Najlepsze klimatyzatory 2020 roku


  • Zaoszczędźcie pieniądze i nerwy przy wyborze najlepszego klimatyzatora.
  • Wybierzcie na podstawie hałaśliwości, wydajności, zużycia i stosunku ceny do jakości.
  • Dowiedzcie się, gdzie można kupić najtaniej klimatyzator.
Klimatizace-bez-pozadí-300x300-768x768

Najlepsze klimatyzatory 2020 roku

Przenośne klimatyzatory do 1700 złotych Przenośne klimatyzatory powyżej 1700 złotych Klimatyzatory naścienne do 3400 złotych Klimatyzatory naścienne powyżej 3400 złotych Klimatyzatory okienne
Gorenje KAM 26 PDAH Honeywell Mn12Ces Hisense Noble AS-09UR4RYDDJ01 Daikin Ftxj50Ms/Rxj50M Emura R32 Klarstein Frostik 9000 BTU
Jakość chłodzenia
88 %
Wygląd
90 %
Sterowanie
90 %
Cena/ jakość
94 %
Jakość chłodzenia
90 %
Wygląd
92 %
Sterowanie
92 %
Cena/ jakość
91 %
Jakość chłodzenia
89 %
Wygląd
91 %
Sterowanie
94 %
Cena/ jakość
90 %
Jakość chłodzenia
90 %
Wygląd
97 %
Sterowanie
96 %
Cena/ jakość
93 %
Jakość chłodzenia
90 %
Wygląd
92 %
Sterowanie
91 %
Cena/ jakość
89 %
Zobacz cenę Zobacz cenę Zobacz cenę Zobacz cenę Zobacz cenę

Najlepsze klimatyzatory 2020 roku

Rady, wskazówki, recenzje

Wstęp

W naszym dzisiejszym teście postanowiliśmy spojrzeć się bliżej na klimatyzatory. Docenicie je głównie w ciepłych letnich miesiącach, kiedy wiele razy nie uchronią Was od gorąca nawet grube ściany domów. Jednak nie tylko to, klimatyzatory znajdują coraz częstsze zastosowanie w sklepach, restauracjach czy innych miejscach publicznych. Do tego, pojęcie klimatyzatora nie oznacza jedynie urządzenie chłodzącego powietrze w pomieszczeniu. Klimatyzatory coraz częściej też filtrują, odwilżają, ewentualnie nawet ogrzewają powietrze. Czasem możecie spotkać się też z tym, że częścią klimatyzatora będzie jonizator powietrza. To może być dla kogoś wielką zaletą.

Do wyboru macie zwykle kilka rodzajów klimatyzatorów – najczęstszy podział jest na przenośne, naścienne i okienne klimatyzatory. Poszczególne modele wyraźnie różnią się od siebie wydajnością, wielkością, hałaśliwością i zużyciem. Z tego punktu widzenia konieczny jest staranny wybór i dobra orientacja w problematyce klimatyzatorów, aby się Wam nie stało tak, że kupione przez Was urządzenie przestanie po jakimś czasie Wam odpowiadać. Do tego nie powinniście robić tego błędu, który popełnia wielu klientów. Wiele razy staje się, że zapomną przy zakupie pomyśleć o odprowadzaniu ciepłego powietrza (czy już chodzi o jednostkę na zewnątrz z kompresorem czy rurą) i w domu zauważą, że całe rozwiązanie będzie złożone. W tym miejscu pozwolimy sobie na drobną uwagę – klimatyzator to nie jest to samo co schładzacz powietrza. Drugą rzeczą jest to, że klimatyzator nie może zastąpić wietrzenia. Schładza powietrze, zwiększa jego jakość, ale również nie może zmienić natężenia dwutlenku węgla.

Abyśmy Wam oba te naznaczone punkty trochę przybliżyli i abyśmy Wam pomogli zorientować się w najróżniejszych wartościach i parametrach, przynosimy Wam wielki test klimatyzatorów 2020. W jego ramach chcemy Wam przedstawić najlepsze klimatyzatory (naścienne, okienne i przenośne) uporządkowane według ocen w przejrzystych rankingach i poradzić jak wybrać klimatyzator. Wybór będzie znacząco prostszy i szybszy. Jeśli nie macie nic ważnego do zrobienia, to chodźmy szczegółowo spojrzeć się na klimatyzatory i wybrać ten najlepszy dla Was.

back to menu ↑

Kilka słów o klimatyzatorach

Zaczniemy od tego, że przedstawimy sobie trochę klimatyzatory. Jak już powiedzieliśmy, chodzi o urządzenia, których głównym celem jest schładzanie powietrza w pomieszczeniu i odprowadzanie ciepła na zewnątrz. Do tego przystosowana jest cała ich konstrukcja, którą później przedstawimy w artykule. Nowoczesny klimatyzator potrafi jednak też trochę więcej – umożliwia filtrowanie powietrza i pozbycie się przede wszystkim kurzu, w niektórych przypadkach też mikroorganizmów. Niektóre z nich mają mechanizmy, którymi można wpłynąć na wilgotność powietrza, inne posiadają funkcję ogrzewania powietrza. Jednak jest w tym haczyk. Wielu ludzi myśli, że użycie klimatyzatora w pełni zastąpi wietrzenie (co jest szczególnie w lecie bardzo pożądane). Nie jest to prawda, przynajmniej ze zwykłymi klimatyzatorami. Tylko niektóre droższe modele z funkcją zasysania powietrza z zewnątrz do środka mogą zastąpić wietrzenie. Liczcie się więc z tym, że nawet używając klimatyzatora będziecie musieli wietrzyć.

