Najlepsze szybkowary 2020 roku


  • Zaoszczędźcie pieniądze i nerwy przy wyborze najlepszego szybkowaru.
  • Wybierzcie na podstawie bezpieczeństwa, materiału, wielkości i stosunku ceny do jakości.
  • Dowiedzcie się, gdzie można kupić najtaniej szybkowar.
1-Tlakové-hrnce-bez-názvu-300x300-768x768

Najlepsze szybkowary 2020 roku

Szybkowary do 450 złotych Szybkowary do 900 złotych Szybkowary powyżej 900 złotych
Tefal Neo v2 P2530741 Tescoma Bio Exclusive+ Duo Fissler Vitavit Comfort Set
Jakość wykonania
96 %
Bezpieczeństwo i obsługa
98 %
Dostępność części zastępczych
94 %
Cena/ jakość
97 %
Jakość wykonania
96 %
Bezpieczeństwo i obsługa
96 %
Dostępność części zastępczych
93 %
Cena/ jakość
97 %
Jakość wykonania
96 %
Bezpieczeństwo i obsługa
99 %
Dostępność części zastępczych
94 %
Cena/ jakość
94 %
Zobacz cenę Zobacz cenę Zobacz cenę

Najlepsze szybkowary 2020 roku

Rady, wskazówki, recenzje

Wstęp

W dzisiejszych czasach, gdy każda minuta naszego czasu jest niezastąpiona, każdy z nas stara się oszczędzić ich jak najwięcej. Nawet gotowanie nie musi być długim, żmudnym lub skomplikowanym zajęciem. Dzięki gotowaniu w szybkowarze możecie skrócić czas gotowania nawet o dwie trzecie. Oznacza to, że na każdej godzinie spędzonej w kuchni przygotowując niektóre dania, takie jak mięso, warzywa lub zupa, pozwoli on zaoszczędzić około 40 minut. Krótszy czas gotowania oznacza mniejsze zużycie energii, a tym samym niższe koszty. Nie musicie się martwić, że jedzenie nie zachowa soczystości, smaku, koloru i zapachu. Do tego, szybkowar jest łatwy w użyciu i sprawia, że ​​gotowanie jest jeszcze łatwiejsze dla początkujących. Dlatego na pewno znajdzie swoje miejsce w każdym domu. Porozmawiajmy o nim więcej.

Szybkowar, znany również jako kociołek Papina, jest jednym z najstarszych pomocników kuchennych. Powstał już w 1679 roku, kiedy francuski fizyk Denis Papin odkrył, że pod wyższym ciśnieniem woda osiąga wyższą temperaturę wrzenia, więc jedzenie jest przygotowywane szybciej. Zanim jednak trafił do kuchni zwykłych gospodyń domowych, musiał przejść przez pewne prace rozwojowe i zajęło mu to około 250 lat. Szybkowar został ulepszony do codziennego użytku przez niemieckiego Georga Gutbroda w 1864 roku i Hiszpana Jose Alixa Martíneza po I wojnie światowej. Dystrybucja rozpoczęła się w 1938 roku w Nowym Jorku dzięki Alfredowi Vischerowi.

Historycznie szybkowar przeszedł przez trzy etapy pod względem rozwoju technologii i działania:

  • Pierwsza generacja – tak zwany stary typ szybkowaru, pracował za pomocą przerywanego zaworu kontrolowanego przez wagę, który stopniowo obniżał ciśnienie podczas gotowania. Zmieniając ciężar obciążający zawór, można było wpływać na ciśnienie wewnątrz. Gdy się zmniejszał się ciężar, szybkowar wydawał głośny, piszczący dźwięk.
  • Druga generacja – ten typ jest nadal używany. Pracuje z zaworem sprężynowym, który jest często zabezpieczony przez kilka zaworów bezpieczeństwa w przypadku jego awarii. Ta generacja charakteryzuje się co najmniej dwoma ustawieniami ciśnienia. Niektóre z szybkowarów nie wydzielają pary podczas pracy, zamiast tego używają wskaźnika z etykietą wskazującą wzrost poziomu ciśnienia. Para jest uwalniana tylko wtedy, gdy garnek jest otwarty, lub jako środek bezpieczeństwa, jeśli źródło ciepła nie zostanie wystarczająco zmniejszone, gdy garnek osiągnie pożądane ciśnienie podczas gotowania. Niektóre modele tej generacji mogą być obsługiwane za pomocą pokrętła, które pozwala obsługiwać je za pomocą kilku kliknięć (które zmieniają napięcie sprężyny) i dostosowują ustawienie ciśnienia lub zmniejszają ciśnienie podczas pracy poprzez zaplanowane uwalnianie pary (odpowietrzanie).
  • Trzecia generacja – są to szybkowary elektryczne. Mają elektryczne źródło ciepła, które jest automatycznie kontrolowane w celu utrzymania odpowiedniego ciśnienia. Zawierają one również zawór sprężynowy (jak opisany powyżej typ drugiej generacji). Tego typu szybkowaru nie można otworzyć metodą szybkiego uwalniania w zimnej wodzie i należy go używać ostrożnie podczas uwalniania pary przez zawór, zwłaszcza podczas gotowania potraw, takich jak soczewica, fasola, ziarna, mleko, sos itp.. Elektryczne szybkowary mają wbudowany zegar, który pozwala im kontrolować proces gotowania na różne sposoby. W związku z tym są one podzielone na trzy podtypy, a mianowicie:


  • Szybkowar elektryczny z zegarem mechanicznym – ten rodzaj szybkowaru elektrycznego oferuje wyłącznie mechaniczne, tj. ręczne ustawienie czasu gotowania i nie daje możliwości przesunięcia czasu gotowania w późniejszej fazie gotowania.
  • Szybkowar elektryczny z zegarem cyfrowym – w przeciwieństwie do pierwszego, można odłożyć rozpoczęcie gotowania w czasie.
  • Szybkowar z inteligentnym programowaniem – dzięki temu typowi można nie tylko opóźnić rozpoczęcie gotowania, ale także ustawić temperaturę, ciśnienie i długość gotowania potrawy.

