu barwnych wariantach, w większości dysponują podświetlonym wyświetlaczem. Jeśli mamy się skupić na serie modeli, to istnieją cztery:

  • Pocket Book InkPad – czytnik z ulepszonymi parametrami wyświetlacza, do tego jest szczególnie wielki (dwudziestocentymetrowy wyświetlacz).
  • PocketBook Basic – klasyczny i  prosty czytnik, który jest względnie uniwersalny i oferuje wszystko, co możecie wykorzystać podczas czytania.
  • PocketBook Touch – ciekawy przede wszystkim przez dotykowe sterowanie.
  • PocketBook Aqua – seria czytników, które są specjalne przede wszystkim przez odporność. Mają stopień krycia IP57, co oznacza, że są chronione przed wniknięciem kurzu i wody.

PocketBook logo

Spółka Bookeen, która tę markę czytników posiada i wytwarza, została założona we Francji przez dwóch inżynierów zbankrutowanej firmy Cytale, wytwarzającej czytniki do 2003 roku. Założyli razem tę firmę i od 2007 roku wytwarza własne czytniki. Te niosą, w ramach tradycji poprzedniej firmy, nazwę Bookeen Cybook i oznaczenie modelowej serii. Ze starszych serii możemy wymienić Cybook Gen, Cybook Opus czy Cybook Odyssey. Dziś najpopularniejsze i najczęściej sprzedawane są czytniki serii Cybook Muse. Czytniki tej serii są małe, mają piękny dizajn wyświetlacza wraz z ramą i niską wagę, dzięki czemu są względnie przenośne. Wspierają formaty ePub i PDF, do tego mają bardzo łatwe sterowanie.

Bookeen logo

back to menu ↑

Jak wybrać czytnik książek elektronicznych?

Na pewno w tej chwili kładziecie względnie zasadne pytanie. Przedstawiliśmy Wam w teście wybór najlepszych czytników, ale jak się dowiecie, która z nich będzie najlepsza dla Was? Wasze osobiste preferencje od naszej opinii się mogą bowiem różnić. W takim przypadku trzeba będzie spojrzeć się trochę bliżej na poszczególne parametry czytników książek elektronicznych, przejść przez ważne wartości i sprawdzić, jak powinny wyglądać, aby czytnik był maksymalnie wygodny, wydajny, a również Was nijak nie ograniczał. Zaczniemy tym najważniejszym, czyli wyświetlaczem.

Dwa podstawowe rodzaje wyświetlaczy czytników

W czytniku książek elektronicznych wyświetlacz jest jedną z najważniejszych charakterystyk. Ten można rozłożyć z wielu różnych punktów widzenia, przez które stopniowo przejdziemy. Zaczniemy od tego najbardziej podstawowego, a to jest podział do dwóch rodzajów. Pierwszym z nich jest klasyczny wyświetlacz LCD, częsty na przykład w tabletach, drugim wyświetlacz E-Ink, specyficzny tylko dla czytników. Poszczególne technologie można dzielić jeszcze bardziej.

Wyświetlacze E-Ink

E-Ink można przetłumaczyć jako „Elektroniczny Atrament“ i tak jakoś ten wyświetlacz wygląda. Jest czarno-biały, przy czym pismo jest czarne, a tło białe. Wygląda więc jak prawdziwa książka. Taki wyświetlacz jest energooszczędniejszy, milszy dla oczu (przynajmniej dzięki braku podświetlenia) i czytanie jest dzięki temu wygodniejsze. Tekst jest czytelny pod każdym kątem, a wyświetlacz nie lśni się, jak to bywa właśnie w wyświetlaczach LCD. Z drugiej strony, wady są takie, że obrazki ukazują się czarno-białe bądź w odcieniach szarości, a rysowanie wyświetlacza jest powolniejsze niż w wyświetlaczach LCD. Jeśli macie czytnik, który umożliwia na przykład przeglądanie internetu, to czarno-białe wyświetlanie może Wam z czasem przeszkadzać. W przyszłości mogą powstać barwne wyświetlacze E-Ink, ale na razie pomysł ten jest w fazie badań.

