Ranking kosiarek ogrodowych

Jak wybrać kosiarkę 2020

Sekačky bez pozadí

Ranking kosiarek ogrodowych

Kosiarki spalinowe do 1650 zł Kosiarki spalinowe powyżej 1650 zł Kosiarki elektryczne Kosiarki akumulatorowe Kosiarki ręczne
Makita PLM4628N Hecht 5564 Sx Hecht 1638R Bosch ROTAK 430 LI Ergoflex Bosch AHM 30
Jakość koszenia
94 %
Komfort
92 %
Obsługa
91 %
Cena/ jakość
94 %
Jakość koszenia
96 %
Komfort
93 %
Obsługa
95 %
Cena/ jakość
94 %
Jakość koszenia
91 %
Komfort
90 %
Obsługa
92 %
Cena/ jakość
91 %
Jakość koszenia
90 %
Komfort
95 %
Obsługa
96 %
Cena/ jakość
90 %
Jakość koszenia
87 %
Komfort
85 %
Obsługa
95 %
Cena/ jakość
91 %
Zobacz cenę Zobacz cenę Zobacz cenę Zobacz cenę Zobacz cenę

Najlepsze kosiarki 2020

Rady, wskazówki, recenzje

Wstęp

Tym razem testujemy kosiarki ogrodowe. Jako że nasz naród śmiało można określić narodem działkowiczów, nie dziwi fakt, że przy większości domów w naszym kraju spotykamy też przynajmniej niewielkich rozmiarów ogród. Oczywiście aby był on reprezentacyjnym, dobrze urządzonym miejscem odpoczynku i spokoju, powinien być należycie zadbany. Poza tym wielu traktuje swój ogród również jako swoistą wizytówkę i stara się, aby wyglądał on jak najlepiej. O tym, czy dobrze się dba o ogród, świadczy między innymi trawnik. Zarośla, trawa aż po kolana czy pokrzywy z pewnością nie zrobią dobrego wrażenia np. na sąsiadach, ale nie tylko. I nam o wiele lepiej będzie przecież położyć się na leżaku w miejscu, gdzie dookoła mamy delikatną, krótko i przede wszystkim równo przystrzyżoną trawę oraz widoki na pięknie urządzone otoczenie.

Chociażby z powyższych powodów w domu żadnego działkowicza nie powinno zabraknąć kosiarki do trawy. Ręczne koszenie to już odległa przeszłość i takie urządzenie powinno być dziś koniecznie w każdej szopie ogrodowej. Tymczasem oferta rynku jest pod tym względem bardzo szeroka – wybierać można między kosiarkami o różnym rodzaju zasilania (spalinowe, elektryczne, ręczne…) czy też sposobie koszenia (rotacyjne, wrzecionowe…). Ponadto w obrębie każdej kategorii poszczególne modele różnią się poziomem emitowanego hałasu, wydajnością, szerokością koszenia i jeszcze wieloma innymi parametrami. Aby zatem nikt nie zgubił się w gąszczu liczb i danych lub też nie popełnił przy zakupie kosiarki po prostu głupstwa, przygotowaliśmy niniejszy test kosiarek do trawy.

W ramach naszego testu podzieliliśmy kosiarki na kilka kategorii. Największą z nich stanowią kosiarki spalinowe, które na naszym rynku są najbardziej pożądane. Następnie przetestowaliśmy kosiarki elektryczne, akumulatorowe i ręczne, a zatem nasz przegląd obejmuje pełny asortyment. Oprócz recenzji i rankingów najlepszych kosiarek 2020 roku przygotowaliśmy też porady mające na celu pomoc w zakupie odpowiedniego modelu. Wybór kosiarki może być bowiem problematyczny. Dlatego właśnie przygotowaliśmy obszerny artykuł, w którym przedstawimy wszystkie istotne informacje pomocne, aby dokonać jak najlepszego wyboru, a także przyjrzymy się możliwościom i parametrom kosiarek oraz szerzej je omówimy.

Sekačka v zahradě

back to menu ↑

Podział kosiarek ze względu na rodzaj zasilania

Za podstawowe kryterium podziału kosiarek na różne kategorie uznaliśmy rodzaj zasilania. Naszym zdaniem takie właśnie rozróżnienie jest najbardziej wymowne i daje najlepszy pogląd na różnice w użytkowaniu poszczególnych kosiarek. Rozważaliśmy też podział ze względu na sposób koszenia, jednakże nie uznaliśmy go za wystarczająco miarodajny, stąd obraliśmy taką a nie inną drogę. Podział przyjmujemy zatem następujący:

  • Kosiarki spalinowe – zasilane benzyną
  • Kosiarki elektryczne – podłączane do prądu
  • Kosiarki akumulatorowe – źródłem energii jest wbudowany akumulator, który należy co pewien czas ładować
  • Kosiarki ręczne – napędzane siłą mięśni, przez użytkownika

Każdy z powyższych typów ma swe zalety i wady, i jeżeli chcemy, by kosiarka w pełni odpowiadała naszym potrzebom, należy zwrócić na to uwagę przed zakupem. Kosiarki bardzo się różnią przede wszystkim pod względem wielkości powierzchni, do jakiej się nadają, komfortu użytkowania i w dużej mierze również mobilności. Chcielibyśmy przy tym, zanim przejdziemy dalej, przestrzec, że przedstawione tutaj kosiarki służą wyłącznie do koszenia większych powierzchni trawiastych – do przycinania trawy w bezpośrednim sąsiedztwie drzew, krzewów czy domu służą wykaszarki, którym przyjrzymy się bliżej przy innej okazji.

back to menu ↑

Test kosiarek spalinowych

Jak wskazuje już sama nazwa, charakterystyczny dla tego typu kosiarek jest silnik na benzynę. W sumie jest to zaleta, ponieważ dzięki temu osiąga się wysoką wydajność. Jednakże aby kosiarka mogła pracować, paliwo trzeba ciągle uzupełniać, a ponadto takie kosiarki często są stosunkowo głośne.

Najlepsze kosiarki spalinowe do 1650 złotych

Miejsce w rankingu Widok Nazwa Ocena Szerokość koszenia Pojemność kosza Cena
1. Makita PLM4628N 46 cm 60 l Zobacz cenę
2. Fieldmann FZR 4616-B 46 cm 55 l Zobacz cenę
3. VeGA 485 SXHE 46 cm 70 l Zobacz cenę
4. Hecht 547 46 cm 65 l Zobacz cenę
5. Fieldmann FZR 4005-BH 40 cm 40 l Zobacz cenę

Najlepsze kosiarki spalinowe powyżej 1650 złotych

Miejsce w rankingu Widok Nazwa Ocena Szerokość koszenia Pojemność kosza Cena
1. Hecht 5564 Sx 56 cm 70 l Zobacz cenę
2. Weibang WB 537 SCV 6in1 53 cm 70 l Zobacz cenę
3. STIGA COMBI 55 SQ B 55 cm 70 l Zobacz cenę
4. Hecht 5484 SXE 5in1 46 cm 60 l Zobacz cenę

Kosiarki spalinowe i ich charakterystyka

Kosiarki spalinowe, jak już wspominaliśmy, są najczęściej spotykanym typem na naszym rynku. Są one najbardziej popularne, a w pewnym sensie również tradycyjne. Jak pokazuje nasz test, ich ceny są naprawdę zróżnicowane – od 450-850 złotych do około 4300-6500 złotych – jest to naprawdę szerokie spektrum. Ważną zaletą tych kosiarek jest silnik napędzany benzyną – w praktyce oznacza to większą moc niż w przypadku kosiarek elektrycznych czy nawet ręcznych. Moc, podawana w kW lub koniach mechanicznych (historyczna jednostka, oznaczana KM), jest tutaj na tyle duża, że można bez obawy kosić nawet trawniki większe niż 500 czy 1000 m2. Ceną za to jest jednakże większy hałas, związany właśnie z dużą mocą.