Jak widać, przez pozwolenie na to, aby szybkowar się rozwijał tak długo, na rynku pojawiło się wiele modeli o różnej jakości i cenie. Dlatego wybór jest czasami zbyt szeroki, a ponieważ jest to stosunkowo duża inwestycja, w której należy również wziąć pod uwagę bezpieczeństwo, należy zwrócić należytą uwagę na wybór. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak materiał, z którego jest wykonany, jakość zaworów i uszczelnień, jego objętość i tak dalej. Wszystko to i wiele więcej można znaleźć w naszym następującym przewodniku. Dla lepszego przeglądu oferujemy również ranking najlepszych modeli na rynku.

back to menu ↑

Na jakiej zasadzie działa szybkowar?

Wspomnieliśmy już, że szybkowar mógł zostać stworzony dzięki uświadomieniu sobie fizycznego faktu, że woda osiąga wyższą temperaturę wrzenia pod wyższym ciśnieniem.

Szybkowar tworzy układ zamknięty. Ponieważ szybkowar składa się ze ściśle dopasowanej pokrywy, woda nie może odparować, gdy osiągnie 100 ° C. Ciepło wykorzystywane zwykle do wydostawania się pary może być wykorzystane do gotowania potraw, które mają bezpośredni kontakt z gorącą parą. Ciśnienie pary pod pokrywą stale rośnie. Gdy ciśnienie wzrośnie do takiego poziomu, że popycha ona zawór, para może wydostać się, a ciśnienie przestanie rosnąć. Jednak jedzenie może być już stopniowo gotowe. Nowoczesne szybkowary mają te zawory, które uwalniają nadmiar pary w razie awarii jednego z nich. Ponadto przed rozpoczęciem gotowania uchwyt jest zablokowany i garnka nie można otworzyć podczas gotowania. Zapewnia to pełne bezpieczeństwo podczas pracy z szybkowarem.

back to menu ↑

Test szybkowarów do 450 złotych

Szybkowary do czterystu pięćdziesięciu złotych stanowią stosunkowo dużą grupę. Są to szybkowary z podstawowym wyposażeniem, których głównym kryterium jest ich niska cena.

Szybkowary do 450 złotych i ich charakterystyka

Szybkowar musi być wykonany ze stali nierdzewnej, aby można go dziś uznać dobry. Dotyczy to zarówno jego strony wewnętrznej, jak i zewnątrznej. Ponadto powinien mieć większą objętość, ponieważ może być wypełniony tylko do dwóch trzecich, co najmniej dwa zawory ciśnieniowe i potrójne dno wielowarstwowe. Jest to absolutne minimum wymagane do produktu o wysokiej jakości. Wszystkie te szybkowary do czterystu pięćdziesięciu złotych są w to wyposażone, ale często brakuje im pokrywy wykonanej z trwałego materiału czy wysokiej jakości, łatwego do czyszczenia uszczelnienia lub kilku dodatkowych funkcji. Wszystko to wpływa na cenę szybkowaru, ale także zwiększa możliwości jest zastosowania. Szybkowary tego przedziału cenowego jednak działają dobrze w celu, do którego są przeznaczone – w szybkim, ekonomicznym i zdrowszym gotowaniu. Oszczędzają portfel i są szczególnie odpowiednie dla tych, którzy dopiero zaczynają gotować. Charakteryzują się jednak mniejszą trwałością oraz gwarancją funkcjonalności i cięższym utrzymaniem.

Zalety:

  • Szeroka dostępność
  • Niska cena
  • Wykonanie ze stali nierdzewnej

Wady:

  • Uszczelnienie niskiej  jakości

back to menu ↑

Test szybkowarów od 450 do 900 złotych

Szybkowary od 450 do 900 złotych stanowią środkową kategorię tego rodzaju towarów. Dla większości użytkowników są one idealnym stosunkiem ceny do jakości – nie są tak drogie jak najlepsze tego rodzaju szybkowary, ale można również oczekiwać, że będą bardziej wszechstronne i będą posiadać różne akcesoria.

Miejsce w rankingu Widok Model Ocena Objętość Cena
1. Tefal Neo v2 P2530741 4 i 6 l Zobacz cenę
2. Tescoma Ultima Duo 4 i 6 l Zobacz cenę
3. Tefal Clipso Minút Perfect P4624833 7,5 l Zobacz cenę
4. Zwilling EcoQuick 7 l Zobacz cenę

Szybkowary od 450 do 900 złotych i ich charakterystyka

Spełniają wszystkie podstawowe parametry i dodają coś ponadto. Z pewnością mają większą wszechstronność dzięki akcesoriom i liczbie oferowanych funkcji w porównaniu do ich tańszych odpowiedników. Charakteryzują się wysokiej jakości wykonaniem i dopuszczalną objętością odpowiednią do gotowania dla całej rodziny. Są to już modele z wieloma funkcjami bezpieczeństwa i wieloma opcjami regulacji ciśnienia. Ponadto charakteryzują się łatwym utrzymaniem, a także uchwytami lub gumowymi uszczelkami. Wytrzymają wiele, a części zamienne autoryzowanych marek można łatwo znaleźć. Nie będziecie żałować ich zakupu. Ta kategoria stanowi idealny stosunek między inwestycją a końcowym rezultatem gotowania.