Inną rzeczą, którą niektórzy wytwórcy nadużywają, jest pospolity brak wiedzy klientów i zła orientacja w problematyce klimatyzatora. Na rynku możecie spotkać się z tak zwanymi schładzaczami powietrza. Działają podobnie, nazwa jest ta sama i to nakłania do tego, że te dwa urządzenia mogłyby być dla siebie zamienne. Jest w nich jednak zasadnicza różnica. Klimatyzator jest skuteczniejszy. Wykorzystywa bowiem chłodziwo (najczęściej z oznaczeniem R410A albo R407C), podczas gdy schładzacze powietrze mają pojemnik z wodą. Dzięki niej różni się też sposób regulacji wilgotności powietrza. Podczas gdy klimatyzatory wilgotność regulują i obniżają, schładzacze zazwyczaj ją zwiększają. Jeśli chodzi o praktyczną stronę, to rozpoznacie je właśnie według obecności chłodziwa (które powinno zostać podane w danach technicznych), ewentualnie według wydajności chłodzenia (który bywa podany w klimatyzatorach, a w schładzaczach nie).

Co oznacza dla Was różnica między schładzaczami powietrza a klimatyzorami w praktyce? Schładzacz obniża temperaturę parowaniem wody. Kłopoty z tym związane są dwa, po pierwsze osiągnięta zostanie wysoka wilgotność powietrza, a po drugie po osiągnięciu wysokiej wilgotności woda przestaje być wydajnie parowana. Wprawdzie te urządzenia są tańsze i bardziej ekologiczne, ale wielce ich nie polecamy. Lepsze i skuteczniejsze są klasyczne klimatyzatory, na których skupia się nasz artykuł. Dzielimy je na trzy grupy:

  • Przenośne klimatyzatory
  • Naścienne klimatyzatory
  • Okienne klimatyzatory

Postanowiliśmy zastosować taki podział w ramach naszego testu, aby wszystko było przejrzystsze. Teraz nic nam już nie przeszkadza w tym, abyśmy przedstawili sobie te najlepsze modele.

back to menu ↑

Test przenośnych klimatyzatorów

Zaczniemy przenośnymi klimatyzatorami. Są mniejsze, tańsze i można je użyć praktycznie gdziekolwiek. Ich główną zaletą jest łatwa instalacja i przenośność. Jednak wady wypływają z ich prostoty – przede wszystkim wyższa hałaśliwość i zużycie.

Najlepsze przenośne klimatyzatory do 1700 złotych

Miejsce w rankingu Widok Model Ocena Obieg powietrza Klasa energetyczna Cena
1. Gorenje KAM 26 PDAH 370 m3/godz A Zobacz cenę
2. Whirlpool PACW29COL 380 m3/godz A Zobacz cenę
3. Sencor SAC MT9020C 290 m3/godz A Zobacz cenę

Najlepsze przenośne klimatyzatory powyżej 1700 złotych

Miejsce w rankingu Widok Model Ocena Obieg powietrza Klasa energetyczna Cena
1. Honeywell Mn12Ces 360 m3/godz A Zobacz cenę
2. DeLonghi PAC N90 350 m3/godz A Zobacz cenę
3. Whirlpool PACW9COL 380 m3/godz A Zobacz cenę

Przenośne klimatyzatory i ich charakterystyka

Przenośne klimatyzatory, jak już powiedzieliśmy, są mniejsze. Nie trzeba koniecznie łączyć ich z jednostką zewnętrzną, wystarczy podłączyć je do gniazdka. Ich waga wynosi od 30 do 40 kg, a dzięki kółkom łatwo jest je przesuwać po całym domu. Odprowadzenie gorącego powietrza nie jest wprawdzie doskonałe (robi to poprzez rurę, która jest wbudowana do otworu w ścianie lub szkle okiennym), a hałaśliwość nie jest zupełnie niska, ale przenośność i niska cena wszystko nagradza. Do tego, w porównaniu z innymi rodzajami klimatyzacji wyróżniają się łatwą instalacją. Nadają się do mniej używanych pomieszczeń, gdzie nie potrzebujecie klimatyzować często i długo, ale raczej sporadycznie.

Zalety:

  • Łatwa instalacja
  • Niska cena
  • Prostota

Wady:

  • Bardziej hałaśliwe
  • Mniej skuteczne

back to menu ↑

Test klimatyzatorów naściennych

Klimatyzatory naścienne bardziej złożone i bardzo specyficzne. Składają się z jednostki wewnętrznej (albo jednostek – może ich być więcej), jednostki zewnętrznej i rur łączących. Instalacja jest bardziej złożona, a rozmiarowo są bardziej wymagające, za to również są wydajniejsze i skuteczniejsze.

Najlepsze klimatyzatory naścienne do 3400 złotych

Miejsce w rankingu Widok Model Ocena Klasa energetyczna Cena
1. Sinclair ASH-09BIV A++ Zobacz cenę
2. Whirlpool SPIW318L A++ Zobacz cenę
3. LG Artcool Ac09Bq A++ Zobacz cenę

Najlepsze klimatyzatory naścienne powyżej 3400 złotych

Miejsce w rankingu Widok Model Ocena Klasa energetyczna Cena
1. LG Standard Plus PC24SQ A++ Zobacz cenę
2. Daikin Split Sensira FTXC35B A Zobacz cenę
3. Remko KWT 200 DC A Zobacz cenę

Klimatyzatory naścienne i ich charakterystyka

Zaczniemy od ceny – ta jest w klimatyzatorach naściennych wyraźnie wyższa, niż w przenośnych. Powód jest prosty – są skuteczniejsze, wydajniejsze i mniej głośne (to dlatego, że kompresor, który zapewnia skuteczność, jest umieszczony na zewnątrz). Składają się z jednostki wewnętrznej, jednostki zewnętrznej i rury łączącej, która przechodzi przez ścianę. Nadają się do ochładzania powietrza w dużych domach czy w biurach. Montaż jest złożony i wymaga pewnych zmian budowlanych (nie zawsze dacie radę zrobić to sami). Powietrze w pomieszczeniu przechodzi przez jednostkę wewnętrzną, chłodziwo potem przejdzie rurami do jednostki zewnętrznej i tam dochodzi do schładzania. W praktyce dzielą się na zwykłe (obowiązuje to, że do każdego pomieszczenia konieczne jest osobne urządzenie) albo wieloczęściowe (kiedy jedna jednostka zewnętrzna jest zdolna do pray z aż czterema jednostkami wewnętrznymi).