Kolejną ważną cechą kosiarek spalinowych jest to, że zapewniają użytkownikowi pełną swobodę ruchów – nie ogranicza jej ani długość przewodu, ani pojemność akumulatora, a jedynie ilość benzyny, którą można przecież dokupić na zapas. Faktem jest co prawda, że manewrowanie kosiarką utrudnia nieco jej duży ciężar (związane jest to głównie z obecnością zbiornika na paliwo), jednakże z drugiej strony większość tego typu kosiarek ma napęd, który pozwala użytkownikowi oszczędzić siły i pomaga w kierowaniu urządzeniem. Problem pojawia się dopiero w przypadku koszenia trawy na wzniesieniu – może się wówczas zdarzyć, jeśli zbiornik z paliwem nie jest całkowicie pełny, że poziom paliwa inaczej się ułoży i nie będzie sięgał do wlotu silnika. A zatem choć zbiornik nie będzie pusty, nie będzie dało się kosić. W wypadku tego typu kosiarek trzeba na to zwracać uwagę.

Zalety:

  • Wysoka wydajność
  • Na ogół dłuższa żywotność
  • Napęd
  • Pełna swoboda ruchów

Wady:

  • Bardziej hałaśliwe
  • Mniejsza mobilność, większy ciężar
  • Mniej ekologiczne, emitują spaliny o nieprzyjemnym zapachu

Benzínová sekačka

back to menu ↑

Test kosiarek elektrycznych

Kosiarki elektryczne, jak łatwo się domyśleć, zasilane są prądem. Wyposażone są w silnik elektryczny, który trzeba podłączyć do gniazdka. Wtedy dzięki energii z sieci elektrycznej można uruchomić kosiarkę i kosić trawę. Jest to zarówno tańsze, jak i bardziej ekologiczne rozwiązanie niż w przypadku kosiarek spalinowych, jednakże z drugiej strony koszenie nie jest już tak wygodne.

Najlepsze kosiarki elektryczne

Miejsce w rankingu Widok Nazwa Ocena Szerokość koszenia Pojemność kosza Cena
1. Hecht 1638R 38 cm 45 l Zobacz cenę
2. Bosch ARM 32 Ergoflex 32 cm 31 l Zobacz cenę
3. Makita DLM380Z 38 cm 40 l Zobacz cenę
4. Fieldmann FZR 2025-E 32 cm 30 l Zobacz cenę
5. Stiga Combi 44 E 44 cm 50 l Zobacz cenę
6. Bosch ARM 37 40 cm 50 l Zobacz cenę

Kosiarki elektryczne i ich charakterystyka

Pod względem wydajności kosiarki elektryczne ustępują naszym zdaniem kosiarkom spalinowym. Ich wydajność jest nieco mniejsza ze względu na to, iż wyposażone są one nie w silnik spalinowy, a w elektryczny. Kosiarki te nadają się do koszenia trawników o powierzchni do 700 lub 800 m2, większe powierzchnie trzeba już kosić przy użyciu kosiarek spalinowych. A to nie tylko z powodu mniejszej mocy, ale też dlatego, że przy koszeniu będzie nas ograniczał kabel elektryczny. Koszenie jest więc nie tylko mniej wygodne, ale i jest się zależnym od tego, czy przewód będzie wystarczająco długi. Ponadto, oprócz tego, że kabel trzeba ciągnąć za sobą i ogranicza on powierzchnię koszenia, istnieje również ryzyko przecięcia kabla przez nieuwagę w czasie koszenia, co w skrajnym przypadku grozi bardzo niebezpiecznym porażeniem prądem.

Pewnym plusem, który niejako rekompensuje mniejszą wydajność, jest niższy poziom hałasu. Niemniej jednak nasze testy jednoznacznie wykazały, że chociaż kosiarki te emitują dźwięk o niższym natężeniu, to jest on wyraźnie ostrzejszy i po dłuższym czasie mniej przyjemny niż w wypadku kosiarek spalinowych. Kolejne zalety kosiarek elektrycznych to większy komfort użytkowania (są bowiem mniejsze, lżejsze i nie sprawiają problemów przy koszeniu np. na zboczu wzniesienia), a także o wiele niższa cena. W porównaniu z kosiarkami spalinowymi różnica w cenie jest naprawdę znaczna.

Zalety:

  • Mniejsza waga i wymiary
  • Mniejszy hałas
  • Niższa cena
  • Bez kłopotów pracują również na wzniesieniu

Wady:

  • Mniejsza wydajność
  • Silne wibracje
  • Konieczność podłączenia do prądu
  • Kabel ogranicza swobodę manewrowania

Elektrická sekačka

back to menu ↑

Test kosiarek akumulatorowych

Kosiarki akumulatorowe to szczególny typ kosiarek elektrycznych. De facto działają na tej samej zasadzie – zużywają prąd i zamieniają energię elektryczną na mechaniczną, z tą jednak różnicą, że lepiej się z nimi pracuje. Nie trzeba bowiem ciągnąć za sobą kabla i go pilnować, gdyż źródłem energii jest wbudowany do kosiarki akumulator.

Najlepsze kosiarki akumulatorowe

Miejsce w rankingu Widok Nazwa Ocena Szerokość koszenia Pojemność kosza Cena
1. Bosch ROTAK 430 LI Ergoflex 43 cm 50 l Zobacz cenę
2. Makita DLM431PT2 43 cm 50 l Zobacz cenę
3. Einhell Aku Ge-Cm 33 Li Kit 3413140 33 cm 30 l Zobacz cenę
4. Gardena 380 Li 38 cm 35 l Zobacz cenę

Kosiarki akumulatorowe i ich charakterystyka

Kosiarki akumulatorowe niewiele różnią się od elektrycznych, zatem również ich ogólna charakterystyka będzie bardzo podobna. Przede wszystkim cechuje je mniejsza moc niż zazwyczaj spotykana w kosiarkach spalinowych, niższy poziom hałasu (ale mimo że emitowany dźwięk jest cichszy, to jednocześnie jest ostrzejszy i bardziej przenikliwy) i większa mobilność (są lekkie, niewielkie i bez problemów pracują także na pochyłej powierzchni). A co więcej, w przeciwieństwie do kosiarek elektrycznych mają jeszcze jedną zaletę – użytkownik nie jest ograniczony przez kabel elektryczny, gdyż w tych kosiarkach on po prostu nie występuje, zatem nie jest istotne, czy w pobliżu jest gniazdko, a ponadto nie trzeba uważać, aby przypadkiem nie przejechać lub nie przeciąć kabla.

