Najlepsze chłodziarki Side by Side 2020 roku


  • Zaoszczędźcie pieniądze i nerwy przy wyborze najlepszej chłodziarki Side by Side .
  • Wybierzcie na podstawie hałaśliwości, wydajności, zużycia i stosunku ceny do jakości.
  • Dowiedzcie się, gdzie można kupić najtaniej.
Americké-lednice-bez-pozadí-3-300x300-768x768

Najlepsze chłodziarki Side by Side 2020 roku

Najlepsze chłodziarki Side by Side 2020 roku

Rady, wskazówki, recenzje

Wstęp

Czy zastanawialiście się kiedyś, gdzie byłaby ludzkość bez lodówek? Nie? Spróbujcie cofnąć się w czasie o jakieś sto, sto pięćdziesiąt lat. Żywność przechowywano w piwnicach lub chłodzono w lodzie. Śnieg i lód gromadziły się przez całą zimę w dobrze izolowanych pokojach, aby można było z nich korzystać przez resztę roku. Jendak było to czasowo i pieniężnie wymagające, drogie i na pewno niewygodne. Kiedy więc na świecie pojawiły się lodówki, ludzie szybko je polubili. Chociaż te pierwsze były duże i zajmowały cały pokój i na pewno nie przeoczylibyście ich w domu (nie tylko ze względu na ich wygląd, ale głównie z powodu generowanego hałasu), były również bardzo drogie. Im bardziej rosła ich popularność, tym więcej gospodarstw domowych mogło sobie na nie pozwolić.

Wszystko to doprowadziło do wielkiego rozwoju lodówek. W końcu w połączeniu z zamrażarkami stworzyły chłodziarko-zamrażarki. Później projektanci zaczęli eksperymentować z projektowaniem jeszcze bardziej, tworząc różnorodne linie projektowe, w tym lodówki retro. Były też lodówki przeznaczone do zabudowy kuchennej, tj. chłodziarki do zabudowy. I wreszcie, także chłodziarki Side by Side, bardzo specyficzny i unikalny rodzaj najczęściej chłodziarko-zamrażarek. Na czym polega ich magia? Przede wszystkim mają inny design. Podczas gdy większość tradycyjnych lodówek wygląda prosto, lodówki Side by Side są często wykonane ze stali nierdzewnej, metalu lub innych uniwersalnych materiałów, które pasują do każdej nowoczesnej kuchni, a co jest w nich wyjątkowe, mają podwójne drzwi. Różnią się one również od tradycyjnych lodówek specyficznym dla nich lodownikiem. Czasami na drzwiach jest barek domowy.

Pod względem parametrów są często znacznie większe i bardziej przestronne niż tradycyjne chłodziarki. Prawdą jest, że ich zużycie jest znacznie wyższe niż w przypadku chłodziarko-zamrażarek o tej samej klasie energetycznej, a poziom hałasu jest również wyższy. Ale wszystkie inne parametry, szczególnie wydajność chłodzenia i zamrażania, są absolutnie najwyższe. Prawie żadna lodówka Side by Side nie może obejść się bez wyposażenia technologicznego i funkcjonalnego. Pod tym względem możecie mieć pewność, że lodówka Side by Side będzie wysokiej jakości i doskonale wyposażona. Powodem jest wielka konkurencja między producentami. Oczekuje się, że tak drogie lodówki (które, powiedzmy szczerze, są naprawdę drogie), będą służyć przede wszystkim bardziej wymagającym użytkownikom. Średnia zwykła lodówka byłaby wystarczająca dla zwykłego gospodarstwa domowego. Jednak tutaj płacicie za doskonałą najwyższą jakość i styl, który dostanie się do Waszego domu.

back to menu ↑

Podstawowe rodzaje chłodziarek

Zanim zaczniecie wybierać konkretną lodówkę, czy to za pomocą naszego testu, czy niezależnie według parametrów, powinniście pomyśleć, jakiego rodzaju lodówką jesteście zainteresowani. Na rynku istnieje kilka rodzajów, z których każdy ma coś wyjątkowego i opłaci się innej grupie klientów. Gdy na początku wybierzecie typ, który Was naprawdę interesuje, to możecie pójść o krok dalej w wyborze.

Chłodziarki Side by Side

Przede wszystkim wspomnimy o lodówkach Side by Side, którym poświęcony jest ten artykuł. Jest to dość specyficzny rodzaj – różni się od innych lodówek konstrukcją, funkcjami i parametrami. Dwudrzwiowe, a nawet czterodrzwiowe otwieranie, przestronność i dopracowany wygląd pasują do każdej nowoczesnej kuchni. Wadą są stosunkowo wysokie wymagania cenowe i przestrzenne.