Zalety:

  • Wysoka wydajność
  • Skuteczność
  • Ciche

Wady:

  • Złożony montaż wymagający zawodowego podejścia
  • Bardziej wymagające energetycznie (nawet jeśli należą do oszczędnych klas energetycznych)

back to menu ↑

Test klimatyzatorów okiennych

Jak podpowiada nazwa, klimatyzatory okienne muszą być połączone z oknem albo chociaż same muszą łączyć środowisko wewnętrzne i zewnętrzne. Tworzy ogniwo łączące między przenośnymi i naściennymi klimatyzatorami nie składają się z kilku jednostek, ale również ingeruje do pomieszczenia i środowiska zewnętrznego.

Miejsce w rankingu Widok Model Ocena Obieg powietrza Klasa energetyczna Cena
1. Sinclair ASW-12BI 480 m3/godz A Zobacz cenę
2. Gree Coolani II GJC12AG-E6RNB3A 480 m3/godz A Zobacz cenę
3. Klarstein Frostik 9000 BTU -m3/godz A Zobacz cenę

Klimatyzatory okienne i ich charakterystyka

Na rynku klimatyzatory okienne tworzą bardzo małą i ograniczoną grupę. Nie osiągają takiej popularności. Są wprawdzie kompromisem między przenośnymi a naściennymi klimatyzatorami, ale mają swoje wady. Montuje się je bezpośrednio do okna, ewentualnie do ściany, związane to jest jednak z koniecznością dobrej izolacji, aby do domu nie przenikało ciepło ani zimno. Dlatego, nawet gdy rozmiarowo są podobne do przenośnych klimatyzatorów, tracą na przenośności. głośne, dlatego że kompresor znajduje w pomieszczeniu, również nie osiągają wydajności klimatyzatorów naściennych. Ich główną zaletą jest raczej względnie łatwa instalacja i często też dobry wygląd, który bowiem, jak to sobie uświadamiają wytwórcy, nie może naruszać dizajnu domu.

Zalety:

  • Łatwy montaż
  • Piękny wygląd

Wady:

  • Hałaśliwe
  • Blokują okno
  • Konieczność dobrej izolacji wokół klimatyzatora

Okenní-klimatizace

back to menu ↑

Marka klimatyzatora wiele Wam powie

Jeśli czytacie nasze testy częściej, to na pewno wiecie, że ich częścią składową bywa też przegląd tradycyjnych i sprawdzonych marek i wytwórców typowych dla danego towaru. W tym przypadku znów utrzymamy tradycję i nie okradniemy Was z informacji o markach klimatyzatorów, które warto jest znać. Na pewno zauważyliście, że ostatnio na rynku z urządzeniami elektrycznymi znajduje się coraz więcej firm, z których nie wszystkie mają dobre imię. Zasadniczym faktem jest to, ile firma ma w danej dziedzinie doświadczenia, czy nie boi się inwestować do innowacji, i jakie jest jej podejście do klientów. Jeśli firma ma na rynku jeden model klimatyzatora, to prawdopodobnie nie będzie mieć też wiele doświadczenia ani nie będzie poświęcać wiele pieniędzy na rozwój nowych. Dlatego o wiele bardziej polecamy sprawdzone marki, takie jak Sinclair, LG, Daikin czy na przykład Toshiba. Macie z nimi większą szansę na to, że kupno się Wam opłaci.

Sinclair

Spółka Sinclair Corporation, Ltd. należy do czołowych wytwórców klimatyzatorów. Właśnie tą dziedziną zajmuje się od 1999 roku i dostarcza towary do 28 krajów świata. Klimatyzatory Sinclair są względnie popularne na rynku. W ofercie firmy znajdziecie klimatyzatory przenośne i naścienne, często osiągające dobrą wydajność. Zaletą klimatyzatorów Sinclair jest przede wszystkim rozsądna cena (są tańsze niż modele konkurencji), do tego są często sterowane na odległość i względnie ciche. Inną zaletą jest ogromna oferte modeli, która znacznie przewyższa konkurencję.

Sinclair logo

LG

Firma LG powstała w 1947 roku w Korei Południowej. Chodzi o konglomerat z siedzibą w Seulu, który zawiera w sobie kilka spółek, takich jak LG Electronics, LG Uplus, LG Chem, i tak dalej. Wytwarza urządzenia elektroniczne i telekomunikacyjne, chemikalie i działa w szeregu dalszych działach. Na nasz rynek dostarcza telefony, telewizory, pralki, chłodziarki czy też klimatyzatory. Są przeważnie przeznaczone do mniejszych pomieszczeń, nawet gdy chodzi o modele naścienne. Na rynku oferta ich klimatyzatorów jest bardzo szeroka. Warto wspomnieć o serię ArtCoolGallery, która jest bardzo dopracowana wyglądowo. Do tego większość klimatyzatorów LG ma funkcję filtracji powietrza, dzięki której usuwają z powietrza stałe i ciekłe cząsteczki.

LG

Daikin

Ze spółką Daikin Industries, Ltd. dostaniemy się do Japonii. Ta spółka, która skupia się przede wszystkim na urządzeniach pracujących z powietrzem, została założona już w 1924 roku w Osace. Dziś jej asortyment jest trochę szerszy niż przedtem i zawiera też pompy cieplne, systemy zarządzające czy właśnie klimatyzatory. Ich oferta jest bardzo szeroka, zawiera szereg modeli naściennych, przy czym wielka część z nich posiada specjalne technologie i piękny wygląd. Technologicznie są bardzo rozwinięte i ogólnie mają długą żywotność. Energetycznie należą do klas A+, A++ i A+++, przez co należą do najbardziej oszczędnych na rynku.