Z drugiej strony jednak, kosiarki akumulatorowe mają jeden duży minus. Bo chociaż dzięki wbudowanemu akumulatorowi, który jest źródłem energii potrzebnej do pracy, nie będziemy ograniczeni odległością od gniazdka elektrycznego, to jednak czasowo już tak. Akumulator ma ograniczoną pojemność, zatem po pewnym czasie się rozładuje i kosiarkę trzeba znów ładować, co trwa jakąś godzinę lub dwie. Z tego powodu kosiarki akumulatorowe są mniej wydajne, a powierzchnia, do koszenia której są przewidziane, jest dość ograniczona (może wynosić do około 500 m2).

Zalety:

  • Niższa cena
  • Większa wygoda koszenia (nie trzeba podłączać kosiarki do prądu)
  • Mniejszy hałas

Wady:

  • Ograniczona pojemność akumulatora (po pewnym czasie trzeba przerwać pracę, by naładować kosiarkę)
  • Mniejsza wydajność
  • Odpowiednie jedynie do koszenia małych powierzchni

Akumulátorová sekačka (2)

back to menu ↑

Test kosiarek ręcznych

Są to w gruncie rzeczy najprostsze (i również najtańsze) kosiarki, jakie można znaleźć na rynku. Nie posiadają one silnika, napędzane są wyłącznie przez użytkownika, siłą mięśni. Nie opłaca się nimi kosić dużych powierzchni, jednakże do małych trawników będą zapewne w sam raz.

Najlepsze kosiarki ręczne

Miejsce w rankingu Widok Nazwa Ocena Szerokość koszenia Cena
1. Bosch AHM 30 30 cm Zobacz cenę
2. Gardena 400 C 40 cm Zobacz cenę
3. Hecht 5030 30 cm Zobacz cenę

Kosiarki ręczne i ich charakterystyka

Są to najprostsze kosiarki, jakie oferuje rynek – małe urządzenia, które napędzane są siłą ludzkich mięśni. Są czymś pomiędzy kosiarkami z prawdziwego zdarzenia a narzędziami ogrodniczymi, ale zdecydowaliśmy się je również wziąć pod uwagę. Ich główne zalety to prostota, brak jakichkolwiek dodatkowych kosztów związanych z eksploatacją, nie wymagają też praktycznie żadnej konserwacji – wystarczy je jedynie raz na jakiś czas wyczyścić. A oprócz tego są bardzo tanie. Ich minusem jest to, że nie wszędzie znajdą one zastosowanie. Próbując skosić taką kosiarką duży trawnik, można się tylko niepotrzebnie narobić, a efekt i tak będzie nieznaczny. Takie kosiarki nadają się do koszenia mniejszych powierzchni, maksymalnie do 200 m2, może to być np. mały ogródek przed domem czy trawnik wokół basenu.

Zalety:

  • Bardzo tanie
  • Brak dodatkowych kosztów (prąd, benzyna)
  • Praktycznie nie wymagają konserwacji
  • Łatwe w obsłudze

Wady:

  • Mała pojemność kosza (niektóre modele w ogóle kosza nie posiadają)
  • Napędzane siłą mięśni
  • Nadają się jedynie do niewielkich ogródków

Ruční sekačka

back to menu ↑

Najwięksi producenci kosiarek na naszym rynku

Jednym z czynników, który odgrywa przy zakupie kosiarki dużą rolę, jest jej marka. Nie tylko dlatego, że nie każda firma potrafi wyprodukować kosiarkę dobrej jakości, ale też ze względu na dostępność. Zaczniemy jednakże od marki, gdyż marka to także jakość. Produkty firm powszechnie znanych charakteryzują się na ogół większą niezawodnością i żywotnością, a to dlatego, że owe firmy nie chcą popsuć sobie budowanej przez lata reputacji wypuszczeniem na rynek jakiegoś gorszej jakości produktu. Mniejszym przedsiębiorstwom, które w ofercie mają jeden czy dwa modele kosiarek, raczej to nie grozi, ponieważ są mniej znane i w podobnej sytuacji nie byłoby o tym tak głośno. Inną kwestią jest z kolei dostępność części zamiennych. Porównajmy to na przykład z samochodami. Jeśli coś się nam zepsuje w samochodzie, idziemy i kupujemy część do wymiany, a nie nowe auto. I tak samo jest w przypadku kosiarek, ale tylko tych z górnej półki. Dlatego przed zakupem trzeba się też upewnić, czy łatwo będzie o serwis i części zamienne, a jeśli rzeczywiście mógłby być w przyszłości z tym problem – czy aby nie lepiej porozglądać się za sprzętem innej marki.

Kosiarki Bosch

Firma Robert Bosch GmbH została założona w 1886 roku w Niemczech, gdzie działa aż do chwili obecnej. Jest to jedna z największych firm na świecie, zatrudniająca ponad 350 000 pracowników. Przedsiębiorstwo zorientowane jest na bardzo szeroki asortyment produktów – działa w przemyśle samochodowym, produkuje sprzęt AGD typu pralki, lodówki czy suszarki do prania, ale również i elektronarzędzia – zarówno budowlane, jak i ogrodnicze. I właśnie do tej kategorii możemy zakwalifikować kosiarki tej marki. Firma Bosch nie produkuje kosiarek spalinowych, ale jej kosiarki elektryczne należą do najlepszych na rynku. Są one wprawdzie nieco droższe, ale za to bardzo dobrej jakości.

Bosch

Kosiarki Fieldmann

Fieldmann to z kolei czeska marka sprzętu ogrodniczego, choć może sama nazwa nie wydaje się na to jednoznacznie wskazywać. Oferuje ona szeroki asortyment produktów potrzebnych w ogrodzie czy warsztacie – oprócz kosiarek, które nas teraz interesują, są to na przykład wykaszarki, piły motorowe, grille, odkurzacze przemysłowe czy też sprzęt roboczy. Co do kosiarek, to produkowane są one w kilku rodzajach – są to zarówno kosiarki elektryczne, które cechują się cichą pracą i łatwością obsługi za sprawą niewielkich rozmiarów, jak i kosiarki spalinowe z napędem, dzięki któremu kierowanie nimi jest znacznie łatwiejsze. A ponieważ mowa o dużej i znanej w naszym kraju firmie, nietrudno będzie też zdobyć dla nich w razie potrzeby części zamienne.

Fieldmann

Kosiarki Gardena

Wracamy do Niemiec – tym razem marka Gardena. Firma o takiej właśnie nazwie została tam założona w roku 1961 i produkowała narzędzia ogrodnicze (jak zresztą wskazuje jej nazwa). Później zaczęła wprowadzać różne innowacje i wypuszczać na rynek wiele serii wysokiej jakości produktów – węży ogrodowych, nożyc, siekier, ale też np. dmuchaw do liści czy właśnie kosiarek. Od 2007 roku firma jest członkiem Grupy Husqvarna. Jeśli chodzi o same kosiarki, to oferta firmy Gardena jest bardzo różnorodna – od robotów koszących czy kosiarek ręcznych aż po kosiarki elektryczne, ewentualnie nożyce ogrodnicze i wykaszarki. Wszystkie jej produkty cechuje unikatowy design (czarno-turkusowa kolorystyka, ergonomiczny uchwyt), a także wysoka niezawodność.