Klasyczne chłodziarko-zamrażarki

Lodówki te stanowią najszerszą grupę na rynku i są najczęstszą rzeczą, jaką możemy zobaczyć w domu. Mają zamrażarkę i chłodziarkę, dzięki czemu można łatwo kupić jedno urządzenie zamiast dwóch. Zwykle mogą łatwo spełnić wymagania zwykłych użytkowników. Szczególnie im (ale także lodówkom do zabudowy i lodówkom retro) jest poświęcony nasz test lodówek 2020.

Chłodziarki do zabudowy

Jak sama nazwa wskazuje, są to modele zaprojektowane do wbudowania do zabudowy kuchennej między meblami. Oznacza to, że z łatwością zmieszczą się w każdej kuchni, zarówno pod względem wyglądu, jak i wielkości (jeśli z góry się z nimi liczycie). Nie zakłócają stylu pokoju, a także zajmują mało miejsca. Nie musicie szukać innego miejsca w kuchni. Wadą jest to, że jeśli będziecie kupować nową lodówkę, to jesteście ograniczeni rozmiarem oryginału.

Chłodziarki retro

Lodówki retro są głównie używane jako akcesoria projektowe w kuchniach, tworzonych w stylu retro. Ich wyraźną zaletą jest wygląd, który jest zmodyfikowany tak, aby zaimponować. Są dostępne w kilku wariantach kolorystycznych, głównie w kolorze czarnym, kremowym i czerwonym. Z drugiej strony pod względem parametrów nie radzą sobie tak dobrze, a wybór nie jest zbyt szeroki. Są wytwarzane tylko przez kilku producentów, w tym marki Gorenje, Amica lub Concept.


back to menu ↑

Test chłodziarek Side by Side

Lodówki Side by Side to wyjątkowy rodzaj lodówki, który bardziej niż znacząco różni się od klasycznych lodówek. Przede wszystkim tym, że mają od dwóch do czterech drzwi. Jest to związane ze znacznie większą przestrzenią, większym komfortem i lepszym układem wnętrza. Jednocześnie mają znacznie lepszy wygląd i oferują wiele innych funkcji. Jednak przy nieco wyższej cenie konieczny jest dobry i ostrożny wybór.

Miejsce w rankingu Widok Model Ocena Klasa energetyczna Zdolność zamrażania Cena
1. LG GSM860BMAV A+++ 12 kg/dzień Zobacz cenę
2. Beko GNE 134630 X A++ 13 kg/dzień Zobacz cenę
3. LG GSL760PZUZ A++ 12 kg/dzień Zobacz cenę
4. Samsung RS67N8211B1 A++ 12 kg/dzień Zobacz cenę

Chłodziarki Side by Side i ich cechy

Zalety i wady lodówek Side by Side są trudne do podsumowania. Jednak możemy spróbować. Przejdźmy stopniowo od wyglądu do najdrobniejszych szczegółów chłodzenia i zamrażania, tak jak robimy to w naszych recenzjach. Wygląd lodówek jest naprawdę świetny pod każdym względem i możemy powiedzieć tak o każdym modelu. Bez tworzyw sztucznych, ale ze stali nierdzewnej, bez zwykłego białego koloru, ale metaliczne lub czarne. Czasami uchwyty są nieco masywne, ale dopasowane tak, aby dokładnie pasowały do dłoni. Integralną częścią tych lodówek jest kostkarka do lodu, czasem też barek domowy, nieoceniona pomoc w organizacji każdej imprezy.

Wadą są parametry techniczne lodówek. Tylko niektóre, szczególnie najdroższe, należą do klasy energetycznej A+++. Dlaczego? Ponieważ są duże, a kostkarka do lodu ma znaczne zużycie energii. Oprócz dużego zużycia energii elektrycznej jest to także najsłabsza część lodówki, przez którą może być wydzielana duża ilość zimna z chłodziarki. Wymaga to zatem dostarczenia dużej ilości energii, którą należy wykorzystać do utrzymania stabilnej temperatury. Wymiary i wysoka moc powodują również wyższy poziom hałasu.

Z drugiej strony, zarówno pod względem przestrzeni, wyglądu, jak i zastosowanej technologii, widzimy więcej zalet niż wad tych lodówek. Będą ozdobą Waszego domu, mogą pomieścić więcej jedzenia niż klasyczne i przynieść coś dodatkowego, na przykład w postaci kostkarki do lodu. Wady, takie jak wymagania dotyczące miejsca lub większe wymagania finansowe dotyczące ich działania, zostaną przez to zakryte. Jak więc byśmy krótko podsumowali ich zalety i wady?