Daikin logo

Toshiba

Spółka Toshiba Corporation powstała poprzez połączenie dwóch spółek już w 1939 roku, a więc na skraju II wojny światowej. Starsza z nich została jednak założona już w 1875 roku. Chodzi o międzynarodową spółkę, z siedzibą w Tokio, przy czym asortyment jej usług i towarów jest bardzo szeroki. Wytwarza laptopy, tablety, drukarki czy też klimatyzatory. Chodzi w większości o klimatyzatory naścienne, przy czym niektóre z nich są na tyle rozwinięte technologicznie, że mogą regulować temperaturę i wilgotność powietrza nawet w kilku pomieszczeniach. Jako jedni z niewielu na rynku mają swoje zastosowanie w domach i budynkach komercyjnych, jak na przykład biura. Mają względnie wysoką wydajność, dobrze sobie radzą też z zużyciem, a ich wielką zaletą jest sterowanie na odległość.

Toshiba logo

DeLonghi

Marka DeLonghi jest produktem włoskiej spółki DeLonghiS.p.A., z siedzibą w Treviso. Została założona w 1902 roku jako mały warsztat części przemysłowych i pieców na drewno. Później działalność rozszerzyła się na ekspresy do kawy, frytownice, czy właśnie klimatyzatory. Chodzi o przenośne urządzenia, w większości w klasie energetycznej A i w miażdżącej większości przypadków są sterowane na odległość. droższe, ale za to mają bardzo dobrą wydajność.

DeLonghi logo

back to menu ↑

Jak wybrać klimatyzator według danych, które podaje nam wytwórca?

Klimatyzatory, w porównaniu z innymi towarami, mają dołożoną rozległą dokumentację techniczną. Można w nich mierzyć cały szereg parametrów i przez to wybór na pierwszy rzut oka jest bardziej złożony. Jeśli uda się Wam zorientować w poszczególnych wartościach i zrozumieć, co w praktyce dla Was oznaczają, to zobaczycie, że wielka ilość dostępnych informacji o towarze jest raczej zaletą. Zaczniemy stopniowo. Już znamy poszczególne rodzaje klimatyzatorów i wiemy, które marki są dobre. Co dalej? Jeszcze zanim w ogóle kupicie klimatyzator, powinniście pomyśleć, jakie pomieszczenia chcecie klimatyzować. Ważna jest ich wielkość, ta powinna odpowiadać wydajności klimatyzatora. Również pomyślcie o montażu klimatyzatora. Obowiązuje to, że głównie modele naścienne są pod tym względem złożone. Na pewno więc nie zaszkodzi wybrać miejsce z góry, a jeśli będzie potrzebna poprawka budowlana, to ustalić ją z zawodowcami.

Poszczególne części klimatyzacji – wewnętrzna i zewnętrzna jednostka

Na pewno powinniście, głównie z klimatyzatorami naściennymi, interesować się też tym, jaka jest budowa obydwóch jednostek. Wewnętrzna jednostka znajduje się w pomieszczeniu, także trzeba zająć się między innymi jej wyglądem i rozmiarem. Musi się Wam zmieścić na ścianie, trzeba mieć z góry wyznaczone miejsce, gdzie ją dacie. Do tego trzeba myśleć o tym, że nawet mała jednostka wewnętrzna trochę waży i że włożenie jej na przykład do płyty gipsowo-kartonowej, nie jest zbytnio na miejscu. Z punktu widzenia odległości obu jednostek, dobrze jest utrzymać optimum, przedstawianego jako 4-6 metrów. Większa odległość jest oczywiście możliwa technicznie, ale montaż jest droższy i bardziej złożony, onacza to dla Was bowiem, że musicie ingerować w wielki kawałek ściany.

Jednostki zewnętrzne umieszczane są na zewnętrznej stronie budynku. W zasadzie też trzeba zająć się wyglądem, ale w większości tylko w przypadku, że jest umieszczona na czołowej stronie domu. Jeśli umieścicie ją w stronę ogrodu, to wygląd przestaje być chyba ważny. Kłopot mogą sprawić konserwatorzy zabytków, którzy niechętnie widzą klimatyzatory na fasadach budynków. Z odrobiną dobrej woli jednak powinniście sobie z tym poradzić. Ewentualnie, jeśli nie udałoby się umieszczenie na fasadzie, można umieścić jednostkę zewnętrzną do niezamieszkanych przestrzeni wewnętrznych, na przykład do piwnicy czy składzika. Znów trzeba zająć się wagą jednostki – dlatego że te najbardziej wydajne ważą nawet więcej niż 100 kilogramów. Najlepiej umieścić ją na pewnej i stabilnej ścianie, dla której obciążenie oznaczać żadnego kłopotu. W obudwóch jednostkach nie zapominajcie o rozmiarach, muszą być takie, aby jednostka na pewno zmieściła się na wyznaczonym miejscu.

Wydajność klimatyzatora – możliwy decydujący czynnik

Chyba najważniejszym parametrem, który bezpośrednio decyduje o skuteczności chłodzenia, jest jej wydajnośc. Ta powinna być wystarczająco wydajna dla pomieszczenia, do którego chcecie umieścić klimatyzator. Abyśmy się rozumieli, trzeba wyjaśnić sobie od razu na początku kilka czynników, które decydują o optymalnej wydajności:

  • Wielkość pomieszczenia – tu nie ma chyba żadnego sporu, im większe pomieszczenie, tym większa wydajność będzie potrzebna.
  • Orientacja stron świata – jeśli nie chodzi o pomieszczenie w środku domu, ale o pokój orientowany do którejś z zewnętrznych ścian domu, to decyduje między innymi jego orientacja. Dlaczego? Dlatego że Słońce nie świeci równomiernie na cały dom. Głównie południowa strona jest wyraźnie świetlejsza niż północna, także będzie też bardziej rozgrzana. Aby takie pomieszczenie utrzymało chłód, wymaga się większej wydajności.
  • Powierzchnia i rodzaj okien – okna bywają też w izolowanych domach największym problemem, są bowiem miejscem, gdzie w zimie najwięcej ciepła, a w lecie najwięcej chłodu ucieka z domu. Ich doskonałe uszczelnienie jest niemal niemożliwe. Jeśli spojrzycie się na cieplną mapę domu, to najniższe uszczelnienie znajdziecie właśnie wokół okien. Do tego, szkło przegrzeje się o wiele szybciej niż gruba ściana. Dlatego trzeba brać pod uwagę też ilość i całkowitą powierzchnię okien przy wyborze klimatyzatora.
  • Używane urządzenia elektryczne – skuteczność urządzeń elektrycznych nie jest doskonała. Zawsze przynajmniej część energii, którą przyjmią, wydzieli się w formie ciepła. Ciepło, które wydzielą do pomieszczenia trzeba zawrzeć do całkowitej skuteczności chłodzenia. Schładzane powietrze bowiem znów ogrzewają.
  • Z innych, raczej marginalnych czynników, polecamy wziąć pod uwagę izolację pomieszcznia (im  lepsza izolacja, tym mniej ciepła przenika przez ściany), ilość osób w pomieszczeniu (dlatego że nawet ludzki oddech i ciepło wydzielone przez skórę ogrzewa powietrze), pewą rolę gra też silnik klimatyzatora, który także wydziela do pomieszczenia mały procent ciepła.

Rozumiemy, że ciężko może być wziąć wszystkie te parametry pod uwagę, to jest raczej pytanie dla specjalistów. Na szczęście, w internecie istnieją tabelki i strony, które przeliczą to za Was, a jeśli nie bylibyście pewni co do otrzymanego wyniku, to możecie skonsultować wybór ze specjalistą. Przedstawmy sobie na koniec jednak jeden przykład. Nie jest to wprawdzie dokładne przeliczenie, ale orientacyjne dla zrozumienia problematyki:

Wyobraźcie sobie, że macie mieszkanie w mieście i myślicie o kupnie klimatyzatora do pomieszczenia z powierzchnią około 20 metrów kwadratowych. Wiecie, że wysokość pokoju wynosi 3 metry, czyli całkowita objętość pomieszczenia wynosi 60 metrów sześciennych (tyle będzie w pomieszczeniu powietrza, gdy nie będziemy liczyć miejsca, które zajmują meble, urządzenia i inne przedmioty). Mieszkanie jest skierowane na południe, przy czym powierzchnia okien jest względnie wielka, 9 metrów kwadratowych (choć na oknach są zasłony i żaluzje). Nie będziemy liczyć osób, ale ważne będzie zawarcie urządzeń elektrycznych – przyjmijmy na przykład salon, gdzie znajdziecie telewizor, odtwarzacz DVD, oświetlenie i wspomniany klimatyzator (przy czym moc urządzeń wynosi 200-300 watów). Po konsultacji ze specjalistą doszliśmy do wniosku, że do takiego mieszkania potrzebny by był klimatyzator z wydajnością około 4 kW.

Jeśli chodzi o wydajność i jej wartości i oznaczenia, to zazwyczaj używane są dwie jednostki. Pierwszą z nich jest klasyczna i dobrze znana, kilowatogodzina oznaczona kWh. Drugą jest tak zwana BTU (brytyjska jednostka ciepła).

Dane z etykiety energetycznej

Tradycyjnie w naszych testach poświęcamy się też etykiecie energetycznej danego towaru, jeśli jest obowiązkowa dla danego urządzenia. Klimatyzatory są właśnie jednym z towarów, które muszą zawierać etykietę energetyczną według rozporządzenia Unii Europejskiej. Do tego etykieta w ich przypadku jest całkiem rozległa, także oznajmia naprawdę wiele ważnych czynników. Ale zanim do nich przejdziemy, powiedzmy sobie jedną rzecz, abyście nie byli zaskoczeni. Są dwa rodzaje etykiet energetycznych. Parametry się nie różnią, tylko w klimatyzatorach, które umożliwiają ogrzewanie, dodaje się wszystkie parametry wlaśnie związane z ogrzewaniem (możecie się orientować według skrótów EER – tylko funkcja chłodzenia, którą ma każdy klimatyzator i COP – dla klimatyzatora z ogrzewaniem).

Klasa energetyczna urządzenia

Tą najważniejszą informacją, którą przeczytacie z etykiety energetycznej, jest klasa energetyczna urządzenia. Nie na darmo na etykiecie poświęcono jej najwięcej miejsca. Do oznaczenia klas używana jest skala od A do D, przy czym klasa A jest najoszczędniejsza, a klasa D najmniej oszczędna. W klasie A potem rozróżniamy jeszcze dalsze trzy kategorie według ilości plusów, to jest A+, A++ i A+++. Te poszczególne klasy mówią o jego zużyciu. De facto mówią Wam, jak wielka jest skuteczność przemiany energii i ile naprawdę się jej zużyje, podczas gdy reszta zostanie po prostu uwolniona. Związane to jest z oszczędnościami, im wyższa klasa energetyczna, tym większa oszczędność energii.

Zużycie energii na godzinę działania

Względnie ważny jest też parametr zwany zużyciem energii na godzinę. Jak można zrozumieć z nazwy, chodzi o ilość energii, która zostanie zużyta na godzinę, podczas której klimatyzator będzie chłodzić. Oczywiście, nie można powiedzieć, jak długo klimatyzator będzie działać u Was w domu, ale oferuje Wam to pewną orientację w tym, ile będzie Was rok działania kosztować. Nie będzie to chyba jednak dokładna liczba.

Wydajność

O wydajności mówiliśmy już w samodzielnym rodziale, tam powiedzieliśmy, jak postępować wobec niej i jak ją śledzić. Teraz warto przejść przez to, jakich wartości zazwyczaj sięga. Weźmy pod uwagę częściej używane i bardziej znane kW, które większości użytkowników powiedzą więcej. Najmniejsza wydajność, poniżej którą nie powinniście schodzić, wynosi 2 kW. Zwykłe klimatyzatory osiągają przynajmniej 2,6-3 kW, co pokryje pomieszczenie o objętości około 70 m3. Z drugiej strony, najskuteczniejsze klimatzatory mają wydajność aż 4,6 kW, a to naprawdę dużo.