Zalety:

  • Większe zastosowanie
  • Większa ilość funkcji
  • Większa objętość
  • Udoskonalone bezpieczeństwo

Wady:

  • Zwykły użytkownik żadnych nie znajdzie

back to menu ↑

Test szybkowarów powyżej 900 złotych

W przedziałach cenowych od 900 złotych i więcej otrzymacie absolutnie najlepsze i luksusowe modele oraz dwuczęściowe zestawy o różnych pojemnościach. Wysokiej jakości szybkowary oferują wiele dodatkowych funkcji i akcesoriów.
Miejsce w rankingu Widok Model Ocena Objętość Cena
1. Fissler Vitavit Comfort Set 2,5 i 4,5 l Zobacz cenę
2. Wmf Zestaw Szybkowarów Perfect 3 i 6,5 l Zobacz cenę
3. Tescoma PRESIDENT DUO 4 i 6 l Zobacz cenę

Szybkowary powyżej 900 złotych i ich charakterystyka

Jest to połączenie doskonałego fundamentu i szerokiej gamy funkcji premium. Zwykle mają większą objętość lub są sprzedawane w zestawach po 2 sztuki o mniejszych i większych objętościach. Ponadto pozwalają na zakup akcesoriów takich jak statyw do gotowania na parze itp., co zwiększa zakres czynności, które możecie z nimi zrobić. Materiały do ich produkcji są wysokiej jakości, a dostępność części zamiennych i długość gwarancji jest tak wysoka, że ich jedyną poważną wadą jest tylko wyższa cena.

Zalety:

  • Najwyższa jakość i bezpieczeństwo
  • Wielkie objętości
  • W większości w zestawie dwóch garnków

Wady:

  • Wysoka cena

back to menu ↑

Najwięksi wytwórcy szybkowarów

W naszych testach często podkreślamy, że przy zakupie wielu produktów należy pomyśleć też o ich marce. Jest to podwójnie ważne w przypadku szybkowarów. Muszą być najwyższej jakości, a jego rozwojowi należy poświęcić należytą uwagę, szczególnie w przypadku bezpieczeństwa. Sprawdzone marki inwestują w stosunkowo drogie badania i testy nowych technologii. W ten sposób możecie być pewni jakości ich produktów, a ponadto otrzymacie gwarancję serwisu w przypadku jakichkolwiek problemów. Rzeczywiście, większość szybkowarów oferuje ponad dwuletnią ustawową gwarancję na swoje produkty. Aby Wam  ułatwić, przygotowaliśmy krótki przegląd firm z najlepszymi asortymentami modeli szybkowarów i dużą popularnością wśród klientów.

Tefal

Tefal jest jednym z francuskich producentów urządzeń kuchennych i przyborów kuchennych. Jego nazwa to akronim, który możemy rozbić na teflon i aluminium. Został założony w 1956 roku. Chociaż ich szybkowary nie należą do najlepszych, to ich produkty z serii CLIPSO i SECURE z łatwym zamykaniem, sterowaniem i dobrym wykonaniem ze stali nierdzewnej z trójwarstwowym dnem należą do lepszych na rynku. Są odpowiednie dla początkujących. Produkty Tefal stanowią doskonały kompromis między ceną a jakością.

Tescoma

Tescoma to czysto czeska firma z siedzibą w Zlínie, która dostarcza wszystko, co niezbędne do kuchni od 1992 roku. Firma ta charakteryzuje się prostym stylowym designem i własnym centrum rozwoju, w którym opracowała wiele patentów w dziedzinie przyborów kuchennych. Tescoma opracowała wiele popularnych asortymentów do szybkowarów. Najpopularniejsze to PRESIDENT, PRESTO i ULTIMA, gdzie firma postawiła na łatwość użytkowania, wystarczającą objętość i łatwość przechowywania. Gama szybkowarów GREEN CONTROL i ECO PLUS umożliwia precyzyjną kontrolę ciśnienia w szybkowarze i gotowanie przy dwóch ustawieniach ciśnienia. Niskie dla warzyw i wysokie dla mięsa. A jako bonus znacznie oszczędzają energię. Ogólnie rzecz biorąc, szybkowary Tescoma należą do wytwórców szybkowarów wysokiej jakości, przystępnych cenowo, z wysokim poziomem bezpieczeństwa, długoterminową gwarancją i doskonałą dostępnością części zamiennych.

BANQUET

Czeska marka BANQUET, która działa na rynku od 15 lat, bardziej koncentruje się na kompleksie produktów do kuchni i jadalni, artykułów gospodarstwa domowego, szkła, ceramiki i porcelany. Ponieważ skupia się na tak szerokim zakresie, jej szybkowary są raczej przeciętne. Są one jednak popularne wśród klientów głównie ze względu na cenę. Wyróżniają się również ciekawym designem. Jeśli chodzi o funkcjonalność, to spełniają swoją podstawową rolę, ale nie oczekujcie od nich niczego więcej. Pokrywki bakelitowe, stosunkowo niskie objętości, mała ilość zaworów i tylko dwuletnia gwarancja zmniejszają ich konkurencyjność. Są jednak w pełni dostosowane do mniej wymagających klientów, wymagających prostoty i mających niższy budżet.

WMF

Niemiecka firma WMF została założona w 1853 roku. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu firma stała się jedną z najbardziej prestiżowych firm w branży artykułów kuchennych. Jeśli chodzi o szybkowary, to należą do absolutnej elity. Szybkowary wykonane są z opatentowanej specjalnej stali Cromargan®. Jest to zwykła stal nierdzewna spożywcza, ale z dodatkiem odrobiny srebra do mieszaniny chromu i niklu. Dzięki temu ich szybkowary są łatwiejsze do czyszczenia i polerowania. Kolejną szczególną cechą jest uniwersalne dno TransTherm® zapewniające doskonałe przewodzenie ciepła. Wszystkie części garnka oprócz wyjmowanego uchwytu można myć w zmywarce i mają ponadczasowy design. Jedyną wadą jest wyższa cena.