Zalety:

  • Świetny i dopracowany design
  • Szerokie wyposażenie technologiczne
  • Kostkarka do lodu, czasem nawet domowy barek
  • Duża przestrzeń wewnętrzna

Wady:

Duże wymiary i trudna obsługa

  • Wymagania przestrzenne
  • W porównaniu do tradycyjnych lodówek znacznie wyższa cena
  • Wyższe zużycie w porównaniu do tradycyjnych lodówek
  • Bardziej hałaśliwe

back to menu ↑

Najwięksi wytwórcy chłodziarek Side by Side

Ważne są nie tylko dobre parametry lodówki, ale także dobra marka. Jest tak, ponieważ lodówki Side by Side wymagają zarówno delikatności projektowej, jak i precyzji, a także maksymalnej staranności w rozwoju nowych technologii. Nie każda firma jest w stanie sprawić, że będą tak, jak chcą klienci. Zobaczmy, które firmy działają na rynku i co mogą Wam zaoferować. Często zdarza się, że niektóre firmy strzeżą swojej technologii i nie znajdziecie jej w produktach innych firm. Przyjrzyjmy się poszczególnym markom i ich wyjątkowości.

Beko

Spółka Beko jest na rynku urządzeń elektrycznych od dłuższego czasu. Powstała w Turcji w 1967 roku, a sytuacja polityczna w Europie od dawna uniemożliwiała jej przedostanie się na rynek europejski. Dziś jest to jednak jeden z przodujących producentów pralek, zmywarek i lodówek. I to nie tylko klasycznych, ale także tych Side by Side. Ogólnie rzecz biorąc, moglibyśmy powiedzieć o tej firmie, że nie pozbawiłaby swoich towarów ładnego wyglądu czy jakichś dodatkowych funkcji tylko po to, by były tańsze. Jej modele są piękne, praktyczne, w pełni funkcjonalne i nie brakuje im nawet tych najbardziej zaawansowanych technologii. Według nas jedne z najlepszych chłodziarek Side by Side na rynku.

Sharp

Sharp Corporation to japoński producent, który istnieje na rynku od 1912 roku. Produkuje szeroką gamę towarów, w tym telewizory, kalkulatory, ogniwa fotowoltaiczne lub lodówki. Te Side by Side to luksusowe towary wysokiej jakości. Cenowo nie odbiegają zbytnio od średniej, kosztują około 6700 złotych. W większości należą do klas energetycznych A++ i A+, mają strefę NoFrost i ochronę antybakteryjną. Są stosunkowo ciche, nie zużywają dużo prądu, ale kompensują to niższą wydajnością (zdolność zamrażania wynosi do około 10 kilogramów dziennie). Są bardzo dobrze zaprojektowane.

 

Samsung

Południowokoreańska spółka Samsung może być zdefiniowana jako największy skoczek na rynku elektroniki. Piętnaście lat temu niewiele osób wiedziało o niej w Europie, dziś kontroluje rynek z telewizorami, telefonami komórkowymi i lodówkami. Zostało to osiągnięte przede wszystkim dzięki doskonałemu wyposażeniu technologicznemu lodówek, dopracowanemu projektowi i wyraźnemu skupieniu się na każdym szczególe w działaniu chłodziarki. Dotyczy to chłodziarko-zamrażarek i lodówek Side by Side tego producenta. Tym, co lekko ogranicza te lodówki, jest ich cena. Są jednymi z najdroższych.

 

Liebherr

Spółka Liebherr została założona w Niemczech w 1949 roku, ale dziś ma siedzibę w Szwajcarii. Koncentruje się przede wszystkim na przemyśle maszynowym (na przykład dźwigach i koparkach), ale inne produkty, takie jak lodówki, nie są jej obce. Te są dość masywne, mają bardzo dobrą izolację, ale są również nieco droższe (są podzielone według producenta na dwie kategorie, na domowe i zawodowe). Dotyczy to również chłodziarek Side by Side marki Liebherr, są one droższe niż produkty konkurencyjne. Jednak w większości należą one do klas energetycznych A++ i A+++, mają dużą zdolność zamrażania i mają na przykład technologię przeciwoblodzeniową NoFrost.