Husqvarna

Kosiarki Einhell

Firma Einhell to niemieckie przedsiębiorstwo założone w 1964 roku w Landau an der Isar. Jest to wiodący producent narzędzi oraz maszyn ogrodniczych i roboczych. Oferuje on dwie serie produktów – seria Expert dedykowana jest dla profesjonalistów i odznacza się najwyższą jakością i niezawodnością – oczywiście za wyższą cenę, natomiast seria Classic przeznaczona jest dla ogółu użytkowników. Konkretnie firma produkuje sprzęt do spawania, kompresory, pompy i oczywiście kosiarkispalinowe, elektryczne i ręczne. Są to kosiarki stosunkowo tanie, przeważnie rotacyjne, a jak wykazały nasze testy, są one także dość wydajne.

EINHELL_LOGO_AUST_MAIN_LOGO

Kosiarki Hecht

Kosiarki marki Hecht produkowane są przez firmę o tej samej nazwie. Firma ta powstała w roku 1994 i od początku nastawiona była na produkcję sprzętu ogrodniczego, ewentualnie narzędzi do warsztatu. Należy do spółki Hecht Motors. Jeśli przyjrzymy się jej bliżej, okazuje się, że mamy do czynienia z dużym przedsiębiorstwem znanym nie tylko w naszym kraju czy w ojczystych Czechach, ale też w całej Europie. Firma działa w ponad 30 krajach (w tym w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii czy we Włoszech). Jeśli chodzi o oferowany asortyment, to obejmuje on meble ogrodowe, grille, sauny, elektronarzędzia, odkurzacze przemysłowe oraz właśnie kosiarki do trawy wszystkich kategorii. Co więcej, firma sprzedaje do nich części zamienne i akcesoria. A oprócz tego kosiarki Hecht wyróżnia m. in. wyposażenie w napęd, system łatwego uruchamiania czy wykonanie z trwałych materiałów.

Hecht logo

back to menu ↑

Jak wybrać kosiarkę? Moc, szerokość koszenia i inne ważne parametry

Teraz przechodzimy do sedna naszego artykułu. Wybór kosiarki z odpowiednim zasilaniem czy znalezienie dobrej marki to jeszcze nic – sztuką jest przeanalizować wszystkie parametry, zorientować się w nich i umieć zdecydować, co najlepiej będzie nam odpowiadało. Przyjrzyjmy się zatem wspólnie całemu zagadnieniu…

Typy kosiarek ze względu na sposób koszenia trawy

Kosiarki do trawy można podzielić według jeszcze innego kryterium, mianowicie ze względu na sposób, w jaki koszą trawę. Każdy z tych sposobów jest inny, każdy ma swoje wady i zalety i będzie odpowiedni w innych warunkach. Dlatego teraz po kolei omówimy ten podział, który przedstawia się następująco:

  • Kosiarki rotacyjne – chyba najpopularniejszy typ kosiarek na naszym rynku. Do koszenia służy tutaj ostry nóż umieszczony na spodniej stronie korpusu kosiarki. Silnik powoduje obracanie się ostrza i tym samym ścinanie źdźbeł trawy. Jeśli zależy nam, by mieć niski i równo skoszony trawnik, to jest to najlepsze rozwiązanie.
  • Kosiarki bębnowe – są podobne do rotacyjnych. Różnią się od nich tym, że noże mają umieszczone wyżej – w wysokim bębnie, dzięki czemu można nimi kosić również wyższe trawy. Kosiarki te nadają się do miejsc mniej zadbanych, równiutko przystrzyżony trawnik kosiłoby się nimi źle. Do zastosowania nie w ogrodzie, ale np. na łące czy na leżącym odłogiem polu.
  • Kosiarki wrzecionowe – kosiarki dla wymagających użytkowników, którym bardzo zależy na tym, by ich trawnik był zawsze starannie i równomiernie wykoszony. Posiadają one stały, centralny nóż, przy którym znajduje się wrzeciono z osadzonymi na nim spiralnie ostrzami, które obracając się, koszą trawę. Jest ona potem pięknie, równiutko wykoszona i nie postrzępiona.
  • Kosiarki listwowe – najważniejszym elementem jest tu listwa, na której pracują poruszające się względem siebie noże. Jest to prosty, ale skuteczny system, w sam raz do koszenia dużych powierzchni.
  • Kosiarki automatyczne (kosiarki roboty, roboty koszące)nowoczesne, zaawansowane technologicznie urządzenia, przypominają roboty sprzątające. Kosiarką taką nie trzeba się w żaden sposób zajmować, wystarczy ulokować ją w ogrodzie, i jeśli nie jest on za bardzo nieregularnie ukształtowany i urozmaicony, ona sama się wszystkim zajmie. Nie można od niej oczekiwać, że przystrzyże trawnik w każdym miejscu, ale ponieważ robi to z wyczuciem, a nawet potrafi sama powrócić do stacji ładowania, może jeździć po ogrodzie przez cały dzień, kosząc i utrzymując trawnik w należytym stanie. Dzięki temu mamy mniej pracy przy następnym koszeniu.
  • Kosiarki strunowemniejsze, ręczne narzędzia nadające się do trudniej dostępnych miejsc. Można nimi kosić trawę naokoło płotu, kamienia czy drzewa, a więc tam gdzie nie da się dotrzeć zwykłą kosiarką. Zazwyczaj stanowią one uzupełnienie dla kosiarek rotacyjnych, które z kolei łatwo koszą duże powierzchnie. Elementem koszącym nie są w nich noże, ale obracająca się, ostra i twarda struna. W zasadzie są to już wykaszarki.

Oprócz tego, że kosiarki poszczególnych typów różnią się pod względem zasady działania i głównego zastosowania, to różna jest też ich podaż na rynku. Najczęściej spotykane są kosiarki rotacyjne (ewentualnie strunowe, ale tymi się tutaj nie zajmujemy), następnie wrzecionowe, bębnowe oraz nowoczesne roboty koszące.

Sekačky konstrukce

Najważniejszy parametr – szerokość robocza noża

Rozważając zakup którejś z wyżej wymienionych kosiarek, koniecznie należy zwrócić uwagę na parametr określany zazwyczaj jako szerokość robocza (szerokość koszenia, szerokość cięcia). Podaje się ją w centymetrach i w gruncie rzeczy oznacza ona szerokość koszonego przez daną kosiarkę pasa trawy. Teoretycznie mogłoby się wydawać, że im owa szerokość jest większa, tym lepiej, ale to nie takie proste. Oczywiste jest przy tym, że kosiarka o większej szerokości roboczej będzie droższa – nie ma co prawda bezpośredniej zależności między ceną a szerokością koszenia, ale mniej więcej tak to wygląda.