Skuteczność energetyczna

Skuteczność energetyczną wyraża EER (czynnik chłodzący) i COP (czynnik grzejący) w przypadku klimatyzatorów z funkcją odwróconego działania. Oba współczynniki podawają stosunek wydajnośći do mocy klimatyzatora, przy czym im lepszy stosunek, tym lepiej dla Was, o tyle bowiem urządzenie jest wydajniejsze.

Hałaśliwość

Hałaśliwość jest podawana w decybelach (dB), a więc w jednostkach, które wyrażają poziom intensywności dźwięku. Dla Was ważna jest od razu na początku jedna rzecz – poziom dźwięku rośnie logarytmicznie. Oznacza to, że różnica między 20 a 30 dB jest wyraźnie mniejsza niż między 30 a 40 dB. Jeśli chodzi o głośność klimatyzatora, to na pewno nie należą do najcichszych urządzeń. Zasadniczą rolę gra wiatrak, który tłoczy zimne powietrze do pomieszczenia i który wytwarza głośny dźwięk. Jeśli chodzi o same wartości, to najcichsze przenośne modele mają około 55 dB, co jest przyzwoitą liczbą, a jeśli zamierzacie używać klimatyzatora przez cały dzień, to na pewno się to opłaci. Średnie modele osiągają hałaśliwość 60-65 dB, co wynosi mniej więcej tyle, ile głośna rozmowa czy zmywarka do naczyń. W takim przypadku dźwięk przeszkadza, a jego działanie przez noc czy dzień w pomieszczeniu, w którym potrzebujecie spokoju, nie jest zbyt dobre. Klimatyzatory naścienne, które najgłośniejsze części mają umieszczone na zewnątrz, zejdą do 20-40 dB, co jest bardzo dobrym wynikiem i nie będą Wam przeszkadzać.

Chłodziwo – wybierzcie odpowiedni rodzaj

Jeśli kupicie sobie najprawdziwszy klimatyzator, a nie tylko schładzacz powietrza, to jednoznacznie ją identyfikujecie według obecności chłodziwa. Tym może być cokolwiek, najczęściej gaz albo ciecz, która ochładza powietrze przy przenikaniu przez nie. W praktyce jednak nie używa się tylko jednej substancji, ale większej ilości chemikalii, które różnią się od siebie. Częste są dziś tak zwane chłodziwa HFC (do którego należy najczęstsze chłodziwo R410A). Specyficzne cechy tej grupy chłodziw wyglądają jak następuje:

  • Ognioodporność
  • Niejadowitość
  • Skuteczne chłodzenie
  • Ekologiczna niezawodność

W starszych klimatyzatorach spotkacie się z tak zwanymi chłodziwami CFC i HCFC, których już wprawdzie kilka lat nie można tworzyć, ale są stale w obiegu. Jeśli nazwa jest Wam znana, to się nie mylicie. Tych chłodziw się raczej używało w chłodziarkach i należą do nich tak zwane freony. Mają przede wszystkim silny wpływ na warstwę ozonową, poza tym są toksyczne. Ze względu na ich obciążenie ekologiczn nie są więc najlepszym wyborem, do tego od użycia ich w klimatyzatorach odciąga ich starodawność.

Wygląd klimatyzatora

Już wspominaliśmy o wyglądzie. Jednostka zewnętrzna klimatyzatora powinna wyglądać dobrze, aby nie naruszała fasady budynku. Na pewno chcecie, aby Wasz dom wyglądał pięknie i nie niszczyła go niewrażliwie umieszczona jednostka klimatyzacyjna. Jak już powiedzieliśmy, można rozwiązać to tak, że ją umieścicie na ogrodowej stronie domu, ewentualnie w piwnicy czy innej niezamieszkałej części domu. Jednak jeśli nie macie takiej możliwości, to opłaci się spojrzeć się na to, jak jednostka zewnętrzna jest dopracowana. Jeśli chodzi o jednostki wewnętrzne, tu nijak nie pominiecie wyglądu. To, jak będzie wyglądać, będzie decydujące dla całkowitego wyglądu pomieszczenia. Macie do wyboru z klasycznych klimatyzatorów naściennych, które jednak bardzo go naruszać. Lepiej jest wybrać takie jednostki, które umieszcza się pod sufitem, ewentualnie na parapecie. Jeśli chodzi o ogólny wygląd, to zostawiamy już to na Waszym guście – wiedzcie jednak, że klimatyzatory nie są tylko białe i neutralne, lecz mogą być też świetnym dodatkiem.

Odprowadzanie skroplin

Jedną z ostatnich rzeczy, którą polecamy się zająć, jest sposób odprowadzania skroplin. Przy chłodzeniu i odwilżaniu powietrza bowiem powstaje w klimatyzatorze skroplina, która musi być odprowadzana. Niektóre klimatyzatory mają w sobie wbudowany pojemnik na skropliny, w którym woda się zbiera i z czasem trzeba ją wylać. Czasem jednak urządzenia mają też własny automatyczny odparowacz, który usuwa wodę w stanie gazowym razem z gorącym powietrzem z urządzenia, co oszczędzi Wam dbania o wylewanie wody. Czasem rozwiązaniem jest rurka, która zapewnia odprowadzanie poprzez nachylenie – woda opada tak, aby swój poziom miała jak najniżej. Jeśli klimatyzator jest bardziej złożony, to nie można zawsze wykorzystać nachylenia i taką sytuację rozwiązuje się pompą, która wytłacza wodę z urządzenia. Usunięcie skroplin potem rozwiązuje się poprzez odprowadzenie do odpływu.

back to menu ↑

Jakie funkcje posiadają nowoczesne klimatyzatory?