W tej kategorii można rozróżnić dwie różne technologie – starszą Pearl i nowszą Carta. Podstawowa różnica między nimi jest taka, można powiedzieć, że drugi wariant jest nowszy i ulepszony. Ma lepszy kontrast, większą ostrość i większą rozdzielczość. Obraz jest więc łagodniejszy i bardziej czytelny. Od czytnika z wyświetlaczem E-Ink możecie więc oczekiwać przyjemniejszego czytania, a również większej wytrzymałości baterii.

Zalety wyświetlacza E-Ink:

  • Dłuższa wytrzymałość baterii
  • Przyjemniejszy dzięki braku podświetlenia
  • Lepsze uczucie z czytania
  • Czytelność pod każdym kątem

Wady wyświetlacza E-Ink:

  • Jedynie czarno-biały
  • Brak podświetlenia uniemożliwia czytanie w ciemności
  • Powolniejsze rysowanie

E-Ink-displej

Wyświetlacze LCD

Wyświetlacz LCD znacie dobrze z klasycznych tabletów. W czytnikach są mniej częste, a w większości znajdziecie je raczej w tych droższych, które podobne są do tabletów. Wyświetlacze LCD działają na zasadzie ciekłych kryształów, które umożliwiają barwne wyświetlanie grafiki, co zasadniczo różnią je od wyświetlaczy E-Ink. Do tego rysują wyraźnie szybciej, niż atrament elektroniczny. Nadają się do odtwarzania filmów i przeglądania internetu czy grania w gry. Z drugiej strony, zapłatą za to jest to, że taki wyświetlacz ma wyraźnie większe zużycie energii, a więc też mniejszą wytrzymałość. Podczas dłuższych podróży może to być dość ograniczające. Wyświetlacze LCD mają też jakieś inne wady, które na pewno znacie dobrze z telefonów czy tabletów – gorszą widoczność pod niektórymi kątami, a również nieprzyjemne odblaski, jeśli patrzycie się na wyświetlacz na przykład na Słońcu.

Główną zaletą wyświetlacza LCD w czytniku jest jego barwność i możliwość podświetlenia. W odróżnieniu od wyświetlacza E-Ink umożliwia Wam czytanie w ciemności. Z drugiej strony, jeśli czytacie w świetle, to czytanie jest dla Waszych oczu bardziej męczące i szybciej się zmęczą. Wyświetlacze LCD czytników bywają dość często dotykowe, co może ułatwić sterowanie.

Zalety wyświetlacza LCD:

  • Barwne wyświetlanie
  • Podświetlenie umożliwia czytanie w ciemności
  • Szybsze rysowanie
  • Często dotykowe sterowanie

Wady wyświetlacza LCD:

  • Bardziej męczy oczy
  • Bardziej wymagający energetycznie
  • Odblaski świetlne

Porovnanie-čítačka-vs.-tablet

Według czego wybierać wielkość wyświetlacza?

Wielkość wyświetlacza jest w miarę ważna dla dobrego wyświetlania książki. Im większy wyświetlacz, tym przyjemniejsze jest czytanie i wyświetlanie dokumentów – na przykład przy publikacjach naukowych albo sprawach roboczych się to opłaci. Ale ma to też drugą stronę medalu, im większy wyświetlacz, tym większy czytnik, a to zmniejsza wygodę czytania. Wielki i ciężki czytnik gorzej się trzyma i po jakimś czasie zaczną Was boleć ręce. Polecamy więc trzymać się środka i wybrać uniwersalną średnią wielkość wyświetlacza. Ta jest podawana w calach przekątnej, przy czym używa się poniższego stosunku:

1 cal= 2,54 centymetrów

Najczęstsza jest wielkość 6, ewentuanie 7 cali. Do czytania książek jest to zupełnie wystarczające i jest to dokładne optimum pomiędzy przyjemnym czytaniem i wygodną manipulacją. Mniejsze czytniki, z przekątną wyświetlacza 5 cali, pasują raczej do krótkiego czytania, na przykład w drodze do pracy, ale również są mniej wygodne. Z drugiej strony, wielkie czytniki, z przekątną 8 cali i więcej, bywają niewygodne i wykorzystane mogą być raczej tylko wtedy, jeśli chcecie czytać na przykład publikacje naukowe i potrzebujecie dobrego rozeznania w ilustracjach. Jeśli interesuje Was jakość wyświetlania, to polecamy skupić się nie tylko na wielkości wyświetlacza, ale i na jego rozdzielczość. Połączenie tych dwóch czynników mówi bowiem samo za siebie, podczas gdy osobno nie powiedzą Wam wiele o jakości wyświetlania.

Wybierajcie jak największą rozdzielczość wyświetlacza

Przejdźmy więc do wspomnianej rozdzielczości. Prosta definicja mówi, że chodzi o parametr, który podaje ilość rysowanych punktów (pikselów). Ustala więc, ile informacji wejdzie na wyświetlacz i jak będą czytelne. W połączeniu z wielkością wyświetlacza ustala łagodność obrazu i jego ostrość. Im większa rozdzielczość, tym lepiej, trzeba jednak porównać ją z przekątną. Jeśli macie bowiem rozdzielczość na przykład 600 x 800 pikesli, co jest w czytnikach z wyświetlaczem E-Ink całkiem częste, to z sześciocalowym wyświetlaczem będzie to wystarczać. Jednak w wyświetlaczach z ośmiocalową przekątną obraz będzie już mało ostry. Tu już potrzebna jest rozdzielczość przynajmniej 1024 x 768 pikseli. Różnica w cenie nie jest taka wielka, ale jakość wyświetlania jest wyraźnie większa.

Oświetlenie wyświetlacza – chcecie czy nie?

Jedną z zasadniczych charakterystyk wyświetlacza jest obecność podświetlenia i oświetlenia. Praktycznie wszystkie wyświetlacze LCD są podświetlone, jest to nieuniknione przy ich sposobie działania i ma to swoje zalety, jak i wady. Podświetlenie jest wytwarzane lampami pod wyświetlaczem. Do zalet na pewno należy to, że możecie czytać nawet w gorszych warunkach świetlnych, nawet w ciemności. Ale również męczycie tym mocniej swoje oczy. W wyświetlaczach E-Ink sytuacja z oświetleniem jest trochę bardziej złożona. Tańsze czytniki w większości nie mają oświetlenia i jest to dla Was jako czytelników znacznie ograniczające. Możecie czytać tylko w świetle. Z drugiej strony, większość droższych modeli posiada oświetlenie, wyraźnie bardziej złożonym i technologicznie doskonalszym, niż wyświetlacze LCD. Światło z diod LED oświetla wyświetlacz równomiernie dzięki optycznym włóknom i nie żarzą się tyle do przestrzeni. Jest to oszczędniejsze dla Waszych oczu i w większości można łatwo zmieniać stopień oświetlenia.

Sterowanie też jest częściowo związane z wyświetlaczem

Ostatnim parametrem, o którym chcemy w związku z wyświetlaczem wspomnieć, jest sterowanie czytnikiem. Większość tańszych modeli steruje się przez przyciski. Jest to bardzo prosty system, gdzie przesuwacie strony książki albo regulujecie intensywność oświetlenia przyciskami. Głównie w czytnikach E-Ink jest to częste, dlatego że ze względu na zniżenie szybkości reakcji i rysowania, sterowanie przez przyciski jest prostsze. Drugą możliwością jest wyświetlacz dotykowy, który steruje się Waszymi dotykami. Ten sposób jest charakterystyczny w wyświetlaczach LCD, ale i w niektórych wyświetlaczach E-Ink, głownie w tych droższych. Jeśli bowiem posiadacie czytnik, który umożliwia wysłanie e-mailu, zapisywanie notatek czy przeglądanie internetu, to trzeba tekst nie tylko czytać, ale i wpisywać. Tego za pomocą przycisków się dobrze nie da robić. Więc według nas, jeśli wybieracie pomiędzy dotykowym a przyciskowym sterowaniem, to zależy przede wszystkim na Waszych preferencjach:

  • Sterowanie przyciskowe wybierajcie w przypadku prostszych czytników albo jeśli nie oczekujecie od niego więcej, niż tylko czytania. Do przesuwania stron i do podstawowych operacji jest to idealne i proste rozwiązanie.
  • Sterowanie dotykowe polecamy, jeśli chcecie nowocześniejszy czytnik, a również chcecie go używać też do innych czynności, między innymi do zapisywania tekstu.

Jeśli chodzi o samo sterowanie, to polecamy spojrzeć się na nie przed zakupem. Powinny Was ciekawić trzy podstawowe rzeczy – sposób przesuwania stron (najlepiej dotykowo albo przyciskami po bokach wyświetlacza), podstawowa orientacja w menu (jego logika i sterowanie) i pisanie. To może być rozwiązane poprzez klasyczną klawiaturę, która może być częścią czytnika albo dotykami na danych punktach wyświetlacza. Jeśli kupujecie czytnik w sklepie stacjonarnym, to polecamy dogadać się z obsługą i wypróbować sterowanie na miejscu. Głównym celem jest to, aby było dla Was wygodne i intuicyjne.

Pojemność pamięci – im większa, tym więcej książek zapiszecie do biblioteki

Do używania czytnika decydująca jest też wielkość pamięci urządzenia. Można było tego oczekiwać. Większość czytników posiada pamięć wewnętrzną w rzędzie kilku GB (gigabajtów). Najczęściej są to 4 GB. Ze względu na wielkość e-książek jest to dość dużo. Ewentualnie, jeśli potrzebujecie naprawdę wielkiej pamięci, to możecie wybrać jakiś z nowoczesnych czytników, które umożliwiają zapisywanie książek do chmury. Można też potem powiększyć wielkość pamięci za pomocą kart MicroSD, trzeba jednak spojrzeć się na to, czy czytnik posiada slot na kartę SD. Nie jest to bowiem, nawet w dzisiejszych czasach, automatyczne. Z drugiej strony, niektóre tańsze czytniki mają pamięć 1 GB i nie umożliwiają jej powiększenia. To już jest względnie mała pojemność, której nie polecamy.

Uważajcie na wspierane formaty

Każda e-książka, którą wgracie do czytnika, jest zapisana w pewnym formacie. Dlatego że nie istnieje jeden format, to może być ich cała masa (zaczynając od klasycznych komputerowych plików .doc i .pdf aż do specjalnych plików, jak na przykład .epub czy .mobi). W zasadzie chodzi o to, że tekstowa informacja jest zaszyfrowana do pliku, czytelnego dla urządzenia elektronicznego. Ten go znowu rozszyfruje i wytworzy czytelne wyjście dla Was. Każdy czytnik posiada jednak ograniczoną ilość plików, które da radę przeczytać, nie jest to tak, że każde urządzenie byłoby kompatybilne ze wszystkimi urządzeniami. Spójrzmy się bardziej szczegółowo na poszczególne formaty:

  • PDF – formaty, jaki zna każdy, kto porusza się w środowisku komputeowym. Nie pasuje zbytnio do książek. Jest wprawdzie uniwersalny, ale mało który czytnik sobie z nim poradzi. W większości zapisuje się w nim raczej techniczne i specjalistyczne publikacje, a otwieranie go wygodne jest w większych czytnikach, z wyświetlaczem co najmniej siedmiocalowym. Aby czytnik dobrze przeczytał plik PDF, to na miejscu jest, aby oferował też tak zwany tryb krajobrazowy, znaczy się czytanie na boku.
  • MOBI – format, który najpierw stworzyła spółka Amazon. Jej czytniki, Amazon Kindle, nie mają z nim najmniejszego problemu, ale inni wytwórcy w większości tak. Czytniki PocketBook nie umieją poradzić sobie z obrazkami w tym formacie, inne czytniki go czasem nawet nie otworzą. Z drugiej strony, ze względu na popularność marki Amazon, wielka część książek wychodzi właśnie w tym formacie.
  • ePUB – chyba drugi najczęstszy format, który się u nas sprzedaje. Głównie używa go marka PocketBook, od której przejęły go też inne marki, z wyjątkiem Amazonu.
  • Inne formaty: AZW (Amazon), DOC i DOCX (Microsoft Office), TXT, HTML, PDB