LG

Południowokoreańskie LG jest jednym z największych producentów elektroniki na świecie. Możecie być w 100% pewni, że chłodziarki tej firmy będą funkcjonalnie dobrze wyposażone i nie przegapicie żadnego z nowoczesnych gadżetów. Jako przykład możemy wymienić funkcję inteligentnej diagnozy, na którą ten producent ma patent. Jego chłodziarki Side by Side mają się również bardzo dobrze w dziedzinie zużycia lub innych parametrów technicznych. Gdy tylko na rynku europejskim chłodziarki LG lepiej się przyjmią, to z pewnością staną się numerem jeden.

back to menu ↑

Według czego wybierać chłodziarki Side by Side?

Przez to, że lodówki Side by Side są specyficzne pod wieloma względami, nie można podczas wyboru kierować się tym, co obowiązuje dla chłodziarek ogólnie. Zobaczmy, na czym musimy się skupić, co jest ważne, a co z kolei odgrywa niewielką lub drugorzędną rolę.

Dizajn

Lodówki Side by Side należą do najlepszych pod względem wyglądu na rynku. Nie znajdziecie tu klasycznych białych kostek, jak nazywamy absolutnie nieciekawe i zwykłe lodówki. Nie, lodówki Side by Side są, z kilkoma wyjątkami, wykonane ze stali nierdzewnej lub w kolorach, które w pełni pasują do nowoczesnych i stylowych kuchni. Wprawdzie uchwyty bywały czasem nieco bardziej ekonomiczne, z drugiej strony nie spotkaliśmy się z lodówką Side by Side, której uchwyty nie pasowałyby ściśle do dłoni i która by źle się otwierała. Aby stworzyć użyteczny i ładny wygląd, potrzebny jest już rozum.

Jeśli chodzi o ogólny wygląd samej lodówki, to spotkamy się z kilkoma rodzajami lodówek Side by Side. Różnica polega głównie na drzwiach. Podstawowa różnica w stosunku do tradycyjnych lodówek polega na tym, że są one dwuskrzydłowe. Jednak istnieją także inne rodzaje.

  • Dwudrzwiowe chłodziarki Side by Side – lodówki, które mają tylko dwoje drzwi, jedne po lewej, drugie po prawej. Często zdarza się, że jedne drzwi są węższe (zamrażarka jest ukryta za nimi), drugie są szersze (i chowają chłodziarkę). Po stronie zamrażarki zwykle znajdziecie kostkarkę do lodu. To logiczne, ułatwia to chłodzenie wody i przekształcanie jej w lód.
  • Czterodrzwiowe chłodziarki Side by Side – lodówki bardzo podobne do poprzedniego typu. Oprócz posiadania jednych drzwi po lewej i drugich po prawej stronie, są one również podzielone pośrodku na górne i dolne drzwi. Zamrażarka jest zwykle umieszczana na dole, a chłodziarka na górze.
  • Dwudrzwiowe chłodziarki Side by Side z szufladami – typowe lodówki Samsung. Oprócz dwojga drzwi u góry, w których znajduje się lodówka, to na dole lodówki znajdują się szuflady, w których schowana jest zamrażarka. To eleganckie i ciekawe rozwiązanie.

To, co jest praktyczne, a co uzupełnia wygląd chłodziarek Side by Side, to kostkarka do lodu. Otrzymuje zimno z zamrażarki, zamraża wodę, a na przykład latem może być bardzo pomocnym urządzeniem w czasie upału. Docenicie fakt, że będziecie w stanie łatwo zamrozić wodę i stworzyć schłodzony napój lub lody. Jeśli organizujecie stylową imprezę, z pewnością docenicie obecność barku domowego, który czasami jest również wbudowany w drzwi lodówki. Oba mogą Wam bardzo dobrze służyć i wyglądają bardzo dobrze w nowoczesnej kuchni.

Wymiary i przestrzeń wewnętrzna

Chłodziarki Side by Side są znacznie większe niż tradycyjne lodówki. Ich wymiary temu odpowiadają, chociaż mają podobną wysokość do klasycznych lodówek, ale ich szerokość i głębokość są większe. Znajduje to również odzwierciedlenie w ich objętości. Możemy sobie przypomnieć, że te klasyczne modele mają objętość około trzystu litrów, a w najlepszym przypadku może trzysta pięćdziesiąt. Chociaż na rynku znajdziemy również lodówki o pojemności mniejszej niż 100 litrów. Objętość lodówek Side by Side jest znacznie większa. Wiele z nich osiąga na przykład pięćset litrów objętości lub nawet pięćset pięćdziesiąt i nie ma w tym nic specjalnego. Układ wnętrza jest następnie powiązany z budową lodówki. Dwudrzwiowe lodówki Side by Side mają obok siebie zamrażarkę i lodówkę, a wszystko inne wyżej.