Na pewno się zgodzimy w tym, że nowoczesne i technologicznie rozwinięte klimatyzatory są zupełnie w innym miejscu, niż starsze modele. Posiadają funkcje, które jeszcze przed pięcioma, dziesięcioma laty nie były w ogóle częste. Niektóre z nich mogą się Wam wyraźnie opłacić. Abyśmy sobie wyjaśnili, na czym spoczywa ich opłacalność, postanowiliśmy do naszego testu dołączyć też ten rozdział. Jeśli któraś funkcja się Wam spodoba, to możliwe, że będziecie ją chcieli mieć, dlatego powinniście wiedzieć, w czym będzie dla Was w praktyce użyteczna.

Ogrzewanie

Wiele klimatyzatorów ma obecnie tę funkcję. Mają nie tylko zdolność chłodzenia, ale także ogrzewania. Zimą można skorzystać z odwrotnego działania i zamiast chłodzenia powietrza zastosować klimatyzację do ogrzewania. Jednak należy zachować ostrożność podczas korzystania z tej funkcji. Możecie użyć klimatyzatora, aby nagle podnieść temperaturę, jeśli w tej chwili jest Wam zimno lub czekacie na uruchomienie klasycznego ogrzewania. Ale do samego ogrzewania domu w zimie nie wystarczy.

Filtracja powietrza

Praktycznie wszystkie klimatyzatory są w większym lub mniejszym stopniu wyposażone w filtr usuwający nieczystości z powietrza. Gdy już przepływa przez nie powietrze, to szkoda byłoby nie wykorzystać tego faktu. W starszych i tańszych klimatyzatorach zwykle występują tylko filtry przeciwko kurzu. Jednak nowoczesne urządzenia umożliwiają również filtrację zapachów, dymu, bakterii lub pleśni. Oczywiście ta funkcja wymaga wyższej wartości wydajności klimatyzatora, a zatem oznacza większy hałas, ale zapewnia za to czyste powietrze. Ta funkcja jest szczególnie doceniana przez alergików, lecz nie tylko przez nich.

Odwilżanie powietrza

Typowa funkcja dla większości klimatyzatorów. Oprócz chłodzenia zmniejszają również wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Zwłaszcza w upalne dni zapobiega to rozprzestrzenianiu się grzybów, roztoczy i innych nieprzyjemnych mikroorganizmów. Wasz dom jest wtedy zdrowszy, do tego jeśli powietrze nie będzie zbyt wilgotne, to będzie się Wam lepiej oddychało.

Czasomierz

Funkcja czasomierza jest przydatna, jeśli chcecie mieć chłodne pomieszczenie już wtedy, gdy do niego dotrzecie. Na przykład, jeśli musicie iść rano do biura i nie chcecie czekać, aż się ochłodzi, to możecie ustawić klimatyzator tak, aby uruchamił się na przykład o godzinę do przodu i wytworzył temperaturę 22 °C.

Sterowanie na odległość

Zdalne sterowanie jest wielką zaletą w klimatyzatorach. Nie chodzi tylko o wygodę – czasami umieszcza się klimatyzator, w celach budowlanych, na przykład pod sufitem, gdzie trudno jest go dosięgnąć. Za pomocą pilota nie musicie nawet wstawać z łóżka i możecie zmienić temperaturę w pomieszczeniu lub prędkość chłodzenia za pomocą zaledwie kilku przycisków. Jak już jesteśmy przy sterowaniu, to z pewnością nikomu nie zaszkodzi też mały wyświetlacz.

Inne funkcje klimatyzatorów

  • Funkcja uśpienia – obniża temperaturę pokojową podczas ogrzewania / podnosi temperaturę pokojową podczas chłodzenia, aby obniżyć koszty.
  • Regulowany kierunek listew – pozwala na kontrolowanie kierunku wydmuchiwanego powietrza, aby nie leciało bezpośrednio w Waszą stronę.
  • Funkcja huśtawki – regularnie zmienia kierunek listew, aby zapewnić równomierne chłodzenie powietrza w całym pomieszczeniu.
  • Funkcja Turbo – intensywne chłodzenie.

back to menu ↑

Podsumowanie

W tym momencie warto ponownie przejrzeć cały wybór i wszystko dokładnie podsumować. Przede wszystkim musicie wybrać odpowiedni rodzaj klimatyzacji – macie do wyboru trzy opcje – klimatyzatory naścienne, klimatyzatory okienne i klimatyzatory przenośne. Każdy z tych trzech typów ma swoją specyfikę i zdecydowanie warto je dokładnie przemyśleć. Następnie powinniście dowiedzieć się o markach, które wytwarzają klimatyzatory – dużo Wam to powie o jakości urządzenia. Następnie możecie rozpocząć Wasz wybór. Z góry zastanówcie się, gdzie chcecie umieścić klimatyzator. W zależności od wybranego typu konieczne jest wybranie odpowiedniego miejsca i dopasowanie go do innych parametrów klimatyzacji (zasilacz, wymiary, wydajność, wygląd itd.).

Nie należy lekceważyć hałaśliwości urządzenia. Ponieważ klimatyzacja będzie działała przez długi czas, to nie powinna zbytnio rozpraszać uwagi w miejscu, w którym prawdopodobnie będziecie pracować lub odpoczywać. Kolejnym punktem wyboru jest zużycie – orientujcie się według klasy energetycznej i wybierzcie w kategoriach A o różnej liczbie plusów. Są oszczędne i nie dopłacicie niepotrzebnie za działanie klimatyzatora. Zalecamy również monitorowanie obecności chłodziwa, powinniście wybrać najoszczędniejsze i najbardziej przyjazne dla środowiska chłodziwo. Możecie także spojrzeć na sposób odprowadzania skroplin z klimatyzatora.