„Podajmy mały przykład. Wyobraźmy sobie prostokątny trawnik bez elementów mogących stanowić szczególną przeszkodę dla kosiarki, o wymiarach 10 x 10 m. Kupując kosiarkę, której szerokość robocza wynosi 30 cm, zapłacimy około 170-250 złotych. Aby skosić nasz trawnik, trzeba będzie wykosić około 35 pasów trawy. Jeśli zaś kupimy kosiarkę o szerokości koszenia wynoszącej 50 cm, będzie nas to kosztowało już około 1200 złotych lub więcej i wówczas na szerokości 10 m skosimy jakieś 20 pasów. Nie zaoszczędzimy zatem zbyt dużo wysiłku ani czasu, różnica w kosztach jest jednakże znaczna. Dlatego starajmy się dobrać szerokość koszenia odpowiednią do wielkości trawnika.“

Na wspomnianym przykładzie widać, że opłaca się wybierać kosiarkę o odpowiedniej do powierzchni trawnika szerokości koszenia. Ogólnie producenci i użytkownicy trzymają się następujących rozgraniczeń:

  • Trawnik do 150 m2 – szerokość koszenia 30 cm
  • Trawnik do 500 m2 – szerokość koszenia 40 cm
  • Trawnik do 750 m2 – szerokość koszenia 45 cm
  • Trawnik do 1000 m2 – szerokość koszenia 50 cm
  • Trawnik powyżej 1000 m2 – szerokość koszenia ponad 50 cm

Jest jednakże konieczne wziąć pod uwagę również fakt, iż szerokość koszenia wiąże się z wymiarami kosiarki. Im ta szerokość będzie większa, tym szersza będzie kosiarka i jeśli mamy ogród o urozmaiconym ukształtowaniu, może się pojawić problem. Dlatego oprócz zważania na to, jaką powierzchnię mamy do wykoszenia, musimy też zastanowić się, czy zdołamy przejechać kosiarką np. między domem a krzewem lub między drzewami albo czy łatwo nam będzie skosić trawę w rogach trawnika (ponieważ obszar cięcia kosiarki jest zazwyczaj zaokrąglony, koszenie w rogu bywa problematyczne).

Im większy kosz, tym większy komfort koszenia

Jeśli nie kupimy kosiarki, która rozdrabnia trawę i rozsypuje ją po trawniku, gdzie ulega ona rozkładowi i go nawozi (jest to tzw. mulczowanie), ani też nie chce nam się po każdym koszeniu zbierać i grabić trawy, będzie dla nas zapewne ważne, aby kosiarka miała kosz. W wypadku większości kosiarek jest on standardem. Skoszona trawa gromadzi się w nim, dzięki czemu nie pojawiał się na trawniku tzw. filc (warstwa obumarłej trawy). Przy zakupie kosiarki trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na wielkość kosza i z jakiego materiału jest on wykonany. Jeśli chodzi o materiał, to zazwyczaj do wyboru będziemy mieli dwie możliwości:

  • Kosz tekstylny – przewiewny, trawa w nim nie zgnije, gdybyśmy zapomnieli jej wysypać, ale łatwo się brudzi od trawy, jest też podatniejszy na uszkodzenia
  • Kosz plastikowy – łatwo się go opróżnia i myje, jest trwalszy, jednakże gdy go nie opróżnimy w porę, trawa może w nim zgnić

Co do wielkości, związana jest ona z szerokością koszenia – im jest ona większa, tym większy kosz. W przypadku mniejszych kosiarek kosz ma przeważnie pojemność około 50 l, u tych największych zaś może ona sięgać aż 75 l. Warto rozeznać się, w jakim przedziale kształtuje się zazwyczaj pojemność koszy u kosiarek interesującej nas kategorii i potem wybrać największy z możliwych. Czym większy kosz, tym rzadziej trzeba wysypywać z niego trawę, i tym samym koszenie zajmuje mniej czasu.

Koš na trávu

Silnik – ważny, mimo że go nie widać

Teraz przejdziemy do tych rzeczy, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka, lecz są ukryte pod obudową kosiarki. Przede wszystkim chodzi o silnik. W przypadku kosiarki elektrycznej lub akumulatorowej będzie to zwykły silnik elektryczny, natomiast w wypadku kosiarki spalinowej – silnik spalinowy. Dla kosiarki jest on niczym serce – bez niego nie będzie ona po prostu działać, jest to element w największej mierze wpływający na pracę urządzenia. W większości kosiarek mamy silniki czterosuwowe, których moc mieści się w przedziale od 3 do 7 KM, przy czym silniki elektryczne mają moc wynoszącą jedynie około 4 KM, moc większą niż 6 KM posiadają wyłącznie silniki spalinowe (ale na temat mocy powiemy więcej w kolejnym podrozdziale). Należy mieć na uwadze, że dobry silnik to taki, który łatwo się uruchamia, jest wydajny, pracuje jak najciszej i nie zapycha się ściętą trawą, dosyć ważna jest też jego żywotność. Z reguły są to informacje, których nie można nigdzie przeczytać, dużo na ten temat mówi jednak marka silnika. Najlepsze i najbardziej sprawdzone są silniki Honda, Briggs & Stratton czy Evopower. Z kolei silniki marek mało znanych (albo niewiadomej marki) mają tendencję do zacinania się, przegrzewania czy wręcz po prostu się spalają.

Mohutná sekačka

Moc kosiarki – im większa, tym lepiej

Już po raz kolejny zwracamy w naszym artykule uwagę na wielkość trawnika. Skoro wszystko jest w jakiś sposób ze sobą powiązane, to moc wiąże się z rodzajem zasilania kosiarki (silniki elektryczne mają na ogół mniejszą moc niż spalinowe), szerokością koszenia (im jest większa, tym moc musi być większa, aby utrzymać nóż w ruchu), ma ona też decydujące znaczenie dla poziomu hałasu oraz ewentualnego napędu. Po kolei i ze szczegółami przyjrzyjmy się jej zatem nieco bliżej. Przede wszystkim należy wiedzieć, że jednostką mocy jest wat, ewentualnie tzw. koń mechaniczny (KM, także HP – horse power lub PS – Pferdestärke, historyczna jednostka rzeczywiście odzwierciedlająca moc żywego konia). Przelicznik jednostek jest następujący:

1 KM = 745,7 W

Silniki elektryczne i spalinowe bardzo się pod względem mocy różnią:

  • Kosiarki elektryczne i akumulatorowe – moc około 3 lub 4 KM (około 2500 W)
  • Kosiarki spalinowe – moc aż do 8 KM (do 6500 W)

Należy się liczyć z tym, że kosiarka z napędem kół wymaga silnika o większej mocy (oczywiście im większa moc, tym szybsza kosiarka), podobnie jak kosiarka o większej szerokości koszenia, aby nóż tnący mógł się obracać w stałym rytmie. I oczywiście im większa moc, tym większy hałas (który i tak jest duży sam w sobie).