Silit

Szybkowary innej niemieckiej firmy Silit są poważnymi konkurentami swoich odpowiedników WMF, ponieważ ich opatentowany materiał Silargan® nie zawiera niklu i jest odpowiedni dla alergików. Ponadto bardzo dobrze przewodzą ciepło, aż tak, że ich szybkowary nie wymagają dna typu sandwich, mają niskie zużycie energii i są bardzo odporne na uszkodzenia. Na części szybkowaru stworzone z tego materiału oferują gwarancję aż na 30 lat, a na resztę na trzy lata. Szybkowary z podtytułem Sinomatic są dostępne w dwóch seriach T-PLUS i E-CONTRO. Obie mają takie cechy, jak:

  • Trzy zaprogramowane poziomy gotowania (bez ciśnienia, łagodne gotowanie, szybkie gotowanie)
  • Wygodne, łatwe sterowanie
  • Zintegrowany wyświetlacz ciśnienia
  • Niezrównane bezpieczeństwo dzięki kilku niezależnym funkcjom bezpieczeństwa
  • Wyrafinowane krawędzie do wygodnego nalewania bez rozlania
  • Ucho i rączka mają zabezpieczenie zmniejszające zagrożenie spalenia ogniem
  • Maksymalna skala napełnienia
  • Nadaje się do wszystkich źródeł ciepła, w tym indukcyjnych
  • Można myć w zmywarce (z wyjątkiem uchwytu)

back to menu ↑

Według czego należy wybrać szybkowar?

Jeśli chcecie, aby szybkowar działał naprawdę dobrze i spełniał Wasze wymagania, nie lekceważcie jego prawidłowego wyboru. Przy zakupie jest wiele rzeczy do rozważenia – oprócz klasycznych mierzalnych parametrów, bierzcie pod uwagę też Wasze potrzeby i zwyczaje. Jeśli gotujecie w domu tylko okazjonalnie i dla mniejszej liczby osób, to wystarczy prosty szybkowar za niewielkie pieniądze. Ale jeśli mieszkacie w dużym domu z partnerem, dziećmi lub innymi krewnymi, prawdopodobnie będziecie często gotować. Powinniście spróbować dostosować wybór wszystkich akcesoriów, w tym szybkowaru, i nie bójcie się dopłacić za wyższą jakość. Dopiero po wyjaśnieniu tych rzeczy możecie zacząć szczegółowo rozważać różne parametry szybkowarów. Razem możemy spojrzeć na to, co powinno Was zainteresować.

Trzeba wybrać dobrą objętość

Pierwszą rzeczą do rozważenia przy zakupie szybkowaru jest jego wielkość, tj. objętość. Oczywiście porównajcie ten czynnik z tym, jak często chcecie w nim gotować i dla ilu osób. Szybkowar ma jednak jedną różnicę od klasycznego garnka. Ze względu na parę i ciśnienie wytwarzane podczas gotowania można go napełnić tylko do 2/3 wskazanej całkowitej objętości. Nie zapomnijcie o tym. Dlatego garnek o pojemności mniejszej niż 5 litrów wystarcza do przygotowania żywności dla 1–2 osób. Dla zwykłej rodziny od 3 do 5 członków kupcie szybkowar o pojemności od 5 do 7 litrów. Gospodynie domowe – wielokrotne mamy – wykorzystają za to objętość od 7,5 do 10 litrów. Szybkowary o pojemności ponad 10 litrów nadają się do zwykłych gospodarstw domowych tylko wtedy, gdy chcecie używać ich do gotowania dużych ilości owoców lub warzyw. W przeciwnym razie będzie częściej stosowany w restauracjach. Jeśli chcecie używać szybkowaru do codziennego gotowania, to warto zainwestować w zestaw szybkowarów o różnych pojemnościach.

Wysokiej jakości materiał jest konieczny

W dzisiejszych czasach powinniście zapomnieć o szybkowarach emaliowanych i aluminiowych. Najpopularniejszym materiałem, z którego wykonane są dzisiejsze modele szybkowarów, jest stal nierdzewna. Mówiąc dokładniej, stal nierdzewna 18/10 klasy spożywczej, co oznacza, że zawiera 18 procent chromu, który zapobiega rdzy, oraz 10 procent niklu, który z kolei sprawia, że szybkowar jest odporny na działanie kwasu. Co jest niezbędne w gotowaniu, taka stal doskonale i równomiernie przewodzi i utrzymuje ciepło wewnątrz pojemnika.
Najlepiej, jeśli cały szybkowar, tj. jego wewnętrzna i zewnętrzna strona, jest wykonany z tej stali. Ponadto takie garnki nadają się do wszystkich rodzajów ogrzewania, w tym indukcji. Znajdziecie jednak również modele ceramiczne i modele niklowe, ale wyraźnie unikajcie ich. Może powodować różne reakcje alergiczne. Pokrywkaa powinna być również wykonana ze stali nierdzewnej lub szkła. Można jednak spotkać się również z bakelitem. Uchwyty lub niektóre części pokrywki bywają wykonane z tworzywa sztucznego odpornego na wysoką temperaturę.

Szybkowar musi być zdolny do zarządzania ciepłem i musicie móc go chwycić

Jak już wspomniano, materiały, z których wykonane są szybkowary, są dobierane tak, aby doskonale i równomiernie przewodziły ciepło. Ponadto szybkowar jest zaprojektowany tak, aby miał grube ściany i specjalne dno wielowarstwowe, które zapobiega ucieczce ciepła nawet po wyłączeniu kuchenki. Właśnie dlatego, że szybkowar gromadzi dużą ilość ciepła i ciśnienia podczas gotowania, musi być łatwy do przenoszenia. Bez konieczności bezpośredniego dotykania jego powierzchni i niepotrzebnych wstrząsów. Odbywa się to za pomocą uchwytu, który musi zapewnić maksymalny komfort obsługi (sprawdźcie to już w sklepie), a także uszu – uchwytów po obu stronach szybkowaru, abyście mogli bezpiecznie przesuwać szybkowar obiema rękami.