Czytniki też, jeśli mają jakieś specjalne funkcje, muszą umieć otwierać obrazkowe albo dźwiękowe pliki, najczęściej JPEG, PNG, MP3. Jeślibyście przypadkiem kupili czytnik, który nie wspiera danego formatu, ale nie można dostać tej książki w inny sposób, nie musicie rozpaczać. Istnieją programy, za pomocą których można przetworzyć e-książki, inaczej mówiąc skonwertować. Oferuje to na przykład program Calibre, ewentualnie można to zrobić bezpośrednio u wytwórcy. Na przykład firma Amazon umożliwia to za darmo dla swoich czytników.

E-knihy

System operacyjny musi być stabilny, a struktura folderów przejrzysta

W czytnikach system operacyjny nie jest na tyle ważny, jak na przykład w telefonach czy w laptopach. Przecież nikt nie liczy się z tym, żeby używał ich ktoś do wydajnościowo cięższych procesów. Jednak i tak jest to dobre, jeśli czytnik ma wystarczająco wydajny procesor, wielką pamięć wewnętrzną i stabilny system operacyjny (względnie często bywa to Android). Połączenie tych trzech czynników mówi o tym, jak czytnik będzie szybki, jak dobrze będzie reagować i czy przypadkiem nie będzie się zacinać. Nie chcemy w tej sprawie przechodzić do większych szczegółów, to jest raczej pytanie dla techników informatyki, a spis wartości by Wam i tak chyba wiele nie zdradził. Powiemy raczej to, że najlepiej zrobiony system operacyjny mają obecnie czytniki Amazon Kindle i PocketBook. Inni wytwórcy na razie z systemami operacyjnymi raczej walczą. Ale jeśli nie kupicie sobie wyraźnie starego albo podejrzanie taniego czytnika i zamierzacie używać go jak zwykły użytkownik, to różnice dla Was będą ledwo widoczne.

Čítačka systém

Względnie ciekawym czynnikiem, o którym często się nie mówi, jest używana struktura folderów. Jest to w zasadzie to samo, co znacie z komputera. Definicja dla laików by brzmiała, że jest to układ klasyfikacji plików do folderów i ich ustawianie według nazwy, autora, wielkości, daty i tak dalej. Większość czytników używa tej samej struktury, na jaką jesteście przyzwyczajeni z komputera. A więc właśnie system części składowych i folderów, gdzie zapisujecie dokumenty. Głównie tańsze czytniki takiego systemu nie mają, a książki zapisują do systemu bądź do kolekcji czy nie klasyfikują ich w ogóle. Jest to trochę chaotyczne, a jeśli pożądacie porządku, to nie będziecie zadowoleni z tego sposobu. Do tego może się stać, że pliki się wymieszają z różną końcówką i będzie się Wam ciężej orientować wśród formatów.