A teraz kilka praktycznych wskazówek. Do małych powierzchni nie trzeba kupować kosiarki o przesadnie dużej mocy. Będzie ona droga i w pełni jej nie wykorzystamy. Trzeba zatem ustalić mniej więcej, jaką powierzchnię będziemy kosić i tym kierować się przy wyborze kosiarki. Trawnik o powierzchni do około 400 lub 500 m2 łatwo skosimy nawet kosiarką elektryczną o mniejszej mocy, która jest tańsza, a zatem nie przepłacimy. Ale jeśli nasz trawnik jest większy, zdecydowanie lepiej będzie kupić kosiarkę spalinową o przyzwoitej mocy – ponad 6 KM i ewentualnie z napędem. To z pewnością się opłaci, ponadto zaoszczędzimy sporo wysiłku.

Sekačka trávy

Moment obrotowy – jeszcze jedna ważna cecha

Inną istotną własnością kosiarek, której nie warto bagatelizować, jest moment obrotowy. Podaje się go w niutonometrach (Nm) i obrazuje on, jak sobie kosiarka daje radę z koszeniem. W Internecie często można się spotkać z błędnym rozwinięciem skrótu Nm jako nanometr, co oczywiście jest niedorzeczne. Moment obrotowy charakteryzuje działanie noża kosiarki i związany jest z jego długością, szerokością i obrotami. Im większy moment, tym wyższą trawę można nią kosić. Wytłumaczenie tego z punktu widzenia fizyki byłoby skomplikowane, zadowolimy się zatem stwierdzeniem, że maksymalna wysokość trawy (w cm), jaką można kosić daną kosiarką, powinna być równa dwukrotności liczby określającej wartość momentu obrotowego (w Nm).

Charakterystyczne parametry kosiarek poszczególnych typów

Ponieważ, jak już mówiliśmy, istnieje wiele rodzajów kosiarek, trzeba też powiedzieć co nieco o parametrach charakterystycznych tylko dla urządzeń określonego typu.

Wielkość zbiornika na paliwo

Do pewnego stopnia jest to tylko szczegół, niemniej może się później okazać, że jak najbardziej ważny. Nie jest to może parametr przesądzający o wyborze kosiarki, producenci także go często nie podają, należy jednak również na to zwrócić uwagę. W przypadku kosiarki spalinowej wiemy dzięki temu, ile paliwa będziemy mogli nalać i jak długo silnik będzie mógł chodzić. Oczywiście im większa pojemność zbiornika, tym lepiej, ponieważ nie będzie trzeba przerywać koszenia i dolewać benzyny, co mogłoby z czasem stać się uciążliwe.

Długość przewodu

Ten parametr dotyczy tylko kosiarek elektrycznych. Im dłuższy kabel, tym lepiej, gdyż nie będziemy wtedy za bardzo ograniczeni. Oczywiście w przypadku gdy kabel jest krótszy można użyć przedłużacza, ale jest to mniej wygodne. Jego zwijanie po skończeniu koszenia zajmuje czas i jest też ogólnie męczące.

Pojemność i typ akumulatora

W przypadku kosiarek akumulatorowych ważna jest z kolei pojemność akumulatora. Im będzie większa, tym lepiej, ponieważ kosiarka da radę dłużej pracować. Zdecydowanie nie byłoby to nic przyjemnego, gdyby trzeba było w połowie koszenia przerywać pracę i podłączać kosiarkę do ładowania na godzinę czy dwie (czas ładowania to również ważny parametr) i dopiero potem kosić dalej. Istotny jest również typ akumulatora. Owych typów rozróżniamy kilka – starsze akumulatory Ni-Cd o ograniczonej żywotności i stopniowo malejącej z czasem pojemności, nowsze Ni-MH, które jednakże po pewnym czasie same się rozładowują, i najnowsze akumulatory Li-on, które nie mają ani efektu pamięci, ani też nie obniża się ich pojemność.

Nůž sekačky uchycený

Liczy się też wykonanie i materiał

Zostawiamy wnętrze i powoli przechodzimy teraz do omówienia ważnych cech zewnętrznych kosiarek. Kluczowe jest na przykład ogólne wykonanie i zastosowane materiały – jest to ważne ze względu na trwałość, jak i żywotność urządzenia. Im częściej będziemy kosić i im większą powierzchnię, tym bardziej powinniśmy być w tej kwestii wyczuleni. Byłoby bowiem błędem wydać sporo pieniędzy na kosiarkę, która po pewnym czasie sama się rozleci.

Chassis, czyli korpus kosiarki

Zaczynamy od tzw. chassis, czyli obudowy korpusu kosiarki, pod którą umieszczony jest element tnący i na której spoczywa silnik lub akumulator. Zazwyczaj do wyboru mamy w tym względzie kilka materiałów:

  • Tworzywo ABS – najtańszy wariant – obudowa wykonana z tworzywa będzie lekka i tania, będzie miała jednakże bardzo krótką żywotność i po pierwszym uszkodzeniu będzie do wymiany.
  • Aluminium – stosunkowo miękki metal, który jest co prawda pasywny i odporny na korozję, za to łatwo ulega uszkodzeniom. Żywotność jest w porównaniu do tworzyw kilkukrotnie większa, ale nie do końca doskonała.
  • Stal – materiał bardzo trwały, zapewnia wysoką żywotność. Jeżeli jednak nie jest zabezpieczona przed rdzą (warstwa farby, ocynkowanie itp.), ma skłonność do korodowania, korodują również części obite lub uszkodzone w inny sposób – wymaga ona zatem starannej konserwacji.
  • Stopy metali – dzięki dobraniu odpowiednich proporcji łączą w sobie właściwości różnych metali, przez co osiąga się idealne rozwiązania. Stopy to często materiały ciężkie i bardzo drogie, ale za to ze wszystkich wymienionych tutaj materiałów są najbardziej wytrzymałe.

Budowa i uchwyt

Pozostałe części kosiarki, włącznie z uchwytem, bywają najczęściej plastikowe lub metalowe. Szczególnie warto zwrócić uwagę na materiał uchwytu. Plastik jest tani, lekki i łatwo się nagrzewa (a więc gdy jest chłodniej, nie jest tak zimno w dłonie), jest też łatwiejszy w konserwacji. Jednakże jeśli taki uchwyt się złamie (a o to naprawdę nietrudno, co wykazały nasze testy), kosiarkę trzeba oddać do serwisu. Ponadto tak lekki materiał łatwo przenosi wibracje i może nas szybko zaboleć ręka. Metalowy uchwyt jest znowuż cięższy i trochę mniej poręczny, ale nie przenosi wibracji tak łatwo i jest też odporniejszy na uszkodzenia.

Kółka kosiarki

Na koniec chcielibyśmy powiedzieć co nieco o kółkach kosiarki, o czym klienci bardzo często zapominają. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na materiał, ponieważ związana jest z tym żywotność urządzenia.

  • Kółka plastikowe z tzw. łożyskami ślizgowymi – są lekkie, tanie, nie stawiają oporu przy kierowaniu, ale są nieodpowiednie do trudniejszego terenu, mają skłonność pękać lub się przebijać.
  • Kółka z łożyskiem kulkowym – nie stawiają oporu przy pracy, utrzymują właściwy kierunek, trwalsze, są jednak droższe.

Należy również wiedzieć, że im większe kółka, tym lepiej jeździ się kosiarką.