 

Konieczne jest dobre uszczelnienie

Uszczelnienie sprawia, że szybkowar jest szczelny, a zatem spełnia zasadnicze zadanie wytworzenia w nim ciśnienia – zapobiegając wydostawaniu się pary spod pokrywki. Wykonany jest z gumy lub silikonu i ma kształt pierścienia. Dla pełnej funkcjonalności jest niezbędna jego regularne utrzymanie i ręczne mycie. Właśnie uszczelka jest najbardziej narażona na działanie wysokiego ciśnienia, dlatego najszybciej się ona zużywa w szybkowarze i należy ją regularnie wymieniać.

Starannie sprawdźcie elementy bezpieczeństwa

Później omówimy elementy bezpieczeństwa szybkowarów. Są nimi zawory ciśnieniowe i zamknięcie zabezpieczające pokrywę. Zasadniczo niezbędne są co najmniej dwa zawory ograniczające ciśnienie w celu zmniejszenia nadmiaru ciśnienia oraz pokrywka zapobiegająca przypadkowemu otwarciu podczas gotowania. Zwykle szybkowar ma trzy do pięciu niezależnych w pełni funkcjonalnych zaworów na wypadek awarii innych. Zapobiegnie to możliwemu przeładowaniu garnka lub poparzeniu, co było dość częste w ostatnich stuleciach. Systemy te eliminują to ryzyko praktycznie do zera.

Co musi spełniać pokrywka?

Pokrywa jest w zasadzie główną częścią szybkowaru, ponieważ zapewnia jej szczelność, a tym samym utrzymuje parę w środku. Znajduje się na niej:

  • Uchwyt, który zwykle blokuje pokrywkę za pomocą przycisku lub przesuwnego urządzenia blokującego i zapobiega otwarciu garnka podczas gotowania.
  • Uszczelka (znana również jako „pierścień uszczelniający”), która szczelnie zamyka szybkowar.
  • Zawór odpowietrzający do odprowadzania pary i kontroli ciśnienia w górnej części (zarówno ciężarowy, jak i sprężynowy) w celu utrzymania optymalnego ciśnienia w naczyniu
  • Wskaźnik ciśnienia wskazujący na obecność lub brak jakiegokolwiek ciśnienia.
  • Zawory bezpieczeństwa (zwykle obejściowe i / lub próżniowe zawory rezerwowe na wypadek awarii zaworu odpowietrzającego).
  • Manometr i minutnik (zazwyczaj ich nie ma, ale zawarte w niektórych droższych modelach).

Szybkowary mają zwykle dwa rodzaje zamknięcia pokrywki:

  • bagnetowy – wystarczy obrócić pokrywkę, aby ją zamknąć.
  • dźwigniowy – przymocujecie pokrywkę do garnka szczelnie za pomocą dźwigni.

Oba są równie wygodne i bezpieczne, wybór zależy tylko od Waszych preferencji.

Większość szybkowaru powinno się móc włożyć do zmywarki

Jeśli szybkowar byłby trudny do czyszczenia, z pewnością zniechęciłoby to do jego zakupu. Niewielu ludziom po dobrym jedzeniu zostaje jeszcze chęć do prac domowych. W dzisiejszych modelach szybkowarów korpus można ogólnie myć w zmywarce, w wielu przypadkach można również wyczyścić pokrywkę. Jednak w większości przypadków uszczelnienie, a czasem i pokrywkę, należy myć ręcznie, ponieważ są to ważne i wrażliwe części szybkowaru. Konieczne jest zatem szczegółowe sprawdzenie przed zakupem, czy możliwe jest mycie szybkowaru w zmywarce do naczyń lub które części nie nadają się do zmywarki.

Długość gwarancji i obsługa klienta

Ważnym czynnikiem, który powinien odgrywać główną rolę w wyborze szybkowaru, jest serwis obsługi klienta i związana z tym dostępność części zamiennych. Z czasem przez używanie szybkowaru zużywa się wszystko. Uszczelka najczęściej podlega wymianie. Dlatego wskazane jest, aby wiedzieć przed zakupem, gdzie i czy będzie można kupić uszczelkę lub inne części do konkretnego modelu. Długoterminowa, czasem nawet dziesięcioletnia gwarancja, jest dobrym znakiem, że sprzedawca stoi murem za jego towarami. Gwarantuje to dobre właściwości szybkowaru, a także akceptowalną obsługę klienta.

Akcesoria

W niektórych modelach cena szybkowaru obejmuje nie tylko korpus garnka i pokrywkę, ale także perforowaną wkładkę ze stojakiem, zwaną inaczej koszem parowym, do gotowania na parze. Stojak służy do utrzymywania gotowanej na parze żywności w garnku nad powierzchnią wody. Częścią wyposażenia szybkowarów jest metalowy dystrybutor, który pozwala gotować dwa rodzaje potraw o różnych długościach gotowania jednocześnie. Jedna na dnie w garnku, na przykład mięso lub mrożone jedzenie, druga na górze w koszu parowym, na przykład warzywa.

Wygląd i wykonanie

W przypadku szybkowarów wygląd jest naprawdę marginalny, ponieważ zwykle są one ukryte w szafkach kuchennych. Jednak prawdą jest, że podczas gotowania lub serwowania znajdują się na oczach, a więc dopracowany wygląd, szczególnie w postaci nietypowego kształtu, nie zaszkodzi. Jednak kształt i konstrukcja szybkowaru to nie tylko kwestia wyglądu. Od tych atrybutów zależy też to, jak się Wam będzie z nim pracować. Garnek nie może być zbyt mały, ponieważ jego użyteczna objętość wynosi tylko dwie trzecie, ale nie może być zbyt wielki, aby był łatwy do przenoszenia i przechowywania. Sprawdźcie jeszcze w sklepie średnicę i wysokość korpusu garnka, ale także pokrywki i jej uchwytu. Zasadniczo szybkowary są dostępne w dwóch zakresach średnic 18–20 cm i 20–24 cm.

back to menu ↑

Gadżety, które uczynią z szybkowarów całkowicie bezpiecznych i niezastąpionych pomocników kuchennych

Równie ważny, jak dobre parametry, jest dla Was przy zakupie spis dodatkowych funkcji i narzędzi, które oferuje szybkowar. Zwiększają jego funkcjonalność, upraszczają pracę z nim, oszczędzają więcej energii, a tym samym pieniędzy. Dlatego warto kupować modele, które je mają. Wyższa cena zakupu zwróci się z czasem dzięki wygodnemu gotowaniu, oszczędzając czas i energię.