Nie zapomnijcie sprawdzić wytrzymałości baterii, powinna być jak najdłuższa

Bardzo ważnym czynnikiem jest, podobnie jak w innej inteligentnej elektronice, pojemność baterii i jej wytrzymałość. Czytnika prawdopodobnie w większości użyjecie w sytuacjach, gdy będziecie bez dostępu do energii elektrycznej. Oznacza to, że energia do działania software’u czy oświetlenia wyświetlacza będzie brana z energii, którą trzeba regularnie ładować. Aby czytnik wytrzymał w działaniu jak najdłużej i nie było trzeba go ładować zbyt często, to dobrze jest szukać urządzenia z jak najwyższą pojemnością baterii. Ta podaje się w mAh (miliamperogodzinach) i w czytnikach standardowo zamyka się w wartościach między 1400 a 1600 mAh. Z drugiej strony, trzeba porównać te dane z innymi czynnikami. Z wydajnością czytnika i z zużyciem wyświetlacza i innymi wartościami. Na przykład wyświetlacze LCD mają wyraźnie większe zużycie, niż wyświetlacze E-Ink i to przejawi się w wytrzymałości urządzenia. Wytwórcy dlatego przedstawiają wytrzymałośc baterii w godzinach albo w ilości przesuniętych stron na jedno naładowanie. Jest to oczywiście wartość orientacyjna, ale powie wiele. Na przykład to, że klasyczne czytniki z wyświetlaczem atramentowym wytrzymają nawet dwa tygodnie, podczas gdy czytniki z wyświetlaczem LCD w większości jedynie kilka godzin lub najwyżej jeden dzień.

Podłączenie i ładowanie czytnika

Jedną z ostatnich rzeczy, o których chcielibyśmy wspomnieć, jest sposób podłączenia czytnika (na przykład w celu ściągnięcia nowych książek czy przekonwertowania tych istniejących) i jego ładowania. Do tego potrzebne są kable i wejścia/wyjścia na samym urządzeniu. Istnieje kilka sposobów, jak podłączyć czytnik do innego urządzenia, przejdźmy stopniowo do nich:

  • USB – chyba najbardziej klasyczne podłączenie dzisiejszych czasów. Czytnik zawiera slot USB i za pomocą kabla można go połączyć z komputerem.Ewentualnie, jeśli macie pasującą ładowarkę, można też przez USB ładować czytnik (nie tylko z komputera, ale też z gniazdka, co jest wielką zaletą).
  • Bluetooth – klasyczna technologia, która jest znana w miarę długo. Umożliwia bezprzewodowe połączenie dwóch urządzeni, na przykład czytnika i komputera. Możecie potem między nimi przesyłać na przykład pliki, które chcecie wgrać do czytnika.
  • Wi-Fi – umożliwia połączenie do bezprzewodowej sieci Wi-Fi. Poza tym, można potem połączyć poszczególne urządzenia i przesyłać dane, macie też dostęp do internetu. Możecie więc przetwarzać tekstu, pobierać książki, czytać wiadomości czy zajmować się komunikacją mailową.
  • Dane komórkowe – to nie jest zbyt częsty sposób połączenia, choć niektóre czytniki umożliwiają połączenie przez kartę SIM i wykorzystanie dostępu do internetu przez dane komórkowe. Jeśli macie nieograniczony internet, to wtedy ten sposób się Wam opłaci, w innym przypadku go zbytnio nie polecamy, przy dzisiejszych cenach danych i dostępności bezprzewodowego dostępu do internetu o wiele bardziej opłaci się Wam czytnik łączyć przez Wi-Fi.

Rozmiary i waga czytnika do wygodnego czytania

Czytanie powinno być dla Was odpoczynkiem. Dlatego polecamy docenić dwa, na pierwszy rzut oka mało ważne, parametry. Tymi są waga i rozmiary czytnika. Oczywiście, na początku musimy wspomnieć o jednej rzeczy – decydująca jest dla nich przede wszystkim wielkość wyświetlacza. Lekkie i małe czytniki mają też mały wyświetlacz i na odwrót. Dlatego więc zalecamy następujące postępowanie – najpierw wybierzcie sobie kategorię czytników według wielkości wyświetlacza, a potem dopiero porównajcie ich rozmiary i wagę w ramach tej kategorii. Jest to bowiem oczywiste, że pięciocalowy i ośmiocalowy czytnik będą mieć bardzo różne rozmiary i wykorzystanie. A jeśli ktoś zamierza kupić sobie czytnik z przekątną 8 cali, to lekki pięciocalowy czytnik nie będzie dla niego mieć znaczenia.