Różnica w porównaniu z tradycyjnymi lodówkami jest jednak minimalna. Zamrażarka zwykle składa się z szuflad lub półek i przegródek. W lodówce nie może zabraknąć szuflady na owoce i warzywa, często też stałych i regulowanych szklanych półek. Wykorzystanie przestrzeni na drzwiach jest również klasyczne. Półki na butelki, małe półki na żywność lub pudełka na jajka, wszystkie o znacznie większym rozmiarze niż w tradycyjnych lodówkach, nie są niczym specjalnym. Interesujące mogą być przedziały na drzwiach zamrażarki, które spotykamy w niektórych modelach, ale zwłaszcza kostkarka do lodu, która zajmuje pewną część przestrzeni drzwi. Jednak nie możemy opisać więcej, korzystanie z wnętrza nie różni się bardzo od tradycyjnych lodówek. Jednak duża przestrzeń oznacza, że można przechowywać więcej żywności, a także ułatwia nawigację.

Zużycie prądu

Niezależnie od tego jakie urządzenie wybierzecie, nie tylko lodówkę (a ściślej lodówkę Side by Side), to na pewno będziecie zainteresowani zużyciem energii elektrycznej. Z pewnością zgodzicie się z nami, że nie chcecie mieć w domu urządzenia elektrycznego, które pochłonie wszystkie Wasze oszczędności tylko dzięki wysokiemu zużyciu prądu. Dlatego zalecamy, abyście ostrożnie śledzili dane na etykiecie. Jeśli weźmiemy pod uwagę nasze lodówki, na których się koncentrujemy, nie powinniście napotkać gorszych danych niż A+. Jeśli tak by było, to jest to kiepska lodówka i powinniście o niej zapomnieć. Klasa energetyczna oznacza, jakiej oszczędności energii można się spodziewać. A ponieważ różnica między klasami wynosi aż 20%, można oczekiwać, że będzie to więcej niż oczywiste. Na koniec osądźcie sami na przykładzie, który przygotowaliśmy dla Was:

Chłodziarka Side by Side Siemens KA 99 NAI35 klasy energetycznej A+++ ma roczne zużycie, które wynosi około 75 kWh. Zakładając średnią cenę za kilowatogodzinę, to roczny koszt eksploatacji lodówki wyniesie, powiedzmy, 67 złotych. Dla porównania, lodówka Side by Side LiebherrSBSes 7165 kategorii A+, która niestety zawiera modeli niż najwyższa klasa, ma roczne zużycie około 444 kWh. Jeśli liczymy na tę samą cenę energii, to poniesiemy koszty przekraczające 294 złotych. Także kilkukrotność. Wasz portfel naprawdę poczuje różnicę.

Hałaśliwość chłodziarki

Jeśli oczekujecie, że chłodziarki Side by Side będą miały dobry poziom hałasu, to musimy Was rozczarować. Chociaż na rynku tradycyjnych lodówek można uzyskać modele generujące tylko 35 lub 36 decybeli, to chłodziarki Side by Side są nieco głośniejsze. Jest to związane ze zwiększoną mocą wymaganą przez te lodówki do utrzymania stabilnej temperatury wewnętrznej. Bez tego środowisko wewnętrzne powoli by się rozgrzało. W praktyce oznacza to jednak, że poziom hałasu wzrasta do 42 do 46 decybeli. W wyjątkowych przypadkach hałas może spaść do bardzo dobrych 38 lub 39 decybeli, ale nie jest to powszechne.

Prawda jest taka, że lodówki są bardzo cichymi urządzeniami, a dźwięk 40 lub 45 decybeli nie jest zbyt dużym hałasem. Ponadto intensywność dźwięku rośnie wykładniczo, tak że różnica między 40 a 45 dB nie jest tak znacząca, jak na przykład między 60 a 65 dB. Należy jednak pamiętać, że lodówki będą włączane 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, w przeciwnym razie nie spełnią swojego zadania. Oznacza to również, że przez cały czas będziecie słuchać jej hałasu w domu. I nawet najmniejsza różnica będzie znacząca. Nie należy lekceważyć hałasu lodówki.

Klasy klimatyczne i ich połączenia

Czym jest klasa klimatyczna, dowiedzieliśmy się już w zwykłych lodówkach. Jest to idealny zakres temperatur, w którym lodówka będzie działać poprawnie. Jeśli temperatura otoczenia w pomieszczeniu jest niższa, wówczas płyn chłodzący staje się zbyt gęsty i może to spowodować zatarcie silnika, pogorszyć wydajność chłodzenia, a także znacznie zwiększyć ryzyko awarii. Podobnie wygląda podniesienie temperatury otoczenia powyżej maksimum. Sprawność silnika nie jest wtedy wystarczająco wysoka, co znacznie zmniejsza wydajność chłodzenia. Jakie są jednak klasy klimatyczne i co oznaczają poszczególne oznaczenia?