Sekačka kolečka

Obsługa kosiarki i komfort koszenia

Tutaj trudno już coś doradzić czy zmierzyć. Pod tym kątem polecamy, jeśli będzie to możliwe, wypróbować kosiarkę w sklepie. Większość sprzedawców nie widzi ku temu przeszkód. Przede wszystkim trzeba sprawdzić, jak się daną kosiarką jeździ. Nie powinno wymagać wielkiego wysiłku jej pchanie, jak również obracanie. Jeśli jest inaczej, manewrowanie nią w terenie będzie trudne, więc nie byłby to właściwy wybór. Znaczenie ma tutaj zarówno obecność napędu, jak i wielkość i materiał kółek czy masa samej kosiarki (a może ona wynosić od 10 kg w przypadku kosiarek elektrycznych do 30 kg w przypadku kosiarek spalinowych, aczkolwiek niektóre mogą ważyć nawet ponad 50 kg).

Na pewno trzeba sprawdzić rozruch urządzenia. Jeśli silnik nie może odpalić i kilka razy ciągniemy za starter bez skutku, może lepiej będzie porozglądać się za inną kosiarką. Nawet gdyby założyć, że to nie wina silnika, koszenie taką kosiarką będzie co najmniej mało komfortowe. Duży wpływ na komfort pracy ma też poziom emitowanego hałasu. Mimo że trzeba się liczyć z tym, że kosiarki zawsze są bardzo głośne (poziom hałasu w wypadku tych najcichszych oscyluje wokół 88 dB), to nie należy decydować się na sprzęt zbyt hałaśliwy. Natężenie hałasu około 90 dB jest dopuszczalne, ale jeśli przekracza ono 100 dB, nie ma sensu kupować kosiarki – może będzie mieć ona silnik o dużej mocy, ale przy koszeniu można się będzie nabawić problemów ze słuchem.

Z kolei czynności związane z przygotowaniem kosiarki do pracy oraz jej obsługą powinny bez wątpienia sprawiać jak najmniej problemów. Powinna być możliwość dokładnego ustawienia wysokości koszenia za pomocą dźwigni lub przycisku (tzw. centralna regulacja). Zdecydowanie odradzamy natomiast zakup taniej kosiarki z systemem zmiany wysokości kół czy też manualną osiową regulacją wysokości koszenia. Żadne z tych rozwiązań nie jest praktyczne, ani tym bardziej wygodne. Dla bezpieczeństwa i lepszej jakości koszenia powinna być też, w przypadku kosiarek z własnym napędem, możliwość zmiany prędkości, tak aby na przykład między rabatami czy grządkami móc przejechać wolniej, natomiast większe powierzchnie kosić szybciej. Uchwyt z kolei powinien być tak zaprojektowany, aby był poręczny, i aby można było go bez trudu opuszczać oraz dostosowywać do wzrostu operatora.

back to menu ↑

Dodatkowe funkcje nowoczesnych kosiarek

Podobnie jak wiele innych urządzeń, także kosiarki posiadają dzisiaj cały szereg funkcji oraz elementów, dzięki którym praca z nimi będzie jeszcze łatwiejsza. O niektórych z nich już co nieco wspomnieliśmy, celowo jednak nie omawialiśmy ich szerzej, ponieważ miejsce na to jest właśnie w tej części naszego artykułu. Przyjrzyjmy się zatem, co takiego można jeszcze znaleźć w nowoczesnych kosiarkach i czym nas mogą one zaskoczyć.

Napęd

O napędzie wspominaliśmy już w tym artykule kilkukrotnie. Jest to bardzo użyteczna funkcja, oczywiście nie jest ona obecna w każdej kosiarce. Zasada jest tutaj prosta – część mocy silnika wykorzystywana jest do napędzania kół, aby kosiarka mogła jechać do przodu, a w wypadku niektórych modeli nawet i do tyłu. Wówczas nie trzeba wkładać tyle wysiłku w kierowanie nią, a w niektórych wypadkach w ogóle nie potrzeba kosiarki przed sobą pchać. Niemniej jednak aby to było możliwe, trzeba posiadać urządzenie o dużej mocy (w grę wchodzą zatem, poza kilkoma wyjątkami, jedynie kosiarki spalinowe).

Mulczowanie

Mulczowanie to funkcja, dzięki której można naprawdę w pełnej mierze zadbać o trawnik. W czasie koszenia trawa zostaje bardzo drobno posiekana i nie trzeba jej zbierać do kosza. Przeciwnie, jest rozpraszana na trawnik i dostarcza glebie substancji odżywczych, potrzebnych do lepszego wzrostu trawy. Właściwie jest to nawożenie trawnika bez dodatkowego wysiłku. Przy mulczowaniu nie ma możliwości, aby pojawił się na trawniku tzw. filc czy też aby skoszone źdźbła gdzieś się plątały – właśnie dlatego, że zostaną pocięte na drobniutkie kawałki.

Łatwy rozruch

Jeśli kosiarka ma funkcję łatwego startu, nie będzie trzeba szarpać za kabel startowy. Uruchomienie urządzenia nastąpi po naciśnięciu przycisku lub przekręceniu pokrętła.

Sekačka kolečka

Uchwyt z możliwością regulacji i składania

Jeśli chodzi o uchwyt, wspominaliśmy już o tym, że powinna być możliwość ustawienia jego wysokości. Jeśli nie jest ona stała, to jest to duże udogodnienie, ponieważ trawę może kosić ktokolwiek i nie będzie to dla niego niewygodne. Ponadto jeśli uchwyt da też się złożyć i bez trudu opuścić, łatwiejsze będzie przechowywanie kosiarki.

Ustawianie wysokości koszenia za pomocą dźwigni

To również rzecz już wspomniana, jednakże warto powiedzieć o niej więcej. Jeżeli kosiarka umożliwia ustawianie wysokości koszenia za pomocą dźwigni czy przycisku, zdecydowanie jest godna uwagi. Jest to ogromne udogodnienie oraz o wiele lepsze i prostsze rozwiązanie niż ustawianie wysokości przez zmianę zawieszenia kół – wystarczy bowiem jeden ruch i już ustawimy taką wysokość trawy, jaką chcemy.

back to menu ↑

Ceny kosiarek – w jakich granicach się kształtują?

Ostatnim z kryteriów wyboru kosiarek, na jakim się skupiamy w naszym artykule, jest cena. Jest to bowiem czynnik ważny dla całej rzeszy konsumentów. Spójrzmy zatem, na jakim poziomie kształtują się ceny kosiarek i co to tak naprawdę oznacza.