Jeśli chodzi o poszczególne wartości, to najczęstsza jest waga od 150 do 400 gramów, co nie jest zbyt dużo. Trzeba jednak rozważyć to, że na przykład w podróży będziecie trzymać czytnik w dłoni nawet kilka godzin, a wtedy każdy gram będzie mieć swój wpływ. Rozmiary czytnika, przede wszystkim wysokość i szerokość, pochodzą więc od wielkości wyświetlacza. W tym miejscu więc polecamy wrócić do odpowiedniego rozdziału naszego artykułu. Na końcu powinniśmy wspomnieć o dizajnie. Ten nie gra żadnej roli w praktycznym wykorzystaniu czytnika, ale jeśli zależy Wam na stylu osobistym i modzie, to macie już w dzisiejszych czasach możliwość wybrania sobie z różnych barw czytników i dopasować ich do swojego ubrania. Również mogą Wam pomóc bardzo dopracowane pudełka na czytniki, o których jeszcze będzie mowa.

back to menu ↑

Funkcje nowoczesnych czytników e-książek

Wiele razy w tym artykule wspomnieliśmy o funkcjach tych najlepszych czytników, które im dalej tym bardziej zbliżają się do tabletów. Na pewno opłaci się stopniowo przez nie przejść, wyjaśnić i pomyśleć o tym, czy właśnie tej funkcji nie wykorzystacie i czy by się Wam nie opłaciło jej w czytniku chcieć.

Wi-Fi

Wi-Fi (Wireless Fidelity), bezprzewodowa technologia połączenia z internetem, jest wspierana w najnowszych czytnikach. Umożliwia Wam połączenie się z internetem i czytanie wiadomości w przeglądarce albo na przykład ściąganie e-książek. Na pewno jest to wygodniejsze od podłączania czytnika do komputera i wgrywanie przezeń książek.

Słownik

Wielka część czytników oferuje dziś obecność słownika. W większości chodzi o bardzo dobrze oceniane słowniki, jak na przykład The New Oxford American Dictionary czy Oxford Dictionary of English. Dodatkowo możecie potem ściągnąć też słowniki do języka polskiego. Jeśli idziecie zagranicę albo jeśli Wam w danej chwili wypadnie z głowy ważne słówko, to nie jest nic prostszego, niż znalezienie go sobie przez czytnik.

Odtwarzanie muzyki

Umożliwia urządzeniu odtwarzanie muzyki w formacie MP3. W większości dźwięk jest grany przez słuchawki, jedynie niektóre czytniki mają głośnik. Na pewno jest to zaleta, dlatego że powiększa to uniwersalność czytnika w podróżach – jeśli przestanie Was bawić czytanie, to możecie puścić sobie muzykę. Z funkcją odtwarzania związane jest też przeczytanie tekstu, o którym też wspomniemy.

Notatnik

Chodzi o funkcję, która umożliwi Wam zapisywanie własnych notatek do czytnika. Podczas czytania beletrystyki tego raczej nie użyjecie, ale jeśli uczycie się przez czytnik albo czytacie dokument do pracy, to opłaci się mieć możliwość podkreślenia sobie wybranych części tekstu i napisania czegoś o nich. Uważajcie, aby czytnik posiadał jakiś dobry sposób wprowadzania tekstu, w tej kwesti wiele czytników ma jeszcze sporo do zrobienia.

Przeczytanie tekstu

Przydatna funkcja, która umożliwia Wam w nastawionym języku użyć funkcji Text To Speech. Chodzi o to, że czytnik będzie Wam czytać – na przykład w nocy jest to całkiem przyjemne. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli chcecie tę możliwość wykorzystywać, aby czytnik posiadał wejście na słuchawki (przez głośnik byście przeszkadzali ludziom wokół). Poza tym powinien być wystarczająco wydajny i musi wspierać język, w którym będziecie czytać książkę.

back to menu ↑

Werdykt końcowy

Jeśli wybieracie czytnik, to istnieje cały rząd ważnych parametrów, które trzeba sobie rozjaśnić. Przede wszystkim spróbujcie pomyśleć o tym, który z parametrów jest dla Was ważny…