Odprowadzanie ciśnienia zaworem

Wysokie ciśnienie jest wytwarzane wewnątrz szybkowaru, poprzez utrzymywanie w nim powstającej pary. Zawór ciśnieniowy służy do utrzymania optymalnego poziomu ciśnienia, aby nie wzrósł do niebezpiecznego poziomu. Istnieją dwa typy:

  • Sprężynowy – zacznie działać, gdy woda przekroczy temperaturę wrzenia i stale reguluje ciśnienie podczas gotowania. Po zakończeniu wypuszczacie nim całą parę.
  • Ciężarowy z obciążeniem z zamykającą igłą – obciążenie jest podnoszone, a igła jest podnoszona przez nadmiernie wysokie ciśnienie pary, umożliwiając tym uwolnienie nadciśnienia.

Bezpieczne zamknięcie pokrywki

Jest to ulepszona funkcja bezpieczeństwa dzisiejszych szybkowarów. Kołpak bezpieczeństwa na pokrywie pomaga zapobiegać możliwym katastrofom. Dzięki temu zamknięciu pokrywa jest zablokowana. Nie można go otworzyć bezpośrednio, dopóki ciśnienie nie zostanie zwolnione z pojemnika. Niektóre marki zainstalowały dodatkową blokadę pokrywy bezpieczeństwa w szybkowarach, w których użytkownicy muszą nacisnąć przycisk, aby umożliwić wzrost ciśnienia wewnątrz garnka. Pokrywka nie jest zwalniana, dopóki ciśnienie nie spadnie, a następnie naczynie otworzy się.

System mechanizmów bezpieczeństwa

W przeszłości szybkowary były nieco niebezpieczne i wymagały dużo opieki i nadzoru. Wyżej wymienione funkcje bezpieczeństwa – pokrywa bezpieczeństwa i zawór ciśnieniowy całkowicie to zmieniły. Ponieważ obecnie zapasowy zawór ciśnieniowy jest powszechny w przypadku awarii pierwszego, to szybkowary stały się całkowicie bezpiecznym pomocnikiem kuchennym. Wiele marek uzupełnia ten system nie dwoma, ale nawet trzema lub pięcioma niezależnymi zaworami zapasowymi oraz manometrem, który automatycznie ostrzega o niebezpiecznym poziomie ciśnienia na czerwono i naciska za Was przycisk szybkiego zwalniania ciśnienia. Alternatywnie, w przypadku starszych typów garnków istnieje inny zapasowy mechanizm zmniejszający ciśnienie. Jeśli główny mechanizm ograniczający ciśnienie zawiedzie, na przykład, gdy żywność utknie w zaworze, to otwór w pokrywie zablokowany przez niskotopliwą zaślepkę ze stopu i gumowa tuleja z metalową wkładką pośrodku działają jako mechanizm zapasowy. Przy wystarczająco wysokim ciśnieniu tuleja zaczyna się odkształcać, a wkładka otwiera się, uwalniając ciśnienie z otworu montażowego. Jeśli ciśnienie nadal rośnie, sama tuleja wydmuchuje parę, aby zwolnić ciśnienie. Te urządzenia zabezpieczające zwykle wymagają wymiany, gdy są uruchamiane nadmiernym ciśnieniem.

Wykorzystanie ciepła

W przeszłości do obniżania ciśnienia w szybkowarze używano zimnej wody. Jednak nie tylko zmniejszało to ciśnienie, ale także temperaturę wewnątrz garnka. To automatycznie zakończyło proces gotowania i nie można było jakkolwiek ingerować do tego procesu. Nowoczesne szybkowary mają mechanizm szybkiego uwalniania ciśnienia, który pozwala uniknąć strat ciepła. Pomaga to utrzymać temperaturę wewnątrz garnka, a jedzenie nadal gotuje się pomimo obniżenia ciśnienia. Korzystając z metody szybkiego uwalniania z wykorzystaniem ciepła, kucharze mogą sprawdzać jedzenie podczas gotowania i dodawać dodatkowe składniki.

Trójwarstwowe dno

Dno stal-aluminium-stal jest zasadniczo istotną częścią szybkowaru, chyba że termoregulacja jest zapewniona inaczej. Trzy warstwy powodują wzmocnienie dna, a ciepło, które jest wielkie i równomiernie rozłożone na całej objętości dzięki aluminium, nie ucieka z szybkowaru. Dlatego temperatura nie zmienia się znacząco, więc nie ma potrzeby stałego i długiego pobierania ciepła z kuchenki. Zmniejszy to koszty energii, a ponadto zapobiegnie powstawaniu gorących miejsc i przypalaniu się jedzenia na dnie szybkowaru.

Nastawienie ciśnienia i temperatury

Większość szybkowarów ma automatyczne ustawienie ciśnienia między 0,8-1 bar. Pod tym ciśnieniem woda gotuje się w 121 ° C, co jest w pełni odpowiednie do przygotowywania mięsa. Jednak niektóre przepisy lub potrawy mogą wymagać gotowania pod ciśnieniem mniejszym niż 1 bar, na przykład świeżych warzyw, ponieważ można je łatwo rozgotować. Wiele szybkowarów ma dwa lub więcej opcjonalnych ustawień ciśnienia lub temperatury w zależności od rodzaju gotowanej żywności.