Klasa Oznaczenie Zakres temperatur
Rozszerzona umiarkowana SN 10 – 32 °C
Umiarkowana N 16 – 32 °C
Subtropikalna ST 18 – 38 °C
Tropikalna T 18 – 43 °C

Dane, z którymi często się spotkacie w lodówkach Side by Side, to najszersza możliwa klasa klimatyczna. Zatem SN-N-ST-T. Oznacza to, że idealny zakres temperatur dla lodówki jest maksymalnie możliwy (tj. 10 do 43 °C) i nie trzeba się nim zajmować. Przynajmniej częściowo. Niektóre chłodziarki Side by Side nie mają tej pełnej klasy klimatycznej, są albo N-ST-T lub SN-N-ST, co oznacza, że zakres temperatur jest nieco mniejszy. Nie jest to dla Was znaczące ograniczenie, ale powinniście to obserwować. Szkoda byłoby stracić dobrą i bardzo drogą lodówkę tylko dlatego, że nie utrzymaliście idealnej temperatury.

Zdolność zamrażania i czas przechowywania

Wybierając klasyczną lodówkę, zalecamy monitorowanie zdolności zamrażania i czasu przechowywania. To samo polecamy dla chłodziarek Side by Side. Obie te wartości są więcej niż niezbędne zarówno dla jakości lodówki, jak i dla wygody. Zacznijmy od czasu przechowywania. Informuje, jak długo jedzenie może pozostać zamrożone, jeśli chłodziarka ulegnie awarii lub zostanie przerwane zasilanie. W takim przypadku chłodziarka nie będzie działać, a zimne powietrze w pomieszczeniu będzie stopniowo się nagrzewać. Jedzenie zacznie się też nagrzewać, tracąc świeżość i trwałość. W takim przypadku może pomóc Wam dobra izolacja lodówki. Oznacza to dłuższy czas przechowywania. Przeciętnie czas przechowywania wynosi około piętnaście, szesnaście godzin. Czas przechowywania w chłodziarkach Side by Side zależy w dużej mierze od marki lodówki. Zazwyczaj wynosi od piętnastu do dwudziestu godzin (dotyczy to szczególnie lodówek Samsung lub Beko). Chłodziarki Liebherr mają jednak przechowywanie na poziomie około trzydziestu godzin! Nic z tego nie jest złe. Pomyślcie o tym jednak. Lodówka zepsuje się o szóstej wieczorem. Dzwonicie do serwisu, a technik przychodzi do Was następnego dnia rano. To oznacza jakieś szesnaście, a nawet osiemnaście godzin po awarii.

Prawdopodobnie już wiecie, co oznacza czas przechowywania. Ale co ze zdolnością zamrażania? Powie Wam, ile jedzenia może zamrozić lodówka w ciągu dnia (lub jeśli chcemy trzymać się danych technicznych, możemy powiedzieć raczej w ciągu 24 godzin). W przypadku tradycyjnych lodówek uważaliśmy, że dziesięć kilogramów dziennie to bardzo porządna liczba. Dzięki chłodziarkom Side by Side możemy pójść jeszcze dalej. Ich zdolność zamrażania często przekracza 15 kilogramów w ciągu 24 godzin. To ogromna liczba i nawet poniżej średniej chłodziarka Side by Side jest znacznie lepsza niż najlepsza klasyczna lodówka.

back to menu ↑

Funkcje i technologie nowoczesnych lodówek

Nowoczesne lodówki nie mogą istnieć bez technicznych gadżetów i funkcji. Celem dzisiejszych chłodziarek jest nie tylko chłodzenie, ale także zapewnienie maksymalnej świeżości i trwałości przechowywanej żywności. Pod tym względem klasyczne lodówki nie zawsze są przykładem jakości i luksusu. Często brakuje im nawet najbardziej podstawowych funkcji, przez co nie możemy ich dobrze ocenić. Oczywiście chłodziarki Side by Side są znacznie lepsze i są nie tylko o krok, ale o kilka kroków przed najlepszymi chłodziarko-zamrażarkami. Oczywiste jest, że technologia różni się w zależności od marki, a każdy producent ma własne patenty i funkcje, które wbudowuje wyłącznie do swoich lodówek. Istnieją jednak technologie, które są regularnie powtarzane i bardzo często można je spotkać w chłodziarkach Side by Side. Oto krótki przegląd tych najbardziej podstawowych:

Ochrona antybakteryjna

Podstawą każdej lodówki powinna być ochrona antybakteryjna. Niestety jeszcze nie jest, ale jesteśmy przekonani, że tak będzie. Na pewno nie chcecie, aby bakterie znajdowały się na Waszym jedzeniu, czy aby kiełki pleśni lub mikroby rozmnażały się w lodówce. Chociaż te mikroorganizmy zwykle nie występują w lodówce, możemy Was w tym uspokoić, ale gdy włożycie do niej jedzenie lub gdy otworzycie drzwi, to dotrą tam dość łatwo. Wilgotność i klimat wewnętrzny mogą następnie wspierać ich rozrost. Pod tym względem uszczelnienie drzwi jest szczególnie ryzykowne. Jednak jeśli ściany lodówki, a nawet uszczelka są pokryte substancją, która jest w stanie zabić bakterie, nie musicie się o nie martwić. Ręczne czyszczenie lodówki jeszcze bardziej wzmocni efekt tej ochrony.

Automatyczne odszranianie

Minął czas, kiedy zamrażarka musiała zostać rozładowana, ręcznie rozmrożona i ponownie napełniona. Na szczęście. Była to całkowicie niepotrzebna praca, ponadto jedzenie musiało być gdzieś przechowywane podczas okresu rozmrażania, a ich częściowe rozmrożenie mogło mu w tym czasie zaszkodzić. Jeśli jednak lodówka jest wyposażona w ten system, zapobiega się ciągłemu gromadzeniu się lodu i nie ma potrzeby ręcznego rozmrażania lodówki.

Technologia NoFrost

W zamrażalniku jedzenie jest często pokrywane szronem. Wynika to z wilgotności powietrza, która łatwo i całkowicie dostaje się do lodówki. Jeśli jednak lodówka jest wyposażona w tę technologię, wilgoć jest odprowadzana do parownika za pomocą wentylatora. Tam woda zbiera się z powietrza, topi się i wchodzi do miski, skąd wyparowuje. Jedzenie nie jest wtedy ukryte pod warstwą lodu.

Multiflow air

Technologia, która bardzo często pojawia się w chłodziarkach Side by Side. Schłodzone powietrze rozprowadzane jest równomiernie po wnętrzu dzięki wielu otworom wentylacyjnym. Oznacza to, że nie musicie się martwić o miejsce przechowywania żywności, ponieważ temperatura i wilgotność są wszędzie takie same.

Active Dual Cooling

System Active Dual Cooling oznacza oddzielne chłodzenie lodówki i zamrażarki. Cyrkulacja powietrza jest jednolita, ale jest wdmuchiwana przez dwa różne układy. To zapewnia jedzeniu doskonałe środowisko, aby zachować świeżość tak długo, jak to możliwe i zachować jego trwałość. A tego wszyscy chcemy, prawda?

Twin cooling plus

Technologia, która jest praktycznie identyczna z Active Dual Cooling. Jest to mniej więcej odpowiednik używany przez Samsunga pod inną nazwą.

Ion air

Niektóre chłodziarki Side by Side zawierają wewnętrzny jonizator powietrza. Po co to jest? Reguluje wilgotność w lodówce, a także nieprzyjemne zapachy i bakterie. Ponownie, technologia zapewnia większą świeżość Waszego jedzenia.

Aktywne niebieskie światło

Jedna z mniej znanych technologii Beko. Używa niebieskiego światła, które napromieniowuje Wasze jedzenie, aby utrzymać wszystkie procesy zachodzące w jedzeniu, zwłaszcza w owocach i warzywach. Substancje naturalne lepiej znoszą zatem przejście z przyrodniczego środowiska do lodówki i, choć nie tak wyraźne, ich trwałość wzrasta.

Strefa zerowa

Jest to bardzo specjalna szuflada, w której wdmuchiwane jest chłodniejsze powietrze o temperaturze zbliżonej do zera stopni Celsjusza. Oznacza to, że to miejsce jest utrzymywane w bardzo niskiej temperaturze. Jest to zatem najlepsze miejsce na produkty łatwo psujące się, zwłaszcza mięso.

FreshZone

Technologia, która jest bardzo podobna do strefy zerowej. Jest to przestrzeń chłodniejsza niż reszta lodówki. Dzięki temu jedzenie dłużej pozostaje świeże. Niższa temperatura oznacza spowolnienie procesów prowadzących do ich rozkładu.