  • Kosiarki do 325 złotych – w tym przedziale nie można oczekiwać wielkiej jakości. W tej kategorii cenowej mieści się przede wszystkim większość kosiarek ręcznych, ewentualnie niektóre tańsze modele kosiarek elektrycznych, z pewnością nie będzie to jednak sprzęt pierwszej klasy.
  • Kosiarki do 1650 złotych – za jakieś 850 czy 1000 złotych można już dostać sprzęt o wiele lepszy. Mogą to być kosiarki elektryczne, akumulatorowe, niektóre tańsze modele kosiarek spalinowych, ale także dobrej jakości kosiarki ręczne. Jednakże kosiarki z tej kategorii cenowej nie będą jeszcze aż tak wydajne, szerokość koszenia będzie w ich przypadku wynosiła co najwyżej 40 do 45 cm i będą się nadawały do koszenia trawników o powierzchni nie większej niż 500 m2.
  • Kosiarki do 3300 złotych – w kategorii cenowej powyżej 1650 złotych znajdziemy już niemal wyłącznie kosiarki spalinowe, i to takie z górnej półki. Będą się one odznaczały wysoką wydajnością, szerokością koszenia przekraczającą 50 cm, będą miały też kosz o pojemności ponad 60 l, ponadto standardem jest w tej kategorii napęd.
  • Kosiarki powyżej 3300 złotych – w takiej cenie dostać można już kosiarki naprawdę profesjonalne, wysokiej klasy. Szerokość koszenia sięga w ich przypadku nawet 60 cm, moc wynosi 7 KM lub więcej, oczywiście mają one własny napęd (dzięki czemu nie sprawia problemów ich duży rozmiar i waga), jeśli zaś chodzi o materiały, z jakiego są one wykonane, to w grę wchodzą tu jedynie stopy i stal. Co więcej, w tej kategorii znajdziemy ponadto automatyczne i łatwe w obsłudze roboty koszące.


back to menu ↑

Podsumowanie

I powoli zbliżamy się już do końca. Ale jak to jest w naszym zwyczaju, krótko sobie wszystko przypomnimy. Powtarzanie jest matką wiedzy, toteż nie zaszkodzi podsumować sobie wszystkie wiadomości. A zatem najpierw powinniśmy zdecydować, jakiego typu kosiarka będzie najlepiej odpowiadała naszym potrzebom. Wybierać możemy spośród czterech typów:

  • Kosiarki spalinowe – szeroki wybór, napęd, wygoda obsługi/wyższa cena, dodatkowe koszty, trudniejsze w konserwacji
  • Kosiarki elektryczne – niższa cena, mniejsze, lżejsze/dodatkowe koszty, nieco trudniejsze w obsłudze
  • Kosiarki akumulatorowe – niska cena, lekkie, proste w obsłudze/konieczność ładowania, mała moc
  • Kosiarki ręczne – proste urządzenia do koszenia bardzo małych powierzchni, nie mają żadnych dodatkowych funkcji, napędzane siłą mięśni

Jeśli już określimy, czego dokładnie chcemy (tzn. jakiego typu kosiarka najlepiej nadaje się do naszego ogrodu), warto przyjrzeć się ofercie wiodących marek i rozeznać się, w którego producenta sprzęt można bez obaw zainwestować. Następnie trzeba zwrócić uwagę na poszczególne parametry. W wypadku kosiarek posiadających silnik liczy się przede wszystkim jego typ i moc – musi być ona adekwatna do warunków, w jakich kosiarka będzie używana. Oprócz tego należy uwzględnić, że odpowiednia do wielkości koszonej powierzchni powinna być także szerokość koszenia – nie może być ani za duża, ani za mała. Warto też przy tym starać się mieć na uwadze, aby możliwie jak największy był kosz na skoszoną trawę.

Jeżeli już zdecydujemy, co nasza kosiarka ma mieć w środku, możemy skupić się na tym, co widać z zewnątrz. Dobrze jest sprawdzić, czy możliwa jest regulacja uchwytu, z jakiego kosiarka jest materiału oraz zwrócić uwagę na solidność wykonania. Nie należy też zapomnieć o kółkach – powinny mieć łożyska kulkowe, a nie zwykłe plastikowe łożyska ślizgowe. Z pewnością warto też zwrócić uwagę na rzeczy, które będą miały wpływ na komfort pracy – poziom hałasu, ciężar, wygodę obsługi. Dopiero potem możemy zobaczyć, jakie jeszcze dodatkowe funkcje ma kosiarka i które z nich najbardziej by nas interesowały. Na sam koniec sprawdzamy cenę – jeśli jest ona odpowiednia, wtedy możemy kosiarkę kupić i potem śmiało ruszyć z nią do naszego ogrodu.

back to menu ↑

Jak dbać o kosiarkę, by była zawsze gotowa do pracy?

Zazwyczaj na koniec podajemy kilka praktycznych rad i wskazówek dotyczących obchodzenia się z omawianym urządzeniem lub produktem. Nie omieszkamy tego zrobić również w wypadku kosiarek. Ich obsługa jest bardzo prosta i intuicyjna. Jest tylko jedna niedogodność – trzeba o nie dbać i je konserwować. Inaczej przestaną w końcu działać. Co zatem należy robić?

Po każdym koszeniu trzeba wyczyścić kosiarkę wewnątrz, zanim trawa tam zaschnie lub zgnije. Jeżeli jest jeszcze wilgotna, o wiele łatwiej ją usunąć, ponadto się z niej nie kurzy. Raz na jakiś czas należy też wyczyścić i naostrzyć noże, ewentualnie wymienić strunę, jeżeli mamy do czynienia z kosiarką strunową. Również konieczne jest, aby od czasu do czasu kosiarkę umyć, przeczyścić filtr i rozruszać śruby. Mianowicie, trzeba je trochę poluzować i z powrotem przykręcić, aby gwinty się nie zablokowały lub nie zardzewiały, bo inaczej nie dało by się w końcu odkręcić śrub, gdyby zaszła taka potrzeba. Po sezonie należy wylać z kosiarki resztki paliwa, aby nie mogło zamarznąć. Oczywiście nie można jej już potem uruchamiać.

Motor sekačky - oprava

Na wiosnę natomiast trzeba kompleksowo przygotować kosiarkę do pracy. Należy uzupełnić benzynę, wymienić olej, aby jakieś pozostałości czy resztki nie zapchały silnika, a także dokładnie sprawdzić i w razie potrzeby wymienić świece. Oprócz tego równie starannie trzeba się przyjrzeć pozostałym elementom kosiarki – od kółek po śruby. Jeśli stwierdzimy, że coś np. pękło, wymieńmy to. Części metalowe, takie jak uchwyt czy osłona korpusu, również należy obejrzeć i sprawdzić, czy nie rdzewieją. Jeśli tak, to trzeba pomalować je farbą, aby odciąć dostęp powietrza i tym samym zapobiec utlenianiu. A co potem? Można jeszcze wycentrować nóż, który mógł się nieco obruszać – i to właściwie wszystkie najistotniejsze rzeczy. W przypadku kosiarek elektrycznych i akumulatorowych konserwacja wygląda podobnie, oprócz kwestii silnika. Trzeba za to sprawdzać kabel, czy nie jest uszkodzony lub przecięty, ewentualnie raz na kilka lat kupić nowy akumulator, kiedy stary już się zużyje.

Údržba sekačky trávy

Z naszej strony to tyle, nic już odnośnie konserwacji kosiarek nie mamy do powiedzenia. Teraz każdy musi o wszystkim zdecydować sam – jaki model kosiarki kupi, czy mu się to opłaci, czy będzie mu ona w pełni odpowiadała i czy będzie potrafił o nią dbać, aby mogła służyć przez długi czas. Wszystkim przyszłym użytkownikom kosiarek życzymy zatem powodzenia, i do zobaczenia na kolejnych testach.