Czasomierz i wskaźnik ciśnienia

Niektóre modele mają specjalne funkcje, takie jak wewnętrzna skala napełniania lub wskaźnik ciśnienia. Oba zapobiegają ryzyku poparzenia. Dzięki skali napełnienia nie musicie pamiętać, że szybkowar musi być wypełniony tylko w dwóch trzecich. Podobnie wskaźnik ciśnienia ostrzega o konieczności odpowietrzenia pary we właściwym czasie. Czasomierz powiadomi Was o zakończeniu gotowania.

back to menu ↑

Podsumowanie

Czy nasz doradca Wam pomógł? Wierzymy w to, że tak, ale będzie o wiele lepiej, jeśli powtórzymy sobie to wszystko jeszcze raz. Podsumujmy proces zakupu szybkowaru. Przed zakupem zastanówcie się, co, jak często i dla ilu osób chcecie w nim gotować. Jeśli zamierzacie go używać tylko okazjonalnie i dla kilku osób, wybierzcie tańszy, o cenie do 450 złotych i o mniejszej objętości. Droższy i nieporęczny model się nie opłaci. Z drugiej strony wymagający użytkownik nie powinien bać się inwestować w szybkowar, ponieważ zapewni mu to szereg przydatnych funkcji, dobre parametry i prawdopodobnie dobrą żywotność. W takim przypadku poszukajcie szybkowaru wyższej klasy, którego cena waha się od 450 do 900 złotych. Preferujcie modele ze stali nierdzewnej 18/10 z licznymi systemami bezpieczników. Upewnijcie się, że szybkowar pochodzi od sprawdzonego wytwórcy z dobrą dostępnością części zamiennych i długą gwarancją. Jeśli marka ma dobrą pozycję, nie musicie się martwić o inwestowanie w wybrany model. Spróbujcie ocenić jakość uchwytu i materiałów uszczelniających. Powinny być wykonane z żaroodpornego tworzywa sztucznego, w przypadku uszczelek z gumy lub silikonu. Zamykanie i obsługa muszą być proste, tak samo jak utrzymanie. Powinien w dużej mierze nadawać się do zmywarki. Na tym polega magia szybkowaru. Marginalnie możecie też patrzeć na jego konstrukcję i wymiary, aby ułatwić Wam przechowywanie. Ładny wygląd jest zaletą, ale nie jest to najważniejsze. Dobrze jest, jeśli w cenie możecie uzyskać więcej sztuk garnków o różnych pojemnościach lub kosz na parze. Jeśli nic nie uniemożliwia Wam zakupu, to radzimy – kupcie! Ale zanim zaczniecie go używać, możecie zobaczyć poniżej, co musicie robić podczas gotowania w szybkowarze.

back to menu ↑

Szybkowar – ile trzeba do niego zainwestować?

Szybkowar zdecydowanie nie jest jednym z najtańszych urządzeń kuchennych. Jednak wysokiej jakości sztuki już mieszczą się w przedziale 200-350 złotych. Są to produkty o dobrym wykonaniu, wystarczającej objętości i funkcjach bezpieczeństwa, wystarczającej gwarancji i serwisie. Najlepsze modele wahają się od 450 do 900 złotych. Do wspomnianej podstawy otrzymacie dodatek, w postaci zestawów z akcesoriami i większą różnorodność użytkowania.

Na rynku znajdziecie jednak też modele za 120 złotych, co jest skrajnie tanie. Na drugiej stronie stoją zbyt drogie modele za 1300 złotych. Zalecamy, aby nie wchodzić w żadną z tych skrajności – drogie lub zbyt tanie szybkowary nie będą dla Was wystarczająco dobre z różnych powodów. Drogie szybkowary nie gwarantują znacznie wyższej jakości, bezpieczeństwa i są odpowiednie raczej dla firm lub restauracji. Jeśli chodzi o ich tańsze odpowiedniki, ich jedyną zaletą jest cena. Nie macie opcji zakupu części zamiennych, które można wymienić. Jeśli dojdzie do awarii, to nawet okres gwarancji, który jest niski w porównaniu do szybkowarami wysokiej jakości, nie pomoże.

back to menu ↑

Po co gotować w szybkowarze?

Ze wszystkich dotychczas napisanych, największą zaletą szybkowaru w porównaniu z tradycyjnym garnkiem, jest szybkość przygotowywania poszczególnych potraw. Istnieje jednak wiele innych powodów, aby gotować w szybkowarze. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Oszczędza czas

Powiedzieliśmy już, że niektóre potrawy można gotować nawet o 75% szybciej w szybkowarze. Ale pokażmy to w liczbach.

Przygotowanie mięsa:

  • Kurczak: 15 minut w szybkowarze lub 30-40 minut w klasycznym garnku.
  • Wieprzowina: 30 minut w szybkowarze lub 60-70 minut w klasycznym garnku.
  • Wołowina: 60 minut w szybkowarze lub 2-3 godziny w klasycznym garnku.


Przygotowanie ryżu:

  • Biały ryż: 5 minut w szybkowarze lub 20 minut w klasycznym garnku.
  • Ryż naturalny: 10 minut w szybkowarze lub 35 minut w klasycznym garnku.
  • Kolorowy ryż: 35 minut w szybkowarze lub 60-70 minut w klasycznym garnku.


Przygotowanie warzyw:

  • Ziemniaki: 3-5 minut w szybkowarze lub 20-30 minut w klasycznym garnku.
  • Marchewki, brokuły, kalafior: 2-3 minuty w szybkowarze lub 20 minut w klasycznym garnku.
  • Kukurydza: 10 minut w szybkowarze lub 40 minut w klasycznym garnku.


Przygotowanie roślin strączkowych:

  • Fioletowa fasola: 35 minut w szybkowarze lub 90 minut w klasycznym garnku.
  • Soczewica: 5-10 minut w szybkowarze lub 30 minut w klasycznym garnku.
  • Groszek: 20–30 minut w szybkowarze lub 60–70 minut w klasycznym garnku.
  • Ciecierzyca: 35 minut w szybkowarze lub 90 minut w klasycznym garnku.