Sygnał ostrzegawczy

Zasada sygnalizacji jest prosta, zwykle chodzi o silny sygnał akustyczny, który ostrzega o nagłym wzroście temperatury w lodówce lub o otwartych drzwiach.

Smart Diagnosis

Specjalna funkcja, jedna z opatentowanych, z którą spotkamy w urządzeniach LG. Mają tę funkcję jako jeden z fundamentów, na których budowane są swoje urządzenia. Lodówki nie są wyjątkiem. Zasada tej technologii jest prosta. Jeśli nie jesteście pewni co do działania chłodziarki, to po prostu weźcie smartfon, aby pobrać aplikację od producenta. Rozróżnia dźwięki emitowane przez urządzenie po naciśnięciu odpowiedniego przycisku i informuje o usterce lub zaleca odpowiednie rozwiązanie.

Produkcja lodu

Specjalnością chłodziarek Side by Side jest kostkarka do lodu. Można ją znaleźć na drzwiach lodówki. Jej zasada jest bardzo prosta – wlejcie wodę do zbiornika wody, która się zamrozi, wytworzy lód, a następnie można go użyć do napoju lub zmiksować. Jedyną rzeczą, którą powinniście się zainteresować, jest pojemność zbiornika na wodę, chociaż zwykle nie potrzebujecie więcej niż litr lodu. Zaletą może być również to, że można je zobaczyć w pojemniku. Jednak technologia ClearView, nie jest absolutnie konieczna. Lodówka zazwyczaj informuje, że pojemnik jest pusty.

back to menu ↑

Podsumowanie

Udało się Wam coś wybrać? Czy znaleźliście jakąś chłodziarkę Side by Side, która Wam odpowiada? Jeśli nie, przekażemy Wam jeszcze krótkie podsumowanie. Możemy polecić chłodziarkę Side by Side ze spokojem w duszy, ponieważ będzie pasować do każdej stylowej kuchni. Ich konstrukcja jest świetna, są wykonane z dobrego materiału, mają uchwyty dostosowane do dłoni i mają dość uniwersalny wygląd. To prawda, że układ wnętrza nie ma zbyt wielu możliwości do zmian, ale wyposażenie technologiczne chłodziarek Side by Side jest tu najważniejsze. To jest całkowicie wyjątkowe. Technologie takie jak Multi Flow, Twin Cooling Plus (odpowiednio Active Dual Cooling) lub specjalizacja LG Smart Diagnosis pomogą Wam zżyć z lodówką i w pełni zaspokoić swoje potrzeby. To prawda, że zużycie chłodziarek Side by Side nie jest najmniejsze, zdecydowana większość z nich należy do klas energetycznych A++ lub tylko A+, hałas przewyższa tradycyjne lodówki, a czas przechowywania zależy w dużej mierze od producenta, ale klasa klimatyczna i zdolność zamrażania są całkowicie powyżej średniej i są świetne. Ponadto są bardzo przestronne, znacznie bardziej przestronne niż największe klasyczne chłodziarko-zamrażarki. Więc jeśli możecie sobie pozwolić wydać trochę więcej pieniędzy za lodówkę, na przykład 6300 złotych, to polecamy wybranie tej kategorii. Chłodziarki Side by Side zmodernizowały lodówkę z tradycyjnego urządzenia na coś więcej, czego niestety nie możemy nazwać.

back to menu ↑

Wpływ ceny na wybór lodówki

Cóż, tym zajęliśmy się prawie wszystkim, co możemy powiedzieć o chłodziarkach Side by Side. Ostatnią wartością, która prawdopodobnie zainteresuje większość z Was, jest cena. Na rynku można łatwo znaleźć chłodziarki Side by Side, które kosztują mniej niż 2100 złotych, ale nie polecamy ich. Będą to lodówki niskiej jakości. Średnie chłodziarki Side by Side dostaniemy dopiero za około 4000 złotych. Tyle kosztuje większość chłodziarek Side by Side. Możecie uzyskać najlepsze modele w przedziale cenowym od 4000 do 6500 złotych. To prawda, że cena jest wysoka, przyznajemy, ale jednocześnie otrzymujecie prawdziwą jakość za te pieniądze. Wszystkie droższe niż 6500 złotych to dobre chłodziarki Side by Side, ale naszym zdaniem cena jest zwykle zawyżona. Nie przynoszą więcej niż tańsza konkurencja, ale kosztują dużo pieniędzy.

Na koniec pamiętajcie, ile troski poświęcacie lodówce, a dokładniej jej wyborowi i utrzymaniu, tyle opieki ona daje w zamian Waszemu jedzeniu, a tym samym Waszej wygodzie i zdrowiu.