  • Interesuje Was przede wszystkim cena? To idealny dla Was będzie tani czytnik z ceną do trzystu dwudziestu złotych.
  • Chcecie czytnik, który zaoferuje Wam przyjemne doświadczenie, ale nie oczekujecie od niej niczego więcej? W tym przypadku Wam wystarczy czytnik średniej klasy.
  • Dla tych bardziej wymagających, którzy oczekują od urządzenia jeszcze czegoś więcej, istnieją czytniki z wieloma dodatkowymi funkcjami, które powoli zbliżają je do prostych tabletów.

Jeśli macie chociaż wyobrażenie, z której z danych kategorii chcecie wybierać, to możemy spojrzeć się na ofertę poszczególnych marek. W czytnikach jest to względniei proste, z tych największych trzeba wymienić Amazon, Bookeen i PocketBook. Inne marki nie są już takie znaczące – może nie popełnicie błędu wybierając je, ale trendy ustala właśnie ta trójca.

Jeśli chodzi o kryteria wyboru, to na pewno nie powinniście pominąć parametrów wyświetlacza. Czy już chodzi o jego rodzaj, wielkość albo rozdzielczość (idealny jest sześciocalowy wyświetlacz, z jak największą rozdzielczością). Powinien być wystarczająco wielki, przyjemny dla oczu i musi mieć dobre właściwości. Z innych ważnych wartości trzeba wspomnieć o pamięci i pojemości baterii. Pierwsza decyduje o tym, ile książek zmieści się Wam do biblioteki, druga o tym, jak długo będziecie mogli czytać bez tego, abyście czytnik ładowali. Obie są dla wygodnego używania czytnika ważne. O czym dalej wspomnieć? O intuicyjnym sterowaniu, szerokiego wsparcia formatów i przyjemnej wielkości i wadze, aby czytnik był przenośny i nie bolały Was przy czytaniu ręce. Na oniec jeszcze możecie się spojrzeć na to, jakie funkcje posiada czytnik i czy cena Wam pasuje. Jeśli tak, to macie wybrane i już Wam zostaje się spojrzeć na to, jak używać czytnika, aby Wam wytrzymał jak najdłużej.

Čítačka e-kníh

back to menu ↑

Parę wskazówek, jak dbać o czytnik

Czytniki to, niestety, względnie kruche urządzenia. Trzeba przystosować do tego sposób używania urządzenia. Są nawet, ze względu na obecność wyświetlacza E-Ink, jeszcze bardziej skłonne do uszkodzeń, niż klasyczne tablety (i z tymi jest czasem piekło). Jakikolwiek upadek albo uderzenie w wyświetlacz może poważnie uszkodzić czytnik, trzeba to brać zawsze pod uwagę. Polecamy więc czytać tylko w miejscu, gdzie nie grozi Wam żadne większe ryzyko. Na plaży czy nawet na basenie bierzcie tylko czytniki, które są wodoodporne i odporne na wniknięcie kurzu, a to jest jedna z zasad, które powinniście mieć w pamięci. Po ubrudzeniu wyświetlacz czyśćcie jedynie suchą szmatką, ewentualnie środkami, które poleca wytwórca. Nie używajcie jednak w żadnym przypadku agresywnej chemii. Do podróży czy do składowania czytników polecamy wysokiej jakości opakowanie. To ochroni czytnik, do tego większość z Was na pewno ucieszy, że może to stać się też pięknym dizajnowym dodatkiem. Można go kupić w różnych odcieniach i rodzajach, od luksusowych skórzanych aż po różnobarwne czy wzorowane. A więc dopełnienie nimi garnituru czy letniej sukni nie jest kłopotem.

Nákup-e-kníh

To jest chyba wszystko, co Wam możemy o wyborze czytnika powiedzieć. Także w tym miejscu zostaje już tylko życzyć Wam z Waszym czytnikiem wiele wrażeń i w spokoju i wygodzie przeczytanych książek.