To tylko krótkie obliczenie oszczędności czasu gotowania w szybkowarze w porównaniu do tradycyjnego gotowania. W wielu szybkowarach istnieje możliwość podwójnego gotowania, dzięki czemu można jednocześnie przygotowywać mięso i dodatki.

Oszczędza energię

Zdecydowana większość nowoczesnych szybkowarów jest wykonana z materiałów o doskonałym przewodnictwie cieplnym, mają konstrukcję o grubych ścianach i trójwarstwowym dnie. To sprawia, że szybkowar jest łatwy w obsłudze i utrzymywania ciepła, a tym samym zużywa mniej energii. Mniej ogrzewania oznacza większe oszczędności w portfelu.

Żywność zachowuje swój naturalny smak i traci mniej witamin niż podczas tradycyjnego gotowania

Wszyscy wiemy, że jedzenie nie tylko traci wartość odżywczą podczas gotowania, ale nawet smak i zapach. Co większość z nas równoważy wyraźnym użyciem przypraw. Wynika to właśnie z parowania wody, wraz z którą odparowuje się część rozpuszczonych w niej witamin lub aromatów. Ponieważ istotą gotowania w szybkowarze jest zapobieganie odparowaniu wody z garnka, jedzenie po prostu zachowuje swój smak, zapach i witaminy.

Wykorzystacie go nie tylko podczas gotowania

Szybkowar może być doskonałym pomocnikiem nie tylko do gotowania, ale także:

  • do przetworów – użyjcie do tego co najmniej 6 litrowych i większych szybkowarów.
  • do przygotowywania soków owocowych lub żywności dla niemowląt
  • do sterylizacji przedmiotów – jeśli macie małe dzieci, to szybkowar posłuży do szybkiej i wysokiej jakości sterylizacji butelek, smoczków lub innych artykułów dla dzieci.

Dlatego warto zainwestować w tego stosunkowo drogiego asystenta kuchennego. Zwłaszcza, gdy dziś stały się znacznie bezpieczniejsze i łatwiejsze w użyciu niż ich poprzednicy, a większość modeli pasuje do wszystkich rodzajów płyt grzewczych, w tym indukcyjnej.

back to menu ↑

Zawsze dotrzymujcie tych zasad podczas pracy z szybkowarem

Dzisiejsze szybkowary są całkowicie bezpieczne i stosunkowo łatwe w użyciu, ale jeśli dopiero zaczynacie z nich korzystać, to ostrożność nigdy nie za wiele. Dlatego zawsze postępujcie zgodnie z tymi wytycznymi:

  1. Najważniejsze jest, aby zacząć od instrukcji użytkowania. Oprócz obsługi samego szybkowaru często można znaleźć też wskazówki związane z gotowaniem.
  2. Przejdźmy do samego gotowania. Najpierw podgrzejcie szybkowar do wysokiej temperatury, aż zamknie się zawór bezpieczeństwa.
  3. Zacznijcie liczyć długość gotowania dokładnie od tej chwili. Para zacznie wydostawać się z zaworu ciśnieniowego. Od tego momentu obniżcie temperaturę wrzenia i kontynuujcie gotowanie na mniejszym płomieniu lub stopniu. Para powinna zawsze bardzo nieznacznie wydostawać się z garnka. Alternatywnie wskaźnik ciśnienia powinien być monitorowany i regularnie obniżany. Długość gotowania różni się w zależności od rodzaju garnka, a zwłaszcza rodzaju gotowanego jedzenia. Większość producentów dostarcza do produktów tak zwane tabele informacyjne, w których można znaleźć wszystkie informacje. Wracamy do punktu pierwszego – przeczytajcie instrukcję.
  4. Jeśli jesteście początkujący w tematyce szybkowarów, to polecamy najpierw ostudzić szybkowar i otworzyć go dopiero po jakimś czasie. Jeśli okaże się, że przygotowywane jedzenie nie jest jeszcze wystarczająco ugotowane, do dogotujcie je. Czas gotowania ma jedynie charakter orientacyjny w tabelach, a optymalny czas gotowania można znaleźć tylko na podstawie własnych doświadczeń.
  5. Jak wspomniano wielokrotnie, szybkowar musi być napełniony do 2/3 objętości. Podczas gotowania nie wydostaje się tak dużo pary, jak podczas gotowania w tradycyjnych garnkach i potrzebuje przestrzeni. Podczas przygotowywania roślin strączkowych zalecamy pozostawienie więcej miejsca i wypełnienie go do około ¼.
  6. W naczyniu zawsze musi znajdować się pewna objętość płynu, która waha się od 1–2 filiżanek, tj. około 150–250 ml – dokładniejsze ilości można znaleźć w instrukcji.
  7. Pod koniec gotowania poczekajcie, aż cała para zostanie uwolniona, ciśnienie spadnie do zera, a następnie otworzy się pokrywa.
  8. Podczas całego procesu gotowania, pomimo blokad bezpieczeństwa, nie należy pozwalać dzieciom podchodzić do kuchenki i garnka.
  9. Pustego garnka nie wolno nigdy umieszczać na ogniu i pod żadnym pozorem nie wolno go umieszczać w piekarniku. Uchwyty, zawory, urządzenie bezpieczeństwa i uchwyt zostałyby uszkodzone.
  10. Pusty garnek powinien być otwarty, aby mógł się wietrzyć.

Podsumowując, praca z szybkowarem nie jest tak trudna, jak się wydaje. Wszystko, co musimy zrobić, to przezwyciężyć początkowe lęki i wypróbować go. Szybkowar z pewnością znajdzie miejsce w Waszym domu i mamy nadzieję, że pomogliśmy Wam w wyborze. Życzymy wielu zdrowych, szybkich i starannie przygotowanych posiłków oraz smacznego!