Przejrzyjcie też listę funkcji, przynajmniej tych głównych, które możecie napotkać w klimatyzatorze. Prawdą jest, że celem klimatyzatorów jest nie tylko chłodzenie powietrza, bo do tego wystarczy zwykły schładzacz powietrza, ale także ogrzewanie, odwilżanie czy filtrowanie. Na koniec zalecamy sprawdzenie ceny, aby się dowiedzieć, czy nie jest podejrzanie niska lub zbyt wysoka. A jeśli uznacie, że jest dla Was do przyjęcia, to gratulacje, wybraliście swój klimatyzator.

back to menu ↑

Jak wyglądają ceny klimatyzatorów?

Klimatyzacja zdecydowanie nie należy do najtańszych towarów dostępnych na rynku. Nie, przedział cenowy jest bardzo szeroki, a klimatyzacja sama w sobie jest dość droga. Ich ceny zaczynają się od około 250 złotych za przenośne klimatyzatory i sięgają nawet trzynastu tysięcy złotych za duże i wydajne klimatyzatory naścienne. Dlatego zdecydowanie warto pomyśleć o swoim wyborze i uważać na to, co kupujecie. Jest to również związane z ceną – powinna być odpowiednia.

  • Klimatyzatory przenośne – tutaj ceny wahają się od około 250 do 2500 złotych. Najtańsze pasują do mniejszych pomieszczeń, mają niewielką moc i z pewnością nie nadają się do długotrwałego chłodzenia. Jednak aby pomóc Wam stworzyć bardziej komfortowy klimat w domu raz na jakiś czas, to w takim wypadku się opłacą. Droższy klimatyzatory wybierajcie, jeśli potrzebujecie wydajniejszej klimatyzacji, ale konstrukcja Waszego domu nie pozwala na poprawki budowlane.
  • Klimatyzatory okienne – na naszym rynku nie ma ich tak wielu, a ich ceny nie osiągają szerokiego zakresu. Możecie je zdobyć za około 2300-3300 złotych.
  • Klimatyzatory naścienne – tutaj wariancja cenowa jest największa i naprawdę znacząca. Możecie kupić najtańsze klimatyzatory naścienne w przedziałach cenowych do 1600 złotych. Są to proste urządzenia, które można używać na przykład w domach. Z ceną od 1600 do około 6400 złotych można uzyskać sprzęt, który może być używany w większych pomieszczeniach, takich jak biura lub sklepy. Najlepsze klimatyzatory naścienne uzyskacie w cenie, która może osiągnąć nawet aż 16000 złotych. Są to specjalne urządzenia, które nadają się na przykład do piwnicy z winami (nie tylko do chłodzenia, ale mogą również służyć do zapewnienia odpowiedniego klimatu dla wina) lub w bardzo przestronnych magazynach.

back to menu ↑

Parę praktycznych rad na koniec

Korzystanie z klimatyzacji, tak aby była naprawdę skuteczna, wymaga przestrzegania pewnych zasad. W szczególności konieczna jest znajomość podstawowej zasady, która obowiązuje jednocześnie na przykład w samochodzie czy w transporcie publicznym. Aby klimatyzacja była naprawdę skuteczna, pomieszczenie musi być zamknięte. Należy zamknąć wszystkie okna i drzwi prowadzące na zewnątrz, w przeciwnym razie do pomieszczenia będzie się dostawać gorące powietrze z zewnątrz. W przypadku klimatyzatorów naściennych i okiennych nie stanowi to problemu, ale w przypadku urządzeń przenośnych konieczne jest uporządkowanie odprowadzania gorącego powietrza. Odbywa się to poprzez otwór w ścianie, przez który przechodzi rura (wymagana jest jednak dobra izolacja) lub przez okno. Ponieważ jednak wycięcie otworu w szybie nie jest zbyt praktyczne, to stosowane są adaptery okienne, które są umieszczane w otwartym oknie i z którymi połączone są rury odprowadzające ciepło.

Klimatizace-vícejednotková

Dobrze jest także znać ryzyka związane z korzystaniem z klimatyzacji. Przede wszystkim należy utrzymywać klimatyzator w czystości – jeśli bakterie lub grzyby się rozmnożą, to wiele mikroorganizmów zostanie rozproszonych wraz z powietrzem do pomieszczenia, co stwarza znaczne zagrożenie. Zalecamy również, aby nie kierować chłodnego powietrza na siebie, ale najlepiej gdzieś do pokoju. Jeśli na przykład nadmiernie ochłodzicie swoje nogi, plecy, mięśnie czy stawy, to mogą one z czasem zacząć boleć, co jest bardzo nieprzyjemnym kłopotem. W przypadku innych zagrożeń, wspomnielibyśmy na przykład o zmniejszonej wrażliwości ciała, jeśli przejdziecie z klimatyzowanego środowiska do ciepłego lub na odwrót, z ogrzewanego do zimnego. Ciało jest wówczas bardziej podatne na przeziębienia lub inne problemy.

Jak wspomnieliśmy powyżej, zdecydowanie powinniście regularnie czyścić klimatyzator. Należy również pamiętać, że nawet najlepsze klimatyzatory nie zastąpią prawdziwej wentylacji. Klimatyzator może oczyścić powietrze, ale nie zmieni stężenia tlenu i dwutlenku węgla, więc od czasu do czasu należy go wyłączyć, otworzyć okno i wpuścić świeże powietrze do pomieszczenia. Zalecamy również utrzymywanie temperatury w rozsądnych granicach dla własnego zdrowia. Różnica między temperaturą zewnętrzną i wewnętrzną (oczywiście z wyjątkiem mrozów czy tropikalnych temperatur rzędu czterdziestu stopni) nie powinna przekraczać 6-7 stopni Celsjusza. Minimum, na jakie powinniście chłodzić pomieszczenie w lecie wynosi 25 ° C, nie powinniście mieć niższej temperatury w domu.

Te kilka zasad i wskazówek powinny pomóc Wam w używaniu klimatyzatora. Chodzi o użyteczne urządzenie, ale coraz częściej rozmawia się o jego zagrożeniach zdrowia. Dotrzymywanie wyżej wspomnianych zasad obniży je do minimum. Życzymy Wam, aby się Wam to udało i aby klimatyzator Wam dobrze służył.